Cjroen ZwartsJexels in het harL, (Wethouder Dros bepleit terugkeer naar vaste reinigingsheffing I TAXI (02220) 3132 4eer openbareafvalbakken nodig in de dorpen Laatste blok „dure" woningen zit nu onder de kap mm 2323 TROUWPLANNEN?! witte Mercedes trouwcoupé Geslaagde lampionoptocht te Oosterend Ter overdenking Maar voor minst gesitueerden zijn ze te duur Prijs van ƒ100,voor C. Gieles Duitse (71) gewond naar ziekenhuis Zwemwedstrijden Z.P.C. TX 71 TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4-6, Den Burg SDAG 17 AUGUSTUS 1971 84e JAARGANG No. 8597 gave N.V. v.h. Lange veld De RooU tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrüdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert 20 ct. per nun. excl. 4o/o BTW 'lel Begin 1969 schakelde de gemeentelij reinigingsdienst over van emmers op ikken. Tegelijkertijd werd het vaste •inigingsrecht opgeheven; voortaan erd per zak betaald. Wat betreft wet- ouder J. C. Dros mag dit systeem orden herzien. De zakken moeten blij- maar de betaling moet weer ge bieden via het vaste reinigingsrecht. praktijk heeft volgens hem uitge- ezen dat men aan de straat zetten vefao al die gevulde vuilniszakken toch el zonde van 't geld vindt, zodat men neigd is zich op een andere manier an zijn huisvuil te ontdoen. Als de >raecnte zou besluiten het aantal af- albakken in de straten van de dorpen ■astisch uit te breiden (om zo te voor men dat toeristen en Texelaars hun .mmel op straat gooien) zal dat vol- :ns Dros mede tot gevolg hebben dat irticulieren hun gewone huisvuil ook deze bakken deponeren zodat ze er •atis vanaf zijn. Door het invoeren an reinigingsrecht, in combinatie met atis zakken of zeer goedkope zakken, >u verschijnsel voorkomen kunnen orden. Als vuilniszakken zouden de vele inzenden kunstmestzakken kunnen orden gebruikt die jaarlijks bij de ixelse boeren overblijven. Wethouder ros is van mening dat het 'heel goed ogelijk is de mensen op straat ertoe brengen hun rommel niet te laten ingeren, als in de vorm van „openba- vuilnisbakken maar voldoende ge- genheid wordt gegeven. De praktijk nu eenmaal dat vrijwel iedereen die et patatzakjes, etensafval of andere mmel door het dorp wandelt deze ihteloos neergooit als niet binnen jzichtsafstand een afvalbak aanwezig Schone zee smerig land De heer Dros deelde dit mee in de indvraag van de afgelopen raadsver- idermg, naar aanleiding van opmer- ogen van de heer C. Ellen van het ïkt. Deze had er met voldoening ken- is van genomen dat Texel over het ihoonste strand en de schoonste zee in West-Europa beschikt (en hij kon it ook uit eigen waarneming bevesti- _»»n) maar de toestand op het Texelse nd is heel wat minder rooskleurig. schone zee is een gunst van de na- [41 ur, maar de toestand op het land kan ;n zelf in de hand hebben. Op Texel het vooral in de buurt van friteskra men e.d. vaak een geweldige bende; de "®edwillende exploitanten van derge- ke eetgelegenheden niet te na gespro- n. De heer Ellen zou graag zien dat Ie exploitanten van vuilveroorzaken- neringen worden venplicht hun om- ïving voortdurend van alle afval te liveren. Ook moesten volgens hem op strandslagen meer vuilnisbakken irden geplaatst. Natuurlijk moet ook publiek worden (her)opgevoed. Heel H fektief doen soms de badmeesters het. Hen had gehoord hoe een