Groen c2wartsJexeU in het harL, Kermispot f8133,88verdeeld onder zes verenigingen udiecommissie voor creativiteitsbevordering i Oosterend willen ze niet met de billetjes bloot.... Meidoorn-rooi op particulier terrein tijdelijk gestaakt ,ke i Den Hoorn zou eigenlijk niet mogen groeien maar mag niet doodbloeden Reeds duizenden struiken vernietigd Ouwe Sunderklaas op 11 december „Texelein" start nieuwe seizoen ROBLEEMLOOS Burgemeester Sprenger Toneelbezoek in Den Helder gaat door Wegens bezwaren van bevolking DWARS6EBAKKEN 0p Texel gebakken dus dagelijks vers jjry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 kG 5 OKTOBER 1971 85e JAARGANG No. 8611 N.V. v.h. Langeveld De Rooü 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboan. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 cft. Advert 20 ct per mm. exd. 4% BTW Dit jaar valt de 12e december op zon dag. Om meerdere redenen wordt het niet gewenst geacht dat dan Ouwe Sun derklaas wordt gevierd. Het bestuur van de stichting Cultureel Werk advi seert dan ook het feest te vieren op zaterdagavond 11 december. Op vrijdagmiddag 8 oktober zal in de „Woelige Hoek" weer gestart worden met de gmnastiöklessen van de vereni ging „Texelein". De aanvangstijden zijn: van 4.30 tot 5.30 uur voor kleintjes van 2Vs - 6 jaar: van 5.30-6.30 voor 7-12- jarigen; van 6.30-7.30 uur voor teeners en voor dames van 7.30-8.30 uur. het Wagenmuseum een kermis 1971 heeft bruto ƒ14.275, bracht. Na aftrek van diverse las- ea inhoudingen schiet een bedrag .133,88 over, te verdelen onder de nigingen, die daarvoor in aanmer- komen. Het centraal bestuur van tiehting Cultureel Werk Texel ging inderdagavond mee akkoord, dat 10— wordt uitgekeerd aan het Kon. pIs Fanfarekorps; ƒ562,50 aan de iband „Voorwaarts Mars"; ƒ1800, SVO en ZDH; ƒ425,aan SVC en aan de Sint Jeroengroep. tentueel is ook nog een bedrag be- jbaar voor Texelse Boys, maar deze niging heeft niet laten blijken het g te hebben. Voor afgevaardigde C. Roeper was dat aanleiding om »lse Boys een pluim te geven. „Ze en zichzelf en dat is een voorbeeld anderen, die wel eens al te gemak- om subsidie vragen inplaats van ;eld zelf te verdienen door eigen riteit". De verdeling van de kermis- moet nog worden goedgekeurd door W., wat ook geldt voor de toeken van de andere verenigingssubsi- it de ingediende aanvragen hoorde een verzoek van de Zweefvliegclub «1, die een financieel ruggesteuntje g heeft bij het (zelf) bouwen van hangar. De totale kosten van de ;ar zullen maximaal ƒ15.000,be- Door het Provinciaal Fonds voor :takkommodaties is al een subsidie ezegd van ƒ1500,Als de ge- iteraad bereid zou zijn de rekening- ant van Cultureel Werk op te ken van ƒ100.000,— tot ƒ125.000—, men overwegen de Zweefvliegclub en aantal jaren een investeringssub- van 25% toe te zeggen, bijv. gere- I over drie jaar een totaal bedrag ƒ6250,onder voorwaarde dat de vkosten zoveel mogelijk worden be lt door eigen werkzaamheid van de id Bejaardensociëteiten Is B. en W. akkoord gaan, zullen de bejaardensociëteiten de volgende itjpdies worden toegekend. Den Burg Oudeschild ƒ145,Den Hoorn De Cocksdorp ƒ190,Ooster- ƒ135,—; De Waal ƒ121,—. (Totaal 10,—). De sociëteit van Den Burg ;t dit jaar geen basissubsidie De iteiten van de andere dorpen krij- ieder 50,basissubsidie; de soos D$ Cocksdorp zelfs ƒ150,in ver- 1 met tekorten die niet geheel door n toedoen zijn ontstaan. De bejaar- tangclub en bejaardengymnastiek- krijgen dit jaar een subsidie van Het is de bedoeling volgend de subsidies voor bejaardenorgani- es te verhogen en de kans is groot, genoemde twee nieuwe verenigin- dan ook wat royaler worden be id. El Jeugdverenigingen e speeltuinverenigingen 't Groentje De Driehoek" krijgen ieder ƒ100,- loitatiesubsidie. Ook de Damclub zich sterk op jeugdactiviteit richt) gt ƒ100,Voor de andere jeugd- migingen is er dan nog ƒ1700,te ^Belen. De subsidiecommissie had ^Jomen dat de gidsengroep Marga- 9B>a Sinclair is ontbonden en zal wor- opgevolgd door een groep van ge mengde samenstelling. Naar aanleiding daarvan zal eerst een onderzoek worden ingesteld alvorens subsidie wordt toe gekend. Verder werden de volgende be dragen vastgesteld. De Zwalkers ƒ299,Sint Jeroen ƒ471,Folklore- dansgroep ƒ182,„Jong Leven" ƒ80, Duinroosjes 37,NJN ƒ100,Hob byclub De Waal ƒ41,Geref. Jongeren Den Burg ƒ114, Muziek De muziekverenigingen krijgen bij goedvinden van B. en W. de volgende subsidies. Kon. Texels Fanfare ƒ1155, D.E.K. ƒ590,Drumband D.E.K. ƒ240,Excelsior ƒ1075,Drumband Excelsior ƒ365,Margaretha Sinclair ƒ1060,Voorwaarts Mars ƒ515, De subsidiecommissie heeft nog beke ken wat er zou gebeuren als de geadvi seerde normen van de Stichting Over koepeling Nederlandse Muziekorganisa ties zouden worden toegepast. Dat zou betekenen, dat aan de zeven genoemde verenigingen totaal ƒ14.110,zou moe ten worden uitgekeerd, wat niet reëel wordt geacht. Niettemin achtte de com missie wel termen aanwezig om voor te stellen de totaal voor de muziekvereni gingen beschikbare subsidie, die sinds 1970 onveranderd ƒ5000,bedraagt, ingaand volgend jaar te verhogen tot 7500,—. Sport Voor de sportverenigingen is dit jaar totaal ƒ12.500,beschikbaar (vorig jaar ƒ10.000,te verdelen als volgt: GVT ƒ5537,—; Tevoko 325,—; S.V. De Koog ƒ225,Tex. Boys ƒ400,ZDH ƒ438,Judoclub Oosterend 575, GVO ƒ1637,—; SVC ƒ1100,— GOS 650,—; SVO 488,—; SVT 825,—, Waddenruiters ƒ225,„Smash '68" ƒ75,-. De commissie is van mening, dat het totale voor de sportverenigingen be schikbare bedrag moet worden opge trokken van ƒ12.500,tot ƒ15.000, Gezamenlijke manifestaties Aanvragen voor subsidiëring van ge zamenlijke manifestaties kwamen bin nen van de Stichting Texelse Sport raad, Contactorgaan voor zang en mu ziek en van het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties. De Sportraad krijgt 500,de „Overkoepeling" eveneens en het Contactorgaan krijgt 250,—. De subsidie voor de Stichting Texels Folklore (ƒ250,moet volgens de sub sidiecommissie worden beschouwd als een blijk van sympathie en waardering voor het folklorewerk, niet als een bij drage van betekenis, gezien het feit dat de totale inkomsten van de stichting in 1970 ƒ20.681,beliepen. De Vereni ging voor Vrienden van het Paard krijgt ƒ500,voornamelijk bedoeld als bij drage in de kosten van het Wagenmu seum. Dit gebeurt in overeenstemming met een reeds vorig jaar gedane toezeg ging. Het voordelig saldo van het wa genmuseum heeft over 1970-71 echter ƒ50,64 belopen; doorgaans laat de ex- fotograferen met de FUJICA COMPACT een uiterst handige kleinbeeld- camera in zakformaat. vol-automatlsch -fo voor kleur, dia's of zwart-wit in 20 of 36 opnamen. 'oor iedereen met een hekel aan ..instel- oestanden". 'rUs slechts f235,Incl. ta6, met gratis ervice en garantie. j nauta fotografie ïxels foto-Informatiecentrum. ploitatie van tekort zien. Voor een vaste subsidie voor het Nutsdepartement had de subsidiecom missie geen aanleiding gezien. De mo gelijkheid van een incidentele subsidie voor bepaalde evenementen blijft echter open. Graag zou men zien dat het Nuts departement zich ging bezighouden met het geven van bepaalde vormen van kursuswerk; in de kosten daarvan kan voor 50% worden gesubsidieerd tot een maximum van ƒ500, Zwemclub Omdat de pas opgerichte zwem- en poloclub TX 71 nog geen exploitatie overzicht kan geven, is de financiële situatie van deze vereniging moeilijk te beoordelen. De indruk bestaat dat dit jaar nog geen subsidie nodig is, temeer daar gebruik wordt gemaakt van een akkommodatie, die al in aanzienlijke mate door de gemeente wordt gesubsi dieerd (zwembad). Voor dit jaar wordt het subsidieverzoek afgewezen; voor het volgend jaar zal een beslissing worden genomen aan de hand van de dan be kende