a« ico Witte al voor het 35e seizoen Leerzame recreatie E Jan Pleziervaarder Kunst kijken op Texel Aan de bezoekers van het Texelse strand ELtoerist 1971 pagina 3 Ook in het binnenwater kun je vissen op Texel Zwemmen aan de andere kant van Texel 4 rijdt; Ie idate ide word •i sp iantr „at :rk scha e Ui het le re zes meej 1 D; de en nol' De net isdd uur) K is tegenwoordig weer veel belangstelling voor de Jan Plezier. De mensen begin nen genoeg te krijgen van s en brommers, ze willen zich wel lekker ontspannen. Maar een jaar es geleden zag het er tamelijk som- uit. Ik heb me toen heel wat keren vraagd of het lonend genoeg was er mee door te gaan, maar sinds tijd is de animo elk jaar toegeno- In de drukste weken moet ik el- g mensen teleurstellen. Vol is nu aal vol, hè?" ,an het woord is de heer N. J. Witte uit Den Burg die dit jaar zijn 35e :oen als koetsier van de Jan Plezier >eft. We zitten naast Nico Witte op bok van zijn wagen, die juist de „re- aan de Kaapstraat heeft veria- op weg naar de Slufter. Op de de Iken achter ons een twintigtal pas- td ejiers die zich in het zonnetje laten irttrekken naar de voor hen nog on- :ende verten van het Texelse duin- strandlandschap. Vóór ons de twee van Walter en Zatopek, ieder 12 oud en sinds zes jaar bij Nico Wit- trouwe en hooggewaardeerde we die mtn i, P ende k ma arbij hofcij Petroleumslag de Eendenkooi van Korver slaan linksaf en verlaten het asfalt do- van het moderne verkeer. Walter Zatopek trekken de twintig gasten petroleumslag in. „Hare naam, hè? niet officieel hoor, maar heel vroe- gebruikten Daal en de andere krui- liers die in deze omgeving en in de [der petroleum bezorgden dit pad idat ze anders een omweg rond de igedijk moesten maken. De mensen •mden die route daarom het peter- Traditioneel hoogtepunt J Sportvissers dio naar Texel komen, leproeven meestal hun geluk op zee. Joch heeft Texel ook rijk binnenviswa- Steeds meer sportvissers hebben ervaren. Wie het wil proberen boet zijn in noordelijk Texel, in de Eierlandse polder. Er is een vergunning loor nodig en die kan worden afge haald bij de heer Cor Visman. Hij is bachter van het Eierlandse viswater en bij maakt de beginnende binnenvisser Jp Texel graag wegwijs. Dat viswater is aanmerkelijk rijker pan de meeste wateren in Noord- en fuidholland. Dat hangt onder meer sa- met de verontreiniging die op [Texel nog niet zover is voortgeschre- Bovendien zet Visman ieder jaar brote hoeveelheden jonge vis uit. Tal soorten ontwikkelen zich voor spoedig snoek, zeelt, karper, voorn, paling, brasem en zelfs snoekbaars. Be langrijkste viswater is het Eierlandse kanaal, dat de oostzijde van de polder begrenst. Hier wordt veel karper van poven de 65 centimeter gevangen. Een visvergunning voor één dag kost ƒ1,voor 'n week betaalt men ƒ4, Ivoor een maand ƒ6,en voor een heel peizoen ƒ10,Denk om het gesloten [seizoen van 15 maart tot 30 mei. Begin nende sportvissers zouden de reis naar Cocksdorp voor niets kunnen ma ken. De jeugd is helemaal goedkoop uit. Wie jonger is dan 15 jaar heeft Igeen hengelakte nodig en wie jonger is Idan 16 mag van Cor Visman gratis vis- Isen uit ideële overwegingen, want Cor Visman wil het sportvissen als goe- Ide vrijetijdsbesteding bij de jeugd sti- I muieren. Snoek gedijt uitstekend in het Eier- llandse kanaal. Ze zijn twee jaar gele iden uitgezet en zijn nu royaal aan de I maat meer dan 60 centimeter. Met Ide snoekbaars zal het volgend jaar [waarschijnlijk ook het geval zijn. Plotseling houden Walter en Zatopek de pas in. Dat doen ze