Cjroen c2wartsjexels in het Niet te ontkomen aan scherper optreden tegen horeca-lawaai TAXI ïrgemeester: hinder ernstiger dan vorig jaar Candidaat De Gier: Liever met mensen bezig dan met materie De zee licht! Uit bibliotheek f477,- gestolen 1 (02220) 3132 I TH ziekvergunning families Bar al ingetrokken oo Beere Bar Ieders dag geopend. Bee re goed BAR DANCING „De Vergulde Kip" Garel de Vries Vrijdagavond sportviswedstrijd Bakkersknecht werd dominee Oplossing van het nomadenprobleem... „De 7 Provinciën" VERGINE Blaf. 30 JULI 1971 84e JAARGANG No. 8592 N.V. ?Jl Luif«T*U ft D* M H Den Burs, Texel - TeL 2741 j 4e Graaf, TTrriomlien 43, Dea 02224) 2741, 's avonds (42224) 2403 Verschijnt dinsdags en vrtydagi Bank: Neder). Middenstandsbont; Coop. RaM- f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon. prüs ƒ4,50 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. exd. 4BTW acLain ven lu gebr-« 'EKE j gemeenewegc ziet men zich ge- gen scherper op te treden tegen Fsoverlast, veroorzaakt door som- 'horec<:bedrijven in Den Burg en oog. Onlangs stuurde burgemees- Iprenger aan alle bedrijven een |met het verzoek zich op dit punt 1 mogelijk te matigen, maar het weinig geholpen. In tegendeel, ïmeester Sprenger zei ons de in- te hebben dat de bedrijven meer ht veroorzaken dan in dezelfde ie vorig jaar. „In verschillende ven is sprake van onvoldoende rsing bij het bedienen van de v onische apparatuur", aldus Mr. ger die daarmee zowel doelt op hoge volume van juke-boxen als c versterkerapparatuur voor „le- muziek. Bij het gemeentebe- stromen de klachten binnen, niet et van onnvonenden maar nu ook toeristen. De eerste maatregelen bedrijven waarop de meeste ten betrekking hadden zijn in- ls genomen. Vorige week vrijdag >t de burgemeester de muziekver- ng van Smullies Bar aan de Bin- urg voor onbepaalde tijd in te ratie f. derzoek naar aanleiding van her- ilijke klachten leerde dat dit be- inderdaad juke-box-muziek ten je bracht met een onaanvaardbaar volume. Tot dusver heeft Smul- lar zijn vergunning nog niet te- kregen. De politie heeft opdracht [lettend toe te zien op de naleving iet muziek verbod in dit bedrijf. ;e andere klachten is 't onderzoek jaande. Nooit neemt men een be- op basis van de klachten al- Af A er wordt eerst zelf gedurende dere avonden geluisterd. Menig- is de burgemeester persoonlijk op "•ertocht" geweest om vast te stel- f de klachten gegrond waren. Mr. nger geeft graag toe dat het he- aagse cafépubliek blijkbaar prijs op luide muziek, maar men heeft tekening te houden met de belan- van de grote groep omwonenden leristen die recht hebben op onge- de nachtrust. Te streng? meeste exploitanten zijn van me- dat de burgemeester op dit punt overdreven streng beleid voert en ?n dat hij als liefhebber van se- !e muziek, onvoldoende begrip op- jjt voor het feit dat het uitgaande iek vandaag de dag naar een genre ek vraagt dat nu eenmaal luid klinken om tot zijn recht te ko- ^1 Die veronderstelde onverdraag- theid van de burgemeester wordt ?r gelogenstraft door het feit dat och wel erg soepel is bij het toe van een later sluitingsuur dan uur, als een exploitant daarom gt. En dat is dan voor de rustmin- len weer aanleiding om de burge- iter te vragen alsjeblieft wat min- scheutig te zijn bij het geven van eff ingen Pl Gedurende juli speelt in van Hotel „De Pelikaan", De Koog - Zijweg 14. 'as terug uit Amerika van de Walt Pisney Studio's Hammond-organist/accordeonist he man from California) Aanbevelend, Harry Salden. Een van de jongste protesten tegen de lawaaioverlast in Den Burg is af komstig van een groep inwoners van het centrum. In een brief aan B. en W. en gemeenteraad wordt niet alleen ge klaagd over de muziek in de café's die buiten op straat hoorbaar is, maar ook over het lawaai dat des nachts over de straat slenterende groepen jongelui veroorzaken, het op grote schaal over treden van het nachtelijke bromfiets verbod en het racen van luid toeteren de auto's. Het is niet de eerste keer dat deze groep klagers zich tot de gemeen te wendde. Nu