(from 2 rwartsjexelsin het harL> |aad velt dinsdagavond laatste oordeel inzake Krimplan dansen CJ TAXI an bezwaren gedeeltelijk tegemoet gekomen Ben W.: Wegen moeten voorlopig r openbaar blijven I (02220) 3132 I 'o eel verzet tegen zing gezuiverd' afvalwater op de Rogsloot De laatste avond Bar-dancing DE TOEKOMST SING AR A Wisselbeker voor Trim- mevrouw Hoogewoning seizoen „Texelein" start cursussen clans en beweging Huisvrouwen gaan zelf repareren Bee re Bar Iedere dag geopend. Beere goed begint zaterdag 85e JAARGANG No. 8608 G 24 SEPTEMBER 1971 N.V. v.h. Langcveld De Rooü 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 |arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den 1. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder 1. Middenstands bank; Coop. Raif- f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon. prijs ƒ4,50 p. kvf. 50 ct incasso; los 20 cL Advert 20 ct. per mm. excl. 4% BTW gemeenteraad heeft het bestem- jsplan De Krim ter vaststelling [eboden gekregen. Aan de bezwa- dic van verschillende zijden tegen plan waren ingebracht is gedeelte- tegemoet gekomen. Ten aanzien andere bezwaren wordt voorge- deze ongegrond te verklaren. Er dus nu een eind te komen aan een ;n^ stie die al sleept sinds 1958. Op de juni van dat jaar kocht de gemeen- ha grond nabij De Krim met het deze een recreatieve bestemming trajeven zodat de recreatie wat meer o- het eiland zou worden gespreid, aangrenzend stuk terrein van 36ha de gemeente niet bemachtigen. De okken eigenaars gaven er de voor aan dit terrein aan derden te ver- n: de n.v. Cóördinatiebouw te Hil- um. Het beleid werd er toen op ge- een gezamenlijk plan te ontwik- n voor zowel de gemeentlijke gron- als de gronden van Coördinatie- 7, Het overleg met Coördinatie- t verliep echter moeizaam. De nen van de n.v. veranderden nogal maar ook de gemeentelijke plan- bleven niet ongewijzigd. In sep- >er 1965 stelde Coördinatiebouw de totale oppervlakte van het plan ergroten van 46 tot 85 hectare, r de gemeente wilde daar niet op an. Ook werd afgezien van de ver ding tot aanleg van bepaalde cen- voorzieningen en werd ingestemd de toekomstige uitgifte in oryier- n in erfpacht aan derden. In 1967 het plan echter toch iets groter ia) en werd ook de Recreatiestich- Texel bij de plannen betrokken, iddels vormde zich echter een p particulieren die bereid waren de eentclijke 10 ha te exploiteren in- ts van de Recreatiestichting. De ecntcraad was hen terwille en de trok zich terug. particulieren vormden de n.v. Ex- tatiemaatsohappij De Krim (EMK) echter niet zonder meer in de schoe- van de RST wilden stappen wat eiding was voor allerlei verande- en en verwikkelingen waarbij de tandhouding gemeente-EMK niet i even goed was. Bij de EMK had onder meer bezwaar tegen het nemen om de wegen door het ter openbaar te maken; het gemeen- stuur wilde hieraan echter beslist houden; wel was men bereid tot ;eersbeperkende maatregelen. Bezwaren tervisielegging van het Krim-plan t een zevental bezwaarschriften leverd. De Consulent van Staats ieheer te Haarlem is het er niet eens dat de boomsingel aan de westzijde van het gebied voor ederde gedeelte slechts 25 meter ïd is. Staatsbosbeheer heeft oor- nkelijk een veel bredere strook ge- seerd. Verder wordt bezwaar ge kt tegen het feit dat de geprojec- de rioolzuiveringsinstallatie het .ge erde' rioolwater in de bovenloop de Rogsloot zal lozen, waardoor milieu van dit water zal worden ivloed. De consulent van Staats- eheer (Ir J. W. G. Pfeiffer) acht noodzakelijk dat in de noordwest- van het terrein een pompinstalla- feomt die door een persleiding het' twater naar het bestaande zuive- sstation bij De Cocksdorp pompt; daar mondt de zuiveringsinstallatie vlak bij het gemaal uit zodat de omgeving het minst word beïnvloed. De Werkgroep Landschapszorg Texel maakt zich ook bezorgd over het afval water van het terrein. Biologische zui vering zoals dat gebeurt in een zuive ringsinstallatie kan de plotselinge be lasting van het zomerseizoen niet ver werken. Maar ook bij „volledige" bio logische zuivering is het water nog niet schoon genoeg om zomaar in de Rogsloot te kunnen worden gestort. De Werkgroep geeft daarop een