Naaktstrand kan kwaliteit van Texels toerisme verhogen I- roieuwing van met kweek bezet grasland lil TSFTS-voorzitter in brief aan raadsleden: V Economie spreekt ook woordje mee iek voor NDBOUW en VEETEELT «..-..„i,,...,, GO auffei of Droogte slaat flink toe! laags jeugdtheater met (lining Witbaard" in de irgemeester De Koninghal Burgerlijke stand Te vroeg „gejammerd"? m Filmavond Jan P. Strijbos Bezwaar tegen bestemmingsplan Den Hoorn-Zuid Onder rcilaMiV leien, i en ÏPAAL iiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1111II1111111 h. 300 ïnng. asbaki en kei -daai >pt !S in het verleden nog al eens komen, dat men min of meer ten aad het besluit nam om een per- ouwland, dat sterk met kweek •zet in „gras" te leggen. Dit met achte, dat kweek in het grasland f weinig schade zou doen. elijk zijn er nog wel veehouders, t te zwaar aankijken tegen een •lheid kweek in het grasland, is immers ook een „grasachtig" De meeste veehouders weten wel, dat kweek in goed grasland oor mag komen. In een jong sta- wordt kweekgras nog wel door ee opgenomen, maar zo gauw at ouder wordt grazen de dieren kweekplekken heen en ontstaan plekken. tng een perceel in gras blijft lig- het moeilijk de kweek terug te i, al kan met een heel goed ge- wel worden voorkomen, dat de zich verder uitbreidt, vernieuwing van grasland moet oei zijn zoveel mogelijk verbete- aan te brengen. Die verbetering zowel betrekking op de samen- ig van de grasmat als op de lig- i de daarmee direkt samenhan- ontwatering van zo'n perceel, aar onze voorkeur voor een ver- 'ing via de normale frees, de en de kilver. Als kweek aanwezig is vernieuwen van grasland met behoorlijk percentage kweek ver- lijzondere maatregelen. We willen [eronder nog eens noemen. Vernietiging van kweek door bewerking i methode, die beslist enkele ja- tvordt toegepast is een intensieve rking met de normale frees tussen zwart" maken van het grasland en opnieuw inzaaien. Na een eerste rking met de frees laat men het >el een paar weken rusten totdat week weer blad heeft gevormd. Bij eerste bewerking moet het doel il zijn de kweek in kleine stukjeé lijden. Op ieder van die kleine es komen één of meer bladeren, worden ongeveer 14 dagen na de bewerking door een tweede bewerking weer vernietigd. Daar- olgt opnieuw een rustperiode van paar weken. Er is dan opnieuw gevormd. Gaat men deze weer op- w vernietigen door een freesbe- ong, dan is er een flinke kans, dat ;week zoveel van zijn groeikracht verloren, dat na ploegen en op- w inzaaien geen kweek van bete- meer voorkomt. We hebben deze ïode vorig jaar met succes zien toe- en. Het bezwaar is, dat er tussen irt" maken en opnieuw inzaaien flinke periode ligt, waarbij het land buiten gebruik is en de kos- van bewerking vrij hoog zijn. Tussenteelt van stoppelknollen plus TCA lij deze methode wordt per ha 50 [van het kweekbestnjdingsmiddel K over het grasland gespoten. Plm. pagen na 't spuiten van TCA wordt grond omgeploegd en worden stop- cnollen of bladkool gezaaid, eze gewassen ondervinden geen of nig hinder van TCA. De kweek gt een flinke klap en krijgt mede door de overgroeiing met stoppelknol len of bladkool geen kans meer voor hergroei. Als een bezwaar van deze methode kan men aanvoeren, dat het niet mogelijk is om hetzelfde jaar nog weer een graszaadmengsel in te zaaien. Men moet hiermee wachten tot 't voor jaar, of een jaar met een akkerbouw