Cjroen 'wartsjexels in het hart., Oosterender kerk tijdens stijlvolle plechtigheid overgedragen 1 Museum ontving de lOO.OOOe bezoeker TAXI (02220) 3132 P Kinderen onthulden gebeeldhouwd doopvont Restauratie van de toren zal spoedig volgen Meidoorns gerooid G.V.T. bereidt zich voor op gouden jubileum m Drukte in 6 jaar verdubbeld moeten worden het ALTERNATIEF TROUWPLANNEN?! witte Mercedes trouwcoupé „Ida Mary" zocht naar Starfighterpiloot De bezorging van onze krant in Eierland Veemarkt Den Burg Cor Bremer gouden dirigent Gymzaal niet beschikbaar DWARSGEBAKKEN ST9DAG 21 SEPTEMBER 1971 85e JAARGANG No. 8607 (itgavc N.V. v.h. Langeveld De Roo(j ,slbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nedcrl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4% BTW 81 idko „Wat wij hier overdragen is een bijou. !ZI|k kan dat zeggen zonder beschei- len te zijn want wij zijn niet de ma lers van dit bouwwerk. Wij hebben reo ïietsanders gedaan dan fouten en scha- le herstellen die door de tijd zijn ver- torzaakt". Aldus architekt Joh. A. Pe ers zaterdagmiddag tijdens de offi- ielc overdracht van de gerestaureerde IC ih. kerk te Oosterend. Zoals bekend is Ie restauratie van het monumentale a. G erkgebouw na drie jaar gereed, tot -rote voldoening vooral van de Neder- ands Hervormde gemeente van Öos- erend die zich grote offers heeft ge roost om het kostbare restauratiewerk ïogelijk te maken. Overigens moet de oren nog worden gerestaureerd. Deze eigendom van de gemeente Texel ïaar van die zijde werd toegezegd dat ïen dit karwei zo snel mogelijk ter and zal nemen. nde De heer Peters bracht dank aan de elen die bij de restauratie betrokken ijn geweest maar in het bijzonder aan IJ e n.h. gemeente die niet alleen zich- ïlf een dienst heeft bewezen maar de mal ele Texelse gemeenschap. De heer Pe- irs was van mening dat de centrale jg etekenis der kerkdienst mede wordt ^roorzaakt door de stijl van de omge- ing waarin deze wordt gehouden. Als schenk van de architekten, aannemer de anderen die bij de uitvoering in het restauratieplan betrokken wa in, bood hij twee gezangenborden aan. Kostbaar werk >IEX OOI de sen voor zo'n doorsnee trouwreportage? •fo een moderne fotoserie met een per soonlijk karakter een spontane impressie van een on vergetelijke gebeurtenis in fantastische kleuren, briljant zwart wit of gekomblneerd Vettig dat dit op Texel mogelijk Is j. nauta fotografie otografie in al z'n facetten i en Vei ïxel Informeer naar onze Martien van de Wetering Het was nauwelijks verrassend dat de begroting ontoereikend bleek. De nieuwe begroting vermeldde een be drag van 248.000,- maar dit zou nog aanmerkelijk meer worden omdat in middels was besloten ook het hele in terieur te restaureren. De kerkvoordij zag zich voor ernstige financiële moei lijkheden geplaatst, maar er kwam een actiecommité dat zich ging bezighou den met het inzamelen van gelden op allerlei manieren. „Ik mag gerust zeg gen dat dit commité wonderen heeft verricht met medewerking van vele le den van de gemeente. Door middel van halsdoekenverkoop, rommeltjesmark- ten, loterij, .poppententoonstelling e.d. werd in drie jaar tenslotte 65.000,- bijeengebracht. De financiële Raad der N.H. kerk zegde 21.000,- toe te ver delen over zes jaar en bestemd voor het interieur. De hele restauratie heeft meer dan een half miljoen gekost. Het grootste deel van dit bedrag komt op tafel door subsidies van rijk, provin cie en gemeente; voor rekening van de kerkvoogdij komt meer dan 100.000,-. 