Groen 'ZwartsJexels in het harL, Jitvoering „Texelstroom"-projekt gaat precies volgens tijdschema I i De Toekomst!! TAXI Conrector Hennephof vertrekt na 15 jaar van Texel Reusachtige oliereservoirs zijn bijna gereed V.d. Eijk een groot verlies voor de school I (02220) 3132 I Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed St. Jeroengroep start nieuwe seizoen Rectificatie I Vrijdag? Zaterdag X Zondag Geparkeerde auto rijdt de haven in Jannie Grisnigt (16) bij finalisten van mode-ontwerpwedstrijd Burgerlijke stand DAG 3 SEPTEMBER 1971 84e JAARGANG No. 8602 «ve N.V. v.h. Langeveld De Rooü bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesoralaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. SO ct incasso; los 20 ct Advert 20 ct. per mm. excl. 4<>/0 BTW ,e!< Het ziet er naar tiit, dat het met de ivv van de water- en elektriciteitsfa- ek en de werkhaven bij Oudeschild 1 wat voorspoediger zal verlopen met de voorbereidingen. Bij het ken van de plannen is een vertraging een jaar ontstaan; de uitvoering de werkzaamheden verlopen tot heden echter precies volgens het ischema. Wie een kijkje op het 20 grote bouwterrein gaat nemen, zal ïral al de beginselen van 't toekom- ;e geheel waarnemen, zij het nog ig en rommelig. Over de hele afstand ïaf de inlaatsluis via het zeewater- sin tot op de plaats van de nieuwe ven heerst een grote bedrijvigheid. 1 'raglines van De Vries v. d. Wiel hier wekenlang iedere dag bezig t het graafwerk. Het watermeer, dat neter diep moet worden 'heeft over breedte van enkele tientallen me- s deze diepte al bereikt. De haven rdt nog twee meter dieper. Hier rdt nog niet gegraven, maar is men de 230 meter lange loskade begon- Het zand, dat bij het uitgraven ichikbaar komt zal voor een deel ge- ikt worden voor 'het ophogen van Delta-dijk en wordt opgeslagen op haventerem tussen bassin en haven, menteel steken de enorme grondho- al enkele meters boven de oude dijk uit. Met de fabriek zelf gaat alles volgens plan. Het fundament het laagbouwgedeelte, waarin kan controlekamer, kantoor en andere soneelsvertrekken zullen komen, met ronder een kleine kabelkelder is al ia gereed en ook het fundament van eigenlijke fabriekshal daarnaast 'ïjna gestort. Hoog boven de vloeren een de betonnen voetingen voor de de dieselmotoren uit en ook de ex- verzwaarde ondergrond voor de ,«rige „gewichtige" apparatuur 61; delijk aan te wijzen. In oktober zal irschijnlijk een aanvang worden ge- ikt met het opzetten van het meta- spantwerk. Verwacht wordt, dat het eriaal over enkele weken aankomt. machines zijn al grotendeels klaar, turbines en generatoren staan in [eland gereed voor verscheping en ;wee stoomketels, afkomstig uit ma- tiefabriek „De Schelde" te Vlaardin- en de zes watertanks van de machi- abriek v.h. E. H. Begemann uit Hel- id liggen opgeslagen op het haven- em in Amsterdam. et zal echter nog wel enige maan- duren, voor men aan het plaatsen de motoren toe is. Stookoliereservoirs et eerste onderdeél, dat binnenkort Sr is, zijn de drie olietanks. Twee jan zijn acht meter hoog en be id voor de opslag van de zware (of- Bovenstaande opname van de werkzaam heden aan het pompstation werd ge maakt vanaf de nieuwe Delta-dijk. Op de achtergrond het toekomstige zeewater bassin tegen de huidige dijk. wel industrie-) stookolie, die gebruikt gaat worden voor de stoomketels. To taal kan 8000 m3 in voorraad worden gehouden. In de kleinere tank, met een inhoud van 1000 m3 zal lichte olie wor den opgeslagen Deze gasolie is nodig voor het starten van de stoomketels en dieselmotoren. Het bouwen van de drie reservoirs was een gecompliceerd en tijdrovend karwei. De zijwanden, be staande uit vier op elkaar staande rin gen van metalen platen, werden vanuit het midden met een bouwkraan om hoog gehesen. Voor het dichtlassen moest steeds rondom een stijger aan de wand worden gemaakt. Een plaat uit de onderste ring werd pas vastge- last, nadat de opvouwbare kraanmast plus onderstel waren verwijderd. Verwarmde olie In de beide grote tanks is vlak boven de vloer een ingewikkeld buizennet aangelegd, waardoor stoom zal worden gevoerd vanuit de fabriek. Dit is nood zakelijk, om de dikke oliemassa enigs zins op temperatuur te houden. Rond de plaats, waar zich de afvoerleiding bevindt, intensiveert