Cfroen ^irnrL-Jexelsin het harL, dan Jas rie gevallen van Niemand werkte harder sr\ boekhandel j. nauta stroperij Burengerucht llllli ijudant Gulmans neemt afscheid Koninklijk zilver voor jubilaris UITGELEZEN Schilderijen en pasteltekeningen in raadhuis Ongeluk wordt gereconstrueerd Perevuur Urgent geval Goed afgelopen Gezellige bejaardenmiddag in „De Oranjeboom" Twee auto's bij botsing vernield IAG 12 OKTOBER 1971 85e JAARGANG No. 8613 re N.V. v.li. Lange veld De Roo(j 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 jurry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den Ï9 |.(02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 m Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ratf* feisenbank; Anïro-bank. Postgiro 652. About, prijs ƒ4,50 p. lm. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert 20 ct per mm. exd. 4% BTW Br1«T«a ..o l.i.ral ite 0k voor de stropers lijkt het jacht en te zijn begonnen. De heren ten er echter rekening mee houden, terdege op hun activiteiten wordt t, In de afgelopen week werd in gevallen proces verbaal opgemaakt verden geweer, munitie en andere odigdheden alsmede de jachtbuit in ag genomen. nsdagmiddag betrapte een jacht ig ener C. K uit De Koog. In De Ne- anden liep hij te jagen met een •buks Dit wapen alsmede de muni- verden in beslag genomen, mderdagavond constateerde jacht- ener Pranger dat in de duin bij De [er P. Z. en J. A. H. (beiden uit Eg- ij bezig waren met strikken. Vijf jnen waren reeds op deze wijze chalkt. Jachtbuit en strikken wer- beslag genomen, iterdagavond hielden N. en Z., bei- uit De Cocksdorp, zich in de buurt hun woonplaats bezig met stroperij. <nd met een Volkswagen over de paden vingen ze de konijnen in de enbundel van de koplampen, waar- e dieren met een vuurbuks vanuit autoraam werden neergeknald. De topziener bleef niet onkundig van opvallende activiteit en betrapte [weetal, toen zeven konijnen waren jemaakt. Niet alleen de konijnen b vuurbuks, maar ook de auto werd eslag genomen de nacht van zaterdag op zondag, reeks drie uur werd de nachtelijke in de buurt van Keesomlaan- elderweg en Schilderend ver- d door daverende knallen. Twee ens waren bezig vuurwerk af te ïn. Tot degenen, die van het lawaai ïrikten behoorde echter ook wacht- ter v.d. Berg. Weinige minuten la- ïaaktc hij tegen de rustverstoorders :s verbaal op en nam het nog res ide vuurwerk (een vijftal „gra- Jagen") in beslag. RGANISTE VOOR N.H.-KERK TE DEN HOORN IN HOORN - Mevrouw N. Koorn- ert uit Den Burg is benoemd tot liste van de Ned. Hervormde Kerk in Hoorn in de plaats van de heer Dros die onlangs is overleden en ar organist is geweest. judant J. Gulmans, commandant Ie groep Texel van de Rijkspolitie, ler 1 februari 1972 zijn functie In januari bereikt hij nl. de 60- i leeftijd, die een politieman recht op „functioneel leeftijdsontslag", ordt dan op wachtgeld gesteld ge ide vijf jaar dan gaat de eigen- pensionering in. heer Gulmans kwam in 1954 uit Woud naar Texel. Hij begon zijn 'ïre op 4 januari 1932 bij de cava- te Deventer. Na anderhalf jaar hij over naar de Kon. Marechaus- n '38 behaalde hij de diploma's onderofficier en commandant van ïlitiebrigade. Na de oorlog was de Gulmans zes jaar werkzaam bij 5trictsrecherche te Utrecht. Daarna hij commandant van de groep lum van de Rijkspolitie en vervol- van de groep Hoogwoud. De heer ians kwam als opperwachtmeester sxel. Twee jaar later werd hij tot lant bevorderd. Wegens zijn ver ten werd hij in 1959 onderscheiden 3e eremedaille in goud, verbonden 'e Orde van