Ie man die niemand werd" Commentaar om. kom Eilandcompetitie volleybal Trekking S.V.T.-loterij één dag eerder Bejaardensoos Den Burg Bijeenkomst bejaarden Oosterend Vissersbond kan niet in weigering volharden Jeugdschaken Jeugdd, Aquariumvereniging liet 23 ..bakken" keuren NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK een bank waarop je kunl bouwen Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 9 november 1971 NSUMENTENBELANG eente en middenstand hebben el- evonden bij het laten uitvoeren ■n grootscheeps onderzoek inzake rfelbestand en de toekomstige (ttJ ig daarvan Het is een wederzijds en het is een goede zaak dat men den ineen heeft geslagen. Het on- k wordt opgedragen aan het Cen- istituut voor het Midden- en Klein te Amsterdam, een instelling, die aar de belangen behartigt van een te groepering, maar die door ieder door de overheid als ob/ectief ger wordt beschouwd. toeristencentra zijn de midden- rs vaak onderwerp van gesprek. Zo Ameland in de afgelopen zomer wat te doen geweest omtrent de e middenstand berekende prijzen, p Texel hebben we een paar jaar n een relletje gehad (aanleiding in radio-uitzending van de AVRO), de vraag aan de orde werd ge- e ]f de toeristen op het eiland voor ge artikelen teveel betalen. Je nogal eens door toeristen opperen, hogere prijzen in de vakantiecentra worden veroorzaakt, doordat de za- n ervan uitgaat dat de mensen nu al uit zijn en daarom het geld losser ■ak hebben zitten. Daarbij komt dat inten steeds wisselen, zonder dat )om van kopers vermindert Of deze rle lerstelling juist is, weten we niet. •ten ook niet of het nodig is dat in ge toeristencentra de prijzen als van seizoeninvloeden moeten wor- 0 ingetrokken. Maar het zou best de waard zijn om daarnaar een on- Oijk m te stellen, althans wat Texel Is het prijsverloop op Texel juist iet te hoog in vergelijking met het en prijspeil in den landeNu in meente toch een onderzoek wordt oo sld zou het reeel zijn om dit nog wat cheepser te maken door er ook een he -nentenorganisatie bij in te schake- de vele vraaggesprekken, die in der van het onderzoek moeten wor- Ou houden met toeristen, zou dan ook t< n worden geïnformeerd naar de er en wat de prijzen betreft hebben het vermoeden, dat de uit- an dit onderzoek wel eens minder •rend zou kunnen zijn dan de verha- over de .uitbuiting" van toeristen de ronde doen en gretig worden d zolang de juiste feiten niet door bjektief onderzoek zijn vastgesteld, eid op dit punt is een belang voor er isme, derhalve voor Texel een al- n belang en de daaruit voort- nde extra kosten zouden dan ook 1e gemeente gedragen moeten wor- touw Koning is uit de gemeente- jestapt. na 18 jaar. En niet met een in gevoel over hetgeen in al die ja- t stand is gebracht maar met ver- ig over ervaringen in de laatste e wethoudersverkiezing waarbij het (in verband met haar houding ten van zeden, moraal, normbesef, van de overheid e dbuiten spel gezet, zodat twee wethouderszetels Jexels Belangmensen konden wor den ingenomen, was er een der oorzaken van, hoewel deze gebeurtenissen intus sen alweer een jaar achter ons liggen. Mevrouw Koning had dan ook een jaar nodig gehad om tot deze moeilijke be slissing te komen. In dezelfde raadsver gadering waarin mevrouw Koning haar ze telafstand bekend maakte, vertelde haar fraktiegenoot J J Westdorp dat het Pakt niet met het raadsreisje was meegeweest omdat zo zei hij spottend men het peil van de zedelijkheid en moraal van het gezelschap niet wilde drukken. Zowel het een als