(jroen ThwartsJexeh in het \Haalhaar restant'' karspoor Koger gemeenschap een zege zij rit gg^ TAAK DIJKLEGER EERSTE 10 JAAR NOG BELANGRIJK A dorpshuis De Kaaps-nol door mevrouw Luberti geopend Eerste prijs voor Excelsior op concours in Zaandam IMI i U DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers Binnenkort nachtoefening Meisje (16) ernstig gewond bij aanrijding HOE IS HET MOGELIJK jtr\ boekhandel j. nauta iSDAG 2 NOVEMBER 1971 FEXELSE 85e JAARGANG No. 8619 COURANT jtgave N.V. v.h. Lungeveld De RooU gtbus 11 - Den Burg, Texcl - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den td. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kv?. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW Ml «1 e grote zaal van de Kaaps-nol tijdens de openingstoespraak van mevrouw Luberti. DE KOOG „Laten we in het korte •en, dat we hebben veel liefde bren- :n in de harten van anderen", zei mc- iuw B. Liiberti-van Bergen (86) aan »t slot van de toespraak, waarmee zij [terdagmiddag de RST-kantine „De -nol" als dorpshuis voor De Koog gebruik stelde. In haar openingstoe- |raak had mevrouw Luberti terugge- t in het verleden (jaren '20 en '30) De Koog, toen het nog maar een n plaatsje was, waar echter een ;t van vriendschap en gezelligheid Tste. Ze vertelde hoe zij en haar man •tijds „Het mierennest" stichtten, groepen tot 70 kinderen hun va- intie doorbrachten. Het plezier, dat zij Texel beleefden was niet in de' laat- plaats te danken aan de Koger be- ilking, die veelal nauw betrokken was dc duinfecstcn, stoelendans en an- e evenementen, die voor de kinderen irden georganiseerd. Het was een ge- ;kigc tijd. Zonder te zeggen, dat de en nu zoveel minder zijn, sprak me- •uw Luberti de hoop uit dat het Ko- dorpshuis een gemeenschapscentrum worden, dat tot groter geluk van de |)ger bevolking zou bijdragen. 'aarop marcheerde de drumband 'oorwaarts Mars" de zaal binnen om opening met enkele daverende num- irs muzikaal te bekrachtigen. Omdat voorzitter C. R. Alkema plot- ing ziek was geworden, werden de le genodigden verwelkomd door se- taris M. Mant je van de Dorpshuis- Tim issie. Vertegenwoordigd waren on- r meer B en W., bestuut-sleden van iltureel Werk, de andere dorpshuizen n Texel, de Recreatiestichting en de >ger bevolking. Moeizame voorgeschiedenis De heer Mantje vertelde dat de inge- uikstelling het voorlopig besluit is van langdurige en moeizame voorge- ïiedenis, die begon op 25 november 55. De Oranjevereniging vergaderde n met gemeente en dorpsgenoten met MATUUR WIT, BOERENBRUIN. BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, f KRENTEN BOLLEN. het doel te komen tot stichting van een dorpshuis van De Koog, dat tevens in dienst zou moeten staan van de recre anten in de zomer. Via de gangbare CRM-regeling bleek dat niet te verwe zenlijken. Een samenwerkingsverband werd gezocht met de kerken en de Re creatiestichting Texel. Er kwam een voorlopig stichtingsbestuur, bestaande uit de heren Alkema (voorzitter), Man tje (secretaris), Van Lare (penning meester), mej. Luijsterburg, Vlaming, Van Kleef, Van Schoonhoven, Stoer, Bakker en Ds. Waardenburg. In janu ari 1966 waren de ontwerp-statuten klaar en in maart van dat jaar besloot de Oranjevereniging het bedrag van 7 2000,dat was ingezameld ten be hoeve van een muzieknis te schenken aan de nieuwe stichting als werkkapi taal De behoefte aan een muzieknis werd nl. niet meer gevoeld. Moeilijkhe den ontstonden toen Prov. Staten niet akkoord ging met de statuten. Een ver heugend bericht in die dagen was de toezegging van de Recreatiestichting om per jaar ƒ10.000,in de exploitatie lasten bij