Groen c2wartsJ~exeh in het harL, Heen verhoging plaatselijke belastingen B. en W. bieden gemeenteraad sluitende begroting aan CJ Reeks investeringen wacht op goedkeuring l *r Uitkering voor s tertiaire wegen veel te laag Z.P.C. TX 71 „THE VALENTINO'S" Zaterdag Prinsenhal in Oudeschild SPI Bazaar bracht ƒ2200,op „Bonte" avond van Nutsdepartement een week later Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Artiesten, doe mee! Bejaardenmiddag in De Cocksdorp BLOEMBOLLEN A. van Strien ave N.V. vJi. Langeveld De RooU >us 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den jaf€ [el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 )AG 12 NOVEMBER 1971 85e JAARGANG No. 8622 Verschijnt dinsdag en vrfydag» Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail» feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abotrn. prüs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct Advert 20 ct per mm. excl. 4% BTW )e gemeentebegroting voor 1972 is litend, zonder dat daartoe bijzondere" latregelen nodig zijn. In hun aan- (dingsbrief aan de gemeenteraad zeg- B. en W. daarover verheugd te zijn, neer daar het vele jaren geleden is t een sluitende begroting zonder het orstellen van nadere maatregelen no- was. Bij het opmaken van de be- oting was oorspronkelijk uitgegaan n een reserve op de post onvoorziene (gaven van ƒ2,50 per inwoner of to- 28.745,Met inachtneming van1 ze post resteert echter nog een batig Ido van ƒ39.095,zodat de post on- orziene uitgaven op de begroting kan irden gesteld op totaal ƒ67.840,Er dus nog enige speling. De oorzaken van dit gunstige beeld n o.m. een aanmerkelijk hogere uit- nng uit het gemeentefonds B27.359,meer dan in 1971) en verder er een extra inkomstenpost van totaal 187.000,zijnde de netto opbrengst de toeristenbelasting en de woon- rensenbelasting. B. en W. merken op t deze omstreden heffingen in het al- meen door exploitanten, toeristen en zitters van tweede woningen niet be- ald ongunstig zijn ontvangen. Men onde veelal begrip voor de noodzaa'k n deze heffingen. Bij het opstellen van de begroting, zo rken B. en W. op, heeft niet alleen gedachte voorgezeten, dat het hui- ge voorzieningenpeil moest worden ihandhaafd, maar waar mogelijk dient worden verbeterd. Bij het ramen in de begroting van de pitaalslasten van investeringen is re ning gehouden met de door Gedepu- erde Staten goedgekeurde objecten en objecten waarvoor G.S. zg. beginsel- adhtigingen hebben afgegeven, wat tekent dat met de uitvoering van ;ze werken pas mag worden begonnen s de minister van binnenlandse zaken arvoor de nodige vaste geldleningen 'ïjgeeft. Het gaat daarbij om de vol- :nde posten: verbetering van Pont- ;kruisingen (ƒ156.800,aanleg rkeerterrein ten oosten van De Koog 27 000,bouw Chr. Kleuterschool Den Burg (ƒ183.300,uitbreiden euterschool Oudeschild 76 270, (uw onder wij zerswoning te Oosterend 34.300,uitbreiding CVO-school 81.200,en aanleg van een tweede ortterrein te Oosterend (ƒ39.000, Niet goedgekeurde objecten Er liggen nu nog 22 niet goedgekeur- objecten te wachten; ze werden ge- lamd in de begrotingen van 1964 tot CONDITIETRAINING Iedere zondagmorgen 9 uur. Verzamelen bij het zwembad. Zaterdag - zondag Vrjjdag DISCOTHEEK en met 1971 en omvatten een totale in vestering van ruim 6,5 miljoen met een netto ten laste van de gemeente ko mend blijvend bedrag aan kapitaals- lasten van ƒ290 509,Hiervoor is dus slechts gedeeltelijke dekking aanwezig. Na aftrek van dit bedrag van het saldo op de post onvoorziene uitgaven zou een begrotingstekort ontstaan van 222.669,Maar er zijn in de loop van het jaar nog wel enikele meevallers te verwachten. Inmiddels zijn de bouw van de kleuterschool te De Cocksdorp en de gemeentelijke