Grepen uit de geschiedenis van het Kon. Texels Fanfarekorps (II) OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Van de raad s tribune FILMNIEUWS gametuwtjjdmee-ganaardenmb! Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 juli 1971 Veel goede reacties op sterrit M.A.B.-club Koersen vreemde valuta Judovereniging hield onderlinge wedstrijd Examens muziekschool Lichtschilderijen" |j van Frans Koolhoven in raadhuis Ook op Terschelling toeristenbelasting Geslaagden MAVO door S. de Waard De gemeenteraad besloot f20.000, if te trekken voor het treffen van oodmaatregelen aan de Postweg. Al nige jaren is het volledige verbete- \nqsplan gereed. Aangezien het be- odigde kapitaal via de centrale fi- anciering aangetrokken moet worden er met hogere instanties nog veel epraat moet worden over de lasten ooitvloeiende uit de realisering van it werk, behoort de uitvoering vol- ens de toelichting voorshands niet tot e reëele mogelijkheden. Het vervelende nu is dat men in faarlem of Den Haag vergelijkender wijs moet afwegen wat noodzakelijk f urgent is. Een onaangename ge- raarwording is dan vaak dat men anuit de verte de zaak beoordeelt jnder de essentie van het geval in al jn konsekwenties aan te voelen. Nu is het voor de lagere overheid atuurlijk de taak dit naar boven veituigend duidelijk te maken. Het is ns bekend dat dit veel inspanning en eel veel tijd kost. Hoewel wij uiteraard niet in de keu en kunnen kijken, hebben we van bui- •naf bezien, wel de indruk dat de lorzitter van het college van B. en f, enorm veel werk verzet dat niet di kt tot zijn portefeuille behoort en ust daardoor niet of zeer vertraagd veel algemene essentiële dingen lekomt. Het lijkt op een vader met drie zo- ?n, door de familieraad aangewezen, ie tesamen een bedrijf runnen. De va- er een uiterst bekwaam en werkzaam ian is huiverig om de zonen volledige erantwoordelijkheid te geven voor de iak hun toebedacht. Hij doet de zaken ever zelf. Dit kan echter niet. Het be- ïjf is daar te groot voor. Het tempo ïn aanpak en afdoen wordt daardoor langzaam met al de extra problemen e hierdoor weer ontstaan. Het gevolg is dat pa, mogelijk tot hade van zijn gezondheid zich een uit werkt en de zonen min of meer ït kleine werk verzorgen en daar van- ilfsprekend niet erg moe van worden, oelen zij zich soms wel afgemat dan dit vermoedelijk meer een gevolg in onderlinge haarkloverij dan van instructief denken en handelen. De zoons behoren echter bij de staf omdat pa de moeilijke zaken van de ions uit de hand neemt kunnen zich j de wekelijkse stafvergaderingen de ilgende toestanden voordoen. Afhankelijk van de aard en karak- •rstructuur van de zoons kan de één ch bij de voor hem gemakkelijke si- latie hebben aangepast, hel; zo wel »ed vinden en het verder wel geloven, e andere kan in de vorm van een iraakwaterval erg druk doen maar ijft wel om het probleem, de hete brij endraaien. De derde kan vanwege 'n lort geldingsdrang een verschrikkelijk stige en vervelende houding aanne- en door steeds maar op de niets om t lijf hebbende detailkwesties terug komen. Feitelijk doet men dan gezamenlijk el weinig om de goede beleidslijnen trekken. Men schept meer moeilijk den dan dat men de werkelijke pro- emen rakende het algemeen belang ipt oplossen. Van een krachtig beleid in dan niet worden gesproken. Het eindresultaat naar buiten is dan eestal dat pa overal de schuld van ijgt of op zich neemt, als er klach- n komen of het geheel niet loopt zo- s in het algemeen gewenst mag wor- n geacht. Voor de duidelijkheid een en ander twat gechargeerd geschilderd. Als onze veronderstelling echter hier principe aanwezig is, dan is het ge- enst dat pa de zonen de verantwoor- tijkheid geeft welke ze middels de invaarding van de op zich genomen ak en de portefeuilleverdeling, am- |t