Irepen uit de geschiedenis van het Kon. Texels Fanfare (III) De man die niemand werd" Rommelmarkt InstallatiebedrijfTromp UW Centrale Verwarming Luchtverwarming Air-conditioning Warmwatervoorziening Sietse W. Bruin SIMGAIIOO ia :.v illlllll lllllllllllllllllllll Bollenrapers gevraagd Voor diepvriezers en koelkasten AUTORADIO fijn samen fietsen! Heerlijke, gebakken zeevis Zeeuwse boterwafels Rentenaar GARAGE „WESTEND" beëdigd taxateur o.g. 111111111» Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 16 juli 1971 de vergadering van 8 januari 1904 dt de heer W. P. Lap gekozen tot etans-penningmeester, welke func- jarenlang zou vervullen om de oudige reden dat daarna geen ver- iringen meer werden gehouden, bestuursverkiezingen plaats von- en dus ook geen jaarverslag ter ta- kwam. Alleen van de financiën d keurig verslag gedaan. Nu is het interessant om te lezen dat in een iald jaar de totale uitgaven 7,24^ bedroegen en er desondanks nog een nadelig saldo was van 50, dat Willem de Wijn voor het limoen van de grote trom tijdens een door Den Burg 50 cent ontving, Aris Ppnger voor een reparatie aan instrument 10 cent verdiende maar rdoor kom je nog niets te weten r de werkzaamheden van het korps, ukkig kunnen enkele berichten in Texelse Courant daar nog enig licht verschaffen. Zo ging in 1909 het is op concours naar Midden-Beem- ;n wist daar een eerste prijs te be- Daar is blijkbaar nogal een ste- glaasje op gedronken. Tenminste was 's nachts vier uur toen het met volle muziek Den Burg bin- izeilde'. In 1911, concours in Noord- Ü1 irwoude waar men met een derde tevreden moest zijn. Geen hoera- ning en dus ook geen feestelijke icht. Tenslotte in 1914, concours in >rn waar een tweede prijs in de ;ede afdeling werd behaald. Alles onder leiding van de heer Groene- d. Oorlog n dan komt de grote klap. 1 augus- 1914 mobilisatie. De eerste wereld oog was ontbrand, en al bleef Ne- IjM land neutraal, alle dienstplichtigen pden opgeroepen. Ook veel leden het korps moesten in dienst, waar- »r repeteren onmogelijk werd en zo alles weer vernietigd wat zo eizaam was opgebouwd. Na de oor- is getracht het korps weer te doen leven, met veel moeite werd nog 'n voering gegeven, het mocht allemaal t baten. De geest was er uit, de ani- verdwenen. Zodat de heer Groene- I-'ld, die 27 jaar de strijd had volge- ïden, ontslag nam als direkteur en t hem de meeste oudere leden. Nooit het korps zo dicht bij het einde ge est als toen. Dertien leden, meest kan igere, bleven over zonder dirigent, likt ider bestuur en een schuld van DO,die de voortreffelijke penning meester W. P. Lap maar uit eigen zak had voorgeschoten. Dokter Wagemaker, altijd nog de voorzitter, was al van het eiland vertrokken en van andere be stuursleden wist niemand iets af. Alles was geregeld en bestuurd door de di rekteur. Het was een hopelóze zaak en toch besloot dat kleine groepje om tot het laatste te trachten de vereniging in stand te houden omdat zij inzagen dat, werd het korps ontbonden, er waar schijnlijk nooit meer een ander zou verrijzen. Meer leven dan muziek De eerste eis was nu: een dirigent; de tweede: geld. De heer Gerrit Smidt werd bereid gevonden deze moeilijke^ taak op zich te nemen. Men begon weer' te repeteren en toen het enigszins kon ging het korps de straat weer op. En nu mag 't misschien waar zijn, schreef de secretaris in zijn jaarverslag, dat er meer léven gemaakt werd dan muziek, de Fanfare leefde weer! Er kwamen weer nieuwe leden bij en de burgerij liet zich ook nu weer niet onbetuigd. Er kwam weer geld binnen, de schuld kon worden afgelost en instrumenten worden vernieuwd, het korps werd weer populair. Texels Fanfarekorps was van de