cijfers. Nul vergeten De heer Jan Agter sr. maakte don derdagavond ernstig bezwaar tegen het Het gezamenlijk bezoek aan de toneelvoorstelling „Sex a la meu- nière" op donderdagavond 21 ok tober in de Stadsschouwburg te Den Helder gaat definitief door. Momenteel zijn van de 142 in optie genomen kaarten er zoveel ver kocht, dat mag worden verwacht dat ook de laatste kaarten aan de man zullen worden gebracht. Zo als bekend is op genoemde avond een extra boot ingezet voor de te rugtocht. Momenteel zijn alleen nog kaarten van ƒ5,50 verkrijg baar. Belangstellenden dienen zich te wenden tot het bureau Cultu rele Zaken aan het raadhuis. Van af heden kunnen de reeds be stelde kaarten worden afgehaald. Het is de bedoeling, dat de kosten direct worden voldaan; ook de bootkosten (ƒ5,dienen tegelijk te worden betaald. (Zie vervolg pagina 2) De gemeenteraad heeft vorige week het bestemmingsplan Den Hoorn-zuid vastgesteld en heeft zich daarmee defi nitief uitgesproken voor een bescheiden groei van het dorp aan de zuidzijde. De uitbreiding beslaat een oppervlakte van ruim vier hectare woongebied, voor een groot gedeelte bestemd voor bungalow- bouw. Omdat het bouwterrein laag ligt zullen de hier geplande huizen het fraaie dorpssilhouet niet ernstig storen. Wat de toekomstige ontwikkeling van het dorp betreft zal veel afhangen van de omstandigheid of het dorp ook fo rensenplaats wordt en een verdere ont wikkeling als badplaats zal doormaken. Er vanuit gaande dat dit inderdaad het geval zal zijn kan de bevolkingstoena me tot 1980 gesteld worden op ca 250 inwoners. Dit cijfer is bij het ontwerpen van het bestemmingsplan basisgevend geweest. Dit plan biedt de mogelijkheid tot de bouw van 30 bungalows, 10 woning- wetwoningen, 16 bejaardenwoningen, 18 eengezinshuizen en een school. De school en de eengezinshuizen staan er al en de ww-woningen zijn in aanbouw. Wij schreven hierover reeds uitvoerig in verband met de hearing die aan het be stemmingsplan Den Hoorn werd ge wijd. Met de verkoop van bouwterrei nen in het plan is inmiddels gestart. Erg hard loopt het nog niet maar B. en W. verwachten dat de vraag in de toekomst zal toenemen als eenmaal met bouwen is begonnen waardoor het beeld voor eventuele gegadigdëh wat aantrekkelij ker wordt. Protest De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft tegen het bestemmingsplan gepro testeerd. In tegenstelling tot B. en W. is de groep van mening dat de geplande bebouwing het aanzicht van het dorp wel schaadt. Het beschermde dorpsge zicht wordt daarmee geschaad. De ge plande verdere opvulling van het mid dengedeelte van het bouwterrein tus sen Kuilderweg en Stolpweg met nog 12 koopwoningen zal volgens de Werk groep verstrekkende gevolgen hebben voor het achteraanzicht van de Heren straat. Het samenspel van de vele ge vels op verschillende niveau's bepalen in belangrijke mate het karakteristieke gezicht van Den Hoorn. Volgens de Werkgroep zou dit deel van het plan naar de zuidzijde van de Naalrand moe ten worden verplaatst. Nog veel ernsti ger schade zal ontstaan als ook het ge bied ten oosten van de Stolpweg wordt bebouwd, zoals op langere termijn ge zien de bedoeling is. Qe Werkgroep zou graag zien dat hiervan geheel werd af gezien en dat uitbreiditig werd gezocht in meer zuidelijke richting ten westen van de Kuilderweg. Voorlopig is dat niet nodig omdat bij het nu voorgestel de plan de woningbehoefte ruimschoots gedekt is. De groei van de Hoornder bevolking is niet groot: 11 personen in 9 jaar. Mocht Den Hoorn betekenis krij gen als forensenplaats dan zou het bes te verder kunnen worden gebouwd aan de Witteweg waar zich nu het sportter rein bevindt. Ongegrond Op advies van B. en W. heeft de ge meenteraad dit bezwaar vorige week ongegrond verklaard. Het nu vastge stelde plan was nl. al kleiner opgezet Het rooien van meidoorns in het ka der