Bedrijfsresultaten kleine zeevisserij vorig jaar beter dan in 1969 ook als u 2000.-, ƒ5000,- of/10.000,- wilt lenen! Op Texelse garoaleokotters al vier spoelsorteermachines in gebruik ga met uw lijd mee-ga naardenmb! Zeeuwen willen percelen mosselen in Waddenzee uitbreiden VISSERIJ SPORTPROGRAMMA Sfeer van tevredenheid op jaarvergadering S.V. Texel Damclub Texel Jeugddammen en -schaken Door de afdeling Visserij van het ,andbouw-Economisch Instituut is een publicatie uitgebracht met betrekking ot de bedrijfsresultaten van de zg. Ne- lerlandse kleine zeevisserij in 1970. ^an deze publicatie is het volgende intleend. De kleine zeevisserij is de belang- ijkste tak van visserij; van de op- rengst van de gehele Nederlandse vis- erij kwam in 1970 nl. 57% voor reke- ling van deze tak van visserij. De tota- besomming van de kleine zeevisserij hoofdzakelijk uitgeoefend met kot ers van schipper-eigenaren is in rgel'jking met 1969 toegenomen van 37 miljoen tot 162 miljoen gulden. De anvoer van tong daalde, de opbrengst aarentegen is nog enigszins toegeno- nen. Het aandeel van andere platvis- oorten, vooral van schol, is in 1970 clangrijk gestegen, terwijl ook de be- oniming van haring toenam. De Zeeuwse mosselvissers willen het antal mosselpercelen in de Wadden- >e aanmerkelijk uitbreiden. Er is ver- anging nodig voor de Zeeuwse perce- •n die over enkele jaren als gevolg an de voortgang van de Deltawerken ïllen moeten verdwijnen. In het zee- ïbied tussen Texel en Afsluitdijk wil en de oppervlakte aan mosselperce- n bijna verdubbeld zien en ten noor- en van de Vlakte van Kerken (nabij ogelzwin, Engelse vaarwater en Foks- ep) waar nog helemaal geen perce- n zijn, wil men een vijftal stukken tbben. Van de zijde van het ministerie echter bepaald dat dit alleen kan ge- turen met goedvinding van de Ne- trlandse vissersbond. De bond heeft -er de kwestie vergaderd, waarbij al- meen is uitgesproken dat men niet nder meer akkoord zal gaan Volgens bond willen de Zeeuwen hun perce- n aanleggen op die spaarzame plaat- n waar de kleinere garnalenvissers winters nog redelijke vangsten heb- m. Men verlangt schadeloosstelling in n of andere vorm. Het aantal vaartuigen van de kleine zeevisserij bleef vrijwel constant op 460 eenheden, zij het dat de vloot van maatschapsvissers zich uitbreidde, ter wijl de vloot met bemanning op ar beidsovereenkomst verminderde. Het gemiddeld motorvermogen steeg van 425 pk in 1969 tot 451 pk in 1970. De gemiddelde bedrijfsresultaten per vaartuig lopen voor de verschillende categorieën vaartuigen vrij ver uiteen. Voor de maatschapsvissers blijkt de visserij in het algemeen gunstiger re sultaten op te leveren dan voor de vis sers op arbeidsovereenkomst. De maat schapsvissers vissen in 't algemeen met de boomkor (hoofdprodukt platvis, met name tong), waarbij door een aantal vaartuigen ook aan de spanvisserij op haring wordt deelgenomen. De vissers op arbeidsovereenkomst vissen meren deels met de bordentrawl (hoofdpro dukt rondvis en schol), hoewel in de laatste jaren ook bij deze groep het vis sen met boomkorren steeds meer in gang vindt. Wat de maatschapsvissers betreft wa ren de resultaten van de grotere kot ters in de laatste jaren belangrijk be ter dan die van de kleinere. De verbe tering van de resultaten bleek zich in genomen, echter in mindere mate, zo dat het niveau van het reëele arbeids inkomen per man