AGENDA Droogte is ontstellend Slechts zeven afwijzingen bij massale KNZB-zwemexamens LANDBOUW en VEETEELT Z mme] Verlaat artikel Oudleerlingen houden ploegwedstrijd v'; -V. tv ragi Hondjes uitlaten in de Slufter Burgerlijke stand Op lokatie Al te gek Grondtransakties in komende raad Candidaten van 5 tot 67 jaar rubriek voor I Omi.-r r.ii..Mir Op het moment, dat we dit artikel schrijven (22 sept.) beleven we een droogteperiode die beslist zeldzaam is voor deze tijd van het jaar. Het doet 5Ds denken aan het droge jaar 1959 loen het tot diep in oktober droog ïlecf- Diverse schapenboeren zullen lich zeker nog herinneren, dat we dat kregen te maken met het merk waardige verschijnsel van slingerende chapen. Wat de oorzaak van dit ver- hijnsel precies is geweest, is nooit Ielcmaal duidelijk geworden, maar ast staat wel, dat het in ieder geval maken had met het tekort aan gras. slechte toestand van de herfst van 159 kwam ook tot uiting in de vrucht- aarheid van de schapen. Het aantal unmeren was in het voorjaar van 1960 nitengewoon laag. Ook op het bouwland waren de ge- algen van de droogte heel goed merk- lar. Opbrengsten van 25 ton suiker eten per ha waren in 1959 niet zeld- iam Hoe op dit moment In het alge een kunnen we stellen, dat de droog- i dit moment de boeren met zoveel irgen baart dan in 1959. De eigenlij- groeiperiode is dit jaar n.l. veel be- r geweest dan in 1959. De ruwvoeder- lorraden zijn over het algemeen vol lende. Ook het gewas suikerbieten is iveel verder op weg dan in 1959. Toch geeft ook nu de droogteperiode rgen. De laatste dagen hebben we di- schapenboeren hun zorg horen tspreken over de mogelijkheid om raks de weidjes klaar te hebben. Een sed schapenboer streeft ernaar om en- Ie weken voordat de ram bij de scha- n wordt toegelaten de toekomstige lederschapen in jong, mals gras te en weiden. Op deze manier wordt de ms op een flink aantal lammeren lgens de ervaring flink vergroot. Als droogte van dit moment blijft aan- uden zal het zeker niet lukken om t weidjes" over een week of drie lar te hebben. )p de vragen die ons gesteld zijn of onder deze omstandigheden nog kstof moet worden gestrooid hebben steeds bevestigend geantwoord. Er op een bepaald moment toch regen nen en we zijn van mening, dat de eren die op dat moment de stikstof iben gestrooid een slag voor zijn. We nen ook aan veehouders, die uitslui- nd rundvee hebben het adivies te eten geven om zeker tot aan het d van september door te gaan met gebruik van stikstof. Ook voor de lkkoeien is het zeer veel waard om diep in de herfst te kunnen be- ODSLACHTINGEN roor noodslachtingen in de periode september tot en met 1 oktober 1971 ifoon 2182, b.g.g. telefoon 2069. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN )e zuigelingen, die aan de beurt worden op het bureau verwacht de tijden, dat hun eigen huisarts ing heeft. Deze tijden zijn als volgt: iter Siebinga, dinsdag 28 september 14.00 uur iter Barnard, woensdag 29 septem- om 13.30 uur. tEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur iter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. 120) 2039. 0ENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagavond 13.00 uur HOL, Den Burg, tel. (02220) 3241* RENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur tot maandagmorgen 8 uur F. DEN HOUTER, Den Burg, tel. •20) 2527. rhil' tOTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 26 september 1971 HERVORMDE GEMEENTEN Burg, 10.00 uur ds. M. Mulder jr. teksdorp, 10.00 uur eerw heer Loerakker viering H. Avondmaal Hoorn, 10.00 uur, ds. Visser terend, 9.30 uur, ds. De Gier collecte voor de kerkvoogdij leschild, 11.00 uur, ds. De Gier collecte voor de kerkvoogdij 19.30 uur, ds. Waardenburg Waal, 10.00 uur, ds. Waardenburg GEREFORMEERDE KERK Burg, 10.00 uur, kand. D. Langhenkel van Den Helder 19 30 ur, ds. M. Mulder lerend, 10.00 uur, ds. Kruithof 19.30 uur, ds. Kruithof 'EREFORMEERDE GEMEENTE lerend, 10.00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 10.00 uur, ds. A. v. d. Doel, Den Haag extra collecte t.b.v. de zending R.K. KERKDIENSTEN Weekend 25 en 26 september Burg zaterdag 19.30 uur ^ondag 8.30 en 10.30 uur locksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur i°og zondag 10.00 uur erend: zaterdag 19.30 uur mdag 10.30 uur child: zondag 9.00 en 19.00 uur schikken over jong gras. We mogen verwachten, dat na een periode van droog weer met vrij hoge temperatu ren de groeikracht van het gras nog wel een tijdje zal voortduren. Het zal de geïnteresseerden in land bouwvoorlichting zijn opgevallen dat de landbouwrubriek in onze krant de laatste tijd heel wat minder frekwent verschijnt dan vroeger het geval was. De heer Van Groningen kreeg daarop nogal wat reakties, variërend van „Je bent zeker uitgeschreven" tot „We moeten het zeker helemaal zonder voor lichting doen". Meegedeeld kan worden dat het eerste beslist niet het geval is en dat het tweede slechts gedeeltelijk waar is omdat er ook andere media zijn die aan landbouwvoorlichting doen. Oorzaak van het herhaaldelijk wegval len van de lanlbouwrubriek is echter eenvoudig: plaatsgebrek, mede verband houdend met ziekte, resp. vakantie van onze maohinezetters. Uitstel van plaatsing van bepaalde artikelen heeft de aktualiteit daarvan wel in het gedrang gebracht, zoals het artikel „September is nog een groei- maand" in het nummer van dinsdag j,l. Onze excuses daarvoor Red. Vrijdag 24 september Den Burg, Doopsgezinde vergaderzaal, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub „De Kiekendief". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur klaverjassen. Woensdag 29 september Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiefc. Tot en met 5 oktober Den Burg, expositieruimte raadhuis, tentoonstelling wandkleden van mevr. Hoogerwerf en haar leerlingen. Open van 9.00 - 12.00 uur en van 14 00 - 17.00 uur De Vereniging van oud-leerlingen van de lagere landbouwschool houdt de jaarlijkse ploegwedstrijd deze keer op zaterdag 2 oktober. De ploegers treden tegen elkaar in het strijdperk op „Johanneshoeve", het bedrijf van de heer C. van Rossum in de Prins Alexanderpolder. Deelnemers dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21 of de heer J. Kager, Wilhelminalaan 1, Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 25 september op om 6.30 uur en gaat onder om 18,34 uur; 29 september op om 6.36 uur en onder om 18.24 uur. Maan: 27 sept. E.K., 4 okt. V.M Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 sept. 10.57 en 23.14; 25 sept. 11.20 en 23.38; 26 sept. 11.45 en 27 sept.0.05 en 12.13; 28 sept. 0.36 en 12.49; 29 sept. 1.31 en 13.58; 30 sept. 3.05 en 15.40; 1 okt. 4.50 en 17.20; 2 okt. 6.25 en 18.44. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Maar liefst 23 honden wandelden zon dagmiddag met hun bazen en bazinnen in de Slufter Het was een opvallend gezicht in dit domein van meeuwen, scholeksters en schapen Verantwoordelijk voor deze gezamenlijke wandeling van mens en dier was de Westfriese Kynologenclub waarbij acht Texelse leden zijn aangesloten en die nu voor het eerst een buitendag/e op Texel organiseerde Op de boot van half elf uit Den Helder klonk dan ook opval lend veel hondengeblaf in allerlei toon hoogten want tal van rassen waren van de partij, van brom-blaffende boxers tot driftig keffende tekkeltjes. Wat ze gemeen hadden was de zuiverheid van hun ras, een onderwerp waarover onder honden- liefhebbers (kynologen) veel te praten valt. Dat gebeurde dan ook onder de meest ideale omstandigheden: kuierend door de zonnige Slufter en met de ge spreksstof aan de lijn. van 15 tot en met 21 september 1971 Geboren: Justine Nieskje, dv. Dirk C. Kikkert en Elisabeth van Riel; Daniël, zv. Pieter C. Bonne en Heieen Dros; Berlinda Natasja, zv. Hendrik J. Voort- huijzen en Bontje G. Jonker; Remco, zv. Willem Goënga en Barnarda Dros; Jan- tina Agina, dv. Biem Vlaming en Janna M. de Ruijter; Armando Johannes Hen- drikus, zv. Cornelis P. J. Boon en Anna E. Bekker. Ondertrouwd: Willem Eelman en He lena Hutjes. Overleden: Gelinis M. Boogaart, oud 68 jaar, wonende te Den Burg; Jacoba de Visser, wv Westerlaken, oud 82 jaar, wonende te Den Burg; Simon Wilner, oud 78 jaar, wonende te Den Burg; Marretje Koopman, wv. Boon, oud 87 jaar, wonende te Den Burg. Wat een hatelijk ingezonden stukje was dat in de Texelse Courant van vrij dag, 17 september j.l. van mevr. Kam- stra. Hatelijk en wantrouwend tegen over de heer Mantje, die eventueel niet zou menen, wat hij zei omtrent „de Parel van de Noordzee" en er mis schien wel 'es niet naar zou handelen. Jammer, mevr. Kamstra, dat u zo wei nig vertrouwen heeft in nog wel een „Texelaar". Hoe zal het dan wel niet zijn tegenover „niet-Texelaars"? En stel je voor, dat er eens een paar „na turisten" onder waren? Oh, misschien best aardige mensen, maar stel je voor dat ze er rond voor uitkwamen, dat ze wel eens stilletjes op een afgelegen plekje naakt gingen zwemmen, omdat ze dat nu eenmaal heerlijk vrij en ge zond vinden! Natuurlijk zou u zulke vieze mensen niet in uw Zilvermeeuw' dulden. Mijn man en ik logeerden ja ren achtereen in De Koog. We zouden er niet weggebleven zijn als er een stuk strand beschikbaar was gesteld voor de „naturisten"; maar we bleven er weg, omdat het lawaai ieder volgend jaar erger werd en de straten ieder jaar smeriger. We waren n.l. genoodzaakt onze vacanties in het hoogseizoen te nemen. Nu we gepensioneerd zijn, ko men we terug, omdat we Texel mèt- of zonder naturistenstrand, nog steeds „de Parel van de Noordzee" vinden en stellig geloven, dat er zeer veel men sen op Texel zijn die overtuigd zijn van de waarheid van het woord van Multatuli, dat de deugd der mensen - en derhalve ook de ondeugd - begint boven de navel. Met dank voor de plaatsing, J. G. de Leeuw-Speelman Odoorn (Drente). Als ik jachtopziener H. Wijsman was - en dat is gelukkig niet zo zou ik in het geheel niet trots zijn op het fusil leren van een tamme vos. Het is toch al te gek dat iemand die in het donker iets ziet bewegen, terstond naar zijn schietgeweer grijpt en in alle gemoeds rust de trekker overhaalt, omdat hij een verwilderde kat meent waar te ne men (en die moeten dood, want ze be zitten niet de vereiste jachtvergun ning). Deze keer blijkt onze jachtop ziener een tamme vos te hebben uitge schakeld, een volgende keer is zijn „ver wilderde kat" misschien in werkelijk heid een tamme kat, hond, kanarie, ringslang, marmot, schildpad of (oh schrik!) kleuter, die met hun baas, resp. ouders, meemoehten naar het gastvrije eiland Texel en daar ontsnap ten of verdwaalden. Dat kan nog een leuke collectie opgezette „exemplaren" worden, bij de jachtopziener thuis. Theun de Winter, Den Burg De agenda van de raadsvergadering van dinsdagavond a.s. vermeldt een ze vental grondtransacties. Het grootste bedrag is gemoeid met de verkoop van een tweetal percelen bij de hoek Peper straat-Oranjestraat te Oosterend aan de Woningbouwvereniging Texel. De woningbouwvereninging wil het 2250 m2 grote terrein gebruiken voor de bouw van 11 woningwetwoningen. De verkoopprijs bedraagt 58.995,-. Uit de exploitatierekening voor deze wonin gen blijkt dat de totale bouwkosten J 374.331,- belopen. De huurprijs per woning zal 185,- per maand bedra gen. Alle na 1 november 1969 opgetre den huurverhogingen van loon- en ma teriaalkosten moeten er nog m worden doorberekend. Er moet derhalve op worden gerekend dat de huurprijs nog wat hoger zal worden. De woningen zijn van centrale verwarming voorzien. Met de heer D. P. Koorn, wonende in Freetown (Sierra Leone, West-Afrika) is overeenstemming bereikt omtrent de verkoop van een perceel bouwterrein gelegen nabij de Stolpweg te Den Hoorn. Voor dit 450 m2 grote stuk is een verkoopsom overeengekomen van 16.000,-. De heer Koorn wil er een woning bouwen, wat niet in overeen stemming is met het nog geldende be stemmingsplan voor Den Hoorn, maar hieraan kan tegemoet worden gekomen door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. De heer A. Supèr uit Emmen is gegadigde voor een stuk bouwgrond gelegen bij de Ploosterstraat te De Cocksdorp. Groot te 440 m2; kostprijs 16.000,-. Ook hier moet door toepassing van artikel 19 de bouw van een woning mogelijk ge maakt worden. De heer N. van Schoon hoven wil een woning bouwen op een perceel bij de Kamerstraat te De Koog. Voor 31.000,- wordt hij eigenaar van dit 589 m2 grote stuk. Ook het bouw plan van de heer Van Schoonhoven past niet in het bestaande uitbreidings plan zodat een artikel 19 procedure nodig is. De heer F. K. Mulder te- Oos terend koopt een stukje grond, gelegen naast zijn terrein aan de Kotterstraat Door het stukje van 14 m2 voor 706,- te kopen kan hij een garage bouwen. Met het Waterschap Texel bereikte de gemeente overenstemming omtrent rui ling van grond aan de Vismarkt tegen grond gelegen in de Wezentuin. De ge meente krijgt een stukje van 16 m2, ge legen voor het woongedeelte van het Polderhuis en het waterschap