Lieve zuster Ursula Vieux Plantiac TIMMER'S BAKKERIJ SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST U zult ervan lusten! 9 mei interieuradviseurs Bronzen medaille voor hofmeester Bernard K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Voor diepvriezers en koelkasten PUBLIEK VERKOPEN SLAAPT U NOG Tweede blad, Texelse Courant, dinsdag 4 mei 1971 Vrijdagochtend vond ter gelegenheid van de verjaardag van HM. de Ko ningin op het amfibisch oefenkamp Texel de uitreiking plaats van de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden aan korporaal-hofmeester C. Bernard. De commandant van het AOK, ma joor der mariniers H. G. L. Wentholt, memoreerde tijdens 'n ,,Alle hens voor de boeg" de capaciteiten van korpo raal Beranrd, die gedurende zijn loop baan bij de Koninklijke Marine is uit geblonken als een uiterst kundig en plichtsgetrouw hofmeester. Naast zijn dagelijks werk op het marinierskamp treedt korporaal Bernard op de voor grond in zijn werk als secretaris van het hoofdbestuur van de marine water sportvereniging. Zijn stuwende arbeid heeft de beoefening van de watersport binnen de Koninklijke Marine aan zienlijk bevorderd. JEUGDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN 2e ronde J. Hooijberg-N. Zoetelief 3e ronde N. Zoetelief-W. Bakker F. Kellner-W. Jas R. Riteco-P. Bakker C. Vermuë-F. Bos 1—0 0—1 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 4e ronde W. Bakker-.F. Bos P. Bakker-C. Vermuë W. Jas-R. Riteco J. Hooijberg-F. Kellner Wim Jas voert de ranglijst aan, ge volgd door Joost Hooijberg, Wilfried Bakker, Rob Riteco en Piet Bakker. JEUGDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Finalepoule le ronde H. Jonker-E. v. d. Wetering 02 G. Blom-B. Duin - 02 P. Duin-J Hooijberg 02 2e ronde E. v. d. Wetering-J. Hooijberg 11 B. Duin-P. Duin 02 H. Jonker-G. Blom 02 Pie't Duin blunderde in de opening en toen was het voor Joost Hooijberg niet moeilijk meer om te winnen. Bert Duin had geluk dat Gerrit Blom de sterkste zet miste. Bert Duin blunderde tegen zijn broer in gewonnen stelling. Eddy v d. Wetering behaalde remise tegen de sterk spelende Joost Hooijberg. Deze laatste twee staan bovenaan met 3 pun ten uit twee partijen. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 3 tot en met 28 mei 1971 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, van bovenge noemd terein schietoefeningen wor den gehouden met lichte luchtdoelar- tilerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. feuilleton door L. van Schooten Hij had het zo vaak gezegd en het deed haar steeds weer goed, dit te ho ren bevestigen. Maar nu klonk het hol. Voor dit gesprek, en voor een mogelij ke beslissing (wat bedoelde Likkens daarmee?) deinsde ze terug. Maar ze kon niet terug. „Het is goed" zei ze mat. „Ik zal me neer Van IJzer ontvangen". „Ik wens u sterkte", zei Henri Lik kens en er was een klank van ironie in zijn stem. Of dit betrekking had op haar, of op de bezoeker die ze ver wachtte, kon ze niet zeggen. Maar dit maal was ze blij toen Henri Likkens de deur achter zich sloot. HOOFDSTUK X Ursula's vernedering Ursula Leeuwenstein voelde hoe haar handen trilden, toen Henkie, na uit voerig te hebben geklopt, zijn gebrui kelijke saluut bracht, dat haar thans geen glimlach ontlokte, en aankondigde .yMeneer Van IJzer voor u, juffrouw". Het was kwart over drie. Van IJzer had het niet nodig gevonden, op tijd te zijn Dat, voelde Ursula, voorspelde niets goeds. Maar aan de man die thans, nog meer zeker van zichzelf dan de eerste maal, binnentrad, was niets onheilspellends waar te nemen. Hij zag er ook nu weel een ietsje tè verzorgd uit, levenslustig en vrolijk, en hij kwam met uitgesto ken hand op Ursula toe. „Neem me alstublieft niet kwalijk, juffrouw Leeuwenstein, dat ik even over tijd was, maar er kwam juist een belangrijke order binnen en u weet, nietwaar.... het oog van de meester maakt het paard vet. Enfin u kent het zakenleven". Ursula glimlachte zwakjes, voelde de steek wel, maar maakte een uitnodi gend gebaar naar de stoel, waarin Van IJzer ook de vorige keer gezeten had en zei: „Gaat u zitten, en vertelt u eens waarvoor u komt". „Tja", Van IJzer verzonk in herin neringen, ,,dat is alweer een tijd ge leden. dat ik in deze