Cjrocn ^warL- Jexels in het harL, Betere controle door politie op naleving verkeersregels Dubbele blijde gebeurtenis in Texels Museum TAXI Gemeenteraad verzet zich tegen olieboringen in Waddenzee (02220) 3132 Beere Bar Beero goed Iedere dag geopend. Vergadering zonder wethouders Zeehondjes maken het uitstekend 's avonds tot 9 uur en dinsdagsmiddags BAR - DANCING „De Vergulde Kip" Garel de Vries RIJDAG 2 JULI 1971 "EXELSEWCOURANT (Jitgave N.V. vJi. Langevcld De Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 td.: Harry de Graaf, Kcesomlaon 43, Den ut, tel. (02226) 2741, 's avonds (02220) 2403 84e JAARGANG No. 8583 Verschijnt dinsdags en nüdags Bank: Nederl. Middenetandebank; Coop. RnM- feieenbank; Amro-bank. Poetgiro 652. Aboan. pr(js ƒ4,50 p. kvf. 50 ct incasso; los 20 et Advert. 20 ct per mm. exd. 4BTW Binnenkort wordt een „speciale ver- keersman" door de Rijkspolitie op Texel gedetacheerd. Deze deskundige zal zich gedurende de zomermaanden onder meer bezig houden met de con trole op de naleving van de parkeer- voorschriften. Hij zal steeds tien dagen achter elkaar aktief zijn en zijn con trolerende taak dus ook op de zonda gen uitoefenen. Het bovenstaande werd dinsdagavond tijdens de raadsvergade ring meegedeeld door burgemeester Sprenger. Zoals bekend was in een vo rige raadsvergadering 'voorgesteld de overbezette Texelse politie te verster ken met parkeerwachters die dan re gelend en controlerend zouden kunnen optreden op het parkeren bij parkeer- meters en in de blauwe zones. De be voegdheden van dergelijke parkeer wachters zijn beperkt. Controle op parkeer- en stopverboden mag alleen door de politie zelf worden uitgeoefend en wordt zelfs niet aan onbezoldigde ambtenaren van de Rijkspolitie overge laten. B. en W. concludeerden dat de aan stelling van meer politieambtenaren de enige oplossing was, met name voor de parkeerproblemen in De Koog. Het ge durende de zomer detacheren van een speciale kracht is een stap in de goede richting. Mej. A. G. Luijsterburg toon de zich verheugd over deze oplossing. De heer P. Smit echter vond één func tionaris te weinig. Geen wethouders Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis vergaderde de Texelse Raad dinsdagavond zonder wethouders. Ook het Pakt-raadslid F. Blanken ont brak. Allen waren met vakantie. Van twee wethouders was bekend dat zij afwezig zouden zijn, maar van de derde as niet bekend dat hij pas woensdag weer op Texel terug zou zijn. Onlangs is professor Wieger Bruin overleden. Professor Wieger Bruin was tot eind 1968 als stedebouwkundig ad- iseur verbonden aan de gemeente Texel. Hij was ook de architect van het aadhuis. Burgemeester Sprenger stel le dat Wieger Bruin voor Texel veel joeds heeft nagestreefd; door zijn in- 'icht en bekwaamheid heeft hij ook ^eel goeds tot stand mogen brengen. voorzitter veronderstelde dat het liet prettig -oor Wieger Bruin moet tijn geweest dat zoveel verzet rees te len zijn meest principiële plan, dat 'oor het centrum van Den Burg. Van le andere kant zal hij er over voldaan ijn geweest dat Groeneplaats en raad- luis er wel volgens zijn visie kwamen. Met name het raadhuis beantwoordt an zeer hoge eisen en vervult ons mei rots. Naast zijn grote kwaliteiten als rchitect en stedebouwkundige stelde ij zijn overtuiging in dienst van de emeente Texel". De raadsleden namen aarop staande enkele ogenblikken stil— 1 ter nagedachtenis in acht. Geluidsoverlast Een der ingekomen stukken was af- omstig van de dames Tiessen-Spaans