uitvoerige toelichting. Biologische zuivering is 'n bacterieel proces en het kost tijd dit proces aan te passen aan het aanbod van oxideerbaar materiaal. Als er schommelingen zijn in de aanvoer zijn bijzondere installaties nodig. Uit de jaarverslagen van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (RIZA) blijkt bijvoorbeeld dat dit nodig is ge weest voor een plaats als Aagtekerke met 's winters 750 en 's zomers 2000 inwoners; Callantsoog met 's winters 1000 en 's zomers 5400 inwoners. Er zijn 50 dagen nodig om de oxidatieca paciteit van een installatie tot het 12- voudige te doen toenemen. Het is bij voorbaat onmogelijk om een installatie te bouwen uitsluitend voor de biolo gische zuivering van het rioolwater van recreatieterreinen; de plotselinge toe name ervan b.v. Pasen, Pinksteren en het begin van de zomervacantie zouden nooit verwerkt kunnen worden. Vol gens de werkgroep moeten de voor schriften de garantie geven dat niet di- rekt op de Rogsloot zal worden geloosd. Dit water is een belangrijk onderdeel van een natuurreservaat. Getuige de vooral in het zuidelijke gedeelte aan wezige plantenvegetatie kan de Rog sloot de bestaande verontreiniging (in hoofdzaak van de landbouw in Eier- land afkomstige lozingen) nog juist weerstaan. De situatie is extra gevoelig omdat het water in droge zomers niet of nauwelijks stroomt. Texel moet dan zuinig zijn op zijn zoete water zodat het gemaal niets uitslaat en dus het vuile water blijft „hangen" in het zuidelijk deel van de Rogsloot. Kritieke situatie Alle maatregelen moeten erop ge richt zijn de bestaande situatie ten minste te handhaven en liefst nog te verbeteren gezien de reeds bereikte kritieke fase. Blijkens het bezwaar schrift geldt die kritieke fase voor heel Texel. Er zijn nog maar weinig sloten en wateren die uit landschappe lijk en floristisch-faunistisch oogpunt aantrekkelijk zijn. De situatie gaat snel achteruit als gevolg van de intensive ring van de landbouw en bollenteelt en de toenemende druk van de recre atie. Wil de gemeente de toekomstige toeristen nog wat van de natuurlijkheid van land en wateren blijven bieden dan zal het goede oplossingen moeten aan geven voor de verwerking van hun af valproducten. Omdat de ervaring heeft geleerd dat een eenmaal afgebroken bi ologisch milieu als regel tientallen jaren nodig heeft om te herstellen, mag ook een minder goede tijdelijke oplossing niet worden geaccepteerd. Niet volledig gezuiverd afvalwater dient via buizen de zee te bereiken en deze is voor Texel niet veraf. Negatieve strekking De Jonge Ondernemersorganisatie maakt ook bezwaar tegen het bestem mingsplan De Krim. „Omdat wij van mening zijn dat dit plan een negatieve strekking heeft daar speculatie op de voorgrond staat en niet de recreatie waar Texel behoefte aan heeft". Vol gens de J.O. heeft het alleen zin om tot vaststelling van het bestemmingsplan over te gaan als uit de opzet duidelijk blijkt dat het Texelse belang, resp. de toeristische ontwikkeling in maximale mate bij zo'n plan is gediend. „Zoals het plan nu ligt zijn de bestemmingen en basisvoorzieningen afgestemd op degenen die vrijwel uitsluitend specu latie als doel hebben. Het komt ons bij zonder onwenselijk voor dat de ge meente zich inspant om gesubsidieerde wegen en riolering (waarbij in verhou ding een gering bedrag door de be trokkenen wordt betaald) aan te leg- m.m.v Everplay zaterdag 8 uur Zaterdag en zondag de groep Vrijdag discotheek Bloemschikwedstrijd gen en bovendien zich bereid heeft ver klaard alle mogelijke moeite te zullen doen om de verkrijging van rijks- en of provinciale subsidie in bepaalde kos tenfactoren van het plan met kracht te zullen bevorderen. Al deze moeite en subsidies komen in de eerste instantie en voor het grootste gedeelte ten gun ste van speculanten als de Newomij. Slechts ondernemingen die zich bezig houden met speculaties hebben met ge- projekteerde openbare wegen en voor zieningen baat, aangezien de kostprijs van de te verkopen objecten hierdoor veel lager zal liggen, ze de zorg kwijt zijn van het onderhoud, zij a.s. cliën ten openbare voorzieningen kunnen aanbieden enz.". De jonge ondernemers hebben de indruk dat de gemeente door