I Cjroen 2warL-Jéxels in het harL, „Sarasaniwas jaren gevaar voor jeugd... Jubileumcomité wil f18.000,- inzamelen voor 80-jarig Fanfare Treiteren van de baas op Texel ondenkbaar m 4 DANSEN l n Dn panteu drukten muren naar buiten [oggeen vergunning voor exploitatie Gemeentelijke viooltjes gestolen De heer C. P. Laan 25 jaar hoofd landbouwschool Naaldkunstwerk voor Maartenhuis Bouwvakkers bespraken loonacties BAR De Koog, Zijweg 14. Little Stars „DE TOEKOMST" N.V. v/h C. R. Keyser Co. THE SHUFFLES VAT 69 Burgerlijke stand I. Punti Gardinali x B'i PROBLEEM! GEEN PARKEER- J DANSEN „MIXERS" Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. DAG 7 MEI 1971 84e JAARGANG No. 8567 yve N.V. T.h. LaagereM De Rooty tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keeaomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschtynt dinsdags en rrtydags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 cL Advert. 20 ct per nun. excl. 4»/» BTW De jongelui die in de afgelopen zo ets hun vermaak zochten in „Sara- hebben daar aan grote gevaren ootgestaan. Het waren echter gevaren in heel andere aard dan die waarvan tegenstanders van de veelbesproken tpboerderij spraken. De dienst Gemeentewerken heeft na- elijk onlangs vastgesteld dat de schuur instorten staat en wel als gevolg van ideugdelijke bouw. Het gevaar schuilt de spanten van het gebouw. Deze jn te licht en daardoor in de loop der ren steeds meer in elkaar gedrukt. Ze )gen naar de zijkanten uit en oefen een enorme druk uit op de zijge- ls. Deze zijn daardoor duidelijk uit •t lood komen te staan en zouden :oeg of laat zeker zijn bezweken. Hoe spanten zouden reageren op het weg- illen van deze laatste weerstand is teraard niet met zekerheid te zeggen aar men hoeft geen pessimist te zijn n er in dat geval op te rekenen dat hele beatschuur als een kaartenhuis elkaar zou zijn gestort. Dat gevaar is nu bezworen want de H. Daalder Zonen heeft van de genaresse opdracht gehad Sarasani eer veilig te maken. De naar buiten drukte muren zijn gestut en de draag- ■acht van de spanten wordt versterkt jor het aanbrengen van houten „pila- Als het karwei gereed is kan de ïatschuur zijn zomerse taak weer ver dien. Of niet? Strenge voorschriften Zoals bekend is het voortbestaan van arasani meer dan ooit in discussie ge- eest. De gemeente stelde vast dat de Dpboerderij inderdaad niet volgens de 'ereengekomen regels was geëxploi- erd en het heeft er geruime tijd naar tgezien dat de Sarasaniliefhebbers de imer van 1971 ander vermaak zouden weten zoeken. In ieder geval zou een ieuwe vergunning zijn gebonden aan *r strenge voorwaarden. Men moest verzekering hebben dat zich binnen muren van de schuur aan de Koger- g niet opnieuw misstanden zouden itwikkelen. Op dit moment is de ver arming aangevraagd maar nog niet erstrekt. Sarasaniexploitant A. André de la orte heeft goede hoop dat het in orde omt. Hij zegt bereid te zijn zich zon- er meer aan de strengere voorschrif- ;n te zullen houden en prijs te stellen controle op de naleving. Omdat je daarmee niet tot het laat ste moment kunt wachten is De la Porte druk bezig met het samenstellen van het programma. Hij wil op 26 juni star ten en zeker doorgaan tot 15 augus tus. Veel Nederlandse topgroepen heeft hij bereid gevonden naar Texel te ko men, echter allen met het voorbehoud dat de gemeentelijke vergunning nog moet worden verstrekt. Vast staat dat de lightshowman Bunk Bessels (wiens gedrag in het afgelopen seizoen mede aanleiding was tot ernstige bedenkin gen tegen Sarasani) dit jaar niet van de partij zal zijn. Er komt wel een licht- schow, weer met vloeistofprojectie maar meer nog met moiréeffekten en In het afgelopen weekend hebben onbekenden viooltjes weggehaald uit de plantenbakken achter het raadhuis en op de Groeneplaats. Verder verdwe nen een partij boompjes en heesters uit het juist aangeplante plantsoen in de -Wezentuin. De ongewenste verza melaars brachten ook een bezoek aan het juist aangelegde plantsoen aan de Bernhardlaan, achter de voormalige sociale werkplaats. Ook hier verdwe nen planten en heesters. Alles wijst er op dat het hier geen loze vernielzucht betreft, want de planten waren zorg vuldig uitgegraven. Bij de gemeentelijke plantsoenen dienst is men zeer verontwaardigd over deze gang van zaken. Men had daar toch al niet veel vertrouwen meer in het publiek na de herhaaldelijke vernieling van jonge boompjes