")e ging er zijn eigen gang Jan P. Strijbos bezocht Galapagos eilanden AGENDA s Galapagos-lezingen op Texel ALBATROSSEN Geen rancune De kiezers misleid Urenverdeling gymnastieklokalen '71-72 Burgerlijke stand Oceaan of van Eden in de Stille )ffi a k NZE grootouders gingen in hun vakanties naar Spa, naar de Ardennen en I Luik en degenen, die het wat ruimer hadden, zochten hun vertier in Zwitserland. Wij woonden in Haarlem en een uitgaansdag werd door gebracht op Kraantjelek met de Holle Boom, waar de kindertjes van- aan kwamen. Wij gingen een middag thee drinken op de Brouwerskolk, waar Duitse muzikant erbarmelijk vals stond te blazen op een klarinet. Een agje naar Zandvoort, waar wij gingen pootjebaden was een ware feestdag, e Arnhemmers trokken naar de Westerbouwing en naar de Bedriegertjes en >ms met de plezierboot naar Kasteel Doorwerth. En de Amsterdammers be efden plezier op 't Kalfje. Dat is thans allemaal geheel anders geworden. kennen wij niet meer. Wij leven in een wereld met aan alle kanten onvrede en agressie. Hoe groter de welvaart, hoe groter de agressie, de nijdigheid, de on wellevendheid. Wij zijn niet aardig meer tegenover elkaar, mededogen, de gewone vriendelijkheid, de hulpvaar digheid gaat op de loop voor de wel vaart. Want is het niet onze algemene ervaring: hoe armer de mensen, hoe vriendelijker, hoe aardiger ze zijn. enige produkt dat waarde heeft en uit gevoerd kan worden. Deze eilanden zijn zo bijzonder en zo belangrijk omdat zij een specifieke flora en fauna bezitten. Meer dan 40°/o van alle planten zijn endemische vor men en van de 84 soorten vogels, die er voorkomen, zijn er niet minder dan 67 soorten, die endemisch zijn en dus al leen hier en nergens anders ter wereld voorkomen. Odk de soort zeeleeuw, die hier voorkomt (men schat 't totale aan tal op 50 100.000 stuks), is alleen van de Galapagos eilanden bekend. Er ko men drie soorten Jan van Genten voor, de Roodpoot-, de Blauwpoot- en de ge maskerde Jan van Gent. Men vindt er twee soorten fregatvogels, wel de beste vliegers van de wereld met een vleugel spanning van ongeveer twee en eén halve meter. Hun lichaamsgewicht be staat voor 45% uit vliegspieren en ve ren en deze vogels te zien rondzwerven waarbij ze telkens hun diepgevorkte staart open en dicht vouwen in een ver rukkelijk schouwspel. En daarnaast broedt een niet vliegende aalscholver, de grootste van de wereld en ook een pinguiinsoort. Deze lijkt veel op de Humboldt-pinguin en op die van de Falklands eilanden. Die Galapagos- pinguin is wat 'kleiner en dat is volko men in overeenstemming met de Berg- manse regel. Men zou hier op de eve naar in het geheel geen pinguin ver wachten, want deze vogels zien wij als een dier van de sub-antarctic en van 't zuidpoolgebied. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De heer Jan P. Strijbos is voor- 1 1 nemens in de komende winter- 1 H maanden in diverse plaatsen op H Texel lezingen te houden over de 1 merkwaardige Galaposeilanden j| H Bijgaand artikel kan men be- j§ schouwen als algemene infonna- H tie vooraf. Nadere gegevens om- |j trent plaats en data zullen te zij- j| ner tijd worden gepubliceerd. lillllllllllllllllMIIIIMillH Op het eiland Hood in het zuidooste lijke deel van de archipel verschijnen elk jaar de Waved-Albatrossen Dat is hun broedeiland en de enige plek ter wereld waar deze soort zich aan de voortplanting wijdt. Zij komen meestal in april en zijn dan al gepaard, want zij sluiten evenals vele andere soorten al- trossen een huwelijk voor 'het leven. Maar na hun terugkeer kunnen wij tel kens genieten van hun liefdesspel, waarbij een wonderlijk en indrukwek kend arsenaal van bewegingen en ge luiden ten beste wordt gegeven. Deze behoren bij de balts en zonder dat liefdesvertoon is een paring onmogelijk. Er is maar één plaats ter wereld waar wij als toerist Albatrossen op de broed plaats kunnen gadeslaan. En dat is Hood, een verrukkelijk vogeleiland. Jan P. Strijbos rjett. lum b»IUn >«r»r,l»o«^ï>Kad <ia d* r*d*kU*°£ Wanneer we het commentaar van de gemeenteraadsvergadering van vorige week dinsdag lezen, dan is de eerste konklusie, dat de commentator gedegen informaties moet hebben gehad, om de moed