het ander getuigt van een kleuter- schoolmentaliteit, hoezeer men zich de gevoelens van verbittering jegens het in derdaad uiterst bedenkelijke gedrag van de regeringspartijen" ook kan voorstel len De gang van zaken rond de wethou dersverkiezing was een demonstratie van een deerniswekkende mentaliteit. Je kunt niet blijven mokken maar er wel een an dere mentaliteit tegenover stellen breed heid van visie, vergevingsgezindheid en een hardnekkig geloof dat ooit een andere geest vaardig wordt over sommige Texel se volksvertegenwoordigers. Eén der charmes van de democratie is dat poli tieke vijanden na afloop van het debat waarin zij de meest ernstige verwijten uit wisselen, elkaar de hand kunnen schud den, afstand kunnen nemen van wat hen scheidt en gezellig over koetjes en kalf jes praten. Dat heeft niets met huichelarij te maken; een goed democraat weet dat op te brengen. Bij het Pakt heeft men dat VAN DE REDAKTIE niet kunnen opbrengen en de Pakt-aan- hang heeft alle reden om daarover be droefd te zijn. De andere reden die mevrouw Koning aanvoerde was veel beter. Met één zoon in de horeca en een andere in de recrea tie, wordt het moeilijk werken voor een raadslid als zich problemen rond deze bedrijfstakken voordoen. Aangezien je ook niet bent gekozen om te zwijgen, getuigt het van wijs inzicht om het raadsspel voortaan vanaf de publieke tribune te vol gen De objectiviteit van mevrouw Koning werd door diezelfde publieke tribune al in twijfel getrokken als cafékwesties" de gemoederen verhitten. Ze trok ooit eens van leer tegen degenen die zoveel be zwaar hadden tegen het lawaai waarmee de talrijke bar-dancings de nachtelijke rust verstoren. Die mensen moesten maar watjes in hun oren doenZe zal het ongetwijfeld eerlijk en onafhankelijk heb ben opgemerkt, maar het publiek gniffelde en constateerde dat de moeder de belan gen van haar zoon weer uitstekend had verdedigd. Diezelfde reakties vielen op de tribune te beluisteren toen zich het histo risch geworden bekgevecht afspeelde tus sen mevrouw Koning en mej. Luijsterburg, toen de laatstgenoemde misstanden in sommige café's aan de kaak stelde en daarbij ,,De Zeven Provinciën" van de fa milie Koning met name noemde. Dat was op den duur geen doen. Maar zwijgen vond mevrouw Koning ook onjuist en dus maakte zij haar zetel vrij voor een op volgster. Het is leuk dat dat ook een vrouw is, want zolang niet ongeveer de helft van de raadsleden van andere kunne is, is het vrouwelijk element in onze volksver tegenwoordiging met voldoende aan wezig Hoewel onze vrouwelijke raads leden wel eens moeite hebben gevoelens los te maken van zakelijke overwegin genJammer, dat dèt nu juist zo'n ty pisch vrouwelijke eigenschap is.. ROYEMENT Het ontslag van Cor Ellen als lid van de stormwachtdienst heeft de gemoede ren ook bezig gehouden Je zou je kunnen afvragen of het waterschapsbestuur mis schien wat te lang op vakantie is geweest in Griekenland of Spanie waar het in het openbaar critiseren van het gezag ook op harde wijze wordt afgestraft. Maar zoals met alle kwesties, moet ook deze affaire van twee kanten worden bekeken. Dijk graaf Marius Roeper vertelde ons dat El len geen gebruik maakte van de mogelijk heid om zich met zijn klachten recht streeks tot het polderbestuur te wenden. Hij deed dit liever demonstratief in de ge meenteraad T/a, als dat waar is dan is de houding van het polderbestuur iets beter verklaarbaar hoewel niet te rechtvaardi gen Men geeft een enthousiaste, posi tief denkende en immer parate