Cjroen warLrJexehin het harL, Museum deze winter dicht voor verbouw en reorganisatie EBOUW KON ENORME DRUKTE NIET VERWERKEN aatregelen om „doorstroom" bezoekers te bevorderen Kotters illegaal in t Horntje >r> j. nauta, fotografie Xeer „reuzentrawler" gearriveerd Feestelijke opening van dorpshuis „Kaaps-nol" Joyriders gegrepen Auto's bij botsing zwaar beschadigd Docfelijk ongeval werd gerekonstrueerd Keildingwezen demonstreert voor scholieren Herv. Vrouwenvereniging houdt bazaar Materiaalfout oorzaak van ongeluk? Voetballer brak arm Vissers naar „Europoort '71" Man door eigen trekker overreden WIJ KLOPPEN ONS HEUS NIET OP DE BORST, N.V. v.h. Langevcld De Rood 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ury de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. A bona, prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert 20 ct per nun. excl. 4°/0 BTW ,t Texels Museum is gisteren ge in. In tegenstelling tot de afgelopen jaar zal het de gehele winter tblijven om reorganisatie en ver- mogelijk te maken. Deze beslis- hangt nauw samen met het dit jaar ier dan ooit gestegen aantal bezoe- waarop het museum niet is bere- Er zijn dit jaar 106.000 bezoekers gistreerd, 20.000 meer dan vorig In de drukste weken hebben zich «Ander onverkwikkelijke situaties gedaan. Soms was het museum ande" vol. Mensen konden niet zonder worsteling naar binnen of buiten lopen en het regende klach- bij de directie. 3,1 v L 3,3 4,: irecteur De Haan had deze situatie en paar jaar zien aankomen. Om de van het bezoekersaantal te rem- werd geen propaganda gemaakt, in het afgelopen jaar was er des leer gratis publiciteit. De herhaal- ;\1 v-uitzendingen van de AVRO over wikvergiftiging van zeehonden en eportages rond Jan Wolkers hadden >ct een geweldige extra toeloop tot >lg In een museum met een min- twee keer zo grote vloeropper- ;te zou dat alleen maar verheugend maar de vreugde rond het berei- van de 100.000e bezoeker werd rschaduwd door de gedachte, dat die honderdduizend mensen niet oorlijk heeft kunnen opvangen en op korte termijn maatregelen geno- zouden moeten worden. Maatregelen iver de aard van die maatregelen is het inmiddels eens geworden. Het en is erop gericht de opvang van bezoekers van volgend jaar te ver- iren door het bevorderen van „door- IUDESCHILD Opnieuw is de ;elsc vissersvloot uitgebreid met een ip van ongewone grootte. Het is de 46 van de gebroeders Van der Vis Oosterend, die als KW 49 werd over- omen van de Rederij Kennemerland Vijk aan Zee. De lengte is 44 meter ireedte 7.30 en de diepte 3.80 meter, is dus een trawler, die in 1959 d gebouwd op de werf van Boot te ibrugge. De TX 46 is uitgerust met 1000 pk Deutz motor van 380 toeren. 'erder is er een hulpmotor van 220 (voor de winch) en een Lister motor 45 pk voor het licht. De stuur- chting is hand-hydraulisch. De elec- iische inrichting op de brug omvat er meer twee grote zenders, een etnik en twee schrijvers, waarvan er van een „visloep" is voorzien. Op werf in Zaandam is de trawler op- napt. De huid werd gezandstraald gemetaliseerd. Het schip zal verder le haven van Oudeschild gereed den gemaakt. Het groen-grijze uiter- van de TX 49 moet nog worden af- ekt. met de uiteindelijke verflaag (J. ter uit Wieringen zal het spuitwerk /oeren) en de direct omkeerbare tor zal nog bedienbaar worden ge- akt vanuit de brug. )e trawler beschikt al over een ge ld tonnenruim, maar ook het aan 0 viskisten plaatsbiedende kisten- m zal gedeeltelijk van koeling wor- voorzien. Verwacht wordt dat men !r twee weken ter visserij kan gaan or alle vormen van visserij is de reus- itige 46 geschikt; tot dusver is er jwel uitsluitend de haringvisserij mee ►efend. De bemanning bestaat uit ipper J. v.d. Vis P. Azn., P. B. v.d. P. Azn., machinist, C de Ridder, chinist, D. Bakker, P. v.d. Slikke en Hoogendijk. oals onze lezers zich zullen herinne- ontsnapten de opvarenden enige tijd eden aan de dood toen een mijn naast kotter, TX 35, ontplofte. Het schip rd „gekraakt", waarbij het voor meer 1 een half miljoen schade opliep. 