(jrocn ciwartsjexeh in het harL, Moet Woningbouwvereniging straks nieuwe wegen inslaan? Fanfare promoveerde op muziekfeest Sint Nicolaas komt weer per kotter Behartenswaardige uitspraken op receptie 'Op Eigen Wieken' reen illusies maken; bouw zal nog veel duurder worden DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers Er hangt een heerlijk avondje in de lucht Depressiejaren nu achter de rug showt 280 vogels Ongelukkige val bij springoefeningen Huisvrouwengymnastiek in Oosterend Nog vier nachtjes slapen s SDAG 16 NOVEMBER 1971 :rEXELSE 85e JAARGANG No. 8623 COURANT N.V. vJb. Langeveld De Root) [bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 cL Advert 20 ct per mm. excl. 4% BTW Vrijdag was het dubbel feest voor de oningbouwvereniging Texel. Niet al en was het toen precies 25 jaar gele- ;n, dat de vereniging werd opgericht; »k secretaris P. Smit uit Den Burg had toen een kwarteeuw zijn krachten an gewijd. Vrijdagmiddag werden bei jubilea herdacht in hotel „De Linde- oom-TexeP'. Tijdens deze officiële re- iptie werden namens allerlei instanties verse goede wensen en geschenken ingeboden. De rij van sprekers, die ch hiermee belastte was van zeer in- rukwekkende lengte, zodat de om drie ur begonnen receptie was afgelopen, en de duisternis was ingevallen. Vice-voorzitter S. Kooij verwelkomde ïle vertegenwoordigers van instanties, e uit hoofde van beroep of functie et de Woningbouwvereniging Texel ?bben te maken: gemeentebestuur, na- onale woningraad, woonruimteadvies- ommissie, stichting bejaardenzorg, innemer enz. Een bijzonder woord van elkom werd gericht tot de heren W. 'assenaar en C. J. van der Kooi, oud- ïstuursleden van het eerste uur. Voorzitter M. Bosma herinnerde er in, dat de vereniging op 12 november 6 is opgericht op initiatief van het ge- eentebestuur De woningnood was rstijds zeer groot. Alle bouwactiviteit an de vereniging (gemiddeld 24 wonin- in per jaar oftewel 2 per maand) heeft e woningnood tot op de dag van van- aag niet geheel ongedaan kunnen ma in. Ook nu is er gebrek aan betaalbare Dede woningen. Geen prestatie Hij vond de prestatie van zijn vereni- dan oök niet zo groot. Maar er was ch aanleiding voor een herdenking en el om de actieve oprichters piet tekort doen, om de leden in de gelegenheid stellen hun gelukwensen aan te bie- in en om een gelegenheid te hebben a de doelstellingen van de woning- ouwvereniging nog eens uit de doeken doen. Want vaaik blijkt dat zelfs de den niet weten wat er precies omgaat, an het image van de vereniging valt el wat te verbeteren, zo bleek uit de rdere woorden van de heer Bosma. faak worden we uitgemaakt voor echte bouwondernemers of huisjes- elkers, die niets anders willen dan er- t slaan wat erin zit. Maar daarvan kan len sprake zijn, want we werken ten- otte met andermans geld. Het bestuur eeft geen ertkele persoonlijke baat bij aar inspanningen. Dat beschouwt het Is een niet gemakkelijke vrijetijdsbe- 'eding" Overigens kon de heer Bosma NATUURWIT, BOERENBRIHN. BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZUNENBROOD, f KRENTEN BOLLEN. en daar zijn wij terdege op voorbereid. Met onze unieke Texelse foto's bijvoorbeeld. Eigenlijk simpel om op fotogebied een verrassend kado te vinden. Zeker als je ziet wat bij ons mogelijk is. j. nauta - fotografie wel vaststellen, dat de woningnood van 1*046 iets heel anders was dan de hui dige behoefte. Velen hadden de hoop op de vereniging gevestigd. In de vergade ring van 13 februari 1947 waren van de 159 leden er 142 present.... Het was de bedoeling zo snel mogelijk 300 wo ningen te bouwen, maar pas in 1965 werd dit aantal gehaald. Pas in latere jaren werd de bouw van grotere contin genten mogelijk. In 1969 werd de 500e woning in gebruik genomen. Het hui- zenbezit van de vereniging bestaat nu uit 623 woningen en 65 autoboxen. In de loop der jaren werd steeds groter en beter gebouwd. In het begin was een douche nog een begerenswaardige luxe; nu is men zover dat geen woningen meer zonder cv worden gebouwd. De wil om bij de tijd te blijven komt dan ook wel in de huurprijs tot uitdrukking. In 1947 werd 20,per maand zeer hoog gevonden; thans moet men