Cjrocn ^warL- Jéxels in het harL, Texei ideaal proefterrein voor wassen met zeep en soda f AT 69 Kaart maken van drie bewoningstijdperken TAXI Vrouwen van nukritisch - zelfbewust Binnenkort grootscheepse aktie Doel ROB-onderzoek Den Burg Schade aangericht of niet? (02220) 3 I Weg naar weer in paal 9 gebruik Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed len. BLOEMBOLLEN ging A. van Strien ALARM schijven Sensaties en attrakties Mouth McNeal and the Whiskers „Puzzeltheek" gevestigd in muziekschool Uitgave N.V. tJï. Lange veld De Rooty Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 d.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 85e JAARGANG No. 8624 RIJDAG 19 NOVEMBER 1971 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- felsen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct Advert 20 ct per mm. excl. 4<>/0 BTW Piet Vlaming weer bereikbaar. Zouden ook de Texelse huisvrouwen kunnen overgaan op het wassen met soda en groene zeep in plaats van met de verfoeide fcsfaatbevattende moderne wasmiddelen? Het is een actuele vraag, waarop met enige reserve beves tigend kan worden geantwoord. Het is goed mogelijk om in een automatische rommelwasmachine, waarover het me- •endeel van de huisvrouwen tegen woordig beschikt, ouderwetse zeep te ;ebruiken. De werkwijze is simpel. Voor e voorwas gebruikt men een half iakje soda en in het bakje voor de toofdwas gaat een flinke klodder (ca. :50 gram een half kartonnetje) roene zeep. Die zeep moet men niet vast aansme- n, omdat anders de kans groot is dat e niet uit het bakje spoelt. Meer zeker- ieid geeft het om in plaats van zachte roene zeep een blok harde Sunlight eep te nemen en dat met een mesje of asp te verschilferen. Heel goed, vooral ij luierwas, werkt de tamelijk zachte Irietex zeep. Men kan ook vloeibare roene zeep gebruiken (of opgeloste arde zeep) en deze rechtstreeks in de ommel gieten als 'het wasprogramma over is Dan is echter wel opletten ge- oden en gaat dus een deel van de oordelen van 'het automatisch wassen erloren. Door-en-door Alle andere geruchten ten spijt: groe- zeep wast door-en-door sdhoon. We 'eten 'het uit eigen waarneming, want echtgenote van Uw redakteur wast al week of zes met groene zeep en irft haar was best met die van haar lurvrouw te vergelijken. En wat ook tlangrij'k is: na droging voelen de met lep gewassen handdoeken, luiers en as dies meer zij veel zachter aan dan het gebruik van Dobbelmann, All, (st. Witte Reus, 'Dash, Fakt, Persil, bitex en andere merken fosfaatwas- iddel. Huisvrouwen, die hun hersenen ?bben laten spoelen met de witter-dan- it doctrine van de grote wasmiddelen- rikanten zullen misschien iets van niiiiiiiiiniiiiniiinmirnniiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiin nu bloembollen kwaliteit. ter v< lid v nd, di Dij hu euring ■r ge: 970 .ectric met er 197 'kam< e zich aad ïebben gerich ten v isvestii an Tex Plant eerste Wij hebben een uitzonderlijke kollektie voor tuinbeplanting en kamerkuituur. Tevens belasten wij ons met het verzenden van gescherïkpakketten in binnen- en buitenland. Voor buitenland kunnen wij nog pakketten aannemen tot 25 no vember. Verzendhuis Witte Kruislaan 28, tel. (02220) 2904 'een „grauwsluier" bespeuren, maar veel van de tegenwoordig steeds kritischer wordende dames beseffen dat schoon weinig heeft te maken met wit en dat een grauwsluiertje bij nader inzien eigenlijk best aardig is. Geremd schuim Tot dusver werd algemeen geloofd, dat wassen met ouderwetse zeep in een moderne automaaat niet mogelijk was wegens de overmatige schuimvorming, waardoor de machine kapot zou gaan. Dit is niet waar. Groene