Cjroen 2.'wartsjexels in het Zieke automobilist reed in op winkelende menigte Actie 12 juni": al meer dan flOOObinnen! RIVO haalt kwikresten weg bij bollen kwekers in PH-polder éÊÊk Catastrofe van ongekende omvang Groot belang wederzijds Eén dode en 12 gewonden ANDERE KWEKERS ZITTEN VOOR NETELIG PROBLEEM DAGJE UIT rs kN Serenade voor Fanfare-bruidspaar Seizoenhulp weg met ƒ7500,— Controleur toeristenbelasting morgen op pad ZDH bestaat 40 jaar Hulpaktie Pakistan Zwaar toestel op vliegveld Texel Brand in kiem gesmoord DWARSGEBAKKEN Texelse hollenkwekers kwikhoudend ISDAG 15 JUNI 1971 84e JAARGANG No. 8578 jtgave N.V. r.h. Langeveld Sc Dc Root) ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Venckvnt Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coop. RaR- f eisen bank; Amro-bank. Poetgiro 452. A bona, prgs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; loe 20 cl Advert. 20 ct per mm. excL 4*/o BTW ge p" 2 3 nard; ook dokter Van Loon en dokter Seegers spoedden zich naar de Dorps straat. Welkome assistentie kregen zij van twee toevallig in de buurt zijnde artsen op vakantie. Alsof er zojuist een bloedig vuurge- echt had gewoed, zó zag de Dorps traat in De Koog er zaterdagavond uit ladat de 70-jarige S.L. er zich met zijn )af-personenwagen door een menigte rinkelende vakantiegangers had ge ploegd. Eén dode en 11 merendeels aar gewonden was het droevige ge- olg van dit verkeersongeluk, dat zijn reerga in de Texelse geschiedenis niet ent. Het ziet er naar uit dat de dader et gebeuren niet kan worden toegere- end. Hij handelde in een geruime tijd lurende periode van flauwte of be- ustzijnsvernauwing en wist zich ach- iraf niets te herinneren. Hij reed door aar De Cocksdorp waar hij door een olitieman werd aangehouden. De drie- tot vierhonderd in de Dorps- Iraat winkelende mensen waanden ich veilig omdat de straat op zeer dui- elijke wijze was afgesloten voor au- iverkeer. Niet alleen de bekende bor en maar ook een hek, dat de helft van weg afsloot kon hierover geen twij- ;1 doen ontstaan. L. echter, komende an Oudeschild, reed met een voor zijn ormale doen ongebruikelijk hoge snel- eid (de schattingen variëren van 60 it 75 km) bord en hek omver en ihepte ongeveer ter hoogte van pen- on ,,Het Vogelhuis" zijn eerste slacht- :fer, de 47-jarige Alex Stein uit Hill- heid (bij Koblenz in West-Duitsland). Dode Deze wandelde met zijn dochter en ens vriendinnetje door de Dorps raat. Hij had de kinderen juist naar axel gebracht en was voornemens al volgende dag naar zijn woonplaats rug te keren. Voor de ogen van zijn )chtertje werd Stein door de zig-zag jdende Daf geschept en liep zeer ern- ig hoofdletsel alsmede een reeks an- re kwetsuren op. Zijn toestand was ipeloos. Om twee uur 's nachts be- eek hij in het Lidwina ziekenhuis in zijn verwondingen. De bestuurder van de Daf die ver- ampt het gaspedaal van zijn wagen gedrukt hield en zich van niets be- ust was, zette zijn desastreuze tocht lort. De meeste wandelaars opge krikt door het gegil van anderen en t geraas van de naderbij stormende to konden op tijd opzij springen ideren, waaronder veel ouders met nderen, waren niet snel genoeg en •rden of zelf geraakt of moesten tot in ontstellende schrik zien hoe hun nderen werden meegesleept. Op zijn ngerende route richtte de Daf ook iteriële schade aan. Een voor de win- 1 van Mets staande standaard met nnebrillen werd geraakt (zodat de nnebrillen later