te dragen, omdat het te stich ten gebouw ook voor de RST-kampeer- ders van grote betekenis zou zijn. Van de overheid werd een subsidie verwacht van 7125.000,maar dat was strijdig met de subsidieregeling voor dorpshui zen. Het geld mocht niet worden be steed aan een combinatie zoals De Koog die nastreefde. Sterke druk werd op het ministerie uitgeoefend om dat tot ande re gedachten te brengen. Belangrijkste argument daarbij was de bijzondere si tuatie waarin De Koog verkeert als ge volg van het vreemdelingenverkeer. Ge vraagd werd om een uitzonderings- besluit om het dorp tegemoet te komen. De heren Alkema en Van Lare gingen er zelfs persoonlijk voor naar Den Haag om het belang toe te lichten. In maart '69 ging het ministerie door de knieën. Men ging akkoord met de financiering van het dorpshuis-recreatiecentrum Maar intussen was veel tijd verloren gegaan. RST-kantine De Recreatiestichting voelde de be hoefte aan een behoorlijke opvanggele- genheid voor de bij slecht weer aan de elementen overgeleverde kampeerders steeds sterker en besloot zelf zo snel mogelijk met de bouw van een kantine op het eigen terrein te beginnen. Daar mee verviel de oorspronkelijke samen- werkingsbasis, maar de RST wilde de Koger gemeenschap ter wille zijn door de kantine in de wintermaanden be schikbaar te stellen. Maar het gebouw bleek veel duurder te worden dan aan vankelijk was geraamd. Er moest be zuinigd worden; de centrale verwar ming zou o.m. vervallen. Dat maakte het gebouw echter in de wintermaanden voor de Kogers onbruikbaar. De nu vol gende impasse werd gekenmerkt door het gekraak van harde noten en het uiten van boze woorden, die door de heer Mantje werden samengevat onder de noemer „communicatiestoringen". Niet in de laatste plaats door bemoeiin gen van de zijde van de gemeente Texel (met name de heer G. A. Oskam werd door de heer Mantje enkele malen ge prezen om zijn inspanningen in deze) werd echter bepaald dat de zaal van het gebouw voor het geven van schoolgym- nastiekles zou worden gebruikt. De huur die daardoor kon worden ontvan gen, maakte het installeren van een cv- installatie wèl mogelijk. Voor niets Op het verzoek van de Recreatie stichting om nu het beheer van het gebouw op zich te nemen, kon het be stuur wegens gebrek aan mankracht niet ingaan, waarop de RST besloot daar zelf voor te zorgen. Dat betekende dat de Recreatiestichting de Koger ge meenschap een gemeubileerd en ver warmd gebouw aanbood voor NIETS. De gebruikers zouden alleen huur ver schuldigd zijn, maar deze was niet hoger dan bij de andere dorpshuizen op Texel. De heer Mantje zei dat men deze geste van de Recreatiestichting zeer op prijs stelt. „We zitten op rozen". Op 24 (Zie vervolg pagina 2) OOSTEREND Het grootste deel van Texels oostelijke zeewering is nog niet op Deltahoogte. Hoewel de werk zaamheden naar wens verlopen zal het nog wel een tiental jaren duren voor dat het dijkverhogingsprojekt gereed is en tot dat moment is dc veiligheid van dc Texelse poldergebieden niet maxi maal. Bij. storm en hoge waterstand zal de huidige slechte dijk dus terdege in dc gaten moeten worden gehouden om bij dreigende doorbraak onmiddclijk te kunnen ingrijpen. De taak van het ca. 60 man sterke dijkleger is dus in de komende jaren nog zeer verantwoorde lijk. Het staat wel vast dat de dijkwach- ten ook na de verzwaring van de zee wering actief zullen blijven maar de ri sico's waarom het dan gaat, vallen in het niet bij de huidige situatie. Het bestuur van het Waterschap be seft dit terdege en heeft zich de laatste jaren ingespannen om de paraatheid van het dijkleger tot het maximale