te hebben de achtergronden rondom onze tweede aanvrage tot het verkrijgen van een stuk naturisten- strand, aan de openbaarheid prijs te geven. Ondanks de wetenschap, dat dergelijke ,,handjeklap-methodes" in de wereld natuurlijk meer voorkomen, kunnen wij als vertegenwoordigers van de meest eerlijke levensvorm, die denkbaar is, natuurlijk als eerste im puls alleen maar rillen en tochwe moeten begrip hebben voor het onbe grip van anderen en kunnen alleen maar betreuren, dat het onze tweede aanvrage was, die de aanleiding tot de ze voor velen pijnlijke „openheid" ge weest is. Aan de andere kant moet ge zegd, dat we blij kunnen zijn, dat via de duisternis van het politieke ogen blik er willicht door onze tweede aan vrage toch nog wel iets goeds en iets beters geboren zou kunnen worden. In zoverre was het dus opperbest, dat wij met onze tweede aanvrage niet al te lang hebben gewacht. Zonder twijfel zal ons NFN-bestuur besluiten geen verdere aanvrage op Texel in te die nen, zolang de sfeer van besturen van het eiland gekenmerkt wordt door de wijze zoals nu begrijpelijk is geworden. De tijd zal derhalve zijn werk moeten doen, d.w.z. het ongeklede ongeorgani seerde naturisme zal zich enthousiast verder openbaren. Toch willen wij hiermede wel stellen, dat de eilandb- overheid te allen tijde een beroep op onze zeer grote ervaring met buiten landse naturistenstranden zal kunnen doen. Van de zijde der NFN zal geen ran cune t.a.v. de ontwikkeling met betrek king tot onze afgewezen aanvrage be staan. Wel helaas voor het eiland Texel hebben wij weer eens beves tigd gezien, dat waar mensen oordelen, er op basis van negatieve eigenschap pen van diezelfde mensen soms zaken en dingen tot ontwikkeling komen, waarmede niemand gebaat is. Het is daarom, dat wij de gang van zaken als een betreurenswaardige af faire moeten zien. Onze federatie had tenslotte niets an ders op het oog, dan menselijk geluk, lichamelijke en vooral geestelijke volksgezondheid en door dat openstel len van dat naturistenstrand een vleug je bewustzijnswording voor de bezoe kers van dat strandje en niet minder voor de eilandbewoners zelf. Sukkelen we dan maar weer verder. Zette men dan de methode van ver krampte begeleiding van de kinderen op weg naar hun volwassenheid voort. Blijve men dan de opgroeiende jeugd paplepelgewijs belemmeren in het stre ven naar vertrouwdheid en kennis met en over het eigen menselijk lichaam. Vergete men tenslotte echter niet, dat die negatieve invloeden van de jeugd soms een mensenleven zo niet enige geslachten nodig hebben om te verwerken en tot iets goeds om te bui gen De Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen A. Stolk, Reeuwijk Het is zoals u in uw commentaar schrijft. Texels belang is de verkie zingsstrijd ingegaan onder de leuze geen politiek in de raadszaal. Maar ge dreven daar het verlangen naar nog meer macht heeft men de kiezers in de kou laten staan. Dat men hieruit zijn konklusies trekke! De aap is nu wel heel duidelijk uit de mouw gekomen. Wat het gemeentebestuur en de raad betreft; het is daar altijd al een gekon kel en gekuip geweest en dat zal wel zo blijven. Wat het naaktstrand be treft: dat komt er zeker. Thans komt men de naaktbaders immers al bij tien tallen tegen zonder dat ooit iemand klaagt of dat er wordt ingegrepen. Er moet in de gemeenteraad wat jong volk! Wat thans op de raadsstoelen zit kan op een enkele uitzondering na de geest van deze bliksemsnelle tijd niet meer bijhouden. Hun geestelijk aanpas singsvermogen is daar blijkbaar te be perkt voor. S. D. Keijser Rzn., Den Burg In het gebruiksrooster van de gym nastieklokalen in Den Buig voor het seizoen 1971-1972 zijn de volgende uren beschikbaar. Gymnastieklokaal Beatrixlaan: zaterdag van 14.00 - 18.00 uur zondag van 12.00 - 18.00 uur Gymnastieklokaal Thijsscschool: maandag van 17.00 - 19.00 uur woensdag van 14.00 - 18.30 uur van 21.00 - 22.30 uur donderdag van 21.00 - 22.30 uur vrijdag van 17.00 - 22.30 uur zaterdag van 14.00 - 22.00 uur zondag van 10.00 - 18.00 uur Burgemeester De Koninghal maandag van 18.00 - 19.30 uur dinsdag van 17.15 - 18.30 uur woensdag van 18.00 - 19.30 uur donderdag van 17.15 - 19.00 uur vrijdag