Newomij in de hoek is gemanipuleerd, waar zij nu nog uit kan komen door de wegen geen openbaar karakter te ge ven en Newomij zelf (met eventueel de andere gegadigden) de boel te laten op knappen. Niet gebonden „Dat de gemeente zich gebonden acht door eventuele toezeggingen vinden wij niet ter zake doen, omdat ook de uit gangspunten van desbetreffende n.v. nogal eens gewijzigd zijn". De jonge ondernemers stellen dat het afwijzen van het plan verdergaande speculaties in andere plannen zoals Everstekoog Gerritsland en het Kogerveld tot staan zal kunnen brengen. Het wordt van het grootste belang voor Texel ge noemd dat een ommekeer in de recre atieve ontwikkeling plaatsvindt. Als een voordeel van de in het plan geprojecteerde wegen hadden B en W onder meer aangevoerd dat de afstand tussen Krimslag en Postweg er met 750 meter door wordt bekort. In het bezwaarschrift van J.O. wordt dat van geen enkel belang geacht omdat nie mand er belang in stelt één minuut eerder (bij een snelheid van 50 km per uur) op het strand te zijn. De gepro jecteerde wegen hebben geen enkel nut (zie vervolg pagina 2) Martien van de Wetering 1 Ook voor ziekenfonds en verz. iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE WAAL Mevrouw Hoogewo ning uit Den Burg is winnares gewor den van de door de Overkoepeling ge organiseerde in „De Wielewaal" te De Waal gehouden bloemschikwedstrijd. Mevrouw Hoogewoning behaalde drie prijzen en verwierf de wisselbeker voor haar inzending in de categorie droog bloemen. In het Waalder dorpshuis wa ren totaal 57 inzendingen aanwezig, on derverdeeld in vier categoriën. De in zendingen werden 's avonds voor een\ publiek besproken door de juryleden mevrouw Rijk en mevrouw Plaatsman. Vervolgens vertoonde de heer M. Mant- je dia's van Texel met interessant en boeiend commentaar. Volledige uitslag bloemschikwedstrijd; Droogbloemen: 1 mevr. Hoogewoning;' 2 mevr. Schraag-Witte; 3 mevr. Hooge woning. Bakjes en schaaltjes: 1 mevr. Zutphen; 2 mevr. Wolse; 3 mevr. Witte- Kuip. Fantasiestukjes: 1 mevr. Wolse; 2 mevr. Blom-vonk; 3 mevr. Hoogewo ning. Vasen; 1 mevr. Wolse; 2 mevr. Schraag-Witte; 3 mevr. Blom-Vonk. GOEDE BELANGSTELLING VOOR KINDERCRÈCHE Het „kindercrèche-experiment" ver loopt voorspoedig. Mevrouw T. van Groenigen-Hemelrijk ontvangt op dins dag- en woensdagochtenden een groep je kleuters in De Witte Burcht. Op de ze ochtenden is voor nieuwe kleuters geen plaats meer. Omdat de animo voor de kindercrèche blijkt toe te ne men is het de bedoeling de openstelling uit te breiden tot vier ochtenden per week. GeinteresSëerde ouders kunnen contact opnemen met de leidster, Heemskerckstraat 4, Oudeschild, tel. 3562. De kosten bedragen 5,- per och tend. Op 8 oktober zal „Texelein" weer be ginnen met clubs voor dans en bewe ging. Er zijn groepen voor alle leeftij den, van peuters vanaf 2% jaar tot jongere en oudere oma's. Bij de kleine kinderen wordt ingehaakt op de eigen fantasie, waarbij muzikaal gevoel voor beweging wordt ontwikkeld. De oefen stof is moeilijker voor oudere kinderen. Zij studeren dansen in en improviseren o~ de muziek. Bij de volwassenen ligt de nadruk op ritmische gymnastiek. Hoofddoel hiervan is fit worden en fit blijven. Het is een tegenwicht voor de dagelijkse routinebewegingen. Een aan gepast programma is er voor dames ouder dan 55 jaar. Het is te vergelijken met trimmen, maar dan binnenshuis. In verband met de organisatie is het nodig dat men ongeveer weet op hoe veel deelnemers dit seizoen kan wor den gerekend. De cursus Dans en bewe ging begint 8 oktober in „De Woelige hoek" te Den Burg en eindigt op de laatste vrijdag in juni. De leiding be rust bij mevrouw H. Kucsmirak, Am- stelveld 17, Amsterdam, tel. 020-64528. Op Texel kan men inlichtingen krijgen bij mevrouw A. J. Sikkens-Westerhof, Bernhardlaan 103, telefoon 2622, Den Burg. „Reparaties in de huishouding" heet de zes wekelijkse lessen tellende cursus die binnenkort onder auspiciën van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwen organisaties wordt gehouden in De Cocksdorp en Den Burg. Op de cur sus leert men allerlei karweitjes op vakkundige wijze uitvoeren zoals het repareren van een lekkende kraan, het