Groen c£wartsJ~exeU in het harL, Inzendingen op schapenfokdag gemiddeld van hoge kwaliteit TAXI (02220) 3132 Ram van C. J. Hin werd kampioen i7 SCHAPEN NAAR NATIONALE KEURING TE UTRECHT Noordhollandse ponyruitertjes hielden ontmoeting op Texel witte Mercedes trouwcoupé Bromfietser (16 jaar) uit de bocht gevlogen Cafébezoeker weigert gelag te betalen Bromfietser met gecompliceerde beenbreuk naar ziekenhuis Auto over de kop Westfries museum verzamelt merklappen voor expositie in Hoorn Schietoefeningen °i are N.V. v.h. Langeveld De RooU bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 DAG 7 SEPTEMBER 1971 84e JAARGANG No. 8603 Harry de Graaf, Kecsontlaan 43, Den (e]. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abooa. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per nun. excl. 4% BTW Hen zal met genoegen kunnen terug- ,kken op de gisteren gehouden 62ste xelse Schapenfokdag. Het aantal in- idingen was ongeveer gelijk met vo- - jaar, maar de gemiddelde kwaliteit o de dieren was aanmerkelijk beter, t is de algemene indruk van de jury- len. Er kwamen rubrieken met wer- lijk excellente exemplaren, maar daar «enover ook rubrieken met mindere ;ren. Men is van mening, dat wellicht de voorkcuring nog iets serieuzer selecteerd had kunnen worden. Uit- intend waren vooral de vierlingen. In e rubrieken kwamen hier uitgespro- beste dieren voor. Ook over de ru- jeken (11b), tweejarige rammen en [a), eenjarige rammen liet men zich zonder opgetogen uit. )e belangstelling voor de schapen- iringen was ontstellend groot. Op- ^Mlend was het aantal Duitse toeristen, het jaarlijkse marktgebeuren kwam temaken. In grote getale aanwezig iren uiteraard ook de Texelse agra- rs, al of niet met inzendingen uit Sen bedrijf. Een hoogtepunt was ook v/eer het kiezen van de kampioens- n. De kampioenstitel werd na uitvoe- overleg en grondig afwegen van de Irerse kwaliteiten toegekend aan de arige ram (3577) van de heer C. J. i uit Oudeschild met fokker C. J. ramandeur, eveneens uit Oudeschild. ft dier kreeg tevens de prijs voor de aiste vacht toegekend. Een bijzonder )te kans op deze kampioenstitel had /aI c de 2-jarige ram van de heer C. Ver- •ne uit De Waal, fokker C. J. Hin te sterend, die na een breedvoerige dis- hjj tsie tot reserve-kampioen werd uit- oepen. Het verschil tussen beide die- was zeer klein. ad (ampioen in de categorie vierspan- n werd de inzending van de heer C. Hin (nr. 301 in rubriek viertallen ou- :e fokschapen) en hier werd de re- vekampioensplaats bezet door het aie viertal van C. J. Commandeur 299, eveneens in de rubriek vier- len oudere fokschapen). )e uitslag van de tien beste jonge nmen is als volgt: 1ste nr. 4457 van Verberne en de overige waarderin- i: nr. 1608 van A. Brans; 4744 van J. Hin; 2349 van C. J. Commandeur; ties met de overige provincies afgeslo ten, maar ook de export naar het bui tenland is levendig. Burgemeester Sprenger was na de zeer gunstige ver- waohtingen door de voorzitter geuit, bij zonder hoopvol gestemd over de toe komst van de agrarische sector op Texel en in het bijzonder over de schapen teelt. Tenslotte voerde de heer C. P. Laan, direkteur van de Landbouw school het woord. Ook hij was er van overtuigd, dat de agrarische