(fro en Tjwartsjexeh in het Afwijzing van naaktstrand stond al vast in september 1970 A „Tribuneschrijver" De Waard riep gramschap op bij burgemeester TAXI Deel „regeerakkoord" wethoudersverkiezing Ook Texels Belang liet zich voor vier jaar binden.... Raad: Niet alleen middenstand in onderzoek betrekken Mr. Sprenger: Onjuiste voorstelling van zaken (02220) 3132 l Weijdt vervangt Standaart in fraktie Tex.Belang 2323 Kees Lexmond Vrouw (40) aan verwondingen bezweken ondernemers - akti viteiten „Outspan-girls" in Den Kurg en De Koog Bar - Dancing „De 7 Provinciën" Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed iHtnuniniiiiiiiiDuiiuiiiiiiiiiiuiiiim TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4-6, Den Burg dag 13 AUGUSTUS 1971 84e JAARGANG No. 8596 gave N.V. v.h. Langeveld De Roo(j jtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Arnro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4°/o BTW (COMMENTAAR) E gemeenteraad heeft dinsdag avond maar enkele minuten nodig gehad om afwijzend te beslissen op het tweede ver stek van de Nederlandse Federatie Naturistenverenigingen om op exel een stuk naaktstrand af te wij- in. De uitslag van de stemming gaf etzelfde beeld als twee jaar geleden: Uemaal tegen behalve de fraktie van et Pakt. De Paktfraktie was echter iet compleet want mevrouw J. Ko- ing-Bruin was wegens ziekte afwezig n de heer J. J. Westdorp arriveerde as om acht uur in de vergadering >en de behandeling van de kwestie achter de rug was. Er waren daar- oor slechts twee stemmen vóór. 'wee jaar geleden was de uitslag —4). Dat het naaktstrand zou wor- - en afgewezen stond al vast in sep- ^mber 1970, dus lang voordat bekend erd dat de NFN weer een verzoek ju indienen. Het was nl. een der af- >raken die zijn gemaakt bij de wet- oudersverkiezing. Met name de ARP H eelt destijds de candidatuur van een veede Texels Belang-man in het col- ge van B. en W. wel willen steunen, laar een der voorwaarden was dat ten in de komende raadsperiode een ventuele aanvraag om een naakt- rand zou afwijzen. Die toezegging erd gedlaan, ondanks het feit dat len bij Texels Belang weinig princi- iele bezwaren tegen het naaktstrand lad. Maar juist dat laatste zagen de prin- piële tegenstanders als een groot ge- aar. Het zou immers best kunnen dat grote Texels Belangfraktie onder in- loed van de gewijzigde meningsvor- nng en aangetrokken door het zake- jke voordeel dat een naaktstrand exel zou kunnen bieden, bij een twee- aanvraag geen bezwaar zou hebben? it gevaar werd door de heer J. Daal- er c.s. op politiek bijzonder handige ijze gekeerd, door gebruik te maken an het bij Texels Belang levende ver ingen naar nog meer invloed in het 33 agelijks bestuur van de gemeente, exels Belang maar ook de VVD en de HU deden de gevraagde belofte en ibben zich aan hun afspraak gehou- en. Dat wethouder Daalder de zaak ich nog niet helemaal vertrouwde leek uit het feit dat hij kort voor de iadsvergadering de mogelijke naakt- irandvoorstanders onder de raadsled en nog eens opbelde om hen aan hun elofte van destijds te herinneren, laar hij hoefde niet ongerust te zijn: en man een man, een woord een oord! Openheid De besprekingen die destijds aan de ethoudersverkiezing vooraf gingen aren strikt geheim. Ook de inhoud an 't bereikte 'regeerakkoord' zoals de eer Daalder het noemt, is nooit be- t De enige dancing waar een pilsje slechts 80 ct. kost Zaterdagavond a.s. de bekende d.j. kend gemaakt. Was dat wel het geval geweest, dan zou de Naturistenfedera tie natuurlijk geen verzoek hebben in gediend. Bij de NFN zou men het wel op prijs hebben gesteld als men van deze of gene zou hebben vernomen hoe de zaken er op Texel voorstonden. Nu heeft het bestuur zich nog ingespannen om de mening van de raadsleden te beïnvloeden terwijl dat uiteraard geen enkele zin had omdat het „neen" bij voorbaat vaststond. Bij de NFN had men geen flauw vermoeden dat een „regeerakkoord"; op 