Cfroen '/warL-Jexels in het harL, Eiland Texel steeds krachtiger magneet voor jonge nomaden TAXI 01 Slechts één op 200 kinderen met gaaf gebit van school IOET GEMEENTE PRIMITIEVE OPVANG TOESTAAN? Internationaal verschijnsel is moeilijk te bestrijden (02220) 3132 Bar - Dancing „De 7 Provinciën" VIRGINE iiniiiuiimnninDimBmBii Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. Gemeente patrouilleerde per vliegtuig Para's bij voetbal in Den Hoorn Primeur voor S.V. Texel Tandarts Rijkaart Fluor in het water en minder snoepen Ongepaste schop na BAR DANCING „De Vergulde Kip" Garel de Vries dag 16 JULI 1971 84e JAARGANG No. 8587 pve N.V. ril. Langeveld De RooH bM 11 - Oen Borg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo (d. (02220) 2741, 's avonda (02220) 2403 Verschijnt dinsdag» en vrijdag» Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif> fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4BTW )p Texel zwermen op het ogenblik tele honderden jongeren rond die gn gebruik wensen te maken van de rmale toeristische akkommodatie- men. 's Avonds laat maar ook over- kan men ze alleen of in groepjes gs de wegen zien schuifelen, met its anders bij zich dan een opgerolde apzak en soms nog een plastic zeiltje wat mondvoorraad. Hoewel ze door- ans wel over geld kunnen beschik- n zijn ze erop uit zo weinig mogelijk D dit aardse slijk uit te geven. Hun gaven beperken zich tot een zak pa- wat appels en een fles limonade of lk, een kwestie van een paar kwart- Slapen trachten ze zoveel mogelijk doen cnder de open hemel maar de htelijke kilte, dauw en misschien Fs een regenbui maken een auto- ak, boerenschuur of ander onderko- n wel zo aantrekkelijk. Voor een ka- r of camping hebben ze geen cent soms wel een paar gulden voor plekje in een afgedankt varkens- opslagplaats of bollenschuur. [oewel deze meisjes en jongens zon en te'gen de gemeentelijke kampeer- ordemng (en dat ook weten) is het uist hen op één hoop te vegen met andere klandestiene kampeerders weer in ruime mate op Texel zijn rgestreken. Met laatstgenoemde ca- )rie doelen we op de in het bezit een tent zijnde kampeerders die op officiële campings niet meer terecht iden of maar na al dat zoeken zich meer naar de noodcamping in Den 'g lieten sturen en een mooi plaatsje >os, duin of open landschap opzoch- Sommigen doen geen enkele po- l om onopvallend te zijn. Er stond s een tent tegenovër de woning van jdant J. Gulmans aan de Bernhard- anderen zoeken uren naar een zo mogelijk plekje en dekken hun nje of helderblauwe tentzeil af met louflerende takken. Honderden eze tentbezittende klandestienen en qua aantal echter in het niet bij tentloze nomaden waarvan er op moment zeker vierhonderd op Texel :ten zitten. Meer adan de tentbezit- trekken ze rond in groepjes. Omdat meeste jonge kampeerders tegen- >rdig lang haar dragen vallen ze rom met meer op wel door hun imele bagage en hun slaperige blik it ze lijden over het algemeen aan misch slaaptekort. Door het vrij in- >ieve onderlinge contact weten ze al w waar ze 's nachts terecht kunnen, het gevolg dat de particulieren die naai in een vlaag van sociale bewo- heid enkele van deze jongens of sjes in zijn schuur lieten, een avond r met het resultaat van de mond- mono reklame werden geconfron- d: groepen van tientallen nomaden. Zaterdagavond a.s. J DANSEN m.m.v. ■IIIIUIIIIUIIIIIIIIIIIIU1I11IIII1 Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. H ^Hiirnniiiiiniiiiiiiniiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiujiiiiiiiiiiniiiiiiuiuiiil