'omer 1971 kenmerkt ich door goede groei rs OOKVOOR BUITENLANDS GELD SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ir I vj FILMNIEUWS ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! ibriek voor omi... c^ni. ANDBOUW en VEETEELT •V. in? Rundveehouderij en akkerbouw \v Zangdienst in Doopsgezinde Kerk Vernieuwing van grasland iiiuwiiiint iiiiiiiiiiiiik res, \Je hebben de laatste weken enkele len de opmerking gehoorddat de eiomstandïgheden de laatste tien niet zo gunstig zijn geweest als 1971. Deze opmerkingen kwamen akkerbouwersdie nu zo'n jaar of Texelse ervdring hebben. We ten er daarbij ook aan denken het gaat om akkerbouwers in pol- Eierland. Dat wil zeggen op gron- die vrij gevoelig zijn voor droog- Ve hebben het een paar weken ge en in deze rubriek al opgemerkt, de hoeveelheid regen in de maand voor Texelse omstandigheden aal is geweest. En het is juist de •veelheid regen in deze periode, die xilend is voor de goede ontwikke- van de akkerbouwgewassen op fogtegevoelige grond. [oewel we beslist niet kunnen zeg- i, dat we er op het moment al zijn het toüh wel zo, dat voor een aantal assen de kans op droogteschade in geworden is We denken hierbij de vroege granen als zomergerst en e, aan het stoppelknollenzaad en de voor pootgoed geteelde aardap- en. Wat het grasland betreft kunnen wel stellen, dat wat de hoeveelheid woer betreft de zaak ook in kannen kruiken is. De akkerbouwgewassen Voor vrijwel alle akkerbouwgewas- geldt, dat de stand goed tot zeer ■aal is. Gelukkig heeft de royale ,nd op Texel niet geleid tot een ermatige legering van de graange- ssen. Over het algemeen is het graan lelijk op de been gebleven, iet is wel zeker, dat de hoeveelheid o, die de graangewassen dit jaar zul- leveren veel groter zal zijn dan in U Hoewel de beloften voor een goe- zaadopbrengst er ook zijn, moeten toch in de gaten houden, dat de land juli nog heel wat kan goed ma il of bederven. Overmatige hitte, lar ook veel natte, zonloze dagen nnen de opbrengst van een veel be- end gewas nog sterk benadelen. De aardappelen hebben over het al- meen een zeer sterke loofontwikke- ig. Hetzelfde geldt voor de bieten, mmerkelijk vroeger dan in normale ren hadden aardappelen en bieten het ld „vol". Er zijn aanwijzingen, dat eciaal de vroegere rassen aardappe- een goede opbrengst beloven. De lolzetting is heel goed. Verder mogen aannemen, dat door de meer dan irmale regenval in juni geen ernstige hurftaantasting zal optreden. Hoewel de stand van de bieten over t algemeen zeer goed is moeten we mee rekenen, dat we er nog lang et zijn. Terwijl we nog maar enkele nk drogende dagen hebben gehad en we nu al weer percelen bieten, die mkbaar zouden zijn voor een regen- ii. Pas in juli en augustus beginnen bieten flink aan het vocht te trek- :n en vooral met de geweldige loof- ïtwikkeling, die het gewas nu ver- iont is de vochtbehoefte enorm. Het grasland De tegenstelling met 1970 is vooral de graslandbedrijven zeer groot, rwijl de hoeveelheid hooi en kuilgras e begin juli 1970 gewonnen was zeer „De eend en dc Cadillac" is een heer- jke comedie, die zich afspeelt tijdens ïn vakantiereis van een aardige „ge- 'one" man. Hij mordt door een door- 'apte boevenbende voor het karrtje espannen maar is ze tenslotte alle- laal te slim af! Gewoon een film vol ngecompliceerde amusement voor alle «ftijden. In het City theater te zien njdag-, maandag- en moensdagavond m 8 uur en zondagmiddag om 3 uur. Zatrdag en dinsdag (8 uur) wordt een rolijke familiefilm van Heintje ver- )ond onder de titel „Ik zing mijn lied". )e inhoud van deze, met de meest suc- ïsvolle liedjes van Heintje doorspekte dm kan men omschrijven als het ver- iaal van een kleine weesjongen, die na ele avonturen en omzwervingen ein delijk het ware geluk vindt. Op twaalf- arige leeftijd verlaat de jongen zijn ante, die hem in een weeshuis wil on- erbrengen en