Groen 2rwarL-Jexels in het harL, Noorderhuurtwordt Bartimeushoeve TAXI (0. Afwijking maakte doden van zeehondje noodzakelijk (02220) 3132 I 4G 99- ei Oosterender boerderij wordt vormingscentrun voor blinde kinderen Jongeman (17) op kermis gewond Vliegtuig landde in de aardappelen Fiat over de kop 0pP assen bij aankoop accumulatorkaehels De heer N. Spaans in het zilver Motorrijder was te snel Bromfietser met beenbreuk naar ziekenhuis /WRO's Televiezier maakte opnamen op Texel Rektifikatie 84e JAARGANG Np. 8584 AG 6 JULI 1971 Bui ire N.V. v.ü. Langeveld De Roet) ius 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en rrtydagi Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaU> f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abona. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. exd. 4°/0 BTW =rr s: -'I er de De boerderij „Noorderbuurt" bij Oos- rcnd is gekocht door het Christelijk itituut voor blinden en slechtzienden lartimeus" te Zeist. De hoeve zal orden gerestaureerd en verbouwd tot >n vormingscentrum voor blinde en echtziende kinderen. Met de restaura- van de monumentale en fraai gele- :n boerderij is inmiddels begonnen. In dob er hoopt men hier met het vor- ingscentrum te kunnen beginnen. Ei- naar P. Daalder van „Noorderbuurt" ,e zich onlangs als zelfstandig agra- ër liet saneren, blijft op zijn boerderij onen. Het echtpaar Daalder is nl. be st met het huishoudelijk beheer en n deel van de organisatie in het nieu- e vormingscentrum. „Noorderbuurt" dal waarschijnlijk j^- d worden herdoopt in „Bartimeus- oeve" zal gedurende praktisch het ge- ele jaar worden bezocht door klasjes an ca 12 kinderen die met begelei- ers een week tot tien dagen vormings- nderricht krijgen. Mr. W. R. van der luis uit Bilthoven, lid van Gedepu- lerde Staten van Utrecht en secretaris au Bartimeus, komt al sedert zeven lar als vakantieganger op Texel en nderhield als juridisch adviseur en se- etans van de Anti Revolutionaire artij relaties met de heer Joh. Daal- er, voorzitter van de plaatselijke af- eling van de ARP en de vorige eige- aar van „Noorderbuurt". Deze contac- >n leidden tot de aankoop van de ia oerderij. De heer Van der Sluis ver- lde ons dat ontspanning en vorming de Bartimeushoeve met elkaar zullen orden gecombineerd. De kinderen erblijven gewoonlijk in de bosrijke mgeving van het instituut te Zeist; en tijdelijk verblijf in een totaal an- ere omgeving met de daarmee ver and houdende excursiemogelijkheden ordt van grote betekenis voor het on- erwijs geacht. De verbouw van de boerderij voor iet in het aanbrengen van twee gezins- erblijven (voor begeleiders), eet-, peel- en vormingsruimten en beheer- Bij het afbreken Van de kermis, za- irdagavond om half twaalf, is de 17- irige R.v.d.L. uit Breda ernstig ge- ond geraakt. Hij was bezig met het fbreken van de cake-walk in de Park- m traat toen hij, staande boven in de glij baan het evenwicht verloor en van ca ier meter hoogte naar beneden smak- e Dit was mogelijk omdat zich bij het •ordesje vanwaar hij viel geen hek- 'erk bevindt. L. liep een zware her enschudding op. Dokter Coutinho ver eende eerste hulp en liet de jongeman en epilepsielijder, per extra boot rtaar iet Lidwina ziekenhuis te Den Helder 'ervoeren. niiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiuiiujiiiiiiiimjiiimiiiiuiiiimniiuuuiic Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 iiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIïï De boerderij Noorderbuurt" straks Bartimeushoeve derswoning. Op de bovenverdieping komen twee slaapzaaltjes en