ongevraagd want ze weten dat Nico Witte hier stopt om de wagen te verlaten en een drietal stukjes heidte te plukken. De biologieles die een onmisbaar onder deel is van de excursie, is begonnen. „Drie soorten hei", wijst Witte. „Kraai- hei, dophei en struikhei. Op dit mo ment bloeit alleen de dophei. De kraai- hei is al uitgebloeid en draagt zwarte bessen maar de struikhei staat in knop en bloeit over een dag of tien". Zo, dat weten we dan weer. Even later hangt de wagen even angstig scheef en weer aarzelen de paarden. Vast nummer Hij wijst op het zoete water in de sloot en zegt dat dit voorlopig het laat ste zoete water is, want straks komen we in de Slufter en daar is alles zout. Wie dus nog wat wil drinken moet even uitstappen. Vlak voordat de Jan Plezier de zilte Sluftervlakte oprijdt gebeurt er echter iets spectaculairs dat een vast nummer is geworden in de middagrit van de Jan Plezier: het handstandje boven de moddersloot. Veel passagiers weten al wat er gaat komen en pakken hun fototoestel. Wit te stapt van de bok, haalt portemonnee en andere losse artikelen uit zijn zak, spuwt in zijn handen en heft de armen ten hemel. Aan show geen gebrek. Dan pakt hij een bijzonder wrak uitziend plankje en legt dat over de sloot. En dan gebeurt het. Witte maakt een per fecte handstand op de angstig doorbui gende plank, vlak boven het stinkende modderwater. De passagiers applaudi- seren. Voor de zoveel honderdste keer looft Witte weer een rijksdaalder uit voor de passagiers die het hem nadoet. Niemand gaat op het aanbod in. Toch is het in het verleden wel eens gebeurd. Een juffrouw verklaarde dat zij op de grond een handstandje kon maken, dus waarom niet op een plank boven een Wie in de Texelse wateren wil zwem men is niet uitsluitend op het Noord zeestrand aangewezen. Het Waddenzee- water aan de oostelijke kant van het eiland biedt weliswaar geen breed strand doch een stenen dijkglooiing, maar voor echte zwemmers zijn de om standigheden hier toch wel heel aan trekkelijk. Het rustige Waddenzeewater zonder branding en sterke stroming, is betrekkelijk veilig. Op verschillende punten tussen Oosterend en Oudeschild hebben zich in de hoeken van de dijk zelfs kleine strandjes gevormd die nog nauwelijks door het publiek zijn ont dekt. Ook voor (kleine) kinderen is het hier een ideale speelgelegenheid. Ver der is het nuttig te weten dat het Wad denzeewater een paar graden warmer is dan de Noordzee en dat men tegen de soms koude westelijke of noordelij ke wind een prettige beschutting on dervindt van de hoge dijk. Bij het Waddenzeezwemmen is het wel zaak het uiterste noorden en zui den van het eiland te vermijden want hier maakt een felle stroom het zwem men juist wel levensgevaarlijk. Dus niet naar de dijk ten zuiden van de Prins Hendrikpolder en ten noorden van De Cocksdorp. SCHWIMMEN AN DER ANDEREN SEITE VON TEXEL Wer in den texelschen Gewassern schwimmen will, ist nicht ausschliesslich auf den Nordseestrand angewiesen. Das Wattenseewasser an der östlichen Seite der Insel bietet zwar keinen breiten Strand doch einen mit Steinen bepflas- terten hohen, schrag abfallende Deich. ledoch für gute Schwimmer sind die Um- stande hier sehr reizvoll. Das ruhige Wattenseewasser ohne Brandung und starke Strömung 1st verhaltnismassig sicher. An verschiedenen Stellen zwischen Oosterend und Oudeschild hat sich in den Deichecken sogar ein kleiner Strand gebildet, was vom Publikum bisher kaum entdeckt worden ist. Für kleine Kinder manche ideale Spielgelegenheit. Ferner ist es wissenswert, dass