der bad- eesters er via de luidspreker het randpubliek op attent maakte dat een ipaalde meneer zijn rommel zomaar bol het zand 'gooide. De betrokkene baamde zich diep en haastte zich ar de dichtstbijzijnde vuilnisbak. Opvoeding Mr Sprenger vertelde dat de reini- hgsproblematiek onlangs nog in B. en ter sprake is geweest. Het stellen in regels en het neerzetten van pa- erbakken is goed, maar uiteindelijk het beïnvloeden van het publiek ch het belangrijkst. Hij deed nog ns een zeer dringend beroep op de "s om daaraan mee te werken. Mej. Luijsterburg wees op een vol- ns haar gevaarlijkse verkeerssituatie i u; nl T< Informeer naar onze Martien van de Wetering te De Koog. Op de nieuwe Parallelweg zijn automobilisten geneigd snel te rij den. Toch moeten voetgangers her haaldelijk deze weg oversteken: de mensen die, nadat ze hun auto op de nieuwe parkeerplaats hebben gezet, naar het dorp terugwandelen. Mej. Luijsterburg pleitte voor het aanleggen van zebrapaden met knipperbollen zoals op de Lijnbaan in Rotterdam. Het leek haar in ieder geval niet verant woord de toestand te laten zoals die nu is. Volgens wethouder Dros zijn er nog meer problemen rond dit parkeerpro bleem. Hij schatte dat het terrein deze zomer meestal niet meer dan voor on geveer 15°/o benut is geweest.. „Maar 't wordt bekeken". Snelle brandweer Texel heeft een snelle brandweer. Als er brandalarm is spoeden de spuit gasten zich in hun particuliere auto's met de meeste spoed naar de kazerne en daarbij gaan zij zelfs zover dat ze zich niets aantrekken van de verkeers lichten op het kruispunt Emmalaan- Schilderend. De heer J. Zuidewind liet zich daarover critisch uit; he leek hem een levensgevaarlijke gewoonte. Voor Mr. Sprenger stond de goede trouw van de brandweermannen buiten twij fel maar ook hij achtte het niet juist dat ter wille van snelle brandbestrij ding grote risico's worden genomen. De heer P. Smit: „Ze kunnen beter zo'n hooischelf laten verbranden, dan dat het een mensenleven kost". De heer Zuidewind informeerde ook naar de resultaten van het efficiëncy- onderzoek dat in januari op het raad huis heeft plaatsgevonden. Mr. Spren ger: Er wordt aan het eindrapport ge werkt. Verder wilde de heer Zuidewind we ten welke mogelijkheden er zijn om zelf afval te verbranden. Hij doelde daarbij in het bijzonder op correspon dentie, rekeningen en andere papieren van vertrouwelijke aard, die men liever niet naar de belt brengt. Sinds kort is het verboden dergelijke rommel zelf op de belt te verbranden. Wethouder Dros adviseerde dergelijke bescheiden te verbranden in een kachel of ander ge sloten vat. De heer C. Ellen wees erop dat er bedrijven zijn die zich met de vernietiging van dergelijke bescheiden belasten. Sarasani: één klacht De heer Zuidewind informeerde ook naar de bevindingen omtrent drugge bruik, lawaaioverlast en verkeer. Vol gens Mr. Sprenger waren de ervarin gen dit jaar niet ongunstig. Wat drug gebruik en drughandel betreft zijn er enkele vervolgingen geweest, o.a. tegen mensen die in Sarasani werden aange houden. Niet gebleken is dat de direk- tie van deze popboerderij daar iets mee te maken heeft gehad. De lawaaiover last die Sarasani geeft is minimaal. Slechts één klacht kwam daarover bin nen. „Ik wou dat ik over alle bedrij ven zo weinig klachten