éren. De zonen kunnen deze uiter- "^rd ook zelf nemen. Dat is niet alleen n recht maar zelfs een plicht. Het initiatief, de voorbereiding, toe- 'hting en of verdediging in de fami- raad, alsmede de eventuele uitvoe- ng van de zaken betreffende de door n beheerde portefeuille late men rus- bij de zoons. Die kunnen bij de lorbereiding en de uitvoering daarbij schikken over de ter zake kundige iofden van dienst. Het kan hun zelfvertrouwen verster- 'n en het komt er vanzelf wel uit ze hun taak aankunnen en iets pres- ren. De familieraad weet dan ook wat aan de aanwezige zonen heeft. Deze 'dachte is geen novum maar wordl eral toegepast waar portefeuille-ver- 'ling is. Dit neemt niet weg dat pa uiteraard hoofdlijnen via de wekelijks# afvergaderingen of anderszins, zijn sie aan de zonen kenbaar maakt. Hij- ijpt echter alleen in als er werkelijt dreigt mis te gaan. Dat is hier iets iders dan bij voorbaat uit de hand ne Hij een dergelijke werkwijze is het ogelijk, dat pa naast zijn eigen portp uille en de vele andere verpliehtin- ':n de noodzakelijke ruimte krijgt om het algemeen, o.a. naar boven, als anager op te treden. Zeker in deze d is dit noodzakelijk voor het goed mctioneren van een bedrijf met een 'hoorlijke omvang in casu van een achtige doch zeer gecompliceerde ge- eente als Texel is. De nationale sterrit die de MAB-club op 8 mei hield in het kader van de viering van het 25-jarig clubjubileum heeft bij de deelnemers een uitstekende indruk nagelaten. Dit blijkt uit talrijke reakties die het bestuur nadien hebben bereikt. Verschillende brieven kwamen binnen van deelnemers die van hun waardering getuigden voor de perfecte organisatie en de diverse verrassingen waarmee de op Texel te rijden route was „opgeluisterd". Velen waren nooit eerder op Texel geweest omdat zij in de mening verkeerden dat het wegen net op zo'n klein eiland toch niet zo danig kan zijn dat een sportieve auto- of motorrijder daar uit de weg zou kunnen.... Het meest sprekend was het verslag dat een Rotterdamse deel nemer in zijn clubblad schreef. Deze '(motor)rijder toonde zich diep onder de indruk van de schoonheid van Texel en vertelde dat de sterrit voor hem aanleiding was om er in ieder geval zo spoedig mogelijk wéér heen te gaan. Meerdere sterritdeelnemers hebben in middels al met hun gezin een vakantie op Texel doorgebracht, zodat de „pro- motiewaarde" van de sterrit wel als bewezen mag worden beschouwd. Dat is overigens een verschijnsel dat zich voordoet bij elk congres, vergadering, jachtpartij, sportviswedstrijd en andere evenementen van landelijke aard die op Texel worden georganiseerd. Uit ei gen beweging zou men de tocht naar het eiland misschien nooit hebben ge maakt. De kennismaking bevalt dan zo goed dat vaak het merendeel van de betrokken groep korte tijd nadien weer het eiland opzoekt. De sterrit heeft de MAB-club overi gens toch nog een aardige cent gekost. Er was een nadelig saldo van ƒ1200, Het bestuur overweegt van de sterrit een jaarlijks evenement te maken, zij het op een wat minder kostbare basis. O.a. de herinneringsplakette zal wat goedkoper uitgevoerd moeten worden; deze herinnering kwam de club nu op ƒ7,per stuk te staan. Westduitse mark (100) ƒ100,40 Belgische franc (100) ƒ7,03 Franse franc (100) 63,65 Zwitserse franc (100) 86,40 Amerikaanse dollar (1) ƒ3,50 Engelse pond (1) ƒ8,53 Zweedse kroon (100) ƒ59,90 OOSTEREND De judovereniging Oosterend heeft onderlinge wedstrijden gehouden. Er werd sportief gestreden. De volgende overwinnaars kwamen uit de» bus Groep 1, 13 - 16 jaar 1. Maritn de Ridder; 2. André Witte; 3. Peter van Beek. Groep 2, 10 - 12 jaar 1. Peter Brons; 2. Harry Vlaming; 3. Dirk van Taten- hoven. Groep 3, 6 - 9 jaar 1. Harry Veld man; 2. Marco Drijver; 3. Eddy Zegers. Zondag- en dinsdagavond