dwaalt wekenlang een aam rond voordat zijn enige echte nend hem uit ernstige moeilijkheden aalt en als zoon adopteert. Toegang 11e leeftijden. Voor de nachtvoorstelling (zaterdag 'm 23 uur) staat op het programma de dm „Callgirls van Berlijn". De gege- rens waaruit het verhaal werd opge bouwd zijn ontleend aan een politie archief, dat enige jaren geleden in Serlijn werd ontdekt. Hierin vond men belangrijke informatie over een aantal vooraanstaande politici en geleerden, 'ie in een berucht pension in de Duitse ioofdstad enorme feesten organiseer den. Vooral de erotische gebeurtenis- ten die op deze bijeenkomsten plaats vonden leverden voldoende stof voor ;en luchtige sexfilm. Toegang 18 jaar. beperkt was is er nu op alle bedrijven een overvloed aan ruwvoer. Dit illu streert zich ook duidelijk in de prijzen van het hooi. We kunnen stellen, dat bij een vergelijkbare kwaliteit de prijs van het hooi op dit moment maar op 50% van die van zomer 1970 ligt. Helaas moeten we constateren, dat de kwaliteit van het hooi, dat in de perio de van 7-21 juni is gewonnen voor een flink gedeelte matig tot slecht is. Naast de veehouders, die eind mei en de éerste dagen van juni goed hooi in het vak hebben gekregen ziet het er naar uit, dat ook het hooi, dat de laat ste dagen van juni en de eerste week van juli in het vak komt van goede kwaliteit zal zijn. De1 melkperiode, die dit voorjaar en het begin van de zomer op een goed peil heeft gelegen vertoont op het mo ment op veel bedrijven een neiging tot daling. Hoewel een zekere daling niet voorkomen kan worden bij het vorde ren van de lactatieperiode menen we, dat deze op een aantal bedrijven te snel gaat. Dat de kwaliteit van het gras hierbij een grote rol speelt bleek dezer dagen duidelijk op één van onze be drijven. Het verweiden naar een ande re perceel gaf een stijging van de melk- gift van 1 - 2 kg per koe. Vooral als we in aanmerking nemen, dat daling van de melkgift in deze tijd veel meer voor de hand ligt is zo'n stijging veel zeggend. Laten we niet vergeten, dat omstan digheden, die over een langere periode produktieverlagend werken zeer scha delijk zijn, omdat het heel moeilijk is om de produktie dan weer op een goed peil te brengen. Mede in verband hiermee menen we te moeten adviseren om blijvend aan dacht aan de stikstofbemesting te ge ven. Ook wie over ruim land beschikt moet er rekening mee houden, dat zon der stikstof geen gras groeit, waar melk in zit. Dezer dagen kregen we de bedrijfs economische boekhouding van een Texels bedrijf, waar zowel rundvee houderij als akkerbouw wordt bedre ven, ter inzage toegezonden. Het over zicht had betrekking op het verslagjaar 1 mei 1970 - 30 april 1971. Om te beginnen willen we opmerken, dat de financiële uitkomsten van dit bedrijf ons tegenvielen. We kennen dit bedrijf van nabij en zijn van oordeel, dat de betreffende boer uit het bedrijf haalt, wat er in de tegenwoordige sa menstelling uit te halen valt. Niet zonder opzet schrijven wc „in de tegenwoordige samenstelling". We heb ben nl. de vraag gesteld of het niet mo gelijk zou zijn om met een ander be drijfsplan het inkomen belangrijk te verhogen. Wc willen proberen om daar in het volgende iets over te zeggen, al zijn we er van overtuigd, dat een split sing van de uitgaven, die ten laste van de rundveehouderij en de akkerbouw moeten komen vrij moeilijk is. Dit laatste geldt althans voor een ge deelte van de uitgaven. Voor een deel is uit de boekhouding nl. vast te stel len of het uitgaven voor de rundvee houderij, of voor de akkerbouwsector betreft. Enkele bijzonderheden over het bedrijf In zijn tegenwoordige vorm bestaat het bedrijf uit iets meer dan de helft grasland en een iets kleiner gedeelte bouwland. Op het grasland worden per ha 1,2 stuks melkvee en ongeveer 1,7 stuks jongvee gehouden. We kunnen gerust stellen, dat de verhouding melk vee tot jongvee