De man die niemand werd" SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Heruitgifte verenigingsgids „Wie, wat, waar op Texel" Toneelstukken in Den Helder th Cursus wandkleden maken en wandkledenexpositie Keunie bezigheidsterapeuten Geschoten vos was tam dier Vernielzucht NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank waar u altijd iemand vindt om mee te praten Raadsvergadering NOOIT DOOR Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 21 september 1971 De Stichting Cultureel Werk Texel momenteel druk bezig om te komen tot een heruitgifte van de verenigings gids „Wie, wat, waar, op Texel". Aan alle verenigingen en instellingen voor komend in de vorige gids is een formu lier toegezonden waarop wijzigingen van de gegevens t.o.v. de vorige gids vermeld kunnen worden, met het ver zoek dit formulier voor 15 september te retourneren. Vele verenigingen instellingen hebben hun formulier reeds teruggezonden. Een klein aantal ■an de ruim 450 verzonden formulieren nog niet geretourneerd. Om stag- de heruitgave van de verenigings gids te voorkomen worden de vereni- ;ingen en instellingen die het formulier iog niet hebben ingezonden verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. Daar naast worden degenen die een advertentie hebben toegezegd maar tot ap heden de tekst nog niet hebben in gezonden dit zo spoedig mogelijk te de loen. Belangstellenden voor het plaat- en van een advertentie in deze gids ;unnen hierover contact opnemen met [e afd. culturele zaken op het raad- ïuis of telefonisch, nummer 3046 toe- tel 131. Verenigingen en instellingen lie in de vorige gids niet voor kwamen n tot op heden nog geen formulier roor de opname in de gids hebben ont- rangen worden eveneens verzocht con- act op te nemen met bovenstaande af- eling, op het raadhuis. De Stichting Cultureel Werk Texel eeft voor het seizoen 1971/1972 van e schouwburg Den Helder een optie een aantal kaarten kunnen bemach- igen voor twee TOPPERS uit dit pro- (ramma. Een optie van 142 kaarten is irkregen op het blijspel „Sex a la leunière" op donderdag 21 oktober a.s. stuk dat in een artikel van de imes weekly magazine" als een van beste theaterprodukties van het jaar New York werd beoordeeld. De ,ast of the red hot lovers" is een blij- >el van Neil Simon, in de nederland vertaling van Annie M.G. Smidt Sex a la Meunière" getiteld, met in de ilbezetting o.a. Paul Cammermans, ilvia de Leur, Mariëlle Violet, e.a. De ie is van Guus Oster. Daarnaast is optie verkregen voor 175 kaarten >r het blijspel „Hartenvrouw" (The :retary Bird) met Ton Lensink, Mar- Habraken, Maxim Hamel, Joeki oedelet, Leontien Leliveldt. Ook is de regie van Guus Oster. Datum januari 1972. [Het bezoek aan deze beide voorstel- igen is mogelijk door het laten varen een extra boot voor de terugreis Texel. Daar de vraag naar toe- ngskaarten voor het blijspel „Sex a Meunière" bijzonder groot is heeft iltureel Werk de kaarten voor deze wrstelling in optie tot dinsdag 28 itember a.s. Het bezoek in groeps- rband naar deze voorstelling kan al- doorgang vinden als alle 142 kaar- verkocht worden. 3e plaatsbewijzen kosten 8,50 (eer- rang) en 7,- (tweede rang) en '50 (derde rang). De toeslag voor ut 'de gan Toegangskaarten voor „Sex a la luniere" kan men uiterlijk tot en dinsdag 28 september a.s. bestellen de afdeling culturele zaken op het dhuis of telefonisch, nummer 3046, stel 131. Tevens kan men dan ook irten bestellen voor de voorstelling yraf| irtenvrouw" op zaterdag 15 janu- 1972. Na 28 september zal in onze int bekend worden gemaaakt of het lectieve bezoek aan de voorstellin- doorgang zal vinden en wanneer kaarten kunnen worden afgehaald. Tel. at 3975. en