in de auto van L. Tden aangetroffen), een lichtmast )est het ontgelden en tenslotte werd k het waarschuwingshek op het punt iar de Dorpsstraat overgaat in Boodt- in vernield. Twaalf gewonden Afgezien van mensen die lichtere etsuren hadden opgelopen was op t traject Brink-Badweg een rij van aalf gewonden ontstaan. Behalve de delijk gewonde Duitser Stein waren t allen Nederlanders: J. Keizer-Wal- f uit Hengelo (56); W. Feringa-Koop- tn (27) uit Groningen; A. H. Knop- ngma (25), Utrecht; J. Schuurmans- ïber (30) uit Den Bosch; Elise M. van stel (7) uit Krimpen a. d. IJssel; J. iringa (31) uit Groningen; Cynthia ndriks (18) uit Den Helder; Bert 'oysma «(1%) uit Uitgeest; Martine huurmans (4) uit 's-Hertogenbosch; rt Gerard Rottier (5) uit Alkmaar en 22-jarige Anthonia Hendriks uit Den lder. Het 7-jarige zoontje Jeroen i de familie Feringa uit Groningen >est later ook naar het ziekenhuis rden gebracht wegens een gescheurd leenbeen. Na behandeld te zijn kon hij ekt weer worden ontslagen. Omdat beide ouders in het ziekenhuis la- i werd hij ondergebracht bij familie Amsterdam. Niettegenstaande de verlammende irik die deze voor Texel ongekende keersramp had veroorzaakt was de pverlening snel en effektief. Eerste p werd niet alleen verleend door de nstdoende artsen Coutinho en Bar- Drie ambulances De twee gemeentelijke ziekenauto's en de door het Amfibisch Oefenkamp gestuurde militaire ambulance waren niet toereikend om alle gewonden af te voeren. Twee slachtoffers werden met particuliere auto's naar Den Helder ge bracht en een der gemeentelijke ambu lances kwam nog een keer van Den Helder terug om de laatste gewonde op te halen. De toestand van de verschil lende gewonden liep sterk uiteen. An thonia Hendriks kon na behandeld te zijn onmiddellijk naar haar woning in Den Helder terugkeren. De meeste ove rige gewonden hadden een hersen schudding en inwendige kwetsuren op gelopen. Blijkens de gisteren ingewon nen gegevens is de toestand van enke len hunner ernstig maar niet levens gevaarlijk. L. werd in De Cocksdorp door de po litie op een normaal stopteken aange houden. Hij is dus niet klemgereden, zoals de radionieuwsdienst wist te mel den en ook is hij niet gearresteerd. Het ernstigste dat men L. ten laste zou1 kunnen leggen is nl. dood door schuld en daarop staat geen voorlopige hech tenis. Er is nog wel even rekening mee gehouden dat L. het slachtoffer zou kunnen worden van represailles. Ver schillende getuigen, niet op de hoogte van de toestand waarin L. zich bevond, toonden zich zeer wraakzuchtig. Enkele Duitsers benaderden de politie met het verzoek tegen de „mörder" te mogen getuigen. Maar over het algemeen wordt de dader die zich zeer ontsteld toonde toen hij hoorde was hij had aan gericht, evenzeer beklaagd als de slachtoffers. Hij wordt de laatste tijd vaker getroffen door „black outs" waarvan hij zich achteraf niets herin nert. Bij de politie, vernamen wij, was dat niet bekend. De vraag of zijn rijbe wijs moet worden ingenomen is tot dusver dan ook niet aan de orde ge weest. Na het verschrikkelijke ongeluk van zaterdagavond zal de naam Texel bij de slachtoffers en hun familieleden tot in lengte van jaren gruwelijke herin neringen oproepen. Texel moet daarom zijn menselijke gezicht tonen en een belangstellend gebaar maken jegens de slachtoffers. Om dat op overtuigende wijze te doen is geld nodig en daarom is gisteren, op initiatief van enkele