draait de film „The great race" waarover wij in vorige krant reeds uitvoerig schreven. Alle leeftijden. Voor vrijdag- en zaterdagavond en ook zondagmiddag staat „Asterix en Cleopatra" op het programma van City theater. Het is een getekende kleuren film van Rene Goscinny en Albert Uderzo, de scheppers van de befaamde stripheld Asterix. Cleopatra, uitgeno digd door Ceasar draagt haar architect Numerobis op in recordtijd een paleis te bouwen. Als hij niet slaagt zal hij voor de krokodillen worden geworpen. Numerobis doet een beroep op Panora- mix, de druïde. Deze gaat, vergezeld van Asterix, Obelix en het hondje Ide- fix, scheeps voor Egypte.Zo begint het spannende verhaal waarvan een anderhalf uur durende film werd ge maakt. 200 personen werkten er aan mee, die o.a. 750 kg verf hebben ver werkt, 3000 penselen en 90.000 schetsen en 50.000 tekeningen hebben gemaakt. Het is de moeite waard om het resul taat van de»ze inspanning te gaan zien. Alle leeftijden. De nachtvoorstelling van zaterdag avond (11 uur) presenteert „Afgrond der erotiek", het verhaal van een in Hamburg opererende bende die met be hulp van veelbelovende advertenties blanke slavinnen werft. Een tweetal meisjes komt in hun handen terecht en worden volgens plan geëxploiteerd. Het scheelt weinig of zij gaan in de poel des verderfs ten onder. De politie grijpt in, maar maakt aan het bedrijf geen einde. (Toegang 18 jaar). „Meisjcsinternaa(k)t" (maandagavond) presenteert zich niet onder de vlag „voorlichtingsfilm" maar als een „heer lijke erotische komedie". We weten dus wat we kunnen verwachten. Andreas en Inger zijn verliefd op elkaar. De ouders van Inger zijn daarop niet ge steld en sturen hun dochter naar een •Zwitsers internaat. Als meisje verkleed volgt Andreas haar en neemt ook zijn intrek in het internaat. Voordat hij wordt ontmaskerd en zijn zin krijgt, doen zich heel wat merkwaardige com plicaties voor. Woensdagavond: ..De verknipte melk boer" een vrolijke film met in de hoofdrol Norman Wisdom. In de afgelopen week werden aan de Texelse Muziekschool de eindexamens afgenomen voor het diploma AMV (Al gemene Muzikale Vorming) na 'n twee jaar durende opleiding en van de daar op aansluitende (3-jarige) opleiding voor ritmische en gehoorontwikkeling Solfège. De examencommissie bestond uit de dames Beumkes-Breen en Cadée- Coenen en de heren J. J. Klein Bog, U. Bousma, Jac. Schrama, J. A. Krayma en P. Heertjes. Voor het diploma Solfège slaagden de volgende leerlingen (achter hun naam het examencijfer): Ton Bakker (9), Hanny Oskam (8M>), Sibo Oskam (8) Gea Schoorl (8^), Tine Schoorl (9) en Rob Witte uit Den Burg en Annie Bruin (8), Ria Zwanenburg (7), Janet Kikkert (8), Mar ja Kikkert (8%) en Ro- bet Bakker (7) uit Den Hoorn. Uit Ou- deschild slaagde Addie de Boer (6) en uit Oosterend André Witte met 8 Bomenlartdschap, een der lichtschilderijen van de expositie in het raadhuis. De door de zon bestraalde nevelachtige verte komt zeer natuurgetrouw over. mam Tot 23 juli is in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling te zien van „lichtschilderijen" van Frans Koolhoven. Een lichtschilderij wordt gemaakt op glas en er branden lampen achter waardoor het effekt van een grote kleurdia ontstaat met zeer grote contrastomvang. Frans Koolhoven is erin geslaagd hiervan geen al te prul lige produkten te maken die niettemin een breed publiek zullen aanspreken. De onderwerpen, van naturalistische landschappen tot surrealistische com- positiets, lopen sterk uiteen en zijn voor een deel op Texel geïnspireerd. Oorspronkelijk waren de lichtschilde rijen bedoeld )voor het bedrijfsleven, waar interieurs van sombere kantoor gebouwen er een vrolijk accent door kregen. De laatste tijd vragen ook par ticulieren ernaar. Het tentoongestelde werk is te koop. De