Groen 2twr£rjexels in het hart- meentebestuur liet clandestiene sleep-ill "h Inham* ontruimen Politie jaagt verbeten op drug-handelaars Politie Texel niet voor haar taak berekend TAXI 01 PLATEN UITVERKOOP fcvensgevaariijke situatie voor overnachtende nomaden C JE1ECTR0HU1S BAKKER Handel en gebruik LSD aanzienlijk toegenomen I (02220) 3132 I iei Burgemeester vraagt voorkoming van geluidshinder Speedboot zonk in haven Taxi beschadigd bij aanrijding Veertien man voor 40.000 toeristen en 11.000 Texelaars 20 JULI 1971 84e JAARGANG No. 8589 N.V. tJi. Landveld 8c De RooQ 11 Den Burt, Texel - Tel. 2741 LCY -y dc Graaf, Keeeomlaan 43, Den (02220) 2741, 's aronda (02220) 2403 Verschijnt dinsdag» en rrtydagi Bank: Nederl. Middenstand*bank; Coop. Ratf- feiseabank; Amro-bank. Poetgiro 652. Aboun. prös ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct Incasso; loe 20 ct Advert. 20 ct per mm. exd. 4'/# BTW ink sle< sjo KI Je; hel KOOG Het slaapcentrum „Kla- (naast „Bispinckhof" aan de eg nabij De Koog) bestaat niet Vrijdagochtend tegen zes uur de politie een verrassende inval ij de namen van de ca 80 slapen- ngciui werden genoteerd. „Kla- is bijna een week lang een der estiene gelegenheden geweest jonge nomaden die niet in de bui- RN^bt wensten, te overnachten de leden konden strekken tegen be- van ƒ2,per persoon. Dat sla- ;ebeurde onder uiterst primitieve )Ch indigheden. De ventilatie was ge- :ig en het brandgevaar groot. De -,Q( dagen bracht slechts een hand- klandestiene kampeerders de door in deze gelegenheid. De tot mondreklame had echter tot |^2I g dat de groep slapers elke vol- nacht was verdubbeld. Dinsdag- 1 waren er maar liefst 126 zodat doeren van beide verdiepingen iet gebouw geheel waren bedekt lapende jongelui. was een ontwikkeling die de „ex- nten", de heren C. Schumaker Bispinckhof" en G. Jansen uit Ei- d, niet hadden voorzien. Het latig grote aantal slapers leidde roblemen. Overzicht ontbrak. Re- itie van de komende en gaande eerders bleek onmogelijk zodat - meer dan de helft niet betaalde, ïxploitanten verscherpten daarop toelatingsbeleid" zodat zich don- gavond in Klabams „slechts" 80 lui, waaronder een tiental meisjes lden. Deze werden om zes uur i in de slaap gestoord. De politie tzeld van mensen uit Alkmaar, Bispinckhof binnen om exploi ts. SchumakeT op te halen en om istenstatistiek ter inzage te vragen, atistiek vermeldde uiteraard niet imen van de klandestiene slapers, olitiemannen begonnen vervolgens labams met het omvangrijke kar- an het wakker maken en opschrij- ran de jonge nomaden. Schumaker te horen dat hij onmiddellijk met xploitatie van zijn klandestiene •in moest stoppen. Onverantwoordelijk Iie-exploitant G. Jansen zocht con- net de burgemeester. Hij wees op rgemeester Sprenger heeft op de Ise horecaexploitanten het beroep *n te voorkomen dat hun bedrij- voor omwonenden geluidshinder ontstaan. Aan de bedrijven is don- ig 't volgende schrijven gezonden: grote vakantiedrukte op het ei- nu en in de komende weken !t er toe bij dat ook in de café's estaurants ernstige geluidshinder de omwonenden en logeergasten ontstaan, indien hiertegen door u de nodige maatregelen worden ge- tn. verband hiermede doe ik een be- op u om zodanige voorzieningen effen dat genoemde hinder wordt tomen. arne vertrouw ik op uw medewer- in deze". Hoe mooi het wasDe foto werd m de nacht van dinsdag op woensdag ge maakt van een der hoek/es op de zolder van het zeer ludiek ingerichte Klabams". De mond tot mond reclame deed het aantal gasten tot ver over de honderd stijgen, maar verschillende jonge noma den waren ook door de VVV naar Kla bams verwezen, omdat de infor matrices ook niet wisten wat ze moesten aanvan gen met tent-loze kampeerders, die in ieder geval het eiland niet wensten te verlaten de behoefte aan