bijdrage in de kos ten van het middenstandsonderzoek (be dragen resp. ƒ167.000,en ƒ10.000, en netto voor rekening van de gemeen te blijvende kapitaalslasten van resp. 9258,en 2750,goedgekeurd, waardoor nog 20 niet-goedgekeurde ob jecten resteren. Per saldo is het totale begrotingsbeeld derhalve belangrijk gunstiger dan in vorige jaren, aldus concluderen B. en W. Een van de nog wachtende kapitaals uitgaven is de verbreding van de Post weg (een investering van 3,6 miljoen), die voor de gemeente een last van ƒ212.698,veroorzaakt voor het eerste jaar. Dat is voor Texel niet op te bren gen, reden waarom B en W. GS hebben gevraagd om een extra uitkering. Daar op is echter nog niet beslist. Acht ton méér De uitkering uit het gemeentefonds zal in 1972 8 ton hoger zijn dan dit jaar. Het totale uitkeringsbedrag beloopt in 1972 nl. ƒ4.838.864,Het uitkerings- versdhil tussen 1970 en 1971 bedroeg ruim 4 ton. Voor die grotere stijging geven B. en W. diverse oorzaken aan: wijzigingen in de diverse factoren en wetten die van invloed zijn op de grootte van de diver se uitkeringsonderdelen. Gezien in het in vergelijking met vo rig jaar aanzienlijk gunstiger begro tingsbeeld zijn B. en W. niet voorne mens voorstellen te doen tot verhoging van plaatselijke belastingen. Riool- geld, straatbelasbing en opcenten perso nele belasting blijven dus voorlopig on gewijzigd. Elders In vergelijking met de vele andere gemeenten lijkt Texel er niet zo slecht voor te staan. Het aantal gemeenten met een begrotingstekort is zeer groot: 37%. De oorzaken van de tekorten ligt voor een groot deel in de onderwijssec tor. De grootste stijgingen van het te kort worden geconstateerd bij gemeen ten van 100.000 tot 200.000 inwoners. Per provincie had Noordholland veruit de leiding met een stijging van 19,3 tot 29,1 mij., Amsterdam buiten bechou- wing gelaten. Om het begrotingstekort door middel van een aanvullende bij drage van het rijk bijgepast te krijgen moet een gemeente voldoen aan zekere eisen voor wat betreft de plaatselijke belastingheffing. Deze moet zo hoog mogelijk zijn, waarbij men zich heeft te houden aan door de minister gestel de minimumnormen. 67% van alle ge meenten blijft bij de belastingheffing beneden die norm, 8% zit er precies op en 25% heft méér. Texel blijft met ƒ14.250,beneden de ministeriële norm. Gemeenten kunnen tegenwoordig meer soorten belasting heffen dan en kele jaren geleden, een gevolg van de wet op de verruiming van het gemeen telijk belastinggebied. Zo is er nu de mogelijkheid tot het heffen van een al gemene belasting op onroerend goed, maar invoering is nog niet mogelijk omdat de uitvoeringsvoorschriften nog niet zijn vastgesteld. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is men overigens verre van tevreden over het financieel beleid van het Rijk ten opzichte van de gemeen ten. Zo is onlangs in een reaktie op de miljoenennota gezegd dat het beleid zodanig is dat het gemeentelijk investe- rmgspeil in feite is bevroren op het peil van 1969. Dat is onvoldoende voor het tot stand brengen van vele nieuwe dringende voorzieningen. Bovendien worden bezuinigingen doorgevoerd die de gemeente rechtstreeks treffen. Zo als de verlaagde uitkeringen uit hoofde van de Wet Uitkering Wegen, waar door vooral het onderhoud van de ge meentelijke wegen nadeel zal onder vinden. Vijfjarenplan Het door de raad geaccepteerde vijf jaren-plan 1971 - 1975 (een opsomming van investeringen die van 1971 tot 1975 moeten worden gedaan) zal, zo schrijven B. en W. worden aangepast aan de huidige situatie. Na aanvulling zal het plan geschikt worden gemaakt voor de periode 1972 tot en met 1976 en tijdig voor de begrotingsbehandeling aan de raadsleden worden toegezonden. Urgente