dood gerpd. Ook nu weer laat de burgerij zich niet onbetuigd. Velen hebben al door giften en toezeggingen gereageerd. De Folklorestichting zal woensdag 28 juli alle inkomsten van die dag beschikbaar stellen aan het jubileumcomité. Velen ook hebben nog niet gereageerd. Blijk baar vergeten, want niemand zal toch de Fanfare in de steek willen laten. U kunt nog steeds storten bij de Raiffei- senbank op nr. 34624 ten name van Ju bileumcomité Fanfare. J. Schrama adr rd isje »at Zaterdag 17 juli Den Burg, Speelweide aan de Emma- laan, vanaf 10.00 uur, paardensportdag. Oosterend, 14.00 uur, Rommeltjes- markt in de Blazerstraat; verkoop huisvlijtartikelen, netwerk, gebakken vis etc. t.b.v, restauratie N.H. kerk. De Cocksdorp, Sportterrein Vuurtoren- weg, 20.00 uur, Acrobatengroep „Die Traber Truppe". Den Burg, Sarasani, Brainbox. Zondag 18 juli De Koog, start Badweg, 19.00 uur, prestatieloop voor iedereen. Den Burg, Sarasani, Huisorkest Moan, met als extra attractie folksinger. Maandag 19 juli De Waal, Dorpshuis „De Wielewaal", 14.00 uur, tekenwedstrijd 6-14 jaar. Den Burg, Sarasani, huisorkest Moan. Dinsdag 20 juli De Koog, 10.00 uur, kinderfeesten geor ganiseerd door Oranjever. De Koog: strandfeest bij de Badweg; De Koog, 14.00 uur volksspelen op de speelweide. De Koog, 14 00 uur, start bij. Schuilhut, kerkentochten over Texel (met eigen auto). De Koog, 20.30 uur start bij postkantoor (Brink), lampionoptocht. Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, 20.15 uur, bridge-drive. Den Burg, Sarasani, Blue Plannet Woensdag 21 juli Den Burg, 14.00 uur, Folklore-program- ma op de Groeneplaats met oude am bachten etc. Den Burg, Sarasani, Cuby and the Blizzards. Donderdag 22 juli De Cocksdorp, b. VVV-kantoor, 10.00 uur, sporten, leeftijd 6-14 jaar. De Cocksdorp, strand De Krim, schat graven, leeftijd 6-14 jaar. De Cocksdorp, Sluftervallei, 19.30 uur, volleyballen leeftijd boven 14 jaar. Den Hoorn, ZDH-terrein, 19.15 uur, dames voetbalwedstrijd. Den Hoorn, ZDH-terrein, 20.00 uur, Spuitvoetbal. De Cocksdorp, SVC-terrein, 19.30 uur, gecostumeerde voetbalwedstrijd. Den Burg, Sarasani, huisorkest Moan. Den Burg, Herv. kerk, 20.00 uur,,,Mu ziek van oude meesters", door Duitse musici, toegang vrij. Tot en met 23 juli Den Burg, expositieruimte raadhuis, tentoonstelling van lichtschilderijen Openstelling raadhuis op werkdagen van 9.00 - 12.00 u. en van 14.00 - 17.00 uur en woensdagsavonds van 19.30 tot 21.30 uur. Feuilleton door Tom Lodewijk Natuurlijk had Yvonne zijn reser- verkeerd uitgelegd, dat was te ver- iren uit haar romantische opvattin- Natuurlijk zag Yvonne het zo, dat m Guy Gerard niet goed genoeg voor ar achtte, omdat hij maar een gewo- burgerjongen was, van onderop be nnen. Standsverschil alzo. Haar moeder leefde toen al niet Haar vader was al evenmin bepaald lukkig met Yvonnes keus, maar zijn woonte om Yvonne in alles haar zin geven, zodat hij zich verder onge- >ord aan zijn zaken kon wijden, eekte zich nu, want Yvonne was ze niet van plan, juist in dit geval, larbij het, zei ze, ging om haar le-' d' nsgeluk, toe te geven aan de stands- 'oroordelen van twee oude heren. Het er maar om of je echt van elkaar eld. En Gerard was tenminste niet et een zilveren lepel in de mond ge ren, hij had zich door eigen werk- acht en capaciteiten tot een leidende nktie opgewerkt. En wat hadden va- en oom liever: dat ze trouwde met ujmand die misschien een naam had en nn positie dankte aan wat grootvader vader vóór hem hadden bereikt, wat i. Ijeer zegt, iemand die niet, als Gerard, les wist van het bedrijf van Mont- rlant Lazare? Zoals het meestal gaat in zulke za- de weinig enthousiaste houding in haar vader en haar