(jroen ^warLrJexels in het lerfstvakantie bracht aanzienlijk meer drukte dan vorig jaar I Seismisch onderzoek ondercontrole Staat E dansen Explosies in robbenreservaat Sterke groei arrangementen Ongelukkige val Derde trekking SVT-verloting ILMNIEUWS SAUNABAD TEXEL Maar één onderzoek toegestaan Burgerlijke stand Opbrengst eollecte reclassering Texel straks tweede Paaseiland Texelse jongens ernstig gewond bij Purmerend Beere Bar Iedere dag geopend. Beere Kinderboekenweek DE BUTERIGGEL BLOEMBOLLEN A. van Strien N.V. v.h. Langeveld De Roojj jj 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Ian? de Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif> fclsenbank; Araro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4®/0 BTW herfstvakantie begint zich te ont kolen tot een toeristenseizoen op izelf. Natuurlijk zijn de aantallen lantiegangers die in deze periode 7|r het eiland komen enorm veel oer dan in de zomer, maar er kan gesproken worden van een ver ende groei. Zaterdag j.l. is voor drhein Westfalen de herfstvakantie )l annen en op Texel was dit direkt ik kbaar aan het ineens weer toene- ide aantal Duitse auto's in het atbeeld. Zaterdag en zondag zullen herfstvakantiegangers weer ver- deen en hun plaatsen zullen dan ■elijk) worden ingenomen door Ne il^ anders want voor hen begint de stvakantie direkt aansluitend, een ile spreiding dus. De toeneming van aantal gasten in de herfstvakantie vooral af te leiden uit de bezet- [sgraad van de voor winterverblijf :bikte bungalows. Deze zijn nagc- g allen bezet, een situatie die een of vijf geleden nog als onvoorstel- r werd beschouwd. Ook de hotelbe- ig is bijzonder goed. ie belangstelling voor een verblijf herfst en winter groeit snel. De fstvakantie wordt al een echt piek- -aar we terdege rekening mee moe- houden. Voor Texel is het een ex- itje dat mooi is meegenomen", zegt V-direkteur J. W. Dekker. Óveri- de heer Dekker zelf in belang- ;e mate medeverantwoordelijk voor snel toenemende aantal wintergas- De propagandistische aktiviteit r de all-in arrangementen werpt lelijk vruchten af. Toen drie jaar den met de voordelige arrangemen- werd begonnen had dit 7000 ge kte overnachtingen tot gevolg; vo- jaar steeg dit tot 10.500 en het zit „dik" in dat deze groei ook dit jaar irzet. Schaarse gegevens >e gegevens waarop de VW haar ruk van de situatie van dit moment eert zijn helaas schaars. Ondanks haaldelijke verzoeken zijn de leden lv|zonder laks als het gaat om het irgeven van nog vrije akkommoda- g^vlucht nemen en wil men niet in een ■■ongunstige positie komen te verkeren "tegenover kustplaatsen (bijvoorbeeld in Zeeland) waar men straks wel met der gelijke voorzieningen komt en die (nog) makkelijker per auto bereikbaar zijn. men zich nog onvoldoende bewust van de mogelijkheden in herfst en winter. Nogmaals: in vergelijking met de zo mer is die herfstdrukte nog zeer be scheiden. Bij Teso merkt men er nog weinig van; met de gewone uurdienst kan men het vervoer makkelijk aan, met uitzondering van de weekends waarin doorgaans wel enkele extra boten moeten worden ingezet. Helaas kon men ons bij Teso niet vertellen hoeveel „vreemde" auto's zich momen teel op het eiland bevinden. In de zo mer wordt het aantal wel dagelijks geregistreerd maar toen de maand sep tember een week oud was, was het aantal auto's van toeristen gezakt tot 400 waardoor het voor de bedrijfsvoe ring bij Teso geen zin meer had hier mee rekening te houden. Vlucht Texel profiteert in belangrijke mate van de omstandigheid dat steeds meer mensen in Duitsland en de Hollandse randstad er een gewoonte van maken er af en toe voor een weekend of mini- vakantie op uit te trekken. Het feit dat het in de dichtstbevolkte gebieden steeds minder leefbaar wordt is daar aan niet vreemd. Het wordt steeds aantrekkelijker om de zinnen eens te verzetten door de flats en de fabrieken te verlaten en een frisse neus te halen. De „gezellige" stad wordt steeds minder geromanti seerd. Texel blijkt een van de gebie den te zijn waar de stedeling graag op verhaal komt. Het is voor hem een ge noegen om eens een forse wandeling door het bos of langs het strand te ma ken maar als hij eens „wat anders wil, wordt het moeilijk. Want mogelijkhe den voor echte winterrecreatie biedt Texel nauwelijks en daar zal toch ver andering in moeten komen, wil het wintertoerisme werkelijk een grote Hallenbad Een voorziening zoals een overdekt verwarmd zeewaterzwembad is voor Texel nu nog een droomwens maar zal straks een noodzakelijkheid zijn. In de deze zomer door TEXELtoerist gehou den enquete luidde een der