uiteraard worden ook de sanitaire voorzieningen aangepast aan de ca 25 personen die te gelijkertijd in de Bartimeushoeve kun nen verblijven. Uiterlijk blijft het gebouw vrijwel ongewijzigd. In de rieten kap zullen enkele dakkapellen worden aange bracht. De stenen voorgevel van het woonhuis wordt door een fraai houten voorschot vervangen en een lelijke aangebouwde wasboet wordt vervan gen door een uiterlijk beter bij het mo nument passende keuken. Het restau- tatie- en verbouwingsplan is opgesteld in samenwerking met Monumentenzorg waardoor op maximale subsidie kan worden gerekend. Van belang bij de financiering is ook dat Bartimeus voor dit projekt met een Texelse particulier onder zeer gunstige voorwaarden een lening heeft kunnen aangaan. Vliegenier vergiste zich EIERLAND Zaterdagmiddag om vier uur kwam een Sessna 172 PH VBE van de Nationale Luöhtvaartschool uit Hilversum bij een poging om op het vliegveld te landen in een aangrenzend aardappelveld terecht. Bestuurder Kaas zette zijn toestel door een misre kening met aan het begin maar op driekwart van de lengte van het veld aan de grond waardoor hij onvoldoen de uitloop had. Toen hij zag dat hij voor de sloot niet tijdig tot stilstand zou komen, gaf hij op het laatste mo ment extra gas om weer op te stijgen. Dit mislukte. Het toestel steeg niet op maar „sprong" over de sloot en kwam temidden van de aardappelen tot stil stand. Met behulp van onder meer de parachutisten van de Skydivingschool werd de Sessna via een provisorische houten brug weer naar het vliegveld gesleept. Een monteur van de N.L.S. kwam over en constateerde dat de schade onder meer bestond uit een deuk in het stabilo. Na een proefvlucht werd geconstateerd dat het verant woord was er zonder reparatie mee te rug te vliegen naar Hilversum. Omstreeks half twee in de nacht van zaterdag op zondag sloeg de Fiat 600, bestuurd door mej. T.A.M.v.S. (21) uit Amsterdam op de Duinweg ter hoogte van Catharinahoeve over de kop. Dit gebeurde toen mej Van S. plotseling moest remmen en uitwijken voor enke le fietsers die zij wegens de mist te laat opmerkte. De slippende wagen kantelde en kwam weer op de wielen terecht. Mej. Van S. liep door glas scherven veroorzaakte verwondingen op. De laatste weken wordt op Texel met behulp van foldermateriaal en per soonlijk bezoek van vertegenwoordi gers accumulatorkachels verkocht. De betrokken onderneming is erin ge slaagd al diverse van deze kostbare elektrische kachels aan de man te brengen. Bij de n.v. T.E.M. is men van mening dat de kopers in sommige ge vallen voor onaangename technische en financiële konsekwenties komen te staan. Men verzocht ons daarom 't pu bliek aan te raden eerst contact op te nemen met de n.v. T.E.M. alvorens men de handtekening onder 't koopcontract zet. Hoewel het de laatste tijd veel voor komt dat een lid van het gemeente- personeel zijn 25 dienstjaren volmaakt, is dit nog altijd een jubileum dat men niet ongemerkt voorbij laat gaan. Dit gold ook voor het 25-jarig jubileum van de heer N. Spaans. Donderdag kwamen gemeentebestuur (wegens va kantie van enkele wethouders onvol ledig) en personeel van binnen- en bui tendienst in de trouwzaal van het ge meentehuis bijeen om de heer Spaans en zijn gezin eens in het zonnetje te zetten. De heer Spaans kwam 25 jaar gele den bij de plantsoenendienst en is sindsdien in heel wat bomen geklom men, niet alleen omdat dit in zijn be roep vaak nodig was, hij was ook de beste klauteraar die de dienst gemeen tewerken had. Door zijn ijver en de manier waarop hij de zaken weet aan te