bedrijven op Texel een goede toekomst tegemoet gaan en het beroep boer beslist geen uitstervend beroep mag worden ge noemd. Na de keuringen werd door juryleden en organisatie een maaltijd gebruikt in hotel ,,De Lindeboom-Texel", waarbij de uitslagen van de gehele dag nog eens uitvoerig besproken werden. Keuringsuitslagen Rubriek I, oudere ramen: IA fokker J. M. Wagemaker, Zwaagdijk, eig. J. B. Zuidewind, Oudeschild; 1B fokker Fa. Wagemaker, De Weeren, eig. P. Ver berne, Oosterend, IC: fokker Joh. Stam, Berkhout, eig. C. J. Hin, Oudeschild; 1D fokker P. Verberne, Oosterend, eig. A. Brans Pzn., Oost; 2A fokker-e;g. C. J. Kikert, Den Hoorn; 2B fokker P. C. Hin Wzn., Oosterend, eig. J N. Huis man, De Koog; 2C fokker P. Verberne, Oosterend, eig" C. M. Veeger, Den Burg; 3A fokker P. Verberne, Oosterend, eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn; 3B fokker G. Schuiling, Ach|um, eig. A. J. Lap, Den Hoorn. Rubriek IIA, tweejarige rammen: IA fokker G. van Rozelaar, Nieuwe Nie- dorp, eig. P. Verberne, Oosterend; 1B fokker gebr. Donker, Schagen-Twisk, eig. C. J. Commandeur, Oudeschild; IC fokker P. C. Hin Dzn Oosterend, eig. Gebr. Hm, Den Burg; 1D fokker G. C. Kikkert, Den Burg, eig. Joh. C. Roeper, Oosterend; 2 A fokker D. Helirades, Pingnum, eig.W. J. Bakker, Den Hoorn; 2B fokker A. P. Dalmeijer, Oudeschild, eig. Gebr. Trap, Oosterend; 2C fokker- eig. C. J. Commandeur, Oudeschild; 3A fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig'. P. Kooiman, Oosterend; 3B fokker P. Vla ming, Oosterend, eig. M. C. Veeger, Den Hoorn; 3C fokker-eig. J. Bakker Czn, De Waal. Rubriek IIB, tweejarige rammen: IA tevens res. kampioen fokker C J Hin, Oosterend, eig. P. Verberne, De Waal; 1B fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild; IC fokker P. Verberne, Oosterend, eig. fa. K. Mantje zoon, Oudeschild; 1D fokker-eig. Fa. K|aas Mantje zoon, Oosterend; IE fokker P. Verberne, Oos terend, eig. Fa. Klaas Mantje zoon, Oosterend; 1F fokker A. Brans Pzn, Oost, eig. P. Kikkert, Den Burg; 2A fok ker P Verberne, Oosterend, eig. K Zuidewind, Oudeschild; 2B fokker P. Verberne, Oosterend, eig. A. Bakker, Oosterend; 2C fokker-eig. J. N. Huis man, De Koog; 3A fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig. C. Kooiman, Ooster end; 3B fokker D: Hilarides, Pingjum, eig. P. Zijm, Den Hoorn. Rubriek IIIA, eenjarige rammen: IA kampioen en tevens fraaiste vacht fokker C. J. Commandeur, Oudeschild, eig. C. J. Hin, Oudeschild; 1B fokker A Dekker Kz, Otterleek, eig. P. Ver berne, Oosterend; IC fokker-eig. A. J. Goeman, De Waal; 1D fokker G. C. Kik kert, Den Burg, eig. G. Eelman, Oos terend; IE fokker C. J. Commandeur, Oudeschild, eig. P. Verberne, Oosterend; 2A fokker C. J. Commandeur, Oude schild, eig. K. Zuidewind, Oudeschild; 2B fokker P. Kooiman, Oosterend, eig. G C. Kikkert, Den Burg; 3A fokker C. J. M. Langedijk, De Weeren, eig. G. C. Kikkert, Den Burg; 3B fokker-eig. G. C. Kikkert; 3C fokker J. C Roeper, Oos terend, eig. Jn. C. Hin, Oosterend Rubriek IIIB, eenjarige rammen: IA fokker G. J. Veeger, Den Burg, eig. C. J. Commandeur, Oudeschild; 1B fokker C. M. Bakker, Oosterend, eig. Sabena, Den Burg; IC fokker C. Verberne, Oos terend, eig. Sabena, Den Burg; 1D fok ker