van de perevuurbestrijding is vrij dag op particuliere terreinen gestaakt wegens tegenwerking van de bevolking. Zoals wij vrijdag reeds meldden was sprake van toenemend verzet tegen de aktie, met name in de omgeving van Den Hoorn, waar vrij veel meidoorns zijn aangetast. Omdat men het onver antwoord vond de aannemers met hun kostbare materiaal werkloos te laten staan, is besloten het rooien alleen voort te zetten op terreinen van de staat en van de gemeente. De mededeling van de zijde van Staatsbosbeheer (gepubliceerd in onze krant van 21 september) dat alle bomen worden vervangen en dat eventuele schade wordt vergoed, is naar ons later is gebleken onjuist. Er wordt wel gewerkt aan een schaderegeling, maar bijzonderheden konden wij daar over bij het ter perse gaan nog niet ver nemen. Voorts bestaat verschil van mening over de vraag of particulieren ver plicht zijn het rooien van aangetaste bomen toe te staan. Volgens Staatsbos beheer is dat wel het geval (wat in houdt dat rooien eventueel met inzet van de politie zou kunnen geschieden) maar het Contact Natuurbescherming, dat met zijn protest tegen de rooiaktie veel stof heeft doen opwaaien, meent zeker te weten dat daarvan geen sprake is. Ook het eerste kamerlid M. H M. van Huiten uit Lelystad (die over deze zaak in de eerste kamer vragen heeft gesteld) beweert met stelligheid dat (Zie vervolg pagina 2) Vrijdag j.l. werd de (voorlopig) laatste meidoorn gerooid op particulier terrein. De foto werd gemaakt in een tuintje op de hoek Pontweg-Duinweg, waar de dragline korte metten maakte met een aangetaste haag. aangetaste meidoorns op particulier ter rein nooit gedwongen kunnen worden weggehaald. In kringen van Staatsbos beheer vernamen wij dat door de Plan ten ziektekundige Dienst voor voorlich ting inzake de perevuurbestrijding zou worden gezorgd, waarna zo werd verwacht de rooiaktie weer zou kun nen worden voortgezet. Het zou de be doeling zijn dit voorlichtingsbulletin ook in onze krant te doen publiceren. Wij hebben echter nog niets ontvangen. De onduidelijkheid over deze affaire zal dus nog wel enkele dagen aanhouden. Behalve in de Eerste Kamer zijn over de perevuurbestrijding in Den Helder, Texel en Wieringen ook vragen gesteld in de Tweede Kamer en aan Gedepu teerde Staten van Noordholland. Het Statenlid F. Aarts wil dat er een on middellijk tijdelijk kapverbod'komt. Het rooien moet pas worden hervat, nadat een onderzoek is ingesteld naar de schade, die door de massale rooi aan het landschap wordt aangebracht en naar de methode, die bij het rooien en afvoe ren van de aangetaste struiken wordt toegepast. Het Contact Natuurbescherming Noordholland heeft Minister Lardinois intussen per telegram een soortgelijk verzoek gedaan. Bij Staatsbosbeheer is men zeer ge belgd over het protest van het Contact Natuurbescherming, waardoor al deze opschudding is ontstaan. Een woord voerder sprak van een „stuk vol leu gens" en met name bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje betreurde het, dat de dag- en nieuwsbladen, die aan het protest aandacht hebben be steed, niet eerst bij Staatsbosbeheer zijn geweest ter verificatie van de bewerin gen. Bij het Contact Natuurbescherming is men echter van mening, dat het juist Staatsbosbeheer is geweest, die de fei ten heeft verdraaid en aperte onwaar heden heeft beweerd. Waar geen twijfel over bestaat, is dat de perevuuraantasting aanmerkelijk meer verspreid en ernstiger is dan men aanvankelijk veronderstelde. Bij Den Helder, op Texel en op Wieringen dacht men totaal niet veel meer dan ongeveer 1000 struiken te moeten rooien, maar alleen al op Texel zijn reeds duizenden meidoornstruiken naar de brandstapel gevoerd. NATUURWIT, BOERENBRUIN. BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, «RENTEN-ROZIJN EN BROOD, KRENTENBOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1