kracht niet zomaar ontslag maar gaat eerst eens met hem praten, desnoods met inschakeling van een ander Is dat wel gebeurd? Mis schien moeten we wat dieper graven om het antwoord te vinden op de vraag waar om Cor Ellen liever zijn klachten in de gemeenteraad uitte dan in de bijeenkomst van bestuur of dijkleger. Ons bleek dat van het dijkleger. Ons is gebleken dat niet alle andere dijksoldaten Cor Ellen geheel serieus nemen. Hij is een vurig strijder die zijn woorden op niet alledaag se wijze formuleert en met opziet tegen ongebruikelijke demonstraties als hij meent dat zijn doelstellingen daardoor meer aandacht krijgen. Het is een Texelse eigenschap om daar met al te zeer van gediend te zijn. De Texelaar stelt meer vertrouwen in de rustige simpele rede- neerder die zijn ondergeschikten zonder flauwekul benadert en die 'n sfeer van ze kerheid en stilzwijgende solidariteit weet te scheppen. In die sfeer begon Cor Ellen zich een vreemd element te voelenhet was niet het klimaat waar hij met een kans op behoorlijke steun van anderen zijn klachten kwijt kon Ze lachten immers om hem want hij was maar een rare schiet schijfIn de raadsvergadering lag het anders. Daar kwam iets over van zijn ver ontrusting. Daar zei niemand dat het alle maal best zou meevallen maar er werd geschreven en er werd aktie ondernomen Dat liep op den duur natuurlijk spaak. Nu de kwestie bij het gemeentebestuur aanhangig is gemaakt, is het te hopen dat men daar NIET op het Pakt-verzoek ingaat om het waterschap middels een briefje te schrobberen. Of het zou een briefje moeten zijn waarin het water schapsbestuur of de dijkgraaf wordt uit genodigd om eens te komen praten. Als de nu zeer tot zijn verdriet gedemobili seerde dijksoldaat dan, of in een later stadium, ook om de tafel komt zitten kan er zinvol gesproken worden. Het is te ho pen dat dit overleg ertoe leidt dat Cor El len weer aan de dijk wordt gezet, maar dan in letterlijke zin. G!iiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuii!iioniuiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Feuilleton door Tom Lodewijk h J lililllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllilillllllllJIUIliUlllKIIIIIjllUlllllllUIIIIIIIIIIIII'JUlllillUlllllllllllllllllllllllllllll Hij was 's morgens voorzichtig ens gaan neuzen bij het hotel. Hij aar zijn grote witte wagen staan, 01 n vingers jeukten, er in te gaan en weg te rijden, weg uit deze eestige ellende. Maar dan kon hij I oed recht naar het politiebureau Het was een tantaluskwelling, riefelijke wagen, waaraan hij ge was met alle tederheid van de ite automobilist aan zijn auto, te zien staan, vlak bij en onbe- ,e aar. Toen hij 's middags nog eens angs gelopen was de auto verdwe- Zonder twijfel had de politie die het bureau gebracht. De autosleu- aten in de zak van de jas, die op ;amer was blijven hangen, alleen U~ervesleutels had hij aan zijn sleu- in zijn broekzak. erlei wilde plannen had hij ge- t toen hij daar 's morgens, zo lang j durfde zonder in de gaten te lo- n de stationsrestauratie had zitten luwen op een broodje met Iep- Naar Amsterdam terug gaan, zich Sns iets van aantrekken. Het was onverdraaglijk verleidelijk, de ge- e aan de luxe van zijn slaapka- J een warm bad, scheren, lotion na, momenteel anders dan een landloper, doodsbenauwd door de politie te wor den opgepikt, die uiteindelijk wel achter zijn identiteit zou komen? Hij had 's middags iets gegeten in een broodjeswinkel, en zelfs daar had hij zich een outcast gevoeld. Het wicht ach