50.000,- daarvan is voor de restaura tie maar er zijn nogal wat kosten bij gekomen: rente van de voorfinancie ring 15.000,-); de verwarmingsin stallatie 18.000,-; de electrische in stallatie 8.000,-; stoffering en meubi lair 10.000,- en de restauratie van het orgel voor zover niet gesubsidieerd 10.000,-. Dankbaar toonde de heer V.d. Vis zich jegens mevr. Tetje Doorn- v.d. Vis die bij testamentaire beschik king het doopvont schonk. Tot de ge nodigden bij de overdracht hoorden onder meer alle oud-predikanten van de n.h. gemeente Oosterend en de afge vaardigden van de andere kerken op Texel, wat de heer V.d. Vis zijn toe spraak deed besluiten met: „Moge eens de tijd aanbreken dat wij allen vereend in één gemeente van Christus samenko men tot Hem, die ons aller Vader is". Operatie met complicaties Burgemeester W. H. Sprenger zei van mening te zijn dat de Herv. Gemeente van Oosterend een plicht tegenover het voorgeslacht heeft vervuld. „Wat mis vormd was, is hervormd; wat verdwe nen was is aangevuld en wat verstoft was is blootgelegd". De burgemeester noemde de restauratie een ingrijpende operatie met complicaties. „De patient is hieruit gaaf tevoorschijn gekomen en niet alleen uitwendig. Alleen het hoofd de toren is nog niet in een operatie betrokken geweest maar we zullen ons best doen de toren zo spoe dig mogelijk te laten volgen. Omdat de burgerlijke gemeente deelde in de vreugde over de gereed gekomen re stauratie bood burgemeester Sprenger een geschenk aan: kopiën van 300 jaar oude stukken waarin wordt bepaald dat het provinciaal bestuur van Noord holland en Westfriesland de Oosteren der kerk octrooi verleent tot het hef- De heer J. v.d. Vis Azn., voorzitter in het college van kerkvoogden, ging irvolgens uitvoerig in op de gebeur- nissen die aan de restauratie vooraf in gegaan. In 1965 kreeg het archi- ktenbureau opdracht om een onder- ek in te stellen naar de toestand van kerk. Daarbij bleek dat het gebouw zeer slechte staat verkeerde en dat Jstauratie zeer dringend nodig was. 1967 werden de nodige subsidies ngevraagd en verkregen. Het bedrag u echter pas in 1970 betaalbaar wor- gesteld terwijl Monumentenzorg elle aanpak van het werk toch wel odzakelijk vond. Er moest dus voor- (inancieerd worden. Aannemer Scha- schatte de tijdsduur van de restau- :ie op één tot anderhalf jaar, maar vermoedde dat tijdens de werk je imheden zou blijken dat ook het in- ïeur grondig onderhanden genomen moeten worden. De recreatiecom- ssie kreeg toestemming van het Pro- iciaal college van Toezicht om bij de ïffeisenbank 80.0D0,- vóór te finan- - ren op een begroting van ƒ169.344,-. kon dus worden begonnen. 18 september 1971 zal als een belang rijke datum worden vermeld in de ana len van het Texels Museum. Zaterdag ochtend meldde zich n.l. de lOO.OOOe be zoeker van dit jaar aan de kassa; een record waaruit blijkt dat de belang stelling voor het Texels Museum snel toeneemt en zelfs de meest optimis tisch prognoses van het bestuur over treft. Het is nog maar zes jaar geleden (4 september 1965) dat het bezoekers aantal in een jaar de 50.000 over schreed. In die tijd raamde men het aantal bezoekers dat te zijner tijd in het nieuwe museum moest kunnen worden opgevangen op ongeveer 100.000; op dit getal werden de nieuw - bouwplannen dan ook gebaseerd Het is nu wel duidelijk dat het ge plande natuurrecreatiecentrum veel meer bezoek zal trekken. Het bereiken van de 100.000 was zaterdagochtend aanleiding tot een feestelijke plechtig heid in aanwezigheid van burgemees ter, bestuur, personeel en directie van het museum. Degene die het 100.000ste kaartje had gekocht was de heer Rijn- frank uit Zeist, een trouw bezoeker van Texel en een enthousiast natuur vriend die al meerdere malen in het museum was geweest. Het trof dus aar dig dat het toeval hem tot feestvarken aanwees. Geschenk De heer S. Bakker, voorzitter van de Stichting Texels