(jrocn IwarLrJexels in het harL, reso beslist binnen aanschaf derde een jaar over veerboot Op 25 mei schoonmaak van heel Texel n 1975 een half miljoen auto's te vervoerenJong«man (19) bekende Voorrangsysteem leidt tot opstand van automobilisten Grootscheepse bliksemactie reeks inbraken S.V. Texel start 60e levensjaar Sint Jozefschool in finale tv-quiz Hersenschudding hij motorongeluk Ongelukkige val met bromfiets Boze cafébezoeker maakte brokken Concert Noordhollandse koren Onbevoegde rijder Sola Gratia99 aan vloot toegevoegd X FEX [gave N.V. v.h. Langeveld De Roolj itbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry dc Graaf, Keesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 SDAG 11 MEI 1971 84e JAARGANG No. 8568 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif* fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prijs ƒ4,50 p. kw. -}- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4<>/# BTW Binnen een jaar zal de N.V. Tese eslissingen moeten nemen inzake de itbreiding van het aantal veerboten, et meest waarschijnlijk is dat zal wor- in besloten tot de bouw van een derde eerschip van dezelfde grootte als Harsdicp" en „Texelstroom", echter et een andere inrichting waardoor de ervocrscapaciteit groter is. Het derde hip zal een groter rijdek krijgen met jveel ruimte erboven dat het gehele m ek door vrachtauto's en bussen kan lorden gebruikt. De noodzaak van een >rdc schip blijkt zonneklaar uit de •oei van het aantal te vervoeren au- 's. Dit aantal staat in een vaste ver- ouding tot de grootte van het aantal ito's in Holland. Op grond van progno- s moet worden verwacht dat de Teso- hepen in 1975 een half miljoen auto's Jlen moeten vervoeren. Zonder derde lot zal dat onmogelijk zijn. Teso heeft het vervoerswetenschap- shjk instituut nog om een nader on- tzoek gevraagd want 't staat niet bij orbaat vast dat het aantal auto's dat lar Texel komt in vaste verhouding ijft staan tot de ontwikkeling van het jderlandse wagenpark. Het is best mo- lijk dat op Texel, dat uiteraard niet (beperkt auto's zal kunnen blijven [werken, een verzadigingspunt wordt reikt. Het bovenstaande werd naar ren gebracht door president com- psaris C. J. de Lugt aan het begin in de vrijdagavond in hotel ,,De Lin- boom-Texel' gehouden aandeelhou- tavergadering van Teso. Ook direk- ur M. C. de Gorter ging uitvoerig op Hifigjet vraagstuk van de capaciteitsvergro- ing in en wel in zijn jaarverslag. Niet verlengen Van het oorspronkelijke idee om de slaande schepen te verlengen is af- zien. Desgevraagd had het Bureau lor Scheepvaart te Bloemendaal een pport verstrekt waaruit bleek dat het nger maken van „Marsdiep" en texelstroom" enorme kosten met zich iee zal brengen die niet in rede- jke verhouding zouden staan tot de ireikte capaciteitsvergroting, nog af zien van het bezwaar dat gedurende verbouwingsperiode geruime tijd et één schip moet worden gevaren at een riskante aangelegenheid is. oorts zouden langere schepen een ver ging van de haven noodzakelijk ma- Morgen begint de sportvereniging exel aan haar 60ste levensjaar. Een it, dat men niet onopgemerkt voorbij il laten gaan. Het is de bedoeling, dat het komende jaar diverse evenemen- in zullen plaatsvinden, waaruit de A reugde over het reeds zo lang bestaan »n de vereniging blijkt. Daarom is on- ags een commissie van voorberei-1 ing in het leven geroepen, die zich zalj Kighouden met het organiseren van| t festiviteiten. Deze commissie bestaat uit de heren Boot en G. Wilner en het echtpaar tossen. Er is reeds een uitnodiging iderweg naar het Nederlands Militair Iftal, dat men voor een wedstrijd (met nog onbekende tegenstander) naar wel wil halen. Gedacht wordt ook aan n competitie tussen enkele bekende imeselftallen. De voorbereidingen zijn •hter nog niet zo ver gevorderd, dat concrete mededelingen kunnen orden gedaan, maar vertelde men er zijn verschillende spectacu- ire toernooien te verwachten. Verloting Natuurlijk zal voor al deze feestelijke ïbeurtenissen veel geld nodig zijn. Met originele verloting hoopt men de oanciêle problemen te kunnen oplos- o Gedurende de laatste 10 maanden "ór de 60ste verjaardag van de ver- toging zal een verloting worden gehou- •n. Het aantal loten hiervan is beperkt, s verloting heeft veel weg van de aatsloterij; er zullen meerdere trek ken zijn, op de 