hoorde", aldus Mr. Sprenger. Op een vraag van de heer Blanken of de Sarasani-exploitant zijn best had gedaan om zich aan de gemaakte af spraken te houden, antwoordde Mr. Sprenger met een „gematigd ja". „Hij had het beter gekund, maar hij heeftj zijn goede wil verschillende keren la ten blijken". Mislukte restauratie De heer Standaart had met misnoe gen geconstateerd dat de destijds door Mr. Roos van de gemeente gekochte boerderij in Zuidhaffel na restauratie witgeschilderd is. Hij vond dat lelijk en was ook slecht te spreken over de di verse veranderingen die bij de restau ratie zijn aangekocht. De boerderij is met subsidie, ook van de gemeente, ge restaureerd. De heer Daalder veronder stelde dat de witte muren toch wel juist waren, gezien het feit dat oude Texelse stolpen doorgaans gekalkte muren hebben. Overigens vond hij dat bij restauratie van dergelijke monu menten wel eens minder redelijke ei sen worden gesteld. Hij haalde een voorbeeld aan waaruit bleek dat bij een boerderij restauratie dure hand vormsteen was vereist, hoewel deze steen later werd witgeverfd. OOSTEREND Bij de vrijdag avond gehouden lampionoptocht waren veel lampions, waaronder diverse ori ginele vondsten. Met medewerking van „Excelsior" werd een rondgang door het dorp gemaakt, waarna bij de mu- zieknis de prijsuitreiking plaatsvond. De jury had dit jaar geen gemakkelijke taak. De prijswinnaars werden: Enkelingen 1. Wafelkraam, Trudie Drijver; 2. Vogelkooi, Adrie van Dijk; 3. Wolfs kop, Wille Waaier. Paren 1. Versierde parapluies, Linda Krotje en Anje Bremer; 2. Tulp en narcis, Ilse en Rianne Vonk; 3. Indianenkoppen, Johan en Ewald van Dijk. De zaterdagmiddag gehouden vlie gerwedstrijd was mede door het slech te weer geen succes. Toch gingen nog meerdere vliegers de lucht in, waarvan er enkele „aan de haal" gingen. De eerste prijs voor de mooiste vlieger ging naar Wolf Gross uit Bremen; tweede werd Els Drijver en derde Al ma Mulder. Bij de wedstrijd om de verst staande vlieger werd Jan Ellen eerste. Tweede werd Jaap Kees Drijver en derde Adrie Medema. HEINE K.EN Ter overdenking aan de meerderheid van de Texelse gemeenteraad, met na me aan de A.R. Uit de regeringsverkla ring van het kabinet Biesheuvel d.d. 3 augustus 1971. „Naarmate grotere verschillen van waardering ontstaan over de vraag of bepaalde gedragingen zedelijk toelaat baar zijn, behoren de burgers er meer op bedacht te zijn, dat zij eikaars rech ten en belangen dienen te eerbiedigen. Terwille van de vrijheid van minder heden om zich naar eigen inzicht te ontplooien behoort de meerderheid be paalde gedragswijzen, die haar onwel gevallig zijn, te aanvaarden. Maar aan de andere kant dienen minderheden in hun optreden hun medemensen geen overlast te bezorgen". Naam en adres bij de redaktie bekend Vorige week wapperde de vlag op het laatste blok van de 99 woningwet woningen aan de Bernhardlaan te Den Burg. Dat betekende dat het hoogste punt van deze zes huizen was bereikt zonder dat zich bij de bouw ongeluk ken hadden voorgedaan en het was te vens aanleiding om met voldoening te rug te zien op de vlotte gang van za ken tijdens het afgelopen jaar. Nu men bezig is met het afwerken van de laat ste huizen kunnen er menselijkerwijs gesproken geen vertragingen meer van betekenis optreden. De laatste