i Over. Zij wezen daarin nog eens uit- rukkelijk op de gehorigheid in be jaar enwoningen in twee lagen. Ze vonden at aan dit nadeel in de vorige raads- ergadering onvoldoende aandacht was esteed en zouden graag hebben gezien at bij de bejaarden hiernaar een en- aète was ingesteld. Een goede geluids- olatie is kostbaar en zal het prijsver- ■hil tussen één- en tweelaags bejaar- +-%, )e BUIllilllllllllllllllllllll uwuniiiniiiiiiiiiiiiiimimBiiii ■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIUIIIIIIlllUlllllllllllllllllllllllllllilllltllUllt Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz, denwoningen verminderen, zo meenden zij. B. en W. erkenden dat bij de bouw in lagen de geluidsisolatie een pro bleem kan vormen. Bij de bouw van de bejaardenwoningen „Starkenburgh" is hieraan de nodige aandacht geschonken en dat is eveneens het geval bij de nog te bouwen bejaardenwoningen in de andere dorpen. Met name zullen be paalde voorzieningen aan de cv-ketel en het buizenstelsel van de verwarming worden aangebracht. De gemeenteraad van Den Helder is tegen het stichten van een opleidings school voor kleuterleidsters te Alk maar. Door deze nieuwe school zou de te Den Helder gevestigde opleiding wel eens overbodig kunnen worden en ver dwijnen. Aangezien de opleiding te Den Helder ook een belang is voor Texel sloot de Texelse raad zich aan bij de opvatting van Den Helder. Olieboringen. Petroland n.v. en enkele andere olie maatschappijen hebben bij Gedeputeer de Staten van Friesland gevraagd om een concessie voor het winnen van olie en aardgas in een 42.000 ha groot ge deelte van de Waddenzee. De Landelij ke Vereniging tot behoud van de Wad denzee maakt hier ernstige bezwaren tegen en heeft Gedeputeerde Staten van Friesland verzocht deze concessies niet te verlenen. Tevens werd o.a. aan het gemeentebestuur van Texel ge vraagd ook tegen de concessie te pro testeren. B. en W. waren daartoe be reid, hoewel zij het niet met alle pun ten van de argumentatie van de vereni ging eens waren. Het college was van mening dat de Waddenzee door zijn bij zondere karakter een steeds belang rijker toeristengebied wordt. Dit bij zondere karakter hangt samen met en is afhankelijk van rust en een onbe dorven millicu. Het uitvoeren van bo ringen brengt altijd risico met zich mee die ook met de beste voorzorgmaatre dan op zowel het vasteland als in vol le zee. De Wadden zijn door de sterke verontreiniging van het Rijn- en IJsscl- meerwater en de daarin voorkomende vergiften reeds zwaar belast; iedere verdere belasting kan katastrofale ge volgen hebben. De raadsleden gingen met dit .protest akkoord zij 't niet allemaal zonder be denkingen. De heer F. Standaart on derschreef het bezwaar maar vroeg zich af of het nog zin had omdat de protesten uiterlijk 30 juni bij G.S. van Friesland ingediend moesten zijn. Mr. Sprenger verzekerde dat daarvoor al een regeling is getroffen. De heer J. Westdorp ging ook akkoord al wilde hij zich wel realiseren dat op deze ma nier bepaalde, misschien aantrekkelijke ontwikkelingen worden lamgelegd. „Er zijn ook andere belangen dan die van de Waddenzee; we moeten om onze voorzieningen denken". De heer West dorp maakte bezwaar tegen de tegen woordige tendens om overal maar be zwaar tegen te maken. Men moet be reid zijn bepaalde belangen af te we gen". De heer C. Ellen wees erop dat het hier onder meer ging om het zuiver houden van het water. Hij verspreidde onder de raadsleden het Europees handvest voor het water