ter de toonbank, een wat dikkige, zwaar opgemaakte blondine met een dom ge zicht, zich duidelijk bewust van sex- appael voor een bepaald soort jonge lieden, die vlak vóór hem een handels reiziger beleefd had bediend, vroeg ach teloos „wat zal 't wezen"' En toen hij de rekening van twee gulden vijf en dertig met een rijksdaalder betaalde, had ze achteloos, met een gebaar van zelfsprekendheid, het wisselgeld gehou den zonder dankje te zeggen, en hij had niets durven zeggen tegen dat schepsel, dat hij in zijn eigen kantoor zelfs als koffiemeisje niet zou hebben geduld. Hij zocht een hoekje achteraf op en merkte dat hij zelfs bij de gewone man, die hier zijn broodje at, nog uit de toon viel door zijn ongeschoren gezicht en zijn doorweekte kleren. Maar hij durfde geen kapperswinkel binnen, was bang dat hij, eenmaal glad geschoren, te makkelijk herkenbaar zou kleren en slapen, slapenzijn en nog te meer zou opvallen, als een ze zouden hem al in de kraag in, vóór hij de sleutel in het slot iestoken. meer hij de situatie bekeek, hoe Rijker het hem werd dat hij geen uit kon. Hij kon niets doen dat erraden, dat de man met de zeil- iemand anders was dan Gerard de ïi^le. Maar de man met de zeilpet niemand. Hij had geen naam, huis. Hij had nog wat geld en schrik bedacht hij dat er twee ies van honderd bij waren, die een in zijn positie niet zo makkelijk m^'isselen zonder enig opzien te ver en. Hij had geen papieren, hij be- eenvoudig niet. in dit vervloekte, tot in onderde- ereglementeerde land, waar ieder- ai n de kaartenbak was geklassifi- kon je geen stap doen zonder dat ar je personalia vroegen! die de ingewikkelste monetaire emen in een handomdraai oploste, 'oor het geringste baantje nog niet ikt. Hij was.ja ja, wat was hij heer in het costuum van een bedelaar. 's Middags had hij met een zucht van verlichting zijn benen gestrekt in een bijna verlaten bioscoop. De film ging, ook dat nog, over een moordzaak. Hij sloot zijn ogen en soesde weg, maar viel niet in slaap, want de gedachten maal den door zijn hoofd. Hij voelde zich als een goudvis in een kom, gestaag rond zwemmend, gestaag de neus stotend te gen het glas. Nu liep hij al weer een uur door de stad, waar hij alleen de weg wist als het ging om kantoren, hotels, restau rants maar met de goedkope gelegenhe den wist te vinden, waar mensen van zijn slag zich ophielden, bevreesd ook dat ze hem zouden aanspreken en hij zich door iets zou verraden. Hij dacht met een glimlach aan een kennis, die eens als gewone man" zich onder „het volk" had gewaagd terwille van een weddenschap, en al de eerste vijf mi nuten door de mand was gevallen door over het salaris te spreken inplaats van het loonzakje. Deze mensen hadden een andere taal dan die werd gesproken in de Grote Club, en de buitenstaander zou zich snel verraden. Hij kocht een paar kranten, kranten uit Amsterdam en een Utrechtse krant. Hij toog maar weer naar de stations restauratie, waar de bediening inmid dels was afgelost en niemand zou zeg gen daar heb je die vent weer. In een hoek, met een kom soep, las hij de be richten. De moord op Yvonne was voorpagi nanieuws. En de politie stond voor een raadsel. Geen spoor van braak. De roof moordenaar had een loper of een valse sleutel gebruikt en was kennelijk op de hoogte, want hij had het alarm weten uit te schakelen. Wellicht, zo voegde de fantasierijke reporter er aan toe, een vroegere employé? Of iemand die tijdens onlangs ver richte verbouwingswerkzaamheden de situatie goed had opgenomen? Noch