Cjroen c/jwartsjexels in het harL, Eeuwenoude kaatssport op Texel tog onbekend en weinig beoefend CJ TAXI schrijft toneel voor televisie Drs. Sikkens over Vietnam I (02220) 3132 i 2323 Invalide redt zieh uit Schooldiplomazwemmen brandend wagentje Niet alleen voor Friezen d rAXI TOON SMIDT jfilhelminalaan 4-6, Den Burg Ook op Vlieland toeristenbelasting Zware straf «eëist legen hardleerse chauffeur Binnenkort doceren aan Vrije Lniversiteit Sombere voorspellingen voor de toekomst in de „Molenkoog" Uitslag trekking loterij Kotex Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed raiHMUiiiiiJiiiJuuuuuiiiiiuiniuiiiHiiiiiiuuiiiiniiiiniiitimuuuiimiiiiiiiiitiiiiiimi )AG 27 AUGUSTUS 1971 84e JAARGANG No. 8600 iïc N.V. v.h. Langeveld De RooU i 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vr(jdag9 Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif- felsenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 et Advert. 20 ct. per mm. excl. 4<7o BTW laterdagmiddag vond op de speel- |de hij Den Burg voor de tweede de jaarlijkse ontmoeting plaats jen de Heldcrse en Texelse kaats- Iniging. De wedstrijden hadden een fcnend verloop, hoewel de Helderse Iers verreweg de sterksten bleken lie wisselbeker (beschikbaar gesteld Bakker Optische Bedrijven n.v.) I door een der „overkantse" kaat- 1 werd veroverd. De belangstelling I de zijde van het publiek was vrij I, wat men in de vereniging wel Iszins betreurd. Ook het aantal le- J is sinds de oprichting van Texels Isvereniging „K.V. Texel 70" in juni 1 het vorig jaar slechts gestegen tot Roe komt het, dat voor deze sport [veinia belangstelling bestaat, ter-| andere soortgelijke sporten als ïinton of tennis niet over beoefe- i te klagen hebben? lorzitter en oprichter van de Texel- |aatsvereniging, de heer A. de Haan )en Burg vermoedt, dat het vooral Inbekendheid van de sport is, die pensen ervoor doet terugschrikken I de kaatsbaan te stappen. „Boven- I wordt heel vaak gezegd dat men kaatsen in Friesland geboren zijn. Dat is volslagen onzin", |it voorzitter De Haan. Wel is het dat van de 16 leden, er meer I de helft uit Friesland afkomstig |en de sport van vroeger kennen, dat wil nog niet zeggen dat ie- i, die niets van het spel afweet liet zou kunnen leren. De gedachte ■iet een typisch Friese sport zou lis vermoedelijk ontstaan door het ■dat de kaatssport daar (met name Janeker) in stand werd gehouden langzamerhand uitgedragen werd lhet hele land. Eenwenoude sport I kaatssport is al zeer oud, zo oud, pen voor het ontstaan waarschijn- leuwen terug zal moeten gaan. In pland is 't niet alleen een van de Ie sporten maar ook oudst gere lateerde sport. Het stamt af van de leien, die in de grijze oudheid al In beoefend door de Grieken en lenaren en werd in de vroege lleeuwen populair in Frankrijk en Jland vankelijk was het een elitesport. ipel werd gespeeld op kaatsbanen aanleg hiervan was een kostbare legenheid. Later werd ook de 'ge- man geïnteresseerd. Omdat hem iddelen om een kaatsbaan in te in ontbraken speelde hij op stra- pleinen, d.w.z. heel vaak in de Idellijke nabijheid van kerken, kwam nogal eens voor dat de lenstcn werden gehinderd door iwaai en de door rondvliegende aangerichte schade en zo werd irzoek van de geestelijke autori- rond 1390 het kaatsen op zondag len. Dit was de enige vrije dag _.e werkende klasse, zodat 't ver- Q len rechtstreekse aanval op de •rt betekende. Bovendien werd potest van de kerk door de aan- :en niet geremd. Zij hadden zich els afgewend van het spelen met IQlote hand en gingen