vragen: „Aan welke voorwaarden zou naar uw de wintermaanden een bezoek van een mening voldaan moeten worden om in paar dagen aan Texel te kunnen bren gen?" Het meest ingevulde antwoord was: een overdekt (zeewater) zwembad. Vooral Duitsers blijken een dergelijk „Hallenbad" zeer belangrijk te vinden. Op alle Duitse Waddeneilanden bevin den zich reeds dergelijke zwembaden, veelal in combinaties met juist in de winter aantrekkelijke kuurmogelijkhe- den zoals solarium, sauna e.d. Het is te betreuren dat momenteel zelfs nog niet wordt uitgezocht waar het geld voor een dergelijke miljoeneninvestering op Texel vandaan zou kunnen worden ge haald. OUDESCHILD De 14-jarige Jo- hanna Klazina Jonker uit Oudeschild maakte dinsdagavond omstreeks zes uur op de Heemskerckstraat een val met haar fiets. Met een verwonding aan het hoofd en waarschijnlijk een lichte hersenschudding werd zij na doktersbehandeling naar huis gebracht. Dinsdag 12 oktober werd de derde trekking gehouden van de grote S.V. Texel-verloting door notaris Van Wij- land. De prijs viel op lotnummer 560. De gelukkige was mevrouw v. d. Slik- ke-v. Efferink, Den Burg. Het is daardoor onmogelijk zoeken- gasten een betrouwbaar totaalover- it te geven wat betekent dat de V in een van haar belangrijkste ta- tekort moet schieten. Misschien is foor het komend weekend (zaterdag, en maandag 8 uur en zondag- ddag 3 uur) staat op het filmpro- mma de Nederlandse produktie ira", de nieuwste film van Fons Ra maker. Het verhaal speelt zich af in i geïsoleerd dorpje aan de rivier de lelde. De dorpelingen worden uit vredige leeftrant wakker geschud het plan van de overheid, een ig over de rivier te bouwen, waar- ir de rust voorgoed zal verdwijnen, komst van de landmeters brengt •te opschudding in het dorp. De fel- tegenstanders van de brug overval- de arbeiders die een aanvang met bouw komen maken, waarbij diver- doden vallen. Hierdoor wordt de ige Lander Broeke, zoon van de aan- ïrder der protesterenden, gearres- rd. Zijn minnares Mira (Willeke v. ïmelrooy) staart hem schijnbaar on- oerd na, als hij wordt weggevoerd, ontmoet de schuchtere, aardige in- a#»6ur, die met de bouw van de brug belast en trouwt met hem nadat na il strubbelingen eindelijk de nieuwe Jg feestelijk is ingewijd. Hun geluk lt echter vrijwel onmiddellijk schip- iuk en beiden verlaten het dorp, om ers alleen een nieuw leven te be- rnen. De film werd gemaakt naar inario van de Vlaamse schrijver Hu- Claus en is toegankelijk voor per- ien van 14 jaar en ouder. De SAUNA is het hele jaar dag en nacht geopend. ijdagavond en zaterdagochtend enbaar voor heren en dinsdagmiddag or dames. 1 alle overige tijden privébaden op ■praak, zowel voor enkelingen, paren groepen. Keesomlaan 43 (zijweg 8) Den Burg, tel. (02220) 2403 Sinds bijna een week worden in het zeehondenreservaat Het Eierlandse Gat seismische proeven genomen in het ka der van de olie- en aardgasexploiratie. Springstof wordt onder water tot ont ploffing gebracht. De daarbij veroor zaakte trillingen worden door de ver schillende aardlagen teruggekaatst en geregistreerd. Aldus krijgt men een in druk van de samenstelling van de aardkorst tot duizenden meters diepte en kan worden nagegaan of cr kans is op olie of aardgas. Het seismisch on derzoek wordt uitgevoerd door de Duitse onderneming Prakla Seismos in opdracht van o.a. de Amerikaanse olie maatschappij Placid International Cy. Een groot gedeelte van Noord- en Waddenzee is reeds onderzocht; ook exploratie van het uitgestrekte zeehon denreservaat werd gewenst geacht. Staatsbosbeheer heeft hier onder zeke re voorwaarden aan willen meewerken. Het lijdt geen twijfel dat de herhaal delijke explosies de rust in het reser vaat verstoren maar Seismos is bereid gebleken de robbenconcentraties te ver mijden. Reservaatbeheerder Koos Boon uit De Cocksdorp vaart met de onder- zoekschepen mee en houdt de robben in de gaten. Als zich zeehonden op kor te afstand bevinden worden geen ex plosies teweeg gebracht. Weliswaas had Staatsbosbeheer het onderzoek in het reservaat zonder meer kunnen verbie den, maar het nu gevonden compromis wordt meer bevredigd geacht, temeer daar na het thans gevoerde onderzoek voorlopig geen seismische proeven in deze omgeving mogen worden geno men, ook niet door andere firma's. Ver der is vastgesteld dat het toestaan van het seismisch onderzoek niet automa tisch inhoudt dat in het reservaat te zijner tijd ook een booreiland mag wor den geplaatst. In kringen van natuurbeschermers is men over het algemeen wel ingenomen met deze regeling. De heer G. J. de Haan: „Men