Cjrocn ^warts- Jexels in het harL, ouw verpleeghuis (f3,8 miljoen) waarschijnlijk spoedig van start M Studiecommissie maakte goede vorderingen Exploitatie samen met Irene het meest wenselijk geacht Miljoenenwerk in vogelvlucht >T IU Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed ken ar-Dancing Provinciën" 1)0 LUG WILLEMSEN (Vrij entree) Auto botste op slecht verlichte trekker Grondtransaklie in komende raad SINT NIC0LAAS-AV0NDVERK00P GEOPEND. JDAG 26 NOVEMBER 1971 85e JAARGANG No. 8626 (gave N.V. vJi. Langeveld De Root) stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdag» Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 cl incasso; lo® 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4<>/<> BTW op 20 De plannen voor de bouw van een verpleeghuis bij Huize Irene zullen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd kunnen worden uitge voerd. Zowel het bestaande bejaardenhuis Irene als het verpleeg huis annex kraamkliniek zal worden geëxploiteerd door de stich ting „Samen-Eén", die zich tot doel stelt: hulp aan en verzorging van zieken en herstellenden: hulp aan en verzorging van bejaarden; kraamverzorging en hulp en steun aan wezen. Het verpleeghuis zal plaats moeten bieden aan ruim 30 patiënten. mi Aanvankelijk was men van Rijkswege t bereid hieraan mee te werken, om- t volgens de jongste normen een ver- leghuis pas bij een capaciteit van 100 iden erkend (en dus gesubsidiëerd) worden. Op 25 augustus vorig jaar dden de activiteiten om voor Texel kleiner verpleeghuis erkend te krij- resultaat. 'De Staatssecretaris van iale zaken en volksgezondheid liet weten, dat men in beginsel ak- >rd wilde gaan met een tijdelijk huis 30 bedden. Dit tijdelijke huis mag ieder geval 10 jr. functioneren. Voor verstrijken van deze termijn zal rden bekeken of aan het verpleeg- een permanent karakter kan wor- gegeven. Om tot een zo doeltref- mogelijke functionering te komen, het huis wel moeten worden ge- :ht als een aanbouw van het alge- en bejaardenhuis Irene. Studiecommissie werd een studiecommissie inge- waarin zitting hadden vertegen- irdigers van „Samen-Eén", van de ïeente en enkele deskundigen. Deze imissie is met veel voortvarendheid erk gegaan. Hoewel de taak nog niet tooid is, is men nu zover dat de blemen zijn geïnventariseerd en dat gedeeltelijke oplossing kan worden rgesteld, vooral ter zake van de or- ie®isatievorm, die onder meer voorziet iet onderbrengen van „Irene" bij de hting „Samen-Eén". B. en W. zijn mee akkoord gegaan onder voor- rde dat ook de gemeente in het be- Jiiiniiiiiiiiniin IIIIIIIIIIO .f bul fminiumnul ■V-%- - naak een slippertje fi 't havenrestaurant zie pagina 3 een f aterdag a.s. als voorproef op Ouwe SunderkTaas jEZELLIGE feestavond m.m.v. 1TIKE 'OGR1 ■NDEL IIIIIIIIIIIIM stuur van „Samen-Eén" zal worden vertegenwoordigd. In een uitvoerig schrijven is de gemeenteraad van de stand van zaken op de hoogte gesteld en gevraagd in principe met de plannen akkoord te gaan. Dat houdt onder meer in dat de raad instemt met het te zijner tijd overdragen van „Irene" aan de nieuwe stichting. Al op 5 oktober 1966 stemde de ge meenteraad in met de plannen van „Samen-Eén" tot de bouw van een ver pleeghuis, maar er kon sindsdien wei nig nieuws gemeld worden omdat het ministerie aan een huis van 30 bedden geen erkenning wilde verlenen. B. en W. en het voorlopig bestuur van Samen- Eén gingen echter niet bij de pakken neerzitten, hetgeen uiteindelijk tot re sultaat leidde, zij het na talloze bespre kingen en veel correspondentie. Geschiedenis Zoals onze lezers zich zullen herinne ren is de stichting „Samen-Eén" voort gekomen uit meerdere bestaande stich tingen, die als gevolg van de inwerking treding van de Algemene Bijstandswet weinig bestaansrecht meer hadden. De wet schrijft nl. voor dat financiële bij stand uitsluitend door de gemeenten mag worden verleend en dus niet meer door de vele instellingen, die zich in het Twee vrouwen vrij ernstig gewond Twee vrouwen werden dinsdagavond omstreeks 6 uur vrij ernstig gewond toen hun auto op de Hoornderweg op een gebrekkig verlichte trekker bolste. De personenauto, 'n Volkswagen 411, reed in de richting van Den Burg en werd bestuurd door mevrouw A. P. Bakker-Bakker van „Alexanderhoeve". In de wagen zat ook haar moeder me vrouw D. Bakker-Witte Ter hoogte van „De Witte Engel" reed de trekker, ook in de richting van Den Burg en bestuurd door de 19-jarige A. C. J. uit Den Burg. Omdat de koplampen van de trekker defekt waren had de bestuur der de schijnwerper op een der spat borden ontstoken. Om naderende tegen liggers niet te verblinden richtte hij de lamp omlaag, bij welke handeling een defekt ontstond waardoor een der ach terlichten doofde terwijl de andere als gevolg van modder weinig licht uit straalde. De bestuurder was zich van de gevaarlijke situatie bewust en reed zoveel mogelijk rechts. De achterop komende mevrouw Bakker heeft de trekker waarschijnlijk in het geheel niet opgemerkt. Bij de botsing werd de auto onherstelbaar beschadigd. Beide inzittenden werden met