van de geroofde sieraden, noch van de dader was enig spoor. Er was ook niemand gesignaleerd, de nachtwa ker had op zijn ronde niets ongewoons gemerkt. Een goed verborgen kluisje waarin enkele kostbaarheden waren op geborgen, had de rover niet gevonden. Er was blijkbaar een worsteling ge weest, toen het slachtoffer wakker was geworden, waarop de dader haar met een kussen had gesmoord De dood was ingetreden als gevolg van verstikking. Een trieste bijzonderheid noemde het blad, dat de echtgenoot van het slacht offer er diezelfde middag in Utrecht een rede had gehouden waarvan het ver slag in ditzelfde nummer stond ver meld. Op het moment dat deze krant ter perse ging, was nog niet bekend waar hij thans vertoefde, de politie was er nog niet in geslaagd contact met hem op te nemen. (wordt vervolgd) De trekking voor de maand novem ber van de SVT-verloting, wordt een dag eerder gehouden, dus op donderdag 11 november. De medewerkers worden verzodht ervoor te zorgen dat de zegels zijn bijgeplakt en dat de boekjes om uiterlijk 19.30 uur in de „Kletskeet" zijn bezorgd zodat notaris Van Wijland om 20.00 uur de trekking kan verrich ten. Nu de dagen weer korten, gaan wij ons weer bezinnen op het winterwerk. Dat geldt ook voor de bejaardensoos in Den Burg. Diverse aktiviteiten staan weer te gebeuren. Zo zal op donderdag middag 11 november in de Witte Burcht mevrouw Janssen uit Oudeschild een kleine demonstratie geven van eenvou- dik handwerk. Ook wordt er in decem ber weer 'n Sinterklaas- en kerstmiddag gehouden. Het bestuur wil langs deze weg graag alle leden opwekken om de komende winter weer trouw de gezellige soos- middagen te bezoeken. Ook nieuwe le den zijn van harte welkom. Eventueel vervoer is geen bezwaar, als het u te bezwaarlijk is wat de afstand betreft, even een tip aan mevrouw Wassenaar en u wordt gehaald en gebracht. Voor lopig tot ziens op 11 november. Het bestuur OOSTEREND Woensdag 17 no- vember zullen de 55- en 65-pluusers van Oosterend en omgeving een bijeenkomst houden in „Jatry". De bijeenkomst be gint om 3 uur. Onder meer zullen dia's vertoond worden door de heer Loerak ker uit De Cocksdorp. Gehoopt wordt op grote belangstelling. Meer mosselpercelen in Waddenzee Ook de Texelse afdeling van de vis sersbond DSTV was vertegenwoordigd op de bespreking die vrijdag op het ministerie van landbouw en visserij werd gehouden in verband met het ver zoek van Zeeuwse zijde om aanmerke lijke uitbreiding van het aantal mossel percelen in de Waddenzee. Zoals be kend bestond tegen die uitbreiding be zwaar van de zijde van de vissersbond omdat veel van de geplande nieuwe percelen komen op plaatsen waar 's winters nog garnalen worden gevangen. Bij die weigerachtige houding speelde ook „oud zeer" een rol. In 1950 zijn veel Zeeuwen naar de Waddenzee ge komen in verband met de mosselpara siet. Het zou maar voor „een paar jaar" zijn, maar de Zeeuwen zijn nooit meer weggegaan. Men heeft het gevoel in die dagen onrechtvaardig behandeld te zijn en wil nu de aanleg van nog meer per celen tegenhouden totdat een schade regeling overeen is gekomen. De vissers stonden in deze vrij sterk omdat was toegezegd dat de meerdere percelen er niet zonder toestemming van de vis sersbond zouden komen, maar inmiddels is hen wel duidelijk gemaakt dat men niet in een weigerachtige houding zon der meer kan volharden. Ir. Tienstra (direktie visserijen) liet vrijdag door schemeren dat bij positieve tegenvoor stellen van de vissers wel valt te pra ten, ook over een