Overkoepeling betreurt slinkende belangstelling voor activiteiten )e man die niemand werd" 4evr. E. Kuitse-Sebus tot voorzitster benoemd :n :l" Gaan Texelse huisvrouwen wassen met ouderwetse groene zeep 3d Aantrekkelijk winterprogramma van Nutsdepartement Goud, zilver en een wisselbeker voor de Texelse kaas Geslaagden zwemdiploma NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eenbank waar je mee wegloopt Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 oktober 1971 child >ber Het ingang van 1972 zal het voor terschap van het Overkoepelend Or- ,n van Texelse Vrouwenorganisaties irden overgedragen aan mevrouw J. Kuitse-Sebus uit Den Burg. De jdigc voorzitster, mevrouw Mein- ima-Ybema, stelt zich na het aflo- van haar ambtsperiode niet meer hikbaar. De nieuwe voorzitster d donderdagavond, tijdens een ver ering van de commissie van het erkoepelend Orgaan in hotel „De ,an" met een ruime meerderheid stemmen gekozen. Zij zal in de ko lde tijd geleidelijk met haar toe- itige taak vertrouwd worden ge kt en werd daarom alvast hartelijk Ikom geheten aan de bestuurstafel, bijeenkomst had een teleurstellend ie belangstelling, waarover mevr. indertsma zich in haar openings- >rd enigszins verwijtend uitliet, hts een tiental leden had aan de lodiging gehoor gegeven. a het voorlezen van de notulen van op 4 februari van dit jaar gehouden vergadering werden door de voor eer enkele belangrijke gebeurtenis- en aktiviteiten uit het afgelopen oen besproken. Jlereerst besteedde zij aandacht aan bezwaarschrift, dat de vereniging in il 1971 aan B. en W. heeft gezonden, betrof de plannen voor het bouwen 70- bejaardenwoningen in de di- se dorpen. Een der belangrijkste waren was het voornemen de wo gen in twee bouwlagen te realiseren, december van het vorig jaar had een soortgelijk schrijven verzon- waarop echter geen enkele reactie •d ontvangen. Naar aanleiding van tweede bezwaarschrfit werden en- 1 bestuursleden echter uitgenodigd r een bespreking op het raadhuis rbij kregen de rekestranten, waar- er ook de gemeenschap Eierland en Plattelandsvrouwen afdeling De ksdorp-Eierland, de gelegenheid hun waren toe te lichten aan B. en W. en lingbouwcommissie. Daar de bouw- men al in een vergevorderd stadium en, leverden de bezwaarschriften mg resultaat op. Om te voorkomen, men bij een volgende gelegenheid r voor voldongen feiten komt te n, heeft de Overkoepeling op ver- het bezwaarschrift ingetrokken, ;r voorwaarde, dat men in het ver volg vroegtijdig in de plannen gekend wordt. Deze toezegging werd gedaan* waardoor tenslotte niet alle moeite ver geefs is geweest, meende mevrouw Meindertsma. Kursusmoe Een andere aktiviteit, waarover het een en ander te zeggen viel, was het organiseren van kursussen. Gewoonte getrouw organiseert het Overkoepelend Orgaan ieder jaar kursussen in ver schillende dorpen. Dit jaar o.a. „bloem schikken", „gasten ontvangen" en „be ter bewegen". Men vraagt zich echter af, of het nog wel zin heeft hiermee verder te gaan, althans op dezelfde voet. Bestuurs- en commissieleden krij gen niet alleen ieder seizoen met meer inspanning het vereiste minimumaan tal deelneemsters bijeen, maar ook blij ken de dames, die zich voor een kursus opgegeven hebben, niet op de lesavon- den te verschijnen. Bij de kursus bloem schikken, die onlangs van start ging, levert dit nogal problemen op. In de eerste plaats komt de leerkracht meest al van de overkant en moet dan voor slechts enkele personen de reis naar Texel ondernemen. Bovendien wordt de subsidie op de kursussen ingetrokken, als blijkt dat minder dan het Verplichte minimumaantal kursisten aanwezig is. De weggebleven dames zijn door een zocht met het verzoek de lessen te be- der bestuursleden herhaaldelijk be zoeken, echter zonder resultaat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de kursus bloemschikken daarom binnenkort ge staakt moet worden. De voorzitster stelde voor, om voor