)e man die niemand werd" SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST CIALE WETENSWAARDIGHEDEN et op de arbeidsongeschikt heidsverzekering (WAO) Zoveel rust als zand aan het strand ets UK OP! Aardgas voor Terschelling Goede opbrengsten Rode Kruis-collecte Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 23 juli 1971 oer wat wet trad in werking op 1 juli in heeft ten doel, werknemers te eren tegen geldelijke gevolgen ingdurige arbeidsongeschiktheid. Verzekerden kring der verzekerden is gelijk e van de Ziektewet (zie vorig ar- troïfmet dien verstande dat ook ver- 1 zijn: )ijvo|en, die uitkering ontvangen troj ens cle ^et Werkeloosheidsvoor- 31 kanten, stagiaires, leerlingen, ook J(7 geen loon ontvangen, en i eftijdsgrens voor de verzekerden biaar- Aanspraken >peli§)estaat recht op uitkering bij ar- •ngeschiktheid van 15% of meer de arbeidsongeschiktheid 52 we- eeft geduurd. :ermg (in procenten 100/106 van gloon). ad ïdsongeschiktheid uitkering 15 - 25»/o 10°/o 25 - 35°A> 20°/o 35 - 45°/o 30°/o 45 - 55°/o 40°/o 55 - 65°/o 50°/o 65 - 80°/o 65°/o «C - 100°/» 80°/o [ïmum uitkering is ƒ102,20 (geldt 1 maart 1971). Minimum dagloon verzekerden van 23 jaar en ouder I (geldt vanaf 1 maart 1971). :antieuitkering 6% per 1 mei over rstrekte uitkering in de aan 1 mei [gaande 12 maanden. Voorzieningen st de hierboven vermelde uitke- jestaat in voorkomende gevallen op een aantal voorzieningen Jtens artikel 60 WAO. Om voor 'n aai lijke voorziening in aanmerking nen dient de uitkeringsgerechtig- n schriftelijk verzoek te richten bedrijfsvereniging. De voorzie- dienen te worden getroffen: behoud, herstel, of ter bevorde- g van de arbeidsgeschiktheid; verbetering van de levensom- kaJndigheden en in bepaalde geval- ORTc EN SPEL het afgelopen weekend lSJf *0. a at S.V. TEXEL eling 4e klasse B KNVB Flevo, MFC, Petten, SC Spirit, Succes, Texel, De Valken, WW Zouaven. erve 2e klasse B 2, Flevo 2, Geelzwart 2, HRC 4, Schagen 2, SRC 2, Texel 2, Wa- ;els 2 en Wieringerwaard 2. erve 3e klasse A 3, DWOW 2, Helder 4, JVC 3, n 2, Texel 3, Watervogels 3 WGW P 3 en Zeemacht 2. •r de competitie heeft SV Texel :hreven met 5 seniorenelftallen, 1 enelftal (speelt zaterdags), 1 ad- ïten a elftal (speelt zondags), 1 ad- ïten b elftal (speelt zaterdags) 2 anten c en d elftallen (spelen za- js in de Texelse competitie) en 3 en elftallen '(spelen zaterdags). len verstrekkingen die niet onder het ziekenfondspakket vallen. Alvorens een aanvraag in te dienen is de rapporteur van de sociale dienst Texel gaarne bereid terzake nadere mededelingen te verstrekken. O verlij densuitkering Ale bij ziektewet '(zie vorig artikel). Opgemerkt dient nog te worden, dat de uitkeringen WAO welvaartsvast zijn; zij volgen de loonindex. Premies De premie bedraagt thans 5,6% van het dagloon; het maximum premie dag loon bedraagt 96,per dag. 'De werkgever betaalt 4,15% en de werknemer 1,45%. Uitvoeringsorganen De uitvoering van deze wet is opge dragen aan 26 bedrijfsverenigingen, hiervan hebben 14 bedrijfsverenigingen hun administratie opgedragen aan het Gemeenschappelijk Admimstratiekan- kantoor. Zoals bekend zal het eiland Terschel ling binnenkort op het aardgasnet wor den aangesloten. De Ned. Gasunie legt daartoe een leiding van het vasteland naar Oosterend op Terschelling. Hier wordt 'n gasontvangststation gebouwd door het gasbedrijf n.v. „De Vooruit gang". Vanaf dit punt wordt een stalen transportleiding gelegd naar het tegen woordige propaanluchtgasbedrijf te West-Terschelling. Wanneer zich geen complicaties voordoen zal voor de a.s. winter West-Terschelling worden om gebouwd op aardgas. Daarna zal een begin gemaakt worden met de gasvoor- ziening van de andere woonkernen op het eiland. Inmiddels wordt een circulaire onder de bevolking van West-Terschelling verspreid, waarin wordt aangekondigd dat een enquête zal worden