VVV-bestuurders, begonnen met een lijstcollccte. De eerste resultaten van deze morele steunaktie zijn bijzonder goed. Al na enkele uren had één man van vijf personen 625,geïnd en gis teravond was al meer dan ƒ1000, binnen alsmede enkele belangrijke toe zeggingen. De collecte werd zonder aar zelen goedgekeurd door B. en W. Bur gemeester Sprenger was bereid voor zitter te zijn van het comité van aanbe veling waarin verder zitting hebben de heren M. C. de Gorter, J. G. H. Hen- nink, W. A. Visser, J. W. Dekker en J. C. Roeper. De WV Texel heeft zijn rekeningen bij de Amro-bank, Raiffei- senbank en Middenstandsbank openge steld voor het storten van giften. Men kan zijn bijdrage overmaken met de vermelding „Aktic 12 juni". Ook op de kantoren van de WV Texel kan men zijn bijdragen afgeven. WIERINGERWAAED De heer Henk Timmer en mej. Anje ten Hoor trouwden vrijdag j.l. in Wieringer- waard. Beiden zijn lid van het Konink lijk Texels Fanfarecorps en haddden el kaar „door de muziek" leren kennen. Het Fanfare zorgde voor een bijzondere verrassing door vrijdagmiddag in de gedaante van amusementsorkest pre sent te zijn op de receptie in „De Boog brug" om het bruidspaar een feestelijke serenade te brengen. Wat allemaal met het geld zal wor den gedaan hangt af van de grootte van de totaalopbrengst. In ieder geval is het de bedoeling de familieleden in staat te stellen kostenloos naar hel zie kenhuis in Den Helder te reizen om de gewonden te bezoeken zo vaak zij dit willen. Verder zal worden nagegaan welke verdere nadelige financiële con sequenties in de diverse gevallen aan de orde zijn om zonodig ook daar de helpende hand te kunnen bieden. DE KOOG De 23-jarige V. uit Leeuwarden die in de nacht van 28 - 29 mei ongeveer ƒ7.500,stal uit pen sion „De Lepelaar" te De Koog, is on danks uitgebreide nasporingen van de politie nog steeds voortvluchtig. V. was sinds een week of zeven als scizoenhulp in het pension werkzaam. Op zaterdag 29 mei verscheen hij niet op zijn werk en even later merkte eigenaar P. van Loo dat uit zijn bureaulade genoemd bedrag (pensiongeld van gasten) was weggehaald. Sindsdien ontbreekt van V. elk spoor. Het gemeentebestuur heeft een con troleur voor de toeristenbelasting be noemd. Het is een uit Den Helder af komstige functionaris die zijn taak morgen zal beginnen. Hij is voor drie maanden in volledige dagdienst be noemd, maar zal veelal ook 's avonds en in de weekenden aktief zijn. Zijn be voegdheden zijn gelijk aan die van de controleurs van de Rijksbelasting. Men moet hem dus de gevraagde medewer king verlenen wat o.a. inhoudt dat de boekhouding van de betrokken logies- verstrekker ter inzage kan worden ge vraagd. De functionaris kan zich als zodanig legitimeren en men wordt aan geraden deze legitimatie ook inderdaad te verlangen. Op de desbetreffende wervingsad vertentie heeft de gemeente zes sollici taties gekregen, waaronder drie van Texelaars. Zaterdag a.s. feestavond DEN HOORN De sportvereniging ZDH te Den Hoorn bestaat op 30 juni a.s. 40 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt zaterdagavond 19 juni in het dorpshuis „De Waldhoorn" een feest avond gehouden waarvoor alle leden en donateurs van 16 jaar en ouder wor den uitgenodigd. Begonnen "wordt om kwart over acht. De leden mogen een dame als introducee meenemen. Het Doopsgezinde kerkgebouw te Den Burg is woensdagavond van acht tot negen uur opengesteld voor het afge ven van bijdragen