Cjrocn 2wart/Jéxels in het harL, Exploitatiemij „De Krim" ligt nog steeds met B en W in de clinch Onze school verdwmaar ik lig er echt niet wakker Raad gevraagd eigen oordeel te vellen over voorwaarden DANSEN De heer C. P. Laau 25 jaar directeur landbouwschool I! BAR GEEN PARKEER PROBLEEM! Morgenavond uniek zanggebeuren 55 jaar lammerenmerker 95 FERRARI VAT 69 Everplay „DE TOEKOMST" Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. duo Heya RIJD AG 14 MEI 1971 84e JAARGANG No. 8569 I Uitgave N.V. vJi. Lange veld De Root) I postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif» feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. exd. 4*/# BTW Wie mocht denken dat de strijd aan het Krimfront is beslist en dat het be stuur van de Exploitatiemaatschappij de Krim en het gemeentebestuur elkaar liefderijk in de armen hebben gesloten, heeft het mis. Dat er nog levensgrote wrijfpunten zijn, blijkt uit een schrijven van de EMK-direkteur aan de gemeen teraad waarin de raadsleden worden gevraagd ter zake van de belangrijkste ge schilpunten een principe-uitspraak te doen. In de aandeelhoudersvergadering van de EMK op 17 december werd al ongerustheid uitgesproken over de wer kelijke mogelijkheden tot realisering van het Krimplan. Diezelfde ongerustheid heerst binnen de vergadering van prioriteitsaandeelhouders en naar aanleiding daarvan heeft direkteur M. Boon zich nu tot de gemeenteraad gericht met het verzoek zelfstandig besluiten te nemen zodat de werkwijze wordt versneld en „het de doelgerechtigden duidelijk wordt gemaakt hoe de zaken er precies voor staan". Want aan duidelijkheid heeft het tot dusver totaal ontbroken, zo meent direkteur Boon. De raadsleden krijgen, als zij over het I Krimplan praten, de beslissingen opge- I drongen door B. en W. Zelfstandige be- I sluitvorming wordt niet toegelaten. De raad moet de voorstellen van B. en W. laanvaarden of verwerpen; alternatie- Iven zijn er niet. Toch heeft de gemeen- |teraad het laatste woord. De raad die er blijkbaar van wordt I verdacht bij nemen van beslissingen I zonder veel critiek de door B. en W. I aangewezen weg te volgen wordt nu [dringend verzocht ten aanzien van de belangrijkste vraagpunten nu zelf eens |een oordeel te vormen. Zeven punten Ten aanzien van de kwesties waarom het voornamelijk gaat, schrijft de heer Boon 1. Binnen het bestemmingsplan De Krim zullen volgens de toelichting op het ontwerp-bestemmingsplan openbare wegen worden aangelegd. Het is u be kend, dat hiertegen door de Kampeer- raad en de ANWB verstrekkende be zwaren bestaan. Ook in de praktijk blijkt dat voor een dergelijk klein plan nimmer openbare wegen worden inge voerd. Openbare wegen kunnen van nut zijn, als omsluiting van het plan doch niet als een doorkruising van de recreatieve voorzieningen, temeer daar ;ook in dezelfde toelichting wordt aan- jgegeven dat de hoofdweg zal dienen ter ontsluiting van het achterliggende ,duin- en landschapsreservaat en de strandtoegangen. Als onderdeel kan verder worden vermeld, of het bij deze algemene voor zal Iziening welke ook voor „Sluftervallei" ou-|en andere toeristische akkommodatie tot betere ontsluiting dient, juist is, dat, alle kosten van deze wegen uitslui tend door de Newomij en EMK gedra gen moeten worden. Bij deze lastenoplegging wordt voor bijgegaan aan het algemene nut van Bdeze wegen, die daarom uit algemene [middelen dienen te worden bekostigd. 