gehouden voor de ombouw van de toestellen. Wanneer de inventarisatie van appara ten heeft plaats gevonden zullen nadere informaties worden verstrekt. Aardgas heeft een grotere warmte- inhoud dan propaangas. Dat maakt om bouw van fornuis, komfoor of andere toestellen nodig. Die ombouw wordt door specialisten verricht. Enquêteurs van de n.v. Gasomek zullen in de pe riode van 26 juli tot 14 augustus langs de huizen gaan om te noteren wat er te doen zal zijn. Het tijdstip waarop met de ombouw een begin wordt gemaakt zal t.z.t. wor den aangekondigd. De bevolking wordt dan ook nader geïnformeerd over eventuele ombouwkosten, inruilakties voor nietombouwbare verouderde toe stellen alsmede over de aardgastarie ven. De aardgastarieven komen op een dusdanig niveau te liggen, dat men goedkoper uit is dan thans. De inzamelingsaktie van het Neder landse Rode Kruis heeft dit jaar op Texel opgebracht ƒ4.824,54 (vorig jaar ƒ4.635,11). Het bestuur brengt hierbij hartelijk dank aan alle gevers voor hun gift en aan collectrices en collectanten voor hun medewerking. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: zwarte portemonnee, inh. ca 18,herenzonnebril, glazen op sterkte, bruin montuur in bruin etui; groen kinderfoetsje; open kinderschoen tje maat 25, blauw, merk Lianta; rode knipportemonnee inh. ƒ9,dienstaus- weiss t.n.v. G. Braun; bromfietssleutel tje H 5066 aan ring waaraan rood pop petje; rode portemonnee inh. drop; he renspijkerbroek, blauw, maat 52; zil verkleurige broche rond model; Agfa fototoestel in bruine tas; driedelig ge vlochten gouden kinderringetje; kente kenplaat 64-76 JX; Voigtlander camera Vito B, in tas; bruine portemonnee inh. ƒ100,en wat klein geld en bewijs- strookje; zwart leren portefeuille met opdruk 7-Provinciën, inh. o.a. betaal- pas; kentekenplaat 58-43 JA; brom- fietsverzekermgsplaatje LHQ 724; fel gebloemde damesblouse; bruine porte monnee inh. 2 lipssleuteltjes, 1 sleutel tje en 15 gulden; Kodak Instamatic fo totoestel in zwarte tas met draagband- je; poppewagen met poppetje; 1 paar donkerblauwe nylon sokken; dames zonnebril met zwaar donkerbruin mon tuur; 4-kant dameshorloge, klein, zil verkleurig met dito bandje; donker groene kinderzwembroek; kinderjasje blauw met grijs, donkerblauwe knopen; bruine portemonnee met rits inh. legiti matiebewijs Kon. Marine en garantie bewijs platenspeler; klein rond Union damespolshorloge met groen bandje; gele duimstok; doublé damespolshorlo ge met dito bandje, merk Juwel. Gevonden: damesbril zwart met wit montuur en 1 kapot glas; geldsbedrag 1 x 25,en 1 x ƒ10,herenbril Ro- denstock met zwart tot doorzichtig montuur, stukje uit bovenkant glas, geldsbedrag 1 x ƒ10,kinderschoen tje merk Marathpn, blauw, linker; rechter herengymschoen, wit, maat 40 en witte sok; rood kinderjasje; gouden sierring met munt J. F. Kennedy; ka potte tennisracket met rood handvat; blauwe plastic kinderzonnebril met di to glazen; 2 sleuteltjes, merk Globe; le deren sleuteletui met 2 sleutels; zak mes met kurketrekker etc. (met plaatje Volendam); 6 kleine sleuteltjes. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 23 juli 9.34 en 22.00; 24 'juli 10.10 en 22.35; 25 juli 10.39 en 23.06; 26 juli 11.06 en 23.34; 27 juli 11.30 en 28 juli 0.00 en 11.54; 29 juli 0.23 en 12.17; 30 juli 0 44 en 12.42; 31 juli 1.09 en 13.16. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Een journalist van de Neue Ruhr Zeitung is op Texel geweest. Het arti kel dat hij naar aanleiding daarvan schreef, nemen wij hierbij vertaald over. TEXEL. Een paar honderd kilometer van huis ligt een familie uit Dusseldorf in het bos te mijmeren. Het is klaar lichte dag. Een Noordelijke siësta op het Hollandse eiland Texel. Voor de rustzoekers van de Rijn bestaat er mets mooiers. Tussen de dennen in het mos te gaan liggen, de benen strekken en zich door de wind in slaap laten wie gen, dat is voor hen het allerhoogste vakantiegenoegen. En niet voor hen al leen: het slapen in de open lucht is op dit groene Westfriese eiland een zeer geliefd tijdverdrijf. Dat is 'n foto voor het familiealbum: Langs bospaden en op open plekken bi vakkeren mensen op kampeerbedden en genieten van hun ongestoorde rust. Naar gelang de weersomstandigheden wikkelen zij zich in warme dekens of bevrijden zich van hinderlijke kleding. Een gezonde slaap in een door zee om ringd naaldwoud. Alleen de aanblik er van maakt al moe. Veel op Texel maakt moe. Zandkastelen bouwen bij voorbeeld op het witte en uitgestrekte strand van het eiland. Wandelen door de duinen ook, urenlang langs duidelijk NUTSSPAARBANK aangegeven en onderhouden wegen. Of een fikse fietstocht kris kras door het schilderachtige landschap. Op Texel moet men eenvoudig op het zadel gaan zitten en rondtrappen, zo mooi zijn de paden voor het populairste voertuig in Nederland. Een ding maakt op Texel beslist niet moe. Het nachtelijk verkeer namelijk, dat er bijna niet is. Zelfs wie de hele dag in het bos heeft geslapen, kan ook de hele nacht rustig slapen in bed. Enerzijds is er een gebrek aan lokali teiten waar men gezellig uit kan gaan, anderzijds is het juist de wil van de „Texelse" vakantieganger, dergelijke zenuwprikkelende gezelligheid te ver mijden. Op dit eiland prikkelt alleen de lucht. Natuurlijk zijn er enkele dansza len voor de jonge toeristen. Maar daar mee heeft men het wel gehad. Texel is het gezinsvakantieoord bij uitstek. Daarom zoeken vrijwel de meeste gasten, als het enigszins moge lijk is, een vakantiehuisje of een bun galow. Van allebei zijn er veel op Texel. Huisjes kosten per week 150 tot 300 gulden, voor bungalows liggen de tarieven tussen de 150 en 340 gulden. Hotels zijn zeldzamer. Met volledig pension kosten zij tussen de 19 en 60 gulden. Over het strand van het eiland moet werkelijk nog iets gezegd worden, om dat het zo heerlijk uitgestrekt en zo mooi is. Een zandgordel van 25 kilo meter slingert zich langs het eiland. De Texelse badgast kan slechts met mede lijden denken aan de in elkaar geper ste mensenmassa's aan de zuidelijke stranden. En omdat Texel nu eenmaal zo groot (25 x 9 kilometer) en het strand zo ver laten is, heeft al menige toerist dat ge daan, wat wettelijk nog steeds afge keurd wordt, hij heeft zich eenvoudig uitgekleed. Tot en met het laatste kle dingstuk. Texels strand is dus op en kele plaatsen textielvrij, hoewel de vroede vaderen na verhitte debatten nog steeds geen officiële toestemming heeft gegeven. De regering is er tegen. Overal in Nederland moeten de zwem broeken op de juiste plaats zitten. In september wordt een nieuwe aan val ondernomen: De Naturistenvereni ging krijgt ook op hel Westfriese eiland steeds meer aanhangers. Men is name lijk bang, dat de gasten wel eens weg zouden kunnen blijven als zij niet er gens alles volledig van zich af kunnen zetten (leggen). Zou het verbod blijven, dan zullen de gasten echter toch ko men. Want Texel is eenvoudig te mooi, om het alleen aan de Texelaars te la ten! i d i'eiii i:ii iiiiiii'iiiiiiiiiiiiiniiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilliiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiii Feuilleton door Tom Lodewijk ai Deze volkse wijsheid speelde nd ne nog wel eens door de gedach- vanneer ze haar vriendinnen hoor- velen over de liefde. Maar toch één ding voor haar vast; wanneer i iemand hield, moesten rang, of geld geen belemmering zijn. as nuchter genoeg om 't hutje op i als een stuk decor te zien. Ze niet persé een arme man te en om gelukkig te zijn, maar het e huwelijk" zoals men dat in haar en verstond, was voor haar maar gaat. terwijl het haar, toen ze eenmaal was en van meisje snel rijpte tot vrouw, aan attenties niet ont- ze op geen bal muurbloempje be- e te wezen en velen dongen naar