12de van iedere aand. De laatste trekking valt samen het zestig-jarig bestaan. De kost- örste prijzen worden uiteraard ook 0 'deze datum bewaard. ken en het is zeer de vraag of dat tij dig zou kunnen gebeuren. Het zal dus wel een derde schip van de bekende grootte worden, maar ook dan is het noodzakelijk dat de havens van een tweede fuik worden voorzien. Als nu een fuikinrichting defekt raakt, ligt de veerdienst stil Ook het bezit van slechts twee schepen wordt op den duur te riskant. Als een schip in dok gaat moet het andere schip de dienst waar nemen en de tijd nadert snel dat hier door ook in de rustigste perioden van het jaar enorme moeilijkheden zullen ontstaan. Definitieve beslissingen zul len worden genomen op basis van het rapport dat men voor het eind van dit jaar hoopt te ontvangen. Goed jaar Het jaarverslag van de direkteur was overigens een tot tevredenheid stem mende terugblik. Er werd zonder scha de en zonder ongelukken gevaren. De 79 personeelsleden verrichtten hun taak weer op uitstekende wijze en de vervoerscijfers vertoonden de bekende stijgingen. In het afgelopen jaar werd voor het eerst een proef genomen met het zg. pendelen, zowel tijdens de aan voer met Pinksteren als bij de afvoer. De wachttijden konden hierdoor op dc drukste dagen tot een uur of nog min der worden teruggebracht. De weersom standigheden waren in het afgelopen seizoen over het algemeen goed. Toch wordt men bijna elk jaar geconfron teerd met een onverwachte massale af tocht, zoals op 15 juli toen als gevolg van een zware noordwesterstorm een stroom kampeerders voortijdig het ei land verliet. De heer De Gorter: „Het is jammer dat men niet over een goede opvanggelegenheid kan beschikken om dat in de meeste gevallen de storm reeds is geluwd als de laatste kampeer ders het eiland verlaten". Cijfers De vervoerscijfers gaven over het af gelopen jaar het volgende beeld: 1.638.208 personen tegen 1.531.150 in 1969, een toename van 7%; 334.760 per sonenauto's tegen 298.796 in 1969, een toename van 12°/o; 2.569 autobussen te gen 2.795 in 1969, een afname van 8%; 39.345 vrachtauto's tegen 37.599 in 1969 een toename van 5%; 67.632 rijwielen tegen 60.462 in 1969, een toename van 12%. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd dit jaar besloten een zesde vaar- ploeg samen te stellen waardoor gedu rende het gehele seizoen een continue half-uur dienst kon worden gevaren waardoor de frequentie van 16 dien sten tot 32 diensten per dag kon worden opgevoerd. Het totaal aantal diensten steeg daar door van 6.597 in 1969 tot 7.064 dit jaar. Busbedrijf Per 1 januari 1971 ging het busbe drijf van Teso een zelfstandig bestaan [leiden als de n.v. A.O.T. met een maat- Morgen gaat de zesde klas van de Sint Jozefschool, vergezeld van een groot aantal supporters, naar „De Meer paal" in Dronten waar de opnamen zul len worden gemaakt van de finale van de Kwis Klassewerk, een tv-quiz die zaterdagmiddag a.s. om 16.02 u. via Ne derland 1 zal worden uitgezonden. De Sint Jozefschool bindt de strijd aan met de Nicolaas Maesschool uit Amsterdam. De 18-jarige PB. uit Den Burg heeft donderdagmidag zijn motor met zij span kennelijk niet in bedwang kunnen houden, toen hij vanuit de Binnenburg de bocht naar de Groeneplaats wilde nemen. Zijn medepassagier Paul Smidt (eveneens 18 jaar) liep een her senschudding en een kneuzing aan zijn hand op, toen de motor via een bloem bak tegen de muur van het raadhuis tot stilstand kwam. Zijn vader, ambulancechauffeur Toon Smidt, bracht hem naar het ziekenhuis. De bestuurder van de motor bleef on gedeerd. De politie zal de motor aan een technisch onderzoek laten onderwerpen. schappelijk kapitaal van ƒ200.000, Bij de gemeente Texel werd een verzoek om subsidie ingediend. Teso zou de kosten van algemeen beheer voor zijn rekening nemen en de gemeente zou de rest van het tekort dekken. De ge- (zie verder pagina 2) OUDESCHILD Zaterdagmiddag moest mevr. Van der M. uit Oudeschild met een hersenschudding in het zieken huis te Den Helder worden opgenomen. Zij was op de Schilderweg ter hoogte van de zuivelfabriek met haar bromfiets over de kop geslagen. Dit gebeurde na dat een loszittende sierbeugel het voor wiel van de Solex plotseling had ge blokkeerd. OUDESCHILD In de nacht van za terdag op zondag probeerde een cafébe zoeker de bar-dancing „De