,De man die niemand werd" (i SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Üwaï m zmom wou?.:& Marathonzwemmen in „De Molenkoog" Oliebollenverkoop ten bate van het Fanfare Meer zonnehuizen Maandag poppentheater in De Koog vni-porta6/ ELEGTR0HUIS Ook op Vlieland „Schuilhut" organiseert wandeltochten Doeksen laat ook kopladingschip bouwen „Schuilhut" houdt jeugddienst in „Kaaps-nol" Fijne reis Aktic voor overdekt zwembad Het zwembad „Molenkoog" heeft voor en 8 augustus een bijzonder evcne- nent op het programma staan; een 24- urs marathon zwemfeest. Van zater- agnliddag 12 uur tot zondagmiddag 2 uur zal in het zwembad aan één :uk door worden gezwommen» Elke eelnemer mag maximaal 5 minuten aantjes trekken" en wordt dan opgc- olgd door een andere zwemmer. Ieder ie de zwemkunst meester is mag mec- oen tegen betaling van ƒ1, Als er zeer veel belangstelling mocht lijn kan meer dan één man tegelijk in et bad worden gebracht. Voor het ge- al dat voor bepaalde uren te weinig nimo zou bestaan ('s nachts) houdt _de wemclub enige reservekrachten ach- r de hand. De zwemmarathon valt amen met een groot tuinfeest op de t peelweide van de „Molenkoog". Er zal oor illuminatie, versiering en muziek orden gezorgd. De entreeprijs voor elangstellenden is vastgesteld op ƒ1,50 oor ouderen en 0,75 voor kinderen, lok abonnementhouders zijn dit be- rag verschuldigd. Zowel het deelne- ïersgeld van de marathon als de en- •eegelden komen in het fonds voor het verdekte bad waarmee de Recreatie- tichting de „Molenkoog" zo spoedig ïogelijk wil uitbreiden. es igi Vrijdag 2 juli ben Burg, Groeneplaats, kermis, pen Hoorn, paal 9, 14.00 uur, strand- spelen 6-14 jaar. Zaterdag 3 juli len Burg, Groeneplaats, kermis. Zondag 4 juli losterend, 14 00 uur, autocross. Maandag 5 juli pe Koog, kantine RST „Kaaps-nol", 14.00 uur, optreden poppentheater Wentink uit Jisp. Dinsdag 6 juli be Koog, Speelweide, 10.00 uur, Kin- Jerspelen voor kinderen 6-14 jaar. Ie Koog, strand bij Badweg, 14.00 uur, [randfiguren en kinderspelen van 6-14 iar. Ie Koog, sportterrein, volleybal en olksdansen, voor ouderen om 19.00 uur len Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel" 0.15 uur, bridge-drives. Woensdag 7 juli |>en Burg, vanaf 14.00 uur Folklore- rogramma. Donderdag 8 juli Ie Cocksdorp, nabij VVV-kantoor, O.OO uur Kinderspelen, be trand De Krim, 14.00 uur, kinder- 3elen 6-14 jaar. Ie Cocksdorp, terrein SVC, 20.00 uur, amesvoetbal met optreden drumband, en Hoorn, ZDH-terrein, 19.15 uur, amesvoetbalwedstrijd; 20 00 uur ge- 3stumeerd spuitvoetbal. ur Ie Cocksdorp, Sluftervallei, 19.00 uur, olleyballen. Vrijdag 9 juli en Hoorn, schoolplein o.l. school, 10 00 ur speurtocht. •trand paal 9, 14.00 uur, strandspelen :inderen van 6-14 jaar. Zaterdag 10 juli en Burg, Hogeberg, (jeugdherberg anorama), 14.00 uur, zeepkistenrace oor kinderen van 6-14 jaar. Tot en met 23 juli aadhuis, expositieruimte, tentoonstel ling lichtschilderijen van de heer F. Koolhoven, openstelling raadhuis 9 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur, op werkdagen. Woensdag 7 juli is het weer folklore- woensdag in Den Burg. Zoals gebrui kelijk worden die middag in de Waag op de Vismarkt oliebollen gebakken, deze keer ten bate van het Kon. Texels Fanfarekorps. Omstreeks half twee wordt met bakken en verkopen begon nen. Dames die willen meehelpen zijn van harte welkom, ook op de volgende woensdagen. Men kan zich om half twee in de Waag melden maar voor opgave of nadere inlichtingen kan men zich ook tot de organisatrice wenden: mevr. Grisnigt, Hallerweg, tel. 2354. Van 5 juli tot 10 juli wordt op Texel de jaarlijkse kollekte gehouden voor