zich ook het ver warmingsspiraal en bereikt de vloeistof een temperatuur van 50 - 70° en is daardoor redelijk verpompbaar. Bij aankomst in de fabriek wordt er nog verder verhit tot 110°, zodat de brandstof tenslotte verstuifbaar is en maximaal verbruikt kan worden. Bin nenkort zullen de tanks vol water ge pompt worden, om eventuele lekken te constateren en de deugdelijkheid van de constructie te beproeven. Maar eerst krijgen de schilders nog een „aardig" klusje op te knappen. De wanden van de tanks blijven ongeschilderd, maar het dak zal aan de binnenkant wel van een stevige verflaag voorzien moeten worden. Op de fabriek werd al een grondbewerking met groene metaal- verf gegeven. Fabrieksfoutje Hierbij is een kleine vergissing be gaan Een der dakplaten werd aan de verkeerde zijde behandeld en steekt scherp af bij de verder metaalkleurige cilinder. Het foutje is overigens alleen vanuit de lucht of vanaf het dak van de tank zichtbaar. Om in het interieur van de reservoirs te komen, moeten de schilders door een opening van één Vanaf volgende week zullen de leden van de St. Jeroengroep weer bij elkaar komen in de „Paardestal". De welpen (7 - 10 jaar) beginnen dinsdagmiddag om 4 uur, de verkenners (11 - 14 jaar) vrijdag om 7 uur en voor de rowans (15 jaar en ouder) weer om 8 uur, ook vrijdagavond. bij hooguit anderhalve meter kruipen en via dit poortje moet ook al het ma teriaal worden getransporteerd. Ook moet tijdelijk een verplaatsbare ver lichting in de ruimte worden aange bracht, alvorens men aan het hoge kar wei kan beginnen. Gehoopt wordt, dat de temperatuur niet te hoog gaat stij gen, terwijl in de tanks gewerkt wordt, want er zijn hoegenaamd geen ventila- tiemogelijkheden. Laagste punt Van de metershoge tanks naar het laagste punt op het hele bouwterrein: het pompstation, dat aan de voet van de toekomstige 6 meter hoge Delta-dijk en gedeeltelijk in het zeewaterbassin wordt gebouwd. Het gebouw wordt 8 meter hoog, 13 meter breed en 20 me ter lang en biedt plaats aan twee cen- trifugaalpompen. (Een uitvoerig verslag van het hele „Texelstroom"-projekt met technische details gaven wij enkele maanden geleden). TEBHIN, Chemische en industriële maatschappij n.v. uit Haarlem is de ont werper van het projekt en hoofdaanne mer van de water- en elektriciteitsfa briek. Het pompstation werd echter apart aanbesteed en wordt gebouwd door de Fa. Drijver uit Den Burg. Be gonnen werd met het graven van een 7 meter diepe kuil, daar waar het ge maal in het bassin komt te staan. Daar na werd met betonplaten een aanvoer tot in het gat gelegd en werden 76 be tonnen heipalen in de grond geslagen. Hiervan hadden er 56 een lengte van 15 meter en de rest varieerde van 20 - 22 meter. Doordat alle palen tot op de zelfde diepte werden geheid, steekt een deel nog meters boven de grond uit (zie foto). Hierop komt de uitstekende rand van de volgende vloer te liggen. Tweede fase betonstorten Vorige wéék vrijdag werd de tweede grote hoeveelheid beton van het bouw werk gestort. Al weken geleden was op de heipalen een 80 cm dikke bodem ge legd waarvoor ruim 201 m3 beton no dig was. Nu werden de vier muren ge stort, waartussen zich de waterkelders bevinden. Van 's morgens zes uur tot rond vijf uur in de namiddag is men druk in de weer geweest om de, langs twee wegen aangevoerde, beton te ver werken. Een groot gedeelte van de op de foto afgebeelde muren zal weer on der het zand verdwijnen. De volgende fase is opnieuw een betonvloer en daar op komen acht wanden, waar tussen door het water in de kelders moet stromen. Aannemer C. Drijver verwacht dat het hele pompstation in januari van het volgend jaar gereed komt. Verschillende heimethodes Ook onder de waterfabriek werden heipalen gezet met een lengte van 20 meter. Hier werd echter gebruik ge maakt van een heel andere methode. Eerst werd een metalen buis de grond ingedreven met aan de onderkant een soort deksel met opstaande rand, met een rubberring aan de koker bevestigd. In de koker werd beton gegoten, waar na deze werd verwijderd. Het ophijsen van de buis gaat gepaard met trillingen waardoor de betonmassa in elkaar perst. Voor deze werkwijze heeft men gekozen, omdat het vervoer van de lange balken nogal kostbaar en niet zonder risico is. Bij het pompstation kon