worden snelle en stren ge maatregelen geëist. Een toerist uit Oosterhout die on langs zijn vakantie doorbracht in „De Meerpaal" te De Koog schreef aan de gemeente dat hij in tegenstelling tot vorig jaar niet meer rustig heeft kun nen slapen, dat hij daarom nooit meer naar Texel zou terugkomen en dat hij daarom de door hem afgedragen toeris tenbelasting terug eiste. Een soortge lijke brief werd ook van een andere toerist ontvangen. Uit de verschillende brieven blijkt dat het bepaald niet al leen gaat om het lawaai van de hore cabedrijven. Het nachtelijk rondslente ren van (brood)dronken lieden, het rij den met brommers en auto's, het mid den op straat en met veel geschreeuw leegdrinken van flessen bier die met kratten tegelijk worden aangevoerd dat alles is minstens zo ernstig en we gens gebrek aan mankracht bij de poli tie niet te bestrijden. Uit het feit dat we dit seizoen geen echte geruchtma kende „rellen" hebben beleefd die de landelijke pers haalden, (afkloppen!) wordt door menigeen afgeleid dat al les naar wens gaat. De realiteit is ech ter dat een steeds groter deel van het vakantiepubliek geen blijk geeft van enige zelfdiscipline. Dat blijkt niet al leen uit het lawaai maar nog duidelij ker uit het op ongekende schaal over treden van de verkeersbepalingen en het op straat achterlaten van steeds grotere hoeveelheden afval. Vuile troep 'De aktie Schoon Texel in het begin van dit seizoen was een aardige stunt, maar is niet gevolgd door een reeks maatregelen om de opvoeding van het publiek te helpen corrigeren. Het aan tal afvalbakken in de dorpscentra had vertienvoudigd moeten worden. En bij al die bakken hadden dringende, op vallende borden moeten staan met het verzoek ook van deze bakken gebruik te maken. De bakken die er wel zijn worden niet tijdig geleegd, zodat er vaak meer rommel naast ligt, dan eriff. Over de toestand op de stranden hoort men de meest tegenstrijdige berichten. Volgens veel enquêteformulieren van TEXELtoerist moet het hier en daar een geweldige bende zijn en is het aan tal papierkorven hoogst onvoldoende. Volgens andere, minstens even be-, trouwbare berichten zijn de stranden niet vuiler dan vorig jaar. Het is zaak ledereen heeft wel eens gehoord van het lichten van de zee, maar de meeste mensen hebben dit merkwaardige natuur verschijnsel nooit gezien. We maken er onze lezers (en hun gastendaarom op attent, dat de zee de afgelopen nachten in vrij hevige mate heeft gelicht en dat mag worden verwacht, dat dit verschijn sel bij gelijkblijvende weersomstandig heden ook de komende nachten zal kun nen worden waargenomen. Wie er ten volle van wil gemeten, moet naar het Noordzeestrand gaan als het volledig duister is, dus omstreeks middernacht. De maan is op dat moment al praktisch onder, zodat ook deze geen ,,vals licht" kan veroorzaken. We kunnen uiteraard niet garanderen, dat het lichten zich in zo sterke mate blijft voordoen als de afge lopen nachten het geval is geweest, want om onduidelijke redenen kan er plotseling een eind aan komen. Het lichtverschijnsel wordt veroorzaakt door een microscopisch organisme, de zeevonk. De zeevonk maakt momenteel een uitbreidingsexplo sie door, waarschijnlijk als gevolg van het toegenomen fosfaatgehalte van het noordzeewater. Afgestorven zeevonk vormt een bruin-rode laag op het water. Het waarnemen van de grote rode vlek ken vanuit de lucht, was onlangs de aan leiding van de persberichten over een raadselachtig rood", dat de veiligheid van de badgasten op Texel zou bedrei gen. Dat badgasten niets van de zeevonk hebben te vrezen, kunnen zij hopelijk in de komende nachten persoonlijk ervaren. dat de situatie hier critisch in de gaten wordt gehouden. Klachten Om terug te komen op het horeca- lawaai: het is wel een onbevredigende situatie dat in de praktijk pas wordt gecontroleerd en opgetreden nadat veel klachten zijn binnengekomen. Of bij een bepaald bedrijf de muziekvergun- ning wordt ingetrokken hangt minder af van het geluidsvolume, dan van het incasseringsvermogen van de buren. Persoonlijk hebben