Oranje Nassau. Inzake 'volging van adjudant Gulmans als ïandant van de groep Texel is nog bekend. De heer Jasper Vinke (65) herdacht op 5 oktober j.l., dat hij veertig jaar ge leden in dienst trad bij het aardappcl- selectiebedrijf C. J. de Lugt. Zaterdag middag is dit feit op feestelijke wijze gememoreerd ten huize van de familie De Lugt aan de Wilhelminalaan. Bij die gelegenheid werd de heer Vinke on derscheiden met de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Gewoonlijk wordt ter gelegen heid van een 40-jarig jubileum een bronzen medaille toegekend, maar Jas per Vinke was méér waard. Hij heeft zich in de afgelopen 40 jaar een man met een haast griezelige werklust ge toond, die letterlijk bij dag en nacht pa raat was om zijn werk als chauffeur voor het aardappclselectiebedrijf te doen. De heer Vinke legde onlangs zijn functie neer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij is nu koster van de N.H. Kerk Den Burg. Een 40-jarig jubileum bij De Lugt is overigens geen zeldzaamheid. Jasper Vinke was de vierde werknemer die deze mijlpaal bereikte. De anderen wa ren de heren R. Stoepker, L. de Waard en A. Backer. Een zilveren jubileum is bij het selectiebedrijf zelfs de gewoonste zaak van de wereld, want daarvan wer- d ener in de loop van de afgelopen ja ren al dertien geregistreerd. De heer R. W. Stoepker (Ome Roel) was de eerste, die zaterdagmiddag als spreker stilstond bij het jubileum. Hij constateerde dat zowel de heren De Lugt als de jubilaris goede herinnerin gen kunnen bewaren aan de afgelopen 40-jarige periode. Namens de Hollandse Maatschappij van Landbouw overhan digde hij de heer Vinke het fraaie her denkingsdiploma in lijst. In krasse termen schetste de heer H. de Lugt de capaciteiten van zijn gewe zen medewerker: „Hij verzette werk voor drie mensen. Je moest 'm soms af remmen!" Steunpilaar Burgemeester Sprenger noemde de heer Vinke een steunpilaar voor het bedrijf, die terecht tot plaatsvervangend bedrijfsleider werd aangesteld. Hij gaf er blijk van zich van zijn groeiende verantwoordelijkheid bewust te zijn. Maar ook buiten het bedrijf was de heer Vinke aktief, o.a. in de kerk, bij het onderwijs en in de vakbeweging. Niet alleen voor auto's en aardappelen had hij belangstelling, maar vooral voor de mens en de menselijke verhoudingen, waarom het tenslotte toch allemaal gaat. Van deze hoedanigheden had men in Den Haag lucht gekregen en het had H.M. de Koningin dan ook behaagd de raak Je nooit in de uitgelezen voorraad van DE TEXELSE BOEKHANDEL zilveren medaille toe te kennen. Mevr. Vinke speldde daarop het eremetaal op. Voorbeelden De heer C. J. de Lugt, oud-werkgever, vertelde dat Vinke zich op allerlei ma nieren had willen onttrekken aan de huldiging. Men had hem echter om de tuin kunnen leiden, zodat hij nu toch het feestvarken was. De heer De Lugt stelde, dat als de heer Vin'ke daarover boos zou zijn, dat de eerste keer in die 40 jaar was, dat werkgever en werkne mer een geschil hadden. Voorts somde de heer De Lugt een aantal voorbeelden op, waaruit door alle aanwezigen kon worden geconcludeerd dat ,,'t vinkie" inderdaad een opofferingsgezinde wer ker was. Als stoffelijk blijk van waar dering voor alle inspanning bood de heer De Lugt daarop een complete Skil boorset aan, waaraan de handige doe- het-zelder Vinke stellig veel zal hebben. Voor mevrouw Vinke waren er bloemen. Geen schrijver De heer A. Backer, die er ook 40 jaar bij De Lugt op heeft zitten, ge waagde ook van de goede onderlinge verstandhouding. „Het enige waar Jas wel