hoger is geworden. Gemiddelde bedrijfsresultaten per vaartuig in de kleine zeevisserij (in 1000 gld) 1969 1968 1969 1970 401 - 600 pk Maatschap (Noordelijke thuishavens) Brutobesomming 355,0 385,7 417,6 457,4 Netto-overschot 36,5 24,4 23,2 29,4 Inkomen p. matr. 26,2 25,6 28,0 32,3 Arbeidsovereenkomst Brutobesomming 333,9 366,5 364,2 403,2 Netto-overschot -3,0 -23,1 -34,4 -16,0 Inkomen p. matr. 15,4 16,5 18,4 21,5 601 - 800 pk Maatshap (Noordelijke thuishavens) Brutobesomming 446,6 538,3 609,1 Netto-overschot 13,9 44,7 64,3 Inkomen p. opvarende 28,5 33,9 40,1 OUDESCHILD Ook bij de Texelse garnalenkotters heeft de spoelsorteer- machine ingang gevonden. De machine een gecompliceerd werkende zeef, wordt van Rijkswege gepropageerd om dat de visstand ermee is gediend. Bij de gewone garnalenvisserij worden doorgaans ook aanzienlijke hoeveelhe den jonge tongetjes, schollctjes e.d. ge vangen die dan jammerlijk omkomen. De spoelsorteermachine is echter in staat deze jonge vis, ondermaatse gar nalen alsmede allerlei ongerechtighe den als stukjes wier, hout, veen enz. uit te zeven en onmiddellijk overboord te spoelen. De jonge vis heeft dan een goede kans om tot wasdom te komen. Om de aanschaf van spoelsorteerma chines te bevorderen looft het Rijk een aantrekkelijke premie uit. De machine is ontwikkeld in nauwe samenwerking met TNO. Tot voor kort zuiverden de garnalen- vissers hun garnalen van ongerechtig heden door middel van een gewone schudzeef waarbij de uitgesorteerde jonge vis doorgaans te laat in zee te rugkwam om nog een redelijke levens kans te hebben. Veel ondermaats spul ging ook met de garnalen de kookketel in en werd er na het koken uitgezocht. Door een betere scheiding van visjes en garnalen zien de garnalen er ook beter uit. De kosten van een spoelsorteerma chine belopen ongeveer ƒ10.000, Op de foto ziet men de spoelsorteer machine op een der Texelse garnalen- kotters. de eerste helft van 1970 te hebben voorgedaan, in het tweede halfjaar wa ren de resultaten relatief minder gun stig. Hoger inkomen De stijging van de besommingen heeft voor de kleine zeevisserij als ge heel een belangrijke verbetering van het gemiddelde arbeidsinkomen per op varende opgeleverd. Sinds 1961 is de reëele besomming per man (nominale besomming gecorrigeerd voor algemene prijsstijging) met bijna 80% gestegen, zowel als gevolg van grotere vangsten per man als door verandering in de prijsverhoudingen ten gunste van vis. Ook de reëele kosten per man zijn toe- VTERDAG 30 OKTOBER 1971 deling Noordholland WFC-Oosterend, 15.00 uur inioren SBKC-Texel, 15.00 uur (vertrek boot 14.00 uur) Oosterend-Tex. Boys, 15.00 uur [spiranten Cocksdorp a-SRC b, 15 00 uur ZAP c-De Koog a, 15.00 uur (vertrek boot 14.00 uur) Tex. Boys a-JVC a, 15.15 uur WGW d-Oosterend b, 15.15 uur Texel b-SRC c, 15.15 uur Tex. Boys c-DWOW c, 14.00 uur Oosterend c-De Koog b, 13.45 uur Texel d-Texel c, 15.00 uur pillen: deling A ZDH a-Tex. Boys a, 14.30 uur deling B Texel d-ZDH b, 14.00 uur >NDAG 31 OKTOBER 1971 e klasse B KNVB Petten-Texel, 14.00 uur (vertrek boot 13.00 uur) deling Noordholland Tex. Boys-Apollo '68, 14.30 uur De Koog-Hauwert, 14.30 uur Koedijk-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel 2-Flevo 2, 14.30 uur Texel 3-Petten 2, 12.15 uur ZDH 2-Helder 5, 14.30 uur Helder 6-Tex. Boys 2, 14.30 uur Oosterend 2-Kaagvogels 3, 14.30 u. Texel 4-W.Waard 5, 