2. Op velerlei wijze wordt door B. Jen W. gewezen op de mogelijkheid tot t te|^et verkrijgen van subsidies. Van be lang is echter te weten welke subsidies ofhaalbaar" zijn. Verder is van belang ier-|te weten dat subsidies in het algemeen raar|(en waarom zou dit voor het Krimplan ver-laders zijn?) alleen worden verstrekt lindien geen middelen aanwezig zijn en [indien mede voldaan wordt aan zeer itrenge voorwaarden. Zo is de bestaande subsidie-toezeg ging van ƒ67.500,voor de EMK niet realiseren, aangezien is afgezien (noodgedwongen) van erfpacht en tot jaankoop van de 10 ha wordt overge daan Aangezien de Newomij en de EMK zich tevoren dienen te verplich- alle kosten van ontwikkeling van 'et Krimplan te zullen betalen (in de ereenkomst), is er formeel gesproken leen gebrek aan middelen en is de kans 'P subsidie zeer klein. ta ctiel Disco dancing „De Vergulde Kip", De Koog, Zijweg 14. RUSTIG EN GEZELLIG. 'ew Bij ons MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat Wij achten het een zaak van eerste urgentie dat op korte termijn, althans voor het aangaan van de overeenkomst, toezeggingen kunnen worden gedaan omtrent te verwachten subsidies, omdat deze in sterke mate de exploitatie-mo gelijkheden beïnvloeden. 3. Volgens de op te maken overeen komst zullen alle kosten welke nodig geacht worden voor wegen, riolering en zuivering enz. binnen het Krimplan ge heel voor rekening komen van de Ne womij en de EMK. In de overeenkomst wordt daarvan een raming opgenomen tot een bedrag van ƒ903.100,doch geen mens weet hoe hoog de werkelijke kosten zullen zijn. Gezien de zeer ster ke kostenstijgingen moet naar onze me ning gerekend worden met een veel hoger bedrag. Echter is het onmogelijk tevoren reeds verplichtingen aan te gaan welke ongelimiteerd zijn en waar van de uitslag tezijnertijd zal moeten blijken. Al deze voorzieningen dienen gratis aan de Gemeente te worden afge staan, waarna daarvan nogmaals in de vorm van straat- en rioolbelasting be taald moet worden. Bij versnippering (huisjes verkopen) komen die lasten voor de diverse kopers; maar bij exploi tatie (zoals EMK wil) zijn dit extra las ten. Deze belastingen zijn heffingen welke dienen ter bestrijding van ex ploitatie- en kapitaalslasten, zodat in zekere mate de wegen enzovoorts voor meer dan 100% worden betaald, Wij achten deze gang van zaken voor een geografisch toch al niet erg aan trekkelijk gebied ontoelaatbaar. In elk geval willen wij daar voor niet de ver antwoordelijkheid dragen. 4. Na de betaling aan de Gemeente van alle kosten voor de ontwikkeling van het Krimplan zoals hiervoor ge schetst, zal aan de Newomij en de EMK nog een rekening worden gepre senteerd. Een rekening terzake van winstopslag ten behoeve van de Gemeente welke (zie vervolg tweede blad) Morgen, aanvang half negen, treden in de r.k. kerk te Den Burg zes Noord hollandse mannenkoren op. Met de or ganisatie van dit voor Texel unieke zangevenement is belast het Chr. Man nenkoor uit Oosterend dat een der deel nemende koren is. Vorig jaar werd een dergelijk evenement gehouden te Broek op Langedijk. De Texelaars voeren toen met drie kotters naar Den Helder en 's nachts terug. Overweldigend was de be langstelling voor de uitvoering in de Gereformeerde kerk van Broek op Langedijk. Het aantal bezoekers be droeg 1200. Na afloop toonden zij zich laaiend enthousiast. Zeker is reeds dat ook van „de overkant" veel bezoekers zullen komen om het concert op Texel bij te wonen. Het is een verblijdende zaak dat men het heeft aangedurfd om een dergelijk optreden ook op Texel te arrangeren. Het is voor zover valt ma te gaan, nooit eerder in de geschiedenis van ons ei land voorgekomen. Blijkens het pro gramma wordt deelgenomen door ko ren uit Alkmaar, Andijk, Broek op Lan gedijk, Haarlem, Sassenheim en Oos terend. Geopend zal worden met samen zang op