zeep, toegepast in de in dit artikel genoemde hoeveel heid, geeft een prachtig „afgeremd" schuim. Het misverstand is waarschijn lijk ontstaan door de waspoeders voor de niet-automatische langzaamwassers, die in een automaat inderdaad te veel schuim geven. In Eindhoven wassen sommige huisvrouwen al jaren automa tisch met groene zeep en zij hebben geen enkele moeilijkheid daarbij ondervon den. Maar Betékent dit nu dat men ook op Texel zonder enig bezwaar zou kunnen over schakelen? Nee, nog niet. In tegenstel ling tot Eindhoven is het Texelse lei dingwater nl. zeer hard. Het heeft een hardheid van 18 graden DH. Dat bete kent dat bij wassen met ouderwetse zeep zich vrij veel kalk afzet op de trommel van de machine en wat er ger is op het verwarmingselement. Door de isolerende kalklaag op het ele ment kan dit zijn warmte op den duur niet voldoende kwijt, waardoor dit te heet wordt en op den duur wellicht doorbrandt. Maar dat is dan ook het enige nadeel en het ziet er naar uit dat daaraan wel iets te doen valt. We hoe ven niet te verwachten dat het PWN onthard water zal leveren, maar het is wel mogelijk de kalk die zich reeds in da machine heeft afgezet van tijd tot tijd te verwijderen. Reinigen Bij sommige machines (de zg. boven- laders) is het element bereikbaar en kan worden schoongemaakt met een mesje of een staalborstel. Bij andere automaten is het mogelijk de kalk pe riodiek, b.v. eens per maand op te los sen met verdunde azijn, een ander zwak zuur of calgon. Wij hadden goede re sultaten met azijn, maar alvorens wordt begonnen met het op grote schaal was sen met zeep moet even worden uitge zocht wat het meest geschikte middel is. Wij hebben hierover reeds contact opgenomen met het NIOZ, waar men zich zeer geïnteresseerd toonde Hoewel de reclame het anders voorstelt, is kalk- afzetting op de trommel helemaal niet bezwaarlijk; het gaat alleen om het ele ment. Vermeld dient wel te worden, dat het Texelse leidingwater zo hard is, dat zelfs bij toepassing van de gewraakte fosfaatwasmiddelen flinke afzetting ont staat op het element. Bij Bakkers Ijzer handel vertelde men ons, dat het nogal eens voorkomt, dat een element moet worden vervangen, al kan doorgaans worden volstaan met het wegkrabben van de kalklaag. Om dat laatste te ver gemakkelijken en om de kans op nieuwe afzetting te verkleinen zijn de ver nieuwde elementen van een ander mo del. Het zijn nl. de dicht op elkaar liggende „krullen" van het element, die de afzetting bevorderen. Eilandproef Als alle Texelse huisvrouwen zouden wassen met zeep, zou er dus veel min der fosfaat via het riool in het opper vlakte-water terecht komen. Dit zal een belangrijke verhoging van het zuurstof gehalte tot gevolg hebben, dus schoner water, waarin weer leven mogelijk is. Dat laatste staat overigens nog niet voor 100°/o vast, want er zijn ook an dere verontreinigende invloeden. Wel staat vast, dat wassen met zeep elders A.s. zondagmiddag 2 uur met één van Neerlands snelst stijgende Popgroepen Zie voor meer nieuws elders in dit blad. in het land niet zoveel zoden aan de dijk zet, omdat de van de huisvrouwen af komstige verontreiniging klein is in vergelijking met die van de industrie en bij de vervuiling die veroorzaakt wordt door de rivieren, die het fosfaat vanuit het buitenland aanvoeren. Maar op het Texelse land heeft men met Rijn water niets te maken en er is ook geen industriële vervuiling van betekenis. Bovendien is het een nauwkeurig be grensd gebied, zodat ongetwijfeld in korte tijd komt vast te staan of fosfaat- looswassen de moeite waard is. Gunsti ge ervaringen op Texel zullen ongetwij feld de aandacht trekken van