de Vereniging „Het Zonnehuis", de chris telijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden, ongeacht hun gods dienst ofgezindte. Deze vereniging beheert thans vier „Zonnehuizen", namelijk te Beekber gen, Doorn, Vlaardingen en Zuidhorn. In deze huizen worden 600 zieken, in validen en gehandicapten verpleegd. De verdere bouwplannen van de Vereni ging „Het Zonnehuis" maken het na uitvoering mogelijk dit aantal te ver dubbelen. Met de realisering van het plan „Zwolle" (150 bedden) is in 1970 begonnen. De ingebruikneming van „Het Zonnehuis" aldaar kan in het voorjaar van 1972 worden verwacht. De overige plannen betreffen de bouw van een „Zonnehuis" te Amstelveen met 300 en van een nieuw „Zonnehuis" te Doorn met 160 bedden (thans 55). Voor de Vereniging „Het Zonnehuis" is het jaar 1971 een jubileumjaar. Op gericht in 1921 herdenkt zij thans dus haar 50-jarig bestaan. De opening van „Het Zonnehuis" te Beekbergen in 1929 betekende het begin van het prakti sche werk dat zich sindsdien voortdu rend heeft uitgebreid, mede dank zij de opbrengsten van de koliekten. De be hoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdurig zieken en ernstig invali den blijft in ons. land vooralsnog groot. Een feit is dat deze groep hulpbehoe venden zeer lang een „vergeten groep" is geweest, waardoor er een grote ach terstand in de bouw van verpleegte huisbedden is ontstaan. Het poppentheater van Corrie en Tom Wentink uit Jisp zal op maandag 5 juli a.s. n.m. 2 uur in de kantine van de Recreatiestichting te De Koog „De Kaaps-nol" een voorstelling verzorgen van ongeveer iVz uur. De voorstelling is geschikt voor kin deren van 6 tot 10 jaar. Gespeeld wordt een sprookje „De Swop", waarbij de kinderen als regel aktief en intensief worden betrokken. Het sprookje wordt gespeeld met zelf door mevr. Wentink vervaardigde handpoppen. Het geheel vindt plaats in een met speciale ge- luids- en belichtingseffecten opge bouwde sfeer. De entree bedraagt zowel voor kin deren als voor begeleidende ouders ƒ1,.per persoon. De voorstelling wordt georganiseerd in samenwerking met de provinciale organisatie „Tour-in". Zij is uiteraard zowel voor Texelse kinderen als voor kinderen van gasten toegankelijk. Bij grote toeloop zal om 4 uur nog een tweede voorstelling worden verzorgd. ff-.. Draag mee die radio I Handige lichte portables in diverse uit voeringen. Kom en kies uit 4 prijzen 39.-/59.-/79.-99.- Ons buureiland Vlieland geniet faam als praktisch autoloos rustgebied. Toch veroorzaakt 't seizoenverkeer ook daar moeilijkheden getuige de gisteravond in de Vlielandse gemeenteraad bespro ken nota inzake de verkeerssituatie in de Dorpsstraat. In de nota wordt toe nemende drukte geconstateerd, maar op dit moment wil men niet overgaan tot het instellen van éénrichtingver- keer. Andere straten zouden dan zwaarder worden belast en er zouden gevaarlijke situaties ontstaan, met na me op de kduisingen. Ook wil men nog niet beginnen met parkeerverboden want de Dorpsstraat zou door de ont sierende borden meer onrecht worden aangedaan dan dat het verkeer ermee zou worden gediend. De politie op Vlie land krijgt veel klachten over ongedis ciplineerd gedrag van automobilisten. Zij passen zich niet aan aan de „Vlie landse situatie" en rijden veel te snel. De problemen worden mede veroor zaakt door de toename van het autobe zit op het eiland. Mochten in de toe komst de Vlielander automobilisten niet vrijwillig aan veilig rijden willen meewerken dan ware te overwegen, zegen B. en W., de politieverordening zodanig te wijzigen dat het verboden wordt zich met een motorvoertuig op twee of meer wielen te bevinden bin nen de