krijgt een stukje Wezentuin van dezelfde grootte terug, gelegen achter de ,bij het Polderhuis horende grond. Het is nu mogelijk de Wezentuin toeganke lijk te maken vanaf de Vismarkt. Rui ling geschiedt met gesloten beurzen. Van de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde gemeente Den Burg koopt de gemeente voor 4740,- een stuk grond van 237 m2, gelegen achter de pastorie aan de Wilhelminalaan. De grond is bestemd voor woningbouw. Zaterdagmiddag van half twee tot 6 uur werden in het zwembad „Molen koog" de K.N.Z.B.-zwemexamens voor het A. en B. diploma afgenomen. De deelname was bijzonder groot, de uit slagen zeer gunstig. Totaal werden slechts 7 personen afgewezen, waarvan 4 voor het diploma A en 3 voor de B- proef. Aan het diplomazwemmen van de K.N.Z.B. zijn geen leeftijdsbeperkin gen verbonden, zodat het leeftijdsver schil tussen de deelnemers sterk uiteen liep. Voor A. waren de jongste zwem- mertjes Afke en Willem Bruin, beiden 6 jaar oud. De oudst-geslaagde bij dit onderdeel was 67 jaar. Voor het B.-ex- amen slaagde zelfs een 5-jarige kleuter; Ferdinand Keijser uit Den Butrg. Hier was de oudste deelneemster 61 jaar. De beoordelingscommissie bestond uit de heren Pelgrim en J. van Amstel (bad meester) en een toezichthouder van de K.N.Z.B. uit Den Helder. Diplomazwemmen in zee De mogelijkheid bestaat, dat op 29 september ('s middags) door Texelse zwemmers zal worden afgezwommen voor het vaardigheidsdiploma I en II, zeezwemmen. Dit zal geschieden te Enkhuizen. Reeds hebben zich een 20- tal scholieren hiervoor opgegeven. Er moet echter nog contact opgenomen worden met de diverse scholen, voorna melijk voor het voortgezet onderwijs, om voor leerlingen die aan deze exa mens willen deelnemen vrij te vragen. Ook niet-scholieren, die er voor voelen hun zwemvaardigheid te toetsen in zee, kunnen zich opgeven bij badmeester J. van Amstel. Over de reiskosten is nog niets bekend Bij voldoende deelname kan waarschijnlijk gezamenlijk en voor deliger gereisd worden. Het examen voor het vaardigheids diploma I bevat onder meer 25 meter borst- en 25 meter rugcrawl, 200 meter borstzwemmen met keerpunten volgens de K.N.Z.B.-voorschriften, tweemaal een hurksprong te water, het opduiken van bordjes op een minimale diepte van 2 meter, 10 meter zwemmend redden in kopgreep en een zweef- en strek- sprong van de 1- of 3-meterplank. Na dere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het zwembad „Molenkoog". Voor de examens afgelopen weekend slaagden: A diploma Carla Bakker; Elly Bakker; Marjon Bakker; Tineke Bakker; Els Binsber- gen; Agnes Bosma; Evelien Brans; Henk Broekman; Riemke Brouwer; Afke Bruijn; Willem Maarten Bruijn; Linda Daalder; Marian Dekker; Sico Dop; Jacqueline Dros; Bart Eveleens; Ruud Gaasbeek; Ingrid Hennink; Tine Hin; Bart Heerschap; C. van Heerwaarden; Els van Heerwaarden; Ria van Heer waarden; M. Houwing; M. Kager; Thea Kager; Ria Kellner, Daan Koopman; Wilma Kok; Martine Krijnen; Mabel Mantje; Cor Mozes; Wdm Oudes; Mar leen Ran; Frans van Sambeek; Jaap Seepma; Lenie Schoenmaker; Jan Jelle Schouwstra; Marcel Siemelink; Karin Smit; Adri v. d. Ster; Elisabeth Terp stra; Trudy Verberne; Lia Vermeulen; Jellie Visser; Femke Waardenburg; Ans