Toen we op een nacht in het begin van deze week een drietal liftende nomaden in onze auto hadden, kwamen we, na verbluffend snel vertrouwen te hebben gekregen, in zo'n klandestien nomaden- centrum terecht. Vol Het was een tijdelijk aan zijn agra rische bestemming onttrokken bouwsel waarin het met ons meegelifte drietal echter niet meer terecht kon want al les was vol! Niet vol volgens de norm van 25 kampeerders per toilet, maar letterlijk vol. Afgezien van kleine conflicten die meestal ont stonden als e'en laatkomer ontdekte dat „zijn" slaapplaats door andere gasten in gebruik was genomen en kreten van pijn als een gast over andere slapers heenkroop om voor het plegen van een sanitair intermezzo de buitendeur te bereiken heerste er een voorbeeldige sfeer. De nomaden kennen elkaar spoedig en op gedempte toon worden geani meerde gesprekken gevoerd. Er zitten succesvolle moppentappers tussen die na elk nummer een massaal gelach ver oorzaken dat echter direkt wordt over stemd door een nadrukkelijk ssssst. Ieder weet dat het verboden is. Maar het gevoel allemaal in 't zelfde schuit je te zitten en de verwachting dat de dienaars van Hermandad wel wat an ders te doen hebben dan op hen jagen doen een stemming ontstaan als in een hoofdkwartier voor guerilla's. De ver onderstelling dat 't allemaal met moei lijkheden van huis weggelopen en ont aarde jongelieden zouden zijn, is on juist. Ze snakken alleen naar wat avon tuur. Een keurige vakantie met een kampkaart op een erkend terrein met douches, toiletten en toezicht van een nijvere beheerder trekt hen allerminst. De meesten zijn graag bereid dat toe te lichten. En wat blijkt na hier en daar informeren? Het zijn meest lui die in hun dagelijkse bestaan in een sleur le ven. Het zijn geen promotiemakers of werkers bij vader in de zaak. Avontuur als contrast Ze verrichten geestdodend werk of zijn belast met vage taken in grote be drijven zonder daarbij een ideaal of een bepaald doel na te streven. Een leven zonder toezicht, ongeorganiseerd en zonder een greintje zekerheid oveT wat de dag van morgen kan brengen vormt daarmee het meest gewenste contrast. Het is een uitdaging zoals het ook voor een organisator een uitdaging kan zijn om in een ordeloze samenleving sy steem te brengen. Hoewel men met het trekken van konklusies voorzichtig moet zijn na een paar gesprekjes lijken de meeste nomaden voort te komen uit gezinnen waar al jaren geleden de droomwensen van de vijftiger jaren zijn vervuld, zoals auto, tv, ijskast, maar waar de gezinsleden elkaar nau welijks meer kennen omdat ze niet meer met elkaar praten omdat weder zijdse waardering heeft plaatsgemaakt voor wedërzijdse ergernis. De zelfge noegzaamheid van de oudere generatie wordt door de jongere niet gedeeld (Zie vervolg pagina 2) Het college van B en W. alsmede en kele nauw bij de recreatie betrokken ambtenaren hebben woensdagochtend en woensdagmiddag vliegtochten boven Texel gemaakt om zich een indruk te vormen van het geen de recreanten vloedgolf in het landschap heeft aan gericht. Woensdagochtend tegen half acht gingen wethouder Dros en de he ren W. Stam en M. Bosma de lucht in; 's middags om drie uur volgden burge meester Sprenger en de wethouders C. Joustra en J Daalder. He't was mooi helder en zonnig weer zodat de heren de zaken scherp konden waarnemen. In het bijzonder hadden ze belangstel ling voor het verschil tussen de vroege ochtend als vrijwel alle 39.000 toeris ten nog in Morpheus armen rusten en de middag als alles op het strand en in de dorpen zit. De 's morgens nog lege parkeerterreinen, waren 's middags vol en de tentjes van de klandestiene kam peerders die hier en daar fel afstaken in het groene en grijze landschap wa ren 's middags voor een deel verdwe nen. De luchtwaameming beantwoord de aan de verwachtingen; veel schok kends werd voor zover men ons kon meedelen niet ontdekt. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 18 juli op om 4.41 uur cn gaat onder om 20.51 uur; 21 juli op om 4.45 uur cn onder om 20.47 uur. Maan 22 juli N.M.; 30 juli E K. Hoog water ter rede van Oudeschild 16 juli 1.15 en 13.56; 17 juli 2.16 en 15.04; 18 juli 3.39 en 16.28; 19 juli 5.14 cn 17.59; 20 juli 6.44 cn 19.18; 21 juli 7.52 en 20.22; 22 juli 8.47 en 21.16; 23 juli 9.34 en 22 00; 24 juli 10.10 en 22.35. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. DEN HOORN Zondagavond zullen op het sportveld van Den Hoorn twee voetbalwedstrijden worden gespeeld. Allereerst treedt om 7 uur het dames team in het. strijdperk tegen een uit gasten gevormd elftal. Tegen acht uur wordt opnieuw een wedstrijd gestart tussen het Nederlandse en Duitse toe ristenelftal. Vorige week donderdag werd de strijd geëindigd met een 32 overwinning voor de Hollanders, na 'n zeer spannend duel. Een spectaculair programmaonder deel, ook voor minder enthousiaste voetballiefhebbers is de demonstratie van het stuntteam van de Skydiving- school Texel tussen de beide wedstrij den. De para's zullen tussen half acht en kwart voor acht op het veld landen. De demonstratie zal met diverse show elementen worden opgeluisterd. Texel geniet de primeur, de eerste voetbalwedstrijd van de Zweedse kee per Nordstrom bij zijn nieuwe club te kunnen aankondigen. Zoals bekend is enige tijd geleden de bekende, in het Nederlands profvoetbal minst gepas seerde keeper Tonny van Leeuwen van FC Groningen verongelukt. Onlangs heeft de club de Zweed Nordstrom „ge kocht" van I.G.K. Göteburg. De jubileum wedstrijd ter ere van het 60-jarig bestaan van S.V. Texel zal zijn eerste officiële wedstrijd voor FC Gro ningen zijn. Andere zeer bekende spe lers in het elftal (in eredivisieopstel ling) zijn Piet Fransen, Martin Koeman en de Deen Jensen. Belangstellenden worden verzocht zich zo spoedig mogelijk van toegangs kaarten te voorzien, want de akkom- modatie is beperkt. De voorverkoop start morgen (zaterdag) bij alle VVV- kantoren en ook bij particulieren in de diverse dorpen. Deze adressen zullen in de krant van dinsdag 21 juli in een advertentie bekend gemaakt worden. De 12-jarige Frits van der Gracht uit de Bcatrixlaan te Den Burg ver laat de lagere school met een gaaf ge bit. Hij is de enige van de 200 kinde ren die de schooltandverzorging Texel dit jaar „aflevert" die daarop kan bo gen want bij alle kinderen zijn in de afgelopen zes jaar een of meer vullin gen aangebracht of zijn zelfs tanden of kiezen verwijderd. Minder dan 1 °/o van de Texelse kinderen verlaat de lagere school dus met een gaaf gebit en dat is ongeveer in overeenstemming met de landelijke situatie. „Het is tragisch dat de kindergebitten er zo slecht aan toe zijn, uitsluitend als gevolg van heden daagse voedingsgewoonten en slechte mondhygiëne", zegt tandarts J. P. Rijk aart uit Den Burg die als gevolg van dat herstelwerk aan al die kindergebit ten een méér dan volledige dagtaak heeft. Nog niet zo heel lang geleden was dat anders. In 1913 ging 37% van de kinderen met 'n gaaf gebit van school, maar sindsdien is men steeds meer gaan snoepen en zachte spijzen gaan gebruiken