gewas inschakelen. Spuiten met Dalapon Met kweek bezet grasland wordt in dit geval in juli-augustus kaal afge weid. Na het afweiden geeft men 300 kg kalkammon per ha. Na plm. 10 - 14 dagen wordt de grasmat bespoten met 25 kg Dalapon per bunder. Plm. 10 - 14 dagen na de bespuiting wordt de grond gefreesd en geploegd en kan het graszaadmengsel direkt worden inge zaaid. Dalapon werkt uitsluitend op het blad van de grasachtige gewassen en het blijkt, dat dit middel geen nadelige werking heeft op het nieuw ingezaaide gras. Voorwaarde is, dat Dalapon gespoten wordt op jonge kweek, die op het mo ment van de bespuiting flink aan dè groei is. Hoewel er op het moment enkele ge wassen zijn, die buiten de droogtescha- de vallen kunnen de gevolgen van de nu heersende droogte voor ons gebied nog nog erg genoeg zijn. Als we spreken van gewassen, die er buiten vallen dan denken we aan de reeds geoogste produkten, zoals gras zaad en wintergerst en op de veehou derijbedrijven het hooi en kuilgras. Verder zal de droogte op de meeste be drijven ook aan de gewassen winter rogge en zomergerst geen kwaad meer doen. Voor andere graangewassen, zoals wintertarwe en haver kan de opbrengst nog flink lijden van het tekort aan wa ter. Op het moment is dit vooral voor de wintertarwe op de droogtegevoelige gronden al heel goed te zien. Het illu streert nog weer eens duidelijk, dat voor de verbouw van tarwe aan de grond belangrijk hogere eisen worden gesteld dan voor zomergerst. Met name droogtegevoeligheid is voor de ver bouw van wintertarwe een zeer riskan te eigenschap. )e toneelgroep Haags Jeugdtheater Den Haag zal op maandag 9 augus- njn. om 2 uur in de Burgemeester Koninghal aan de Emmalaan te Den rg een toneelvoorstelling verzorgen ongeveer 2 uur. Opgevoerd zal rden het sprookje „Koning Witbaard de wondermantel". Deze dolkomi- »e voorstelling is niet alleen geschikt or de jeugd, maar ook de ouderen innen er van meegenieten. Het gezelschap heeft het afgelopen ir met veel fcucces permanent opge- den in het zaterdagmiddag-jeugd- ater „Diligentia" te Den Haag. De entree bedraagt voor kinderen als or de begeleidende ouders ƒ1,50 per rsoon. an 28 juli tot en met 3 augustus 1971 Geboren: Maaike Anna Christina, dv. xel S. Lap en Geertje M. Eelman; srnelis, zv. Cornelis Mets en Jannetje der Star; Gabriëlla, dv. Cornelis Ran en Dieuwertje T. Dam; Ron- zv. Jacob Verhagen en Hinke Dijk- Ondertrouwd: Adriaan Hutjes en aria C. Kager; Lambertus H. Sege- nk en Cornelia S. Lagerveld; Elleko ermeulen en Petronella J. M. Mens. Overleden: Amarens Glastra van eon, wv. Schijnsma, oud 88 jaar, wo- de te Den Burg; Dirk Roeper, oud jaar, wonende te Den Burg; Pieter aan. oud 73 jaar, wonende te Oude- hild. en aardappelen op het moment 3-4 mm water per dag nodig is. Als het dus zover is, dat de grond door de gewas sen volkomen droog getrokken is, is een bui van 10 mm maar toereikend voor drie dagen. Zo bekeken was de bui van maandag 12 juli, die op ons ei land 8-10 mm water bracht met recht een „druppel op een gloeiende plaat". Voor een gedeelte van de aardappe len kan gezegd worden, dat ze ook bui ten de schade vallen. De voor poot- aardappelen verbouwde gewassen uit de hogere klassen zijn op dit moment nl al dood gespoten. Voor de lagere klassen, waarbij het dood spuiten tot plm. 1 augustus kan wachten zal in ge vallen, waarbij het loof door de droogte nu al uit