Museum, verwel komde de heer Rijnfrank en zijn ver loofde mej. A. Blankenstijn en memo reerde de snel toenemende belangstel ling voor het museum. Hij sprak de hoop uit dat men zeer spoedig kan o- vergaan tot de bouw van het nieuwe natuurrecreatiecentrum dat er - in te genstelling tot het huidige gebouw - beter op berekend zal zijn om grote aantallen mensen op te vangen. Als aandenken aan het gedenkwaardige moment overhandigde de heer Bakker aan de heer Rijnfrank een fraai boek werk „Wilde planten I", een uitgave van de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten. Mej. Blankenstijn kreeg een boeket bloemen van mevr. De Haan--Langeveld. Onder het genot van enige consump ties werd het samenzijn voortgezet in hotel „Bos en Duin". De heer Bakker feliciteerde daar nog eens nadrukkelijk directeur De Haan en zijn staf, want zij waren het die deze 100.000 mensen hebben ontvangen in een accomodatie die allang verbeterd en vergroot had moeten worden. De heer Mantje bood zijn gelukwensen aan namens de Texel se Museumvereniging, een vereniging van vrienden van het Texels Museum destijds opgericht toen als gevolg van geldtekort de ondergang van het mu seum dreigde. fen van accijns op drank. o.a. ƒ8,voor ieder oxhoofd wijn en 13 stuivers per ton bier. Hed; geld was destijds bestemd voor het onderhoud van de in verval geraakte kerkMr. Sprenger ver telde dat het helaas niet was gelukt het originele stuk in handen te krijgen. Waardering had de burgemeester er voor dat het deze keer was gelukt de re stauratie voor elkaar te krijgen zonder dat er gedistilleerd aan tepas kwam. Interessante geschiedenis Interessant was de geschiedenis van de Oosterender kerk, verteld door de heer H. Janse van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De kerk dateert uit de 12e eeuw. Van dit oorspronkelijke gebouw bestaan alleen nog enkele tuf stenen muren. De tufsteen kwam uit de Eiffel (bij Koblenz) en hoe men dit ma- (Zie vervolg pagina 2) DE COCKS DORP Toen gister ochtend als gevolg van een motorsto ring een starfighter van de basis Vol- kel in de Noordzee ter hoogte van de Eierlandse vuurtoren stortte, werd ook de Texelse strandreddingboot Ida Mary gelanceerd om naar de vlieger te zoe ken. Ook de reddingvlet Constantijn Huijgens van Vlieland werd ingescha keld. Na tien minuten kreeg de Ida al het sein dat men huiswaarts kon keren want de piloot was door een Noorse tanker opgepikt. De piloot had zich met zijn schietstoel in veiligheid gebracht en was tot zijn geluk precies in de scheepvaartroute (10 km uit de kust) terecht gekomen. De laatste maanden werd de Texelse Courant in de Eierlandse polder be zorgd door de heer Zuidema. Dat was een belangrijke verbetering in verge lijking met de zoveel tragere verzor ging via de PTT. Wegens gezondheids redenen moet de heer Zuidema zijn be- zorgtaak echter neerleggen en tot dus ver zijn wij er niet in geslaagd een op volger te vinden. Wie zich geroepen voelt de T.C. in Eierland te gaan be zorgen, wordt daarom door ons met open armen ontvangen. Zolang de be- zorger(ster) niet is gevonden, wordt de krant op de oude wijze per post rond gebracht. De aanvoer op de markt was afgelo pen maandag behoorlijk. Verhandeld werden 74 ramlammeren, 7 oude ram men, 2 schapen en 2 geiten. De prijzen voor de ramlammeren varieerden van 160,- tot 300,-, voor de oude ram men werden bedragen betaald van 200,- tot 450,-, de 2 schapen brach ten ieder 130,- op. Actie tegen „perevuur" Ook op Texel is perevuur geconsta teerd. Perevuur is een kwaadaardige besmettelijke plantenziekte waarvoor prunisachtige bomen (zoals peren) ge voelig zijn. Evenals in Den Helder en op Wieringen zijn op Texel meidoorns aangetast. Gister is