een hersen schudding, hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De trekker, eigendom van de heer J. v.d Star uit Het Noor den, is door de politie aan een technisch onderzoek onderworpen. De fa. Kaczor ontfermde zich over het autowrak. verleden daarmee bezighielden. De in stellingen die hun taak niet meer. kun nen verrichten, dienen een deel van hun vermogen aan de gemeente over te dra gen, hetgeen geldt voor de voor 1912 op gerichte burgerlijke en van alle ge mengde instellingen van weldadigheid. Op Texel vallen onder deze bepaling het Algemeen Weeshuis alsmede de Stich ting Bejaardenzorg Texel. Laatstge noemde stichting ontstond in 1962 uit een combinatie van oorspronkelijk ne gen familiehuisjes en armenkamers, deels eeuwenoud. In 1964 sloot zich nog een tiende instelling aan:< het familie huisje te Den Hoorn. Aanvankelijk heeft de stichting nog wel financiële steun toegekend, o.m in de vorm van het gratis of tegen verminderde huur laten bewonen van bejaardenwoningen, maar al spoedig ging men zich bewegen op het gebied van de niet-materiele dienstverlening. Het oude woningbezit werd verbeterd, er werden 36 bejaar denwoningen gebouwd in Den Burg en 70 bejaardenwoningen zijn in aanbouw. Voor deze woningen wordt een normale huur in rekening gebracht. GS besloten daarom dat de stichting bejaardenzorg geen vermogen aan de gemeente hoefde af te dragen. Weeshuis Anders lag het met het Weeshuis, een instelling die steeds financiële bijstand heeft verleend. De wezenverzorging stelde de laatste jaren weinig meer voor. Het aantal pupillen slonk en in 1964 werd nog slechts één wees voor reke ning van het weeshuis verzorgd. Nu ook geen financiële bijstand meer mag wor den verleend, heeft het huis geen zin meer en het (dode) kapitaal zou naar de gemeente overgeheveld moeten wor den. Maar direct was het gemeentebe stuur van mening, dat dit kapitaal op een of andere manier aan de gehele Texelse gemeenschap ten goede moest komen. Die mogelijkheid deed zich voor toen de stichting Bakker-Keijser verpleeg huis (een stichting die bij testament in (Zie vervolg pagina 2) De heer A. M. van Zon wil op een perceel grond aan de Bernhardlaan te Den Burg een woning voor zichzelf laten bouwen. De gemeonteraad wordt daarom voorgesteld het betrokken perceel (469 m2) aan hem te verkopen voor ƒ18.000,Weliswaar is 't bouw plan van de heer Van Zon niet in over eenstemming met het huidige bestem mingsplan, maar wel met het toekom stige plan zodat op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning hieraan kan worden tegemoet ge komen. Aan de heer P. A. Smit te De Waal zal een stuk grond van 300m2 in erf pacht worden uitgegeven inclusief de erop staande woningen. Het betreft de percelen Langwaal 5 en 7. Betrokkene is nu reeds huurder van deze panden en kan door deze erfpachtovereen komst zijn rechten duurzaam veilig stellen. De jaarlijkse aan de gemeente te betalen canon bedraagt f 1338,75. Tevens verkrijgt de heer Smit recht van koop in de komende vijf jaar en wel voor f 15.750, foto>l ■IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIlllIllllllllllUUMUUMIMUlUllllllIIUIIIIIMMMIIIMUIUUIIIIMilMl» deren m van maandag 29 november t/m vrijdag 3 december zijn de winkels in Den Burg 's avonds tot 9.00 uur evenals op dinsdagmiddag, 30 november. Tel VINKELIERSVERENIGING DEN BURG Beter dan de meest uitvoerige beschrijving geeft bovenstaande opname van luchtfotograaf J. Nauta een indruk van de werken ten behoeve van de nieuwe haven en de water- en elektriciteitsfabriek. De foto geeft een overzicht van het ruim een kilometer lange gebied ten noorden van Oudeschild. UMMIIIIIIIIMillUUIMMMIIIIllllUUIMMIUUIUMUIIIUUM Op de voorgrond de bestaande haven; links daarvan de Langwaalderweg. De witte zandslurf is de basis van de hoge Deltadijk; rechts daarvan zal de werk- haven worden uitgegraven die een zeven keer zo grote oppervlakte heeft als de bestaande haven. De duidelijkste vorde ringen worden echter gemaakt bij de elektriciteitsfabriek, links op de achter grond, waarvan de olietanks en het sta len skelet gereed zijn evenals de funde ring van de zcewaterontziltingsinstalla- tie. Goed is te zien hoe in het zeewater bassin reeds (grond)water staat. De hou ten schotten in het bassin zullen straks dienen om het zeewater via een zig-zag- weg naar het pompstation te leiden. Ter plaatse van de uitstulping in de dijk, ge heel op de achtergrond, is reeds begon nen met de aanleg van het automatisch werkende inlaatgemaal. Aardig detail: op de foto's zijn ook de oude olietanks te zien. Ze stonden midden in de toe komstige havenkom en moesten dus verdwijnen. Een staat er al op zijn nieu we positie achter de toekomstige Delta- dijk; daarnaast is het cirkeltje te zien waar de andere moet komen. Deze staat nog precies op de plaats waar de doorbraak tussen oude en nieuwe haven wordt gemaakt. Het verplaatsen van de eerste tank gebeurde drijvend; de dijk jes van het kanaal dat daarvoor moest worden gemaakt, zijn nog te zien.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1