W. J Bakker, Den Hoorn, eig Sa bena, Den Burg;2A fokker-eig. Sabena, Den Burg; 2B fokker-eig. P. Verberne, Oosterend; 3A fokker-eig. C. J. Kikkert Den Hoorn; 3B fokker P. Verberne, Oos terend, eig. M. C Bakker, Den Hoorn; 3C fokker-eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn RubrieklV A tweejarige ramlammeren van één vader: alleen eervolle vermel dingen: A. Brans Pzn., Oost; C. J. Hin, Oudeschild; Fa. K. Mantje zoon, Ou deschild; P Verberne, Oo9terend. Rubriek IV B: drietallen ramlammeren van één vader: alleen eervolle vermel dingen: A. Bakker, Oosterend (2); W. J. Bakker, Den Hoorn; C. J. Commandeur, Oudeschild (2x); C. J. Hin, Oudeschild (2x); P. Kikkert, Den Burg; Joh. C. Roeper, Oosterend; Sabena, Den Burg; P Verberne, Oosterend (3x); A. Brans Pzn., Oost. Rubriek V A: schapen met twee ram lammeren: geen eerste prijs, 2A fokker- eig. C. J. Commandeur, Oudeschild; 2B fokker-eig. J. N. Huisman, De Koog; 2C fokker-eig. C. J. Commandeur, Oude schild, 2D fokker-eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 2E fokker-eig. J Bakker Jzn., Den Hoorn; 2F fokker-eig. A. Bak ker, Oosterend; 3 fokker-eig. M. C Bak ker, Den Hoorn; 3 fokker-eig. G. Eel man, Oosterend; 3 fokker-eig. Jn. C. Hin, Oosterend. Rubriek V B: schapen met twee ram lammeren: IA fokker-eig. Joh. C. Roe per, Oosterend; 1B fokker-eig. P. Ver berne, Oosterend; IC fokker-eig. C. M. Veeger, Den Burg; 2A fokker-eig. K. Zuidewind, Oudeschild; 2B fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend; 2C fokker- eig. C. M. Veeger, Den Burg; 2D fok ker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend; 3 fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend; 3 fokker-eig. K. Zuidewind, Oudeschild. Rubriek VI A: schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: IA fokker-eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; IB fokker-eig. A. Bakker, Oosterend; IC fokker-eig. C. J. Com mandeur, Oudeschild; ID fokker-eig. C. J. Commandeur, Oudeschild; 2A fok ker-eig. A. Bakker, Oosterend; 2B fok ker-eig. C. J. Commandeur, Oudeschild; 2C fokker-eig. C. J. Commandeur, Ou deschild; 2D fokker-eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 2E fokker-eig. A. Bakker, Oosterend. Rubriek VI B: schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: IA fokker-eig. R. Eelman, Oosterend; IB fokker-eig. R. Eelman, Oosterend; IC fokker-eig. G. Ee|man, Oosterend; 2 fokker-eig. G. Eelman, Oosterend (2x); 2 fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild; 2 fokker-eig. Jn. C. Hin, Oosterend; 2 fokker-eig. J. N. Huisman, De Koog (2x); 3 fokker-eig. G. Eelman, Oosterend; 3 fokker-eig. R. Eelman, Oosterend (2x); 3 fokker-eig. P. C. Hin Dzn., Oosterend (2x). Rubriek VI C, schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: IA fokkeer-eig. P. Kooiman, Oosterend; 1B fokker-eig. Joh. C. Roe per, Oosterend; IC fokker-eig. fa. K. Mantje zn, Oudeschild; 1D fokker- eig. Joh. D. Roeper, Oosterend; 2 fok ker-eig. G. C. Kikkert, Den Burg (2x); 2 fokker-eig. G. Kikkert, Den Burg; 2 fdkker-eig. D. Kuiper, Oosterend; 2 fokker-eig. Joh. D. Roeper, Oosterend; 2 fokker-eig. Sabena, Den Burg; 2 fok ker-eig. C. M. Veeger, Den Burg; 3 fok ker-eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn; 