Zoetelief; M. Blankevoort-Schermer; P. Blankevoort; A. Boomstra-ten Hoor; N. Brans-van Egmond; Sjef Buijsman; R. Drijver-de Bloois; W. Gaasbeek-Moor; Margo de Graaf; J. v. d. Gracht-Bak ker; W. v. d. Gracht; Netty Jongejan-; N. Koorn-Kikkert; Elly Kortenhoeven; Tineke Kooy; Cor de Lugt; R. Sikkele- ras-Keijser; G. Snijders; Nel Spaans; Marian v. d Vis; W. Sytsma-Zuidema; Nel Collou; Tineke de Jong. B diploma Jan Hooijberg; Joost Hooijberg; Anke Hooijberg; Nelda Agter; Peter Alkema; Ton van Arnhem; Anita Bakker; Em my Bakker; Jacqueline Bakker; Lidy Bakker; Magda Bakker; Margo Bak ker; Marcel Bakker, Theo Bakker; Pe tra Bakker; Tonny Bakker; Wilfried Bakker; Yvonne Bakker; Xandra Bark; Annet van Beek; Annelies van Ben- thum; Marcel de Beurs; Klazina Blok; Kees Blom; Mary Boersen; Els Boog aard; Annemieke Boon; Peter Boon; Hanny Boon; Christa Bosma; Niels Pe ter Broekman; Erik Jan Broe.kman; Carla Brozius; Maarten Willem Bruijn; Yvonne Bruining; Ina Bruijn; Joost Pe ter Coutinho; Mariska Coutinho; Yo- landa Daalder; Henny Dekker; Ansje Dootjes; Greetje Dootjes; Mariëtte Drij ver; Nelly Drijver; Astnd Dijt; Jan Edel; George Eelman; Freddy Een hoorn; Paul van Etten; Jacob Feenstra; Mynke Feikema; Joesca Gay Balmaz; Michiel Gay Balmaz, Hans v. d. Geest; Otto Jan Goënga; Henny Grootelaar; Marion Grootjen; Kees Jan den Haan; Vera van Heerwaarden; Astrid Hen nink; Kees van Heerwaarden; Ilse van Heerwaarden; Jacqueline van Heer waarden; Ina van Heerwaarden; Lyke Heetveld; Ronny Hin; Leonie Hoogen- bosoh; Cora Hoogenbosoh; Selma Hooij berg; Fenny Hopman; M Kuip-Huis- man; Arjen Huisman; Jan Hopman, Gerrit Janssen; Catharina Janssen; Cor nelis Jas; Hans Jas; Kees Jongedijk; Martin Jongejan; Henk Jonker; Heieen Jorna; Nelly Kager; Anja Kalis; Nicole Kalk; Ferdinand Keijser; B. Keijser- Breeuwer; Klaas Kikkert; Martin Kik kert; Erwin Kleinveld; Johnny Klein- veld; Jenny Kok; Jacky van Kooten; Bemadette Kuip; Chris Kuip; Birgitta Kuip; Marjan Kuiper; Dirk van Liere, Jelle v. d. Meer; Wemer v. d. Meer; Alie Marie Mulder; Yvonne Nat; A. Os- kam-v. d. Sterre; Edwin Oskam; Walter Oskam; Monique Pastoor; Greta Pol; Aaldert Polman; Karin de Porto; José de Porto; Jan Jacob Rab; Bettina Rab; Joke Roeper; Dick Rozeboom; Henk Rump; Anneke Rijk; Jan Rijk; Henk v. Sambeek; Cornelia Schade; André Schoo; Peter Sohoorl; Jitty Schotanus; Peter van Sikkeleras; Angeline Smit; André Smit; Jeannette Smit; Jolanda Smit; Monique Smit; Grietha v. d. Ster; Joke Sijtsma; Anneke Terpstra; Anne lies van Tok; Jeanine van Tok; Cor Trap; Jeanny Trap; Anke van Trigt; Ans Tuitman; Corina van Tunen; Jan Vennik; Biem v. d Vis; Femmy v. d. Vis; Grietje Visser; Nelleke Visser; Reg- gy Visser; Tine Vonk; Jolanda Vlaming; A de Vries; Nan Vermeulen; Jan Ver veer; Pieter C. Vlaming; Neja Waayer; Anneke v. d. Werve; Ans Witte; Ange line Witte; Coby Witte; Catharina Wit te; Liesbeth Witte; Matty Witte; Thea Witte; Thea Witte; Thijs Witte; Karin Wolse; Renske IJsseldijk; Hanneke Ze gel; Karin Zegel; Yvonne Zegel; Atty Zevenhoven; Kees Zevenhoven; Frans Zoodsma; Anja Zijm; Anja Zijm; Annie Zijm; Gerda Zijm; Ineke Zijm; Joke Zijm; Marijke Zijm; Lia van Heerwaar- den, Olaf Duin.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 6