't laatste moment heeft men alle raadsleden zelfs nog een persoonlijke brief gestuurd waarin de diverse argumenten pro naaktstrand nog eens aan de orde werden gesteld. Men had de vele uren vrije tijd (vijf tien brieven typen) graag nuttiger be steed. Het was ook in het belang van de door allen zo geprezen duidelijkheid geweest als men in de raadsvergade ring van dinsdagavond eindelijk open kaart had gespeeld door melding te maken van de gemaakte afspraken. Nu bleef iedereen stommetje spelen. Er werd niet gediscussieerd, geen NFN- argumenten weerlegd, er kwam geen commentaar op de in dit verband toch wel interessante uitslag van de TEXEL- toerist-enquète (34% naaktstrand voor standers) en het liefst zou de meerder heid helemaal niet hebben gestemd. Dat het verzoek toch in stemming werd gebracht was op verzoek van de oppo sitie. De hele behandeling maakte daardoor een merkwaardige indruk op degenen die van niets wisten. Blamage De enige raadslid, niet behorend tot de oppositie, dat een poging leek te doen om de schijn op te houden was mej. A. G. Luijsterburg. Hoewel ook zij vorig jaar heeft beloofd tegen het naaktstrand te zullen stemmen, zei de ze pleitbezorgster voor democratie en openheid dat het leefklimaat van Texel en het groeistadium van de Texelaar naar de naturistische levenswijze in vergelijking met twee jaar geleden nog onvoldoende was veranderd zodat ze wel nee moest zeggen Maar verreweg het meest heeft zich toch wel Texels Belang geblameerd. Want was het niet deze groepering die altijd tegen „dat politieke gedoe", te gen „partijpolitiek" en „onderling ge konkel" is geweest? Had men zich niet heilig voorgenomen dat de raadsleden ongebonden, in volle persoonlijke vrij heid op de bres zoud enstaan voor het Texelse belang? Als dat met het kern punt van hun Verkiezingspropaganda was geweest, zou het zo erg niet zijn. Ook op regeringsniveau worden weder zijds afspraken gemaakt en beloften gedaan om tot een ploeg bestuurders te komen, hoe verfoeilijk deze „koehan del" in de ogen van sommigen ook mo ge zijn. Maar Texels Belang kon zich dit niet permitteren. Om meer macht te verwerven heeft deze groepering zich gebonden aan een afspraak. Maar daardoor heeft men tegelijk een be lofte aan de kiezers gebroken. Dinsdag is in het Lidwina-ziekenhuis te Den Helder de 40-jarig mevrouw Helene Eberding uit Bottrop (Duitsland) overleden. Zij bezweek aan de verwon dingen, die zij opliep hij een aanrijding die zich op 2 augustus voordeed op de kruising Slufterweg-Postweg in Eier- land. Zaterdag komen vier Zuid-Afrikaan se „outspan-girls" een bezoek brengen aan Den Burg en De Koog. Ze horen tot een grote groep Zuid-Afrikaanse meisjes die de taak hebben de Zuid- Afrikaanse „outspan"-sinaasappel op charmante wijze bij het publiek aan te bevelen. Op Texel zijn ze te zien in de bedrijven van Van der Meer, waar ze aan iedere klant die Outspan-sinaas- appcls (of grapefruits) koopt geschen ken zullen geven in de vorm van pet jes, ballonnen, citruspersjes, bouwpla ten e.d. In de zaak in de Binnenburg zijn de meisjes van 10.00 - 12.30 uur aktief en in de Supermarkt te De Koog van 10.15 - 12.30 uur. De citruscultuur van Zuid-Afnka da teert al uit de tijd van Jan van Rie- beeck, die sinaasappelboompjes naar Kaap de Goede Hoop liet brengen om de passerende schepen van vers fruit te kunnen voorzien. De Hollandse boe ren die zich met de cultuur bezig hiel den, maakten gebruik van ossewagens. Om veiligheidsredenen werden de os sen na een lange tocht 's avonds uitge spannen en in een cirkel geplaatst. De „outspan" werd daarom het begrip voor rust en verkwikking. Het verbas terde woord is de merknaam geworden voor alle Zuid-Afrikaanse sinaasappe len. Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 iiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zaterdagavond a.s. Burgemeester W. II. Sprenger heeft aan het eind van de raadsvergadering van dinsdagavond felle kritiek gele verd op uitlatingen van de heer S. de Waard in de Texelse Courant. (Bij wij ze van proef verzorgt de heer De Waard in de krant een rubriek „Van de raadstribune" waarin hij commentaar levert op de gang van zaken in de ge meenteraad). Na afloop van de rond vraag beschuldigde Mr. Sprenger de „tribuneschrijver" van het geven van een volstrekt onjuist beeld van de werkverdeling in het college van B. en W. en zelfs van het geven van valse voorlichting. Mr. Sprenger zei dat tot dusver niet is gereageerd op de inhoud van de rubriek maar dat het nu wel tijd werd om niet de indruk te wekken dat „Wie zwijgt, stemt toe'' opgaat. Mr. Sprenger zei verder letterlijk „Om met iemand te praten moet je eigenlijk op hetzelfde peil staan. Nu is het eigenaardige dat er met het peil Ivan de tribuneschrijver iets aan de hand is. Het is nl. aan de ene kant te hoog voor mij. Ik kan er niet bij hoe iemand uit de raadsvergadering, waar geen enkele wethouder aanwezig is iets kan concluderen over de taak en werk verdeling in het college van Burge meester en wethouders. Aan de andere kant is voor mij het peil van de tribu neschrijver niet hoog genoeg en dan denk ik speciaal aan één opmerking die hij maakte in het antwoord op een ingezonden stuk; hij noemde het te leurstellend dat men in deze raadsver gadering oude mensen ter wille van de centen op een bovenwoning zet. Ik meen dat de tribuneschrijver zich daar door schuldig maakt aan valse voor lichting en dat is een ernstige zaak voor iemand die beter kan weten. Ik meen dat de tribuneschrijver in ieder geval moet weten dat het hier in de discussie over de bejaardenwoningen niet ging over de centen van de ge meente en ook niet om de centen van de Stichting Bejaardenzorg maar dat het ging om het huurbedrag dat de be jaarden zelf zullen moeten opbrengen dat is heel iets anders dan iemand om de centen op een bovenwoning wil len zetten. Ik vind het teleurstellend dat op deze manier over een raadsver gadering wordt geschreven. Ik zou daar het liefst over gezwegen hebben en ze ker zwijg ik erover wat mij persoonlijk betreft. Maar ik wil niet helemaal zwij gen over wat mijn medebestuurders hier aan de tafel betreft. Ik zou hier graag in het openbaar verklaren dat die rubriek van de tribuneschrijver een volstrekt onjuist beeld geeft over de aktiviteiten van de wethouders en van het zelfstandig oordelen van elk der wethouders. Op hen is een onverdiende blaam geworpen. Ik wil met deze ver klaring volstaan. Ik weet dat ik voor het grootste deel van de hier aanwezi gen een open deur intrap maar in een enkel geval is dat wel eens nodig". Vlotte vergadering De raadsvergadering, die nauwelijks twee uur duurde, bood overigens wei nig schokkends. De heer J. Witte van de KVP was verhinderd aanwezig te zijn; wegens ziekte was ook mevrouw J. Koning-Bruin van het Pakt niet pre sent. De heer J. J. Westdorp van he* Pakt kwam een half uur later waar door hij de stemming over het naakt strand miste De naaktstranddiscussie vergde niet meer dan een minuut of tien en er werd slechts door een drietal raadsleden aan deelgenomen. Discussie ha<i nl. geen enkele zin omdat de stem mingsuitslag bij voorbaat vaststond als konsekwentie van een afspraak die voorafgaande aan de wethoudersver- De heer F. Standaart van Texels Be lang heeft bedankt voor zijn lidmaat schap van de gemeenteraad. Hij heeft laten weten graag zo spoedig mogelijk van zijn taak ontheven te willen wor den in verband met studie en andere drukke werkzaamheden. Burgemeester Sprenger maakte dit bekend aan het eind van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering. Mr. Sprenger stelde vast dat de heer Standaart zijn taak als raadslid met toewijding en opoffering heeft vervuld en bracht hem daarvoor dank. kiezing van 1970 was gemaakt. (Zie ons commentaar elders in dit nummer). Als leden van de oppositie waren de heren C. Ellen en F. Blanken van het Pakt daarbij niet