3 fokker-eig. Joh. D. Roeper, Oosterend; 3 fokker-eig. C. M. Veeger, Den Burg; eervolle vermelding fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend. (Zie vervolg achterpagina) '0 van C. J. Hin; 4376 van P. Verber- 4762 van C. J. Hin; 730 van J. C. eper; 4440 van P. Verberne en 1524 M. C. Veeger. Grovere wol 2en opmerking, die door de juryle- i werd gemaakt was, dat er nogal t dieren met een' blauwe kop en een gal kale staart waren. Ook was de 1 over het algemeen iets grover dan voorgaande keuringen, maar gezien droogte in het afgelopen seizoen ig de ontwikkeling van de vacht toch ?r gunstig genoemd worden. Van de :endingen zullen 37 dieren naar de tionale keuring in Utrecht (op 17 >tember a.s.) worden gestuurd, waar- 1 3er de kampioensram en de kam en en reservekampioen viertallen. )e schapenfokdag werd gewoontege- >uw ook dit jaar weer officieel ge ïnd met een korte plechtigheid in 'el „De Lindeboom-Texel". In aan- 'Zigheid van burgemeester en wet- uders sprak de voorzitter van het «-hapen stamboek Noord-Holland, de ïr P Donker, het openingswoord. Gunstige verwachtingen dij noemde de toestand van de scha- q( fokkerij op Texel uitermate gunstig. is een levendige handel geweest met ede prijzen. Vooral zijn veel transak- TROUWPLANNEN?! Informeer naar onze Martien van de Wetering Onder een stalende hemel gingen za terdagmiddag de streekwedstrijden voor de Noordhollandse ponyverenigin gen van start op de speelweide bij Den Burg. Er waren totaal zo'n 80 ruiters van diverse verenigingen, waaronder van Texel de ponyclub „De Klopper tjes". De overkantse ruitertjes kwa men met hun pony's al eerder op de dag aan en vertrokken zondagmiddag weer. Overnacht werd op boerderij „De Ruy- tersplaats". Enkele maanden geleden hebben de Texelse ponyruitertjes een soortgelijk weekend meegemaakt bij een ponyclub aan de vaste wal. Om alle veewagens, waarmee de po ny's werden vervoerd tegelijk over te brengen werd door de T.E.S.O. een ex- ff* tra bootdienst ingevoegd. De gastrui- tertjes en ook de tienlallen meegeko men ouders waren bijzonder opgetogen over het terrein, waarop de wedstrij den werden gehouden. Dankzij Ge meentewerken was het veld een dag van te voren gemaaid en in zeer goede staat. Ook het waohtterrein, waar de pony's moesten worden opgesteld was bijzonder goed verzorgd. Na een kort openingswoord door voorzitter J. Agter sr. werd begonnen met de diverse wed strijden. De wedstrijden, bestaande uit dressuurrijden, een capnlleproef voor de oudere deelnemertjes ,en springcon cours en een cross hadden een bijzonder spannend verloop. Er werd gereden in verschillende banen. De indexing ging volgens grootte van de pony's en klas se. Uitslagen van de afdeling dressuur: (winnaar met daarachter de ponyclub vermeld): Baan 1:1. Leny v. Eyk van de Kogge- ruiters en Huug Hoogland van de Wie- ringermeerruiters; 2. Marjan Gip van „Bucephalus'"; 3. Anko van Raalte „Bu cephalus" en Margreet Geerligs van R.A.P. (Ruitervereniging Anna Pau- lowna). Baan 2: 1. Annemarie Zon „Callin- gen"; 2. Iet van Slageren „Bucephalus"; 3. Marijke Geerligs (R.A.P.). Baan 3: 1. Richard de Ruiter „West- Friesland"; 2. Gerard Slikker „Buce phalus"; 3. Kees Wilhelm „Callingen". Baan 