grenzen van de gemeente Vlie land, met de mogelijkheid om in bij zondere gevallen ontheffing te krijgen. Een dergelijke regeling geldt reeds op Schiermonnikoog. r" - - 1 DE KOOG Het „servicestation" van de kerken, de „Schuilhut" te De .Koog begint deze week met het orga niseren van een serie avondwandel tochten waaraan ieder gratis kan deel nemen. De eerste tocht is gepland op vrijdagavond (heden). Gestart wordt om kwart over zeven bij de Schuilhut aan de Dorpsstraat. De ca acht kilome ter lange route voert door een afwis selend landschap, o.a. de Nederlanden en de Waalenburgerdijk. Na afloop is in de Schuilhut gelegenheid voor kof fiedrinken. De wandeling duurt onge veer anderhalf uur. 3-±2/ 127. Smidje Verholen repte zich zo snel als hij kon naar de plaats, van waar dat afschuwelijke gekreun ge klonken had. En ja hoor, het was Frans Bulle, die zo kreunde. Goeie help, wat zag de arme stakker eruit! Zijn bril was gebroken, hij had builen op zijn hoofd en een gezwollen neus, zijn kle ren hingen in flarden aan zijn lijf en zelfs de voddenraper van Parijs had er waarschijnlijk nooit zo schamel uitge zien. „Goei grutjes, Frans! Wat is er met je gebeurd?" riep hij uit. Maar de praatgrage heer Bulle gaf geen ant woord. Hij kreunde slechts en hield zich met moeite staande tegen een hek van een weiland. Maar plotseling werd ook dit hem te machtig en met een zucht zakte hij in elkaar, zodat nie mand in het hoopje ellende nog een eens zo ferme hoofdredakteur van een krant kon herkennen. „Lieve help! Hij is flauwgevallen!" mompelde de smid. „Wat nu? Laat ik eerst maar eens pro beren hem bij te brengen! Zo.eerst die flarden van de jas van zijn lijf af. Dat geeft wat meer vrijheid van bewe ging voor de stumper. Maar wat is dat hier? Die dikte in zijn binnenzak? Wel alle flessen! Dat is zo'n zakflakon die jagers en vissers altijd bij zich hebben om een klein hassebassie in te vervoe ren! Zou er een beetje van die hartver sterkende vloeistof inzitten? Als dat zo is, giet ik er hem wat van tussen de tanden. Daar zal-ie dan wel van op knappen. Hij schroefde de nikkelen stop van het flesje af, goot daar wat van de vloeistof in en druppelde dit toen tus sen de lippen van .Frans Bulle.... En ja hoor, het spulletje scheen goed te helpen. De heer Bulle slikte het gretig in, knipperde even vriendelijk met de ogen en mompelde: „Lekker...., nóg een beetje. De smid gaf gehoor aan Frans' wens en deze wist met het tweede beetje nog beter raad dan met 't eerste. „Nou graag een dubbele", mompelde Frans. „En graag wat bitterballtjes erbij...." De rederij Doeksen die de veerdien sten op Vlieland en Terschelling onder houdt is voornemens een veerboot met koplading te laten bouwen voor de dienst Harlingen-Terschelling. Het schip krijgt een capaciteit van 100 au to's (de Texelse veerschepen kunnen er hoogstens 70 vervoeren1600 pas sagiers bij een lengte van 68 meter, een breedte van 15 meter en een grootste diepgang van 2.75 meter. Men wil het schip nog voor het zomerseizoen van 1973 in dienst stellen. De rederij heeft Rijkswaterstaat verzocht de havens van Harlingen en Terschelling voor deze kopladingboot geschikt te maken. Aan gezien beslaande havenplannen voor Terschelling pas in 1976 kunnen zijn voltooid, zal mogelijk een provisorische aanleggelegenheid moeten worden ge maakt. DE KOOG De Schuilhut organi seert zondagavond a.s. om half acht een jeugddienst in de kantine „Kaaps-nol" op de camping Kogerstrand. Er wordt aan meegewerkt door een blazersen semble. Voorganger is de heer H. Veld huis die als gespreksthema heeft geko zen „Schijn bedriegt". Aan de dienst wordt door diverse jongeren meege werkt. Ieder is welkom. 