bus bedraagt 5,-. Mevr. Hoogerwerf uit Den Helder heeft zich bereid verklaard op Texel een kursus wandkleden maken te ge ven. De kursus zou op een nader te be palen plaats in Den Burg gegeven kun nen worden op een middag van 2-4 uur en wel eenmaal per 14 dagen. De kur sus zal in totaal 12-15 lessen omvatten en kan slechts doorgang vinden wan neer een minimum belangstelling aan wezig is van 12 personen. Het maxi mum aantal kursisten bedraagt 20. Het kursusgeld zal afhankelijk van de be langstelling ƒ1,50 - ƒ2,50 per keer bedragen. Zij die interresse hebben kunnen zich in verbinding stellen met mevr. Mast, Boogerd 17, Den Burg, tel. 3109. Hier kan men ook inlichtingen over de aard van het werk verkrijgen. Opgave is mogelijk bij het bureau Cul turele zaken p/a raadhuis Den Burg. Ter oriëntatie over hetgeen u kunt le en bereiken met het volgen van deze kursus zal mevr. Hoogerwerf met werk van haar leerlingen een tentoonstelling inrichten in de expositieruimte van het raadhuis in Den Burg. De tentoonstel ling is geopend van woensdag 22 sept. t/m dinsdag 5 oktober op werkdagen tijdens de openingsuren van het raad huis. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de bezigheidstherapie van het Nederlandse Rode Kruis (het vroe gere welfare-werk) zal op 23 oktober te Amsterdam een reünie worden ge houden van bezigheidstherapeuten die tussen 1946 en 1971 dit werk hebben verricht in dienst van het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis beschikt echter niet over de adressen van deze groep mensen. De i(ex-)bezigheidsthe- rapeuten-welfarehelpsters en leidsters van het Nederlandse Rode Kruis, die voornemens zijn deze reünie bij te wo nen, word daarom verzocht zich voor 15 september a.s. op te geven, bij voor keur schriftelijk met vermelding van volledig adres alsmede van het jaar dat men het diploma behaalde en het tijdvak dat men bij het Rode Kruis werkzaam was, bij het Bureau Bezig heidstherapie van het Nederlandse Ro de Kruis, Prinsessegracht 27 te 's-Gra- venhage (tel. 070-184200 toestel 343). EIERLAND De vos die onlangs door jachtopziener H. Wijsman in de duintjes achter „Madura" werd ge schoten was, zoals vermeld, 'n tam dier dat bij zijn eigenaar was weggelopen. Men liet ons weten dat de vos eigen dom was van een toerist die het onge veer een maand tevoren meegenomen had naar zijn vakantieadres op Texel. Op een nacht heeft de vos het kettinkje waaraan hij vast zat, doorgebeten(l) en is er vandoor gegaan. Tot groot ver driet van de eigenaar en zijn gezin, de vos was al enkele jaren een geliefde huisgenoot. Omdat „Piet" wel eens va ker wegliep, maar altijd weer uit zich zelf terugkwam, heeft men nog ge ruime tijd op zijn terugkeer gehoopt. Uitgebreide zoekacties hadden geen re sultaat. In de nacht van zaterdag op zondag had een op Texel verblijvende toerist die in zijn weekendhuis geen telefoon heeft, dringend medische hulp nodig voor zijn echtgenote. Hij besloot een arts te bellen vanuit een der telefoon cellen in Den Burg. Toen hij het num mer wilde opzoeken bleken de op Den Burg betrekking hebbende bladzijden uit de gids te zijn gescheurd. Hetzelfde was gebeurd in de telefooncel op de Burgwal. Uiteindelijk wist de betrok kene het alarmnummer van de politie te achterhalen zodat er tenslotte toch hulp kwam. De onbekende die de te lefoongidsen in beide cellen onbruik baar heeft gemaakt zal zich waarschijn lijk niet hebben gerealiseerd welk een gevaarlijk ongerief hij hiermee heeft veroorzaakt. 