publici- teitsorganen elders in het land. Het is (Zie vervolg pagina DEN HOORN De Witte Weg (Hoornder slag) is weer open. In de af gelopen weken heeft aannemer Daalder uit Alkmaar in opdracht van Rijkswa terstaat de weg plaatselijk opgehoogd tot 6 meter plus NAP. Zonder deze ver hoging zou in het Hoornder duinmas sief een zwakke plek zijn gebleven, die niet bestand zou zijn tegen de super stormvloed waartegen de duinen be stand moeten zijn. In het kader van het zelfde plan werd eerder ook de Mok- weg en de Krimweg van een dergelijke „bult" voorzien Tegelijk met het ver hogen is de weg ook verbreed. In de toekomst zal de gehele Witteweg breder worden. De weg is dus nu weer open voor verkeer en dat betekent dat ook het strandpaviljoen van de heer P. C. Vlaming weer bereikbaar is. Dat is be langrijk, want het is de bedoeling dat het paviljoen deze winter gedurende de weekenden open blijft ten behoeve van wintertoeristen en inheemse strandwan- delaars. Elke woensdagmiddag uitlenen De vorig jaar opgerichte „legpuzzel- theek" (geleid door mevrouw A. Paag- man-Bakker en mvr. H. Timmer-Paag- man) is thans ondergebracht in het ge bouw van de muziekschool aan de Parkstraat te Den Burg. Elke woens dagmiddag worden hier van 2-4 uur legpuzzels uitgeleend. De puzzeltheek beschikt momenteel over 55 puzzels in allerlei grootten. Het is echter de be doeling de collectie in de komende tijd aanmerkelijk uit te breiden. iWie puzzels wil lenen kan tegen een inschrijfgeld van f 5,lid worden van de puzzeltheek. Het lenen kost dan een kwartje per week voor puzzels tot 500 stukjes en 50 cent voor puzzels van 500 stukjes en meer. Ook (voordelige) abon nementen zijn mogelijk. In plaats van inschrijfgeld mag men ook een nieuwe of gebruikte (maar complete) legpuzzel geven. Verwacht George Baker Selection. Bovenstaande luchtfoto van J. Nauta geeft een overzicht van het terrein waar het bestemmingsplan Den Burg noord-west zal worden gerealiseerd. Sinds februari van dit jaar wordt dit terrein archeologisch onderzocht waar voor omvangrijke vergravingen nodig zijn. Om die reden kwam het onderzoek op onaangename wijze in het nieuws want bij gemeentewerken constateerde men dat het door deze vergravingen niet meer mogelijk zou zijn om hier zonder extra kosten te bouwen. De vaste grondslag waarop men op Texel doorgaans de fundering van gebouwen kan storten, was op meerdere plaatsen diep weggegraven en de daarna los aangestorte grond is voorlopig niet hecht genoeg om zonder gevaar voor verzakking een huis te torsen. Derhal ve besloten B en W een schadeclaim in te dienen bij het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Het gaat om een bedrag in de orde van grootte van f 125.000,Het team dat het archeologisch onderzoek uitvoert ontkend echter ten stelligste dat in de vaste grondslag is gegraven, zodat er blijkbaar onenigheid is over de vraag; wat moet als vaste grondslag worden beschouwd. De archeologen geven de volgende definitie; grond die nooit althans in geen duizenden jaren door mensen is verstoord geweest. De vergravingen die de mensen hier in de middeleeuwen hebben uitgevoerd ten behoeve van de bouw van boerderijen, waterputten e.d. worden door hen als verstoringen be schouwd waardoor de grond niet vast meer is. Het lijkt hen niet mogelijk op dergelijke grond te bouwen en het feit dat het ROB hier nu weer laat graven verandert aan de bestaande situatie dus niets. Bij gemeentewerken geeft men graag toe dat dit in theorie wel klopt maar in de praktijk kan best worden gebouwd op grond die al eeuw en lang onberoerd is geweest. Men vindt: er is wel degelijk schade want de funderingen van de