van 17.15 - 19.00 uur zaterdag van 18.00 - 22.00 uur zondag van 16.00 - 18.00 uur Verenigingen of groepen die van de ze uren gebruik wensen te maken kun nen dit aanvragen bij de administratie van de Stichting Cultureel Werk Texel p.a. raadhuis. h van 11 tot en met 17 augustus 1971 Geboren: Catharina Maria, dv. Hen drik J. Smit en Catharina M. van Doorn; Jacoba Maria, dv. Leendert F. den Houter en Maria J. M. de Jonge. Ondertrouwd: Simon de Jager en Carla Kranendonk; Petrus M. Schoo en Marianne T. Koster; Foppen H. van Heerwaarden en Margaretha H. Spigt; Nicolaas P. Ooijevaar en Eitje de Rid der. Overleden: Maarten Koorn, oud 73 jaar, wonende te Den Burg; Jacobus A. Dros, oud 68 jaar, wonende te Den Burg. Vrijdag 20 augustus De Koog, Schuilhut, 14.00 uur, kerke- tocht over Texel met eigen voertuig. Zaterdag 21 augustus Den Burg, speelweide aan de Emma- laan, 13.00 uur, kaatswedstrijd tussen Texel en Den Helder. Dinsdag 24 augustus De Koog, sportveld aan de Boodtlaan, 19.00 uur, volleyballen boven 14 jaar. Woensdag 25 augustus Den Burg, Groeneplaats, vanaf 14.00 uur folklore-middag. Maandag 6 september Den Burg, Groeneplaats, sehapenfok- dag. Tot 7 september Den Burg, expositieruimte raadhuis, olieverven en pentekeningen van Art hur Kempenaar. Openingstijden van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 Landschap op een der Galapagos eilanden aliseerde hij zich de volle betekenis van deze ontdekkingen. ONVERGELIJKBAAR De Galapagos eilanden zijn niet te vergelijken met andere eilanden in de Pacific en hebben niets gemeen met de paradijselijke eilanden zoals Tahiti of eilanden van de Hawaii-groep. Alleen de opmerkelijke makheid en vertrouwe lijkheid van alle dieren, van de zee leeuwen, leguanen, schildpadden en allerlei vogels doet ons denken aan de toestand, zoals wij ons die in het para dijs voorstellen: mens en dier samen levend in de allergrootste harmonie. En ofschoon zij de mens daar al meer dan twee eeuwen hebben leren 'kennen en deze gedraagt zich als regel als een lis tig, spitsvondig en uiterst gevaarlijke predator, de dieren zijn nog altijd op vallend weinig schuw en gaan de mens niet uit de weg. De zeeleeuwen kwamen naar ons toe, als wij gingen zwemmen, zwommen vlak naast ons, doken onder ons door en het leek er op of zij met ons wilden spelen. De zeeleguanen gingen geen stap voor ons opzij en zelfs de lavahagedissen waren opmerkelijk wei nig ril en konden tot op zeer korte af stand genaderd en gefotografeerd wor den. De fregatvogels, de roodpoot- en blauwpoot Jan van Genten had je als je dat gewild had, kunnen aanraken De grappige spotvogels liepen tussen je benen door. Het is een ware belevenis om oog in oog te vertoeven met de grote Waved-Albatrossen, vogels van de zee met een vlucht van twee en een halve meter. Alleen de flamingo's waren moeilijk te benaderen en bleven buiten schot, ofschoon ze lang zo ril niet zijn als de flamingo' van de Camarque. Alleen de trekvogels en deze vertoe ven er maar tijdelijk en stammen van het continent van Noord- en Zuid- Amerika vertoonden de normale schuw heid. Dat zijn dan de steltkluten, bont- békplevieren, franjepoten, steenlopers en allerlei plevieren van Amerikaanse origine. Deze hebben 'n andere wereld leren kennen, een wereld vol roof- vijanden. PARADIJS Een wereld waar vrede en vertrou welijkheid heerst tussen mens en dier, een wereld met zuivere lucht en met Tein, helderblauw water, waar je meters diep de zeeleeuwen, allerlei vissen, grote snappers en roggen kunt volgen, een wereld met een onbesmette bodem De Galapagos eilanden zijn bevolkt door elementen, die van het vasteland de eilanden wisten te bereiken. Nadat zij waren ontstaan door gigantische vulkanische uitbarstingen, duurde het geruime1 tijd voordat de uitgebraakte massa's voldoende waren afgekoeld. Toen pas konden zich de eerste sporen van leven gaan manifesteren. Zaden van planten en sporen werden aange voerd door wind en golven. Daarna pas konden zich dieren gaan installeren. Er kwamen insecten en met in de delta's van machtige stromen losgeraakte plan- tenmassa's en bomen kwamen hagedis sen en slangen naar de eilanden, vogels konden vliegend de eilanden bereiken, evenals