een soort gebruiken. Hieruit is later ver dijk het tennissen ontstaan. De Inen identieke telling is, naast an- Overeenkomsten, te frappant om lig te zijn. Nieuw leven. Ikaatssport zou zeker tot onder- jgedoemd zijn geweest, als niet Franeker notabelen aan het |an de vorige eeuw een vereni- telefoon (02220) dag en nacht pciaal voor ziekenfonds en verzekering. ging hadden opgericht en al het moge lijke gedaan hadden om de sport nieuw leven in te blazen. Het initiatief vond weerklank en de belangstelling groei de snel. Thans zijn er over het hele land verspreid meer dan 100 vereni gingen met een 10.000 leden, waaron der een hoog percentage jongeren. Elk jaar wordt er een internationaal kaats- toernooi georganiseerd en daarnaast is er op de vijfde woensdag van juli een massaal kaatsfestijn in Franeker. Spelregels De spelregels komen in grote lijnen overeen met die van het veel bekende re tennissen. Gespeeld wordt door twee partijen van elk drie spelers op een terrein (meestal grasveld) van 60 bij 32 meter. In het speelveld is een slagperk aangebracht (van 18 bij 4 meter) van waaruit twee leden van de slagpartij opereren. De opslagpartij en de derde persoon van de slagploeg stellen zich in het overgebleven vak op en serveren vanaf een vaste plaats de bal onder hands naar de tegenpartij, die probeert de bal onmiddellijk te retourneren. Het opslaan gebeurt met de blote hand, voor het terugkaatsen (hievan stamt het gezegde: Wia kaatst kan de bal verwachten) mag een handschoen ge dragen worden. Van belang is, dat men de bal zo ver mogelijk gooit en buiten het bereik van de tegenstander. Voor de puntentelling wordt van oudsher gebruik gemaakt van een telegraaf, een toestel bestaande uit een hoge paal met drie horizontale armen, waaraan bordjes en andere puntenmarkeringen worden gehangen. De Texelse kaatsers hebben ook zo'n apparaat, vervaardigd door een der leden, de heer Berken bosch. Iedere zaterdagmiddag vanaf half twee wordt op de speelweide druk ge traind, want men wil volgend jaar de beker uit Den Helder terughalen. Des winters verhuist men naar de Burge meester De Koninghal, waar ook uit stekend gekaatst kan worden, zo bleek het afgelopen winterseizoen. Tot eind september wordt bij voldoende deelna me iedere woensdagavond om 6 uur een competitie gehouden. De beste kaatser van het seizoen krijgt een wis selbeker. Ontspannend en gezond De heer De Haan noemt het kaatsen niet alleen een spannende sport, maar ook een uitstekende manier om zich geestelijk en lichamelijk te ontspannen. Tientallen, gewoonlijk ongebruikte spieren worden geoefend. Toch is het geen vermoeiende of afmattende sport, dat blijkt wel uit de grote leeftijdsver schillen onder de spelers. Er is geen minimumleeftijd gesteld en men kan ook op hoge leeftijd vaak nog meedoen. Wie om gezondheidsredenen niet meer kan voetballen, mag in veel gevallen nog best kaatsen. Opvallend is het dat mensen met aanleg voor badminton of tennis grote aanleg voor het spel heb ben. Het is niet onwaarschijnlijk, dat bin nenkort ook op Vlieland toeristenbelas ting geheven gaat worden. In de eerst volgende raadsvergadering zullen B. en W. van Vlieland met voorstellen komen voor de invoering van een belasting ter zake van het houden van nachtverblijf of het hebben van een gemeubileerde woning (tweede woning) en van een toeristenbelasting. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Voorzitter De Haan, zelf een enthou siast beoefenaar van de kaatssport doet ijverig pogingen om de kaatssport op Teexl populair te maken en de vereni ging meer leden te bezorgen. Wie ge- interesseert is kan zonder enige ver plichting tijdens zowel de competitie als het terreinoefenen komen kijken en zelf ook een balletje meeslaan. Het aantal spelers per baan is eenvoudig te vergroten en bovendien biedt de speel weide voldoende ruimte voor minstens nog twee banen. Leuk is het te weten, dat de vereniging er diverse leden bij- gekregen heeft, die toevallig langs kwamen en even meespeelden en zo veel aanleg bleken te bezitten, dat zij al direkt een goed figuur sloegen. Weinig onkosten Het lidmaatschap kost ƒ10,per jaar en de overige onkosten zijn onge veer ƒ15,voor een handschoen en (vanaf half oktober tot mei) ƒ1,p.p. per avond voor de zaalhuur. Ballen en het overige materiaal, voor het aflijnen van de baan e.d. verzorgt de kaatsver- eniging. Ook materiaal kan men via de club betrekken. De bal, eigenlijk het enige benodigde attribuut, mag niet zwaarder wegen dan 22 gram (ongeveer de grootte van een ei) en be staat uit een leren omhulsel, gevuld met paarde- of koeiehaar. Er is in Ne derland slechts één persoon, die in op dracht van de Koninklijke Nederlandse Kaatsbond deze ballen vervaardigt. Gistermiddag raakte de heer Alb. Bakker uit Den Hoorn zijn invalidewa gen kwijt. Tijdens een rijtoer door Noordholland was hij een kopje koffie gaan drinken in restaurant „De Stolp" aan de Kanaalweg ter hoogte van de Schagerbrug. Toen hij enige tijd later weer wilde vertrekken en de motor startte, vloog de benzinetank in brand. Hij wist uit de wagen te klimmen en kon met behulp van zijn krukken bui ten bereik van het vuur komen. Het voertuig ging geheel verloren. Ver moedelijk heeft een lek in de benzine toevoer de brand veroorzaakt. Met een toevallig passerende Texelse bekende keerde de heer Bakker naar Texel te rug. Dinsdag hoorde de 28-jarige C.K. uit De Koog 5 maanden onvoorwaardelijk en 4 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid tegen zich eisen door de Of ficier van Justitie van de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar. K. moest voorkomen i.v.m. een door hem ver oorzaakte aanrijding in De Koog enige maanden geleden. K, is al diverse ma len met de politie in aanraking ge weest wegens het rijden onder invloed en verscheidene keren werd hem voor korte tijd de rijbevoegdheid ontnomen. Het onverbetelijk gedrag van K. was aanleiding een zwaardere straf te ei sen. De uitspraak zal over twee weken gedaan worden. maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 Voor de V.P.R.O. is drs. J. Sik kens uit Den Burg, leraar aard rijkskunde aan het Rijksatheneum, mo menteel bezig met het schrijven van een toneelstuk voor de televisie. Het wordt een ongeveer cén uur durend spel over de Vietnam-desertcurs en de gebeurtenissen in en rond Vietnam. Van de Vereniging van Letterkundigen kreeg hij een schrijfbeurs, waardoor het mogelijk werd zijn werk aan het Atheneum enige maanden te onderbre ken en zich geheel aan het schrijven te wijden. Zijn taak op de school wordt overgenomen door de heer Groenestein uit Groningen. Begin november her vat drs. Sikkens zijn onderwijsfunktie weer, maar slechts voor vier weken, want per 1 december is hij benoemd als wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Vrije Universiteit van Amster dam. Het televisiespel wordt in nauwe sa menwerking met regisseur Krijn ter Braak en dramaturg Wilbert Bank ge schreven. Zij begeleiden de auteur met nuttige aanwijzingen op technisch ge bied. Gezamenlijk bestuderen zij het toneelstuk vanaf