141. „Wel verdraaid! Nou is-ie toch nog weg!" riep smid je Verholen uit. „Vooruit! We moeten wat doen! Hem achterna!" „Rustig blijven, mannen", zei de dienstdoende brigadier, die blijkbaar een helder ogenblik had. „Windt u niet op. Blijf kalm. We blijven rustig hier en sturen er mijn politiehond Pluto op uit. Die brengt hem in een wipje hier, wat ik je brom". •Hij greep nu de ons reeds bekende slome politiehond Pluto bij de halsband en duwde hem met zijn neus op het spoor van de vluchteling. Toen sprak hij enkele ophitsende woorden en zei: „Zoek, Pluto! Zoek! Poesjes! Poesjes!" En het woord „poesjes" deed een elektrische vonk door de slome Pluto heenschieten. Hij schoot naar buiten en rende bloeddorstig blaffend de straat over. „Fijn beest, hè?" lachte de brigadier. „Wadht nu maar eens rustig af wat er gebeurt". „Nou, ik ben benieuwd", snoof de smid. „Die slome duikelaar van een hond weet misschien niet eens wie hij nu pakken moet. Hij hoorde het woord „poesjes" en nou lopen we een mooie kans, dat hij direkt met een zwervende kat terugkomt!" „Mijn Pluto is niet zo sloom als ik er uitzie, meneer!" zei de brigadier bars „Ehik bedoelals ik er uit zie! Als hij er uitziet, bedoel ik! Pluto is als een leeuw, meneer! Maar wel verhip!!" De brigadier keek smid je Verholen eens onderzoékend aan en liep vervolgens op de muur af, waar dat portret nog steeds hing. „Zeg, vriendje" bromde hij toen. „Ben jij soms de ge zochte smidje Verholen? Jij lijkt pre cies op hem! En jijjij hebt mij te gen de grond geslagen! Jij bent uit mijn bureau ontvlucht! Dan ben jij de Zwar te Kludde!" „Welnee, man! Hoe kom je daar nou bij?" lachte de smid. „Ik ben toen ont vlucht omdat je me ten onrechte voor de Kludde aanzag! Maar Pluto zal di rekt de èohte Kludde wel binnenbren gen!" (wordt vervolgd) Dinsdagavond, 28 september, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Toelating van de heer L. J. Weijdt als lid van de raad der gemeente Texel. 4 Benoeming van een vakonderwijzeres logopedie aan de Texelse lagere scholen. Voorgedragen wordt mevrouw A. J. Sikkens-Wester- hof te Den Burg. 5 Vaststelling van de eerste wijziging van de bezoldigings verordening gemeente Texel 1970. 6 Vaststelling van de bezoldigingsveror dening gemeente Texel 1971. 7 Vast stelling van de eerste wijziging van de Bezoldigingsverordening gemeente Texel 1971. 8 Vaststelling van de twee dewijziging van de bezoldigingsveror dening gemeente Texel 1971. 9 Vast stelling van de vierde wijziging van de bouwverordening. 10 Aangaan van een overeenkomst met de N.V. Newomij en de N.V. EMK inzake de ontwikkeling van het recreatieplan De Krim. 11 Be slissing op de ingediende bezwaar schriften en vaststelling van het be stemmingsplan De Krim. 12 Beslissing op een ingediend bezwaarschrift en de vaststelling van een bestemmingsplan Den Hoorn-zuid. 13 Verklaring inge volge artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor Den Burg, omgeving toekomstig verpleeg huis. 14 Votering van een gemeentelij ke bijdrage voor de stichting van een natuurrecreatiecentrum in nauwe sa menwerking met de Stichting Texels Museum en het Staats Bosbeheer. 15 Aangaan van een erfpachtovereenkomst met het Staats Bosbeheer ten behoeve van de stichting van een natuurrecre atiecentrum. 16 Verkoop van een per ceel bouwterrein nabij de Stolpweg te Den Hoorn aan de heer D. P Koorn te Freetown (Sierra Leone, West- Afrika). 17 Verkoop van een perceel bouwterrein nabij de Ploosterstraat te De Cocksdorp aan de heer A. Supèr te Emmen. 18 Verkoop van een perceel bouwterrein nabij de Kamerstraat te De Koog aan de heer N. van Schoon hoven wonende aldaar. 20 Ruiling van gronden gelegen aan de Vismarkt en Wezentuin met het Waterschap Texel. 21 Aankoop van een perceel grond ge legen aan de Jac. P. Thijsselaan te Den Burg van re Nererlands-Hervormde Gemeente, aldaar. 