Groen ^wartxjexeh in het harL, TAXI Belgische school-tv maakte uitvoerige Texel-reportage „Knap verpaktverzoek MAB- club om ontheffing belasting door B en W afgewezen I (02220) 3132 I Rondgang langs bezienswaardigheden Oude J'elleboogpasjes blijven geldig GEEN PROBLEEM! BAR Zondag naar het wagenmuseum Concours hippique op zaterdag 17 juli Extra veiligheid bij autocrossen 1971 Receratieteam „opent" seizoen 1971 PARKEER- l ,De man die niemand werd" Gepromoveerd DANSEN in „Riche" „MARTIC0S" Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. „De 7 Provinciën" Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooty fostbue 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 llarry de Graaf, Keesomlaaa 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 84e JAARGANG No. 8581 Vcrscktynt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; /Vmxo-bank. Postgiro 052. A boon. prijs ƒ4,50 p. kw. -J- 50 c( incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4o/0 BTW Binnenkort zullen de middelbare scholieren uit de Franssprekende ge bieden van België, die Nederlands als tweede of derde taal op hun leerpro gramma hebben staan, via de school televisie uitgebreid kennismaken met Texel. De RTB (Radio Television Beige) maakte in de afgelopen week op ons eiland opnamen voor een grote filmre portage. Aan de hand van deze infor matieve dokumentaire worden de lcer- lingcn (in de leeftijd variërend van 12 tot 21 jaar) vertrouwd gemaakt met de Nederlandse taal. In vorige uitzendin gen werden enkele grote steden als Amsterdam, 's-Hertogcnbosch en Maas tricht onder de loep genomen. Dat de keuze nu op Texel is geval len, is te danken aan de presentator van het programma de heer Claas, die hier jaren geleden een vakantie door bracht en het eiland bijzonder geschikt achtte voor een boeiende reportage. Maandagmiddag kwam de filmploeg, bestaande uit een produktieleider, een klankopnemer, de scriptgirl, camera man en de scenarioschrijver met de heer Claas op Texel aan. Enige tijd ge leden werd al een voorbereidend be zoek gebracht. Begeleid door VVV-di- rekteur J. W. Dekker spoorde zij iedere bezienswaardigheid op en verzamelde voldoende materiaal om een 25 minu ten durende film te kunnen samenstel len. Het programma zal drie maal wor- den uitgezonden. De eerste keer zal het aan het begin van het avondpro gramma te zien zijn. Dit om de leer- H krachten de kans te geven geruime tijd póór de werkelijke schooluitzending van de leerstof kennis te nemen en zich zo goed mogelijk te kunnen voor bereiden. Niet propagandistisch Bovendien heeft de eerste uitzending ook een reklametintje, hoewel presen tator Claas met nadruk zegt, dat dit niet de oorspronkelijke bedoeling van de film is. Gebleken is echter, dat de inhoud van de reportages voor veel kijkers aanleiding zijn, het uitvoerig besproken en getoonde gebied zelf eens te gaan bezoeken. Herhaaldelijk komen bij de RTB positieve reakties binnen van VVV-kantoren, waaruit blijkt dat men dankzij de (school)televisiepro- gramma's een bepaalde plaats als va- kantiegebied heeft gekozen. De schoól- itzending wordt tweemaal gegeven en door een groot aantal scholen in het leerprogramma opgenomen. Helaas kwam het filmteam net iets te laat om nog beelden van de lammeren- markt te kunnen vastleggen en ook het Nieuwe kunnen afgehaald worden voor 1 juli. Pasfoto meenemen. Bij ons Disco dancing „De Vergulde Kip", De Koog, Zijweg 14. RUSTIG EN GEZELLIG. binnenvaren van de Texelse kottervloot hebben zij niet kunnen opnemen, daar zij donderdagavond weer vertrokken. Van alle dorpen werden de mooiste straatjes en geveltjes gefilmd en ook het echt Texelse landschap met tuin- walletjes en schapen werd niet verge ten. Vraaggesprekken Om de documentaire zo afwisselend mogelijk te maken zullen vraagge sprekken worden ingelast met diverse op Texel bekende personen. De inter views worden in het Nederlands ge voerd en met van ondertiteling voor zien. Onder meer werd gesproken met de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer die iets over de natuur op Texel ver telde en met G. de Haan van het Texels Museum. De heer J. W. Dekker beant woordt in de film enkele vragen naar aanleiding van het boekje „Tragedie op Texel" van J. A. van der Vlis. Ook werden vakantiegangers, die in jeugdherberg Panorama logeerden voor de camera gehaald, om te vertellen wat zij van Texel vonden en werd een van onze medewerkers gevraagd een sum mier