het jongste stadium en korngeren de schrijver waar dit no dig wordt geacht. Dit is voor het schrij. ven van televisietoneel een zeer effek- tieve methode gebleken, om te voorko men dat het verhaal niet teveel moet worden veranderd om voor uitzending geschikt te zijn en de intentie van de auteur niet verminkt overkomt of ge heel verloren gaat. Oorspronkelijk is drs. J. Sikkens so- ciaal-geograaf. In september 1963 deed hij doctoraal examen te Groningen, waarna hij ongeveer een jaar lesgaf aan een meisjesschool in Utrecht. Van af 1964 werkt hij op Texel. Schrijven doet hij al ettelijke jaren. Aanvankelijk meer wetenschappelijk getinte literatuur, later vooral korte verhalen, toneel en zelfs werd een ro man van hem uitgegeven, met de titel „Glas". In het najaar van 1968 voerde het toneelgezelschap „Studio" zijn een akter „Veilig in de kelder" op, gecom bineerd met werk van een Amerikaan- se en Tjechische auteur onder de ver zameltitel „Tri-chloor". Een kort ver haal van hem werd onlangs in het tijd schrift Avenue gepubliceerd in de ru briek „Avenue-literatuur". Naast het stuk voor de VPRO is hij nog bezig met een toneelstuk voor de AVRO (een televisieopdracht) en ook werkt hij aan een auto-biografische roman. We hadden deze week een gesprek met hem. Waarover schrijft hij en waarom? Eigenlijk zijn er maar twee onderwer pen, die centraal staan in al zijn werk. Dit is allereerst de nogal pessimistisch klinkende verwachting, dat een kata- strofe op de aarde en met name voor de Westerse beschaving niet lang meer zal uitblijven. Protest „Er zijn duizenden gevaren, die ons bedreigen (Denk aan de atoombom of de milieuvervuiling) en eigenlijk is die katastrofe al aan de gang. Ik protes teer tegen de ongelooflijke domheid van beleidsvoerders, die voornamelijk denken in termen van winst en beslis singen op korte termijn nemen. Ik walg steeds meer van onze corrupte en zie ke Westerse maatschappij. De huidige verdeling van inkomsten onder de vol keren en onze leefwijze hebben nl. tot gevolg, dat wij het goed heb ben ten koste van anderen (twee derde van de wereldbevolking leeft im mers in grote armoede) en bovendien vervreemdt men langzamerhand van het eigenlijke van het leven. Nog wei nig mensen beseffen dit, „we worden pas wakker op ons sterfbed". Wanbegrip Een andere drijfveer tot schrijven is het wanbegrip tussen de mensen, waar in in wezen de oorzaak van alle ellen de, oorlog en heersende wantoestanden is terug te brengen. „De intermenselij ke verhoudingen: De moeilijkheid van de mens om de ander te begrijpen en het besef, dat uiteindelijk iedereen een zaam is, is de basis van mijn verhalen". In zijn sombere voorspellingen en protest wordt hij gesterkt, bij het zien van de onbeschrijflijke armoede in de diverse landen. Als lid van het Aard rijkskundig genootschap maakte drs. Sikkens diverse boeiende excursies o.a. naar de Arabische landen Sy rië, Libanon en Egypte ('64) en Israël ('60) Twee jaar geleden maakte hij een reis naar Suriname. Onlangs nam hij met nog 30 geo grafen deel aan een reis door Tunesië, bezocht enkele ontwikkelingsprojekten in een twee jaar geleden door over stroming getroffen gebied en maakte hier kennis met Nomadenstammen. Ontwikkelingswerk Als docent aan de V.U. hoopt hij zijn ideeën te kunnen uitdragen aan jonge, idealistische en veelal nog een levens doel zoekende studenten. „Ik hoop zoveel mogelijk jongeren te kunnen interesseren voor het ontwik kelingswerk". Ook wil hij zich verder bekwamen in zijn vak, om mogelijk in de verre toekomst