in ver schillende delen van Den Burg. In het afgelopen jaar heeft men alleen al op de Groeneplaats meer dan een derde van het aantal geplante boompjes moe ten vervangen omdat zij door balorige (dronken?) voorbijgangers waren afge broken. Nooit heeft men een der da ders in de kraag kunnen grijpen en ook nooit heeft een getuige de moeite genomen om een dergelijk gebeuren aan de politie te melden. veel meer aktie. De strengere bepalin gen inzake de brandveiligheid staan niet toe dat de beatschuur wordt voor zien van een verlaagd plafond van plastic doek. Er zal wat anders worden gedaan om de hoge ruimte sfeervol te maken. Drugs De la Porte zegt er streng op te zul len toezien dat zijn medewerkers geen drugs gebruiken. Ook tegen eventuele handel van geestverruimende middelen in zijn etablissement kan hij optreden (zie vervolg pagina 2) De heer C. P. Laan te Den Burg her denkt zaterdag 15 mei dat hij 25 jaar geleden tot direkteur van de Lagere Landbouwschool Texel werd benoemd. Van 2-4 uur 's middags zal in het strandhotcl „Juliana" te De Koog een receptie worden gehouden waar ieder die de heer Laan wil feliciteren wel kom is. De oud-leerlingenvereniging biedt de jubilaris en zijn familieleden 's avonds een diner aan. Een groepje dames uit Haarlem heeft voor het Maartenhuis te De Koog een wandkleed gemaakt, voorstellende Op koninginnedag stonden de mannen van het Koninklijk Texels Fanfare als 's morgens om acht uur op de toren van de N.H. kerk om de bevolking met feestelijke klanken uit de slaap te wekken. Om elf iuur voerde het korps de alle gorische optocht aan. 's Avonds was het Fanfare opnieuw aktief, nu bij het wijk- tegen-wijk-spel en na afloop zorgde het als amusementsorkest nog vele uren voor muzikaal entertainment. Een drukke dag dus voor ons KTF maar het is zo vanzelfsprekend dat de muzikanten bij een dergelijke gelegenheid langdurig in touw zijn dat zelfs de krant er geen melding meer van maakt. Maar hoe zou het zijn als het Fanfare er niet meer was? Ongetwijfeld zou dan pas blijken dat het in de Texelse gemeenschap een onmisbare funktie vervult. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps bereikt in september van dit jaar de leeftijd der zeer sterken: 80 jaar. Zou dat geen aanleiding voor de Texelaars kunnen zijn om eens duidelijk te laten merken hoezeer het akticve, maar soms ook door kritiek achtervolgde korps wordt gewaardeerd? Het jubileumcomité dat een dezer da gen werd opgericht meent van wel en heeft voorbereidingen getroffen voor een grootscheepse aktie. Het einddoel van die aktie is een cadeau dat 't 'korps Disco - dancing „De Vergulde Kip", RUSTIG EN GEZELLIG. Zaterdag 8 uur m.m.v. BAR-DANCING „Als de vakorganisaties een oproep sturen gaan we staken. Andere akties hebben op Texel weinig zin". Dit is de mening van de bouwvakkers, die woensdagavond in hotel „De Graaf" de mogelijkheden bespraken om ook op Texel aktie te voeren om de door de gezamenlijke vakcentrales gestelde ei sen ingewilligd te krijgen. Slechts 20 van de 190 georganiseerde Texelse bouwvakarbeiders waren aanwezig. Voorzitter J. VVeijdt (NVV) sprak hier over zijn teleurstelling uit, temeer daar men een spreker had uitgenodigd. De heer A. Buur (uit Amsterdam), eco nomisch medewerker van de vakorga nisatie NVV gaf een duidelijke uiteen zetting over de situatie aan het loon- front van de bouw. De hele affaire sleept zich al enige tijd voort. Op 4 november van 't vo rige jaar werd het overleg met de werkgevers gevoerd. De eisen van de vakbonden: een 2-jarig contract met een indexclausule (d.w.z. een evenredige stijging van de lonen met de prijzen), een loonsverhoging van 7°/o, vakantie- uitbreiding en vakantietoeslagverho ging, verbetering van de vorstverletre- De Waal - Texel Postbus 4 - Den Burg. Per heden zijn wij telefonisch bereikbaar onder de volgende nummers Kantoor De Waal (02220) 2004 Magazijn De Waal (02220) 2334 J. J.de Beurs (02220)2747 idem na 17.30 uur (02220) 2004 R. Zijm na 17.30 uur (02220) 2004 geling. Er 'kwam een 'kleine verbete ring in de vorm van een paar procent loonsverhoging. Na maandelange on derhandelingen wordt nu de eis gesteld een reële loonsverhoging van 3% buiten de prijsstijgingen om. De partijen staan echter verder van elkaar dan ooit. Geen prikakties Men acht de tijd gekomen om tot aktie over te gaan. In diverse Neder landse bedrijven worden zg. stiptheids acties gehouden. De