De man die niemand werd" eelman B en voor W houden vast aan plan n at u u rrecrea tiecentru m geprojecteerde plaats op SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST u boekt die extra voordelige snippertrips het beste bijde Raiffeisenbank of Boerenleenbank... dat is zéker! WIKIN Wij zijn met vakantie Parkeerterrein misschien wel op andere plaats Collecte Prinses Beatrix Fonds bel voor: VAKKUNDIGE ^REPARATIE jjwieler 0)2225-233 Smederij Kiljan FRANS ZEGEL POSTZEGELS zichtzendingen Voor diepvriezers en koelkasten Met vakantie Kapper Schaart vrije woonruimte Er zijn nu ongelooflijk voordelige vier- of vijfdaagse vliegreizen naar Spanje (Mallorca - Costa del Sol - Benidorm) naar de zon. Vlieg even er-tussen-uit. En boek bij de Raiffeisenbank of Boerenleenbank in uw buurt. Daar kiest u de beste reizen. Raiffeisenbank fSi Boerenleenbank Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 24 september 1971 Burgemeester en wethouders vinden dat het natuurrecreatiecentrum (het nieuwe Texels Museum) moet komen Dp de thans geprojecteerde plaats aan de Ruijsweg in de duinen ter hoogte van paal 17. De bezwaren die daarte gen waren ingebracht door de Werk- jroep Landschapszorg Texel heeft hen liet van deze gedachte kunnen afbren gen en intussen heeft men Gedepu teerde Staten verzocht een verklaring an geen bezwaar af te geven. Zoals lekend was door de Werkgroep Land- ichapszorg voorgesteld het museum op fe idige plaats uit te breiden waar- loor het duinlandschap bij paal 17 on- ;eschonden zou blijven. "B en W vinden die voorgestelde si- uering (temidden van het bos en in de onmiddelijke nabijheid van de natuur paden) verwerpelijk gezien het te ver wachten massale verkeer. „-Met opzet pleegt men autoverkeer en parkeer plaatsen aan de randen van het bos en ver van de landwegen te houden. De omgeving van het strandslag bij paal 17 biedt in dit opzicht betere methoden. De bereikbaarheid van het complex via Ruijsweg en Pelikaanweg, is hier in het algemeen ook gunstiger" Parkeerterrein B en W willen wel trachten een al teerde parkeerterrein. Zoals bekend is teered parkeerterrein. Zoals bekend is het pakeerterrein nu geprojecteerd te genover het jeugdhotel ,,De Zilver meeuw' en van de zijde van de hotel eigenaar en zijn gasten kwamen dan ook diverse bezwaren binnen. De kosten van het natuurrecreatie centrum (hoofdgebouw, zeehondenbas sins, aquariumruimte, directeurswo ning, inrichting, terreinwerk, beplan ting en algemene voorzieningen) wor den in totaal geraamd op 2,6 miljoen. Gerekend wordt op 75°/o rijkssubsidie; 20°/o provinciale subsidie en 5% subsi die van de gemeente Texel. Voor reke ning van de Stichting Texels Museum komt dan nog 345.000,-. B en W stel len de gemeenteraad thans voor de ge meentelijke bijdrage van 112.750,- toe te kennen. Texels Museum had al een pacht overeenkomst met Staatsbosbeheer maar nu wordt verlangd dat de ge meente als opdrachtgeefster voor de bouw fungeert en de gemeente zal dan ook de plaats van de Stichting Texels Museum innemen als erfpachter. Die erfpachtovereenkomst zal in de toe komst mogelijk moeten worden gewij zigd als besloten wordt het parkeerter rein op een andere plaats aan te leggen. In de week van 27 september t/m 3 oktober wordt de huis aan huis-collecte gehouden voor het Prinses Beatrix Fonds. Niet alleen slachtoffers van po lio, maar ook spastici en lijders aan multiple scerose en andere spierziek ten, worden door dit fonds geholpen aan meestal onontbeerlijke orthopae- dische hulpmiddelen terwijl er ook jaarlijkse belangrijke bedragen worden verstrekt aan inrichtingen, organisa ties, vacantiekampen etc. De collecte wordt derhalve in ieders belangstel ling aanbevolen. 