22 Verkoop van grond en beschikbaarstelling van cre- diet voor de bouw van 11 woningwet woningen nabij de Oranjestraat te Oos terend. 23 Wijziging van de gemeente begroting voor 1970. 24 Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1971. 25 Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1971. 26 Wij ziging van de gemeentebegroting voor 1971. Ë)D|]III1ii!II|||]||||||||||||||||||||||||||||||||||[||||!I|||||||||||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[||||]|!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 208,- 166,- 133,. Hlllllllllllll itofa Feuilleton door Tom Lodewijk IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Maar zo eventjes naar de States gen om een dame een bezoek te ngen, dat was nogal wat! Een paar per jaar kwam hij wel in New k, meestal voor een paar dagen. Nu, moest maar uitkijken naar een gele heid, niet te lang wachten, niet te- laten afkoelen. En dan kon hij er ihien een weekje aan vastplakken. stewardess kwam kijken of hij tableau al leeg had. Geen eetlust, meneer?", vroeg ze riChl indelijk. Geen aandacht", glimlachte Gerard, emt u het maar mee". En hij dolf "jn tas naar de dienstregeling om te zien, hoe hij dat snoepreisje r de overkant het best kon organi- n. E"ff ^en zijn gewoonte in, neuride hij >t en tevreden. °lang het leven steeds nieuwe kan- bood, was het heus nog niet zo ad. En hij kocht van de purser een n duur flesje Franse parfum, be- ngvrij. tor Yvonne. HOOFDSTUK 7 euwe kansen in de Nieuwe Wereld irard de Rheede kon vanaf de vijf wintigste etage de skyline van de idstad New York bewonderen. De zon was al niet meer te zien, overal flikkerden de lichten en de lichtrekla- mes aan. Over een uur zou de taxi voorkomen, die hem naar de vluchtha- ven zou voeren, en nog een uur later zou hij al weer, hoog boven de Oceaan op weg zijn naar huis. Naar huis.... dat was de zaalk, dat was Yvonne. Geen van beiden trokken ze hem. Hij had, aan een wat gefor ceerd bezoek aan New York, een week extra gekoppeld. Hij moest er eens uit, en hij wilde eens wat meer van Ameri ka zien dan hotelkamers en conferentie zalen, bankkantoren en restaurants, had hij gezegd. Hij zou gebruik maken van de 'invitatie van een Amerikaanse za kenman, die hij in Londen had ontmoet. Yvonne vond het uitstekend, hij was de laatste weken snel geïrriteerd, haast nooit thuis. Misschien zou de afleiding hem goed doen, misschien was hij wat overwerkt. Hoewel Yvonne Lazare er zich reken schap van gaf dat haar huwelijk haar tot nog toe maar weinig geluk had ge bracht, weigerde ze, het als mislukt op te geven. Ze was tussen zakenmensen opgegroeid en had de indruk gekregen dat het nu niet zulke ideale huwelijks partners waren, want ze zag alleen het voorbeeld van haar vader, die nooit tijd had, en Oom Guy die (wijselijk, dacht ze) vrijgezel was gebleven.Gerard paste geheel in dit patroon. Soms was hij zorgzaam en attent, soms, als ze eens een avond samen uitgingen, was hij geestig en onderhoudend, was ze trots op hem. En willicht zou hij, als hij 'het straks een beetje rustiger aan kon doen, méér tijd voor haar hebben, zou de saamhorigheid van weleer te rugkomen, en zou hij een liefhebbende vrouw méér gaan waarderen. Daarnaar had het de laatste maanden niet uitgezien en daarom was ze blij, dat ze zijn gedrag kon toeschrijven aan vermoeidheid, overwerktheid. Hij had gelijk, hij moest niet zo meteen op en neer vliegen, hij kon er best een weekje tussen uit. Guy Lazare zei er niet veel van, had zijn eigen gedachten. Hij zag zijn intuitieve afkeer van dit huwelijk steeds meer bevestigd. De Rheede was een Streber. Eigenlijk geen man voor een huwelijk, zeker niet voor een huwelijk met Yvonne, die