Zeven Pro vinciën" te betreden. De toegang werd hem geweigerd omdat het sluitingsuur reeds lang was verstreken. Hij was daarover zo boos dat hij enkele ruiten stuk sloeg om zich aldus toegang tot het etablissement te verschaffen. Door de glasscherven werd 'hij echter zodanig gewond dat de dokter eraan te pas moest komen. Voor het op zaterdag 15 mei te hou den concert van Noordhollandse koren in de r.k. kerk te Den Burg is heden de kaartverkoop gestart. Kaarten zijn verkrijgbaar op de volgende adressen: Oosterend P. Brouwer; Den Burg kapper P. Uitgeest; Oudeschild bakker Timmer; Den Hoorn Goënga's super markt; De Cocksdorp slagerij Ran; De Koog C. Mets; De Waal bakker Plaatsman. Een 19-jarige jongeman uit Den Burg heeft zondagavond bekend de dader te zijn van de reeks inbraken van de laat ste tijd. Dat gebeurde enkele uren nadat hij voor de laatste keer zijn slag had ge slagen; in de nacht van zaterdag op zondag drong hij binnen op nog vijf adressen in Den Burg waarmee hij het aantal inbraken op 13 bracht. Hij verschafte zich toegang tot de wo ning van de dames Dijt in de Wever straat, het postkantoor, de „Raadskel- der", opnieuw de openbare bibliotheek en de ULO-school In geen der gebouwen vond hij geldbedragen van betekenis. De totale buit van de dertien inbraken is kleiner dan ƒ1.000,Wel heeft hij door het openbreken van kassa's, kasten en telmachines nogal wat schade ver oorzaakt. In overleg met de ouders zal een regeling tot de vergoeding daarvan worden getroffen. In zijn laatste in braaknacht liet de jongeman een wel zeer sterke aanwijzing van zijn identi teit achter. Bij het binnendringen van de „Raadskelder" via een achteringang verloor een briefje van het Arbeids bureau waarop zijn naam en adres voorkwamen.De dader werd op het politiebureau te Den Burg ingesloten maar na overleg met de officier van justitie op vrije voeten gesteld in af wachting van verdere behandeling. Dit in verband met de tragische omstandig heden die de knaap mede tot zijn daden brachten en 't feit dat niet voor herha ling hoeft te worden gevreesd. Enige tijd geleden werd de Texelaar K. de J. voor drie maanden de rijbe voegdheid ontzegd. Die termijn was nog niet afgelopen toen de politie zondag middag constateerde dat hij toch een ritje was gaan maken met zijn auto. Hij werd aangehouden en de auto werd in beslag genomen. 5? OUDESCHILD Vorige week is de nieuwe kotter TX 34 ,,Sola Gratia" van de gebroeders Ben en Hans Daalder uit Oos terend in de haven van Oudeschild ge arriveerd. Het 33 meter lange schip is 9 meter langer dan de vorige kotter van de gebroeders Daalder en voorzien van een 600 pk Stork motor. De kotter is destijds gebouwd in Zaandam en later, als gevolg van de verscherpte bepalingen, verlengd. Hoewel de ,,34" die tot voor kort als HD 204 in gebruik was, niet nieuw is, heb ben de gebroeders Daalder er toch een best schip aan. Ervaringen van andere Texelse vissers die dergelijke verlengde schepen aankochten, zijn gunstig. Voor de familie Daalder was het een feestelijke gebeurtenis toen de kotter zaterdagmid dag met familie en bekenden een enkele uren durende .proefvaart" over de zonni ge Noordzee maakten. Bij het binnenlo pen van de haven maakten wij boven staande foto waaruit blijkt dat het schip ook uiterlijk een zeer goede indruk maakt. Eindelijk worden de handen uit de mouwen gestoken. Na jarenlang ge klaag over de steeds sterker vervuilen de Texelse dreven worden momenteel plannen beraamd voor een groot scheepse schoonmaak van het Texelse landschap. Alles moet weg: papier, puin, autowrakken, houtresten, plastic zak ken, afgedankte afrasteringen, enz.,enz. Het ligt nu nog verspreid over heel Texel, langs wegen en paden, in de slo ten maar ook op particuliere landerijen en erven. Het is de bedoeling dat al dit vuil in één dag wordt opgeruimd. Die grote schoonmaak is gepland op dins dag 25 mei. Vóór Pinksteren zal Texel dus schoon worden opgeleverd. Dat zal een vrome wens blijken als de onont beerlijke medewerking van alle Texe laars zou ontbreken, maar het ziet er naar uit dat aan de schoonmaakaktie enthousiast zal worden meegewerkt. Vorige week werd in het raadhuis een vergadering belegd waarop de eer ste spijkers met koppen werden gesla gen. Dat gebeurde naar aanleiding van suggesties in de raad en al eerder be raamde plannen van het