prijzen variëren van ƒ218,tot ƒ580,Lichtschilde rijen worden ook in opdracht gemaakt. •De tentoonstelling is te zien op de ope ningsuren van het raadhuis. Na Texel heeft nu ook Terschelling besloten tot het invoeren van toeristen belasting. Op de eerstvolgende raads vergadering zal een voorstel worden gedaan dat als twee druppels water op dat van Texel lijkt. De belasting be draagt een kwartje per nacht. De lo- geerbelasting en verhoogde kampeer- leges zullen worden ingetrokken, maar de woonforensenbelasting blijft ge handhaafd. De opbrengst van het toe ristenkwartje wordt op Terschelling op 250.000,per jaar geschat; de per ceptiekosten op ƒ20.000,- tot ƒ25.000,-. Naaktstrand B. en W. van Terschelling hebben de raad geadviseerd afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Naturisten- federatie om een strook strand voor „ongeklede dagrecreatie". Argument van B. en W. was dat het door de na turisten gebruikte strandgedeelte on toegankelijk zou worden voor andere strandbezoekers en dat 't vrije strand- verkeer (fietsers, huifkarren e.d.) zou worden geblokkeerd evenals het nood zakelijke vervoer van personeel en ma teriaal ten behoeve van overheidsdien sten, reddingwezen e.d. Het bestuur van de Naturistenfederatie is van me ning dat hier van een misverstand sprake is. De naturisten willen juist e'en strand dat voor ieder, ook voor ge klede baders, toegankelijk blijft. De Fe deratie heeft hierop in een tweede schrijven nu nadrukkelijk gewezen en wacht de verdere reakties van B. en W. van Terschelling af. Op Texel is het verzoek van de federatie nog niet aan de orde geweest. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 juli op om 4.26 uur en gaat onder om 21.02 uur; 7 juli op om 4.28 uur en onder om 21.00 uur. Maan: 8 juli V.M.; 15 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 2 juli 2.03 en 14.20; 3 juli 3.03 en 15.27; 4 juli 4.08 en 16.38; 5 juli 5.15 en 17.48; 6 juli 6.17 en 18.52; 7 juli 7.17 en 19.48; 8 juli 8.13 en 20.41; 9 juli 9.07 en 21.31; 10 juli 9.59 en 22.19. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. De weg van het korps is niet over rozen gegaan. Verre van dat. Al in het tweede jaar kon wegens de slech te financiële toestand, de heer Gijs- wijk als dirigent niet meer worden ge handhaafd en werd de heer Groene- wold tot dirigent benoemd die aan bood deze taak belangeloos te ver richten. Dat dit een geweldige bespa ring was bleek wel doordat er aan het eind van het jaar geen tekort was maar zelfs nog een bedrag in kas. Men zat op rozen maar de penning meester hief waarschuwend de vinger op om niet alles te gebruiken voor af lossing van de schuld, maar ook nog wat te bewaren voor onvoorziene uit gaven. Zilveren stok 24 december 1896 werd een buitenge wone vergadering gehouden in „De Vergulde .Kikkert". Hier werd op ver zoek van de Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek te Delft bij monde van de heer J. S. Dijt een met zilver beslagen dirigeerstok aangeboden. Genoemde fa briek exposeerde op de in september gehouden landbouwtentoonstelling. De vertegenwoordiger, de heer Marlet, was zo getroffen door de medewerking van het muziekkorps dat hij in overleg met de Gebr. Dijt had besloten dit ge schenk aan te bieden hetgeen dankbaar werd aanvaard (is nog in het bezit van Kon. Texels Fanfare). 