4: 1. Marijke Scholten „Wie- ringermeerruiters"; 2. Siem Jan Breed „West-Friesland"; 3. Kees de Hoorn „Koggeruiters" en Marian v. d. Wal „De Kleppertjes". Baan 5: 1. Ans Roeper „De Klepper tjes"; 2. Gerard Grouwstra „Bucepha lus"; 3. Janneke Blijdorp „Wieringer- meerruiters". Baan 6 klasse BI en B2: 1. Jenny Leyen „R.A.P."2. Marga Houwing „De Kleppertjes"; 3. Erik v. Essen, „Wierin- germeerruiters". En in dezelfde baan voor de L-klassen: 1 Ria Veder „R.A.P."; 2. Annemarie Schoorl „De Kleppertjes"; 3. Marlies du Porto „De Kleppertjes". De caprilleproef werd gewonnen door Liesbeth Boer (Wieringemeerrui- ters). Tweede werd hier Ko van Lensem (Callingen) en derde Joyce Parlevliet (Koggeruiters) en Astrid Vries (Callin gen). Na de prijsuitreiking ging de hele groep in optocht naar de Dennen, waar de cross gehouden werd. Voorafgegaan door twee auto's, die ervoor zorgden dat het verkeer uit zijwegen voor de naderende stoet werd gewaarschuwd, trokken de deelnemertjes in een fraaie optocht naar het Turfveld. Zware cross Aan de cross namen 35 ruiters deel, de overige pony's maakten een strand- rit. Onder leiding van de heer Jb. Kik- Licht hoofdletsel en hersenschudding Een te hoge snelheid is er waarschijn lijk de oorzaak van dat de 16-jarige bromfietser J.v.d.S uit Den Burg za terdagavond tegen middernacht in de Binnenburg, ter hoogte van Textielhuis Zegel uit de bocht is gevlogen. De bromfiets (Kreidler) werd zeer zwaar beschadigd, doordat S., alvorens met een harde klap op het wegdek terecht tè komen, een verkeersbord ramde. De jongeman liep bij de val een hoofdwond en een hersenschudding op. Eerste hulp werd verleend door dokter Barnard, waarna S. naar huis vervoerd mocht worden. DE KOOG Na een telefoontje van de exploitant van dancing „De Toe komst" heeft de politie zondagavond een cafébezoeker gearresteerd. De man T.v.I. uit Eemnes, wilde niet betalen voor het door hem in de loop van de avond verteerde gelag. Hij was een bedrag schuldig van ongeveer f50, maar weigerde hardnekkig de rekening te voldoen, waarna men de politie waarschuwde. Uit informatie bij de po litie te Eemnes bleek, dat I. in zijn woonplaats kort geleden voor een soort gelijk geval was gearresteerd en de toen opgelegde boete nog niet had betaald. I. is daarom op verzoek aan de politie te Eemnes overgeleverd. Geen voorrang verleend Op het kruispunt Beatrixlaan-Kees- omlaan vond zaterdagavond om 8 uur een aanrijding plaats tussen een brom fiets en een Volvo-personenauto, be stuurd door de heer J. H. A. Terlingen uit Utrecht. De op de Beatrixlaan rij dende bromfietser J.W.M.T. (17) uit Den Burg verzuimde voorrang te verlenen aan de van rechts komende Volvo. T. liep bij» de botsing een gecompliceerde beenbreuk op en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De bromfiets werd volledig vernield, de auto slechts licht beschadigd. kert werd een bijzonder moeilijke cross gereden. Vooral de deelnemertjes van de overkant vonden het terrein nogal heuvelachtig. Op het parcours waren diverse hindernissen uitgezet. Hoewel de meeste ruitertjes niet gewend waren, een dergelijk zwaar trajekt af te leggen, brachten zij het er over het algemeen zeer goed af. De cross werd gewonnen door de snelste ruiter. In