142. Speuhhond Pluto liep intussen uiten en was zijn sufheid helemaal wijt. Hij was fel en jachtlustig als A ooit tevoren, want twee jaar lang had ij suf op het vloermatje van het poli ebureau te Aarpelo gelegen en twee lar lang was er helemaal niets ge- eurd, waarvoor hij zijn speurzin had unnen gebruiken. Doch nu kon hij ein- elijik eens fijn zijn gang gaan. De baas g ad „poesjes" gezegd en dat betekende il. Dat betekende jacht en daar ging luto dus. Snuivend, jankend en blaf- ;nd volgde hij het spoor en hij had iet eens oog voor een vette kip, die 'kakelend zijn pad kruiste. Pluto had geen oog voor de kip, want hij had nu beter werk te doen. Hij moest de poes jes hebben, waarover de baas gespro ken had Doch plotseling werd zijn oog getroffen door een pijlsnel vluch tend wezen, dat helemaal in het zwart gékleed was. „Hmmm, wel een beetje groot voor een poes", vond Pluto. „En ik heb ook nog nooit poesjes op de twee achterpoten zien lopen. Het is dus waar schijnlijk geen poes, maar een mens". Pluto maakte zich dus gereed om de snel vluchtende mens voorbij te schie ten, doch juist op tijd merkte hij, dat deze mens dezelfde lucht verspreidde als het spoor. Dat was volgens de baas poesjeslucht.Dus was het toch een poes, dat grote ding! „Grrrrrü" gromde Pluto. „Ik laat me niet voor de mal houden! Ik neem het zekere voor het onzekere! Die grote poes heeft mis schien kleine poesjes onder zijn jas! Ik pik hem!" Hij sprong en beet en knauwde er flink op los! En de Zwarte Kludde slaakte toen een aantal gruwelijke angstkreten en zag zich zelf al onder een zandhoopje op een macabere plaats. (wordt vervolgd) niiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Feuilleton door Tom Lodewijk ËSlillUJIlJIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 15. Het was hier alles enkele malen oter en grootser dan in Holland. Een auto's als op Sue's oprijlaan zag je Nederland zelden. Sue had behalve t grote landhuis ook nog een „hut" als ze dat noemde, in de Adirndacks. ij zag een foto van de hut, zoiets >emden ze in Holland een villa. Hij aatte met reklamemensen, indu- riëlen, beursmannen, hij at een ham- irger samen met een multimiljonair, e hem het fijne van de tonijnensport ertelde, dronk een borrel met de eige- lar van een „chain" van honderdzes- zelfbedieningszaken „al over the ates" In zijn ogen werd zijn eigen sitie steeds kleiner, zag hij Lazare en ontferlant als een klein zaakje, dat een van die wolkenkrabbers nog niet ns een etage zou beslaan, zijn eigen Itdhuis buiten als een vakantiebunga- K'tje van een reisbureau. Als hij zijn positie thuis transplan- rde naar dit niveau, dan kwam hij 't eens binnen! Keukeningang! dacht bitter. Je moest wel een topfunktie bben bij bedrijven als Philips en Uni- rer, wilde je je met deze lui gelijk-op nnen bewegen! Maar ze kwamen al- naal, als Sue van Zuylen ze uitnodig- n, en ze was de ster van het feest, en was Tom en Dick en Harry en voor bontjas van dat onooglijke zwaar gemaakte mevrouwtje Simpson (van cosmetica) kon je in Holland een joorlijke bungalow