wennen aan J 250,per maand. De heer Bosma rekende echter voor dat de woningen steeds minder goed betaalbaar zijn ge worden voor de inkomensklasse, waar voor men in de eerste plaats bezig is. Een timmerman, die in 1946 ƒ37,50 verdiende, betaalde aan huur ƒ5,of tewel een achtste. Nu verdient deze timmerman ƒ200,en betaalt ƒ45, tot 50,huur, dus een vierde. De heer Bosma noemde dat een be angstigend verschijnsel, maar hij voelde er niets voor om de klok terug te zetten door woningen met minder comfort te bouwen. „Anders worden de huizen die we nu zetten over 25 jaar als onbewoon baar beschouwd". VVcggooihuizen De heer Bosma vroeg zich in dit ver band af of men met de traditionele bouw wel op de goede weg is Tegen woordig koopt men geen trouwpak meer dat het hele verdere leven moet mee gaan en ook een auto mag binnen een jaar of tien zijn versleten. Dat heeft als voordeel dat de nieuwe ontwerpen tel kens kunnen zijn aangepast aan de nieuwe tijdsomstandigheden. De tegen woordige woning is niet of op zeer kost bare wijze aan te passen. De gedachten zouden moeten uitgaan naar totaal an dere woonconstructies, weggooiwonin- gen, die maximaal na 20 of 25 jaar naar de Rode Zee worden gebracht en ver vangen door een in de tijd passend ont werp. Bestemmingsplannen, die achter af minder geslaagd blijken, kunnen dan worden gecorrigeerd wat een interes sant bijkomend voordeel zou zijn. De heer Bosma hoopte, dat men bij de na tionale woningraad in die richting zou willen denken. Kritiek Omdat de woningbouwvereniging een democratische instelling is, hebben de 1100 leden inspraak. Niet altijd wordt daarvan op opbouwende wijze gebruik gemaakt. De heer Bosma vertelde dat in het verleden diverse „acties" zijn ge weest van leden, die uitsluitend het eigen belang op het oog hadden. Het is gebeurd, dat men op slinkse wijze trachtte voorrang te krijgen bij woning toewijzing. De zich roerende opposanten hebben vaak uitgebreide klachten over de woningen, maar velen hunner zijn niet thuis als het aankomt op vlotte be taling van de huur en laten bij verhui zen vaak een verre van nette woning achter. Gelukkig zijn het er maar en kele. In het hestuur van de woningbouw vereniging is niet zoveel doorstroming geweest. Totaal 24 leden hebben er deel van uitgemaakt. De heren Wasse naar en van der Kooi zaten resp. 15 en 17 jaar achter de groene tafel. De heer Bosma schetste het belang van een goed bestuur door te vergelijken met een bouwwerk. De voorzitter is de verflaag (want hij bepaalt voor een deel het aan zien van het gebouw en kan foutjes verbergen), de penningmeester is het dak („In Den Burg woont iemand die zijn huis „Het Gouden Dak' heeft ge noemd, maar wij hebben 600 gouden da ken en de penningmeester moet die al lemaal beheren"); andere bestuursleden vormen de muren die het gebouw over eind houden, maar de secretaris is de fundering. Als die niet goed is, verzakt het gebouw en komen er scheuren. De heer Bosma vond dat secretaris P. Smit zijn dragende functie met plezier en toe wijding had verricht. Hij schreef niet alleen de notulen en hield het leden- register bij, maar organiseerde ook de woningtoewijzing, waarbij hij zijn sociaal gevoel een grote rol liet spe len. Een groot deel van zijn vrije tijd was daarmee gemoeid, teleurstellende ervaringen zijn hem niet bespaard ge bleven. Hoeveel radeloze echtparen zijn bij hem weggegaan omdat de woning, die zij dringend nodig hadden, er een voudig niet was Maar veel gezinnen heeft hij wel gelukkig kunnen maken, waarmee een klein stukje werkelijkheid werd van zijn ideaal: voor ieder gezin een passende woning. 