zelfde stoel zat. Herinnert u zich dat nog?" Welja, dacht Ursula, wrijf het er maar even goed in. Maar haar gezicht verried niets van haar gedachten. Ze zat beheerst en waardig, achter haar bu reau, in afwachting. „Weet u nog, waarover we het toen gehad hebben?" vroeg Van IJzer. Inderdaad". Ursula besloot zélf zo min mogelijk te zeggen en hem aan 't woord te laten. „Ik had niet gedacht", ging Van Uzer voort en bekeek liefkozend de messcherpe vouw in zijn lichtgrijze pantalon, „dat ik op dit gesprek nog flens zou terugkomen. U ehu hebt me daartoe toen niet bepaald aange moedigd". Ursula bleef zwijgen. „Maar", vervolgde de heer Van IJzer opgewekt, „u en ik, we zijn zakenmen sen, juffrouw Leeuwenstein. En een za kenman laat zich niet leiden door sen timenten.en ik denk: een zaken vrouw als u net zo min. Cijfers en fei ten, die bepalen onze koers, nietwaar?" glimlachte hij. Hoeveel weet hij? dacht Ursula. Zou het hem op een of andere manier be kend zijn, hoe Leeuwenstein er voor staat? Ze was er bijna zeker van. Ze schenen bij Van IJzer altijd wonder goed op de hoogte te zijn van de „faits et gestes" van Leeuwenstein Co., waarom van deze situatie niet? „En daarom, juffrouw Leeuwenstein, omdat ook u zich natuurlijk uiteinde lijk laat leiden door cijfers en feiten, dacht ik: ons gesprek van toen was met afhet zou goed zijn wanneer we dit in een nuchtere, zakelijke atmos feer eens voortzetten. U bent nu ook veel beter ingewerkt, kunt alles bekij ken, uw oordeel vormen.... ik geloof dat we nu rustiger en prettiger met el kaar zouden kunnen praten". Zijn optreden, stelde Ursula bij zich zelf vast, miste volkomen de agressivi teit van de eerste keer. Er was inder daad niets op aan te merken. Zijn woorden waren zakelijk, zijn redenering verstandig.... ergens bleef echter het waakvlammetje van de achterdocht branden. „Wat geeft u reden, meneer Van IJ zer", ging ze tot de tegenaanval over, „om uit de cijfers en feiten, zoals u het zelf noemt, te konkluderen, dat er thans een betere basis is voor een ge sprek dan.... tóén?" Hij schuifelde op zijn stoel heen en weer en vroeg toen: „Kunnen we vol komen ronduit met elkaar praten en zult u niet boos worden, wanneer ik de dingen bij de naam noem?" Haars ondanks glimlachte Ursula. „Zolang u het bij de dingen laat niet, zei ze. Even grinnikte hij, met iets van appreciatie. Ook hij voelde op zijn be'urt, de steek. „Juffrouw Leeuwenstein", zijn stem was nu op-en-top die van de zakenman, „ik heb mijn ogen niet in mijn zak. Wij mensen langs de weg komen van alles aan de weet, ook van onze. concur renten. Dan geloof ik dat ik niets te veel zeg wanneer ik constateer, dat uw omzet dit jaar aanzienlijk is terugge lopen. „Dat kunt u inderdaad zeggen", merkte Ursula scherp op. Was de moordende concurrentie van Van IJzer daarvan niet de voornaamste oorzaak geweest? „Goed", stemde hij toe, „ik heb al tijd gezegd dat wij scherp concurreren, maar laten we ons met op zijpaden be geven. Ik zie dat de staf van uw be drijf is ingekrompen. Nee. hij stak bezwerend de hand op, „laat me even uitpraten. Dat doet niets af aan mijn respect voor u alszakenvrouw. Maar u hebt het tij tégen gehad. Wan neer u alles vooruit nuchter had beke ken, zoudt u er misschien niet eens zijn ingestapt. Maar, juffrouw Leeuwen stein, mag ik u eens precies zeggen wat naar ik denk, uw beweegreden geweest is? Een beweegreden overigens waar voor ik alle respect heb? U wilde het bedrijf, dat uw grootvader heeft ge sticht, dat wijlen uw vader heeft groot gemaakt.... ja, ere wie ere toekomt, u wilde' dat bedrijf voortzetten. U wil de de naam Leeuwenstein nieuwe glans verlenen. Ik geloof niet, dat u zich hoeft te schamen, wanneer u zegt: Van IJzer, je hebt gelijk". Hij zag haar gespannen aan. Ursula zat roerloos achter haar bureau, haar ogen starend naar het beweeg op de grachten. Inderdaad.deze man had precies in de roos geschoten. Ze knikte nauwelijks merkbaar. „Inderdaad, meneer Van IJzer, ik ge loof niet dat ik me behoef te schamen, als ik zeg, dat u hierin gelijk hebt". Hij glimlachte voldaan. „Kijk es aan, juffrouw Leeuwenstein, het doet me plezier, dat u dit toegeeft. Ik merk, dat wij nu wel kunnen praten het is goed, dat ik gekomen ben". Dat moeten we nog