wij vastgesteld dat in het verleden (terecht!) is opgetreden tegen bepaalde bedrijven, hoewel an dere café's aanmerkelijk meer hinder veroorzaakten maar daar waren toeval lig geen omwonenden die naar de bur gemeester of de politie waren gegaan. Voor dat laatste is nl. enige moed no dig. De persoonlijke verhouding tussen de betrokken exploitant en zijn buur man zal er doorgaans niet op vooruit gaan, als de laatste veroorzaakt dat de muziek moet worden gestopt. Terwille (Zie vervolg pagina 2) DE KOOG Vrijdagavond wordt op het strand van De Koog (Badweg) een sportviswedstrijd gehouden. Deze wed strijd was aanvankelijk op zaterdag j.l. gepland, maar kon toen wegens 't ere divisievoetbal te Den Burg niet door gaan. Begonnen wordt om 19.00 uur. Inschrijfgeld ƒ2,per persoon. De prijzen bestaan uit hengelsportartike len. Gasten zowel als Texelaars kunnen meedoen. Onze lezers worden verzocht hun gasten op de wedstrijd attent te maken, aangezien het niet in TEXEL toerist staat aangekondigd. Opnieuw is uit de Openbare Biblio theek te Den Burg geld gestolen. Het gaat om een bedrag van ƒ477,De in braak is in de nacht van dinsdag op woensdag gepleegd en is de derde bin nen vrij korte tijd. De indringer ver schafte zich toegang tot het gebouw door een ruit uit te breken. Daarna haalde hij beide kassa's leeg. Op het kampeerterrein 'Dennenoord' in de dennen werd uit diverse tenten geld vermist. In andere tenten werd wel de hele inventaris overhoop ge haald maar werd niets meegenomen. De dader is nog met opgespoord. Een onderzoek naar beide diefstallen is gaande. OOSTEREND „Ik heb uit drie plaatsen kunnen kiezen: Warns, Appel scha en Texel. Het is Texel geworden. De eilandpositie sprak mij aan en ook de openheid van de bevolking. Ik be schouw het eiland echt niet als tussen station. Als ik hier vruchtbaar werk kan doen zal ik zo lang mogelijk blij ven". Aan het woord is candidaat J. de Gier, (34) de nieuwe predikant van de Nederlands Hervormde gemeenten Oos terend en Oudeschild. Zondagmiddag zal hij in de dienst van drie uur in trede doen te Oosterend, na 's morgens om half elf in de kerk van Oudeschild te zijn bevestigd door ds. J. Dol uit Nijkerk. Zoals bekend neemt de heer De Gier de plaats in van Dr. C. Ro- zemond die op 28 februari van dit jaar naar Hoofdplaat in Zeeuws Vlaanderen is vertrokken. De nieuwe dominee is qua voorko men en spreekstijl het tegengestelde van een gesteven burgerheer die zou kunnen passen in het korps notabelen uit vroeger dagen, maar maakt ook niet de indruk van de vlotte, jonge do minee die het wel even komt maken in Oosterend. Hij is geen drukke prater, wél een idealistische denker die alles wat hij zegt, tevoren terdege overweegt. We spreken met hem in de pastorie aan de Oesterstraat waar hij al meer dan een maand woont, al heeft hij nog wei nig gelegenheid gehad het eiland te verkennen. Hij is voorlopig ingesteld op luisteren en vragen, zo zeer dat bij ons interview meer informatie van ons naar hem gaat, dan omgekeerd. Hij constateert dat de betrekkelijke beslo tenheid van een eiland als Texel voor delen biedt voor de pastorale zorg. De boel is er wat overzichtelijker door; er is niet zoveel verloop. Het is een voudiger bepaalde verhoudingen en mentaliteiten te doorzien. Wat dat laatste betreft verdiept hij zich nu al in de volksaard van „zijn" dorpen Oos terend en Oudeschild. De verschillen, overeenkomsten 't boeit hem zeer. Bakkersknecht Jacobus de Gier van de Betuwe. Hij werd geboren te Beesd op 10 oktober 1937. Zijn vader was opzichter van het landgoed „Mariënwaard" aldaar; thans is hij gepensioneerd. Jacob de Gier volgde de Mulo in Leerdam en werkte toen een paar jaar als bakkersknecht bij verschillende bazen. Hij had er toen nog geen idee van dat hij ooit dominee zou worden. Dat kwam pas toen hij in dienst was. Zijn belangstelling voor theologie verdiepte zich tijdens lang durige gesprekken met zijn legerpre- dikant. Na 's konings wapenrok te heb ban afgelegd ging hij IV2 jaar naar de HBS te Culemburg en werd toen aan het internaat