een dergelijke slaap gelegenheid en vroeg de exploitatie te mogen voortzetten. Hij kreeg natuurlijk nul op het rekest. De overheid kon be slist geen verantwoordelijkheid dragen voor een dergelijke schuur die in prak tisch geen enkel opzicht beantwoordde aan de eisen die aan een kampeer- schuur moeten worden gesteld. Maar blijkbaar besefte men bij de gemeente dat die nomaden er nu eenmaal waren en niet zomaar de straat konden wor den opgejaagd, waardoor het probleem alleen maar zou worden verplaatst. De ambtenaar belast met kampeer-aange- legenheden, de heer W. Stam, liet al thans 's middags doorschemeren dat Klabams misschien toch gelegaliseerd kon worden als aan zekere minimale veiligheidsvoorwaarden kon worden voldaan. De heren Stam en Bosma in specteerden daarop de schuur maar kwamen eensluidend tot de konklusie dat het er een bende was, dat de elek trische bedrading en ventilatie niet deugde, dat voldoende nooduitgangen ontbraken en dat er geen sprake van kon zijn hier iets door de vingers te zien. Per brief lieten B. en W. weten er ook zo over te denken en werd het verbod om de exploitatie voort te zet ten nog eens nadrukkelijk herhaald. Gesloten De exploitanten hadden de zaken echter niet zodanig in de hand dat zij de horde jongelui die het in Klabams best gezellig vonden, zomaar naar de straat kon verwijzen. Ondanks bekend makingen (o.a. in Sarasani) dat Kla bams was gesloten, meldden zich vrij dagavond toch nog zestig jongelui die niet wensten te vertrekken, zelfs niet onder de dreiging van politieoptreden. Schumaker en Janssen gingen naar de politie om te vragen wat ze met de jongelui moesten beginnen. De politie geloofde echter niet zo erg in de over macht en gaf de exploitanten te ver staan dat ze moesten zorgen dat de zaak ontruimd werd. Dat gebeurde toen nog niet. De zestig kampeerders brach ten een ongestoorde nacht door, waarna de politie de volgende ochtend de som matie herhaalde. Dat hielp. Zaterdag avond bleef Klabams hermetisch ge sloten en de nomaden zochten elders op Texel onderkomen. Behoefte Cees Schumaker geeft ruiterlijk toe dat „zijn" sleep-in enorme risico's in hield voor de opeengepakte massa jon gelui die temidden van slaapzakken en matrassen rustig lagen te roken. Het op last van politie en gemeente stoppen vindt hij daarom juist, al kan hij zich niet voorstellen dat men er gelukkig mee is dat die honderd jongelui nu el ders op Texel rondzwerven. Hij wil zijn schuur zo spoedig mogelijk voorzien van een brandtrap, ventilatoren, sani taire voorzieningen e.d. en dan een kampeerexploitatievergunning vragen die ruimte laat voor een zeer primitie ve verblijfsvorm waaraan blijkbaar groeiende behoefte bestaat, 'n behoefte waarin in verschillende andere plaatsen in het land reeds wordt voorzien. Ol De Texelse Rijkspolitie maakt de laatste dagen verbeten jacht op hande laars in hasj, LSD en andere verdoven de middelen. Dat op Texel momenteel drughandelaars aktief zijn staat vast en ook dat de handel en het gebruik van drugs onder voornamelijk jeugdige vakantiegangers veel meer verbreid is dan in vorige seizoenen. Bij herhaling krijgen Texelse artsen jongeren te be handelen die lijden aan de gevolgen van 'n normale of te grote dosis drugs. Was het de vorige jaren hoofdzakelijk dc betrekkelijk onschuldige hasjiesj waarmee men te maken kreeg, nu ko men telkens meldingen binnen over handel en gebruik van LSD dat tot de zg. hard drugs wordt gerekend. Een opmerkelijk en triest geval be trof een 15-jarig meisje uit Werkendam dat in gezelschap van een zestal jon gens kampeerde en zondagavond door twee van deze jongens naar een arts moest worden gebracht omdat zij als gövolg van een LSD-trip leed aan he vige angstcomplexen. Zij verklaarde de „rode pil" in Rotterdam te hebben gekocht. De zes