voor de Pakistaanse vluchtelingen. Om te bewijzen dat een Fokker Friendship zeer goed in staat is te lan den op een grasveld, kreeg het vlieg veld Texel gisteren omstreeks het mid daguur bezoek van zo'n toestel. Het was een demonstratie voor de toekom stige eigenaar, Pakistan International Airlines. Het 17 ton wegende toestel was reeds in de PIA-kleuren geschil derd. Twee jaar geleden kreeg het Texelse vliegveld voor het laatst be zoek van een Friendship; ook toen be trof het een demonstratievlucht. Het vliegveld Texel is maximaal berekend op de ongeveer 12 ton zware Dakota's, maar na een periode van droogte is het veld hard genoeg om een veel zwaar der toestel te ontvangen. OOSTEREND „Brand bij de wet houder!" werd gisterochtend in Ooster end geroepen. Inderdaad was tegen ne gen uur een begin van brand ontstaan in de huiskamer van de familie J. Daalder aan de Koetebuurt. Mevrouw Daalder had de oliekachel willen aan steken maar had wat te veel tijd laten verlopen tussen het opendraaien van de oliekraan en het aansteken. Als ge volg daarvan kwam de kachel niet vlot „opgang". Het teveel aan olie wilde mevrouw Daalder verwijderen door het met een rol toiletpapier op te deppen. Toen bleek de kachel toch al behoorlijk heet te zijn, waardoor het toiletpapier vlam vatte en op het vloerkleed voor de kachel terecht kwam. De vlammen laaiden even hoog op en schroeiden de haren van de zeer geschrokken me vrouw Daalder. Met eigen middelen waren de vlammen echter spoedig ge doofd, maar intussen hadden de buren de brandweer reeds gealarmeerd. VIJFDE LAMMERENMARKT VRIJ VLOTTE HANDEL Op de markt werden maandag ruim 400 lammeren aangevoerd De prijzen lagen tussen ƒ102,50 en ƒ124,De handel was vrij vlot. Er werden geen schapen aangevoerd. gesneden natuurwit en boerenbruin voor malse sandwiches onderweg. daar hap je van harte in! Giftige kwikverbindingen zijn in de landbouw nog onmisbaar. Met name bollenkwekers gebruiken het op vrij grote schaal om er hun bollen mee te ontsmetten alvorens deze weer de grond in gaan. Dat gebeurt in speciale ketels die meestal een inhoud hebben van meer dan een kubieke meter. Als het bad een keer of zes gebruikt is, is het zo vuil geworden dat het moet wor den ververst en het drabbige, hoogst giftige restant wordt doorgaans in de sloot gestort. Dat laatste is sinds kort verboden. Er is een lozingsverbod maar wie kan de bollenkwekers vertellen hoe ze zich wel van dit goedje moeten ont doen? In de praktijk zal dus nog wel veel gif in het slootwater terecht ko men. Met bovengenoemdè feiten voor ogen organiseerde Drs. A. C. Drink- waard van het proefstation in 't Horn- tje vrijdagavond een bijeenkomst waar voor alle bollenkwekers van Texel via hun organisatie waren uitgenodigd. Het mossclproefstation ondervindt nl. de nadelige gevolgen van het feit dat het slootwater in de PH-polder enige maanden van het jaar een veel hoger kwikgehalte heeft dan gewoonlijk. Bij verschillende proefnemingen wordt zoet poldcrwater gemengd met zeewa ter en het is duidelijk dat de proeven ongustig worden beïnvloed als dit in zekere mate is vergiftigd. Het was dus een voor de hand liggend eigenbelang om de kwekers ertoe te brengen hun kwikresten niet meer te lozen maar ze te laten afhalen door het mosselproef station. De kwekers kunnen zich dan aan het lozingsverbod houden en de RIVO-onderzoekers zijn van hun on gewenste jaarlijkse „gifgolf" af. Drs. Drinkwaard