3 november wordt tot voorzitter ge kozen de heer A. Wagemaker, arts te Den Burg. Vaandel 12 november 1897 uitvoering in „De Vergulde Kikkert" voor een stampvoUe zaal omdat die avond aan het korps een vaandel zou worden aangeboden. Het initiatief hiertoe was genomen door de dames Bruijn, Van Eijck. D. Keijser en C. Pieper en door bijdragen van ingezetenen daartoe in staat ge steld. Dominee Kuperus was door deze dames uitgenodigd om de overdracht te verrichten. Spreker wees er op dat, toen in 1891 het korps was opgericht, hij en vele anderen zich hadden afge vraagd of ook deze nieuwe vereniging, gelijk zovele anderen die als padde stoelen uit de grond verrijzen, weer even spoedig van het toneel zou ver dwijnen. Deze vrees is ongegrond ge bleken aangezien het korps in bloei is toegenomen en nu een eerste plaats in neemt onder de verenigingen op ons eiland. Hierop wordt het vaandel ont bloot en kon ieder het prachtige ge schenk aanschouwen. Spreker wijst op de Texelse kleuren groen en zwart en spreekt de hoop uit dat het korps zo in bloei zal toenemen dat het zich ter zij ner tijd ook buiten Texel zal doen ho ren op concours of festival om met roem overladen vandaar weer terug te keren. 35 jaar had Jan Kalis dienst gedaaA als koetsier op de Deligence (Delie) van Den Burg naar Oudeschild, reden waarom het korps hem een ovatie bracht. Aan de aubade welk op 4 februari 1901 aan H.M. Koningin Wilhelmina Ieder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 2000,—. U lost af 18 x 127,07. Of 3500,— en u lost af 24 x 168,23. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nèderlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl werd gebracht door afgevaardigden van muziekkorpsen uit Nederland en waaraan meer dan 700 muzikanten deelnamen werd ook door het korps deelgenomen. Afgevaardigden waren de heren Groenewold, W. P. Lap en W. Bakker. Verplicht was hoge hoed. Bij gebrek aan een hoededoos had een van de Texelaars de hoge zije maar in een rooie zakdoek geknoopt. Overigens ver nam men van de afgevaardigden al heel weinig, alleen dat het koud was en regende en dat er veel volk was. Incident De tweede Pinksterdag van 1901 was in zekere zin ook een gedenkwaardige dag. Het korps was toen uitgenodigd om een ringrijderij op te luisteren te Oosterend. Daar zat het korps op de tribune op het Kerkpleintje lustig te blazen en of dat ene paard nu zo dar tel is geworden van de vrolijke tonen of dat het geschrokken is van een wan klank, wie zal het zeggen, een feit is dat het een zijsprong maakte waardoor het karretje in aanvaring kwam met de tribune en er prompt een schraag onder vandaan reed. En daar ging de Fanfare, de ene helft omhoog, de an dere omlaag en tenslotte alles naar de begane grond. Geen persoonlijke onge lukken. En aan het eind van het jaar stelde de penningmeester met voldoe ning vast dat het incident de vereni ging geen geld had gekost. En om te eindigen een greep uit een van de oude jaarverslagen waar de secretaris stelt: „Wij allen spannen onze beste krach ten in om ons corps een kleine parel aan de kroon van Texel te doen zijn. Gij mede-ingezetenen schenkt ons uwe symphatie, uw zedelijke steun opdat die parel, hoe klein ze ook moge zijn, in heldere glans schitterende, aan de buitenwereld toone dat eendracht en •samenwerking ons bezielt waar het geldt ten algemene nutte werkzaam te zijn". Deze woorden gelden ook nog van daag Hebt u uw bijdrage al gestort op nr. 34624 van de Raiffeisenbank Jubileum comité Fanfare. Het comité rekent ook op u. J. Schrama BURGERLIJKE STAND Geboren: Martine Reinate, dv. Klaas Eelman en Grietje Timmer; Robert Martinus, zv. Alexander R. Boeijen en Emma J. M. Witte; Colinda en Anneke, dv. Doede de Vries en Immetje C. Plaatsman; Martina, dv. George W. Jimmink en Jantina C. Ooele. Ondertrouwd Cornelis W. Bakker en Janna F. Bruin. Voor het diploma 3-jarige MAVO slaagden Margaret Bakker, Christa de Bloois, Tiny Boogaard, Gerie Comman deur, Edith van Heerwaarden, Harma Hoogerheide, Wim Jas, Peter Kok, Ge rard Koorn, Gerard Kruithof, Ada Kuip, Alma Mulder, Cora Oudes, Mar- jo Timmerman, André Verseput, Kla- zina Verseput, Jaap Verveer, Marijke Westdorp, Dilly Wit, Nelly Witte, Giel Bakker.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3