laten zetten. -en enkel, vlietend ogenblik dacht hij "i Yvonne, verplaatste hij haar in de- omgeving. Zou ze hiertegen opge- 'ssen zijn? Zou ze 't aankunnen, deze ortdurende aaneenschakeling van ktails, recepties, feesten, te land en het water, elite-voorstellingen in ouwburg en opera? toe wèl! Die bewoog zich in deze als een vis in het water. Die kon r alle facetten van haar persoonlijk- d laten schitteren, Sue had die be- iglijke zelfverzekerdheid van de uw, die zich mooi weet en belangrijk gewenst, de vrouw die als automa at middelpunt vormt, door de uwen gevleid en benijd, door de unen omworven. oorzichtig had hij door discreet in keren, zich een indruk gevormd van 's materiële positie. En hij dacht: 1 zou een man met durf en visie met kapitaal kunnen doen! was Sue, ondanks al die drukte haar heen, veel nader gekomen. Ze hadden lange en vertrouwelijke ge sprekken gehad. Sue wist dat hij ge trouwd was, maar daaraan tilde ze (zelf al tweemaal gescheiden) niet zwaar, zo iets liet zich schikken. Gerards vrouw was zelf zeer bemiddeld, had hij gezegd. Dat soort vrouwen eiste niet eens ali mentatie, was er te trots voor. Onzake lijk, maar begrijpelijk. Sue van Zuylen vond Gerard de Rheede bijzonder aantrekkelijk. Hij was een man van de oude wereld, met ook ten aanzien van vrouwen andere opvat tingen dan Amerikanen. Hij bezat een ouderwetse hoffelijkheid, die haar streelde, hij wist haar te doen gevoelen dat ze gelijken waren, maar dat zij als vrouw op gans ander niveau stond Ze maakte zich geen enkele illusie als zou het feit dat zij de bezitster was van de Van Zuylen-miljoenen, bij hem geen rol spelen, maar ze wist tevens onfeil baar zéker dat dit alleen maar méér glans bijzette aan haar persoonlijkheid, die hem boven alles aantrok. Ze maakte zich evenmin illusies omtrent zijn ide alen, ze herkende in hem de man, door de begeerte aangeraakt. Macht door be zit, daarom ging het. Ze wist dat hij niet zou aarzelen haar als instrument te ge bruiken om zijn doel te bereiken, ze was ervan overtuigd dat zij hetzelfde zou kunnen doen èn het overwicht bewa ren. Daarvoor was ze vrouw en be schikt ze over wapenen, waartegen de man niet bestand was. Toen ze na al die dagen afscheid na men, wist hij dat hij haar terug moest zien, en dat hij haar terifg zou zien Binnenkort ging ze voor „het seizoen" weer naar Engeland. Toen ze hem ten afscheid kuste, voelde ze verrukt hoe hij zich beheersen moest. Die koele Hol lander maar zij wist lava uit die ijs berg te doen vloeien! Gerard constateerde dat hij de sky line van New York nu, op het punt van vertrek, met gans andere ogen bezag dan toen hij die voor het eerst vanuit zijn hotelraam aanschouwde. Hij was niet langer een vreemdeling hier. Daar, die flitsende lichtreklame op die wol kenkrabber Derek G. Wihiteman, het brein en het geld achter dit reuzen be drijf, was het die hoogstpersoonlijk hem een nieuwe cocktail had leren prepare ren. Hij dacht aan de strijkages van het hotelpersoneel, toen hij met Sue in de lounge verscheen, die avond dat ze samen naar de Ritz gingen. Al zijn be vangenheid, zijn provincialisme was van hem afgevallen. Amerika ver schrikte en imponeerde hem niet lan ger, hier lagen de kansen, de mogelijk heden, hier wellicht de toekomst, op vele malen vergrote schaal! Maar eenmaal in het vliegtuig, toen iedere seconde hem mijlen verder ver wijderde van