men begonnen met het rooien en verbranden van de aan getaste en verdachte exemplaren. De ziekte is onder meer geconstateerd in Den Hoorn, De Westen, Oosterend en Den Burg. Op de noordelijke helft van het eiland zijn nog geen gevallen ont dekt. Een zeer ernstig geval betreft het sportveld van Den Hoorn; alle mei doorns in de boomsingel rond dit ter rein zullen worden opgeruimd. Ook een meidoornhaag aan de duinweg zal in zijn geheel moeten verdwijnen. De ziektegevallen worden door de Plantenziektekundige dienst opge spoord. Staatsbosbeheer belast zich met het rooien. Eigenaars van de betrokken terreinen zijn wettelijk verplicht het rooien toe te staan; zij worden echter schadeloos gesteld. Staatsbosbeheer zorgt voor de aanplant van nieuwe bo men en eventuele schade aan tuinwal- len en afrasteringen wordt ook her steld. Omdat de meidoorn een boom is die vrij goed bestand is tegen het kust- klimaat is deze soort in vrij grote aan tallen aangeplant. Hier en daar zullen als gevolg van het rooien daarom lelij ke „gaten" ontstaan. Overigens is „pe revuur" absoluut dodelijk zodat bomen ook zonder rooien ten onder zouden gaan. OOSTEREND Vorige week herdacht de heer Cor Bremer uit Oosterend dat hij vijftig jaar als dirigent verbonden was aan de Chistelijke gemengde zang vereniging „Soli Deo Gloria" Het gou den jubileum is in besloten kring ge vierd. Bij die gelegenheid hebben de leden de heer Bremer een fraaie beker als geschenk aangeboden. De dirigent is sinds de oprichting aan het koor ver bonden; ook zijn echtgenote en schoon zuster zijn al vanaf het begin lid een driedubbel jubileum dus. OOSTEREND Omdat de zaal niet beschikbaar is zal donderdagavond door de gymvereniging van Oosterend geen les worden gegeven en vervalt ook de judoles van zaterdag a.s. De gymnastiekvereniging Texel werd begin 1923 opgericht en bestaat in 1973 dus vijftig jaar. Nu al zijn de voorbe reidingen voor de jubileumviering in volle gang. Het is n.l. de bedoeling het hele jaar 1972 dat aan de jubileumda tum voorafgaat tot een feestjaar te ma ken. Een jubileumcomité is aan het werk getogen en heeft de heer Praam- stra bereid gevonden als coördinator op te treden. De gedachten gaan uit naar meerdere evenementen waarbij de jeugd zeker niet zal worden vergeten. Onder de nieuwe leiding zal flink worden geoefend voor een luisterrijke jubileumuitvoering. Gehoopt wordt dat dit voor de leden (en de nieuwe leden die nog altijd welkom zijn) een extra stimulans zal zijn om hun beste been tje voor te zetten. De organisatoren wil len op dit moment niet meer los laten De gedachten gaan uit naar enkele spectaculaire manifestaties waarvan men het verrassende element niet bij voorbaat teniet wil doen. Waar men echter wel bekendheid aan wil geven is het feit dat voor de jubileumviering geen geld beschikbaar is. De vereniging zelf is, zoals bekend, straatarm. Om uit de schulden te ko men moest onlangs zelfs een verko ping worden georganiseerd. Om straks iets te kunnen aanbieden is het nodig dat anderen helpen. Daarom is een reke ning geopend bij de Coöp. Raiffeisen- bank Texel t. n. v. „Comité jubileum 50 jaar GVT" nummer 24.831. Bovenstaande archieffoto van de gymnastiekvereniging Texel werd ge maakt in 1938 toen de vereniging 15 jaar bestond. De vereniging poseerde in het oefenlokaal (voormalige Sint Jozefschool) aan de Molenstraat waar nu het r.k. bejaardentehuis Sint Jan staat. Centraal (in donker pak) ziet men de toenmalige voorzitter J. Kiljan, ge flankeerd door de heren Joh. Moerbeek en C. Mets. NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN. KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTEN BOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1