het komende jaar uit te kijken naar kursussen van heel andere aard, b.v. talen. In de verschil lende verenigingen zal men nagaan of nog wel behoefte aan kursussen bestaat en in welke richting gezocht moet wor den. Een kursus, wie wel steeds met succes is gehouden is „Woord en Weder woord" door mej. van Zoelen (agrarisch sociaal voorlichtster). Deze zal in fe bruari 1972 weer van start gaan. Hier voor kunnen belangstellenden zich nog opgeven. Het worden 4 lessen (voor to taal 7,50), zowel 's middags als 's avonds. De eerste les wordt gehouden op dinsdag 15 februari. Uitstapjes afgelast Medegedeeld werd ook, dat het ge plande bezoek aan de huishoudbeurs te Utrecht niet heeft plaatsgevonden, wegens te weinig belangstelling. Ook de 5-daagse reis naar Parijs viel in het wa ter, hoewel hiervoor aanvankelijk vol doende belangstelling bestond. Mej. Witte van „Bloemwijk", die gewoonlijk min of meer in functie van reisleidster meegaat, kon zich voor de vastgestelde tijd niet vrij maken en voor een even tuele verplaatsing naar een later tijd stip voelde men weinig. De voorzitster betreurde ook de matige belangstelling voor de bloemschikwedstrijd, die on langs in De Waal werd gehouden, vooral omdat aan de prijsuitreiking een lezing door de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer was gekoppeld. Ook is het jammer, dat de inzendsters van werkstukjes ieder jaar dezelfde zijn en het aantal deelneemster zo laag is, dat één inzendster vaak diverse prijzen ont vangt. Overwogen wordt, volgend jaar ook hier verandering in te brengen, door bijvoorbeeld een bloemsehikwed- strijd rond Kerstmis te organiseren. Dan wordt weer eens met heel ander materiaal gewerkt. Vrijdag 15 oktober a.s. wordt in hotel „De Oranjeboom" de jaarlijkse grote avond gehouden. Uitgenodigd is voor deze avond de bekende voordrachts kunstenares Enny Mols-de Leeuwe. (Nu mevrouw Taft-de Leeuwe). Vanaf 6 ok tober start de voorverkoop van kaarten. De toegang bedraagt ƒ1,50 per persoon. De voorstelling is toegankelijk voor iedereen. De kaarten zijn verkrijgbaar (tegen direkte betaling) bij mevrouw v.d. Knaap, Witte Kruislaan 22 en mevr. Moor-Bruin, Wilhelminalaan 86 te Den Burg; mevr. Plaatsman-van Til, Hoger- eind 18, De Waal; mevr. Visser, Heren straat 37 te Den Hoorn; mevr. Zegers- v.d. Knaap, Achtertune 23, Oosterend; mevr. Kuip-Bakker, Hcemskerckstraat 46 te Oudeschild; voor De Cocksdorp- Eierland bij de dames Kikkert-Neute- boom, Kikkertstraat 13 en Dros-Schui- temaker, „Propegatie" en voor De Koog en omstreken bij mevr. Huisman, Ruijslaan 13. Belangstellenden worden verzocht met het afhalen van plaatskaarten niet tot het laatste moment te wachten. De mogelijkheid bestaat n.l. dat dan alles uitverkocht is, daar slechts een be perkt aantal kaarten voorradig is. Tijdens de rondvraag werd voorge steld eens te informeren of er ook mo gelijkheden bestaan, beveiligende maat regelen te treffen voor de diverse kruis punten van de Pontweg in de nabijheid van Den Burg. Vooral de kruisingen met Hoornderweg, Hollewalsweg en Aken'buurtsweg worden druk gebruikt door schoolgaande kinderen en zijn in het hoogseizoen gevaarlijke oversteek plaatsen. Men is van plan een verkeers technisch deskundige naar de mogelijk heden te vragen. Milieuverontreiniging Mevrouw Kuitse bracht het, tegen woordig sterk in de belangstelling BOIIIIIII ÏIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIEE En dan zou hij duidelijk maken Yvonne er niet meer wa^s zijn belangstelling in het be- had verloren. Dan zouden ze van te horen krijgen, dat het oude 'htenhuis tè veel sombere herinne en had, dat hij weg ging, een w leven beginnen. En als hij dan trouwde, was er geen vuiltje aan ucht nialisme, en Gerard wist dat die be schuldiging niet eens ongegrond was. Maar inmiddels was de speculatie mis lukt, zou hij zijn geld niet terug zien en had hij een behoorlijke veer moeten laten. Nog eens te meer