Cjroen ^warts- Jexels in het harL, 6 en W houden vast aan plannen „hoogbouw" voor bejaarden w Alleen wethouder Dros is tegen „Duizendpoot" G. A. Oskam was 25 jaar bij de gemeente Aanbesteding op dinsdag 8 juni 2323 DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers WILLIAM Bromfietser gewond bij botsing op „barricade" Kleuter (4) dood na aanrijding Bromfietser (16) maakte dodelijke val ,0e 7 Provinciën" TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4-6, Den Burg DANSEN Pinksterdrukte 27% meer auto's naar Texel Toestand in De Koog chaotisch BAR De Koog, Zijweg. 14. Bij ons PROBLEEM! GEEN PARKEER- t Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. „de Crackers" RICHE - De Koog VRIJDAG 4 JUNI 1971 TEXELSE 84e JAARGANG No. 8571 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Red.: Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Deo Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijn! dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -)- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4»/i BTW Op dinsdag 8 juni zal de Stichting Bejaardenzorg Texel de bouw van 70 bejaardenwoningen in diverse dorpen onderhands aanbesteden. Er komen er 16 in Oosterend, 14 in Oudeschild, 16 in Den Hoorn, 12 in De Koog en 12 in De Cocksdorp. In Oudeschild en Oos terend zijn deze plannen in overeen stemming met het bestemmingsplan maar in de overige dorpen wordt ge bouwd in afwijking van het bestem mingsplan zodat de bevolking in de gelegenheid is gesteld daartegen be zwaar te maken. Zoals bekend zijn be zwaren niet uitgebleven. De Stichting Gemeenschap Eierland, de platte landsvrouwenafdeling van De Cocks- dorp-Eierland, 't aktiecomité Eierland, de heer J. Reuvers te De Cocksdorp en I het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties Texel dienden protes ten in. De heer Reuvers maakte be zwaar omdat de bejaardenwoningen te De Cocksdorp op zijn land zijn ge projecteerd terwijl hij (nog) niet bereid is dit land te verkopen, de andere pro testerenden zijn gekant tegen het feit dat de voorgenomen bouw in twee la gen wordt uitgevoerd zodat de helft van het aantal betrokken bejaarden op een bovenwoning komt te wonen, wat als zeer ongewenst wordt be schouwd. Het Overkoepelend Orgaan maakt aldus bezwaar tegen de bejaardenwo ningen in Den Hoorn, De Koog en De gvtl Cocksdorp; de gemeenschap Eierland en het Aktiecomité en de Plattelands vrouwenafdeling van De Cocksdorp- H Eierland richten zich alleen tegen de 12 woningen te De Cocksdorp. Zij me nd I nen dat bejaardenwoningen in één laag even goedkoop kunnen worden ge bouwd als tweelaagswoningen. De Stichting Bejaardenzorg Texel is van het tegendeel overtuigd en meent dat alleen woningen in twee lagen ge bouwd kunnen worden voor een prijs die maximale subsidiëring en maxima le grootte en comfort mogelijk maakt. De Stichting Bejaardenzorg Texel heeft de steun van de meerderheid van het College van B. en W. Alleen wethouder Dros heeft zich achter de protesteren- JAM den geschaard. De gemeenteraad, zo bleek ons, is ook verdeeld. Bespreking van de bejaardenwoningenbouw is als punt 25 aan de agenda voor de dins dagavond te houden raadsvergadering toegevoegd. inlic ers vi lasal, Ie spa lekkere verse puntjes, bollen en krentenbollen. daar hap je van harte in! In hun nota aan de gemeenteraad zeggen B. en VV. dat de Stichting Be jaardenzorg Texel aanvankelijk heeft getracht éénlaags bejaardenwoningen te realiseren. Dit bleek om financiële re denen onmogelijk. Zou men toch één- laagswoningen bouwen dan zouden de ze kleiner worden en een hogere huur moeten opbrengen. Dat zou onaan vaardbaar zijn. De bezwaren tegen tweelaagswoningen worden bovendien voor een groot deel weggenomen door het aanbrengen van liften, waartoe het bestuur van de Stichting Bejaardenzorg inmiddels heeft besloten. De meerder heid van B. en W. heeft dan ook geen bezwaar tegen de „hoogbouw". Voor de plannen in Oosterend en Oudeschild is dit nooit een strijdpunt geweest om dat hoogbouwbejaardenwoningen