houdt nu rekening met de wensen van de natuurbeschermers. Zo ver zijn we nog nooit geweest. Vroeger werd maar wat aangerotzooid". Blijkens de in september gehouden telling bevinden zich in het reservaat 70 tot 80 zeehonden. Hun voornaamste bedreiging wordt niet in de eerste plaats gevormd door seismische onder zoekingen of militaire oefeningen maar door het kwik waarmee het Wadden zeewater is verontreinigd. Waarschijn lijk als gevolg daarvan zijn ook dit jaar maar weinig levenskrachtige zeehond jes geboren. In het reservaat zijn con centraties zeehonden waargenomen die vrijwel allen 2-3 jaar oud waren. De zeehond gaat zich pas vermenigvuldi gen als hij ongeveer vijf jaar oud is. Onder de oudere dieren vallen de meeste slachtoffers van kwikvergifti ging in de leeftijdsklasse van negen jaar en ouder. Derhalve blijft maar een klein aantal „produktieve" dieren over. De door deze robben geworpen jongen blijken veelal niet levensvatbaar. van 6 tot en met 12 oktober 1971 Geboren: Dirk Cornelis, zv. Piet Keij- ser en Maartje Backer; Alexander, zv. Jan Duinker en Marion I. C. Meier. Ondertrouwd: Jochum Schouwstra en Maria G. van der Star; Mattheus M. Visser en Regina M. J. van Benthum. Overleden: Cornelis Koorn, oud 66 jaar, wonende te Eierland. De onlangs gehouden reclasserings- collecte heeft op Texel ƒ872,48 opge bracht, gespecificeerd als volgt: Den Burg ƒ322,17; Oosterend 194,48; Oudeschild ƒ107,66; Den Hoorn ƒ61,01; De Cocksdorp ƒ35,53; De Waal 20,94; De Koog ƒ180,69. Als de leerlingen van de Rijksscho lengemeenschap doorgaan met het beeldhouwen van afgestorven bomen, loopt Texel de kans straks de bijnaam Paaseiland te krijgen. De fraaie kop pen die de scholieren uit het dode hout snijden doen althans sterk denken aan de geheimzinnige beelden op het Paas eiland. Bij de gemeente werkt men er van harte aan mee. Op verzoek van te kenleraar Harry Tielemans worden do de Iepen die wegens hun gevaar voor de omgeving geveld moeten worden, niet geheel verwijderd maar laat men de stam tot ca 2 ¥2 meter boven de grond intact. De heer Tielemans laat er zijn leerlingen met beitels en messen op los en na een paar dagen is Den Burg weer een kunstwerk rijker. Vo rige week kwam de tweede kop (ach ter de school aan het Schilderend) ge reed. Op de foto ziet men een der leer lingen onder toeziend oog van de heer Tielemans de laatste hand aan 't werk legt. De twee iepen die tot dusver tot beeld zijn gemaakt, zijn ongeveer 50 jaar oud. Ze werden geplant ten tijde van de aanleg van de Wilhelminalaan. In Den Burg zijn nog meer iepen van dezelfde leeftijd die op de nominatie staan om te verdwijnen. Over het al gemeen streeft men ernaar deze bomen door jonge exemplaren te vervangen, maar in sommige gevallen zal dat niet nodig of misschien zelfs ongewenst zijn en kunnen de scholieren andermaal in de gelegenheid worden gesteld hun cre atieve lusten te botvieren. Drie jeugdige Texelaars raakten ern stig gewond bij een ongeval, dat het afgelopen weekend in de nacht van za terdag op zondag rond 1 uur op de Schermerhornerweg tussen Beemster en Alkmaar plaatsvond. Door nog on bekende oorzaak raakte de 20-jarige Theo v. d. W. uit Den Burg met zijn VW-personenauto van de weg, ramde twee in de berm staande bomen en kwam vervolgens in de sloot tot stil stand. Van de drie inzittenden was de 19-jarige Tonny, broer van de bestuur der, er het ernstigst aan toe. Hij werd onmiddellijk na het ongeval met o.m. een kaakfraktuur naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De chauffeur, die een schouderbreuk, een lichte hersen schudding en diverse schaafwonden op liep, werd in het stadsziekenhuis te Purmerend opgenomen, evenals de 17- jarige G.T. (ook uit Den Burg). T. zat achterin en kwam er nog het „beste" af met een lichte hersenschudding en een beenletsel. De Volkswagen werd onherstelbaar beschadigd. ^iiiiiiiiiiiiiiniiinnnininnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinnmniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiin! Vanaf zaterdag a.s. is het eekl Een pracht sortering boeken en deze week allemaal gratis dingen vind je bij de „bockhandel in de Parkstraat" Zaterdag 16 oktober i weer open. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuuiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiü DE KOOG zaterdagavond m.m.v. „The Blue Stars" Geopend tot 2.00 uur. Plant nu bloembollen en van eerste kwaliteit. Wij hebben een uitzonderlijke kollektie voor tuinbeplanting en kamerkuituur. Verzendhuis Witte Kruislaan 28, tel. (02220) 2904

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1