woningen moe ten dieper worden gemaakt en ook de aanleg van riolering vergt nu extra voorzieningen. Het zal dus touwtrekken worden, als tenminste geen onpartijdige deskundige instantie wordt aangetrok ken om een oordeel te vellen. Mocht blijken dat er wel schade is, dan kan die op grond van bepalingen in de Mo numentenwet worden vergoed, zo werd ons verteld. Nog twee jaar Het archeologisch onderzoek is overi gens nog maar net begonnen. Er zullen nog zeker twee jaar nodig zijn alvorens het complete terrein voor de woning bouw beschikbaar komt. In het grijze verleden is op dit ter rein aan Den Burg noord-westhoek al heel wat grond verzet. Oorspronkelijk bestond dit tamelijk hooggelegen ge bied uit een aantal diluviale (uit de ijs tijd daterende) zandruggen. De oudste bewoningssporen ontstonden hier in de vroege ijzertijd, 500 jaar voor Christus. Er moet hier toen een vrij intensieve bewoning zijn geweest, evenals op an dere diluviale verheffingen van het Texelse land. Gevonden zijn de sporen van een boerderij met greppels en com binaties van twee rijen van elk drie paaltjes, waarschijnlijk graanschuur- tjes. De agrarische bedrijvigheid blijkt verder uit ploegkrassen. Een mysterie vormen de grote paalkrassen (doorsnee 4-6 meter) waarvan er een twintigtal zijn aangetoond. Mogelijk zijn het hei ligdommen of graven geweest. De hoop in het centrum van deze kransen men selijke resten te vinden, werd tot dus ver niet bewaarheid. Na de vroege ijzertijd is het terrein zo'n 300 jaar onbewoond geweest. Rond het begin van de jaartelling vestigden er zidh weer mensen en uit deze tijd dateren de vele slootjes (waarschijnlijk Luchtfoto van het rampgebiedwaar de archeologen de eerste twee jaar nog druk doende zijn Op de achtergrond de Koger- straat en Beatrixlaan en daartussen Boo- gerd, Willem van Beierenstraat, Jan Dirkszoord en Jonkerstraat. erfafscheidmgen) en vrij veel aardewerk van Fries-Bataafse orgine. Drie scher ven van echt Romeins aardewerk wer den gevonden. Dit materiaal moet zijn geïmporteerd. De Romeinen zijn waar schijnlijk nooit op Texel geweest, maar er waren met hen wel contacten. Egalisatie Uit de zesde eeuw dateert de derde bewomngsperiode. In deze vroege mid deleeuwen werd het terrein door de mensen opgehoogd. De dalen tussen de zandruggen werden opgevuld, mogelijk om de nadelige gevolgen van de toen- dertijd hogere grondwaterstand teniet te doen. Er werden op het nu vlakke plateau vrij grote gebouwen gezet, zoals een boerderij met een omvang van 6 x 25 meter en diverse 'huisplattegronden. Aan inheems aardewerk werden o.a. kogelpotten en voorlopers daarvan ge vonden, maar ook potterie die uit het Rijngebied moet zijn geïmporteerd. Voorts zijn diverse waterputten aange troffen, die een diepte van twee tot drie meter hadden en ook „hutkommen", on diepe rechthoekige kuilen, waar een dak boven moet hebben gezeten. Doel van 'het ROB-onderzoek is het reconstrueren van de bewoningspatro- nen uit de drie bewoningstijdperken. Men wil als .het ware een kaart produ ceren van alles wat hier heeft gestaan. Dat moet dan gebeuren voordat de vierde bewomngsperiode aanbreekt, die van onze tijd. Mogelijk zullen over dui zenden jaren de archeologen hier weer graven en zich verbazen over het feit dat de weggooihuizen uit het plastieken tijdperk juist op deze plaats zulke merkwaardig kostbare en zware funde ringen hadden iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiinmiiiiniiiiiiuiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiuiiiiiuiiiiuuaiuuiunin Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. ff uuuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1