's Morgens heel vroeg al bij stralend weer Gingen de bejaarden op stap voor de zoveelste keer Niet naar Amsterdam, ook niet naar Rotterdam Het bestuur een ander initiatief daarvoor nam De tocht met de bifè, wat genoten we daarvan Wat is Holland toch mooi, daar kunt u steeds van op an Een kopje koffie op 't kopje van Bloemendaal dat viel er best in Wij allen genoten, hadden het .prima naar onze zin Toen gingen we naar Wassenaar naar een heel mooi hotel Onze magen begonnen te jeuken, dat voelde iedereen wel Toen de heerlijke lunch was aan de kant Gingen we naar het dierenpark met knots-olifant Na wat rondgewandeld te hebben gingen we de terugreis weer op En na en paar uurtjes stapten we het Gouden Boltje weer op Een pluim voor het bestuur de chauffeurs niet vergeten Dat zijn prima rijders dat zult u wel werten Wij allen verlangen naar een volgende keer Want werkelijk, zo'n reisje dat smaakt echt naar meer. Een bewoonster van de prachtige Thijsseflat. Feuilleton door Tom Lodewijk 2. De vergaderden waren weer gaan tten. De voorzitter klopte zwakjes iet de hamer en of de heren die aan e bespreking wilden deelnemen zich iaar wilden opgeven. De Rheede, ach- t de tafel, zag ze de hand opsteken, mius natuurlijk nummer één. Junius, grapjas. Hij kon al haast wel raden hoe hij >u beginnen: meneer de voorzitter, de de van de Rheede.... een voor de and liggend grapje, maar de zaal wou 'el lachen. „Meneer Junius nummer één", zei de oorzitter. „Ik heb, meneer de voorzitter" be gon de buikige commissionair „met eel genoegen geluisterd naar de rede an De Rheede. En iedereen lachte. De Rheede zelf ook, maar niemand 'ist waarom. „Beste kerel, neem er nog eentje van iij". „Neem me niet kwalijk, amice, maar doe 't wat kalmpjes aan vanavond". „Je moet zeker nog naar huis rijden, iet? Glaasje op enzo?" „Nee" zei de Rheede, „gelukkig niet. Morgenochtend om half tien iheb ik er weer vergadering van de commis- e je-weet-wel. En daarom blijf ik hier 'geren". „Nou, dan kun je toch „Neenee, zeg, we moeten nog dine ren en dat doe je ook niet op een droogje en dan kruip ik lekker in mijn mandje en morgen ben ik weer zo fris als en hoentje. Het heeft me de laatste dagen nogal aan slaap ontbroken". „Ben jij zo'n boemelaar?" „Wou dat ik er tijd voor had". „Is dat jouw wagen, die witte Chrys ler aan de overkant?" „Ja, bevalt me best". „Waarom heb je je vrouw niet mee genomen De Rheede? Had ze fijn in Ut recht kunnen winkelen". „Alsof een Amsterdammer naar Ut recht moet om te gaan winkelen", lach te Junius, die als rechtgaand hoofd stedeling alles wat buiten Amsterdams grenzen lag als „de provincie" dood verfde. „Hoe gaat 't met je vrouw De Rhee de?" „Gelukkig goed, dank je. Alleen net als ik, af en toe een beetje last van slapeloosheid. Maar dat komt ,in de beste families voor". Er kwam geschuivel, de ober had me degedeeld dat de heren aan tafel kon den gaan. Gerard de Rheede vouwde wat om slachtig zijn servet uit elkaar. Een di ner van enkel heren, het kon hem niet bekoren. Maar hij kon er niet tussen uit, en juist vanavond wilde hij er ook beslist niet tussen uit. Het kwam hem zeer gelegen. Gelukkig had hij van Einthoven naast zich, die ook nog es over iets an ders te praten wist dan over geld, ef fecten, de beurs, de koersen. „Zeg De Rheede", zei van Einthoven voorzichtig lepelend van zijn kreeft cocktail, „d'r zat iets in die speech van jou, dat mij en anderen ook bij zonder interesseerde. Zoals jij de hele psyche van de spaarder van voorheen de kleine man die z'n appeltje voor de dorst weglegt, hebt getekend! 