das Wattensee wasser ein paar Grade wërmer als das Nordseewasser ist und dass der hohe Deich oft einen angenehmen Schutz gé- pen kalten westllchen oder nordwest- lichen Wind bietet. Allerdings muss man beim Schwimmen in der Wattensee stets daran denken, den aussersten Norden und den Suden der Inselküste zu meiden, weil dort starke Strömungen sind, die das Schwimmen lebensgefahrlich machen. Also nicht zum Deich südlich des Prins Hendrikpolders und nördllch von De Cocksdorp I sloot. Maar de wiebelende plank bleek toch geen ideale basis want de dame in kwestie stortte in de blauwe modder en moest voortijdig huiswaarts keren. Bloemen plukken Na deze proeve van physieke vitali teit rijdt de Jan Plezier de Slufter in. De Lamsoor bloeit en dat is aanleiding voor een extra stop. Lamsoorbloemen kunnen worden gedroogd en houden lang hun kleur. Maar een Duitse dame wil een aantal planten met wortel en al meenemen om ze thuis in potten te zetten. Kan dat Onkel Nico? „Jazeker", zegt Witte. Lamsoor kun je heel goed overplanten, maar de planten gaan wel dood want ze zijn aangewezen op dat typisch zoute milieu. Het maakt diepe indruk dat de hele Slufter van tijd tot tijd onder water staat. Een strook aan gespoeld wrakhout en ander vuil is het bewijs. Links aanhoudend bereikt de Jan Plezier het strand. Een frisse noordwestelijke wind doet de passa giers huiveren. Dus komen de paarden dekens tevoorschijn. Walter en Zatopek vinden het heerlijk om door het water te rijden en de brandingsgolven tussen hun benen te zien doorspoelen. „Vorige week werd een van de dames ziek, zee ziek vanwege de golven. Die hebben we toen maar in de duinen gezet. De vol gende dag zouden we haar ophalen, In het Duinpark, dat aan het strand- slag naar paal 17 is gelegen, is met in gang van 19 juli een nieuwe excursie- programma van start gegaan. In opzet is het Duinpark een schoolinstructie- park met een programma, dat een wel kome afwisseling biedt op de biologie lessen op school. Er bleek van de zijde van het vakantiepubliek echter veel belangstelling te bestaan voor deze wijze van natuuronderricht, zodat even als vorig jaar werd besloten voor hen eenzelfde (zij het enigszins) aangepast programma te brengen gedurende de schoolvakantietijd. Er is naar gestreefd om eens wat „anders dan anders" te brengen. Van het gewone excursiepatroon (de rond wandeling met de Vogelwachter bij voorbeeld) werd dan ook helemaal af geweken. Zelfwerkzaamheid De zelfwerkzaamheid geeft een uniek maar toen was ze verdwenen. Zó snel was ze dus weer opgeknapt". Nieuwe afspraken Om Walter en Zatopek geen voortij dige hartkwaal te bezorgen stappen de passagiers af, als de wagen de standop gang van De Koog oprijdt. Weinige mi nuten later wordt de remise aan de Kaapstraat weer bereikt en zit de 12 km lange rit erop. Alle passagiers zijn gelukkig en tevreden. Nico Witte in casseert talrijke handdrukken en ent housiaste complimentjes. Dat is voor de Jan Plezierkoetsier hel gelukkigste mo ment van de dag. Maar er staan al weer nieuwe belangstellenden klaar om een afspraak te maken voor de volgen de dag. 