niet te vreden was met status, dure kleren, veel relaties. Ze was daar veeleer af kerig van en daardoor stelde ze Gerard, die met zijn vrouw wilde pronken, die wilde dat ze aan zijn image luister bijzette, teleur. Hij wist wel, dat Gerard het met de huwelijkstrouw niet altijd nauw nam. Wist Yvonne het? Als ze het wist, dan hield ze zich groot. Als zij er zelf niet over begon, zou hij het zéker niet/ doen. Maar hij voelde zich beledigd in zijn nichtje. After all .dacht de oude aristocraat, is De Rheede toch geen heer, al doet hij nog zo zijn best het te schijnen. Gerard was opgelucht vertrokken, opgelucht en vol verwachting Hij had Sue van Zuylen geschreven dat hij voor zaken in New York zou zijn en dat hij hoopte, dat ze „een avond vrij zou ma ken om met hem te dineren". Dat was wel het minimum. Misschien pakte het nog gans anders uitHij werd niet teleurgesteld. Toen hij vanuit zijn hotel Sue op belde, had die hem bestraffend toege sproken. Was een avondje dineren al de tijd die hij haar gunde? Ze had er op ge rekend dat hij als hij kwam, haar gast zou zijn. Wat? Wilde hij naar 't westen van Los Angelos en Frisco? Zomaar voor z'n genoegen? Nu, als hij dacht daar méér genoegen te beleven dan als haar gastO, juist, geluikkig dat hij inzag dat zijn allereerste plicht was, haar te komen begroeten en dan zouden ze wel kijken of hij nog tijd overhield voor de westkust. Morgenavond had ze een cocktailpar ty, kwam hij daar niet dan bestond hij voor haar niet rrjeer, kwam hij wèl, dan zou ze meteen zijn kamer in orde laten brengen, uitzicht op de rivier, yessir- ree! Gerard lachte voldaan. Zonder zich op te dringen, had hij de invitatie van haar laten uitgaan. Geen ogenblik was hij van plan geweest, die hele tocht naar de oostkust te maken. In haar eigen luxeuze omgeving, in het grote landhuis in oud-koloniale stijl, omgeven door een prachtige tuin, en als gastvrouw, was Sue van Zuylen indruk wekkend, vond Gerard. Weer viel hem op, hoe deze vrouw wist te domineren door haar natuurlijke attracties, haar houding en de kracht van haar persoon lijkheid. Er waren vele vrouwen, mooie en minder mooie, oude en jonge maar Gerard had alleen oog voor Sue. Hij maakte kennis met veel mannen, die hem uilen bij de voornaam noemden, als hadden ze hem jaren gekend, die stevige handen gaven en hem op de schouder klopten, en het streelde hem dat Sue hem niet ontving als één van haar gasten, maar als een persoonlijke vriend. Gerard de Reehde, financier uit Nederland. Hij zag er onberispelijk uit in zijn smoking, hij wist dat die hem goed stond, en gelukkig omdat zijn plan geslaagd was en de ontvangst zijn (voorzichtigheidshalve gereserveerde)" verwachtingen had overtroffen, was hij in een uitstékend humeur, slagvaardig, gezellig en charmant. De dames vonden hem zeer attractief, de mannen een beste kerel. En in Sue's ogen las hij goedkeuring en nog iets anders, dat hem een gevoel van opwinding gaf Stond hij inderdaad weer aan de voet van een ladder, die hem nog hoger zou voeren, naar een nog wijder verschiet? Vijf dagen bleef hij gast in River Vieuw, het statige landhuis. Hij noteer de dat je in Amerika gehandicapt was wanneer je het golfspel niet kende, en besloot als hij terugkwam, zich meteen bij een golfclub aan te sluiten en zich te oefenen Op de golflinks, had Sue hem verteld, kwamen de relaties, de af spraken en de plannen tot stand. Hij voer een dag mee op het glanzenjd witte motorjacht, meer een klein soort torpe dojager, dacht hij, dat gemeerd lag in een van de grote jachthavens, waarvoor miljarden aan scheepstonnage lag. blin kend gelakt, schitterend gepoetst. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3