eens mee overhoop lag, was de ad ministratie, want van schrijven hield hij niet", aldus de heer Backer, die daarop namens het personeel een grote foto van een Texels landschap aanbood alsmede („van het overgebleven geld") een boekenbon. De jubilaris zelf toonde zich zeer on der de indruk van „al die overdreven woorden". Hij zei erg tegen deze dag te hebben opgezien, maar hij had er ach teraf toch geen spijt van gehad, dat hij naar de Wilhelminalaan geko men was. Volgende week maandag tot en met vrijdag worden in de expositieruimte van het raadhuis schilderijen en pastel tekeningen geëxposeerd van Co'tje Horst-van Mourik Broekman uit Leer- sum. Ongeveer vijftien werken zullen worden getoond, merendeels met Texel se landschappen als onderwerp. De schilderijen en pasteltekeningen zijn te koop; prijzen van 125,tot ƒ175, Co'tje Horst van Mourik Broekman werd geboren in 1920 Ze kreeg haar opleiding aan de Haagse academie voor Beeldende Kunsten. Zij ontving in 1950 de Koninklijke Subsidie en werkte een tijd in Brussel en Parijs. Ze exposeerde onder meer in Den Haag en Nieuwkoop. De expositie is gratis te bezichtigen op de uren waarop het raadhuis is geopend. Op last van de rechter-commissaris te Alkmaar zal het ongeluk, dat in de afgelopen zomer gebeurde op de Duin weg bij De Cocksdorp en waarbij een 4-jarig Duits jongetje werd gedood, worden gereconstrueerd. Op 25 oktober worden gereconstrueerd. Op 25 oktober zullen de omstan digheden, waaronder het jongetje door de automobiliste werd geschept, ter plaatse nauwkeurig door deskundigen worden bestudeerd. De smalle weg en het feit dat de berm goeddeels wordt ingenomen door geboomte, is wellicht belangrijke mede-oorzaak van het tra gisch gebeuren geweest. Ten aanzien van het perevuur, dat de laatste tijd de gemoederen op Texel zo in beroering benrengt, lijkt het gewenst het een en ander nader uiteen te zetten. Het perevuur is een bacterieziekte, die al vele jaren ernstige schade toege bracht heeft aan de perenteelt in de V.S. Sinds 1957 is de ziekte ook waar genomen in W.-Europa en wel in En geland, waar ook zeer veel schade aan gericht is. Men heeft door te laat in te grijpen de ziekte niet onder controle kunnen krijgen. Hierna is het pere vuur ook opgetreden in Denemarken en in 1966 ook in Nederland op N.- Beveland. Door een drastische ingreep van de Plantenziektekundige Dienst en Staatsbosbeheer heeft men daar het kwaad tijdig de kop in kunnen drukken. Nu zitten wij hier letterlijk en figuur lijk met de gebakken peren. De ziekte heeft zich hier al zodanig uitgebreid, dat helaas een groot deel van het aantal meidoorns, die tot dezelfde familie als de peer behoren) moeten worden opge offerd. Rooien en verbranden van de aangetaste bomen is n.l. de enige oplos sing, andere bestrijding van de ziekte is niet mogelijk. Zouden wij de zieke bo men laten staan (die volgend jaar toch dood zijn) dan blijft een haard van be smetting bestaan, die een dodelijk ge vaar betekent voor de perencultuur en de boomkwekerij. Bepaalde soorten sierheesters, zoals vuurdoorns en coto- neaster, kunnen ook worden aangetast. De vernietiging van de meidoorns, die op Texel zo node gemist kunnen wor- den, betekent een groot landschappelijk verlies, doch Staatsbosbeheer zal er voor zorg dragen, dat de geslagen won den weer zullen worden geheeld. Rest mij nog hulde te brengen aan de heren Kuik en Boon en de rooiploeg van het Staatsbosbeheer, die de aange taste vruchtbomen zo keurig en op ver antwoorde wijze van mijn bedrijf heb ben