pakken en door zijn toewijding is hij opgeklommen tot de rang van techni cus en heeft tegenwoordig het beheer over de strandbewaking. De gelukwen sen van het gemeentebestuur gingen vergezeld van de gebruikelijke gratifi catie. De burgemeester hoopte dat de jubilaris nog lang zijn kracht aan de gemeente zal geven. Slechte eigenschappen Daar de direkteur van Gemeente- DEN HOORN De te snel rijdende motorbestuurder R.H.P. (21) uit Am sterdam vloog zondagavond tegen tien uur op de strandweg naar paal 9 met zijn BMW 750 uit de bocht. Bij de val werd een op de duo zittend meisje vrij ernstig gewond. Zij werd per extra boot naar het ziekenhuis vervoerd. Aangezien P. militair is, maakte de marechaussee proces verbaal op. OUDESCHILD Op de Loodssingel (nabij de splitsing met de Trompstraat) deed zich zaterdagochtend om kwart voor tien een ongeluk voor waarbij de 19-jarige André K. uit Oudeschild een bijzonder „lelijke" breuk van het bo venbeen opliep. André reed met zijn brommer, met op de duo de 21-jarige P.J.R. uit Oudeschild, in de richting van de Heemskerckstraat. Uit tegen gestelde richting naderde de 14 ton zware stenenwagen van J. C. Rab n.v., bestuurd door S.L. (29). Deze nam het grootste deel van de weg in beslag om dat links en rechts auto's waren ge parkeerd. K. trachtte echter toch langs de wagen te komen, raakte daarbij de laadbak en viel vervolgens onder de wagen. L. bracht de zware combinatie onmiddellijk tot stilstand maar het was toen net te laat want André K. zat met zijn been juist onder een der wielen. De wagen moest achteruit rijden om de jongeman te kunnen bevrijden en met spoed naar het ziekenhuis te bren gen. Duopassagier R, liep een hersen schudding op. werken, de heer Van Hoorn, met va kantie was werd zijn taak waargeno men door de heer P. Bosma. Hij wilde eens afwijken van de gewoonte op der gelijke feestdagen de goede en meest prijzenswaardige eigenschappen van de persoon in kwestie op te sommen en wijdde in zijn toespraak uit over de minder aangename karaktertrekken van de heer Spaans. „Je staat erom bekend, dat je nogal eens overdrijft en ook het onder diensttijd discussiëren met je meerdere over de vraag of zij wel bij een vakbond of de juiste poli tieke partij zijn aangesloten is een be denkelijke gewoonte". Maar er diende toch ook vermeld te worden, meende de heer Bosma, dat hij altijd eerlijk voor zijn mening uitkwam en ook met problemen van zijn collega's onmiddel lijk naar de baas stapte. „Tenslotte overheersen je goede eigenschappen wel". Namens het personeel feliciteerde de heer J. Heinis, opzichter bij Gemeente- tewerken. Hij bood een geschenk onder couvert aan en wenste de heer Spaans nog vele dienstjaren in goede gezond heid toe. Badmeesters Een onbekend gezicht in de rij van sprekers was de heer Idink, een Ut rechts student, die de gelukwensen van de badmeesters kwam aanbieden. De heer Spaans is als chef van de strand bewaking bijna onmisbaar. Volgens de heer Idink was dat juist die dag over tuigend gebleken. „Er is maar een dag dat alles mis is gegaan bij de badmees ters en dat is vandaan, nu de heer Spaans een vrije dag heeft!" De heer Spaans had er steeds blijk van gege ven dat zijn funktie méér inhoudt dan de zorgen voor het materiaal en het controleren van *le badmeesters. Hij oefende steeds een soort voogdijschap uit over de studenten en vooral daar om wilden zij hem een cadeau geven, bestaande uit een fraaie balpen. Deze kon echte'r nog niet overhandigd wor den omdat .er nog een inscriptie in moest worden aangebracht. Een reportageploeg van