elkaar is gevallen zeker met een opbrengstderving moeten worden gerekend. Dit laatste geldt zeker niet voor de percelen, die voor de consumptie of voor de fabriek worden verbouwd. Meer dan voor bieten geldt, dat een gewas aardappelen, dat tijdelijk veel last van droogte heeft gehad niet goed meer op gang komt. Hoewel vorig jaar is gebleken, dat een gewas bieten, dat dagenlang vol komen slag heeft gelegen zich in de natijd flink kan herstellen moeten we bij het nog even voortduren van de droogte toch rekening houden met een opbrengstverlies van enkele tonnen per bunder. Veehouders komen in moeilijkheden Het ziet ernaar uit, dat op heel wat veebedrijven zeer binnenkort zal moe ten worden begonnen met het bijvoe ren van hooi. Na de over het algemeen zware sneden hooi is de nagroei moei lijk op gang gekomen. Nu dit door de droogte nog verergert wordt, wordt het gras zeer snel weggevreten. In deze omstandigheden is het een verstandige maatregel om tijdig over te gaan op het bijvoeren met hooi of aardappelen. Op vrijwel alle bedrijven is hooi in overvloed aanwezig. Terwijl tot voor kort nog aardappelen van de oude oogst als veevoer werden aange boden worden op het moment al weer aardappelen van de nieuwe oogst als veevoer aangevoerd. De prijs is zoda nig, dat het zelfs voor bedrijven, die nog niet helemaal aan de grond zitten met de voorraad gras aantrekkelijk kan zijn om aardappelen bij te voeren. We stellen ons voor, dat het ook voor de bedrijven, die nog een flinke koppel lammeren hebben aangehouden om de ze pas in de nazomer of herfst af te zetten moeilijk kan worden met de be weiding. Wil men deze lammeren in goede conditie houden, dan moet er voldoende en goed gras aanwezig zijn. Een paar maal heb ik geschreven, dat ik het jammer vond, dat de animo voor diepgrondbewerking dit jaar on voldoende was om de Ned. Heidemij tot het besluit te brengen om met de mengrotor te komen. Vorige week ontvingen we onver wacht het bericht, dat door de Ned. Heidemij besloten was om toch met de mengrotor naar Texel te komen. Wel iswaar is de aangemelde oppervlakte nog niet zo groot als men nodig vond om de reis naar Texel te maken, maar men hoopte, dat mede als gevolg van de goede resultaten van de vorig jaar uitgevoerde bewerking de oppervlakte nog wat groter zou worden. Het staat intussen wel vast, dat in ieder geval wel een oppervlakte van 20 ha voor diepgrondbewerking be schikbaar is gesteld. Het feit, dat de aanmeldingen voor 100°/o komen van bedrijven, waar ook vorig jaar is ge werkt wijst er op, dat de resultaten zodanig zijn, dat de hoge kosten ver antwoord worden geacht. Ook de landbouwvoorlichting durft met meer vrijmoedigheid dan vorig jaar het advies te geven om op sterk droogtegevoelige percelen een bewer king te laten uitvoeren. Nog niet helemaal „rond" Intussen is het op dit moment nog niet helemaal zeker, dat de diepgrond bewerking door zal gaan. Die zekerheid is er pas als de kosten van de diep grondbewerking weer gefinancierd kunnen worden op de wijze, zoals vorig jaar is gebeurd: afbetaling over een periode van vijf jaar. We hopen, dat de Stichting Agrarisch Texel zeer binnenkort van de provin ciale Stichting toestemming zal krijgen om 80% van de kosten van de bewer king vóór te financieren. Zodra hier over zekerheid is kunnen de werk zaamheden beginnen. loor em 3 Aardappelen en bieten veel water nodig Op dit moment