's Morgens gaat de Jan Plezier naar het Westerslag (start om half tien; finish om kwart over twaalf) en 's mid dags naar De Slufter (start om half drie; finish om vijf uur). In de drukke weken verdient het aanbeveling om minstens een dag tevoren te bespreken, in ieder geval wanneer men met meer dan één persoon wil komen, 's Avonds kan men telefonisch bespreken (02220) 2238. Tot maandag 16 augustus wordt in de expositieruimte van het raadhuis een dubbele tentoonstelling gehouden: „Poppen" van Corrie Wentink-Bakker en „Vreemde vogels" van Joppa We- scrman-Heuseveldt. Corrie Wentink woont en werkt in Jisp. Van huisuit is zij illustratrice maar later begon zij met het maken van poppen. Eerst waren het hangpop- pen, muurpoppen maar tenslotte gingen ze bewegen met behulp van touwtjes of door handbediening. Een collectie van 25 poppen wordt in de expositie ruimte getoond. De expositie „Vreemde vogels" van Joppa Weserman sluit daarbij goed aan. De kleurrijke vogelcollectie is ge maakt van simpele materialen zoals lapjes, veertjes, kralen en lovertjes. Het is een verfijnde vorm van artistie ke handenarbeid die in ons land nau welijks bekend is maar in China en Japan grote populariteit geniet. Een 24-tal vogels wordt getoond. Het werk is te koop. Openingstijden exposities van maan dag t/m vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur en woensdags avonds van 19.30 - 21.30 uur. In dezelfde expositieruimte van 17 augustus-7 september olieverven en pentekeningen van Arthur Kempenaar. Een vermaard schilder van het Tex else landschap is A. Blok van de Vel den te De Koog. Gedurende de gehele zomer exposeert hij schilderijen, teke ningen en aquarellen in zijn atelier- woning (Dorpsstraat 48). Gratis bezich tiging zonder koopverplichting. Ook in hotel „Bos en Duin" is een klein deel van zijn collectie permanent te zien. Landschapsfotograaf J. Nauta expo seert permanent werk in zijn studio op de hoek Weverstraat-Parkstraat te Den Burg. De foto's, tot een grootte van ruim een vierkante meter, geven een goed beeld van het veelzijdige Texelse landschap en laten zien dat het eiland ook in niet-zomerse jaargetijden aan trekkelijk is. Bezichtiging is gratis zon der koopverplichting. Landschapsfotograaf Jan de Waal ex poseert continu werk in zijn beide win kels aan de Binnenburg te Den Burg. Vele tientallen Texelse landschappen en tafereeltjes legde hij met zijn camera vast, bestemd voor verkoop, maar wie alleen wil kijken, wordt even hartelijk ontvangen. Mej. A. B. Engel, Spang W 31 (nabij De Waal) exposeert in haar woning wandkleden, tapijten en ander door haar vervaardigd handwerk. Mej. Engel ge bruikt Texelse sohapewol, die ze zelf bewerkt, als materiaal voor de meeste van haar geweven produkten. Alles is te koop, maar wie alleen maar wil kij ken of mej. Engel bezig wil zien aan haar weefgetouw, is ook welkom. Men kan dagelijks, ook 's zondags, terecht van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds exposeert mevrouw A. Kunst-Zwart in en bij haar woning Kogerstraat 100 hand weef werk (spoel en kunstweven), handgesponnen garens, linnen gordijnen, gebreide kledingstuk ken en andere door haarzelf vervaar digde artikelen. Verder worden onder meer demonstraties gegeven met een primitieve spintol. Tekenaar Niek Welboren stelt zijn prenten en tekeningen permanent ten toon in zijn woning De Ruyterstraat 135 te Oudeschild. Welboren maakt vooral werk van typisch Texelse landschappen, huisjes en tafereeltjes. Wie uitkijkt naar een waardevol souvenir, zal bij hem stellig slagen, al mag men het ook bij kooploos kijken laten. Pyrola karakter aan deze gezellige en leerzame wandeling, waarbij het gehele gezin op aangename wijze met de natuur in aan raking wordt gebracht. In het Duin park worden geen kaarten verkocht. Bezoekers van het Tcxels Museum wor den 's morgens tussen 9.00- en 9.30 uur in de gelegenheid gesteld een afspraak te maken aan de kassa van het Museum. De op die manier verkregen toegangs