wonin gen zullen in ieder geval medio no vember gereed zijn voor bewoning en daarmee zal dan een der grootste wo- ningbouwprojekten in de Texelse ge schiedenis zijn voltooid. Op dit moment zijn al 57 huizen be woond. De vrees dat het bij de uitgifte van deze „dure" woningen erg stroef zou gaan (sommige dachten zelfs dat men met een aantal lege huizen zou blijven zitten) is achteraf ongegrond gebleken. Het is wel waar dat veel minder gesitueerden die voor deze hui zen in aanmerking kwamen, hebben ,bedankt en nu nog wachten op het vrij komen van een oudere en daardoor 'goedkopere woning. Er vanuit gaande dat woningwetwoningen zijn bedoeld om de laagstgesitueerden behoorlijk woongenot te verschaffen is dat een tragische zaak, waarvoor men uiter aard met de woningbouwvereniging verantwoordelijk kan stellen. Nieuwe plannen Heeft de vereniging al nieuwe bouw plannen? We vroegen het voorzitter M. Bosma en hij knikte bevestigend al zijn die plannen bescheiden van opzet. Het streven is gericht op een dertigtal wo ningen. De plannen om 11 stuks te bouwen in Oosterend zijn in vergevor derd stadium; de anderen komen in het nieuwe bestemmingsplan Noord-west in Den Burg. Op dit ogenblik bestaat onzekerheid over het aantal woning zoekenden op Texel. Het staat wel vast dat er veel minder zijn dan enkele ja ren geleden. Het aantal reakties op de gemeentelijke enquete was aanvanke lijk uiterst gering; na een aanmaning via de krant zijn nu veel meer inge vulde formulieren terugontvangen. Per 1 september a.s. wil men een zuiver beeld hebben gekregen. Maar onafhan kelijk van de uitslag van de enquete De fa. C H. F Duin heeft momenteel de laatste woningen van het project van 99 onder handen. ,,Dit is Duin en dat is z'n bier" aldus een der feestleuzen op de kap. Dat bier is nooit gekomen en men kan zich dat voorstellen, want voor Duin moet het geen prettig idee zijn dat hij zijn mensen niet aan het werk kan zetten op een volgend pro/eet van dergelijke om vang. Ongetwijfeld zullen velen moeten afvloeien Jammer, want we hebben in het afgelopen jaar erg enthousiast en leuk met elkaar gewerkt", aldus een der bouwvakkers. blijft de woningbouwvereniging stre ven naar meer huizen. Krotten Naast de accute woningnood is er ook nog het krottenprobleem. In de komende jaren, zo wordt verwacht, zul len steeds meer mensen de voorkeur geven aan wonen in 'n behoorlijk huis boven het nog langer verblijven in een minderwaardig onderkomen. Erg hard lopen deze krottenbewoners nog niet want hun woon„genot" is goedkoop. Verhuizen naar iets duurders betekent tevens dat men veel andere welvaarts geneugten zal moeten opgeven, dat men „gedwongen" wordt te gaan ver huren e.d. Uit eigen zak Er is wel eens gezegd dat het mak kelijk zou lukken de 99 woningen te verhuren, omdat degenen die misschien een niet toereikend inkomen hebben, een beroep op de Bijstandswet kunnen doen. Volgenls de heer Bosma is ook dat erg meegevallen. Vrijwel alle in woners van de reeds opgeleverde hui zen betalen de 180,— „kale" huur uit eigen zak. De mentaliteit op Texel is niet zodanig dat men geen eigen ver antwoordelijkheid in deze wil dragen. Maar het is wel een feit dat de bewo ners niet tot de minimumloontrekkers kunnen worden gerekend en dat blijft men een scheve toestand vinden. Notaris