dat in 1968 door de Raad van Europa is uitgevaar digd. Gas genoeg De heer Standaart betoogde dat de Waddenzee voorlopig best vrij kan blij ven van boortorens, booreilanden, pijp leidingen en platformen. Uit Slochte- ren komt voorlopig aardgas genoeg. Hij had wel bezwaar tegen bepaalde argu menten van de Waddenzeevereniging. Met name de cijfers die betrekking hebben op de betekenis van de visserij in de Waddenzee leken hem geflat teerd. Eervol ontslag verleende de raad aan de heer G. van Agteren als direkteur van het gemeentelijk grondbedrijf. De heer Van Agteren krijgt een funktie bij de provinciale planologische dienst te Haarlem. De voorzitter vond het spijtig dat de heer Van Agteren ver trekt. Wij hebben hem leren kennen als een zeer bekwaam ambtenaar en een bekwaam direkteur van het grondbe drijf. Voorbereidingsbesluitcn Vervolgens stelde de raad voorberei- gelen niet zijn te voorkomen. Wanneer cfrngsbesluiten vast voor De Koog, Den zich in de Waddenzee een calamiteit voordoet zullen de gevolgen doordat bij voorbeeld ontsnapte olie zich snel ver spreidt en zich op het Wad vastzet, terwijl bestrijdingsmaatregelen vrijwel onuitvoerbaar zijn, veel ernstiger zijn Maandag- en dinsdagavond zijn in het Texels Museum zeehondjes geboren. In tegenstelling tot vorig jaar (tóen een zeehondje dood ter wereld kwam en een andere korte tijd later bezweek) maken moeders en kinderen het uitste kend. De geboorte van een zeehond in gevangenschap is een hoogst zeldzame gebeurtenis. In Nederland schijnt het alleen in Artis een keer voorgekomen te llllllilllllllllllilllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Maandagavond om zeven uur bracht de 18-jarige Phoca in een 4 minuten durende bevalling haar kind ter we reld. Dinsdagavond om half zeven volgde de 13-jarige Robby haar voor beeld tijdens een iets moeilijker baring van omstreeks 12 minuten. Tevoren waren beide moederdieren in een spe ciaal voor hen ingericht kraambassin achter het museum overgebracht. Di rekteur Gerrit de Haan vermoeldt nl. dat de mislukking van vorig jaar te wijten was aan de te grote drukte die veroorzaakt werd door de andere rob ben in het grote bassin. Om alle risico uit te sluiten wordt ook het publiek door middel van een afrastering op tien meter afstand gehouden. Teder zorg Beide moederdieren verzorgen hun jong vol overgave. Vooral Robby toont zich een goede moeder en reageert zelfs agressief tegenover mensen die haar kind benaderen. Op het strandje van het bassin worden de jongen regelma tig gezoogd. (Het is een misvatting dat zeehonden hun jongen onder water zo gen!) Dat zal ongeveer 6 weken duren. Dan is de moedermelk op en moeten de jongen zelf vis gaan vangen. Wat daarvan in gevangenschap terecht komt, is nog een open vraag. De heer De Haan beschouwt deze overgangs fase dan ook als de meest critieke pe riode, vooral omdat niemand is te vin den die hiermee ervaring heeft opge daan. In ieder geval hebben de jonge robben het op het ogenblik beter dan hun in de Waddenzee levende soortge noten. Ze kunnen nl. onbeperkt drin ken terwijl de „wilde" jongen telkens een hongerperiode doormaken die zo lang duurt als het hoog water is. Wie is de vader? Over de identiteit van de vader van de zeehondjes bestaat onzekerheid. Pe ter en Ollie, de twee mannelijke dieren van het bassin, komen in aanmerking. De heer De Haan houdt het op Peter als de vader van beide hondjes. Het verheugende geboortebericht ging als een lopend vuurtje over Texel. Tal van