zijn het op de akker bouwbedrijven vooral de gewassen aardappelen en bieten, die de gevolgen van de droogte laten zien. Wat de be hoefte aan water betreft is het voor de ze gewassen, die op dit moment in hun volle groei zijn een zeer kwetsbare pe riode. We kunnen wel aannemen, dat voor een ongestoorde groei van bieten „Rond de Poolcirkel" DE COCKSDORP Woensdagavond 11 augustus komt Jan P. Strijbos naar De Cocksdorp om in de Hervormde kerk aldaar een lezing te houden en een film te vertonen over zijn verleden jaar gehouden reizen naar IJsland en Groenland. Strijbos legde met veel vakmanschap de schoonheid van de. grootse natuur van deze gebieden vast op de kleurenfilm. Zowel voor gasten en Texelaars zal het de moeite waard zijn de voordracht mee te maken. Ve len weten al uit eigen ervaring hoe boeiend de heer Strijbos kan vertellen en zijn gehoor weet te bezielen. Vorig jaar was de toeloop voor zijn lezing zo groot dat een tweede avond moest worden georganiseerd. Het is dus zaak er vroeg bij te zijn. De toegangsprijs is ƒ1,50; scholieren betalen de helft. Aanvang acht uur. Naar mag worden verwacht zullen in de raadsvergadering van dinsdag de nieuwe bestemmingsplannen voor Ou- deschild-west, Oosterend-oost worden vastgesteld. De plannen zijn hoofdza kelijk gericht op uitbreiding van woon bebouwing. Het uitwerken van de tota le bestemmingsplannen voor de betref-» fende dorpen zal zo spoedig mogelijk gebeuren, maar dient met zorg te ge schieden, aldus B. en W. Daarom is niet overgegaan tot complete bestem mingsplannen maar wordt voorlopig volstaan met deelplannen. Omdat er geen bezwaren tegen zijn ingebracht kunnen de deelplannen voor Oosterend en Ou'schild worden vastgesteld, maar tegen het plan Den Hoorn-zuid, dat ook ter visie heeft gelegen, is een bezwaar schrift ingekomen van de Werkgroep Landschapszorg Texel. Het bezwaar schrift is gericht aan B. en W. (wat formeel onjuist is omdat bezwaren te gen bestemmingsplannen aan de raad gericht horen te zijn), maar B. en W. menen toch dat zij de aangevoerde be zwaren in overweging moeten nemen. Hiermee zal enige tijd gemoeid zijn. B. en W. beloven er in de volgende raads vergadering op terug te zullen komen. Hoewel wij dit zelf niet willen be vestigen, komt ons toch telkens ter ore dat de ongeklede dagrecreatie een verhoging van de gemiddelde kwah- teit van het bezoekerspeil met zich brengt", aldus de heer A. Stblk uit Reeuwijk,voorzitter van de Nederland se Federatie van Naturistenverenigin gen in een brief aan de leden van de gemeenteraad. De brief, kennelijk be doeld als laatste pleidooi om de raadsleden ertoe te bewegen van hun afwijzende houding jegens het Texelse naaktstrand af te zien, komt hij met nog meer argumenten die het aanwij zen van een naaktstrand zouden recht vaardigen. Wat betreft de verhoging van de gemiddelde kwaUteit van het bezoekerspeil, merkt hij op dat die verhoging geen overbodige luxe zou zijn. Berichten van de laatste tijd wij zen erop dat de kwaliteit van het toe ristisch publiek op Texel een duidelij ke achteruitgang doormaakt. De brief is een reaktie op het meer derheidsadvies van B. en W. om de NFN-aanvraag opnieuw af te wijzen. Als reden dat zo kort na de eerste aan vraag, een tweede is gevolgd, geeft de NFN-voorzitter op dat hij en zijn geest verwanten de overtuiging hadden dat de snelle evolutie in de maatschappij ten aanzien van het