zelf naar een land te vertrekken, waar hij zijn kennis en kracht voor een of ander ontwikke- lingsprojekt kan inzetten. De universi- Op woensdag 8 september a.s., 's middags om half twee wordt in het zwembad „Molenkoog" te Den Burg di- plomazwemmen gehouden voor de scholieren. Het betreft de zwemdiplo ma's A en B. De beoordelingscommis sie zal bestaan uit de heer S. Dros, le raar lichamelijke oefening m.o. en de heer J. van Amstel, chef-badmeester van het zwembad. Het toezicht op het afleggen van de zwemexamens zal worden uitgeoefend door de heer J. C. Pelgrim, leraar lichamelijke oefening, als plaatsvervanger van de inspecteur lichamelijke oefening bij het lager on derwijs te Alkmaar. Er zullen ongeveer 120 scholieren van de .lagere scholen voor het afleg gen van de proef voor het diploma A en ongeveer 40 voor het diploma B in aanmerking komen. Het afzwemmen, dit is de vaststelling welke jongens en meisjes in aanmerking komen aan het examen deel te nemen, vindt thans da gelijks plaats voor leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van de lagere scho len. De toegelatenen krijgen hiervan mondeling bericht. De leerlingen van de le, 2e en 3e klassen van de lagere scholen die in aanmerking komen dienen door het betreffende schoolhoofd uiterlijk 3 sep tember a.s. te worden opgegeven bij de chef-badmeester aan het zwembad. Het afzwemmen van deze leerlingen vindt plaats in de week van 30 augustus tot 3 september a.s. Aan het afleggen van de examens en aan het verkrijgen van de zwemdiplo ma's zijn geen kosten verbonden. Ouders en verdere belangstellenden zijn van harte welkom. De toegang tot het zwembad is die middag geheel vrij. Het diplomazwemmen van de leer lingen van de lagere scholen zal om half twee beginnen en omstreeks vier uur afgelopen zijn, waarna de diploma- uitreiking plaats vindt. Om ongeveer kwart over vier begint het diploma- zwemmen van de leerlingen van het voortgezet onderwijs. Dit zal om onge veer zes uur beëindigd zijn. De eisen voor het diploma A zijn: a. 25 meter gekleed borstzwemmen (dit is één baantje); b. 75 meter borstzwemmen met zwem slag naar keuze zonder te stoppen, 50 meter rugzwemmen (dit in totaal 3 2 is 5 baantjes); c. één minuut watertrappen. De eisen voor het diploma B zijn: a. 75 meter gekleed borstzwemmen met zwemslag naar keuze en zonder stoppen, 25 meter rugzwemmen. (dit is in totaal 3 1 is 4 baantjes); b. 125 meter borstzwemmen met zwem slag naar keuze en zonder stoppen, 75 meter rugzwemmen (dit is 5 3 is 8 baantjes); c. één minuut watertrappen. Winnaar van de 1ste prijs van de Kotex-loterij is de bezitter van het lot nr. 308, de tweede prijs is voor nr. 1425. De overige prijzen zijn gevallen op de nummers; 1932, 604, 2510, 182, 833, 426, 1398, 2307, 2093. De prijzen kunnen worden afgehaald bij K. v. d. ,Veen, Hollewal 3 te Den Burg. teit biedt nog andere voordelen. Door dat men zelf de werkuren kan bepa len blijft er meer tijd over om te schrijven. Drs. Sikkens gaat echter niet verhui zen naar Amsterdam, want het voor deel van dicht bij je werk zijn vindt hij niet opwegen tegen het wonen op Texel. „Wij houden van het eiland en van de mensen hier en prefereren Texel als woonplaats boven de rand stad". ÜIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIUIIIUUIIUUIIIIIIIIllllllllll Martien van de Wetering 1 Ook voor ziekenfonds en verz. 1 «MimimHinniiiniiiiniiiiinHiiiiaiiiuauiniiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiinuiiiiiiiiiium

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1