ongunstig is. Voor steeds meer veehouders wordt het dui delijk, dat het opfokken van jongvee min of meer een „noodzakelijk kwaad" is. Je hebt een bepaald aantal nodig voor de vervanging van afvallende melkkoeien, maar voor de rest is het opfokken van jongvee een weinig aan trekkelijke zaak. Wat het gebruik van het bouwland betreft is het als volgt. Op ruim 50% van het bouwland wordt graan ver bouwd. Ongeveer één vierde deel wordt gebruikt voor de verbouw van aardappelen. De overige 20% van het bouwland werd in het betreffende jaar gebruikt voor de teelt van bieten en andere gewassen. De produktie van 't melkvee is goed, de opbrengst van de granen was mede ols gevolg van de droogte matig, ter wijl de opbrengst van de overige ak kerbouwgewassen beslist goed genoemd kan worden. Opbrengsten en uitgaven De opbrengsten van het grasland en het bouwland zijn precies aangegeven. Een berekening leert, dat de bruto-op- brengst van het grasland op ƒ3.200, per ha ligt. Dit is voor rundveehouderij beslist geen abnormaal hoge opbrengst. Bij 'n andere verhouding tussen melk vee en jongvee zou dit beslist hoger kunnen liggen. De bruto-opbrengst van de akker bouwgewassen ligt op gemiddeld 2.200,per ha, ofwel ƒ1.000,lager dan van het grasland. Wat de uitgaven betreft kan voor en kele onderdelen precies worden aange geven of ze ten laste van de rundvee houderij of de akkerbouw moeten ko men. Het is duidelijk, dat de post vee voer, rente over de veestapel, kosten voor K.I., Fokvereniging en dierenarts voor rekening van de rundveehouderij komen. Aankoop van zaaigoed en poot goed, loonwerk voorzover dat betrek king heeft op zaaien en poten, maai- dorsen en rooien van aardappelen en bieten horen duidelijk thuis bij de ak kerbouw. Wat de kosten van bemesting betreft is ook aangegeven welke be- mestingskosten aan de akkerbouw en welke aan de rundveehouderij moeien worden toegerekend. Een splitsing „op gevoel" is nodig voor de kosten van werktuigen, de kos ten van grond en gebouwen en de al gemene kosten. We zijn van mening, dat de kosten voor onderhoud, afschrijving, rente en brandstof voor de werktuigen naar ver houding van de oppervlakte kan wor den toegerekend aan het grasland en het bouwland. Tussen haakjes willen we nog vermelden, dat deze kosten 275,per ha waren. Wat de kosten van grond en gebou wen (de pacht) betreft zien we geen aanleiding om verschil te maken tus sen het grasland en het bouwland. De ze kosten bedragen 375,per bunder. We zijn verder van mening, dat er in dit geval geen aanleiding is om voor de algemene kosten verschil te maken vpor de grond, die gebruikt wordt voor de rundveehouderij en de akkerbouw. De algemene kosten waren in dit ge val plm. ƒ150,per ha. Het arbeidsinkomen per bunder Uitgaande van de hiervoor genoemde bruto-opbrengst per bunder en een verdeling van de kosten zoals hiervoor is aangegeven komen we tot de volgen de uitkomst. Voor de rundveehouderij komen we aan een arbeidsinkomen per bunder van ƒ900,Voor de oppervlakte grond, die voor de akkerbouw wordt gebruikt is dit 370,per bunder. Voor een goed begrip delen we mee, dat we onder het arbeidsinkomen ver staan het bedrag, dat overblijft als van de bruto-opbrengst alle kosten met uitzondering van de arbeidskosten wor den afgetrokken. Bij de arbeidskosten zijn ook de lonen van vreemd perso neel en eventueel meewerkende gezins leden inbegrepen. Op een zuiver een mansbedrijf is het arbeidsinkomen te vens het bedrijfseconomisch inkomen van de boer. Wat moet de konklusic zijn Bij het zoeken naar verbetering van het inkomen kan een wijziging in het bedrijfsplan, waarbij bouwland wordt omgezet in grasland me't melkvee een belangrijke maatregel zijn. Ook al zou uitbreiding van de runveehouderij be tekenen, dat moet worden overgegaan tot uitbreiding van de stalruimte zal in veel gevallen hiervoor gekozen moeten worden. We zijn van