'Hoewel de in spanningen van de secretaris daarmee zeker niet konden worden vergoed, had het bestuur besloten hem en zijn echt genote een koelkast te schenken. Andere eisen 'Burgemeester Sprenger zei het niet met de bewering van de heer Bosma eens te zijn dat de woningbouwvereni- (Zie vervolg pagina 2) texels foto kado-centrum Gelukkig en voldaan keerden de 42 muzikanten van het Koninklijk Texels Fanfarekorps zaterdagavond terug uit Leiden, waar ze hadden deelgenomen aan het Najaarsmuziekfecst (konkoers) van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. Het konkoers, dat in de stadsgehoorzaal van Leiden werd gehouden en zich over vier dagen uitstrekte, bracht het dorps 288,5 punten, voldoende voor een eerste prijs. Voor de muzikanten, en niet in de laatste plaats van dirigent P. Heertjes was deze uitslag het bewijs dat de in spanningen van de afgelopen tijd niet voor niets zijn geweest. Jarenlang verkeerde het fanfare in een depressietoestand en was het niet mogelijk om met kans op succes aan een konkoers deel te nemen. Deze sombere periode acht men nu definitief als afge sloten. Gunstig vooruitzicht Ook voor de toekomst zijn de perspec tieven gunstig. Er blazen veel jeugdle den mee en nog meer nieuw bloed is be schikbaar in de vorm van het jeugd orkest. Het fanfare speelde in de B- afdeling en promoveert nu naar C. Za terdagmiddag traden totaal tien korpsen op. Het Texels Fanfare leverde de op een na beste prestatie. Alleen een korps in de F-afdeling (uit Vianen) kwam ho ger en liet 302 punten noteren. Als verplicht werd gespeeld „Suite Brève" van Piet van Wever en als keuzewerk „Scènes from the coun tryside" van J. Harvey. Voor het ver plichte werk kende de jury 143 pun- Donderdagavond a.s. om acht uur be gint in „Casino" te Den Burg de jaar lijkse vogelshow van de vogelvereni ging „Op Eigen Wieken". Op de ten toonstelling zullen omstreeks 280 vogels worden getoond, voor 80% door de le den zelf gekweekt. Dat laatste stemt het bestuur tot grote voldoening, want het wijst op grote activiteit. Vorig jaar be droeg het percentage zelfgekweekte vo gels nog slechts 20. De show is donder dag, vrijdag en zaterdag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds geopend en zondags van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. De entreeprijs bedraagt ƒ1,Kinderen tot 13 jaar betalen ƒ0,50. Op vrijdagmiddag kunnen kin deren zowel als 65-plussers voor half geld terecht. De lagere scholen zijn hierop reeds door het bestuur geatten deerd. De tentoonstelling zal extra aantrek kelijk worden gemaakt door het inrich ten van een „Natuurhoekje". In de vij ver zullen siereenden zwemmen en zelfs is er een fonteintje. Een groepje eendagskui'kens onder een kunstmoeder zal ongetwijfeld de vertedering van de bezoekers opwekken. x De tentoongestelde vogels zijn onder verdeeld in kleurkanaries (ca. 110 exemplaren), exoten (140), bastaarden (20) en parkieten Bij de bastaarden zijn merkwaardige kruisingen te zien, zoals een rijstvogel/japanse meeuw. Bij de parkieten vinden we de grootste vogels, zoals de roodrug- en halsbandparkiet. Uit Artis afkomstige blikvangers zijn 'n grote ara en een kaketoe. Voor elke categorie vogels is een keurmeester aangetrokken De keu ringsuitslagen zijn bekend en in een ca talogus vastgelegd, als de tentoonstel ling donderdagavond in aanwezigheid van bestuur, leden en genodigden wordt geopend. De leden krijgen de catalogus gratis; anderen moeten er een gulden voor betalen. Afhankelijk van de keuringsuitslagen zal Op Eigen Wieken ook inzenden voor de gewestelijke tentoonstelling te Castricum en wellicht ook voor de na tionale tentoonstelling. Tot dusver staan de kweekresultaten die de 3 jaar oude vereniging boekt, zeer gunstig aange schreven. De vogels worden vrijwel uit sluitend op het vasteland verkocht, ter vermijding van inteelt. „Vreemde" prijzen In meer opzichten onderhoudt „Op Eigen Wieken" goede contacten met de vaste wal Zo zijn vrijwel alle ereprijzen die voor de tentoonstelling zijn uitge loofd, beschikbaar gesteld door firma's van elders. Op Texel zelf bestaat weinig animo voor het doen van dergelijke gesten. De gemeente Texel heeft wel een fraaie trofee beschikbaar gesteld. Deze zal worden uitgereikt aan de in zender van de mooiste kanarie eigen kweek. Momenteel voert de vereniging een wervingsaktie voor donateurs, want om meer activiteit te ontplooien is meer geld nodig. Wie zich opgeeft voor ten minste ƒ2,50 per jaar mag kiezen uit een fraaie beker, asbak of set balpen nen. Schijnbaar met nogal ernstige kneu zingen werd donderdagavond de 15- jange Gert Jan Schoorl uit Den Burg naar het ziekenhuis te Den Helder ge bracht. Hij kwamen tijdens het maken van