zaken zullen er worden uitge licht en bij afzonderlijke wijzigingen in de begroting worden verwerkt. Onderwijs De bij het aanbieden van de begro ting 1971 uitgesproken verwachting dat door het rijk nog nabetalingen zouden worden gedaan uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs over de jaren na 1966 is bewaarheid. Inmiddels is een bedrag van ƒ52.443,ontvangen over 1967-1969 en ƒ14.250,— over 1960-1962. Ook in 1972 zullen de kosten van het onderwijs op Texel niet geheel door uitkeringen uit het gemeentefonds wor den gedekt: er blijft een tekort van ƒ34.942,— (in 1971 ƒ31.054,—) waarbij de kosten van gymnastiek- en zwemon derwijs nog niet eens zijn gerekend deze kosten komen volledig voor reke ning van de gemeente. Mogelijk komen er nog nabetalingen over 1970 en de volgende jaren. Het nadelig saldo van de exploitatie van de Beatrixsöhool ds voor '72 becij ferd op ƒ89 116,Verwacht wordt dat dit gehele bedrag uiteindelijk zal wor den vergoed hoewel de „officiële" uit kering ten behoeve van de Beatrix- school ƒ62.001,bedraagt. Wegen De uitkeringen van de provincie voor secundaire en quartaire wegen worden voldoende geacht. Met betrekking tot de tertiaire wegen is sprake van een zeer ongunstige situatie, want daarvoor wordt ten behoeve van het onderhoud veel te weinig uitgekeerd, een klacht, die men ook elders in de provincie hoort. De gemeente zal een bedrag van ƒ104.760,moeten toeleggen op het onderhoud van Texels tertiaire wegen, tenzij de raad zou besluiten de zorg voor de wegen drastisch te verminderen maar dat zou met het oog op de recrea tieve functie en de verkeersveiligheid zijn te betreuren. Sociale dienst De sociale dienst heeft voor 1972 een gemeentelijijke subsidie nodig van to taal ƒ1.314.463,(In 1971 drie ton min der). Dat is een gevolg van de nieuwe subsidieregeling, die per 1 januari 1971 in werking is getreden. Per die datum wordt 50% van de kosten van de bij stand aan thuiswonenden ten laste van het ministerie van CRM genomen en rechtstreeks aan de sociale diensten uit betaald. De overige 50% komt ten laste van de gemeenten, maar deze krijgt daarvan 80% vergoed uit het gemeente fonds. Centrale werkplaats De centrale werkplaats De Bolder zal in 1972 ƒ204.219,kosten. Daarvan komt 97.704,voor de 80% vergoe ding (wegens ikosten van sociale zorg) uit het gemeentefonds in aanmerking. Er blijft dan 'n bedrag van ƒ106.515, voor rekening van de gemeente, maar het is niet uitgesloten dat dit achteraf ook wordt vergoed, al wordt daarop niet bij voorbaat gerekend. Aan het slot van hun aanbiedings brief zeggen B. en W. toe, dat naast het investeringsplan ook nog een afzonder lijke beleidsnota aan de raad zal worden toegezonden. OUDESCHILD Gisteren was het de elfde van de elfde, een zotte datum die zich bij uitstek leende voor het kie zen van Prins Carnaval 1972. De ge beurde in Oudeschild waar de Buurt vereniging Oudeschild (BVO) vorig jaar de canavalsgroep De Scharrekoppcn oprichtte. Hoewel het echte carnaval pas start op 12 februari volgend jaar, leeft men er nu al naar toe. Zaterdag avond moet dat eens te meer blijken als in het dorpshuis 't Skiltje een groot prinsenbal wordt georganiseerd. Meegewerkt wordt door een stem mingsorkest uit Haarlem en het is de bedoeling het dansen met allerlei leu tige spelletjes af te wisselen. Een plechtig moment zal de introductie zijn van prins Carnaval 1972: Scharrekop de Tweede, een rol die wordt vervuld door Cor van Poelje. Op de foto de prins temidden van zijn raad van elf. Achterste rij van links naar rechts Bep v. d. Brink, Bob Visser, Cor van Poelje en Piet Karelse. Tweede rij: Al- bert Schagen, Karei de Jong, Wim Kui per en Peter den Brok. Voorste rij Dirk Slik, Piet