oom stijfden onne in haar gevoelens. Het werd voor haar ook een kwestie van pres te, Yvonne was, hoe ze ook was ver- nd, geen willoos, leeghoofdig schep- itje. Ze wist wat ze wilde. En wat hadden vader en oom op Ge- ird te zeggen? Hij mocht dan de zoon van een klei- middenstander zijn was dat soms schande? hij wist zich overal ge- akkelijk te bewegen. Toen ze hem op receptie in jaquet zag, viel het haar dat hij er gedistingeerder uitzag dat 'Ie mannen met klinkende namen, en t was niet alleen verliefdheid die 'ar tot deze konklusie dreef. Gerard aakte makkelijk vrienden en relaties, vader en oom moesten toegeven hij een heldere kop had, dat ze zich ?enlijk geen raad zouden weten als J er tussen uit trok. Guy Lazare had ch het geval met de correspondent en typiste herinnerd, en in gedachten ele gesprekken gevoerd met de jonge g rocuratiehoüder waarin hij hem, hof- "lijk maar vastbesloten, mededeelde :ro t vt( dat deze situatie niet gehandhaafd kon blijven. Maar wat won je er mee? De Rheede kon overal terecht, zou bij verschillen de zaken zó direkteur kunnen worden, vooral bij concurrenten. En wat dan? Was daarmee de kous af? Dan was de situatie nog hopelozer. Yvonne zou het haar vader en hem nooit vergeven, het zou een verwijdering brengen. En zou ze Gerard laten schieten en hij haar? Och nee, dacht Guy Lazare hopeloos, hij zat in de boot. Misschien zou later Gerard, als Yvonnes echtgenoot, tóch weer in het bedrijf moeten worden op genomen, want er was geen opvolger. En zakelijk bezien kon het bedrijf zich geen betere opvolger wensen had hij Guy toen, gedacht. Nu, terwijl hij zijn glas vergeten in de hand hield, werd het hem steeds duidelijker dat hij zich ook daarin vergist had. Hij schrok op, want Yvonne kwam de kamer binnen. „Wat zit u hier in het donker te dro men?" vroeg ze en stak het licht op. „Over de zonden van mijn jeugd", spotte hij, maar er was een bittere on dertoon in de klank van zijn stem. HOOFDSTUK III Het begon op de receptie Yvonne Lazare was terug van kost school, in het uitgaande leven van de hoofdstad terecht gekomen. Ze had ge leerd zich erin te bewegen, maar de kostschoolsfeer was net zo verschillend van dit leven, waarin ze nu gedompeld werd, als een klooster van een schouw burg. Met een gevoel van honger haal de ze de schade in, wilde datgene waarvan ze gelezen en gehoord had, met eigen ogen zien en met eigen oren horen. Ze ging naar schouwburg, opera en concertzaal, ze was op feesten, bals, recepties. De dochter van de algemeen gerespecteerde bankman Lazare, erfge name van een fortuin, en daarenboven een zeer aantrekkelijke jonge vrouw, rijzig maar tenger, met zwart haar en grote bruine ogen, een gevoelige mond en een zeer goed ontwikkeld gevoel voor wat haar goed stond. Ze behoefde op geld niet te kijken, har altijd drukke vader wist geen be ter middel om zijn genegenheid voor zijn enige dochter te tonen dan haar alles te geven wat haar hart begeerde. Tussen die twee was ook niet meer dan genegenheid, zelfs voor een goede ka meraadschap was geen plaats, of liever geen tijd. Henri Lazare was zakenman. Hij zat in vele verenigingen, commis sies en comité's. Na het overlijden van zijn vrouw, waarvan hij, voorzover hij dat kon opbrengen, werkelijk gehouden had, waren die zaken en bezigheden zijn enige vlucht voor de leegte en stil te thuis. Hij begreep dat dit klimaat voor Yvonne niet deugde, daarom ging ze naar kostschool, wat feitelijk de ver wijdering tussen hen beiden alleen maar groter maakte. Met de verbleken de herinnering aan een liefhebbende maar dikwijls zieke moeder, met het incidenteel contact met e'en vriendelijke toegeeflijke vader die altijd weg moest of terug