12.15 uur Oosterend 3-Flevo 4, 12.15 uur Texel 5-Callantsoog 3, 10.15 uur ZDH 3-De Koog 2, 12.00 uur lioren W.Vogels 3-Cocksdorp, 12.00 uur spiranten Schagen b-Oosterend a, 14.30 uur '(vertrek boot 13.00 uur) MEN REIZEN terdag Texel jun. en De Koog ads. a. idag Cocksdorp en Oosterend ads. a. Texel 1 aparte bus. BEDELINGEN •■V. Texel te zevende wedstrijd van Texel rdt een uitwedstrijd naar Petten, ten draait op het ogenblik heel goed speelt met enorm veel inzet. De eni- manier om resultaat te boeken is, van de eerste tot de laatste minuut »eel geven. ran Texel 2, met uit de laatste 3 dstrijden 5 punten, verwachten we tegen Flevo een goed resultaat, 'beer de puntjes op Texel te houden, tek Texel 3 speelt tegen een Petten al en wel het tweede. Op de rang- ongeveer op gelijke hoogte, dus beer er langs te komen, exel 4 speelt thuis tegen koploper eringerwaard 5, dus zal een hele 'ber krijgen. Afgelopen zondag werd jewonnen, met een zelfde inzet moet h^look hier toch een puntje uit te ha len zijn. Voor Texel 5 zit er een kans in te gen het eveneens laag geplaatste Cal- lantsoog, een puntje in de wacht te slepen. Doe je best jongens. Texel junioren moeten om hun lei derspositie te handhaven winnen van BKC, dat met een gelijk aantal punten op de tweede plaats staat. Het zou een geweldig mooi resultaat zijn, maar ook met een gelijk spel zouden we al bij zonder tevreden zijn. Adspiranten a hebben een vrije dag. Adspiranten b zal een moeilijke op gaaf krijgen tegen SRC c. Op de rang lijst staat SRC 1 plaatsje hoger, dus probeer daar verandering in aan te brengen. Adspiranten d en c gaan onderling uitmaken wie het beste elftal heeft. Het d-elftal zal hevig proberen Texel c de puntjes af te snoepen. W.K. Tex. Boys Zaterdag in Oosterend weer een der by. Nu de junioren van Oosterend en Tex. Boys. Aanvang 3.00 uur. Adspiranten b zijn vrij. Op het Boys-veld speelt c om 2 uur tegen DWOW c en de adspiranten a om 3.15 uur tegen JVC a. Voor pupillenwedstrijden zie het wedstrijdprogramma en nogmaals aan dacht gevraagd voor de opstellingen in het kastje. Het eerste ontvangt zondag om half drie Apollo '68. Voor ons een nog on bekende tegenstander. Van begin tot eind met volle inzet voetballen en be denk dat niet alleen goed spel maar vooral doelpunten de winst uitmaken (Het tweede gaat met de boot van 1 uur naar Den Helder. Helder 6 heeft nog niet veel punten behaald en zal dus sterk proberen de punten thuis te hou den. Wees dus op je quivive. Succes allemaal. A.W. Z.D.H. Het eerste is zondag vrij, terwijl het tweede en derde thuis spelen. Het 2de speelt om 14.30 uur tegen Helder 5. Als de verdediging de zaak dicht weet te houden kunnen de punten thuis blijven en dat is hard nodig, willen ze niet in de gevaarlijke degradatiehoek komen. Het 3e speelt om 12.00 uur de derby tegen De Koog 2. Aan een uitslag durft men zich niet te wagen, aangezien bei de elftallen op een overwinning ge brand zijn. Hopelijk wordt het een sportieve wedstrijd, met een 100%-in- zet. De junioren en adspiranten zijn vrij. De pupillen a spelen om 14.30 uur thuis tegen Tex. Boys a. Een punten verdeling zit er wel in. ZDH b gaat naar Texel d. Hoge ver wachtingen zijn er niet, maar met wat meer aktie is een goede uitslag moge lijk. Vertrek 13.15 uur van Den Hoorn. Veel succes allemaal. Zaterdagmiddag om 13.30 uur wor den de timmerlieden van ZDH op het veld