begeleidende jongens zeiden dat ook zij ieder een rode tablet hadden gekocht, echter van een drug handelaar die zich ophield onder het Sarasanipubliek. Ze hadden per tablet ƒ7,50 betaald. Meer gegevens kon de politie niet loskrijgen. Enig succes bij de jacht op de drug- Woensdag 21 juli Den Burg, 14.00 uur, Folklore-program- ma op de Groeneplaats met oude am bachten etc. Den Burg, Sarasani, Cuby and the Blizzards. Donderdag 22 juli De Cocksdorp, b. VVV-kantoor, 10.00 uur, sporten, leeftijd 6-14 jaar. De Cocksdorp, strand De Krim, schat graven, leeftijd 6-14 jaar. De Cocksdorp, Sluftervallei, 19.30 uur, volleyballen leeftijd boven 14 jaar. Den Hoorn, ZDH-terrein, 19.15 uur, d ames voetbal wedstrij d Den Hoorn, ZDH-terrein, 20.00 uur, Spuitvoetbal. De Cocksdorp, SVC-terrein, 19.30 uur, gecostumeerde voetbalwedstrijd. Den Burg, Sarasani, huisorkest Moan. Den Burg, Herv. kerk, 20.00 uur,,,Mu ziek van oude meesters", door Duitse musici, toegang vrij. Vrijdag 23 juni De Koog, Kaaps-nol, 14.00 uur, voor stelling De Kleinste Komedie poppen theater, leeftijd ±5-13 jaar (ouders zijn ook welkom). De Koog, 14.00 uur, start bij Schuilhut van kerkentocht over Texel (met eigen auto). Den Hoorn, Dorpshuis, 10.00 uur, kin derspelen, leeftijd 6-14 jaar. Den Hoorn, strand Paal 9, 14.00 uur, strandspelen 6-14 jaar. Zaterdag 24 juli Den Burg, SVT-terrein bij parkeerplaats Emmalaan, 18.30 uur voetbalwedstrijd tussen F.C. Groningen (GVAV) en het Ned. Mil. Elftal. De Koog, strand bij Badweg, 18.00 uur, hengelwedstrijd voor iedereen. Den Burg, Sarasani, Theater Bizar (met funktioneel bloot) Tot en met 23 juli Den Burg, expositieruimte raadhuis, tentoonstelling van lichtschilderijen Openstelling raadhuis op werkdagen van 9.00 - 12.00 u. en van 14.00 - 17.00 uur en woensdagsavonds van 19.30 tot 21.30 uur. OUDESGHILD Om kwart voor drie zaterdagmiddag ramde de speed boot van de heer J. Deurwaarder uit Amsterdam met hoge snelheid de rem ming van de haven van Oudeschild. Oorzaak was een kapotte stuurkabel. Me*t zoveel geweld had de aanvaring plaats dat de boot zonk. De eigenaar en een andere opvarende, de heer C. Blokker uit Middenmeer, werden ge wond en moesten zich onder dokters behandeling stellen. De boot is later gelicht en naar de schuur van Duinker te Nieuweschild overgebracht. De Rijkspolitie te Water zal een onderzoek instellen. WEINIG AANVOER OP MARKT Maandag werden op de markt aan gevoerd 20 lammeren. De handel ver liep vrij vlot maar de prijzen kwamen niet hoger dan ƒ130,De laagste prij zen waren zelfs rond ƒ80, Uit het onderzoek naar de herkomst van de alarmerende en volkomen on juiste berichten over het „geheimzinni ge rood" dat de Texelse badgasten zou bedreigen, is inmiddels gebleken dat het niet de Deutsche Presse Agentur (DPA) is geweest die dit bericht uit het Nederlandse ochtendblad heeft over genomen. DPA heeft echter wel toege zegd al het mogelijke te zullen doen om het Duitse publiek duidelijk te ma ken dat op Texel niets aan de hand is. Zoals eerder gemeld is naar aanleiding van het bedoelde bericht in Duitsland grote ongerustheid ontstaan over het lot van de op Texel verblijvende fami lieleden en kennissen. Overigens is nog steeds niet bekend waar het verhaal over het „geheimzinnige rood" oor spronkelijk vandaan is gekomen. handelaars boekte de politie in de nacht van donderdag op vrijdag toen bij ver rassing een inval werd gedaan in het personeelsverblijf van Sarasani aan de Kogerweg en in de Sarasani-apparte- menten aan de Kaapstraat te De Koog waar ook personeel en medewerkers van de popboerderij zijn ondergebracht. Aanleiding voor deze aktie was het telkens weer stuiten op de naam Sara sani als een geval van druggebruik werd uitgezocht, het onlangs spoorloos verdwijnen van een groot geldbedrag uit de kluis