Sue en haar wereld, viel de klamme werkelijkheid op hem. Hij had het kunnen vergeten, daar in New York, dat hij als vastgeketend zat aan Lazare Montferlant vastgeketend aan Yvonne. Hij voelde zich als een adelaar die even uit had mogen vliegen en nu weer achter de tralies in Artis terug- moest. Er was maar één oplossing: los van de zaak, los van Yvonne. En dan? Sue? Maar hij had van Sue genoeg begre pen om niet te beseffen, dat de ade laar die ze had leren kennen, niet ge kortwiekt bij haar behoefde aan te ko men, met 'n naar Amerikaanse begrip pen zeer bescheiden kapitaaltje. Sue wist, dat ze veel rijker was dan hij, en dat hinderde haar niet, maar ze wilde geen man die het van haar geld moest hebben. Hij moest niet aan status inboe ten, dat zou hem trouwens te kramp achtig maken. Dan zou alles staan of vallen met het feit, dat Sue hem accep teerde of niet. Dat besef zou hem juist de ongedwongenheid ontnemen, die de verhouding tussen Sue en hem hadden gekenmerkt. Hij betrapte er zich op, dat hij eigen lijk al met Yvonne had afgerekend, dat niet zij maar Sue de hoofdrol speelde in het volgende bedrijf van zijn leven. Hoe moest het dan met Yvonne? Zou ze willen scheiden, als hij haar ronduit alles vertélde? De ellende was, dacht hij, ze hield van hem en dan wer den vrouwen onredelijk, onzakelijk. Y- vonne was, daCht hij igeïriteerd, net het type om te blijven wachten op zijn toe- rugkeer, berouwvol en een beetje ge havend, in het vertrouwde nest. Geluk kig hadden ze geen kinderen, dat zou de zaak nog ingewikkelder gemaakt heb ben. En de oude Guy, Yvonnes ver trouwde, was zijn tegenstander, dat wist hij. Die zou hem zeker niet effe nen! En dan: de financiële kwestie! Hij wist dat Carlder van Carlier en Ter Lee oogde naar Lazare en Montferlant. Voorzichtig had hij al eens gezinspeeld op een fusie, maar Gerard had wel ge weten dat dit „fusillering" betekende, dat voor hem dan niets zou over blijven dan zich terugtrekken of een plaats in de direktie. Maar als hij het bedrijf kon overdoen aan Carlier en er met een be hoorlijke som uittrekken, was hij vrij man Een man in bonus. Een man die, nu ja, niet a pari was met de Van Zuylen-miljoenen, maar toch een (zelfs voor Amerikaanse begrippen niet on aanzienlijk bedrag kon inbrengen. (wordt vervolgd) 7 5 van uw 2- of 4- 5 naar een 'speciaalzaak GARAGF TEXÏL Polygas - tankgas Alno keukens - aanbouwkeuken Gaskachels en gasfornuizen grote sortering tel. (02220) 2224 URSUSGAAS CREOSOOTPALEN DAMPALEN PUNTDRAAD BIELS KRAMMEN DRAADNAGELS Oudeschild, tel. 2719 Nederland en OR va. 60% Buitenland zeer goedkoop fdc vanaf 50% vrijblijvend bij M. C. Stoepker Molenstraat 64, Den Burg, tel. 2940 Rentenaar, Oosterend Jan Agter Dros' Smederij Te koop: RIANT WOONHUIS met c.v. J. Kuip, Heemskerckstraat 44, Oudeschild. van 27 sept. t/m 2 okt. Warmoesstr. 9, tel. 2176 Voor permanent te huur gevraagd: Bij voorkeur buiten de dorpen. Ben bereid hoge huur te betalen, maar verwacht in dat geval wel iets behoorlijks voor m'n geld. Brieven onder nr 476 aan bureau Texelse Courant. Even er tussen uit naar de zon? dé bank voor iedereen LICHTREKLAMES voor alle LICHTREKLAMES! PLASTIC en PLEXIGLAS ART. Peetoom, Dorpsstr. 59, Winkel, tel. 02244-245 beter mooier en goedkoper vanaf 18 september tot 4 oktober. Epelaan No 29 te De Koog, Texel

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3