kaart is echter geen vrijbrief voor te laat komen. Wie later komt dan de af gesproken tijd, vindt de poort van het Duinpark alweer gesloten, want vlak daarop wordt begonnen met een dia serie en U begrijpt dat er dan niet meer kan worden gestoord. Diavertoning Het is een interessante diaserie, waarin naast de problemen rond na tuur- en milieubescherming ook wordt verteld over het ontstaan van het eiland Texel, over het ontstaan van de duin- kust en over de flora en fauna van het duin. Na de diaserie wordt aan de deelne mers een aantrekkelijk uitgevoerd puzzelformulier uitgereikt. Zelfs de jonge kinderen, 6-10 jaar, zijn niet ver geten, zij krijgen hun „eigen" puzzel formulier. Een balpen en een kompas maken de uitrusting kompleet. Daarna gaat men aan de wandel, de route is duidelijk aangegeven met ge kleurde metalen pijlen en voert u door een prachtig bewaard gebleven binnen- duingebied Men kan voor de wandeling zoveel tijd nemen als men zelf wil, maar het duurt toch minstens lVa a 2 uur voor U de tafel, waarop de juiste antwoor den zijn te vinden, hebt bereikt. U bent dan weer op het punt van uitgang terug. Voor het totale programma dient U dus zeker tweeënhalf uur uit te trek ken! Gaarne heeft de redaktie van TEXELtoerist een plaatsje ingeruimd voor een open brief, geschreven door de studenten die met de bewaking van de Texelse stranden zijn belast en gericht tot allen, die van plan zijn aan het Texelse strand te gaan baden of zwemmen met andere woorden: aan vrijwel alle toeristen. Leest U de brief in ieder geval; u zou er zelfs Uw leven aan kunnen danken. Geachte strandbezoekers, Het staat wel vrijwel vast, dat U tijdens Uw vakantie op dit wonderschone eiland een of meerdere keren het strand zult bezoeken. U ziet daar onder meer staan: waarschuwingsborden en badmeestersposten. Die zijn er niet voor niets. Graag vertellen wij U wdt over die badmeesters, hun taken en Uw aandeel daarin. De badmeesters zijn studenten uit Utrecht, die het op zich hebben genomen gedurende 3 maanden de stranden te bewaken in dienst van de Gemeente Texel. De door hen bewaakte stranden zijn gelegen bij paal 9, 15, 17, 19, 20, 21 en 28 en worden bewaakt van 's ochtends 9.00 uur tot 's avonds 18.00 uur. Door de grote toename van het toerisme is het noodzakelijk geworden enige maatregelen te treffen, waaraan onvoorwaardelijk de hand zal moeten wofden gehouden in uw eigen belang. Misschien zult U enkele van deze maatregelen niet begrijpen, maar de badmeesters zullen het U altijd willen uitleggen. 1. Wilt u zo vriendelijk zijn op de bewaakte stranden te genieten van de zee en leest u dan heel goed de waarschuwingsborden, die er staan. 2. Het is verboden om met ballen, banden, zwemvesten, boten en alle andere drijvende voorwerpen het water in te gaan. Dit met het oog op de vele ongelukken, die in het verleden hiermee zijn gebeurd. 3. U dient nooit verder de zee in te gaan, dan daar waar het water u tot de middel komt. 4. Badmeesters hebben het recht U te wijzen op dat, wat in uw eigen belang is en wij vertrouwen erop, dat U hun verzoeken zult opvolgen. Nog enkele andere dingen U kunt op de badpost terecht voor verloren voorwerpen; Ook als U uw kind verliest of er een gevonden hebt; de badpost is tevens EHBO-post; Houdt U a.ub. het strand schoon. De badmeesters, die zelf dit werk in hun vakantie doen, hopen dat zij samen met U, uw vakantie tot een fijne en veilige maken. Want op Texel zijn ver- drinkingsgevallen zeldzaam. De badmeesters.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 6