functionele naakt in de natuur ook op Texel niet heeft stilgestaan. Dat men op Texel wel ri sico's durft te nemen concludeert hij uit het feit dat Texel als een der eer ste gemeenten in Nederland besloot het gemengd kamperen vrij te laten. Bo vendien is sinds 1969 sprake van toe nemend illegaal naturisme op Texel. „De bij ons voorliggende informaties spreken over honderden gevallen bij acceptabele weersgesteldheid per dag verspreid zijnde over 't gehele eiland". Optimisme De aanvraag op Terschelling is af gewezen, maar volgens de NFN-voor zitter is er reden tot optimisme ten aanzien van Callantsoog en Schoorl, waar tegelijkertijd aanvragen zijn in gediend. In Callantsoog is de behande ling aangehouden en heeft men 't ver zoek in handen gesteld van een juridi sche commissie. „Deze commissie zal ten aanzien van artikel 239 Wetboek van Strafrecht, naar wij vertrouwen, tot een gunstig advies komen temeer daar ook de Vereniging van Nederland se Gemeenten in haar advies aan uw college van 14 oktober 1969 de kwestie met grote openheid bezag. Wat de ge meente Schoorl betreft vernamen wij dat onze aanvraag op het ogenblik bij een recreatiecommissie berust". Enquete Verder zegt de heer Stolk in de Tex else Courant gelezen te hebben over een op het eiland gehouden enquete (TEXELtoerist-enquete inzake toeristi sche mogelijkheden en moeilijkheden op Texel Red.) waarin onder meer om een reaktie van inzenders ten aan zien van een naturistenstrand was ge vraagd. Volgens de stand van half juli was 24% voor een naaktstrand; 10% meende dat al voldoende gelegenheid aanwezig was en 10% gaf geen ant woord. Stolk concludeert dat 44% der inzenders niet tegen is. Het percentage voorstanders is inmiddels nog gestegen tot bijna een derde. „Dit percentage mag, verder filosoferend, worden ver hoogd met een groot aantal niet-ge- vraagden daar deze, zolang het natu risme op Texel niet officieel is toege staan, hun vakantie elders naturistisch doorbrengen. Deze laatste bewering on zerzijds vindt zijn conclusie in het feit dat onze NFN bij grote regelmaat en veelvuldig vanuit het binnen- en bui tenland navraag omtrent de naturisti- sche mogelijkheden op Texel te ver werken krijgt". Economische voordelen Tenslotte wordt gewezen op de eco nomische voordelen die 'n naaktstrand voor Texel zou brengen. „Wij doen dit, wetend dat voor enige leden van uw geacht college die economische belich ting wellicht van doorslaggevende be tekenis zou kunnen zijn. Het aanwijzen van 'n naturistisch strandgedeelte is 'n in 't buitenland steeds gebleken te zijn gezonde injectie van het vreemdelin genverkeer ter plaatse. Elders bleek eveneens dat de vrees voor toeloop van gluurders en/of sensatiezoekers, onge grond was". Waarna wordt gewezen op de éerder geciteerde verwachting in zake de stijging van de bezoekerskwa liteit. „Wij menen dat onze aanvraag mag worden gezien in het belang van de veelzijdigheid van het toerisme op uw prachtige eiland. Een minder kost bare methode het toerisme op het ei land Texel een wat bredere basis te ge ven een toerisme dat zich niet be perkt tot enige topweken maar zich uitsmeert over het hele seizoen van vroeg in het voorjaar tot half oktober is nauwelijks denkbaar". GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: wit babyjasje met capu chon; rode zijden sjaal; „Vogelgids" o.a. Peterson; kinderbril, rose montuur, ovale glazen; kort