van Sarasani en ljet ver moeden dat zich onder Sarasani-mede- werkers personen zouden bevinden die waren veroordeeld maar zich aan het uitzitten van hun straf hadden onttrok ken. Met behulp van een daartoe spe ciaal opgeleide speurhond werd in het pand Kaapstraat 3 inderdaad een hoe veelheid hasj gevonden, waarvan de eigenaars konden worden achterhaald. Een orkestlid werd in hechtenis geno men, verdacht van narcoticahandel. Hij is hedenochtend te Alkmaar voor de officier van justitie geleid. Ook in de popboerderij zelf werd hasj gevonden. •De eigenaar hiervan bleef onbekend. Zoals uit de dagbladen bekend zal zijn, zijn ook op andere Waddeneilan den drughandelaars aangehouden. De taxi van het taxibedrijf N. Roeper uit 't Horntje liep zaterdagavond voor ƒ2200,schade op bij een aanrijding op het kruispunt Pontweg-Amaliaweg. Een Duitse wagen sloeg linksaf op het moment dat deze door de taxi (be stuurd door J. Koom uit De Koog) werd ingehaald. De schade aan de Duitse wagen die in de flank werd ge raakt wordt op ƒ1500,geschat. De Texelse Rijkspolitie is momenteel niet voor haar taak berekend. Dat is geen constatering van ons maar van opperwachtmeester Bark, waarnemend groepscommandant. Het niet in staat zijn om op behoorlijke wijze de taken te vervullen heeft volgens de heer Bark niets te maken met de kwaliteit van de politicmensen maar zoveel te meer met de kwantiteit: Texel moet het op het ogenblik doen met 14 man, waaraan dan nog vier leden van de bereden po litie zijn toegevoegd. Hel is onmogelijk om met dat clubje de goede gang van zaken te garanderen op een eiland met 40.000 mensen in vakantiestemming. Die vakantiestemming brengt bij veel toeristen een heel wat minder gedisci plineerd gedrag teweeg dan waarvan zij blijk geven in hun eigen woonplaats. Op ongekende schaal worden verkeers verboden en -geboden genegeerd. On ophoudelijk komen telefoontjes binnen over dubbele rijen geparkeerde wagens op plaatsen waar wacht- en zelfs stop verboden gelden. Ongestraft Voor zover er gelegenheid is worden bekeuringen uitgedeeld, maar verreweg de meeste overtredingen blijven onge straft. Daardoor vervalt ook het pre ventief effekt van het politieoptreden waardoor de zondaars zich helemaal nergens meer wat van aantrekken. Het op grote schaal overtreden van het ver bod om 's nachts met brommers in de dorpscentra te rijden is het gevolg van het feit dat de naleving van deze ver boden niet kan worden gecontroleerd. Er is geen sprake van dat verloren nachtrust van de politiemensen op een of andere manier kan worden gecom- penceerd. De mensen die bijv. in de nacht van donderdag op vrijdag deel namen aan de invallen in Sarasani en Klabams moesten op de normale tijd present zijn, zodat het naast de kwan titeit straks ook wel eens aan de kwa liteit van de mannen kan gaan manke ren. Massa's werk Wie zoals wij het rapporten- boek op het politiebureau doorbladert en ziet waarmee de heren agenten zich op zulke seizoendagen en -nachten on ledig houden, raakt verbijsterd. Het hangt aan elkaar van aanrijdingen met alleen materiële schade, diefstallen op campings, caféruzies, winkeldiefstallen, lawaaioverlast, opsporen van familiele den van iemand die is overleden, het verwijderen van ongewenste gasten uit schuren en plantsoenen, enz., enz., enz. om nog maar niet te spreken van open bare dronkenschap, gestolen fietsen en brommers en ander routinewerk waar van niet eens melding wordt gemaakt. pillllllllUUUIIUIIUIIKIIIIIUIUillUlllUilBlllllllllülllUlilllilUIDDlIllllilllllHlflinni Martien van de Wetering 1 Ook voor ziekenfonds en verz. liiuiuiiuiiiiiiiinmnnHHiiiniftaiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiKuiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiliï

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1