Nieuw Ruimzicht van het Hervormd Opleidingscentrum te Doorn opgeleid tot het staatsexamen gymna sium alfa. Vervolgens studeerde hij aan de Utrechtse rijksuniversiteit, waar hij in 1966 zijn kandidaatsexamen theolo gie en in 1969 ook zijn kerkelijk exa men aflegde. Van 1966 tot 1967 werd de studie onderbroken omdat hij het direkteurschap waarnam van „Nieuw Ruimzicht". (Thans is de op Texel niet onbekende ds. Wolfensberger direkteur van dit internaat). In 1969 werd Jacob de Gier na een te Arnhem gehouden colloquim toegelaten tot de evangelie bediening in de N.H. kerk. Zijn eerste pastorale ervaring heeft hij gedurende de afgelopen twee jaar als voorganger van de Hervormde Evangelisatie te Nijkerkerveen. En nu dus Oosterend en Oudeschild. Hij durft zich niet uit te spreken over bepaalde verwachtingen. Hij zal zijn best doen. Meisje Een nadeel van de eilöndpositie heeft hij inmiddels wel ontdekt. Dat water is een erg absolute scheiding tus sen familieleden en relaties. Hij denkt daarbij niet alleen aan zijn nog leven de ouders, maar ook aan zijn meisje. Of er huwelijksplannen op korte ter mijn zijn? Ds. De Gier wil zich daar over niet uitspreken. We zullen het wel merken, maar het zit er wel „dik" in dat het vrijgezellenbestaan binnen af zienbare tijd ten einde loopt. „Hobby's? Mijn werk is mijn hobby. Ik houd van lezen, maar het is praktisch allemaal literatuur op het gebied van de theo logie. Een enkele keer wat anders. Ik vind Lampo een erg goede schrijver". Na enig praten blijkt de bedreiging van de levende natuur en van het leef milieu hem erg aan het hart te gaan. /Overal wordt de .natuur ontwricht maar hier is het nog goed. Ja, ik ge loof dat ik me hier wel thuis zal voe len, trouwens: waar je werkt, daar ben je altijd thuis". Zonder het zelf te weten heeft de ge meente Texel gedurende meerdere nachten comfortabel onderdak ver schaft aan jonge nomaden die in de bouwvakperiode bij honderden over Texel zwierven, 's Morgens vroeg ont dekte onze fotograaf dat een groepje jongens uit Sliedrecht heerlijk lagen te maffen in de betonnen rioolbuizen die de gemeente nabij de doorbraak War- moesstraat-Groeneplaats heeft opgesla gen. Desgevraagd verklaarden de jon gens de gemeente zeer dankbaar te zijn want van de vele onderkomens die zij in hun vakantie op Texel hadden be trokken, bevielen de rioolbuizen het beste. Misschien is het een idee voor de ge meente, voor het geval men tot de kon- klusie mocht komen dat volgend jaar toch wel een eenvoudige opvanggele- genheid voor klandestiene kampeerders moet worden geschapen. Rioolbuizen heeft men bij Gemeentewerken al, dus veel hoeft het niet te kosten. Tegen standers van gemengd kamperen kun nen gerust zijn, want per buis is slechts plaats voor één slaper. Brandgevaar is er ook met en het reinigen van de bui zen is een kwestie die voor onze brand weer geen probleem zal opleveren. De gevoelens van een deel van onze Texe laars ten aanzien van het nomodenpro- bleem kennende, is er misschien ook een meerderheid te vinden voor het in gebruik nemen van het bestaande aan gelegde riool voor dit doel. De kosten beperken zich dan tot het aanbrengen van een paar kleppen; om te voorko men dat de jongens tegen hun zin naar de rioolzuiveringsinstallatie worden ge spoeld en daar de boel verstoppen. De kosten van de kleppen zullen voor een deel door CRM worden betaald, al koesteren sommigen de vrees dat men daar als voorwaarde zal stellen dat de jongens elke ochtend moeten worden gewekt voordat de kleppen worden ge opend om het riool zijn normale funk- tie te hergeven; dit om te voorkomen dat zij in overdrachtelijke zin de pijp uit gaan Onze vroede vaderen kunnen nu in ieder geval met zeggen dat hen geen ideale kostenloze oplossing aan de hand is gedaan om het nomadenpro bleem op ts lossen. Wij wachten af. Martien van de Wetering f| Ook voor ziekenfonds en verz. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zaterdagavond a.s. ft Alle benedenzalen geopend. DANSEN m.m.v.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1