betrokken geweest. Bloot raadslid Eerstgenoemde vertelde het maar een merkwaardige zaak te vinden dat de meerderheid van het college tegen een naaktstrand is, terwijl de ongekle de dagrecreatie momenteel op steeds grotere schaal wordt bedreven „over alle kanten" van het eiland. Met „alle kanten" doelde de heer Ellen op de stranden bij de Slufter en Den Hoorn. Hij veronderstelde dat de wethouders zelden op het strand kwamen zodat zij dat niet uit eigen waarneming konden bevestigen, maai* zelf had hij de men sen daar „open en bloot" bezig gezien maar er werd niet tegen hen opgetre den. De heer Ellen had zich ook in adamscostuum op het strand vermaakt, maar hij vond het onbevredigend dat dit niet legaal kan. Burgemeester Sprenger gaf hierop als commentaar dat de politie is belast met controle op de naleving van de politieverorde ning. De heer F. Blanken zei het min derheidsstandpunt van het college van B. en W. te delen. Na alles gelezen en overwogen te hebben was hem de ar gumentatie van de tegenstemmers niet duidelijk geworden. Hij wilde daarom dat de raad zich nog eens uitsprak over de kwestie; hij wilde wel eens weten hoe de kaarten nu lagen. De heer Blan ken vroeg dus stemming. Mej. A. G. Luijsterburg (CHU): „Bij onze beslis sing van twee jaar geleden hebben we ons niet uitsluitend laten leiden door onze persoonlijke visie op de zaak. We hebben toen ook het leefklimaat van Texel bekeken en het groeistadium van de Texelaar naar deze speciale leefwij ze afgetast. Dat proces is volgens mij in deze twee luttele jaren niet merk baar veranderd. Daarom blijven we bij het vroeger ingenomen standpunt en moeten we dus nee zeggen". Verder had niemand wat te zeggen en werd het meerderheidsvoorstel in stemming gebracht, met het resultaat dat alleen de aanwezige twee Pakt-leden tegen de afwijzing stemden. De boze brief van de aandeelhouders van de EMK aan het gemeentebestuur heeft veel kwaad bloed gezet. Op 6 au- L 1. Weijdt Volgens de bij Texels Belang gebruike lijke procedure zou de raadszetel van de heer Standaart nu ingenomen moeten worden door de candidaat, die bij de jongste verkiezingen de meeste stem men kreeg. Dat was de heer J. Feikema uit De Koog, maar deze heeft om ge zondheidsredenen bedankt. De eerstvol gende die aan bod kwam, was de heer L. J. Weijdt uit 't Homtje ;hij heeft het raadslidmaatschap inmiddels aanvaard. De heer Weijdt (48) is technisch hoofd ambtenaar bij de dienst nieuwe werken van de Rijkswaterstaat. Hij is vanaf het begin lid van de kiesvereniging Texels Belang en heeft veel belangstelling voor de plaatselijke problematiek. gustus j.l. heben B. en W. een gesprek gehad van de raad van commissarissen van de EMK en er daarbij op gewezen „dat de brief de vertrouwensbasis in gevaar heeft gebacht". De commissa rissen hadden daarop beloofd de aan deelhouders te zullen voorstellen de brief in te trekken. In afwachting van nader bericht van de EMK werd de raad daarom voorgesteld de behande ling van de brief uit te stellen. Vuil strand De mededeling van B. en W. dat het strand niet vuiler is dat vorig jaar had mej. Luijsterburg niet bevredigd. Ze zei dat er naast redelijk schone gedeelten, ook vuile stukken strand zijn en ze hoopte dat degenen die voor 't schoon maken van die vuile stukken verant woordelijk zijn hun taak beter zullen uitvoeren. Ze was anders bang dat de goeden onder de kwaden zouden lijden omdat de gemeente zich genoodzaakt zou zien de strandpacht te verhogen. Wethouder C. Joustra was het duide lijk oneens met mej. Luijsterburg. Op verzoek van de Jonge Ondernemersor ganisatie, zo vertelde hij, had de Werk groep Landschapszorg Texel een onder zoek ingesteld. Op 24 juli j.l. hadden leden van de groep per Landrover een rit langs het strand gemaakt. De in spectietocht duurde van kwart over zes 's morgens tot half acht 's avonds. (Zie vervolg pagina 2) telefoon (02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1