ver wenste hij zijn afhankelijke positie, die hem niet toeliet naar willekeur met het geld van Lazare Montferlant te spe culeren. e wetten kwamen alleen in aktie, e de praktische bezwaren niet wist verwinnen. Wanneer hij handelde, st het klinisch-schoon gebeuren, zei wel, dat de perfecte misdaad bestond, maar Gerard zou de lui graag de kost geven die heerlijk len van hun onrechtmatig verwor- gewin, zonder dat de politie hen grijpen of misschien zelfs enig ver den had van misdaad. J geloofde óók niet in de verhaal- waarin de politie wordt afgeschil- als een stel stomme dikkoppen en er integendeel van overtuigd, dat jongens hun stiel verstonden, dat apparaat een hoge graad van per- e had bereikt en dat je van zéér e huize moest komen om de Har- dad te slim af te zijn. lar Gerard beschouwde zich als een ver boven de middelmaat ekende man wat hij in bepaalde diten inderdaad was. Koel bereke- rustig overwegen, alle mogelijk- Foc n overzien, geen gaatje open laten ng het in zijn dagelijkse werk, en 'u het ook hier gaan. >tseling gebeurden er twee dingen, >?m een impuls gaven en een kans roviE n I had (particulier) een gewaagde Hatie ondernomen met betrekking en der nieuwe Afrikaanse staten, en op een kwade dag een jonge 'nel" in een uniform met veel goud >et televisiescherm verscheen en laarde dat er een nieuwe regering gevormd, wist Gerard dat de be- e president met zijn dikke lippen limme spleetoogjes niets meer te Hen had. Hij was beschuldigd van n met het landsbelang ten voordele net Westerse kapitalisme en kolo- Feuilleton door Tom Lodewijk En vrijwel tegelijk kwam de uitnodi ging, om op de vergadering in Utrecht een causerie te houden. De vergadering zou gevolgd worden door een diner. De impuls gaf hem het bericht uit Afrika, de kans bood hem deze uitnodi ging, en zonder dat hij het zelf bewust ervoer, stond zijn besluit vast. De uit nodiging was natuurlijk ruim op tijd, hij had een volle maand om alles voor te bereiden. En dat gold niet alleen een technische, maar ook een psychologi sche voorbereiding. Zijn verhouding tot Yvonne diende boven iedere verdenking verheven te zijn. Zijn aktiviteit ten bate van het bedrijf moest duidelijk zijn voor ieder. Er diende een sfeer te wor den geschapen, waarin niemand ook maar één ogenblik de mogelijkheid zou overwegen, dat hij, Gerard de Rheede, zélf En verder diende het plan zelf tot in alle onderdelen geregeld. Hij moest het helemaal alléén doen, hoevele stoute ondernemingen waren niet mislukt doordat de keten niet sterker bleek dan de zwakste schakel.om maar niet te spréken van de kans op chantage? Het nemen van het besluit werd een ondergeschikte zaak in verhouding tot de organisatie ervan. De speler in Ge rard, de speculant, greep met beide handen de uitdaging aan, alles te wogen om alles te winnen De deadline, de dag waarop het moest gebeuren, was de 18de februari. Yvonne Lazare begon te geloven, dat ze juist gezien had. Langzamerhand was Gerard, na zijn Amerikaanse reis evenwichtiger ge worden en was oök zijn houding tegen over haar veranderd. „Naar die gala-voorstelling in de Stadsschouwburg ga je zeker niet?" had ze een beetje mismoedig gevraagd, de uitnodiging op zwaar geschept papier bekijkend. „Wanneer is het?" „Vandaag over veertien dagen". Ze verbaasde zich, dat hij zijn agenda opviste uit zijn binnenzak. „Jij wou er zeker graag heen?" vroeg hij. „Ja", zei ze, „maar alléén ga ik niet". „Wil oom Guy niet mee?". Hij moest niet al te snel van koers veranderen. „Die zit dan in Frankrijk". „Ach zo ja hoor es Yvonne, ik weet het natuurlijk niet, in twee weken kan zoveel gebeuren, maar ik heb voor die avond nu nog niets.En we zijn al zo'n tijd niet samen uit geweest, niet?" „O Gé", zei ze dankbaar, „weet je dat je me daarmee een groot plezier zou doen?' „Nouja", zei hij een beetje achteloos, „ik vind het zelf ook niet zo onplezie- zig". staande onderwerp milieuverontreini ging