mening, dat het vèrschil in rentabiliteit tussen akker bouw met een naar verhonuding vrij grote oppervlakte graan en de melk veehouderij zodanig is, dat het verant woord is om de kosten voor uitbreiding van de stalruimte te nemen. Hierbij moet uiteraard wel in reke ning worden genomen, dat door uit breiding van de melkveehouderij de ge bondenheid aan het bedrijf nog weer groter wordt. Het zal uiteindelijk een keus worden tussen een wat gemakke lijk en minder gebonden leven en een hoger inkomen. We kunnen er volledig begrip voor hebben, dat de een in dit geval het eerste en een ander voor het laatste kiest. Het is zo gemakkelijk. Even bij de NMB binnenstappen als u geld no dig hebt voor een buitenlandse reis. De NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, mar ken of ponden, maar geeft u ook tekst en uitleg over koer sen, reischeques, bagage verzekering en wat u maar wilt weten. U gaat met een veilig gevoel op reis. De NMB heeft alles verzorgd! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl 129. Smidje Verholen schaamde zich diep en wilde wel, dat de aarde open spleet om herh helemaal te verzwelgen. Hij durfde zich bijna nergens meer te vertonen en dacht: „Grutjes, grutjes, wat ben ik een prutsdetective! Wat heb ik een figuur geslagen! Wat zullen de mensen me uitlachen! Daar stond ik dapper op de loer bij de woning van een onschuldige geleerde, terwijl mijn makker intussen een pak slaag kreeg!" Met het hoofd tussen de schouders sjokte hij er vandoor, in de richting van huis, en mompelde: „Een fraaie boel. Ik wil het kwaad op aarde bestrij den en het eerste het beste zaakje mis lukt. Ik zou er eigenlijk verstandig aan doen als ik weer gewoon smid werd en het detectivewerk aan de politie over liet. Zo sjokte de smid voort, doch op een gegeven moment richtte hij zich vast beraden op en zei: „Nee! Ik kan in elk geval een eind maken aan de praktij ken van die spuitmeneer! Ik heb die tegengifpilletjes en morgen haal ik er nog meer! Ik kan nu in elk geval ie dereen genezen van die mooi-wordt-le- lijk-wordt-mooi-ziekte. Dat zal die on bekende schurk dan toch nog stevig te genvallen!" Tjadat dacht de smid nu wel, maar hij wist natuurlijk niet, dat de rare alchimist stevig zat opgesloten in die onderaardse cel en dus niet meer in staat was tegengifpilletjes te fabri ceren. Daarom tippelde de smid vol nieuwe moed en argeloos op huis af en glipte stilletjes door de achterdeur naar bin nen. En hij merkte niet, dat Sterke Stef hem lachend stond waar te nemen van achter het slaapkamerraam. En wat deed de smid nu? Hij deed wat iedereen doet, als het erg laat is gewor den. Hij kleedde zich uit, kroop in bed en viel spoedig in een diepe slaap (wordt vervolgd) Met als thema „Vrijheid" wordt zon dag 11 juli in de Doopsgezinde kerk te Den Burg een zangdienst gehouden. Ie der die van zingen houdt is hierbij hartelijk welkom. Enige koperblazers van het Kon. Texels Fanfare en orga nist de heer Stam zorgen voor muzi kale begeleiding. De gezangen zullen door enkele korte schriftlezingen on derbroken worden. De dienst begint om 20.15 uur. Gehoopt wordt op een grote opkomst evenals bij de onlangs in de Hervormde kerk gehouden bijeen komst. Er zijn nog steeds veehouders, die niet voldoende inzien, dat aan de werk wijze bij de vernieuwing van grasland de hoogste eis moet worden gesteld. Terwille van bepaalde bezwaren komt men er dan toe een werkwijze te kie zen, die naar onze mening geen maxi maal effekt oplevert. Zo voert men nog al eens 't bezwaar aan, dat bij de werkwijze, die wij pro pageren de bestaande begreppeling he lemaal verdwijnen moet. Om de grep pels te kunnen behouden wordt dan gekozen voor een bewerking met de Lely-frees. Wij zijn van oordeel, dat het voordeel van het sparen van de greppels vrijwel nooit groot genoeg is om te kiezen voor het gebruik van de Lely-frees. Onze bezwaren Als