Cjroen ^tmrL-Jexels in het harL, irimplan ongewijzigd vastgesteld ondanks Dros-alternatieven ewomij en EMK hadden contract al getekend ItwAT m mmm Ongekende belangstelling voor provinciale schapenfokdag ianleg centrale recreatievoorzieningen kan niet worden verplicht gesteld Burgerlijke stand Begin van brand in Tem-centrale Boeren in verzet tegen rooien van meidoorns Protest „Aurelia" te water Geslaagd Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed VG 1 OKTOBER 1971 EXELSE 85e JAARGANG No. 8610 COURANT L N.V. v-h- Langeveld De Rooü s il Deo Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den j. (Ö2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coop. Raif- fcisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abocrn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 et Advert 20 ct. per mm. excl. 4°/o BTW et de stemmen van de heren J. C. J. Zuidewind, M. Bakker en J. te tegen, heeft de gemeenteraad dagavond het bestemmingsplan De m vastgesteld. Met de stemmen van elfde heren tegen ging men ook ak- rd met de overeenkomst inzake de wikkeling van het omstreden plan gemeente, Exploitatiemaatschap- De Krim en Newomij. Daarmee dt voorlopig een punt gezet achter reeks ontwikkelingen en vertragin- waarmee dertien jaren gemoeid geweest. Ook dinsdagavond werden loor diverse sprekers nog harde no- gekraakt, alvorens tot stemming worden overgegaan. De grote op- int, wethouder Dros, slaagde er r niet in de meerderheid van de tot tegenstemmen te bewegen. [vorens met de besprekingen te be- vvilde de heer Dros eerst een •stel van orde doen. Hij wilde van aad weten of men hem ten aanzien deze kwestie als strijder voor de eenschap beschouwt of als een ver- iger van de belangen van de EMK. wilde daarover laten stemmen, daarvoor voeldeniemand. De Westdorp noemde het een onzin- iets wat zijn weerga niet kende. „Ik er toch ook niet over stemmen of mij beschouwt als vervoerder of raadslid?". Ook de heer Standaart d dat de onafhankelijkheid van een Islid als vanzelfsprekend moet wor- beschouwd. De heer Dros zei ech- herhaaldelijk de indruk te hebben regen dat men hem zag als een ver- iger van de EMK-belangen zag, ir hij ging er akkoord mee dat zijn rstel van orde werd afgewezen. Niet rijp e heer M. Bakker zei van mening te dat de Krimkwestie nog niet rijp is behandeling. Hij wilde de beslis- uitstellen tot de raadsleden de «tie beter hebben bstudeerd. Daar echter niet op worden ingegaan t als nu niet zou worden beslist zou wettelijke termijn zijn verstreken en men de hele procedure van voor af moeten beginnen. Bakker toonde overigens fel tegenstander van het mplan. Hij vond dat er op deze wij- nodeloos een mooi stuk landschap fA opgeofferd en hij verwachtte dat rim tenslotte weinig meer zou zijn ien satelietdorp van De Cocksdorp. ïrs, Newomij zal zijn huisjes zo mogelijk aan particulieren verko- die er permanent mogen wonen. Sprenger vroeg waarom Bakker dat gezegd had toen de raad B en W htigde om het plan ter visie te [en. De heer Bakker: „Ik zag het i nog niet zo helder". an het begin van de behandeling d mr. Sprenger een belangrijke me eling, inhoudende dat zowel Newo- als de EMK de ontwerp-overeen- ist al hadden getekend. Zij gingen akkoord en dat was voor meerdere dsleden gedurende de behandeling de kwestie aanleiding om zich af te [en waarom zij zich dan nog druk den maken. De Texelaars om wiens »ngen het vooral te doen was, had immers geen bezwaren? r» 16 Geen schuld g Vengens had het bestuur van de ■MK er blijkbaar ernstig rekening gehouden dat het Krimplan door raad zou worden afgestemd. Er was minste een brief van de directeur omen waarin deze, voor het geval raad het plan zou afstemmen, de dsleden vroeg uit te spreken dat de nK de gemeentelijke 10 hectare in 2 en de volgende jaren zou mogen loiteren en verder werd meegedeeld het EMK-bstuur zich op het stand- >t stelde dat het de EMK