overzicht te geven van de ge schiedenis van het eiland. Voor de na tuur- en historische opnamen werden o.a. bezocht het Russenkerkhof, de Ho- geberg, vogelbroedplaatsen, het Texels Museum en het archeologisch onder zoek aan de Beatrixlaan. Parachutespringen Een hoogtepunt zullen waarschijnlijk ook de beelden van het parachutesprin gen vormen. De oprichters van de Sky- divingschool Texel, Han Blaauw en Boyen Rienks gaven een demonstratie van het precisiespringen. Om een vol ledig beeld van deze, steeds populair der wordende sport te krijgen, ging de cameraman mee in het vliegtuig en legde het „duiken" op de film vast. In het begin van de week had de film ploeg nogal vertraging gehad wegens het slechte weer, zodat veel pas op het laatste ogenblik kon worden opgeno men. start. Om veel scholen voor de televi- sielessen te interesseren worden ook foldertje verstuurd. De scholieren zul len de les volgen aan de hand van een brochure, waarin de volledige tekst van de reportage is opgetekend. Daar naast bevat de brochure nog wat in formatie, waaruit de onderwijzers mo gelijk gesprekstof kunnen putten. Gebleken is dat de leerlingen in schoolverband vaak een bezoek aan de betrokken plaats brengen. De tv-opna- men mogen dan ook als en welkome gratis reklame worden beschouwd, ge richt op Belgen die men nu op Texel nog maar sporadisch ziet. De uitzending gaat in oktober van meter. DE WAAL We herinneren nog even aan het feit dat 't wagenmuseum bij uitzondering ook a.s. zondag zal zijn geopend, speciaal voor Texelse bezoe kers die op doordeweekse dagen geen gelegenheid hebben. Men kan terecht van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs voor volwassenen bedraagt een gulden; voor kinderen de helft. Alle zondag te ontvangen entreegelden komen ten goede aan de jubileumaktie van hel Kon. Texels Fanfarecorps. Het concours hippique van de Vereni ging voor Vrienden van het Paard wordt gehouden op zaterdag 17 juli. De officiële datum van inschrijving sluit op de maandag na de gezelligheidsrit, dus op 28 juni. Opgave bij de secreta resse mevr. S. M. de Lugt-Parlevliet, Wilhelminalaan 2, Den Burg, telefoon (02220) 2072 of bij een der andere be stuursleden. Deelname is mogelijk in een der vol gende rubrieken Eénspan Nieuwelingen LTP voor 2- wielig voertuig. Eénspan LTP Open klasse Eénspan LTP gereden door dames. Tweespan LTP voor luxe rijtuig. Tweespan LTP voor de landbouwwa- gen (verzwaard beslag niet toegestaan). Eénspan pony's gereden door dames, of kinderen tot en met 16 jaar. «Ponyrennen voor kinderen met hun pony met een stokmaat van t.h. 1.27 De verscherpte veiligheidsvoorschrif ten die onlangs werden afgekondigd voor autocrossen, hebben ook gevolgen gehad voor de organisatie van de MAB- crossen op Texel. Om alle risico voor het publiek uit te sluiten zal aan de enige kant van het terrein bij Ooster end gelegen terrein waar zich tussen crosauto's en publiek geen sloot be vindt, geen toeschouwers meer mogen staan. Overigens verandert er weinig want het Texelse crossterrein was al zeer veilig. De eerste autocross wordt zondag middag 4 juli gehouden. Het recreatieteam onder leiding van jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries geeft enig feestelijk cachet aan de „opening" van het zomerseizoen 1971 op dinsdag 29 juni. Niet alleen gasten, maar ook Texelaars, in het bijzonder de kinderen, worden daarom uitgenodigd naar De Koog te komen. Om 10.00 uur worden daar op de speelweide aan de Boodtlaan kinderspelen georganiseerd voor kinderen van 6-14 jaar. Hetzelfde gebeurt om 14.00 uur bij de Badweg. De organisatie van kinder- en andere evenementen voor de toeristen breidt zich ieder jaai^ uit. Recreatieconsulent De Vries, voor het tiende jaar op Texel aktief, beschikt thans over 'n behoor lijke staf medewerkers en heeft ook het meest noodzakelijke materiaal, al blijft er nog veel te wensen over. De agenda van TEXELtoerist vermeldt voor dit seizoen een indrukwekkende reeks eve nementen, overal op Texel. Het meeste gebeurt in de open lucht. Bij slecht weer kan men met een gewijzigd pro gramma terecht in de dorpshuizen en, wat De Koog betreft, in de Kaaps-nol. Veel ouders blijken het zeer op prijs te stellen als zij hun kind eens voor een paar uur onder goede leiding kwijt- kunnen. Ook voor de ouderen wordt steeds meer gedaan: klaverjassen, vol leyballen, volksdansen, strandlopen, hengelwedstrijden enz. De Vries en zijn medewerkers ondervinden