rood jasje; fototoes tel Kowa, kleinbeeld, automatische be lichtingsmeter; portemonnee van zil verringetjes, inh. gouden ring en 17,-; bruine herenportemonnee met druksluiting inh. ƒ20,-; autosleutel tje Opel Rekord; zwarte knijpporte- monnee, inh. ƒ21,kaartje J'elle- boog, gouden dameshorloge; metalen ketting met 3 koperen plaatjes en ge kleurde „glazen bollen"; portemonnee met grote plastic knip, inh. 2 sleutels ƒ10,stel „sporen" (ruiter); 1 bil jet ƒ100,herenzonnebril zilverkleu rig montuur, ovaal model; portemonnee met metalen knip plus beugel, zwart, inh. ƒ15,en lipssleutel, blauwe badtas inh. handdoek, zwemspullen; kaarsendovertje, koper met houten handvat, bewerkt; gouden ring met wit-zwarte steen (agaat); zwarte da mestas, kunstleer, 1 groot vak, 1 klein vak, hengsel, inhoud donkerbruine por temonnee ƒ70,sigarettenetui etc.; bruine suède damesportemonnee inh. 30,plus vuursteentje; nummerplaat 82-26-DR; sleutel nr. 7 met rood lint-F je; herenbril dubbel focus, bovenkant montuur zwart; cypers poesje; doublé' zilver dameshorloge met zwart bandje; Rapid fototoestel in etui met flitsblok en extra rolletje; bos sleutels aan han ger met beertje, 12 sleutels, o.a. Nemefsleutel, Vibrosleutel, Opel Ka- dettsleutel; oranje zwembroek met gestreepte handdoek; herenknipporte- monnee, inh. 16 DM en ƒ40,-, tram- polinekaart; kraaminsigne 3372; dames horloge, doublé, zwart bandje met klemsluiting rond model; verzekerings bewijs brommer HVQ-685 in zwart mapje; herenleesbril, donker montuur, gecombineerde glazen; verzekerings plaatje brommer PHT-237; zwembad abonnement; herenhorloge (goud) plat, rond met inscriptie in het Duits; gou den tientje, hanger, gewelfde rand; doublé gouden herenhorloge met bre de zwarte band met gaten; donkerblau we mantelstof; herenjasje, bruin met witte vlekken, corduroy, merk Ra zed; grijs Lee-jack, kindermaat; blauw tienguldenbiljet; witte leren tas, inh. 1 biljet van ƒ100,en Zwitserse franc 100; linker kindersandaal, blauw, 3 gespen, maat 26, merk „Renata"; don kergroen regenjack, maat 14, zwaar plastic met rits, 2 grote zakken; rood bruine leren portemonnee, inh. 12,- 1 horloge en armbandje; 1 enveloppe inh. 60,Off rein; 85,1 koffer tje met inhoud; 1 donkerblauw met crème-wit jack; rood-bruine slaapzak; portemonnee „Raiffeisenbank", inh. ƒ45,—. Gevonden: 1 sleuteltje nr. 251; 1 paar open schoenen, wit, maat 39 of 40; por temonnee met grote plastic knip, inh. 2 sleutels en ƒ10,zwembroek zw.- wit gestreept (Helanca), rood-wit gestr. zwem- of bikinibroekje; zilverkleurige fietspomp; dameshorloge „Monte" 4985, doublé, zilverkleurig rekbandje; koper achtige ketting met 3-hoekige hanger; suède damesknipportemonnee inh. 22,3 VW-sleuteltjes aan hanger; witte knipportemonnee inh. ƒ8,50; rose kindertruitje prijs ƒ8,95, nieuw; auto stoeltje annex babyzitje, rood geruit; 1 blauw etui met 4 sleutels; 2 contact sleutels van Simca; schapenvacht auto kleed en grote geruite omslagdoek; zw. damestas, laktas, inh. hoofddoek, zon nebril, portemonnee; ronde portemon nee met rits, bruin-wit gevlekt (dieren huid) inh. 1,85, portefeuille, Walter Schmidt, inh. 60,rode dames- portemonnee, inh. 60,blauw re genjack met regenbroek; herenleesbril, dubbel focus in donkerbruin etui; 1 zij- iden sjaal, kakelbont, kleuren wat vaal; rode kinderportemonnee, inh. ƒ10,

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4