Van Wijland heeft donder dagavond de eerste trekking verricht van de grote jubileumloterij van de sportvereniging Texel. Het winnende lot was nr. 737 van de heer C. Gieles, Hollewal, Den Burg. Dank zij het ent housiasme van de verkopers is men er in geslaagd alle duizend loten nog voor de eerste trekking aan de man te bren gen. Een 71-jarige vrouw uit Hannover werd zaterdagavond vrij ernstig aan haar knie gewond, toen zij op het fietspad ter hoogte van Tubantia werd aangereden door de 16-jarige bromfiet ser G.W. uit De Kocg. De vrouw wan delde met een landgenote en een meisje over het fietspad in de richting Den Burg. De uit de richting De Koog naderende bromfietser gaf een signaal, waarop een der vrouwen opzij stapte; de andere aarzelde en sprong op het laatste moment voor de voor haar uit wijkende brommer. De bejaarde Duitse werd per ambulance overgebracht naar het Lidwina ziekenhuis te Den Helder. Vorige week zijn in 't zwembad Mo lenkoog de eerste onderlinge zwem wedstrijden gehouden. Dit unieke eve nement voor Texel genoot grote pu blieke belangstelling. Zelfs de aller kleinsten van net 6 jaar deden enthou siast mee. Hieronder de uitslagen 25 meter schoolslag Meisjes onder 10 jaar: 1. Erna Tui- nema; 2. Anke van Trigt; 3. Renske v. IJsseldijk. Jongens onder 10 jaar: 1. Jaap van Beek; 2. Rob Kooiman; 3. Werner v. d. Meer. Meisjes onder 12 jaar: 1. Willeke Arensman; 2. Janneke Harting; 3. Jo- lande v. d. Meer. Jongens onder 12 jaar; 1. Jaap Ver doorn; 2. Pim van Beek; 3. Marco v. d. Vis. Meisjes onder 14 jaar: 1. Nicole van Amstel; 2. Tineke Brans; 3. Piëta Drij ver. Jongens onder 16 jaar: 1. Rob Arens man; 2. Jan de Wit; 3. Bert Wit. Meisjes onder 16 jaar: 1. Joke Tui- nema; 2. Mariska Coutinho; 3. Christy Ne ij ens. Dames: 1. mej. Margo de Graaf; 2. mevr. Brans; 3. mevr. Arensman. Heren: 1. M. Kikkert; 2. R. Hamer; 3. C. Veld. 25 meter rugslag Meisjes onder 10 jaar; 1. Erna Tui- nema; 2. Anke van Trigt; 3. Renske v. IJsseldijk. Meisjes onder 12 jaar; 1. Janneke Harting; 2. Harma Polman; 3. Willeke Arensman. Jongens onder 12 jaar: 1. Jaap Ver doorn; 2. Marco v. d. Vis; 3. Pim van Beek. Meisjes onder 14 jaar: 1. Tineke Brans; 2. Lenie Tuinema; 3. Piëta Drij ver. Jongens onder 16 jaar: 1. Bert Wit; 2. Jan de Wit; 3. Rob Arensman. Meisjes onder 16 jaar: 1. Karin Pol man; 2. Joke Tuinema; 3. Dilly Wit. Dames: 1. mej. Margo de Graaf; 2. mevr. Arensman; 3. mej. Janny Boom stra. Heren: 1. C. Veld; 2. G. Kruger; 3. H. van Sambeek. 25 meter vrije slag Jongens onder 10 jaar: 1- Jaap van Beek; 2. Erik van Etten; 3. Rob Kooi man. Meisjes onder 12 jaar: 1. Janneke Harting; 2. Willeke Arensman; 3. Har- ma Polman. Jongens onder 12 jaar: 1. Jaap Ver doorn; 2. Marco v. d. Vis; 3. Pim van Beek. Meisjes onder 14 jaar: 1. Tineke Brans; 2. Nicole van Amstel; 3. Lenie Tuinema. Jongens onder 16 jaar: 1. Willem Pe ter v. d. Vis; 2. Bert Wit; 3. Jan de Wit. Meisjes onder 16 jaar: 1. Mariska Coutinho; 2. Joke Tuinema; 3. Karin Polman. Dames: 1. mej. Margo de Graaf; 2. mevr. B. Keijser; 3. mej. Janny Boom- Heren; 1, C. Veld; 2. G. Kruger; 3. J. v. d. Meer. Over enige weken volgen de club kampioenschappen. De zwemvereniging hoopt dat er dan ook weer veel toe schouwers zullen zijn. telefoon (02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1