afwachten, dacht Ursula, en zette zich om hem verder aan te horen. Van IJzer ging er breed voor zitten. „Juffrouw Leeuwenstein.... ik ben het met u eens, dat het bijzonder jam mer zou zijn, wanneer de naam Leeu wenstein, die nu bijna drie kwart eeuw zo goed bekend stond, zou gaan ver dwijnen. Ik kan me voorstellen, dat u daarvoor alle' zeilen in de mast spant. Alleen.... gelooft u dat, zoals de za ken thans staan, het voortbestaan van die naam gewaarborgd is? Ik zou het nog sterker willen stellenvreest u niet dat, wanneer het zo doorgaat, alle opofferingen die u zich daarvoor hebt getroost, tevergeefs zullen zijn ge weest? en dat u daarenboven niets meer overhoudt?" 118. Toen de Kludde tot de slotsom was gekomen, dat smidje Verholen waarschijnlijk die onwelkomen bezoe ker in het Knekelwoud was, besloot hij roaar een een kijkje te gaan nemen in het oude slot. Hij wandelde er dus met de grootst mogelijke spoed naar toe en trad binnen. En jawel hoorhet eerste wat hij zag, was die grote zilve- fen beker, die de alchimist in de rid derzaal had laten staan. „Wel ipoffer- dekerek nog an toe!" mopperde de Kludde, het zilveren voorwerp van de 'afel nemend. „Hoe komt dat ding hier terecht? En wat staat er ingegraveerd? Eerste prijs voor de beste persoonlijke Prestatie op het liefdadigheidsfeest ten huize van jonkheer Duyvemelcker van Epscheuten.zo, zo! Die ouwe dwaas in de kelders gaat dus stiekum naar feesten! Hij komt over huis bij die mal le jonkheer van Epscheuten, die geen knip voor de neus waard is! En met wie gaat die alchimist daarheen? Met smidje Verholen natuurlijk! Héél slim van de smid, dat moet ik zeggen. Op die verkleedpartij bij de jonkheer liep de alchimist natuurlijk niet in de ga ten! Ze dachten daar natuurlijk, dat-ie een maskeradepakje droeg. Maar dat zal ik die ouwe inpeperen! Ik laat mijn mooie plannetjes door hem niet in de war sturen!" Hij greep nu de beker bij een oor en wandelde er linea recta mee naar de slaapkamer van de rare alchimist. Daar stak hij een flink aantal kaarsen aan en schudde vervolgens de oude baas met ruwe hand wakker. „Sta op, ouwe dwaas!" siste hij. „Sta op en vertel me onmiddellijk hoe deze beker in het slot komt! Was jij vannacht soms op dat feest bij die malle jonkheer?" De alchimist kwam enigszins slaap dronken overeind, keek de /Kludde peinzend en onderzoekend aan en zei ernstig: „Sa macked! Ick ken uwe stem! Ghy syt de valse Vosmaer met een swart packje aen!" (wordt vervolgd) Voor stipte levering kunt u vertrouwen op Telefoon (02220) 3 3 4 1 Rentenaar, Oosterend Jan Agter Dros' Smederij NOTARIS J. R. VAN WIJLAND te Tc;xel zal op donderdag, 6 mei 1971 te 3 uur n.m. in het „Casino" te Den Burg, Texel, ten verzoeke van mevrouw J. W. Bruin te Zijdewind Het pand Witte Kruislaan 1 te Den Burg - Texel, met onder en bijgelegen grond, omvattende bovenwoning en beneden bedrijfsruimte. Het woonhuis omvat: Hal met toilet, trapopgang. Boven: hal, woonkamer, woonkeuken met deur naar platdak en toegang tot zolderverdieping van de be drijfsruimte, trapopgang naar tweede verdieping met overloop, 2 slaapkamers en vliering. Het bedrijfsgedeelte omvat eigen toe gang met royale ruimte en zolder. Het woonhuis en de zolder van de be drijfsruimte zijn verhuurd voor ƒ63,60 per maand incl. water. Bedrijfsruimte is vrij van huur. Bezichtiging zaterdag 24 april en 1 mei telkens van 2 tot 5 uur n.m. en verder na afspraak met de bewoonster. Aanvaarding bij de betaling van de koopsom voor of uiterlijk op 10 juni 1971. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voornoemde notaris, tel. (02220) 2014 - 3110. ICMlelhuts Dat is misschien wel ,,IN". In verrukking zult u echter raken lu np i$cncTCC onze collectie ,rslaap~ IN Ut ytUolttgenot", bestaande uit: juwelen van ledikanten, heerlijke kwaliteitsmatrassen weldadig warme wollen dekens 'n goed idee, hiervoor naar WILHELMINALAAN 30 Van uw Echte Bakker, die in deze lente maand weer welig tiert. Die elke dag op nieuw, pril en vers, een lawine aan broden uit zijn oven plukt. Tientallen kostelijke vruchten van zijn vakmanschap. Vergast uw huisgenoten op brood van uw Echte Bakker, de eerste lenteb(r)oden. Ook voor deze lekkernij

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3