1TX 35 staat nog op de werf; inzake vraag of de gebroeders Van der Vis weer mee zullen gaan varen, is nog veel te klein stroming". De bezoekers van het mu seum zijn nu geneigd lang te blijven, vooral bij minder gunstig weer. Dat wordt vooral in de hand gewerkt door de aanwezigheid van een paviljoentje waar men koffie, ijs, limonade e.d. kan gebruiken, maar ook door de vaste voedertijden van de zeehonden. De mensen willen graag van het voeren getuige zijn en wachten op dit schouw spel, met het gevolg dat tegen voeder- tijd de grootste druktepieken worden geconstateerd. Besloten is nu het paviljoen op te heffen, wat als bijkomend voordeel heeft, dat het terrein bij de robbenbas- sins en de bassins zelf niet langer wor den verontreinigd door allerlei afval. Verder zal de middagmaaltijd van de zeehonden voortaan op onregelmatige tijdstippen worden verstrekt, bij voor keur op momenten van grote drukte. Uit de praktijk is gebleken dat de drukte na het voeren direct afneemt. De ochtendmaalt^jd kan men wel op regel matige tijden blijven geven, echter zo vroeg mogelijk (omstreeks negen uur; direct nadat het museum open gaat). Op dit voor vakantiegangers nog zeer vroe ge uur is de drukte nog minimaal. Wie persé van het voeren wil genieten, moet dus maar wat vroeger komen. Voorts zal worden gestaakt met de verkoop van souvenirs (zakken schel pen, geprepareerde kreeften, zeesterren e.d.) aan de kassa, omdat gebleken is dat ook hierdoor de doorstroming wordt belemmerd. Besloten is als derde maatregel te stoppen met de educatieve werkzaam heden ten behoeve van scholen, die in werkweek- of ander verband een be zoek brengen aan het duinpark en het Texels Museum. Deze nevenactiviteiten van het museum (in de toekomst hoofd activiteit!) heeft zich de laatste tijd aan zienlijk uitgebreid en is een flinke be lasting geworden voor de organisatie. Het is de bedoeling deze taak voorlopig over te dragen aan Staastbosbeheer. Be sprekingen hierover zijn gaande. Stunt Wie weet dat de uitvoering van de plannen voor een nieuw museum (na- tuurrecreatiecentrum) nog niet zeker is, zou kunnen vermoeden, dat genoemde ingrijpende maatregelen een „stunt" zijn om de goedkeurende instanties te overtuigen dat het dringend noodzake lijk is om het Texels Museum met spoed in een nieuw gebouw onder te brengen. Desgevraagd zei directeur G. J. de Haan ons, dat daarvan geen sprake is. „Zelfs als we morgen beginnen te bouwen, zou dat betekenen dat we het nog twee seizoenen met het oude onder komen moeten doen; de wijze waarop het tot dusver ging, was echt niet meer verantwoord". De doorstromingsmaatregelen zullen waarschijnlijk inkomstenvermindering tot gevolg hebben. Deze denkt men ech ter wel te kunnen opvangen, eventueel door verhoging van de toegangstarie- Gemis Bij de VVV Texel wordt de winter- sluiting van het museum zeer betreurd Het Texels Museum is in de winterpe riode een van de weinige slechtweer- attracties. Bij de prijs van de all in- arrangementen was de toegang tot het museum dan ook inbegrepen. Men wil nu pogen ten behoeve van de winter- gasten het wagenmuseum in De Waal gedurende een dag of een ochtend per week opengesteld te krijgen. DE KOOG Zaterdagmiddag a.s. om 3 uür zal de RST-kantine De