de vleermuizen. Een kleine zoogdier de Galapagios rat wist de lange zeereis van 1000 km. te overleven op drijvende planten en delen van bomen. Zo raakten de eilanden in een zeer lan ge evolutie bewoond. Maar grote preda- toren, zoals katachtige roofdieren, leeu wen of tijgers en poema's, beren en an dere grote roof vijanden hebben de eilanden nooit geïnfecteerd. Dat is waarschijnlijk een van de redenen, waarom de dieren op de Galapagos nog altijd zo handzaam en weinig schuw zijn. Ofschoon er al heel lang geleden mensen op de eilanden verschenen, was hun aantal ten opzichte van het enorme aantal dieren zo gering, zodat de meeste dieren nog nooit kennis hebben ge maakt met homo sapiens, het hoogst georganiseerde wezen op deze schone wereld. Uitsluitend op de Galapagos leven ook deze Blauwpoot Jan van Genten MENSEN ZELDZAAM Er zijn nog altijd grote delen van tal van eilanden, waar nog nooit een mens is verschenen. Het handjevol mensen, inwoners van Ecuador met een sterk Indiaanse inslag, speelt geen rol van betekenis. Eigenlijk zijn deze eilanden onbewoonbaar. Het klimaat, dat voor namelijk beheerst wordt door het koude water van de Humboldtstroom is niet zozeer ongunstig, maar het feit dat er geen zoet water in voldoende mate aan wezig is, is oorzaak dat de kolonisten daar een armelijk bestaan vinden. Zij verbouwen wat bananen, papaja's ananas, allerlei groenten en vruchten, wat tabak, merendeels voor eigen ge bruik. Ook koffie en dat is tenslotte het Broedende Waved-albatros een vogelsoort die nergens anders ter wereld voorkomt. mens is zeer reislustig geworden net meer zo honkvast als vroeger, •al de Nederlanders geven blijk van sterke trekdrift. Wij maken thans iari§n naar de Olympiade in Mexico- wij gaan naar Luxor in Egypte en Israël. Wij reizen door Marokko en stan naar Nepal en Bali, gaan een weken naar IJsland, Spitsbergen roenland. Hoeveel Nederlanders »n met naar de Wereldtentoonstel- in Tokio? Er worden reizen georga- ;rd naar de Kruger Wildtuin en wij inderen de witte neushoorns in luwe in Zoeloeland. Wij maken eid georganiseerde safari's naar Tanzania en Uganda en het is naai niet voorbarig om te voor in dat wij binnenkort naar Murdo d, de Amerikaanse basis in het poolgebied kunnen reizen. Er is elijks een plekje op de wereld te iken of een reis erheen behoort tot ogelijkheden. De doelstellingen zijn verschillend. Sommige willen ker nen of alle musea afsjouwen, an- r prefereren luieren in de zon of bedrijven. Niet zelden zijn het dieren, leeuwen, olifanten en nijl- *TEllen die ons trekken. Charles Dar- een der twee grootste figuren die KOQ and ooit heeft voortgebracht, zich in zijn simpelheid af (hij was log een knaap) waarom niet iedere en ornitholoog werd. haa ;fd de ongerepte natuur ons door de n dreigt te glippen gaat onze voor- lit naar de vrijheid, die de natuur an verschaffen. Die kunnen wij nog vinden in Centraal en Oost- i, in bepaalde delen van Zuid- in New-Zeeland en in Australië, de Galapagos eilanden in de Stille GALAPAGOS oldoT >ke Vs k°rt worden reizen naar deze iel georganiseerd die de mogelij k- geven kennis te maken met een uige, wilde natuur, zoals wij die ter wereld kunnen vinden. T« Charles Darwin op zijn wereld- ™et de „Beagle" ook de Galapagos en bezocht, vond hij in deje won- 'e wereld met al die woriderdie- basis van de ideën, die in hem en voor zijn nieuwe theorie over anderbaarheid der soorten. Pas i nadat hij zijn wereldreis had (en deze duurde vijf jaren!), hij met zijn boek „Het ontstaan >orten door Natuurlijke Teelt voor de dag te komen. bemoeide Darwin zich met de geologie van deze eilan- nauwelijks 'had hij voet aan of hij schakelde over op de aspecten van de archipel, verwantschap met planten en van Zuid-Amerika en ontdekte daar vertoevende Ecuadorianen t waren te zeggen, van welk zo'n olifantsschildpad afkomstig [ij zag dat er eilandrassen waren [uanen en van spotvogels en dat md bewoont werd door een ver fde soort vink. Deze moesten emaal de zelfde stamvader heb- vendien ontdekte hij dat op het- [eiland sommige soorten vinken uende biologische posities had- lenomen. Pas heel veel later re-

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4