gemeentebe stuur. Oorspronkelijk was het de bedoe ling de aktie eerder te houden en al het verzamelde vuil naar de meierblissen te brengen maar men was wat te laat op dat idee gekomen. Een degelijke massale schoonmaak is nu eenmaal sneller voorgesteld dan georganiseerd. Op de vergadering in het raadhuis, ge leid door wethouder Dros, waren vrij wel alle instanties vertegenwoordigd die nauw bij de organisatie van het „evenement" zijn betrokken: dorps- commissies, schoolhoofden, staatsbosbe heer, padvinderij, Texels Museum, enz. Blokhoofden He is de bedoeling dat Texel in 13 districten wordt verdeeld, elk resorte- rend onder een „blokhoofd" dat er ver antwoordlij k voor is dat op de schoon- maakdag in zijn district geen snippertje vuil blijft liggen. Hij werft hulpkrach ten aan en stelt een zo groot mogelijk aantal schoonmaakploegen samen die met een auto langs de wegen, sloten en dijken van het district trekken om alle vuil dat zij tegenkomen in te laden of als dat door te grote omvang (wrakken, puin, bestaande illegale vuilstortingen) onmogelijk is te re gistreren. Als het ook maar enigszins mogelijk is zal al het vuil met eigen materieel naar Texels enige legale vuil nisstortplaats moeten worden gebracht, de Rode Zee. Voor dit doel zal de Rode Zee zowel op de schoonmaakdag als de dag erna geopend zijn. Ieder kan er dan gratis zijn vuil kwijt. Vuilconcentraties van te grote omvang worden na gemeld te zijn door de gemeente Texel afge voerd. Eigen erf Het is niet de bedoeling dat de schoon maakploegen particulier eigendom be treden. Wel wordt bij deze op iedereen (dus niet alleen boeren!) het beroep ge daan om er zelf voor te zorgen dat vuil van erf of land wordt verzameld en naar de belt gebracht. Stuit dat op be zwaren, dan wordt de betrokkene ver zocht contact op te nemen met zijn blokhoofd of gemeentewerken zodat in ieder geval wordt voldaan aan die hei lige opdracht van 25 april: heel Texel schoon. Laat het niet op het laatste mo ment aankomen. Zoek nu alvast alle ongerechtigheden bijeen en bewaar het „windvast" totdat het gratis naar de belt mag worden gebracht. Nu al wil de gemeente die de aktie met al haar beschikbare materiaal zal steunen (evenals hopelijk vele vracht- autobezittende particulieren) graag op de hoogte zijn van de plaats van alle zg. illegale vuilstortingen op het eiland. Doorgegeven zijn reeds kleinere of gro tere rommelhopen bij „Utopia", Waal- enburgerdijk, Schilsloot, Horspolders, amfibisch oefenkamp, wierschuur Nieu- weschild, achter de „Robbenjager" en Nieuweschild. Wie nog meer van der gelijke stortingen weet, neme contact op met gemeentewerken, telefoon 02220 2141. Ook als het rommel op particulie re erven betreft, wil men dat graag we ten. 300 km weg Totaal moeten bermen en sloten van 300 km weg worden gereinigd. Het is een groot karwei dat echter snel is ge klaard als er voldoende helpende han den zijn. De hulp van de schooljeugd kan niet worden ontbeerd. In de schoon maakploegen die zij vormen moeten echter ook enkele volwassenen zijn, voor het toezicht en voor het „zware" schoonmaakwerk zoals het verwijderen van oude matrassen, rollen draad e.d. uit sloten. Het gebied van Staatsbosbeheer valt buiten de districten. Met de reiniging hiervan zal Staatsbosbeheer, in samen werking met de padvinderij, zich be lasten. On te weten onder welk blokhoofd men valt als men meedoet aan de schoonmaakaktie, geven wij het vol gende overzicht. 't Horntje: L. J. Weijdt, tel. (02226) 222; Den Hoorn: A. Lap, tel (02226) 566; Oudeschild: J. Th. Boom, tel. (02220) 2853; De Waal: M. Binsbergen, tel. (02220) 3218; Oosterend: C. Ellen, tel. (02223) 601; Zuid-Eierland: H. Flens, Postweg E 61, tel. (02225) 229; De Cocks dorp - Midden-Eierland: J. C. Dros, tel. (02225) 229; De Koog- Dr. J. Duinker, Epelaan, tel. 02228) 550 Den Burg en wijde omgeving is in vier districten verdeeld, elk resorte- rend onder de wijkleiders die ook bij koninginnedag aktief waren, dus: de heren W. Stiggebout, C. Koorn, H. Ploe ger en J. Kager. Hedenavond komen de blokhoofden en andere organisatoren tussen zeven en acht uur in het raadhuis bijeen om de details van de aktie door te praten. De naar aanleiding hiervan te publice ren nadere berichten kan men in de krant van vrijdag a.s. verwachten.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1