verwijderd. H. J. Keyser, Molenbuurt. NASCHRIFT De door de heer Keijser aangevoerde argumentatie is bekend. Niemand twij felt aan het nut van perevuurbestrij- ding. De opposanten, die door hun pro- testaktie de gemoederen zo in beroering hebben gebracht, vragen zich echter af of de toegepaste bestrijdingsmethode zinvol is. En is er een schaderegeling? Zo ja, tot welk percentage van de ge leden schade. Is er herplantplicht? Zo ja, welke struiken moeten de meidoorns dan vervangen? (De keus is zeer be perkt). Door Staatsbosbeheer en Plan tenziektekundige Dienst is toegezegd, dat via de pers zo spoedig mogelijk in formatie zou worden verstrekt, waarin op dergelijke vragen antwoord zou wor den gegeven. Inmiddels is meer dan een week verstreken en de informatie is er nog steeds niet. Dit doet bij het publiek twijefel rijzen over de vraag of de over heid de perevuurbestrijding zelf wel zo urgent en spoedeisend vindt red. Wat heeft het voor zin als de dokter op papier zet: de woning waar U nu in woont is veel te nat? Ik kreeg ander half jaar geleden zo'n verklaring, maai de hoop dat ik daarmee de eerstvolgen de vrijkomende woning zou krijgen, is inmiddels wel vervlogen. Herhaaldelijk heb ik gehoord, dat ik als „zeer urgent" stond genoteerd. Persoonlijk ben ik naar de burgemeester geweest toen ik hoor de dat in de Mulderstraat een woning leegkwam. Waarom heb ik weken moe ten wachten op antwoord? De heren schijnen te vergeten dat als zij heerlijk slapen ik lig te piekeren over een huis. Onlangs kwam de heer Van Wilsum de woning (oude boerderij) waarin ik nu woon, bekijken. Hij wou de natte boel niet zien. Hier en daar zag hij een gaat je, maar dat kon volgens hem wel gere pareerd worden. Dat de twee wagen- deuren van de grote schuur er bijna uit- lazeren, vond hij niet erg, want dat had met de eigenlijke woning niets te ma ken. Hij moest eens terugkomen als 's winters de oostenwind dwars door het gebouw waait; het is er niet warm te stoken. De heer Van Wilsum mag wel eens in mijn huis komen wonen; dan komt hij aan de weet wat rheuma is. Maar ik hèb al rheuma en ik vind het niet nodig dat mijn dochter het ook krijgt. Een tijdje geleden had ik een woning in Oosterend kunnen krijgen, als ik bereid was geweest koster ie wor den van de N.H. kerk. Maar ik ben geen huichelaar. Maar mocht een van de he ren van de woningcommissie vinden, dat ik een bepaald geloof of bepaalde politieke partij moet gaan aanhangen om mijn kansen te verbeteren, dan moeten ze me een seintje geven; mis schien ben ik toch nog over te halen, want de nood dringt J. Huisman-Meijer Zevenhuizen. NASCHRIFT Mevrouw Huisman staat inderdaad als een zeer urgent geval te boek. Er De heer L. Lakeman uit Den Burg en zijn echtgenote mogen van geluk spre ken na het ongeluk dat hen zondag avond op de Pontweg overkwam en waarbij zij ongedeerd bleven hoewel hun Austin 1100 personenauto totaal werd vernield. De heer Lakeman kwam tegen half zeven uit de richting van de Ponthaven. Uit tegengestelde richting kwam de melkautochauffeur H. G., die stopte en zijn wagen achteruit een erf wilde opdraaien. Op dat moment botste de Austin met een snelheid van ruim tachtig kilometer op de zij-achterkant van de vrachtwagen. De Austin werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt; ook de melkauto werd flink gehavend. Op woensdag 20 oktober, aanvang half drie, organiseert het bestuur van de Texelse afdelingen van de Bejaar- denbond een gezellige middag in „De Oranjeboom". De zaal werd voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. Het