bekleden van een strijkplank, eenvou dige reparaties aan schoenen en tassen, schilderen, werken met plakplastic, be hangen en het verhelpen van kleine mankementen aan electrische appara ten. De cursus start op dinsdag 5 okto ber, 's namiddags om 2 uur in het ver enigingsgebouw naast de Herv. Kerk te De Cocksdorp en 's avonds om half acht in het Rode Kruisgebouw te Den Burg. De deelnemerskosten voor de mid dagcursus bedragen 12,- per persoon en voor de avondcursus 15,- per per soon. Spoedige opgave is gewenst, bij mevr. Meindertsma voor de cursus in De Cocksdorp en bij mevr. v.d. Knaap (Wittekruislaan) voor de cursus te Den Burg. De cursus Beter Bewegen die ook op 5 oktober zou worden gehouden gaat wegens het niet beschikbaar zijn van een leerkracht niet door. Ingaande zaterdagmiddag a.s. kun nen de trimliefhebbers weer terecht in de Dennen om in groepsverband de con ditie te verbeteren. De deelnemers ko men om 16.00 uur bijeen bij vakantie centrum „Dennenoord" en vertrekken vandaar naar het terreintje waar het oefenprogramma, onder leiding van de heer J. M. de Vries, wordt afgewerkt. Deelname is gratis. Veel tijd kost het ook niet want langer dan een uur is er niet mee gemoeid. Wie komt verplicht zich bovendien tot niets. Niemand is boos als men de volgende keer wegblijft of af en toe eens overslaat. Het behoeft echter geen betoog dat het trimmen al leen zinvol is als men er zich regelmatig mee bezig houdt. Niet in één uurtje kan men een ihgesuft lichaam in top conditie brengen; daar is meer voor nodig. Trimmen is meer dan een modever schijnsel. Het is bittere noodzaak m de strijd tegen de nadelige bijverschijnse len van onze gemechaniseerde en over voede maatschappij. Dat meer lichaams beweging voor velen levensnoodzake lijk is blijkt het meest overtuigend uit het snel toenemend aantal doden als ge volg van hart- en vaatziekten, waaraan overigens ook andere beschavingsge woonten debet zijn. Toch zijn er maar weinig mensen die gaan trimmen om op die manier een voortijdige dood te ontlopen. Leuke sport Veel meer doen zij dat omdat zij het leuk vinden en omdat ze zich aanmer kelijk fitter gaan voelen. Verschillende Texelse trimmers zullen kunnen beves tigen dat het trimmen een zeer effek- tief middel is om geestelijke spannin gen (ook oorzaak van veel ellende) te doen verdwijnen. Lichamelijke en gees telijke inspanningen horen elkaar aan te vullen. Het „mens sana in corpore sano" is een waarheid als een koe. In tegenstelling tot een machine slijt het menselijk organisme als het niet in be weging is. Die achteruitgang uit zich in een toenemend gevoel van onbehagen waardoor de animo om zich te bewegen steeds minder wordt en het merkwaar dige is dat dan ook geestelijke spannin gen steeds minder goed worden verdra gen. Een serieus besluit om wat meer aan lichaamsbeweging te gaan doen kan de vicieuse cirkel doorbreken. Daarvoor hoeft men zich natuurlijk niet bij een trimgroep aan te sluiten. In een landelijk blad werd onlangs zelfs een lans gebroken voor trimmen bij de televisie: terwijl men bijv. naar het journaal kijkt, kan men allerlei oefe ningen doen. Ook het op eigen gelegen heid doen van sport in de vorm van hardlopen e.d. wordt door niets in de weg gestaan, maar in de praktijk blijkt het groepsgewijs trainen voor de be trokkenen erg stimulerend te werken. Er ontstaat een band waardoor het we kelijkse trimuurtje telkens een gezellig uitje is. Twee groepen Het trimmen in de Dennen wordt ge daan in twee groepen: beginners en ge vorderden, ieder met een eigen aange past programma. Het is de bedoeling de training iedere week iets te verzwa ren zodat de conditieverbetering dui delijk aan het licht komt (wat op zich zelf stimuleert tot doorgaan) maar niet zodanig dat men niet eens qen keer kan overslaan. Deelnemers hoeven geen trainings pakken e.d. aan te schaffen. Vrijetijds- kleding met gymschoenen is voldoende. Men wordt aangeraden in ieder geval de eerste training van zaterdag mee te maken. Aan de hand van de dan ge bleken belangstelling kan de organisa tie nader worden uitgewerkt. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS muil ik' maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1