daar in het bestemmingsplan passen; de ver gunning is inmiddels verleend. Isolement Ook het aanbrengen van liften is voor de protesterenden geen aanleiding geweest om hun bezwaren in te trek ken. Vooral op Texel zijn de mensen niet gewend op bovenwoningen te wo nen. Als men de bejaarden dat aandoen raken zij op den duur geïsoleerd. Ook het mogen werken in een eigen tuintje (onmogelijk bij bovenwoningen) maakt een belangrijk deel uit van het geluk op de oude dag. Zij blijven daarom hartstochtelijk streven naar éénlaags- woningen vooral omdat zij er van over tuigd zijn dat zeer goede en praktisch even grote éénlaagswoningen voor het zelfde geld kunnen worden gebouwd. Zij menen dit te kunnen bewijzen aan de hand van een alternatief plan dat zij door een architect hebben laten ma ken. B. en W. hebben zich hierdoor echter niet laten overtuigen. Al op 28 december j.l. pleitte het Ak- tiekomité bij B. en W. en Bejaarden zorg voor bejaardenwoningen in laag bouw. Op 25 maart kwam daarop een reaktie van Bejaardenzorg waarin erop werd gewezen dat het wonen op een bovenverdieping minder bezwaarlijk is dan het lijkt. Bij de verdeling van de woningen in Den Burg wilde de helft van de gegadigden graag op een bo venwoning. Wie op den duur toch zie kelijk of slecht ter been wordt, kan de eerstvolgende vrije benedenwoning be trekken. Verhuizen is niet kostbaar of moeilijk omdat alle woningen precies hetzelfde zijn. Voor lang niet alle be jaarden is een tuin ideaal. Velen wil len graag af van de zorg die het on derhoud daarvan eist. Gesteld werd (zie vervolg pagina 2) Misdadige grap van luilakvierders In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben luilakvierders bij wijze van „grap" een uit betonnen patioblokken bestaande versperring gemaakt op het fietspad van het Schilderend tegenover het Aannemersbedrijf Drijver. Om streeks kwart voor vier kwam de op zijn brommer uit Oudeschild terugke rende Jaap Dros Nzn ((17), 'Harkebuurt' daarmee in botsing en sloeg over de kop. De jongeman kwam ongelukkig op het hoofd terecht. Hij liep een her senschudding op alsmede een gehavend gebit en verwondingen in het gezicht. t Hij werd direkt naar het ziekenhuis vervoerd. De politie zou graag weten wie de patioblokken (afkomstig uit een tuintje van een der aanwonenden) op het fietspad heeft gelegd. GESLAAGD DE KOOG Aan de universiteit te Utrecht slaagde de heer W. E. Brom- mersma voor het kandidaatsexamen rechten. DE COCKSDORP De 4-jarige Hans Klaus Kammel uit VVuppcrtal werd zaterdagavond om kwart over zes op de Duinweg bij De Cocksdorp aan gereden en daarbij zo ernstig aan het hoofd gewond dat hij een half uur later overleed. De kleuter wandelde met enkele leef tijdgenootjes over de rechter wegberm; ze kwamen van het strand. Uit dezelfde richting naderde in haar Volkswagen Variant de Texelse mevrouw Z., die in verband met naderende tegenliggers uiterst rechts op de smalle weg moest rijden. Ze raakte toen het jongetje dat op dat moment mogelijk op de grens van weg en berm heeft gelopen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de comping „De Krim". De 16-jarige Lourens Witte uit De Waal is in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over drie in het zie kenhuis „Parkzicht" overleden. Hij be-, zweek aan het zeer ernstige hoofdletsel dat hen opliep toen hij zaterdagavond even na tien uur op het fietspad van de Pontweg met zijn brommer een wan delaar aanreed. Het ongeluk gebeurde voor hotel „Tubantia". De toedracht is nog niet geheel duidelijk maar aangenomen wordt dat Lourens Witte de twee op het fietspad lopende en in donkere kle ding gestoken Duitsers niet heeft ge zien en er in volle vaart is opgebotst. Hij werd daarbij van zijn brommer ge slingerd en smakte op 't wegdek waar bij hij een schedelbasisfractuur opliep. Een der wandelaars, een 19-jarige jon geman uit Essen, kreeg een niet le vensgevaarlijke hersenschudding. Twee ziekenauto's snelden toe om de gewon den per extra boot naar het ziekenhuis te brengen. Hulp voor