Bekker, Koos Zegers en Jan Pijlman. niiiniiiiiiiiiiiiiiniintnninimitiiii Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS DE COCKSDORP De bazaar die zaterdag in De Cocksdorp werd gehou den ten bate van de kleuterschool is een groot succes geworden. Velen heb ben aan de schuur van Daalder een be zoek gebracht en er zich vermaakt met grabbelton, schieten, ballen gooien, enz. terwijl ook vele kopjes koffie werden gedronken. De opbrengst beliep meer dan ƒ2200,bruto. De organisatie was in handen van de plattelandsvrouwen afdeling. Van de zijde van de kleuter school werd ons verzocht dank te bren gen aan allen die op een of andere wij ze aan deze bazaar hebben meegewerkt Bij de verloting zijn prijzen gevallen op de volgende nummers: blauw 160, 295, 567 en 847; oranje 704, 948 en 965; rose 930. De prijzen kunnen worden af gehaald bij mevrouw KikkertnNeute- boom, Kikkertstraat 13, De Cocksdorp. Donderdagavond 25 november ver zorgt de heer A. Dros uit Eindhoven (oud-Texelaar) een dia-avond over India voor de leden van het Nutsdepar tement Texel. Het is de bedoeling er een dia-quiz aan te verbinden en wel licht ook een stereo-demonstratie, waardoor de avond in het programma als „bonte avond" is aangekondigd. Oorspronkelijk zou deze Nutsbijeen- komst reeds op donderdag 18 november worden gehouden, maar door omstan digheden heeft men de avond een week moeten verschuiven. iniiiinifDfifnniiimiirniimiiiiinuiiiiiiiut illllllllllllllllllUUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUUUIIIIIIIIIlülilUIIUIIIHIllllllUQUIHUIIIIIIUllli De organisatie „Artiestenpalet" heeft met ongeveer 1200 medewerkenden (beroeps-, semiprof- en goede amateur artiesten) al ruim 1700 programma's verzorgd in ruim 200 tehuizen voor zie ken, bejaarden en invaliden. Gemaakte reiskosten worden vergoed. Tot de aan gesloten artiesten behoren: 'lAnja, de Riwi's, Lowland Trio, Annet Hesten- han, Hanny Meister, Lenada, Marjan Kampen, organist Harry Hamilton, Jan Vogel en accordeonduo De Cavello's (de ouders van de mannelijke helft van dit duo wonen in Oudeschild). De Ca vello's treden 15 november in Lopik en 16 november in Utrecht voor bejaarden op. „Artiestenpalet" staat sinds de start in 1963 o.l.v. Wim de Vos uit Purmer- end en ondergetekende (in het normale leven producer bij KRO-op-Drie) uit Utrecht. Goede, telefonisch bereikbarê Texelse artiesten die af en toe zouden willen meewerken kunnen bellen: (030) 513267. Het adres is; Dillenburgstraat 13 in Utrecht. Het is prettig en dank baar werk! Victor Conselman Utrecht DE COCKSDORP De commissie die ieder jaar de reis voor de bejaarden van de Cocksdorp en Eierland organi seert, belegt voor alle bejaarden van deze omgeving een gezellige bijeen komst op donderdagmiddag 18 novem ber a.s. in het gebouw van de Herv. Gemeente naast de kerk in de De Cocksdorp. Het is de bedoeling op de ze middag rustig te genieten van de serie dia's „Mooi Texel" van Ds. Loer akker, waarbij vooral dia's uit de om geving zullen worden vertoond. Daarnaast zal er met een kopje kof fie en koek, volop gelegenheid zijn na te praten over de laatste reis en even tueel gedachten te uitten over een vol gend uitstapje. De commissieleden zullen persoonlijk de uitnodiging verzorgen. Degenen die verder afwonen of moeilijk ter been zijn, kunnen met een auto worden ge haaid. Wie van autovervoer gebruik wil maken, wordt wel verzocht dit voor 14 november kenbaar te maken. De bijeenkomst begint om half drie en zal tegen vijf uur zijn beëindigd. Plant nu bloembollen van eerste kwaliteit. Wij hebben een uitzonderlijke kollektie voor tuinbeplanting en kamerkuituur. Verzendhuis Witte Kruislaan 28, tel. (02220) 2904

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1