eerste bezwaar tegen een bewer king met de Lely-frees willen we het feit noemen, dat het bij deze werkwijze onmogelijk is om de grond te egalise ren. Zelfs een heel lichte egalisatie met de'kilver is in dit geval onmogelijk. En laten we maar rustig vaststellen, dat in vrijwel alle gevallen een egalisatie bewerking aanbeveling verdient, om niet te zeggen hard nodig is. Die egalisatiebewerking is tevens be langrijk voor het aandrukken van de grond. Dit aandrukken is voor een goe de aanslag en eerste groei van gras en klaver zeer belangrijk. Een tweede bezwaar van het werk met de Lely-frees is het grote risico van een onvoldoende opkomst van het zaad. Hoewel dit risico bij het uitslui tend bewerken van de grond met de Lely-frees wat kleiner is dan bij het gebruik van de Lely-zaaifrees, waarbij ook het zaaien in dezelfde weTkgang plaats heeft is dit risico toch ook in net eerste geval nog te groot. De vrij dunne laag „schone" grond, die bij het werken met de Lely-frees boven op de oude grasmat wordt gelegd geeft zeker in een droge periode aan hel zaad te weinig groeikansen. Maar zelfs bij vol doende regen is het reslutaat dikwijls nog teleurstellend. Als we te maken hebben met oud grasland met een zware zode is de kans op mislukking bijna 100%. Maar één goede methode We willen het nog eens heel duide lijk stellen, dat er naar onze mening maar één goede methode is voor het vernieuwen van grasland. Dat is de methode, waarbij de oude zode stuk wordt gemaakt met de normale Ho ward frees. Vervolgens wordt de grond geploegd. De diepte van ploegen moet afgestemd word enop de intensiteit van de egalisatie, die moet worden uitge voerd. Als er veel grond moet worden verplaatst is een grotere ploegdiepte nodig dan in gevallen, waarin met een lichte egalisatie kan worden volstaan. Na de egalisatiebewerking zal meest al nog een bewerking met een lichte egge noodzpikllijk zijn. Als hierna met de vlaszaaimachine of graszaaimachine wordt gezaaid is de kans van slagen praktisch 100%. Zelfs in een vrij droge periode is de kans op mislukking klein, omdat bij de hiervoor genoemde werk wijze een prima zaaibed wordt verkre gen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: bosje sleutels w.o. fiets- sleuteltje en hangertje hartje; briefje ƒ10,en 2 x ƒ5,radio merk Orion met casette; herenpolshorloge merk Marti, rond model, zw. lederen bandje automatisch met datum; tinneroy jon gensjack kleur beigebruin met druk knopen; personalsausweiss t.n.v. W. Schubert; lichtblauw kinderjack; speel goedbeestje rood geruit m. grijs kapje; damespolshorloge rond kastje, doublé met wit bandje; portemonnee m. knip sluiting bruin mh. ca 35 gulden en wat kleingeld (met naam); Polaroid dames zonnebril met goud montuur in etui grondkleurig bruin; kinderschoentje blauw, maat 29; portemonnee, inh. bos sleutels en haarspeldjes; herenbril met donker montuur; Golden Retriever jachthond, mannetje kleur lichtbeige met gele halsband, ong. 4 jaar, naam Ruby; witte halsdoek merk Viole; re genpak, grijs met rits en capuchon, zit in jute zak; herenbril met donker mon tuur; zilveren broche, Zeeuwse knoop; witte damesportemonnee met rose voe ring inh. briefje" ƒ10,en huissleutel; polshorloge, roestvrij staal, merk Pro minent met zwart kunstlederen bandje; damesbril met bruin montuur (leesbril); gouden broche model korenaar; zwarte portemonnee Portoquick, inh. o.a. be- taalpas Amro-bank; blauw jongensjack met rode voering met capuchon en rits sluiting; herenleesbril met hoornen montuur; rood zuidwestertje kleine mt. met bloemmotief (soort lak); zilver kleurig dameshorloge, klein, rond mo del met dito bandje met gaatjes; rode zijden sjaal; gouden schakelarmband. Gevonden: broche, model schildpad met groene steen; in papier verpakt 1 bestekbak, rose-achtig en kraanslange tje; 3 sleutels in etui.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4