veel steun van activiteiten, die al door de bestaan de verenigingen ten behoeve van de gasten worden ontplooid; het recreatie team haakt hier zoveel mogelijk op in of past zich aan. ONS NIEUWE FEUILLETON MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat De plannen van de motor-, auto- en bromfietsclub Texel om ƒ10.000,te steken in een aantal evenementen voor Texelaars en toeristen gaat niet door. Zoals onze lezers zich zullen herinne ren had de MAB-club de gemeente in verband met het 25-jarig jubileum voor één jaar vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting op de beide autocrossen gevraagd. Aldus zou een bedrag van ƒ10.000,beschikbaar komen, dat voor de bedoelde andere evenementen als werk- en garantiekapitaal zou dienen. Wel zouden de bezoekers van deze eve nementen entree moeten betalen waar van de gemeente dan weer vermake lijkheidsbelasting zou heffen, waardoor de gemeente uiteindelijk toch niet te gen een inkomstenverlies zou aankij ken. Wat betreft de evenementen had de MAB-club gedacht aan een nationa le sterrit, enkele concerten in de We- zentuin door Marinierskapel, Lucht machtkapel en Joh. Willem Frisokapel, een tweetal vuurwerken en een kinder middag met bekende artiesten. In haar verzoek aan de gemeente wees de MAB-club op het feit dat de club van de gemeente nooit enige sub sidie heeft genoten; wel was de club voor de-gemeente een schitterende in komstenbron getuige het feit dat de autocrossen van de laatste vier jaar maar liefst ƒ40.000,in het gemeente lijke laadje hebben gebracht. Het MAB- club bestuur was bereid om de eventu ele baten van de te organiseren eve nementen af te staan aan een charita tief doel dat door de gemeente zou mo gen worden aangewezen. Knap verpakt Het verzoek, verzonden op 16 febru ari van dit jaar, viel niet in goede aar de. Het duurde tot 14 mei alvorens dit bleek. Op die datum liet de gemeente bij het bestuur het advies bezorgen dat B. en W. inmiddels van de Stichting Cultureel Werk over deze zaak hadden ingewonnen. „Het verzoek van de MAB club om vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting voor de beide dit jaar te houden autocrossen is buitengewoon knap verpakt", aldus de aanhef van dit advies. Die verpakking bestond dan uit de verschillende argumenten die het bestuur had aangevoerd om deze één malige ontheffing van belasting te krij gen. Maar.... het verzoek was niet voor inwilliging vatbaar omdat de des betreffende verordening het niet zou toestaan. Het werd nl. voor onmogelijk gehouden dat de aan de autocrossen verbonden kosten niet meer zullen be lopen dan 50°/o van de onzuivere op brengst. Die marge zou veel geringer zijn, hetgeen de MAB-club toegeeft ge zien de publicatie in de Texelse Cou rant inzake de financiële uitkomsten van de crossen van 1967 tot en met 1970. Het feit dat de club met het geld evenementen zou organiseren veran dert daaraan niets. Er kon dus niets anders worden gedaan dan het verzoek op grond van de officiële bepalingen inzake de vrijheidstelling van verma kelijkheidsbelasting afwijzen. Te weinig evenementen Overigens was men het er bij Cul tureel Werk wel over eens dat te wei nig voor de gasten op Texel wordt ge daan. Het ontspanningsprogramma is te eenzijdig, mist spectaculaire hoogte punten en is daardoor voor een ge meente als Texel beneden de maat. De moeilijkheid om hierin te voorzien is: hoe komen we aan een risicofonds om eventuele weerrisico's te kunnen op vangen? De MAB-club kondigde in de krant van 30 maart j.l. aan dat zij dit jaar waarschijnlijk voor het laatst de organisatie van de autocrossen op zich neemt. Deze inkomstenbron voor de ge meente zou dan dus vervallen waar door er nog minder voor de toeristen wordt gedaan dan de laatste tijd. Daar om zou men bij Cultureel Werk willen zoeken naar een vorm waardoor de continuïteit van evenementen in het zomerseizoen ook voor de volgende ja ren wordt gewaarborgd. Administrateur G A. Oskam deed daarom de suggestie de MAB-club een risicogarantie van bijv. ƒ10.000,te geven voor de realisatie van een zo- merprogramma zoals door de< MAB- club is voorgesteld. Iets dergelijks is ook gedaan bij de viering van „Texel 550 jaar stad". Van de garantie hoefde toen geen gebruik te worden gemaakt. Het programma zou dan wel in nauwe samenwerking met de adviescommissie voor het zomerrecreatiëwerk moeten worden samengesteld, aan de hand van een door die commissie goed te keuren begroting. Het