Kaaps-nol in zijn tweede funktie als dorpshuis voor De Koog met enig fees telijk vertoon in gebruik worden ge nomen. De opening zal worden verricht door mevrouw B. Luberti-van Bergen uit De Koog, het oudste bestuurslid van de Oranjevereniging. Diverse autori teiten, waaronder het college van B. en W. zijn uitgenodigd de opening mee te maken, maar ook de inwoners van De Koog zijn welkom. De Koger drumband Voorwaarts Mars zal het gebeuren mu zikale fleur geven. In de zaal van De Kaaps-nol zal ter gelegenheid van de opening een vijftigtal oude foto's van De Koog worden geëxposeerd. Aan de oplettendheid van de exploi tant van het havenrestaurant is het te danken dat de politie een groepje jeug dige joyriders uit Den Helder in de kraag heeft kunnen grijpen. De knapen, variërend van 12 tot 15 jaar, waren vrijdag naar Texel gekomen en haal den uit de fietsenstalling 2 (niet afge sloten) bomfietsen waarmee ze een eindje over Texel gingen rijden. Een brommer werd later bij Den Hoorn te ruggevonden. Zondag kwamen weer enkele knapen naar Texel en ook nu ging men met twee brommers aan de rij. Exploitant J. C. Stolk had ze ech ter gezien en zette met zijn auto de achtervolging in. Het werd een vrij langdurige jacht, maar tenslotte wer den de knapen in de Dennen klemgere den en konden naar het politiebureau worden gebracht. Het was niet de eer ste keer dat uit de fietsstalling op de haven brommers of fietsen werden weggehaald. OUDESCHILD De situatie in de haven van Oudeschild is eind vorige week bijzonder benard geworden. Voor het eerst in de geschiedenis was de ha ven zo vol dat meerdere kotters er niet meer bij konden en ligplaats hebben moeten kiezen in de veerhaven 't Horn tje. Daar lagen vrijdag zeven kotters. Op de thuisreis hadden ze via de radio te horen gekregen dat er voor hen in Oudeschild geen plaats meer was. Noodgedwongen negeerden ze daarop het verbod om de veerhaven binnen te lopen. Bij Teso heeft men er ernstig be zwaar tegen dat kotters van de veer haven gebruik maken. Het normale in- en uitvaren van de veerboot onder vindt weinig hinder maar moeilijkhe den bij het manoevreren ontstaan als de langs de fuik liggende reserveboot moet worden verhaald. Ook wordt de kans op aanvaringen vrij groot geacht. De zeven kotters zijn overigens niet het hele weekend gebleven; later ontstond in de Oudeschilder haven weer wat ruimte. Zandschepen De topdrukte in Oudeschild wordt momenteel niet alleen veroorzaakt door de voortgaande groei van de kot- tervloot; ook de zandschepen die ten behoeve van de havenwerken aanwe zig zijn nemen veel ruimte in en het zelfde geldt ook voor de vrachtsche pen die momenteel de bietenoogst van Texel halen. Maar ook na de bieten campagne zal de situatie benard blij ven. Verschillende schippers zullen moeten besluiten om IJmuiden als thuishaven te kiezen voor de tijd die met de aanleg van de werkha- ven is gemoeid. (In Den Helder is ook weinig ruimte). Met name geldt dit voor de grootste en diepststekende kot ters zoals de juist gearriveerde TX 46 van de Gebr. v. d. Vis. Wat de diepte van de havenkom betreft kan op korte termijn op verbetering worden gere kend. Momenteel is men bezig met het plaatsen van een nieuwe (langere) damwand waardoor het mogelijk is de haven dieper uit te baggeren. Hoewel de nieuwe haven officieel uitsluitend de funktie van werkhaven ten behoeve- van de dijkverhoging heeft, wordt erop gerekend dat de kotters al direkt een deel van de beschikbare kaderuimte mogen gebruiken. Op de voorrangskruising Schoolweg- Hoofdweg in de polder Eierland kreeg de Opel Kadett-bestuurder J. M. Tromp uit Amstelveen vrijdagmiddag geen voorrang