met ver ten zou kunnen worden als het plan worden afgestemd, gezien het ak- ■rd gaan met de overeenkomst en niet indienen van bezwaren tegen ontwerp-bestemmingsplan. Wat het na ste punt betreft merkte mr. Spren- op dat de gemeenteraad geen ex- 'itatietoezegging zou kunnen doen, >gstens bepalen dat de exploitatie de EMK moet worden gegund on- voorwaarde dat een nieuw bestem- igsplan per 1 januari 1972 in voor- eiding is. De tweede opmerking .reep mr. Sprenger niet. Hij zag niet in waarom de EMK zich schuldig zou kunnen voelen naar aanleiding van een raadsuitspraak. Vervolgens lichtte mr. Sprenger de historie van het Krimplan toe. B en W huldigden het standpunt dat eerst met de beide exploiterende nv.'s tot over eenstemming gekomen moest worden alvorens het bestemmingsplan kon worden vastgesteld. Dat moest ook wel omdat de gemeente slechts 10 ha van het terrein in eigendom had kunnen verwerven. Het ideaal is dat de ge meente eerst alle gronden in eigendom verwerft. Voor zover de eisen niet in het bestemmingsplan konden worden vastgelegd, gebeurt dat in het contract. In dat contract is de taakverdeling der betrokkenen omschreven en de samen werking van overheid en exploitanten geregeld. Verantwoordelijkheid Zo neemt de overheid de aanleg en onderhoud van de openbare voorzie ningen (wegen e.d.) voor zijn verant woording. De exploitanten zoeken sa men met de xoverheid naar de best mo gelijke subsidiemogelijkheden. Essen tieel is dat de overheid garant kan staan voor de voorzieningen op het gebied van verkeer, veiligheid, milieu- hygiene e.d., beplanting, indeling en beheer van het terrein. De gemeen te neemt niet meer verplichtingen op zich dan in het algemeen belang nood zakelijk zijn. De meerderheid van het college van B en W is van mening dat de centrale wegen op het terrein open baar zouden moeten worden. Dat is voor een terrein van 55 ha een zeer normale zaak en de weg kan dan dienst doen om overbelasting van de Duin weg te voorkomen. Anders zou alle verkeer, bestemd voor de Krim, via de Duinweg moeten rijden wat onverant woorde belasting zou zijn. De mening van de Nederlandse kampeerraad (bij voorkeur geen openbare wegen door kampeerterreinen) onderschreef mr. Sprenger. Het advies van de kampeer raad laat echter ruimte voor uitzonde ringen en B en W zijn van mening dat zo'n uitzondering hier aan de orde is Niet openbaar maken houdt bepaald geen garantie in van de rust op het terrein. Op verschillende manieren kan de gemeente als beheerder van een o- penbare weg de rust bevorderen, door allerlei beperkende maatregelen. De zijwegen mogen best voor gemotori seerd verkeer worden afgesloten; met de centrale weg kan dat hoogstens ge durende bepaalde uren en kunnen rust en veiligheid ook door snelheidsbeper kingen bevorderd worden. Er is in de praktijk niet zoveel verschil tussen o- penbare en niet openbare wegen. In verband met de zeggenschap van de overheid is daarom de voorkeur aan een openbare weg te geven. Niemand kan n.l. een particuliere exploitant dwingen een niet openbare weg voor het verkeer open te stellen als dat no dig zou zijn. De gemeente kan eenvou- van 22 tot en met 28 september 1971 Geboren: Marco Willem Alexander, zv. Wilhelmus T. van Sambeek en Ina Bruin; Klaus Dieter, zv. Klaus D. Groszpietsch en Theodora E. J. G. Jas. Ondertrouwd: Bauke Couperus en Aagje J. Medema; Ronald J. M. Plattel en Johanna E. Commandeur; Cornelis W. Niekus en Comelisje A. Vlas; Hen drik C. J Maas en Elisabeth M. Buijs- man; Jan H. van Boven en Yvonne Haak. Overleden: Annaatje I. Keijser, oud 93 jaar, wonende te Den Burg. De brandweer hoefde niet ver weg toen dinsdagavond brand werd gemeld. De melding kwam nl. uit de TEM-cen- trale waar het dak had vlamgevat. Oor zaak was een der onlangs geplaatste noodaggregaten waarvan men de uitlaat provisorisch door het met board be schoten dak had gevoerd. Het aggregaat