schaderegeling. Als dat niet gebeurt zullen de verschillen de belangen van Rijkswege worden af gewogen en zal daarnaar worden ge handeld. Hier speelden T. Bakker en J. P. Hooijberg voor het eerst. Laatst ge noemde nam de leiding met 2 gewon nen partijen. Niemand zou verwacht hebben dat C. Vermue remise en P. Brons winst zou halen uit de afgebroken partijen. Tweede op de ranglijst staat P. Witte 4 part. 3% pnt. gevolgd door H. Witte 6 part. 3^6 punt. Uitslagen: W. Brons-C. Vermue VzVz P Brons-Fr. Bos 10 P. Witte-T. Bakker 10 P. Witte^H. Witte VzVz Fr. Bos-P. Bakker 01 H. Witte-J. P. Hooyberg 01 H. Goslingen-P. Brons 10 P. Bakker-J. P. Hooyberg 01 T. Bakker-H. Witte 01 R. Daalder-P. Witte 01 T. Bakker-R. Daalder 01 Ook hier viel Fr. Bos wat terug. Uitslagen 4 november Badminton II-De Koog II 2—0 Badminton I-De Koog I 2—0 5 november: Heren Koorn-DOK 0—2 v. d. Meer-De Koog 1—2 Apollo-LTS 2—0 v. d. Meer-DOK 2—1 Amro-Smash '68 2—1 Dames De Koog II-Tevoko B 2—0 Tevoko A-'t Groentje 2—0 Badminton I-Smash '68 2—0 De Koog I-De Koog II 2—0 Tevoko B-Badminton II 0—2 Standen Resp. gesp., gew., verl., sets, pnt. Heren, le klasse 1. Apollo 6 5 1 11— 4 10 2. HBS 5 3 2 8— 5 6 3. 't Groentje 5 3 2 7— 5 6 4. Badminton 5 3 2 7— 6 6 5. Dr Globetr. 5 2 3 5— 7 4 6. LTS 6 0 6 1—12 0 •Heren, 2de klasse 1. v. d. Meer 6 5 1 11—3 10 2. DOK 3 2 1 5—3 4 3. Tevoko 3 2 1 4—4 4 4. Smash '68 4 2 2 54 4 5. De Koog 3 1 2 2—5 2 6. Amro 4 1 3 4—7 2 7. Koom 3 0 3 1—6 0 Dames 1. Badminton I 7 6 1 13— 2 12 2. Badminton II 7 6 1 12— 2 12 3. Tevoko A 6 5 1 10— 2 10 4. Smash '68 7 5 2 10— 5 10 5. 't Groentje 7 3 5 6— 9 6 6. De Koog I 8 2 6 5—13 4 7. Tevoko B 8 2 6 4—12 4 8. De Koog II 8 0 8 1—16 0 Programma 12 november Heren 19.00 uur 2e kl. Tevoko-Smash '68 19.40 uur lekl. Dr. Globetr.-'t Groentje 20.20 uur 2e kl. v. d. Meer^Koorn 21.00 uur 2e kl. Tevoko-De Koog 21.40 uur 2e kl. Amro-DOK Dames 19.00 uur Tevoko A-Smash '68 19.40 uur 't Groentje-De Koog II 20.20 uur Badminton I-Badminton II 21.00 uur Tevoko A-De Koog II 21.40 uur De Koog I-Tevoko B a mm en De deelnemerslijst werd met vier le den uitgebreid. Er kunnen er evenwel nog velen bij. P. Bakker damde niet en blijft aan de leidingmet vier punten uit twee partijen, gevolgd door R. Daalder 6 uit 5, P. Witte 6 uit 5 en G. Blom met vier uit 3 partijen. De uitslagen: P. v. d. Berg-R. Daalder 02 T. Bakker-P. Witte 0—2 P. v. d. Berg-H. Goslinga 02 G. Blom-Fr. Bos 20 R. Daalder-T. Bakker 20 A. Bakker-Fr. v. Heerwaarden 02 P. Witte-R. Daalder 02 P. Witte-P. v.d. Berg 20 Aan de onlangs gehouden huiskeu ring hebben 23 leden van de aquarium vereniging „In Aqua Vita "deelgenomen. De aquaria werden gekeurd door bondskeurmeester Kok uit Zaandam. De deelnemers werden in drie catego- riën onderverdeeld. De eerste prijswin naar van elke categorie krijgt een vaas met inscriptie, aangeboden door de ge meente Texel. Voor het winnende jeugdlid is er een speciale trofé en verder dingen alle „bakken" mee naar de wisselbeker die wordt toegekend aan de aquariaan met het hoogste aantal punten. Vrijdagavond om half acht wordt tij dens een bijeenkomst in de LTS-kanti ne de uitslag van de keuring bekend ge maakt en zullen alle gekeurde aquaria uitvoerig worden besproken. Daartoe heeft de heer B. F. v. d. Berg van elk aquarium een dia gemaakt, waardoor het maken van op en aanmerkingen ten aanzien van inrichting en vissen- bestand eenvoudig en aanschouwelijk is. Ook niet-leden zijn op deze avond welkom.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3