unst haar te mogen begeleiden allerlei feestelijke evenementen, Yvonne uit haar donkere ogen ze aal aan en vroeg zich af, waar de ou zijn, die voor haar meer bete- dan alleen maar een aardige jon- >f een hoffelijke begeleider, of een e partij" voor de laatste twijg aan im der Lazares. ontmoette hem op de feestelijke E|lkomst waar vrienden en relaties oom Guy kwamen geluk wensen do "jn benoeming, wegens zijn vele ;nste voor stad en land, tot ridder Orde van de Nederlandse Leeuw. Het was een eerbetoon dat hem toe kwam en Yvonne had hem op beide wangen gekust. En toen was ze stille tjes naar een hoekje geschoven, waar ze. staande tegen de muur met 't goud leren behangsel, al die mensen kon be kijken en, wat ze zo graag deed: ze in delen: vervelende vent, gewichtigheid, opgeblazen windzak, interessant, hoog hartig, onbetrouwbaar, of gewoon maar aardig. Maakt u de balans van de bijeen komst op?" hoorde ze opeens een stem naast zich. Verschrikt keek ze op, want dat was inderdaad waarmee ze bezig was. Ze zag een jonge man, een hoofd groter dan zijzelf, in een donker pak dat de hand van de zeer bekwame kleermaker verried, door niets opvallend dan al leen door de energie die van hem uit straalde. Hij zag haar met donkere ogen onder wat borstelig haar onder- zoekend-lachend aan. „Hoe komt u daarbij?" vroeg ze, op eens op haar hoede, maar tegelijk won derlijk op haar gemak met deze vreem deling, die haar zo zonder plichtple gingen aansprak en blijkbaar al ge noeg aandacht aan haar geschonken had om te begrijpen, waarmee haar ge dachten zich bezig hielden. „U staat daar ogenschijnlijk een beetje te dromen", zei hij „maar aller eerst op een strategisch zéér goed ge kozen punt, en uw ogen dromen niet. Die zijn bezig met schatten, taxeren, oordelen". „Als dat zo is" meende Yvonne „dan hoort u toch ook bij al die mensen die ik dan, volgens u, heb staan indelen". „Niks hoor" lachte hij onbekommerd „want u hebt mij nog niet gezien". Dat klopt, dacht Yvonne' want hij zou haar zéker zijn opgevallen. ,J3ent u hier dan zoeven pas geko men?" „O nee, ik was er al vóór u. Maar ik ben van de concurrentie*. „Hoe bedoelt u van een andere firma?" „Nee, ik ben uw concurrent. Ik stond niet zo ver van u af, me met hetzelfde interessante tijdverdrijf bezig te hou den. En toen dwaalde mijn blik, zo heet dat toch in de boeken? uw kant op" hij maakte de zin niet af. „Nu, én?" drong Yvonne aan. Ze glimlachte nu ook. Maar ergens in haar ogen was waakzaamheid. Ze had ge noeg romans gelezen en ze zag het ant woord als het ware gedrukt voor zich en toen had ik nergens anders oog meer voor". Zulke gemeenplaatsen had ze al zo vaak gehoord. „En toen dacht ik: ik ben blijkbaar niet de enige die hier staat te inventa riseren. En ik wou wel eens weten of onze waarnemingen klopten. Maar toen dacht ik dat.." weer stopte hij. Yvon ne zag hem afwachtend aan. „Toen dacht ik dat je zoiets alleen maar alléén kunt doen. Ga je het sa men doen, dan sta je gewoon de lieden te beroddelen". „Precies", zei Yvonne. „En toen bleef u waar u was of nee, toch niet! Ze lachte. „Want nu bent u hier". „Naast u, ja. En ik begin zo maar ge woon te praten en u weet niet eens wie ik ben". „Dat hoeft ook niet, laten we nog maar even anoniem blijven, dat praat veel makkelijker". „Maar ik weet wie u bent". „Dat hindert niet" zei Yvonne „laten we gewoon maar even blijven praten. Misschien weet ik dan zo'n beetje wat voor iemand u bent, en daarvan zal dan afhangen of het belangrijk genoeg is, te weten wie u bent". Hij zag, haar verrast aan. „Is dat niet de kern van de zaak? En dat was nu waaraan ik stond te den ken, voor ik zag eh.... waaraan u stond te denken. Wat zouden vele van deze mensen zijn wanneer ze zich niet konden voorstellen als: ik, direkteur, ik, voorzitter, ik, wethouder, ik, refe rendaris?" „Je moet toch niets zijn, wil je zo iets