had 's middags proefgedraaid en daar bij was de uitlaat zo heet geworden dat het board begon te branden. TEM-per- soneel doofden met eigen blusmatenaal de vlammen. De brandweer verwijder de voor alle zekerheid het board om te controleren of het vuur zich tussen het plafond nog verder had verspreid. dig de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van het Krimplan niet dragen zonder openbare wegen. Speculatie Wat de veronderstelde speculatieplan nen van Newomij betreft, vroeg Mr. Sprenger zich af of dat te rijmen is met het aanbod van Newomij om alle grond tegen boekwaarde over te dragen aan de gemeente en of het te rijmen is met het geduld dat Newomij gedurende der tien jaar heeft opgebracht terwijl de gronden daar al die tijd lagen en wel niet erg winstgevend zullen zijn ge weest. „Newomij heeft strikt zakelijk gehandeld en heeft nooit misbruik ge maakt van zijn positie. Bij de andere partner, de EMK, is het woord „ver trouwen" wel enkele keren gevallen. In de vorige raadsvergadering deelden we al mee dat de vertrouwensbasis waarschijnlijk hersteld zou worden. Dat is inmiddels gebeurd. De brief van 6 mei (waarin de EMK zeer fel van leer trok tegen B. en W. en raad red.) is inmiddels ingetrokken. Daarmee is de onderhandelingsbasis op zichzelf her steld. Ik ben bereid om de brief onbe sproken te laten. Maar een en ander heeft toch wel een zeker gevolg gehad, we kijken nu iets anders tegen de EMK aan dan een jaar geleden. Dat geeft mij een extra motief om voor openbare we gen fe pleiten". Waaraan de voorzitter toevoegde dat het college ernaar streeft met beide nv's in de best mogelijke verstandhouding samen te werken. Uit voerig dank bracht de burgemeester aan het gemeentepersoneel voor de enorme hoeveelheid arbeid die in de afgelopen jaren met betrekking tot het Krimplan is verzet. In het bijzonder de heren Oskam, Van Hoorn, Bosma, Van Agteren en De Winter hebben zich inge spannen, vooral de laatste weken. Alternatieven Vervolgens kreeg wethouder J. C. Dros gelegenheid om zijn standpunt ten aanzien van het bestemmingsplan toe te lichten. Hij deed dit met behulp van een aantal landkaarten die betrekking hadden op de wegenloop in het plan als op de riolering. De wegenloop van het plan noemde de heer Dros ongeluk kig. Het terrein wordt erdoor verdeeld in vier blokken met totaal vier huisjes terreinen en vijf kampeerterreinen wel ke laatste als gevolg van deze ligging minder goed exploitabel zullen zijn. Om toegang tot de terreinen te krijgen zul len tenminste 13 uit- en toeritten op de bochtige weg nodig zijn, een gevaarlijke situatie terwijl tussen de verschillende recreatieterreinen aan beide zijden van de weg veel overstekend verkeer zal bestaan. De heer Dros had van deskundige zijde vernomen dat het mengen van het doorgaande en bestemmingsverkeer (zo als volgens het nu ontworpen plan zal gebeuren) niet is aan te bevelen in ver band met de verkeersveiligheid, een onduidelijk beeld van beheer en onder houd terwijl het verkeersafwikkelings niveau laag is. De heer Dros deed ver volgens twee alternatieven aan de hand: De Duinweg moet functioneren als weg voor het strandverkeer en verdeelweg voor het recreatiegebied. Of: langs de DEN HOORN Diverse boeren in de omgeving van Den Hoorn verzetten zich sinds het begin van deze week te gen liet rooien van meidoorns op hun erven. Aanvankelijk liep het rooi werk, uitgevoerd door Staatsbosbeheer, zeer vlot maar sinds het protest van het Contact Natuurbescherming Noordhol land (dat in diverse kranten ruime pu bliciteit kréég) wordt het rooiwerk op gehouden omdat boeren weigeren de dragline op hun erf toe te laten. Een der weigerachtige boeren, de heer Bakker van „De Atlas" vertelde ons dat hij op den duur misschien wel gedwongen zal worden 't rooien van de meidoorns toe te staan, maar dat hij graag wat tijd wil winnen totdat vast staat of de huidige bestrijdingsmethode wel zinvol is. Het heeft hem veel moeite en tijd gekost om een behoorlijke erf- beplanting aan te leggen en het gaat hem aan het hart dat die boompjes nu worden gerooid terwijl dat misschien niet nodig is. Hij hoopt op een kapver- bod en op een nader onderzoek, zoals ook door het Contact Natuurbescher ming wordt nagestreefd. Als met ze kerheid vast komt te staan dat de ge volgde methode van perevuurbestrij- ding juist is, wil hij gaarne toestaan dat de zieke struiken worden verwij derd. jrfiv- B.l.r" <M Ittin Uit" Tcr.MronitfPald ..O i. r.d.Hl.'