een dubbele salto bij springoefenin gen in de gymnastiekzaal aan de Bea- trixlaan zo ongelukkig ten val, dat hij zich met rugklachten onder doktersbe handeling moest stellen. Onderzoek wees uit dat de halsspier was gefor ceerd. Gert Jan zal in de loop van deze week weer naar huis mogen terugkeren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Van Loon, woensdag 17 novem ber om 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 17 novem ber om 15.00 uur. ten toe en voor het vrije werk 145 pun ten. In de jury hadden o.m. zitting H. van Lijnschoten en Jos Moerenhout. OOSTEREND Met ingang van don derdag a.s. wordt voor de Oosterender huisvrouwen een wekelijks uurtje gym nastiek gegeven in het dorpsihuis „De Bijenkorf". De Gymnastiekvereniging Oosterend heeft het zo geregeld, dat er wordt gegymd op een tijdstip, dat de kinderen naar school zijn, nl. van kwart over 2 tot kwart over 3. Het is niet de bedoeling om met toestellen e.d. te werken. Het blijft bij eenvoudige grond- oefeningen en af en toe eens een bal spelletje. Het programma is gericht op fit blijven en niet op acrobatiek of top prestaties. De leiding berust bij de heer Brusselaar. Wie mee wil doen, hoeft zich niet tevoren op te geven, maar kan zich op 'het genoemde wekelijkse uur melden. Evenals de vorige jaren zal Sint Nico laas, die zaterdagmiddag a.s. voet op Texels bodem zet, weer gebruik maken van een der kotters van de fa. Boom. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat de „echte" stoomboot uit Spanje niet op Texel kan afmeren wegens de geringe diepte van de havenmond. De niet van risico ontblote overstap in volle zee heeft de goed heiligman er tot vreugde van de Texel se kinderen steeds weer voor over. De kotter zal om vijf minuten over twee voor de kade verschijnen. Voor een hartelijke en feestelijke ontvangst zorgen de kinderen van de kleuter scholen die tevoren met bussen zijn aan gevoerd. Traditiegetrouw krijgen ze een muzikaal ruggesteuntje van het Kon. Texels Fanfarekorps. Als de langverbeide reiziger uit Span je aan wal stapt, wordt hij verwelkomd door de voorzitter van de winkeliers vereniging Den Burg, de vereniging die ook nu weer de organisatie van de in tocht voor haar rekening heeft geno men. Per auto gaat het gezelschap, waartoe een groot aantal zwarte mede werkers van de goedgeefse bisschop be hoort naar Den Burg, voorafgegaan door de politie Op het Schilderend staat de eerder gearriveerde schimmel al op zijn baasje wachten. Om precies 14.35 uur zet de stoet zich in beweging. On der meer lopen mee de Marg. Sinclair- band, ruiters, ponyruiters, fanfarekorps en belangstellenden. Ook de leerlingen van de kleuterscholen lopen mee, maar zij voegen zich pas halverwege de route in om de wandeling voor hen niet te bezwaarlijk te maken. Route De route is als volgt- Schilderend, Weverstraat, Stenenplaats, Kogerstraat (tegen de rijrichting), De Zes, Lijnbaan, Hollewal, Weststraat, Molenstraat, Zwaanstraat, Gravenstraat, Hogerstraat, Binnenburg, Groeneplaats. Het fanfarekorps en de kleuters ver laten de optocht in de Gravenstraat en lopen rechtstreeks naar de Groene plaats om zich alvast rond het podium op te stellen. Om ongeveer drie uur ar riveert Sint Nicolaas daar en zal onder meer worden verwelkomd door burge meester Sprenger. Vertegenwoordigen- gen van de kleuterscholen zullen een liedje zingen voor de hoge gast en na tuurlijk zal de Sint ook enkele behar tenswaardige woorden tot de jeugd richten. Het is de bedoeling het pro gramma om half vier af te sluiten. Oosterend Omstreeks vier uur arriveert Sint Nicolaas in Oosterend, waar hij zich na een rondje per auto door het dorp direct naar het dorpshuis De Bijenkorf be geeft. De daar aanwezige jeugd zal een zanghulde brengen en wordt op een versnapering getracteerd. Den Hoorn Omdat Sint Nicolaas een heilig man is, is het mogelijk dat hij zaterdagmid dag om drie uur ook in Den Hoorn arri veert. In gezelschap van zijn knechten maakt hij een korte rondrit, voorafge gaan door de drumband van D.E.K. Daarna zal hij in het dorpshuis een zanghulde van de jeugd in ontvangst

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1