op te voeren. Aan een groep welwillende mannen die bereid zijn om bij nacht en ontij langs de dijk te lopen heeft men niet veel als geen „waterdichte" regeling is ont worpen die van kracht wordt als de nood aan de man komt. Alle leden van het dijkleger hebben een bepaalde taak die nauwkeurig is omschreven en die als gevolg van mutaties telkens moet worden aangepast. Gezellige bijeenkomsten Belangrijk in dit verband zijn de jaarlijkse contactbijeenkomsten van de dijkwachten waarbij wijzigingen van de regelingen worden toegelicht en waar over eventuele problemen kan worden gesproken in het bijzijn van het polderbestuur. •Dat gebeurt dan in een ontspannende sfeer want de bijeenkomst is tevens be doeld als een blijk van waardering voor de paraatheid van het afgelopen jaar. Vrijdagavond kwamen de dijkwach ten (met uitzondering van de wachten van het dijkvak De Cocksdorp/Een- dracht die een aparte vergadering heb ben) bijeen in „Jatry". Dijkgraaf M. Roeper wees in zijn openingswoord op de grote betekenis die het dijkleger heeft zolang met alle Texelse dijken op veilige hoogte zijn gebracht. Tot dusver is de herfst erg rustig geweest. Men is dit jaar nog niet uit gerukt. Wel werd onlangs geoefend in het provisorisch herstellen van gesla gen bressen door middel van zeilen en ankers. Het zeil moet op een bepaalde ma nier zijn opgevouwen en ook het uit brengen van de ankers is een karwei dat men een keer heb moeten gedaan, om er in tijd van nood vlot mee te kun nen werken. Nachtoefening Dergelijke oefeningen hebben door gaans bij mooi weer plaats, maar het is de bedoeling binnenkort ook eens een nachtoefening bij slechter weer te hou den. De nieuwe zandzakken die in de depots zijn opgeslagen hebben wegens hun minder sterke kwaliteit wel tot critiek aanleiding gegeven, maar de dijkgraaf was van mening dat als ze niet al te vol worden geschept en met van zeer grote hoogte worden afgewor pen, ze redelijk bruikbaar zijn. Aanvulling van de zakkenvoorraad zal overigens met juten exemplaren ge beuren. Mobilofoons Aan het hulpmateriaal dat de dijk wachten ter beschikking staat wordt nog steeds uitbreiding en verbetering gegeven. Regenkleding is nu ook in grote maten beschikbaar; het aantal lantaars is uitgebreid en sinds kort wordt ook beschikt over draagbare mo bilofoons voor het onderling kontakt. Op de bijeenkomst werden deze appa raten, die een bereik hebben van ong. vijf kilometer, getoond en gedemon streerd zodat ieder ermee om kan gaan. Meegedeeld werd dat de „overstapjes" van de afrasteringen op de dijk zijn ge repareerd. Belangrijk is ook het voornemen om de (Vervolg op achterpagina) Op berucht kruispunt Vrijdagavond deed zich een aanrij ding met ernstige afloop voor op het beruchte kruispunt Gasthuisstraat- Bcatrixlaan te Den Burg. Uit de Gasthuisstraat kwam het Volkswagenbusje, bestuurd door J.G. uit Den Burg. Hij zag de van links ko mende bromfiets, die voorrang had, te laat. Door afzwenken en gas geven trachtte hij een aanrijding te vermijden maar die poging mislukte. De brom mer, bestuurd door de 16-jarige Jaap Dros uit Oosterend, vloog met vrij veel vaart op de linker voorhoek van het busje. Daarbij werd vooral de op de duo zittende mej. Erna Kikkert (16) ernstig gewond. Met een zware her senschudding werd zij naar het zieken huis te Den Helder overgebracht; ook Jaap Dros die er veel minder ernstig aan toe was moest naar het ziekenhuis. Dc Chr. Muziekvereniging „Excel sior" uit Oosterend heeft zaterdag op het concours te Zaandam een prachtig resultaat geboekt. Het korps behaalde in de afdeling Uitmuntendheid Fanfare een „dikke" eerste