van de uit de Schoolweg ko mende C. E. (28) uit Oosterend. De Volkswagen van E. schoot de sloot in en werd zwaar beschadigd. Ook de Ka- dett van de heer Tromp liep voor dui zenden guldens schade op. De betrokken chauffeurs werden nauwelijks gewond. DE COCKSDORP Rechter-com- missaris Mr. Reisig en griffier Van Snick kwamen gisterochtend naar Texel voor de rekonstruktie van het ongeluk dat zich in de afgelopen zomer op de Duinweg bij De Cocksdorp voordeed en waarbij een 4-jarig Duits jongetje om het leven kwam. Het kind werd destijds aangereden door mevrouw Z. uit De Cocksdorp, die met haar Volkswagen uit de richting van het strand kwam. Het jongetje kwam haar in de rechter- berm tegemoet en is mogelijk (dit is niet komen vast te staan) op de weg ge stapt toen mevrouw Z. sterk naar rechts moest uitwijken voor een tegenligger. Het was duidelijk dat de ongelukkige situatie ter plaatse debet moet zijn ge weest aan het ongeluk. De weg (ter hoogte van het EMK-terrein is slechts 4 m. breed; de bermen zijn zeer smal en bovendien als uitwijkmogelijkheid en wandelpad onbruikbaar, omdat er hoge struiken staan. Voor een nauwkeu rige bestudering van de situatie ter plaatse werd dezelfde Volkswagen als waarmee het ongeluk was gebeurd, naar de Duinweg gebracht en werd mevrouw Z. nog eens nader verhoord inzake de toedracht. De Volkswagen kwam van het politiebureau in De Koog, want het voertuig was onlangs bij het stropen gebruikt en daarom in beslag genomen. Tijdens het verhoor er kende mevcrouw Z. na enig aandringen, dat zij toen het ongeluk gebeurde met twee personen (haar zwager en een kin dermeisje) voorin de auto had gezeten, hetgeen bij een wagen van deze breedte verboden is. Zij had aanvankelijk ver klaard dat alleen haar zwager met haar voorin zat en had het kindermeisje op gebeld met het verzoek dit te willen bevestigen. Het meisje was daarop niet ingegaan. De rekonstruktie had tot doel de mate van schuld van mevrouw Z. vast te stellen. Conclusies werden ter plaatse niet kenbaar gemaakt. De bij de rekonstruktie aanwezige leden van de politie kregen opdracht bepaalde nadere onderzoekingen te doen, die het reste rende materiaal moeten leveren op basis waarvan de rechtbank tenslotte een oordeel kan vellen. Ongeveer 100 leerlingen van de scho lengemeenschap „Professor Vissering" uit Velsen zullen hedenavond getuige zijn van een oefening van de strandred- dingboot van De Cocksdorp en de whip- perploeg van De Koog. In het kader van een werkweek verblijven de jonge lui drie dagen op Texel. Ze logeren in de jeugdherberg 'Panorama'. Vanavond om acht uur zijn ze present in het red dingboothuis, waar ze de Ida Mary zul len bezichtigen. Om kwart over acht wordt de boot voor een korte oefentocht bij nacht gelanceerd. Daarna gaan de scholieren naar De Koog, waar ze op het duin bij de Buteriggel het afvuren van een raket met het whippertoestel zullen gadeslaan. Mogelijk wordt ook een pa rachute lichtfakkel afgeschoten. De Vel- ser scholieren zullen nog meer beziens waardigheden op Texel bezoeken. Na derhand zullen ze hun bevindingen in een rapport neerleggen. Het spreekt vanzelf dat het reddingwezen zich de kosten en moeite niet alleen ten behoe ve van de jongelui getroost. Er worden regelmatig oefeningen gehouden; deze keer heeft men de datum daarvan ech ter aangepast aan de wensen van de scholieren. De jongelui zullen uiteraard wel in in de gelegenheid worden gesteld om voor ƒ4,per jaar donateurs van de KNZHRM te worden. DE WAAL De Hervormde vrou wenvereniging van De Waal houdt donderdag 28 en vrijdag 29 oktober in het dorpshuis De Wielewaal de jaar lijkse bazaar ten bate