verwacht. Hamer, nijptang en schroevendraaier meenemen. Trainen. Het bestuur wil de leden nogmaals op het trainen wijzen. Vooral de spelers van het 1ste en 2de zouden zeker allemaal moeten komen, maar ook voor het 3de is het nuttig. Nu de nieuwe lampen staan kan er over het gehele terrein getraind worden, dus zijn de mogelijkheden uitgebreid. Iede re vrijdag dus trainen, en om de 14 da gen ook dinsdags. Dinsdag 2 november komt de heer Genefaars weer. Hij komt speciaal voor ZDH naar Texel aangezien hij niet meer op Texel werkt. Hopelijk komt hij niet voor niets. Na de wed strijd van het eerste op de afgelopen zondag te hebben gezien was zijn kon- klusie dat als niet alle spelers komen trainen het voor de trainer niet moge lijk goede prestaties te verwachten. De tijden zijn zowel voor dinsdag als vrij dag gelijk, nl. adspiranten (goede op komst) 19.00 uur en senioren 20.15 uur. S.V. Oosterend Zaterdag spelen de senioren uit te gen WFC in Wormerveer. De laatste wedstrijden wordt er nogal moeizaam gespeeld, maar er dient ook nu gewon nen te worden, wil men bij leider Uit geest niet teveel achter raken. Aan vang 3 uur. Boot 1 uur. Scheidsrechter A. C. Sterk. De junioren spelen thuis om 3 uur tegen de Tex. Boys. Zowel de Boys als Oosterend hebben nog maar twee ver- liespunten, dus het belooft spannend te worden. Scheidsrechter A. C. Jonker. Adspiranten b spelen aan Den Hel der om 3.15 uur tegen WGW d. Als er net zo gespeeld wordt als afgelopen zaterdag, zit er toch wel een puntje in. Boot 2 uur. Scheidsrechter Th. de Ja ger. Adspiranten c spelen om 1.45 uur thuis tegen De Koog b, wat wel weer moeilijk voor de c-tjes zal worden, maar doe je best, je kunt nooit weten. Scheidsrechter mevr. M. Veldhuijsen- Muurmans. Zondag is het eerste vrij. Het tweede kan zich herstellen van de grote nederlaag van afgelopen zon dag, want Kaagvogels 3 komt op be zoek. Aanvang 2.30 uur. Scheidsrechter G. v. d. Meer. Het derde speelt om 12.15 uur thuis tegen Flevo 4, waar we het op een pun tenverdeling houden. Scheidsrechter G. J. Terwindt. Adspiranten a tenslotte spelen om 2.30 uur uit in Schagen tegen Schagen b, waar we nu weer eens op een zege rekenen, temeer daar Schagen punt loos onderaan staat. Scheidsrechter S. C. Volders. Boot 1 uur. P.K. S.V. De Koog Adspiranten a gaat naar Breezand, op bezoek bij ZAP c. Aanvang 3 uur. Vertrek met de boot van 2 uur. Geen gemakkelijke tegenstander. Willen we in de kopgroep blijven meedraaien, dan moet er gewonnen worden. Adspiranten b gaat op bezoek bij Oosterend c. Aanvang 1.45 uur. Ver moedelijk zullen de punten in Ooster end blijven. Als er zo gespeeld wordt als afgelopen zaterdag, is er nog een redelijke kans voor een overwinning van De Koog. De Koog 1 ontmoet Hauwert, aan- Vorige week werd in de „Kletskeet" de jaarlijkse algemene vergadering van S.V. Texel gehouden. Er was vooral van de jongeren een grotere belang stelling dan men de laatste jaren ge wend was en dat werd verheugend ge noemd. De jaarverslagen, uitgebracht door de heren B. Bakker en F. Rootlieb werden met grote instemming begroet. Uit alles blijkt, dat het de vereniging goed gaat, S.V. Texel heeft 260 leden en 13 spelende elftallen. Door de voor zitter werd namens alle leden aan de scheidende secretaris, de heer F. Schel- linger, dank gebracht voor het vele werk gedaan in het belang van S.V. Texel. Hem werd een boekenbon aan geboden. Op