de welbekende melodie „Row the boat". Voorzitter W. IJlstra zal dan zijn openingswoord spreken waarna het eigenlijke concert wordt geopend door het Oosterender mannenkoor met het lied „Komt voorwaarts" in een bewer king van dirigent Kuik. De andere ko ren bieden een keur van werken, het programma biedt elck wat wils. Mede werking zal worden verleend door de bekende soliste mej. E. Koning uit Alk maar, het orgel wordt bespeeld door Jan Brouwer uit Oosterend. Gezamenlijk optreden Aan het slot van het concert zullen alle koren samen nog een drietal lie deren zingen, te weten „Als op 's le vens zee" in een bewerking van K. Wa genaar; „Land of hope and glory" (waarin de solopartij wordt vertolkt door mej. Koning) en Glory Hallelu jah". Dit slotoptreden belooft iets ge weldigs te worden: 225 mannen zullen zich tegelijkertijd laten horen! Het ko lossale geheel zal worden gedirigeerd door de heer A. Kuik. Ten behoeve van de uitvoering zal een elektronisch concertorgel beschik baar worden gesteld door de firma P. Bronsema uit Dordrecht die hiermee een belangrijke bijdrage tot het wel slagen van dit concert levert. De organisatoren hopen dat hun moeite zal worden beloond met an dere woorden: dat velen zich geroepen zullen voelen te komen luisteren. Ver wacht mag worden dat zij niet teleur gesteld zullen worden gezien de popu lariteit van de mannenkoren in het al gemeen en het Texelse koor uit Ooster end in het bijzonder. ,,Jaap Gomes is maandag 55 jaar lam merenmerker" werd ons verteld. Wij twij felden want vierde de heer Gomes niet in 1953 zijn 35-jarig jubileumNavraag bij de heer Gomes zelf verschafte zeker heid. „Als 12-jarige ben ik begonnen als hulpje van mijn vader en ik ben nu 67 Er is dus feest op de eerste lammeren- markt. Een merkwaardig jubileum is het want het beroep lammerenmerker is ui terst zeldzaam. Dat was het niet in de tijd dat Gomes begon „Er waren toen wel vijf tien merkers maar er waren ook veel meer lammeren op de markt. Ik weet nog dat er 11.000 werden aangevoerd. Die kon den lang niet allemaal op de Groene- plaats. ook de Parkstraat, het park, de Hollebol en Nieuwstraat stonden vol hok ken". Tegenwoordig worden de meeste lam meren van het land verkocht, zodat Go- mes het alleen afkan. Voor wie het niet weet. het merken is nodig om de lam meren van de verschillende kopers uit elkaar te kunnen houden. De merker werkt dan ook in opdracht van.de hande laars. Het merken heeft ook nog een an dere bedoeling: het geven van een uni forme kleur De Texelse lammeren verto nen vrij sterke kleurverschillen, afhanke lijk van de herkomst De lammeren uit bijv Ongeren zijn veel bruiner dan de hagelwitte dieren uit de omgeving van De Koog. Dat zit 'm m de grond. Als elk dier echter een streek van het bekende teer- produkt op zijn wol krijgt en daarna in de veewagen wordt geladen waar hij uren lang tegen zijn soortgenoten wrijft, dan ontstaat de gewenste uniforme, iets ge lige tint. Aktie Schoon Texel ANDER BLOKHOOFD VOOR DE WAAL DE WAAL Omdat de heer M. Bins- bergen op 25 mei met vakantie is, is voor het district De Waal een ander „blokhoofd" benoemd. Het is de heer S. Plaatsman, Langwaalderweg W 52, telefoon (02220) 2504. Hij is dus belast met de organisatie van de schoonmaak- aktie op 25 mei in De Waal en omge ving. Vrijdag en zaterdag showorkest JE GOGUM BENT AS De Lagere Landbouwschool Texel loopt op zijn laatste benen. Wegens ge brek aan leerlingen zullen de deuren binnen afzienbare tijd dichtmoeten. De heer C. P. Laan (59) is daarover een beetje weemoedig gestemd. Morgen is hij 25 jaar als direkteur aan de school verbonden en het zou aan de feest