van de verwar ming van de kerk. Te ko«p zijn veel zelfgemaakte goederen; ook voor kin deren zijn er diverse attrakties. De ba zaar is op beide dagen geopend van 15.00 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. DE KOOG De minder dan één jaar oude Morris 1100 personenauto van Adrie Rentenaar (18) uit Oosterend werd zondagmiddag op de Ruijslaan nabij „Uit en Thuis" onherstelbaar be schadigd, waarschijnlijk als gevolg van een materiaalbreuk. Adrie kwam uit de richting De Koog. Toen hij zijn voor hem rijdende vriend wilde inhalen, onttrok de wagen zich ineens aan de macht van zijn bestuur der. Hij schoot naar rechts en „klom" tegen de duintjes op, vloog weer naar links, draaide om zijn as en kwam tot stilstand met de neus in de richting van De Koog. Als gavolg van deze abrupte manoevres was de 17-jarige Wilma van Heerwaarden die naast de bestuurder zat naar achter geslagen en door de achterruit naar buiten geslin gerd. Ze kwam op de weg terecht (met de gummi ring van het raam om haar hals) maar werd slechts licht gewond. Het bleek dat een der wielen van de achteras was afgescheurd, mogelijk het gevolg van een materiaalfout. Dit zal nog nader worden onderzocht. De wa gen was all risk verzekerd. In de uitwedstrijd tegen SSV kwam spil A. Eelman van De Koog 1 in bot sing met iemand van de tegenpartij. Dat kwam zo ongelukkig aan dat Eel man een arm brak en naar het zieken huis te Alkmaar moest worden ver voerd. Daar werd de breuk snel gezet, zodat Eelman gelijk met zijn mede spelers weer op Texel arriveerde. Van 9 tot en met 13 november wordt „Europort 71" gehouden, 's werelds grootste maritieme tentoonstelling, in de RAI te Amsterdam. Deze vakten toonstelling ,die nu voor de tiende maal wordt gehouden, richt zich op scheeps bouw en alle andere daarmee verwan te industrieën, toeleveringsbedrijven, ontwerp- en adviesbureaus en dienst verlenende bedrijven in deze sector. Aan het evenement wordt door 1500 ondernemingen, afkomstig uit 30 landen, deelgenomen. Omdat op Euro port 71 ook aan de visserij uitgebreide aandacht wordt besteed, is de visserij vereniging DETV Texel voornemens om bij voldoende belangstelling een reisje naar de tentoonstelling te organiseren op zaterdag 13 november, uiteraard al leen bij voldoende belangstelling. Op gave bij het bestuur. De 59-jarige heer P. Beers uit Den Burg mag van geluk spreken na het ongeluk, dat hem vrijdagmiddag op de Waalderweg overkwam. Toen hij zijn trekker met aanhanger, waarvan de mo tor was afgeslagen, weer startte door de motor in de versnelling te zetten en het voertuig opgang te duwen, ging het ge heel zo snel aan de rij, dat de heer Beers in plaats van op de trekker, voor het wiel sprong en door de aanhanger werd overreden. De trekker bleef verderop in een greppel steken. De heer Beers werd per ambulance naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd, maar geconsta teerd werd dat hij er niet ernstig aan toe was. maar het Is toch wel gebleken, dat onze foto's een duidelijke bij drage leveren voor het toerisme bulten de zomer. Juist die sfeer van rust en ruimte, van vrijheid en frisse lucht vindt U In onze speciale kollektie foto's van Texel In winter, voor- en najaar, op onovertroffen wijze weerspie geld, Help aktlef mee deze zeer aantrek kelijke vorm van toerisme te be vorderen. Bezoek daarom vrijblijvend onze permanente expositie en U zult er varen, dat deze foto's ook in uw bedrijf een fraaie en verantwoorde wanddekoratle vormen. De kosten zijn In verhouding tot het effekt gering en bovendien fis caal aftrekbaar. fotografie in al z'n facetten.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1