prijs met 292,5 pun ten. Dat was het hoogste puntentotaal van alle korpsen die zaterdagmiddag optraden. Aan het concours namen deel de mu ziekkorpsen uit Noord- en Zuidholland die aangesloten zijn bij de Bond van Christelijke Muziekverenigingen in Ne derland. Het concours werd gehouden in de schouwburg-concertzaal 'De Speeldoos' te Zaandam, bekende ruimte door de televisieprogramma's die van hieruit worden uitgezonden. Het is een mooi gebouw met een uitstekende akkommo- datie en een concertzaal met ideale akoestiek. Hoewel dit alles meewerkte kon het de juryleden niet verleiden ho ge cijfers te geven. Over het algemeen vond men de jury erg karig met de puntenwaardering. De jury bestond uit J. P. Laro (zeer bekend dirigent), P. Westerhout en Meindert Boekei (be kend componist en dirigent). Van de heer Boekei heeft „Excelsior" momen teel het muziekstuk 'Harlem Shadows' in studie. Lof Excelsior speelde onder leiding van de heer A. Kuik' allereerst het koraal „De Heer is God". De juryleden waren unaniem in hun oordeel; goed van klank, tempo goed en een goede klankverhouding. Het verplichte werk was: „Impromp tus" van G. Boedijn. De juryleden oor deelden (naast enkele aanmerkingen zoals: een enkel onvolledig akkoord en een weggevallen nootje of, soms een te zwakke onderstem): zeer beschaafd met een goede balans van het ensemble. Als vrij werk had dirigent Kuik ge kozen: „The passing hours" van Wright gearrangeerd door Singerling. De jury schreef in haar verslag: een goede prestatie, ingetogen en mooi van klank. Langdurig optreden Het optreden van Excelsior duurde ongeveer een half uur. Dit is een nieu we regeling; ieder korps moet nu meer dere nummers spelen waardoor de ju ry een betere indruk krijgt dan voor heen toen veel afhing van één enkel nummer. iGroot was de verbazing van dirigent Kuik toen hij bij het verlaten van het podium aan zijn jas werd getrokken door een heer met een grote witte snor en heel lang haar, die de heer Kuik complimenteerde over het spelen van zijn korps. Het was de heer Singerling, /arrangeur van „The passing hours". Hij zei: „U hebt het precies gespeeld zoals ik het bedoeld heb". De juryleden hadden er ook veel waardering voor en gaven er 1463/4 punt voor en voor het verplichte werk 145% punt wat samen afgerond werd 292% punt. Voor de eerste prijs was nodig 288 punten l(gemiddeld een 8). Dit werd slechts door nog één korps, nl. „Harpe Davids" uit Noordwijkerhout met 288% punt behaald. Alle andere korpsen kregen tweede prijzen (mini- maar 252 punten, gemiddeld een 7) Op het concours was ook wethouder J Daalder en echtgenote aanwezig. Zij waren speciaal naar Zaandam gekomen om Excelsior te horen spelen Felicitatie Toen het korps met de laatste boot op Texel terugkwam, werd het op 't Horntje opgewacht door 't burgemees tersechtpaar Sprenger. Burgemeester Sprenger sprak de muzikanten toe en feliciteerde hen met deze prestatie. Het resultaat spreekt temeer omdat ver schillende leden de laatste tijd naar het vasteland zijn vertrokken terwijl het aantal minder ervaren jeugdleden is toegenomen (van de 43 leden zijn er 22 jonger dan 20 jaar). Ter gelegenheid van het succes maakte „Excelsior" met drumband gis teravond een ere-rondje door Ooster end. niiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM zo'n geweldige boekhandel op Texel. Dat. horen wij niet zoveel meer van Texelaars, die weten dat ondertussen wel Deze spontane reaktie horen wij echter dagelijks van de toeristen. Dat vinden wij wel fijn. Je hoort het dan ook eens van een ander. de texelse boekhandel iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1