waardoor de zuurproduce- rende bacteriën in de tandplaque de kans kregen om hun vernietigend werk te doen. Is er een kans dat de mensen verstandiger gaan eten waardoor de si tuatie weer beter wordt? Tandarts Rijkaart maakt zich geen illusies. Het zal wel net zo moeilijk zijn als met de bestrijding van een levensgevaarlijke gewoonte als roken 't is vechten te gen de bierkaai. Er zijn wel gezinnen waar de kinderen op voorschrift van hun ouders de tanden een paar keer per dag poetsen, niet met snoepjes naar bed gaan en „in principe" op verjaar dagen e.d. niet op snoep tracteren maar over het geheel gezien lijkt de toestand nogal hopeloos. Er zou al veel gewon nen zijn als de mensen zich realiseren dat ze na ieder snoepje hun gebit blootstellen aan een, „zuuraanval" die goeddeels teniet kan worden gedaan door het spoelen van de mond en/of het eten van een appel of een wortel waar van een reinigende werking uitgaat. Daarvoor wil de heer Rijkaart dan ook graag een lans breken. Verder ziet hij veel in preventieve maatregelen zoals fluoridering waarvan hij evenals zijn collega's en de mees te overheidsorganisaties die zich met tandheelkunde of algemene gezond heidszorg bezig houden een uitge sproken voorstander is. Hij betreurt 't dat tegen fluoridering van het drink water zo wordt gestreden, vaak door mensen die blijkbaar geen kennis dra gen van de toch wel heel overtuigende bevindingen die langdurig en serieus onderzoek heeft opgeleverd. In Tiel en Culemburg wordt als sinds 1953 geflu orideerd drinkwater gebruikt, met als gevolg dat het aantal te vullen gaatjes in de gebitten met 30% is teruggelopen en het aantal te trekken kiezen met 70%. Nadelige bijverschijnselen zijn niet geconstateerd. Tandarts Rijkaart is bij na boos geworden toen hij in de krant las hoe sommige raadsleden zich tegen fluoridering gingen keren onder in vloed van persartikelen. Die raadsle den zouden dat vast niet hebben pe- daan als zij zich tevoren op de hoogte hadden gesteld en als zij zouden weten wat tandarts Rijkaart weet, nl. dat de toestand van de kleutergebitten op Texel uitzichloos slecht is. „De helft van de kleutergebitten is totaal onbe handelbaar. Sanering is daardoor on mogelijk". Lapwerk Alle aandacht concentreert zich daar op op het definitieve gebit maar om dat bruikbaar te houden moet veel „lapwerk" worden uitgevoerd. Per jaar wordt op Texel per kind 1,7 vulling aangebracht. Verheugend is dat de kin deren die op 12-jarige leeftijd niet meer door de schooltandverzorging worden behandeld wel van de gelegen heid gebruik maken om ook daarna re gelmatig controle en eventuele repara tie te laten uitvoeren. Dank zij een sy steem van herinneringskaarten bezoekt 95% ook na de lagere schooltijd regel matig de tandarts. Al te vaak toont de controle de noodzaak /van vullen of trekken aan. Wat moeten we doen om de situatie te verbeteren? De heer Rijk aart zegt; niet snoepen uit gewoonte, zeker niet voor het naar bed gaan. Als er toch gesnoept wordt dan direkt het gebit reinigen door spoelen op poetsen. Bij tracteren op school geen zoetigheid gebruiken maar andere lekkernijen zo als stukjes kaas, zoute koekjes of ande re hartige snacks, appels e.d. Zolang 't Texelse leidingwater nog geen fluor bevat, kan men deze stof aan kinderen toedienen door het geven van fluor- tabletten die bij elke drogist verkrijg baar zijn. 8rl«„» hei«r, Itiun **r*oiwoeroejm* at rtettti»-jTSti.