vreugde hebben bijgedragen als de school niet in zo'n uitzichtloos diepte punt was geraakt. „Voor de volgende cursus heb ik maar twee leerlingen in geschreven. Het is ineens afgeknapt. Dan denk je: ben ik daarvoor 25 jaar in de weer geweest? !Maar ik lig er echt niet wakker van want het is nu een maal de tijdsontwikkeling. Het aantal mensen dat in de land- en tuinbouw em plooi kan vinden loopt met sprongen terug. Elke dag hoor je van boeren die er nice ophouden, ook op Texel gaat het nu hard. Ik kan me best voorstellen dat de ouders onder deze omstandig heden hun kinderen niet naar de land bouwschool sturen". Toch verwacht de heer Laan na ver loop van tijd een zeker herstel. Het mag waar zijn dat het aantal boeren op den duur nog maar een klein deel zal be dragen van het oorspronkelijke, die weinige boeren zullen echter vakmen sen met grote kwaliteiten moeten zijn. Goed landbouwonderwijs is voor hen van het grootste belang. Samen met LTS Een zelfstandige landbouwschool zal op Texel niet kunnen voortbestaan, maar wat wel kan is het geven van een landbouwopleiding aan de LTS. Daar aan wordt op het ogenblik hard ge werkt. Het is de bedoeling dat LTS, landbouwschool en op den duur ook de huishoudschool één scholengemeenschap zullen vormen. Voor 1 oktober a.s. moet een desbetreffende aanvraag worden ingediend. Als alles goed gaat zou de nieuwe scholengemeenschap per 1 au gustus 1972 van start kunnen gaan. Een stap in de richting van samenwerking werd enkele jaren geleden al gezet toen landbouwschool en LTS een gezamen lijke brugklas hadden. De jongens die nog niet wisten of ze boer of „iets an ders" wilden worden konden die beslis sing dus nog een jaar uitstellen. Tot spijt van de heer Laan is met die brug- geen zin heeft te twisten over het lot van de school want dat staat bij voor baat vast. De Texelse landbouwschool is niet de enige die verdwijnen moet. In Noord brabant zijn er dezer dagen acht opge heven en er zullen er overal in het land nog velen volgen. Voor Texel zou het bijzonder jammer zijn als er hele maal geen agrarische scholing meer zou zijn. Goed landbouwonderwijs, zo is overtuigend gebleken, wordt in hevi ge mate gestimuleerd door een oplei ding ter plaatse. De contacten zijn dan intensiever, de mensen activeren elkaar er gebeurt gewoon veel meer. Bij de boeren wordt de noodzaak van land bouwonderwijs terdege ingezien. Men is leergierig. In de afgelopen winter or ganiseerde de heer Laan vijf landbouw- cursussen die allen door merendeels oudere mensen werden bezocht. Cursussen Het organiseren van dergelijke cur- (zie vervolg pagina 2) Zaterdag 8 uur C. P. LAAN .wat je doet, doe dat goed klas gestaakt omdat de LTS daar op een gegeven moment belang bij had. In de beoogde scholengemeenschap zal een 2-jarige gemeenschappelijke opleiding zijn alvorens de leerlingen een keuze maken uit de .richtingen" houtbewer king, metaalbewerking, landbouw of tuinbouw Plotseling Plotseling is het dus afgeknapt. Toen de Landbouwschool in 1968 40 jaar be stond was er nog geen zichtbaar vuiltje aan de lucht hoewel de gevolgen van het plan Mansholt zich al aankondig den. De Landbouwschool telde toen zo'n zestig leerlingen, 14 a 15 per klas. „Een aardige school", vond de heer Laan dat. Maar een klas van vier of vijf leerlin gen is natuurlijk ondenkbaar zodat het m.m.v. BAR-DANCING IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ A.s. zaterdag m.m.v. iüiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiuiuuiKuuuiuiiiiiiiiiiuinTüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuituiiiiiüiiiiiïr

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1