~rC? (Zie vervolg pagina 2) Vorige week woensdag werd te Alkmaar de jaarlijkse provinciale scha penfokdag gehouden, in aansluiting op de diverse streekkeuringen en de Na tionale Tentoonstelling van schapen en geiten te Utrecht. De uitslagen wat be treft de Texelse inzendingen op de Na tionale tentoonstelling waren bijzonder goed. Ook de kwaliteit van de op de provinciale fokdag getoonde dieren wa ren echter buitengewoon goed. Eén der oudste juryleden, de heer L. P. Tilma prees vooral de kwaliteit van de 1 en 2 jarige en oudere rammen, terwijl ande rejury leden de kwaliteit van de ram- lammercn, vooral wat betreft de ont wikkeling, vacht en het type roemden. Uiteraard waren er ook minder goede inzendingen, maar het gemiddelde van de meer dan 1000 bijeengebrachte die ren was van hoog gehalte. De publieke belangstelling was enorm, de catalogi waren voor het eerst sinds jaren uit verkocht. De provinciale fokdag resulteerde in het tot stand komen van tientallen ver kopen naar alle provincies en ook ver wisselden veel dieren binnen Noord holland van eigenaar. Er werden prij zen genoteerd tot 1.000,- voor vol wassen dieren en voor lammeren tot 600,-. Weinig aanbod en veel vraag was er naar vrouwelijk fokmateriaal van 1 Vï jaar. De lage aanbod werd ver oorzaakt door de verkoop van ooilam meren in de afgelopen winter voor prij zen van boven de 200,- voor de dood. De kampioensram van gebr. Donker in Utrecht werd hier reservekampioen. De 2-jarige ram F 3015 die in Utrecht in zijn afdeling de IA behaalde van L. Wagenaar werd kampioen. Beide best ontwikkelde rammen. De kampioen is zowel voor, midden als achter breed en gevuld. Vooral de demonstraties met de 15 beste 1-jarige rammen en de 10 beste 2-jarige rammen gaf een indruk Vrijdag 1 oktober Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst Modelbouwclub. Zondag 3 oktober De Cocksdorp, hotel „Kikkert", start wandeltocht tussen 13.00 en 14.00 uur. Woensdag 6 oktober Den Burg, „Casino", 11.00 uur bejaar- dengymnastiek. Tot en met 5 oktober Den Burg, expositieruimte raadhuis, tentoonstelling wandkleden van mevr. Hoogerwerf en haar leerlingen. Open van 9 00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur REIZENDE BIBLIOTHEEK DE KOOG Vanaf woensdag 6 ok tober is de Reizende Bibliotheek te De Koog weer open. Lezers kunnen terecht in de Lubertischool. Kinderen van 3.15 - 3.45 uur en volwassenen van 3.45 - 4.30 uur. van het betere fokmateriaal dat de Noordhollandse fokkers te bieden heb ben. Aan de 123 rammen zijn b.v. 38 eerste, 32 tweede en 38 derde prijzen toegekend. Vooral bij de kopgroep viel de uniformiteit op. Onbekende fokkers Opvallend was dat enkele 3-tallen ramlammeren van minder bekende fokkers kwamen, o.a. van Boontje, Oortwijn, v. Berkel, Vriend, Olie, enz., een bewijs dat er vooruitgang valt te bespeuren in de fokkerij over het hele gebied. Ook bij de schapen met lamme ren was dit het geval, al viel het op, dat in deze rubrieken, de huiden wel beter kunnen zijn. De ontwikkeling bij de lammeren was bijzonder goed. De top bij de schapen met ooi- en ramlammeren was gelijk als in Utrecht en wel 8425 van G J. v.d. Peet. T.a.v. de schapen met 2 ramlammeren waren er vele stellen die boven die in Utrecht uitkwam, behalve de IA aldaar 01709 van J. Ton te Beets, nu weer IA en 