*. De bekende stedebouwkundige en architect Prof. Wiege Bruin is onlangs overleden en in de laatste raadsverga dering heeft onze burgemeester hem in gepaste woorden herdacht. Volkomen verdiend. Maar ja, dat schijnt ook al niet meer te mogen, want volgens de heer Van der Kooi (en hij is niet de enige die dat meent) zitten we toch altijd met een erfenis van een vernield Den Burg en met een raadhuis dat hij ons a.h.w. he'eft opgedrongen. Doch zo is het toch niet. Een stedebouwkundige maakt plannen en adviseert het gemeentebe stuur; maar de Raad beslist. Het is bekend dat W.B. zijn plannen sterk wist te verdedigen; zou hij het ooit zover hebben gebracht als hij deze gave niet had gehad? Maar over de plaats van het nieuwe raadhus zijn toch heel wat woorden ge wisseld. Invloedrijke krachten op ge meentewerken waren sterk geporteerd om dit aan de Elemert te bouwen en dit werd door enkele' raadsleden ge deeld. Hiertegen voerde de Prof, aan dat dit het wezen van Den Burg zou aantasten. Dit is toch gebouwd om een centrum n.l. school en huis en kerk en een raadhuis hoorde toch in dit cen trum! Deze mening werd door het hele college van B. W. plus de grote meer derheid van de Raad gedeeld en kwam dus op volkomen democratische wijze tot stand. Nu mag men gerust een an dere mening hebben maar zal zich toch hierbij neer moeten leggen en ook W. Bruin niet de schuld geven. Toen de plaats was vastgelegd moest er ruimte komen om te bouwen. Ja en als men dan het raaksje en het oude raadhuis op een plaatje bekijkt was het wel erg jammer. Maar dat raadhuis was volkomen ongeschikt voor het doel en bovendien een krot. En op het raaksje zou binnen afzienbare tijd ook wel een nieuwbouw gekomen zijn want m werkelijkheid bleek het ook niet zo best te zijn. En ja dan komt er een nieuw raad huis en men bouwt nu eenmaal in heel andere stijl dan vroeger en daar moet men even aan gewennen. Velen vinden onze stolpboerderijen en schapenboeten prachtig in ons land schap en daar behoor ik ook bij, maar voor de moderne bedrijven zijn het on dingen en we zien dan ook vele mo derne landbouwgebouwen verschijnen en dat staat eerst ook niet zo leuk, daar moet men ook aan wennen. Gelukkig heeft onze (ook zo vaak ge smade) ruilverkaveling in samenwer king met Staatsbosbeheer voor een goede aankleding van deze nieuwe en tevens vele oude boerderijen gezorgd en dit was op Texel toch heel vaak so ber, en op dit punt is het landschap dus veel verbeterd. En nu hoop ik maar dat „onze" Van der Vlis te pessimis tisch kijkt en we spoedig weer een echte Groeneplaats hebben als aan kleding ook voor het raadhuis, waarop we trouwens al duidelijk minder critiek horen dan toen het pas klaar was en volgens mij zal dit over enkele jaren tot de uitzonderingen behoren. Maar als dan bij het overlijden van deze integere en markante figuur hem passende hulde wordt gekracht is die voor sommigen nog te veel. Onderge tekende heeft nogal contact met hem mogen hebben en ook nogal eens ern stig meningsverschil met hem gehad. Ik sluit mij echter gaarne bij de woor den van onze burgemeester aan. Maar zelfs een „theol. drs." kan hem nog niet laten „rusten in vrede" en geeft hem een schop na en dat vind ik hoogst ongepast. En dan het centrum van Den Burg te vergelijken met Rotterdam 1940: vre selijk! Hebt u dat gezien? Hoe durft u dan zoiets op papier te zetten. Th. R. Hin Gedurende juli speelt in van Hotel „Dc Pelikaan", De Koog - Zijweg 14. Pas terug uit Amerika van de Walt Disney Studio's Hammond-organist/accordeonist (The man from California) Aanbevelend, Harry Salden.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1