Avro's tele- vizier, aangevoerd door presentator Wibo van der Linde, is twee dagen op Texel geweest om opnamen te maken voor een seriereportage over de bedrei gingen van de Waddenzee. De ploeg, die verder bestond uit cameraman Dick Kool (met echtgenote) en redakteur Piet Kronenberg maakte onder meer een tocht naar de Robbenbanken en naar de zeehonden in het Texels Mu seum. Een interview werd onder an dere gemaakt met direkteur Gerrit de Haan waarin deze wijst op de accute gevaren voor het leven in de Wadden zee. De reportage wordt dinsdagavond (heden) uitgezonden. Televizier Magazine weidt elke week enkele minuten aan de Waddenzee. Een programma van een half uur lengte over dit onderwerp wordt vrijdag 16 juli uitgezonden. In het raadsverslag in de krant van vrijdag 2 juli schreven wij dat bezwa ren tegen het bestemmingsplan De Krim onder andere waren binnengeko men van de Exploitatiemaatschappij De Krim. Dit was onjuist. Contractueel was nl. vastgelegd dat de EMK niet tegen het bestemmingsplan zou protes teren en daaraan heeft het bestuur zich gehouden. De bezwaren kwamen van anderen en zijn voor B. en W. aanlei ding geweest om de raad voor te stel len de vaststelling van het plan te ver dagen. Deze foto is alweer historie. Men ziet Phoca resp. twee en drie dagen oude jong. De vreugde over de geboorte van twee zeehondjes in het Texels Museum is danig getemperd nadat direkteur G. J. de Haan zich genoodzaakt had ge zien er in de nacht van vrijdag op za terdag één af te maken. Het de vorige week dinsdagavond geboren zoontje van de 13-jarige Robby bleek nl. geen anus en endeldarm te hebben, zodat het ten dode was opgeschreven. Het was al na enkele dagen opge vallen dat het diertje niet meer bij zijn moeder wilde drinken en de eerder tot zich genomen melk weer uitbraakte. Denkende aan verstopping nam de heer De Haan contact op met het Dolfina rium te Harderwijk waar werd gead viseerd een bepaald middel toe te die nen. Toen dit niet het gewenste resul taat had werd het vermoeden geopperd dat een mestprop de anus versperde. Toen men deze wilde verwijderen bleek dat de natuurlijke uitgang ge heel ontbrak zodat men met anders kon besluiten dat het dier te doden en het zo voor een nog lange lijdensweg te sparen. Een dergelijke afwijking is bij een zeehondenjong nooit eerder gecon stateerd. Het komt overigens vrij veel bij andere dieren en soms ook bij men sen voor. Het andere zeehondje, de dochter van de 18-jarige Phoca, maakt het uit stekend. De moeder van het nu ge dode jong had al geruime tijd in de gaten dat er aan haar kind iets haper de. Omdat het jong herhaaldelijk wei gerde te «drinken verflauwde de moe derliefde allengs, terwijl haar belang stelling voor het andere jong toenam. Nadat haar jong was verwijderd heeft men Robbie onmiddellijk uit het „kraambassin" gehaald om moeilijkhe den met Phoca te voorkomen. Robbie zou anders ongetwijfeld haar moeder instincten op het andere jong hebben afgereageerd. en Robby, beiden nog met hun Moeder Phoca en haar kerngezonde dochter Twinny vermaken zich kostelijk met elkaar in het bassin of doen een dut/e op het strandje in de zon. Op de onderstaande foto ziet men hoe Twinny het zwemmen even onderbreekt en zich een tijdje op de rug van moeder door het bassin laat varen. Het is een komisch gezicht, dat bij het publiek veel vertede ring wekt. Foto boven: moeder en kind tijdens de zwemles. Als Phoca vindt dat haar dochter te lang onder water blijft, duwt ze haar met de neus weer naar de oppervlakte.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1