Lourens Witte mocht echter niet meer baten. Een tra gische bijzonderheid is dat hij in tegen stelling tot zijn gewoonte zaterdag avond geen valhelm droeg. Het politie onderzoek inzake de toedracht van dit verschrikkelijke ongeluk is nog gaande. „Een onvergelijkbare mens die meer doet dan van hem verwacht mag wor den". Zo kenschetste burgemeester Sprenger hoofdcommies G. A. Oskam (44) toen deze dinsdagmiddag in het raadhuis werd gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar bij de gemeente Texel. De heer Oskam, hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening en van het bu reau culturele zaken, kreeg veel wel gemeende lof toegezwaaid, in tegen woordigheid van het college van B. en W., het dagelijks bestuur van cul tureel werk, nagenoeg al het raad huisper soneel en ook een deputatie van de buitendienst. Mr. Sprenger bracht zijn waardering van de amb telijke loopbaan van de heer Oskam tot uitdrukking door het trekken van vergelijkingen met bekende Nederlan ders die de naam Gijs droegen en het citeren van Confucius en Vondel. „Nooit zoopt g't merg en bloed van de schamelijke gemeent'Dat het om gekeerde eerder het geval was bleek onder meer uit het feit dat de heer Oskam, toen hij twee jaar geleden 25 jaar in overheidsdienst was de be kende gratificatie vergat af te halen. Bij Oskam berust een veelheid van taken. Zijn bemoeiingen met ruimtelij ke ordening maken hem voor een qroot deel verantwoordelijk voor de bestemmingsplannen en zijn culturele aktiviteiten brengen hem in voortdu rend contact met verenigingsleven, f Bar - Discotheek X zaterdagavond a.s. t goud van oud X rond t telefoon (02220) dag en nacht muziekschool, bibliotheek enz. De bur gemeester sprak de wens uit nog lang met deze „duizendpoot" samen te mo gen werken en overhandigde alsnog de gratificatie voor 25 jaar overheids dienst. Secretaris P. Beemsterboer bena drukte het bescheiden karakter van de jubilaris die niettemin als een der be langrijkste steunpilaren van het ge meentelijk apparaat kan worden be schouwd. Persoonlijk was de heer Beemsterboer zeer erkentelijk voor de wijze waarop de heer Oskam van tijd tot tijd de functie van gemeentesecre taris waarneemt. Van de gelegenheid maakte de heer Beemsterboer gebruik om te zeggen hoe belangrijk het is dat op het raadhuis een goede teamgeest heerst. Ook de mensen die onlangs het efficiëncyonderzoek hebben gevoerd zijn daarvan overtuigd. Namens het personeel overhandigde de heer Beem sterboer als geschenk een opvouwbaar rustbed en voegde daar een persoonlijk geschenk onder couvert aan toe. De heer J. van Hoorn, direkteur ge meentewerken, gaf ook blijk van zijn waardering voor de wijze waarop Os kam zijn taak vervulde. Het gebeurde een enkele keer ook wel eens minder goed en ook dat passeerde de revue aan de hand van een korte reeks amu sante voorvallen. ZATERDAGAVOND Texel ziet terug op 'n ongekend druk Pinksterweekend. Omdat Pinksteren dit jaar laat viel (vorig jaar 17 - 18 mei) en omdat de weersomstandigheden schitterend waren, was Texel een bij zonder krachtige magneet voor de naar ontspanning hunkerende stedeling. Het vervoersaanbod dat Teso te verwerken kreeg overtrof dan ook de verwachtin gen. In de periode donderdag 2 mei - dinsdag 1 juni werden 13.866 personen auto's overgezet. In de pinksterperiode van 1970 werden er 10.926 vervoerd, derhalve 2940 auto's meer oftewel een toename van 27°/o. De drukte bereikte zijn top op zater dagmiddag toen de rij wachtende auto mobilisten in Den Helder snel groeide. Een groot aantal van hen heeft 2V2 uur moeten wachten. Die zaterdag gingen 2699 auto's naar Texel (vorig jaar 1982). Al om acht uur 's morgens werd de dienstregeling losgelaten en werd met twee boten zo snel mogelijk gependeld. Dat duurde tot 's avonds acht uur. In omgekeerde zin onstond maandagmid dag ongeveer dezelfde situatie. Omdat de meeste vakantiegangers in verband met het mooie weer het eiland zo laat mogelijk wilden verlaten nam het aan tal wachtenden explosief snel toe, zo