gelukwensen stroomden bij de familie De Haan binnen, velen verge zeld van bloemen en zelfs taarten. Burg noord-west, De Waal, De Cocks- dorp, Midden-Eierland en het noorde lijk gedeelte van Everstekoog-Gerrits- land. De besluiten gelden maximaal een jaar totdat de bestemmingsplannen voor deze gebieden ter visie liggen. De doopsgezinde kerk met kosterswoning te De Waal, die door de gemeente is aangekocht met de bedoeling er na restauratie een afdeling van het Wagen museum in onder te brengen Het gaat om een hernieuwde vaststel ling. Dit kan merkwaardige konse- kwenties hebben. Een bouwaanvraag die in de betrokken gebieden krach tens het eerste voorbereidingsbesluit werden aangehouden, mogen na de tweede vaststelling niet opnieuw wor den aangehouden maar moeten volgens de regels van het oude bestemmings plan worden afgehandeld. Het is in theorie dus mogelijk dat iemand twee jaar vertraging met zijn plannen op loopt maar uiteindelijk toch mag bou wen volgens 't oude bestemmingsplan. Als men erin zou slagen het nieuwe be stemmingsplan tijdig ter visie te leg gen zou men dat ongerief in veel min der ernstige mate hebben; het pjan zou dan volgens het nieuwe plan wor den beoordeeld. Op de vraag van de heer Westdorp of niet nog harder aan de nieuwe plannen kon worden ge werkt, antwoordde Mr. Sprenger ont kennend. Er wordt momenteel gewerkt aan zeven bestemmingsplannen. Dat kost veel tijd, vooral ook door het voor overleg dat nodig is. Slikken of stikken De vaststelling van het bestemntings- plan De Krim werd verdaagd. Zoals bekend zijn tegen het plan vrij veel be zwaren ingebracht en het onderzoek naar aanleiding daarvan neemt de no dige tijd in beslag waardoor niet bin nen de wettelijke termijn over het plan kon worden beslist. De bezwaren kwa men van de zijde van de Exploitatie maatschappij De Krim die zich met meerdere onderdelen van het plan niet kon verenigen. De heer C. Koorn gaf er blijk van genoeg te hebben van het eindeloze gekibbel. „Wat voor spel speelt de EMK?" zo vroeg hij zich ge- ergerd af. Hij herinnerde eraan dat de EMK de exploitatie van de gemeente lijke 10 hectare van het plan overnam van de Recreatiestichting. Daarna ging men tegen allerlei onderdelen bezwa ren maken waardoor een uitzichtloze situatie ontstond. Slecht koopman „De EMK heeft zich een slecht koop man getoond", aldus de heer Koorn die vond dat de EMK nu eindelijk maar eens eieren voor zijn geld moet kie zen. Slikken of stikken! De EMK had de raadsleden volgens hem in bedekte bewoordingen voor stommelingen uit gemaakt. De heer Koorn vond die ver oordeling terecht, want de raad had er veel eerder een punt achter moeten zetten en de EMK voor de keus moeten stellen: neem het of neem het niet. Nu komen er weer twee maanden vertra ging bij. De voorzitter zei dat de brief van de EMK (waarin de critische zin sneden aan het adres van de gemeente raad voorkomen) aan de orde komt bij de behandeling van het bestemmings plan De Krim. De reakties in de brief hebben met het verdagingsbesluit niets te maken. De heer J. Witte protesteerde tegen de uitlatingen van Koorn. In de com missie ruimtelijke ordening had de heer Koorn volgens hem heel andere geluiden laten horen, al mocht hij daarover niet uitwijden omdat de be sprekingen in de commissie vertrou welijk zijn. De verschillende grondtransakties werden zonder veel commentaar goed gekeurd. Het verbaasde1 de heer C. Timmer wel dat de prijs per vierkante meter bij enkele door de gemeente aan te kopen percelen