eventuele batige saldo zou aan de risicogarantie moeten wor den toegevoegd en ook als de garantie niet wordt aangesproken zou deze bij die van het volgend jaar moeten wor den opgeteld. Als de MAB-club er niet langer meer voor zou voelen de evene menten te organiseren zou zij ermee moeten instemmen dat dit werk wordt voortgezet door de Stichting Cultureel Werk. Voordelen Aldus zouden ër geen konsekwenties ten aanzien van andere gegadigden zijn, zou de club haar plannen* kunnen doorzetten, zou de gemeente zelfs nog meer vermakelijkheidsbelasting kunnen incasseren. Verder waren er misschien subsidiemogelijkheden in het kader van de „Toer-in"-aktie. De oplossing zou permanent zijn en tegenover de door de gasten als onsympathiek erva ren toeristenbelasting een positief ge baar zijn van de gemeente. Het bestuur van de MAB-club was over deze reaktie op haar verzoek te leurgesteld. Men was van mening dat zo er nog een ondërhandelingsbasis was, de reaktie zo laat was gekomen dat er toch geen tijd meer zou zijn om voor dit seizoen nog iets te organise ren. Het bestuur reageerde helemaal niet op het Cultureel Wërk-advies maar gaf te kennen dat verder praten geen zin had, toen men van de zijde van Culturel Werk informeerde hoe de zaken stonden. Op 9 juni lieten B. en W. dan ook schriftelijk weten dat het verzoek om ontheffing van vermake lijkheidsbelasting was afgewezen en dat men, gezien de reaktie van het MAB-bestuur, ook niet voornemens was de gemeenteraad voor te stellen een risicogarantie van ƒ10.000,aan de MAB-club toe te kennen. Gerard de Rheede staat aan 't hoofd van een gerenommeerde beurs- en ef fectenhandel. Hij heeft deze positie be reikt door zijn huwelijk met Yvonne Lazere, de dochtër van eën der firman ten. De Rheede is een streber, een spe culant in hart en nieren, en dit huwe lijk betekent voor hem niet meer dan de eerste stap op de ladder naar om hoog. Hij ziet veel grotere perspectieven in het verschiet en zijn ideeën worden ge stimuleerd door een rijke Amerikaanse weduwe, die hij in het buitenland ont moet. Gerard meent, dat hij, met haar samen, in de Nieuwe Wereld zijn vleu gels veel breder kan uitslaan, maar zijn vrouw, die hem eerst in het zadel hielp, blijkt daarbij thans een hinderpaal. Zelfs al zou hij willen cscheiden, dan zou dit voor hem een verslechtering van zijn financiële positie betekenen. Koelbloedig berekent hij de kansen om haar te doen verdwiinen. Hij heeft het hele plan perfect uit gedacht. Des middags zal hij in Utrecht spreken in een vergadering, daarna aanzitten aan een diner, in het hotel blijven overnachten en 's morgens in datzelfdë hotel weer een conferentie hebben. In die nacht zal een onbekende zijn woning binnendringen en alles zal wijzen op een roofmoord. De zwaar ge troffen echtgenoot zal de volgende morgen worden gealarmeerd en met ontzetting kennis nemen van het ver schrikkelijke gebeuren. Niemand zal hem verdenken en geen spoor zal naar hem leiden, Hët plan wordt uitgevoerd en alles verloopt in de perfectie. Gerard weet in vermomming uit het hotel naar zijn woning in Amsterdam en terug naar Utrecht te komen, maar als hij weer langs de achterdeur het hotel wil bin nengaan, blijkt ëen brand in een maga zijn aan de achterzijde van het hotel de gehele hotelbevolking te hebben ge alarmeerd, waardoor de kans om onop vallend zijn kamer binnen te sluipen, is verkeken Zijn alibi is nog steeds perfect, maar hij kan er niëts mee beginnen en tij dens een dwaaltocht door de straten van Utrecht op een koude, grauwe win terdag, beseft Gerard de Rheede, dat hij nu inderdaad „niemand" is. Met de publikatie van „De man die niemand werd" maken wij in dit num mer een aanvang. Oud-eilandgenoot G Broere, thans arts te Leiden, promoveerde op 22 juni aan de Leidse universiteit tot doctor in de' geneeskunde op een proefschrift getiteld „Corticofugal fibers in some mammals". jnilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zaterdag en zondag I m.m.v. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiin 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111110 Martien van de Wetering j H Ook voor ziekenfonds en verz. j| nFlIllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllHtlllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllHÏ IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Discotheek de goedkoopste dancing met de eigen sfeer

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1