kwam van weggeweest, was Yvonne min of meer aan zichzelf over gelaten. En soms voelde ze die een zaamheid als een verschrikking. Haar vriendinnen hadden haar ge troost. Dat gaat wel over. Straks komt de ware Jozef en dan ben je samen, doe je alles samen. Dan sticht je misschien een gezin. Onder de kostschoolvriendinnen was dit het steeds terugkerend en nimmer vervelend onderwerp van vele gesprek ken geweest: de liefde. In hun gedisci plineerd bestaan vlochten de meisjes de kransen van romantiek om de hoof den van broers, soms ooms en vaders, die wel op bezoek kwamen. Bijna ieder meisje van Yvonnes klas voelde een stille verering voor de interessante mu ziekleraar die er altijd zo droef uitzag, en die (maar dat wisten ze niet) een le venslang invalide vrouw liefdevol ver zorgde. En dan stond onder de jongedames was het deftige instituut één ding vast; als je trouwde, trouwde je alléén uit liefde. Rang, stand, zelfs leeftijd, speel den dan geen rol. Het waren bijna alle maal dochters van welgestelde of rijke ouders, wier ideaal was te trouwen (nog liever, weg te lopen, en nóg liever, zich te laten ontvoeren) door en met een knappe maar doodarme jonkman, boze ouders en familie te trotseren en het alleen met de ljefde te wagen, des noods in een hutje op de hei. Ook toen dacht Yvonne wel eens aan Marie de werkster, die haar soms, on der de werkzaamheden, wanneer het kind Yvonne in haar eenzaamheid de gezelligheid zocht, met haar in een hard leven verkregen filosofie onder richtte. Als de armoe de deur inkomt, had Marie gezegd, vliegt de liefde het venster uit. Voorts had Marie die door haar man in de steek gelaten was, er behoefte aan duidelijk te maken dat er niet één man was die deugde. Verder waren daar wijsheden als: een dubbel tje wordt nooit een kwartje, waaruit bleek dat het standsbegrip in de onder ste laag der maatschappij nog sterker leefde dan in de bovenste. Marie had haar duidelijk gemaakt dat je best arm èn gelukkig kon zijn, in sommige ge vallen, maar dat je wel een stuk ge lukkiger werd met wat minder armoe. (wordt vervolgd) GEBR. UITGEEST, „FLORA" telefoon (02220) 2565 Rentenaar, Oosterend Jan Agter Dros' Smederij BLAUPUNKT PHILIPS vanaf ƒ109, Vakkundige montage in elk merk auto „DE AUTOSHOP" Garage Rey, Den Burg, tel. 02220-2345 Want wat is er plezieriger dan er samen op de fiets op uit te trekken? Maar dan wél op een veilig, goed- onderhouden karretje! Daar zetten wij onze naam graóg onder- te Oosterend op zaterdag, 17 juli, aanvang 2 uur. Op de markt vindt U o.a.: netten, boeken, petroleumstellen en nog heel veel meer. Reeds vanaf 12 uur is er warme gebakken vis. Ter plaatse worden Zeeuwse boter- wafeltjes (naar oud recept) gebak ken). (De opbrengst komt ten goede aan de restau ratie van de Ned. Herv. kerk). Overal waar u erin wilt, zit een deur. Ook aan de achterkant. Overal waar u zitten wilt, is een uiterst geriefelijke zitplaats. En eenmaal achter het stuur, lacht u om de kilometers. Dit is geen rijden in een auto. Dit is autorijden 1 En nu hebt u nog niet eens de 1100 Special geprobeerd I Maak eens een proefrit. □naSLER Oosterend, telefoon (02223) 227 Vliestraat 11 - Oosterend, telefoon (02223) 396 Briefpapier? Uw druk kerij met vakmanschap N.V. v.h Langeveld de Rooij. AANLEG- EN ZELFBOUWINSTALLATIES DESKUNDIGE VOORLICHTING DESKUNDIGE ADVIEZEN EIGEN SERVICEDIENST MOLENSTRAAT 30 SCHAGEN TELEFOON (02240) 2515 LIEUWSTRAAT 14 DEN BURG TELEFOON (02220) 3438 BUNGALOW-RECREATIE WOONHUIS BOERDERIJ BEDRIJF OF BOUWGROND VERKOPEN OF EEN TAXATIE Doe het met bemiddeling van f Huize „Buitenwijck" K 34 De Koog, telefoon (02228) 424 en 330.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3