dat hier wachttijden van omstreeks twee uur ontstonden. Om tien uur maandagochtend werd met pendelen begonnen en dat ging door tot half elf 's avonds. Over de gehele periode wer den 7510 auto's naar Texel gebracht en 6356 weer afgevoerd zodat er 1154 zijn gebleven. (Vorig jaar 478). Prestatie De heer Oskam vroeg zich in zijn dankwoord af of het wel zo'n prestatie is om 25 jaar niet weg te gaan. Hij dacht van niet en meende dat het wil len blijven zitten gevaar voor verstar ring inhoudt. Zijn loopbaan memore rend vertelde de heer Oskam dat hij in ,46 bij de gemeente kwam en in '49 weer vertrok voor een periode van 3V£ jaar dienst in Indonesië, gevolgd door 14 maanden hospitaal. In september '52 maakte hij zijn rentree en trouwde met een Texelse wat zijn binding met het eiland in niet geringe mate versterkte. Overigens vond de heer Oskam het woonklimaat van 't dynamische Texel alle reden om er graag te blijven. De snelle veranderingen die er zich voor doen vormen evenzeer een uitdaging als een nieuwe werkkring in een ande re gemeente. Wat de dankwoorden be treft merkte hij op: „Ik ben ij del ge noeg om ze te waarderen maar nuchter genoeg om ze te doorzien". Invloeden Hij stelde dat de mens een produkt is van velerlei beïnvloeding. Vooral de invloed die hij onderging van burge meester De Koning vond hij van grote betekenis. „Bij hem, een bestuurder van formaat, heb ik meer ontvangen dan gegeven". De heer Oskam prees ook zijn vrouw die zich heeft aangepast aan het feit dat haar man diverse ke ren per week 's avonds vergadert. Dat hij in zijn loopbaan fouten heeft ge maakt bevestigde de jubilaris aan de hand van enkele voorbeelden. Zo ge beurde het eens dat hij een pakket be langrijke stukken die 's avonds laat bij burgemeester Rehorst bezorgd moesten worden zodat deze ze de volgende och tend kon meenemen naar Den Haag, bij de buurman van de burgemeester in de bus werden gegooidDe heer Oskam gaf tenslotte te kennen te wil len ophouden met roken. Hij verzocht ieder daaraan te willen meewerken en vertelde dat hij aan zijn voornemen zoveel mogelijk bekendheid wilde ge ven om de verleiding beter te kunnen weerstaan Afsluiting Dorpsstraat cn Weverstraat DE KOOG In De Koog was zater dag sprake van een chaotische ver- keerstoestand. Dat was het gevolg van het feit dat do meeste automobilisten zich niets aantrokken van het die dag van kracht geworden verbod voor alle verkeer in het grootste deel van de Dorpsstraat. Velen zagen het bord, maar reden door toen zij constateerden dat ook anderen zich daar niets van aantrokken. Met het gevolg dat de Dorpsstraat ondanks parkeer- en wachtverbod de gehele dag vol stond met geparkeerde wagens en dat van het grote perkeerterrein aan de Paral lelweg gemiddeld nog geen 10°/o in ge bruik was. Belangrijkste oorzaak is ongetwijfeld het ontbreken van politieoptreden. De politie is onderbezet en had bovendien de handen vol met diverse ongelukken die zich op Texel voordeden. De situatie in de Werverstraat waar eenzelfde verbod (echter met uitzonde ring voor wielrijders) van kracht werd, was iets gunstiger maar ook daar ont stond af en toe een panieksituatie als snel rijdende automobilisten de beken de rode cirkel zonder meer voorbijre den. Zolang geen beter politietoezicht mogelijk is, kunnen de nu van kracht geworden verkeersmaatregelen niet als een verbetering worden beschouwd. Zoals bekend hebben de in de genoem de straten wonende automobilisten recht op ontheffing van het verbod. Velen hebben echter deze (noodzakelij ke!) ontheffing nog niet afgehaald. DERDE LAMMERENMARKT Op de dinsdag gehouden derde lam- merenmarkt werden 700 lammeren aangevoerd, die ƒ104,t$t ƒ127,50 op brachten. De handel was vlot. Disco dancing „De Vergulde Kip", RUSTIG EN GEZELLIG. J MODEHUIS MOERBEEK t ingang Warmoesstraat l|IIIIIIIHIIIIIIIIIIinilllllllllllllHUIIIIIIIIIM iuwimiwwuiiiiiiiiiiiiuiiiuiiuimiiiiiuimmrsnuiiiiuiiiiiifliiimHiuuiuiiimuiB allround stemming- dansmuzick.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1