worden", wierp Yvonne strijdlus tig tegen. Ze had zin deze slagvaardige jongeman te prikkelen. „Dat hoeft niet altijd", zei hij naden kend, „er zijn hier mensen die inder daad door hun eigen prestaties veel hebben bereikt. Er zijn er ook die met een zilveren lepel in de mond werden geboren, die in een gespreid bedje te recht kwamen, door geld, door relaties, door de naam van pa of in de zaak van pa". „En bij welke van die twee groepen behoort u?" „Ik ben beslist niet met een zilveren lepel in de mond geboren", lachte hij. „Zal ik es wat vertellen? Mijn eerste zilveren lepel hield ik ongeveer één jaar geleden vast bij een heel sjiek di ner, waar ik aanzat als plaatsvervanger voor eh-iemand die door ziekte ver hinderd was". „Met ander woorden: wat u bereikt hebt, hebt u aan uzelf te danken" con stateerde Yvonne kritisch. „Enne wat hebt u bereikt?" „Als ik u dat vertel weet u meteen wie ik ben. En dat wilde u juist nog niet weten, nietwaar?" Ze lachte. „Schaakmat. Nee, nog even wachten, meneer Eigen Prestatie". „Nfee", zei hij opeens, „nee, zoals u dat zegt. Je moet met vrouwen toch al tijd oppassen! Ze lokken je uit de tent en zodra je buiten komt, ben je voor de bijl". „Och arme! Ik was niets met een bijl van plan. Wat bedoelt u?" „Ik merk, aan de manier waarop u dat zei, dat u denkt dat ik hier een beetje sta te pochen op mijn eigen pres taties, die me zover hebben gebracht. Terwijl ik toch alléén maar heb willen zeggen, dat ik niemand had die me kon helpen, geen geld, geen titel, geen rela ties. Anders niet". „En nu staat u hier toch maar tus sen zovele groten der aarde, nietwaar?" „Ja, ambtshalve min of meer. Min of meer. Want toen ik meneer Lazare ge lukwenste vond ik dat hij die onder scheiding écht wel verdiend had. Daar over hoefde ik niet-ambtshalve te hui chelen". Yvonne nam hem nog eens onderzoe kend op. Hij was het type van de jonge zakenman in opkomst. Zeer eenvoudig, maar zeer goed gekleed. Zijn enige op schik was een gouden polshorloge. Ver zorgd, maar niet overdreven verzorgd. Een héér. (wordt vervolgd) 131. We weten natuurlijk allemaal nog wel, dat smidje Verholen naar het oude slot zou gaan om de tegengifpille tjes op te halen. Hij liep dus zo snel hij kon, want hij was benieuwd hoe- iveel pilletjes de oude alchimist wel klaar had. Bij het Knekelwoud aange komen kroop hij dus op de bekende wijze het bos in en een goed half uur tje later stond hij voor de poort van het slot van Balderik de Woeste. „Héé" mompelde hij toen verrast. „Die poort staat anders nooit open! Zou er iets aan de hand zijn? Even uitkijken, jongens!" Hij sloop onhoorbaar de slotbrug over en gluurde om het hoekje. Maar binnen was alles pikdonker en roerloos stil. Vastberaden trok de smid nu zijn revolver en terwijl hij deze met vaste greep in de rechtervuist knelde, ont stak hij met zijn linkerhand zijn elec- trische zaklantaarn. Met de brede licht straal zocht hij de ridderzaal af, maar alles scheen in orde en nergens was on raad te bespeuren. Nu doorkruiste hij de ridderzaal en daalde de trap af, die naar de onderaardse vertrekken leidde, waar de rare alchimist zijn werkplaats had. Voorzichtig sloop hij die trappen af en op de een of andere manier vond hij het erg griezelig. Er hing een zekere beklemming in het slot en hij wist niet goed wat hij daar nu van denken moest. Het was zo onnatuurlijk stil in het kasteel, dat de smid er het ergste van dacht. Nerveus begaf hij zich naar de hem bekende werkplaats toe, maar daar was alles donker en stil. Het eni ge wat er te zien was, was de hoed van de oude alchimist. „Drommels! Waar is hij?" mompelde de smid en liet het licht van zijn lantaarn door de spelon ken schijnen. Maar alles was en bleef stil „Nou ja, misschien ligt hij te slapen", zei hij toen. „Ik zal hem op zijn kamer gaan zoeken. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3