in Oosterend nogal verschilde. Mr. Sprenger legde uit dat een der terreinen aan de openbare weg ligt en daardoor hoger is gewaardeerd. Doopsgezinde kerk Enige gespreksstof leverde de voor gestelde aankoop van de voormalige Doopsgezinde kerk te De Waal en de bijbehorende kosterswoning. De kerk is in zeer slechte staat zodat met aan koop niet langer kon worden gewacht, hoewel men nog wel geruime tijd op de middelen zal moeten wachten om restauratie te bekostigen. Maar zelfs als de restauratie niet zou doorgaan is de aankoop nog verantwoord. Men heeft dan een stuk grond voor 30,per m2. De heer Westdorp vond dat de kerk maar weinig monumentale waarde had. Het gebouw moest volgens hem van de monumentenlijst worden afgevoerd. Om instorting te voorkomen heeft de gemeente de kerk alvast gestut. „Hoe lang zullen die stutten er staan voor dat het geld voor de restauratie be schikbaar is?" zo vroeg de heer West dorp zich af. „Zullen we beleven dat de stutten gestut moeten worden?" Mr. Sprenger rekende echter op een reëele beslissing binnen afzienbare tijd. De heer C. Koorn, die het gebouw van nabij had bekeken: „Weet u dat u een ruïne koopt? Het dak zakt door en je kunt haast door de scheuren naar binnen lopen! Moeten we daar nog zo veel voor betalen?" Hij merkte op dat de gemeente nu voor ƒ2300,stutwerk heeft uitgevoerd. „Waarom had de ei genaar geen voorzieningen getroffen. Mag die een dergelijk gebonw zomaar laten instorten?" Mr. Sprenger zei dat de eigenaar geen prijs stelde op het gebouw en een sloopvergunning had gevraagd. Bij de verkoop van enkele percelen bouwterrein te Oosterend merkte de heer Standaart op dat de prijs per m2 bij elk perceel een paar gulden ver schilde. Mr. Sprenger kon er geen be vredigende verklaring voor geven maar beloofde het te zullen uitzoeken. Bij verkoop van bouwgrond aan particu lieren geldt de bepaling dat binnen een jaar op deze grond het geplande gebouw moet staan. Bij de Eerkoop van een perceel grond aan de Haller- weg (voor de bouw van een Arbeids bureau) had de nieuwe eigenaar, de Staat der Nederlanden, twee jaar de tijd gekregen. Mr. Sprenger zei dat de procedure bij bouwen door de Rijksge bouwendienst zoveel tijd vergt dat een jaar extra speling wel nodig was. Kampeerleges De raad ging akkoord met een wijzi ging van de kampeerleges. Zoals be kend was gepleit voor het afschaffen van de leges nadat de toeristenbelas ting was ingevoerd. B. en W. vinden dat echter onjuist. De leges die de kam- peerexploitant voor hun jaarlijkse ver gunning betalen kunnen nl. worden be schouwd als een betaling voor gemeen telijke dienstverlening zodat een verge lijking met belasting niet opgaat. Het college was bereid het legesbedrag zo ver omlaag te brengen dat inderdaad van een redelijke „betaling" kan wor den gesproken. De leges zijn een ver goeding voor de werkzaamheden ver bonden aan het verstrekken van ex ploitatievergunningen maar ook de kosten van het toezicht door de ge meente op de terreinen moeten erdoor worden gedekt. Deze kosten worden voor Texel geraamd op 3500,per jaar en de nieuwe legestarieven zijn (Zie vervolg pagina 2) Vanaf 1 juli zijn de winkels in het algemeen Algemene Texelse Middenstandsvereniging Winkeliersvereniging Den Barg. Gedurende juli speelt in van Hotel „De Pelikaan", De Koog - Zijweg 14. Pas terug uit Amerika van de Walt Disney Studio's Hammond-organist/accordconist (The man from California) Aanbevelend, Harry Salden.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1