't Leek of je er midden tussen gezeten hebt". „Dat is ook wel een beetje zo", ant woordde De Rheede. „Je weet ook wel dat' ik buiten af in het vak gekomen ben. Mijn vader was een kleine zaken man. In de crisisjaren ging zijn zaak kapot Hij had gespaard maar zijn spaarcenten waren ook op. Voor mij zat er niets anders op dan mijn eigen kost te verdienen en in m'n vrije tijd zoveel mogelijk op te steken". „Self made man dus", zei van Eint hoven me iets van appreciatie. Want het moest gezegd? De Rheede had het dan toch maar een eind geschopt! Nu direkteur van Montferlant Lazare, al was dat natuurlijk ook wel door z'n hu welijk met Yvonne Lazare. Maar goed, zoiets moest je toch óók maar kunnen klaarmaken! „Tja", De Rheede glimlachte wat smalend. „Dat is nou niet zo'n aanbe veling in deze kring. Hier moet je ei genlijk in 't purper geboren zijn". „Kom, kom, dat zijn ze ook niet al lemaal". „Daarom heb je in onze kring dan ook rangen en standen De oude heer Van Nijevelt mag me dan vriendelijk de hand schudden en me complimente ren met m'n waarlijk excellente cause rie, kerel maar het is zoals ze vroe ger van de vorsten zeiden zijne majes teit betoonde het volk grote minzaam heid". Van Einthoven lachte. „Heb je daar last van?" „Nee", zei De Rheede met een felheid die zijn woorden min of meer logen strafte, „als ik bang ben dat ik van ie mand onder de indruk kom, stel ik me hem voor in z'n borstrok". „Hoe weet jij dat Van Nijevelt er een draagt?" ,,'t Gesprek wordt me te intiem" schertste De Rheede. De tafelpresident tikte aan zijn glas en de eerste tafel- speech werd afgestoken. De Rheede zag verlicht het dessert naderen. Hij keek steels op zijn horloge. Half elf! „Je drinkt toch nog wel even een borrel?" vroeg van Einthoven. „Je slaapt één verdieping hoger, man, je hebt al de tijd". „Dat is het", zei De Rheede, „ik wou namelijk slapen. Morgen hebben we commissievergadering, die moet ik voorzitten". „U hebt gelijk", baste Van Nijevelt, „vroeg op en vroeg naar bed, dat houdt een mens fris. Voor mij komt het er niet meer op aan, ik ben toch een oude kaerel". „Ja, en je kon beter ook naar bed gaan, want je moet niet al te veel meer hebben", dacht De Rheede, maar hij nam omstandig afscheid van de heren, verdroeg alle grappen op zijn behoefte aan slaap en wandelde rustig naar de portiersloge. ,yMeneer De Rheede". „Portier, zoudt u willen noteren dat ik om acht uur gewekt wil worden en m'n ontbijt graag op de kamer. Koffie et zacht". „Komt in orde meneer De Rheede. Welterusten". „Mijn auto staat hier aan de over kant toch wel veilig geparkeerd?" „Als u het contactsleuteltje er niet in hebt laten zitten, hoeft u nergens bang voor te zijn". „U kunt hem hier vandaan zien". „Ik zal er een oogje op houden", be loofde de portier, die van zulke belof ten geen halszaak maakte. Enkele minuten later klonk het bel letje, kamer 17, eerste etage. „Jan, ga jij es even kijken!" De piccolo vond, voor z'n kamer, De Rheede staan. „Ik heb geen licht", zei hij. De piccolo probeerde de schakelaar, liep naar binnen, sleepte een stoel aan en probeerde de lamp, die opeens fel aanflitste. „Lamp zat los meneer". „Wel", lachte De Rheede „en daar voor laat ik jou lopen! Hier, voor je moeite". De piccolo stopte de gulden bliksem snel in z'n zak. „Dank u wel meneer, welterusten". „Als hij 't altijd zo makkelijk ver diende, had hij over tien jaar z'n eigen hotel", dacht hij. „Wat was er loos?" vroeg de portier. „Lamp zat los. Ik heb 'em aange draaid". „Mooi Gooi jij die brieven even aan de overkant in de bus". Bij het terugkomen draaide de picco lo nog even, toen hij langs de grote, glanzendwitte Chrysler liep. En dan zó'n slee! (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4