zijn eigen wijze sprak Frans Schellinger nog even tot de aan wezige eerste elftalspelers en bond hen op het hart toch vooral alles te doen om in de KNVB te blijven. Het bestuur bestaat thans uit de he ren G. J, ten Cate, voorzitter; W. J. M. Koorn, secretaris; F. Rootlieb, pen ningmeester en B. Bakker, H. Spigt, W. A. van Zeijlen en H. Boon, commis saris. Mevrouw M. Maas-Diemer werd als eerste vrouwelijk lid door de voorzit ter van harte welkom geheten. Ze zal zich als jeugdcommissielid waar moe ten maken, maar dat is haar wel toe vertrouwd. De liefste wens van het bestuur is het aantrekken van een jeugdtrainer. Dat is zeer belangrijk want wie de jeugd heeft vang 2.30 uur. Scheidsrechter is de heer R. C. Kaars. We hopen er het beste van. Misschien dat het getij nu eens keert ten gunste van De Koog. De Koog 2 gaat naar ZDH 3, aan vang 12 uur Het is lang geleden dat de Kogers het tegen ZDH moesten op nemen. ZDH 3 heeft betere resultaten behaald dan De Koog 2, dus het zal een zware strijd worden. Van een derby valt echter weinig te voorspellen. Pupillen b is vrij. Volleybal. Voor het programma voor de Eilandcompetitie kan men inj de Texelse Courant van dinsdag j.l. te recht. Alleen de dames treden in het strijdperk. Uitslagen van 26 oktober 1971 Dammen G. Blom-H. de Beurs 20 H. Bruining-P. Bakelaar 02 C. v. d. Werf-C. Dijker 0—2 J. Stam-C. Groenhof 11 J. Vinke-J. Hooijberg 02 P. Kooiman-J. v. Heerwaarden 20 W. Stam-J. P. Hooijberg 11 D. v. d. Werf-G. Dros 11 G. J. van Es-J. A. van Es 02 B. Duin-G. Kuik 20 H. Jonker-iR. Vink 20 P. Jansen-W. Bakker 11 Gerrit Blom behaalde z'n eerste overwinning. J. Stam bevocht met een stuk achter toch nog remise. J. Vinke had lang de beste papieren. P. Kooi man heeft z'n vorm duidelijk weer te pakken. De slag tussen de gebroeders Van Es werd door Hans van Es gewon nen. C. v.d. Werf en H. Bruining moesten na lange tijd zwichten. De prestatie van Joost Hooijberg was ver dienstelijk. P. Bakelaar gaat aan de leiding, gevolgd door J. Hooijberg en H. Bruining. Bert Duin staat ook hoog, maar heeft nog niet veel zware partijen gehad. Schaken A. Terpstra-H. van Daalen 10 C. Joustra-J. Piersma 10 M. Brons^D. Veltkamp 10 A. C. Bakker-J. Hoogerheide 10 H. van Daalen gaf A. Terpstra na een enigszins zwak begin prima partij. J. Piersma behandelde de opening niet nauwkeurig en het daarin opgelopen nadeel bleek noodlottig. M. Brons en D. Veltkamp speelden een partij met nog teveel fouten. A. C. Bakker en J Hoo gerheide speelden een mooie en lang durige partij. Dinsdag om 15.30 uur is in de kanti ne van de LTS weer gestart met de jeugdcompetitie dammen en schaken. Verwacht wordt dat de komende we ken de belangstelling nog zal stijgen. Toch werden al heel wat partijen ge speeld. Uitslagen schaken C. Vermuë-H. Witte 01 P. Brons-W. Brons 01 H. Goslinga-F. Bos 01 H. Witte-P. Bakker 0—1 R. Daalder-C. Vermuë 01 F. Bos-W. Brons 10 P. Witte-P Brons 10 H. Witte-H. Goslinga 10 W. Brons-C. Vermuë afgebr. P. Brons-F. Bos afgebr. Uitslagen dammen R. Daalder-4P. Bakker P. Witte-G. Blom G. Blom-P. Bakker F. Bos-R. Daalder H. Goslinga-P. Witte 0—2 0—2 0—2 2—0 0—2 WEDSTRIJDPROGRAMMA TEVOKO 30 OKTOBER Dames promotieklasse 16.00 uur: Velox-Tevoko 1 Heren promotieklasse 16.00 uur: Velox-Tevoko 1 Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x 131,16. Of 5000,-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4