werknemers schen ken extra aandacht aan de uitvoering van het werk, weigeren overwerk en nemen strikt de veiligheidsvoorschrif ten in acht. Op andere bedrijven wordt gestaakt of tijdelijk het werk onder broken. Al deze akties hebben tot doel druk uit te oefenen op de werkgever. De Texelse bouwvakkers voelen weinig voor de stiptheidsakties. De verhou ding in de bedrijven maken dit „treite ren van de baas" onmogelijk. De vergadering ging akkoord met het zenden van een in overleg met de werkgeversorganisaties op Texel opge stelde brief aan de diverse hoofdbestu ren. Mocht dit zonder resultaat blijven, dan zal men zonodig tot een algemene staking overgaan. Het schrijven heeft de volgende in houd: „Werknemersorganisaties NAPB en AVOB en werknemersorganisaties van bouwbonden NVV, NKVB „St. Joseph" en NCB op Texel menen in gezamen lijk overleg, dat zij de desbetreffende hoofdbesturen dringend moeten advi seren de onderhandelingen over het tot stand komen van de CAO op redelijke basis te heropenen. a. dat er reële loonsverbetering wordt bereikt; b. dat het overleg voor de secundaire voorwaarden op basis van onderhan delingen wordt voortgezet". na tachtig jaar dienstbaarheid zeker heeft verdiend: een nieuw instrumen tarium. Dat is dringend nodig. De in gebruik zijnde instrumenten zijn zoda nig versleten dat ze alleen nog voor op leiding van nieuwe blazers dienst kun nen doen. Nieuwe instrumenten zijn duur; de totale aanschaffingskosten zijn geraamd op ƒ36.000,De helft van dit bedrag kan worden verstrekt in de vorm van provinciale en gemeentelijke subsidies. De resterende ƒ18.000,zou het Fanfare zelf op tafel moeten leg gen. Dat kan natuurlijk niet, maar zo zegt het aktiecomité de Texelse bevolking kan dat wèl. Er zijn ver schillende plannen om het geld bijeen te krijgen. Er komt een verloting. Ver der hebben de vrouwenverenigingen toegezegd deze zomer oliebollen te wil len bakken ten bate van de nieuwe in strumenten, net als in de afgelopen ja ren voor het zwembad. De brandweer zal een spuitvoetbalwedstrijd organise ren en ook de revuegroep van de buurtvereniging Kogerstraat - Witte- Kruislaan - Schoonoordsingel zal z'n steentje bijdragen. Van verschillende kanten zijn toezeggingen gedaan voor giften. Maar ook bij de meest optimis tische verwachtingen is de ƒ18.000, dan nog niet bijeen. Daarom gaat er een brief van het jubileumcomité naar enkele honderden bedrijven en parti culieren die men in staat acht met een zeer royale bijdrage over de brug te komen. Het gaat er uiteindelijk om dat alle Texelaars bijdragen naar vermo gen. Gehoopt wordt dat velen bereid zullen zijn de baten van bepaalde akti- viteiten voor dit doel af te dragen. Gif ten kunnen worden gestort op reke ning 34624 van de Coöp. Raiffeisenbank Texel ten name van „Jubileumcomité Kon. Texel Fanfare. Topgroep op Texel (Zha - la - la - I need you) a.s. vrijdag- en zaterdagavond Hedenavond speciale herkenningsavond Geen voorverkoop. AS JE GOGUM BENT Michael en de draak. De dames, cursis ten van de Stichting Goed Handwerken te Haarlem, hebben het naaldwerk ver vaardigd ten huize van mevrouw Van der Vlis in Zuid-Haffel Acht dames zijn hier in het afgelopen weekend vele in spannende uren aktief geweest om het werk gereed te krijgen. Dat is gelukt en het fraaie eindresultaat zal binnenkort bij een passende gelegenheid "worden aangeboden. De leiding van het werk berustte bij Anneke Mehlbaum, lerares kunstnaaldvakken, die ook het ontwerp maakte. Elk der cursisten nam een on derdeeltje van de voorstelling voor haar rekening. Op de foto ziet men de dames nog ijve rig bezig Op de achtergrond rechts mej. Mehlbaum bij haar ontwerp. van 28 april tot en met 4 mei 1971 Geboren: Geertje Elisabeth, dv. En- gelbertus van der Vis en Catharina J. van der Star. Ondetrouwd: Harmen R. Platte en Klasina Boon; Rudolf Croese en Pe- tronella C. Boon; Jan Schraag en Wil- helmina J. C. Haak; Gerardus J. Huis man en Adriana T. Bakker; Jan van den Hoek en Jelkje E. de Zwart. Overleden: Dirk Backer, oud 55 jaar, wonende te Oudeschild; Jacob Koorn, oud 60 jaar, wonende te Den Burg; Hil- lebrand Dob, oud 62 jaar, wonende te Oosterend. Za, zo Vrijdag Discotheek ons MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat ZATERDAGAVOND in RICHE m.m.v. ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiü«iuiHiüuiii«iiunit

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1