2e beste stel uit de drie rubrieken. J. Wagemaker, Jn. J. Ruyter uit Binnen- wijzend en J. Worp en W. v.d. Oord be haalden nu de erepalm. Bij de schapen met ooi- en ramlam" waren dit gebr. Donker (2x), J. Wage maker en fa. J. Blokker, met stellen waarvoor men waardering had. In tegenstelling tot Purmerend waar C. Paauw te Beemster met zijn 4-tal beste fokschapen het kampioenschap behaalde, was het nu L. Wagemaker die met 4 éénjarige ooien evenals met de vader F 3015 de hoogste eer be haalde. Res kampioen werd J. Worp met eveneens 1-jarige ooien Oudere schapen De oude schapen waren toch zeer goed HA J. P. A. Koning, IB L. Wage maker, IC J.J. Ruyter en daarna gebr. Donker, C. Pauw en A. Brak. De beste éénjarige ooien van C. J. M. Langedijk, in Utrecht IA nu IC in de eerste rubriek voorbij gestreefd door dé 4-tallen van gebr. Donker, N. A. Ko ning sr., J. P. A. Koning. Mogelijk heeft het vierde schaap invloed gehad op deze uitslag (in Utr. zijn het 3-tallen) Anderzijds, alle dieren hadden fraaie huiden en waren breed en diep. Het beste 4-tal ooilammeren in Utrecht ging nu ook met de eer strijken, waar na er nog 3 eerste prijzen werden toe gekend. Als algemene opmerking is ge steld dat bij meerdere ramlammeren de neus zwarter en de koppen wat beter met witte haartjes bezet moeten zijn; enkele bonte koppen kwamen voor. Men vraagt zich af of nu <^e wolprijs minder meetelt, meer op gewicht in vlees wordt gefokt, waarbij de handha ving van het type in het gedrang komt. Gezegd kan echter worden, dat de in t Alkmaar gedemonstreerde schapen ve le deskundigen wisten te bekoren en zeker tot de beste in ons land kunnen worden gerekend. Met vertrouwen gaan de Noordhollandse fokkers door. In de krant lazen wij over de bezwa ren die het Contact Natuurbescher ming heeft ingebracht tegen de pere- vuurbestrijding o.a. op Texel. Volgens deze instantie zou er zeer sloridg met de gerooide bomen worden omgespron gen waardoor het besmettingsgevaar eerder groter wordt dan kleiner Be weerd werd dat de wegen op zuidelijk Texel bezaaid waren met takken. Hier tegen willen wij protesteren. Het is waar dat op een gegeven ogenblik een deel der Witteweg vol gerooide strui ken lag, maar dat kon moeilijk anders omdat het meidoorns waren die vlak aan de weg stonden nl. bij het sport veld van Den Hoorn. Overigens worden de gerooide meidoorns met de grootste zorg naar de brandstapel vervoerd. Als er eens een takje wordt verloren, wordt dit op de terugweg altijd weer opge zocht. Ieder die het controleren wil moet zelf maar gaan kijken. Tientallen keren zijn we met vrachten meidoorns over de wegen bij Den Hoorn gereden maar alles ziet er keurig uit. In de raadsvergadering schijnt zelfs beweerd te zijn dat rijwielhandelaar Troost druk werk heeft met het repareren van fiets banden die zijn kapot gegaan door mei doornstekels. Onzin! Het kan overigens niet waar zijn want Troost is momen teel met vakantie. Verder willen wij zeggen dat wel degelijk aan ontsmet ting wordt gedaan. Onze vrachtauto's worden met formaline gereinigd. Wij houden ons strikt aan de richtlijnen van onze opdrachtgevers. Met dank voor de plaatsing, De chauffeurs van de fa. Tatenhove Woensdagochtend om half elf is te Woubrugge de TX59 „Aurelia" te wa ter gelaten. De Aurelia is een 2Vz mil joen gulden kostend onderzoekings vaartuig, dat wordt gebouwd ten behoe ve van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in 't Horntje op Texel. De doopplechtigheid werd ver richt door de echtgenote van de kapi tein, Van Zwieten uit Den Helder. De „Aurelia" zal in februari zijn voltooid. DE KOOG Oud-plaatsgenoot de heer H. J. R. Reinders slaagde aan de Leidse universiteit voor het doctoraal examen Nederlands Recht. maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 lUfllMIIIIIIIIMIIIinilllllllllllllllllllllllllllll

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1