niet op deze manier geheid worden, daar de zijwaartse druk van de veel ho gere dijk rug naast de kuil waarschijn lijk breuken in het beton zou veroor zaken. ,,Het is precies 15 jaar geleden, dat conrector Hennephof op 21-jarige leeftijd en net afgestudeerd als leraar aan de RHBS Texel kwam werken. De school was toendertijd gehuisvest in de aula van de Openbare Lagere school. Met platen hardboard waren drie lokalen gecreëerd, waarin de lessen werden gestart met 48 leerlingen. In het begin nam de heer Hen nephof alle taallessen voor zijn rekening. Er is sindsdien wel het een en ander veranderd en dat is niet in de laatste plaats te danken aan de inspanningen van de heer Hennephof"Deze woorden sprak conrector C v. d. Eijk dinsdagmid dag op de afscheidsbijeenkomst In ,,De Oranjeboom". Zoals bekend zal conrector J. Hen nephof taalbeheersing gaan doceren aan de Stichting Opleiding Leraren te Ut recht. Zijn benoeming aldaar is per 1 september ingegaan. Leerlingen, oud leerlingen, collega's en andere relaties, waaronder vrijwel alle onderwijzend personeel van de Rijksscholengemeen schap en wethouder J. Daalder namens de Gemeente Texel waren op de af scheidsbijeenkomst present. Diverse personen richtten een dankwoord aan de heer Hennephof. In 1956 begonnen als aankomend leraar, verlaat hij nu de school als conrector. Rector v. d. Eijk sprak zijn bewondering uit voor de prestatie, naast de volledige dagtaak als leraar door te studeren. In 1957 be haalde de heer Hennephof de MOA akte Nederlands, enige jaren later de MOB akte. In 1963 werd hij vast benoemd en tevens hoewel hij de jongste van de personeelsstaf was de 1ste onderdirek- teur van de RHBS. „Hij heeft zich laten kennen als en bijzonder prettig en kun dig mens met een brede belangstelling voor de vernieuwingen en mogelijkhe den in het onderwijs. Een bewijs hier van is wel zijn volledige inzet bij de jarenlange voorbereiding en oprichting in 1969 van de Rijksscholengemeen schap", aldus de heer v. d. Eijk. Enkele jaren geleden werd de heer Hennephof de kans geboden, een soort gelijke funktie te aanvaarden als zijn benoeming bij de S.O.L., maar deze kans heeft hij voorbij laten gaan, omdat hij de school niet in de steek wilde la ten, toen de voorbereidingen voor een Scholengemeenschap op Texel al ver gevorderd waren. Rector v. d. Eijk be sloot zijn toespraak met de opmerking „Je vertrek van de school is natuurlijk ook nu nog een groot verlies, maar we troosten ons met de gedachte, dat we van deze investering in de S.O.L. te zij ner tijd de rente zullen kunnen opstrij ken in de vorm van grondig opgeleide leraren". Uit naam van de leraren en het overi ge personeel van het Atheneum werd hierna een cadeau overhandigd, dat de heer Hennephof waarschijnlijk dagelijks aan de school zal herinneren: een fraaie wekker-radio. Ook buiten schooltijd Ook de leerlingen lieten zich niet on betuigd. Zij boden bij handen van Dik Witte (bestuurslid van de leerlingenver eniging) een grote fotowandplaat aan van het Waddengebied. Christa Eelman voerde het woord. Zij meende, dat de heer Hennephof niet alleen als leraar Nederlands groot contact met de scho lieren had onderhouden, maar vooral ook buiten de school om steeds met in teresse allerlei aktiviteiten volgde en begeleide. O.a. was hij 12 jaar mentor van de leerlingenvereniging en nam ook steeds enthousiast deel aan de jaar lijkse toneeluitvoeringen. De houding van de heer Hennephof vatte zij samen met het citeren van de, eens door een der leerlingen gemaakte opmerking: „Weet je wat het met Hennephof is, hij loopt zich de benen onder het lijf van daan, maar je ziet het nooit!" Tenslotte nam de heer C. Joustra af scheid namens de Oudercommissie van de Rijksscholengemeenschap met een korte rede „Over uw 'kwaliteiten als leraar en conrector kan ik niet oordelen en ook in de oudercommissie hebben KBuunmuuuutimBiumiiiniiiiuDiiiiinr nieuwe leden worden opgenomen. Voor al bij de rowans zag men graag een paar nieuwe gezichten, omdat deze groep door studie e.d. een groot ver loop in leden te zien geeft. ^fiaak 't een slippertje havenrestaurant zie pagina 3 In het artikel over het oprichten van een kindercrèche op Texel, gaven we een foutief telefoonnummer op. Het moet zijn, mevrouw I. van Groeningen- Hemelrijk, Heemskerckstraat 