categorie A en B werd Marijke Geerlings (R.A.P.)' 1ste en veroverde Kees Kroon van „De Duinruiters" de tweede plaats. Derde werd Peter Moors van „de Wieringer- meerruiters". In de categorie C en D was de uit slag als volgt: 1. Annemarie Schoorl van „De Kleppertjes"; 2. Ank van der Horst (R.A.P.) en 3. Ans Roeper (even eens van „De Kleppertjes"). Bij de springwedstrijden eindigde tenslotte nog in de prijzen de Texelse deelneemstertjes Marlies du Porto (1ste in afd. BI) en Annemarie Schoorl (1ste in afd. LI). Nadat de deelnemers van de strand- rit opgetogen terugkeerden werd geza menlijk een versnapering gebruikt, waarna men de terugtocht naar „De Ruytersplaats" aanvaardde. 's Avonds werd o.l.v. voorzitter Ha- ger uit Barsingerhorn een polonaise georganiseerd. Om 11 uur werd de eer ste dag van het ponyfestijn afgesloten, na een gezellige avond, met muziek en en dansgelegenheid. Rondrit over Texel Zondag (om 11 uur) werd onder aan voering van Piet Beers door de 80 rui tertjes en 15 inmiddels van de vaste wal aangekomen paardenruiters een lange -tocht over Texel gereden met als eind punt kampeerterrein „Dennenoord". Hier werd enige tijd gepauzeerd. De gastruiters maakten van de gelegenheid gebruik, het bestuur van de Texelse ponyvereniging diverse complimenten te maken over de uitstekende organisa tie van het weekend. Om half vijf werd de ontmoeting afgesloten en vertrokken de pony's en ruiters weer naar de boot. OOSTEREND In de nacht van za terdag op zondag vloog op de Oosteren- derweg de Fiat-personenauto van de 20-jarige J.d.K. uit Schiedam over de kop. Geen van de vier inzittenden waaronder twee liftende meisjes van 18 en 19 jaar liep ernstige verwondin gen op. Wel hebben de beide meisjes zioh met rug- en hoofdklachten tot een arts gewend, maar konden na een on derzoek huiswaarts keren. Oorzaak van het ongeval is vermoedelijk onbe kendheid met de weg geweest en ook een te hoge rijsnelheid. De wagen is total-loss. In het Sint Jans Gasthuis te Hoorn zal van 25 maart tot 23 mei 1972 een door het Westfries Museum georgani seerde tentoonstelling van merklappen uit Westfriesland en het verdere Noord holland boven de Zaanstreek gehouden worden. Naast de collectie van het Mu seum zullen ook particuliere bezittin gen tentoongesteld worden. Texelaars, die in het bezit zijn van deze zgn. merk-, letter- of stoplappen worden verzocht deze ter beschikking van de expositie te willen stellen, opdat een zo volledig mogelijtke verzameling kan worden samengesteld. Wie bereid is tot deelname aan de expositie wordt ver zocht zich voor 30 september a.s. te wenden tot mevrouw A. Meulenbelt- Nieuwburg, Rijksmuseum voor Volks kunde „Het Nederlands Openluchtmu seum", Afdeling Handwerken, Schelm- seweg 89 te Arnhem of mejuffrouw J. B. Waardenburg, Zuiderzee Museum, Afdeling Handwerken, Wierdijk te Enk huizen. De expositie is bovendien van belang voor een in opdracht van het Open luchtmuseum te Arnhem uit te voeren landelijke registratie van oude hand werken. Op 9 september gaat H.M. Isaak Sweers schieten van 8.00 tot 16.00 uur in sector 0.45 tot 0.75° rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Vei- ligheidssohip aanwezig.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1