had er een gezellige en leerzame bijeenkomst van gemaakt, waarbij de ca 30 aanwezigen zich ook een beeld konden vormen van de gang van zaken in de kunstmatige mossel- verwaterplaats. Begonnen werd met de vertoning van de 20 jaar geleden in op dracht van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening gemaakte film over de oestercultuur in Zeeland. Het bleek een uiterst boeien de, instructieve rolprent te zijn. Curi eus en kenmerkend voor de tijd waarin de film werd gemaakt was de vergelij king die werd getrokken tussen de zorg voor de oesterpercelen en die voor de landbouwpercelen. Zo goed als de voor uitstrevende landbouwer of fruitteler de nodige hoeveelheid gif over zijn ge was uitspoot, bleef ook de oesterkwe ker niet achter en men zag hoe de oes ters werden gebaad in 'n giftige kwik oplossing Gruwelijke beelden Een ander filmpje was van meer re cente datum en van Japanse herkomst. Daarin werd een beeld gegeven van de verschrikkelijke gevolgen van kwik verontreiniging die zich enkele jaren geleden voordeden in Japan. Een indu strie die een kwikpreparaat als kataly sator gebruikte en het restant in een besloten zeebaai loosde, veroorzaakte dat de vissen via de voedselketen kwik houdend werd. De dagelijks vis etende bevolking werd ernstig ziek. Er vielen tientallen doden. Gruwelijk waren de beelden van ten dode opgeschreven mensen en dieren wiens zenuwgestel was aangetast en die hun spierbewe gingen niet maar onder controle had den Commentaar werd gegeven door Dr. P. Hagel van het RIVO in IJmui- den. Met nadruk wees hij erop dat er geen reden is om te vrezen dat zich iets dergelijks op korte termijn met zeevis zal herhalen. De hoeveelheid kwik die in zeevis worden aangetoond is niet zo onrustbarend als door de paniekpu- bliciteit wel eens wordt voorgesteld. Waakzaamheid is echter geboden want de hoeveelheden kwik die per jaar worden gebruikt stijgen nog steeds en al deze kwik komt uiteindelijk in 't mi lieu terecht. De jaarproduktie van kwik is momenteel ongeveer 11.000 ton. Ne derland brengt jaarlijks ca 100 ton kwik in zee; er komt echter ook 100 ton via de Rijn uit Duitsland. Van die honderd ton produceert de landbouw er slechts twee. De boeren hoeven dus geen overmatig schuldcomplex te krij- (Zie vervolg pagina 2) Onlangs is de Groep Milieube scherming Noordholland gestart met een onderzoek naar de samen hang tussen de consumptie van be paalde vissoorten en het kwikge halte in het menselijk lichaam. Zo zal een vergelijking worden ge maakt tussen mensen, die regel matig IJsselmeerpaling eten en de consumenten van bepaalde zeevis soorten. In het kader van dit on derzoek overweegt men ook de bollenkwekers om medewerking te vragen. Gedurende enkele maan den van het jaar werken zij intensief met kwikbaden, krijgen de kwik daarbij aan de handen en ademen de damp in. Graag wil men weten hoeveel kwik de bollenkwekers als gevolg daarvan in hun lichaam krij gen. Het onderzoek geschiedt door het nemen van een monster van het hoofdhaar; gebleken is dat het kwik zich hier gedeeltelijk afzet en maat gevend is voor de kwikbesmetting van het gehele lichaam. Als de Texelse bollenkwekers willen mee werken, kunnen de haarmonsters (er is maar een heel klein plukje nodig!) op een vergadering van Bloembollencultuur worden verza meld. Te zijner tijd publiceren wij over dit onderzoek nadere inlichtin gen.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1