4, Oude schild, tel. 3562. (Na 6 uur 's avonds). OUDESCHILD Door zo snel moge lijk tot aktie over te gaan heeft het ber gingsbedrijf J. Kaan uit Oudeschild gis termiddag de Cortina personenauto van mevrouw De Ruwe uit Den Hoorn uit de haven kunnen vissen, voor de wagen naar de bodem zonk. Mevrouw De Ru we was in restaurant „Het Pakhuis" een kopje koffie gaan dinken en had haar auto op het haventerrein gepar keerd. Zij had echter verzuimd de handrem vast te zetten, zodat de wagen bij een hevige windstoot aan het rijden ging, het water in dook en binnen de kortst mogelijke tijd naar het midden van de haven dreef Omstanders waar schuwden onmiddellijk de .heer Kaan, die het voertuig met een bootje naar de kade trok en daarna met een kraan op het droge haalde. De auto liep geen ernstige schade op, alleen sprong door de druk van het water dat naar binnen was gestroomd de voorruit stuk. Op zaterdag 4 september zullen 10 meisjes, in de leeftijd van 10 tot 16 jaar, uit Noordholland in hotel „Kransnapol- sky" te Amsterdam hun eigen mode creaties showen Een van deze meisjes is de 16-jarige Jannie Grisnigt uit Den Burg, die uitgekozen is als een der fi nalisten van de door het meisjes-week blad „Tina" uitgeschreven ontwerp wedstrijd „Tieners op de Modetoer". De winnares zal uitkomen in de landelijke finale in Rotterdam op 13 november, waar de Tina-show-Miss 1971 word ge kozen. De show zal worden opgeluisterd door lichteffekten, muziek en een mi- me-act van ht living wall theatre van Perspect Delight te Amsterdam. Ook in de andere provincies zullen in de komende maanden finales worden ge houden. van 25 tot en met 31 augustus 1971 Geboren: Hermanus Jacob, zv. Her- manus J. Groeneveld en Maria A. I. Visser; Arie Hendrik Jan, zv. Arie H. Kooger en Marie Eelman; Masja, dv. Gerard E. Roeper en Marretje Bakker. Ondertrouwd: Cornelis J. Dogger en Grietje van der Vis; Gosse Kruger en Catharina E. Prins. Overleden: Trijntje de Waard, ev. Boon, oud 72 jaar, wonende te De Cocksdorp; Simon Zijm, oud 83 jaar, wonende te Den Burg; Jannetje Veeger, oud 73 jaar, wonende te Den Burg; Pie- ter Kok, oud 79 jaar, wonende te Den Hoorn. en hartelijke woorden. Aan de hand van enkele citaten uit de Nederlandse literatuur schetste hij de tijd, die hij op Texel heeft doorgebracht als een pret tige maar vooral zeer leerzame periode. Vooral legde hij er de nadruk op, dat hij de funktie van docent taalbeheer sing aan de S.O.L, nooit zou heben kunnen bereiken, als hij hier niet de kwaliteiten voor dit werk had kunnen ontwikkelen en verkrijgen, door 't con tact met collega's en leerlingen. De heer Hennephof zal in de komen de tijd nog vaak op Texel vertoeven. Voorlopig is hij gehuisvest te Drieber gen en nog woningzoekende, maar hij hoopt ook in de verre toekomst de hier ontstane vriendschappen niet uit het oog te verliezen. Sleutelbos Zijn funktie als conrector zal worden overgenomen door de heer H. Heetveld, gymnastiekleraar aan het Atheneum. Hij kreeg tijdens de afsoheidsmiddag officieel de sleutelbos van het school gebouw overhandigd en daarmee in overdrachtelijke zin ook de „lusten en lasten van het conrectorschap". De school kreeg tenslotte ook een af scheidsgeschenk van de heer Hennep hof. Vanaf 1957 hield hij een plakboek bij van alle toneeluitvoeringen en zag dit document graag blijvend in bezit van het Atheneum. Hij besloot met het uitspreken van de wens, dat de toneel avonden weer in ere hersteld zullen worden. De laatste foto's in het album dateren nl. uit 1969. Bij alle drie afdelingen kunnen nog Ibetrekkelijk weinig contacten ge- JZir™ had. Daarom wil ik mij ertoe beperken diiiniwiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiii lilUlDUlUllUMU u te bedanken voor alles, wat u voor het onderwijs op Texel hebt gedaan en de beste wensen voor de toekomst aan bieden". Nog een wandplaat Mevrouw Duin-van Kampen bood hierna het geschenk van de oudercom missie, een fraaie foto van het typisch Texelse duinlandschap, aan. De heer Hennephof ging uitvoerig op de diverse toespraken in en dankte ie dereen voor de spontane belangstelling Martien van de Wetering H Ook voor ziekenfonds en verz. 1 iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiinniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1