programma omvat onder meer het op treden van het seniorenkoor „Zanglust", dat ongeveer 40 leden telt. Het is de bedoeling onder leiding van de heer Jac. Hooy een zestal liederen, de mees te vierstemmig, ten gehore te brengen. Daarna kan men met de heer E. Loer akker uit De Cocksdorp over Texel zwerven. De heer Loerakker heeft nl. honderden dia's gemaakt die hij, verge zeld gaande van interessante toelich ting, zal vertonen. Dezelfde diaserie heeft de afgelopen zomer veel succes ge oogst bij vertoning voor toeristen in De Cocksdorp. Natuurlijk is in het pro gramma een royale pauze ingelast. Ieder krijgt bij het binnenkomen een verversing aangeboden. Ook niet-leden zijn welkom; bij het betreden van de zaal worden zij in de gelegenheid ge steld zich even te laten inschrijven. De kosten van het lidmaatschap zijn niet hoog: 35 cent per maand per enkeling en 50 cent per maand per echtpaar. Men krijgt daarvoor het maandelijkse mede delingenblad van de bond. Op de auto bezitters wordt een beroep gedaan an dere bezoekers van de avond vervoer aan te bieden. Op deze wijze zullen ook veel geïnteresseerden uit de buitendor pen kunnen genieten. DE WAAL Vrijdagmiddag om half zes deed zich op de Waalderweg bij het kruispunt Bomendiek-Sommeltjesweg een aanrijding voor, waarbij twee per sonenauto's totaal werden vernield. Uit de richting Den Burg kwam G. Versteeg (67) in zijn Volvo. Op het mo ment dat hij nabij genoemde kruising een andere auto (bestuurd door J. Z.) inhaalde, kwam uit de Bomendiek de 27-jarige H. G. W. uit De Waal in zijn Volkswagen 1600 TL. Als gevolg van de lage zonnestand, waardoor het uitzicht werd bemoeilijkt, zag hij de over de voorrangsweg naderende Volvo te laat. Bij de botsing vloog de Volvo in brand; de bejaarde bestuurder bleef ongedeerd. W. werd licht geblesseerd. Volgens om standers is een ongeveer 16-jarig fiet send meisje van zeer nabij getuige ge weest van het ongeluk; zij werd ook door de Volvo ingehaald. Zij wordt ver zocht met de politie contact op te nemen voor het afleggen van een verklaring. DONDERDAG START KOGER BEJAARDENSOOS DE KOOG Donderdagmiddag ko men de bejaarden van De Koog en om geving bijeen in de RST-kantine „De Kaapsnol" voor de eerste soos- bijeenkomst. Gehoopt wordt dat de be langstelling zodanig zal zijn dat de bij eenkomst elke week kan worden her haald. In De Koog en omgeving wonen ongeveer 40 bejaarden; voor een bloeiende vereniging is het nodig dat meer dan de helft van hen belang stelling toont. Tot dusver heeft zich een tiental gegadigden opgegeven Er blijkt nog vrij veel drempelvrees te zijn. Voor zover deze vrees letterlijk is, kan wor den gemeld, dat ieder die tegen de klim naar de hooggelegen Kaapsnol opziet, kan rekenen op autovervoer. Het initia tief tot oprichting van de soos is destijds genomen door de Oranjevereniging van De Koog. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven bij de heer F. Kaczor, Boodtlaan, tel. (02228) 298. zijn echter meer urgente gevallen. On langs was mevrouw Huisman een der gegadigden voor de vrijkomende woning Mulderstraat 25. Met name wethouder Daalder 'heeft zich ingespannen om deze toegewezen te krijgen aan mevrouw Huisman en haar dochter. Toen echter een vergelijking werd gemaakt met de huisvestingsomstandigheden, waarin de familie Griit te Oost (gezin met vier kinderen) verkeert, zag hij in dat deze familie in aanmerking behoorde te ko men. Daarmee is niet ontkend, dat mevrouw Huisman dringend aan een ander huis toe is.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1