ter sprake. Zij vertelde, dat van de zijde van de huisvrouwen elders in het land al initiatief is genomen tot be perking van het wassen met de meest schadelijke wasmiddelen. In diverse plaatsen is men op grote schaal overge gaan tot het gebruiken van de „ouder wetse" groene zeep voor het wassen van textiel. Op Texel is dit echter geen succes gebleken. Het water is te hard. Binnen afzienbare tijd zal echter de water- en elektriciteitsfabriek gereed zijn, die mogelijk zachter water zal pro duceren. Omdat de vergadering het er over eens was, dat het wenselijk is het wassen met onschadelijke produkten ook op Texel zo snel mogelijk in te voe ren, zal men informaties inwinnen. Ook naar toneel in Den Helder Het Nutsdepartement Texel maakt een opmerkelijke bloei door Dat is voornamelijk te danken aan de zeer enthousiaste voorzitter, de heer J. A. de Wit uit Den Burg, die geslaagde pogin gen doet om 't Nut weer tot een spring levende vereniging te maken. Een le- denwerfaktie, gevoerd in samenhang met een optreden voor de jeugd van Pipo de Clown, heeft tot resultaat ge had dat het ledental van 170 tot 250 is gegroeid. Ook uit het winterprogramma moet blijken dat er een nieuwe wind waait en dat 't Nut tracht aan de eisen des tijds aangepaste avonden te bren gen. Op 23 oktober komt het Tilburg studentencabaret naar Texel en op 18 november wordt een bonte avond ge houden, die in het teken staat van ont spannen en uiteenlopend amusement. Een opmerkelijk initiatief is het be zoek dat de Nutsleden op 25 februari zullen brengen aan de Stadsschouwburg te Den Helder, waar dan „Twee op de wip" wordt opgevoerd met o.m. Willeke Alberti en Jeroen Krabbé onder regie van Willy van Hemert. Inclusief de kosten van extra boot (de .auto mag mee) kost dat per deelnemer niet meer dan ƒ6,75. Het Nutsbestuur heeft 100 kaarten in optie genomen. Belangstel lenden moeten zich voor 1 november a.s. hebben opgegeven bij de heer De Wit, Boogcrd, tel. 2939. Natuurlijk mo gen ook anderen onder dezelfde condi ties mee, maar dan dienen zij zich eerst wel even als lid op te geven. Het winterprogramma wordt besloten met een instructief bezoek aan het Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee in '1 Horntje, waarschijnlijk in maart. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: Dokter Van Loon, woensdag 6 oktober om 13.00 uur Dokter Coutinho, woensdag 6 oktober om 15.00 uur „Zo'n barre toneelman ben je anders niet", ladhte ze. „Nee maar om weer es tussen de mensen te zijn samen, dat vind ik best leuk. Na afloop een etentje bij Dik ker en Thijs met de Van Rooyens of zo?" Ze was blij als een kind, merkte hij. Niet minder verheugd was Yvonne toen hij zich vrij maakte om met haar bij een binnenhuisarchitect te gaan pra ten over de modernisering van de bene denverdieping van hun landhuis in het Gooi. Voor Gerard kon het niet beter treffen. Ze waren juist bezig dit huis opnieuw in te richten, toen Het was goed gezien, de psychologi sche oorlogvoering niet te verwaarlozen. Maar hij kon het niet opbrengen, weer iets van de oude genegenheid te tonen, omdat dit alles hem nog duidelijker maakte hoe Yvonne hem bleef vasthou den, hoe noodzakelijker het was, dat hij haar kwijtraakte, Yvonne zelf, ver heugd over zijn kleine attenties, kon op Op de landelijke kaaskeuring van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond op 28 september te Leeuwarden, behaalde de Zuivelfabriek „Eendracht" een gou den medaille in de rubriek Edammers. Een mooi succes temeer omdat er in deze rubriek maar een gouden medaille te veroveren viel. Bovendien kreeg een brosse Edammer nog een zilveren me daille in de rubriek „specialiteiten". Naast de gouden en zilveren medaille wist de „Eendracht" op 24 september bij de keuring op de kaasmarkt te Alk maar een eerste prijs te behalen. Samen met de eerste prijs van 6 aug j.l. te Alkmaar leverde dit een wisselbeker op, die nu voor het vierde jaar door Texel werd gewonnen. (Nog 1 x zal de beker met succes verdedigd moeten worden om definitief op het kantoor van de Texelse Zuivelfabriek te mogen blijven staan). Weer een succesvol jaar dus voor de Texelse Edammers, waar vooral het personeel, maar ook directie, bestuur en leden trots op mogen zijn. Ook de andere fabrieken van de C.V. Noord-Holland behaalden goede resul taten in Leeuwarden. Bij de Edammers behaalde Heerhugowaard een zilveren medaille, terwijl bij de goudse kaas Lutjewinkel en Ursem zilver en Op meer brons behaalden. Bij de speciali teiten kreeg Lutjewinkel ook een gou den onderscheiding. Voor Heerhugo waard en Ursem is in deze rubriek een zilveren medaille toegekend en Opmeer kreeg ook hier weer brons. Woensdag 29 september werden de laatste zwemexamens van dit seizoen afgenomen. In het zwembad te Enkhui zen slaagden voor het vaardigheids- zwemmen I 42 personen en werd het onderdeel Vaardigheid II met goed ge volg afgelegd door 3 personen. Voor Vaardigheid I slaagden: Henk van Sambeek; Cor Schrama; Ti neke Brans, Willem Peter van der Vis; Marco van der Vis; Piëta Drijver; Lenie Tuinema, Joke Tuinema; Erna Tuine ma; Anke van Trigt; Rob Arensman; Willeke Arensman; Marijke Dogger; Mariska Coutinho, Christy Neijens; Bert Wit; Jaap Verdoorn; Karin Pol man; Harma Polman; Aaldert Polman; Janneke Harting; Jan Hooijberg; Nicol Schermer, Liselotte Schermer; Hans van Etten; Jacqueline Zegel; Irene Kleinhuis; Martin Jongejan, Paul Slij- derink, Ron Bakker; Yolanda Smit; Jan de Wit; Jan Jacob Rab; Ronny Blanke voort; Yolanda van der Meer; Tine Schoorl; Peter Agter; Els Koorn; Mar leen Ellen; Jan Maasdam; Peter Drij ver en Lonneke Drinkwaard. Vaardigheid II werd behaald door Ni cole van Amstel, Jaap van Beek en Pim van Beek. zo'n avond alles vergeten, maar als ze dan de volgende dag alleen zat, kwam het oude verdriet weer terug. Hoe aar dig, hoe charmant kon Gerard zijn, vooral in het bijzijn van apderen, maar de muur tussen hen blééf. Het huwelijk, waarvan ze zoveel verwacht had, was nu aangeland op het plan van het ver standshuwelijk, waarin twee mensen beschaafd en wellevend met elkaar om gingen en de eendracht het gebrek aan eenheid maskeerde. Gerard merkte het wel. Dat was het gevaar van zijn nieuwe koers, dat Y- vonne weer ging zweven op haar dro merige idealen van vroeger. Gelukkig dat het niet zo behoefde te blijven du ren, gelukkig dat er een deadline was hij glimlachte. Deadline lijn des doods een zeer toepasselijke uitdruk king. Hij schreef dat hij de uitnodiging voor de vergadering in Utrecht gaarne aannam, en waarover hij zou gaan spre ken. Hij schreef enkele collega's, die hem benaderd hadden voor een gezamenlij ke aktie bij de Vereniging voor de Ef- fektenhandel, dat de vergadering in Ut recht hen een prachtige kans bood. Ze zouden dan de volgende morgen in het hotel zelf een conferentie kunnen heb ben en samen gaan lunchen. En het lukte allemaal. De datum stond dus vast. Nu moest het vage plan, dat hij zich gevormd had, tot in de kleinste details worden geregeld. In grote trekken was dat al gebeurd. Hij zou naar de vergadering in Ut recht gaan en daar spreken, 's Avonds het diner. Hij zou in het hotel blijven logeren en ervoor zorgen dat zijn vertrek naar zijn kamer goed werd opgemerkt, zo wel door het hotelpersoneel als door de bij het diner aanwezigen. Hij kende het hotel, hij had er vaker gelogeerd en was van plan dit in de ko mende wéken nog enkele malen te doen. Er was een personeelsuitgang, die prak tisch nooit werd afgesloten, omdat in dit grote bedrijf wanneer de een naar huis ging, de ander alweer „opkwam". Dan zou hij, in vermomming, de laat ste trein naar Amsterdam nemen. Van het station was het twintig minuten lo pen naar het grachtenhuis, waar Yvon ne sliep. En slapen zou ze, want hij wist dat ze weer aan de slaapmiddelen was (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3