Cjroen Twarts jexeh in het ameskoor bracht muziekavond an hoog niveau L Eclatant succes voor „De Vriendenkring 1-jarig bestaan kreeg toch officiële aandacht Diverse stijlen op expositie en technieken in raadhuis Veelbelovend optreden van semble Sprenger DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers Sint Nicolaasmiddag voor kinderen buurtvereniging Stampvolle zaal mooiste cadeau voor jubilerende toneelvereniging Sil de strandjutter werd aangrijpend vertolkt Lezing over mode voor plattelandsvrouwen Te bezichtigen tot 11 december SAUNABAD TEXEL SINT NIC0LAAS-AV0NDVERK00P GEOPEND. G 30 NOVEMBER 1971 85e JAARGANG No 8627 COURANT e N.V. vJi. Langereld De Roojj is 11 Deo Burg, Texel - Tel. 2741 grry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinadag en rrtjdags Rank; Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboan. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; lo® 20 et Advert 20 ct per mm. excl. 4«/r BTW iet t dameskoor Den Burg kan de vol ing smaken zaterdag j.l. een avond hoog muzikaal niveau te hebben den aan donateurs en andere be tellenden. Niet alleen was het nu g jaar bestaande koor aktief; ook [okfluitgroep van de muziekschool n zevental instrumentalisten zetten le avond zoveel muzikale luister bij le uitvoering meer werd dan een tmatig optreden; het was een eve nt van allure. optreden had het karakter van ubileumconcert, hoewel in het be an dit jaar reeds in besloten sfeer ,cht aan het dertigjarig bestaan gewijd. Blijkbaar was men te be ien geweest voor uiterlijk feest- on. Burgemeester Sprenger, spre- namens Cultureel werk en •emeentebestuur, meende dat die leidenheid niet nodig was, want ig mensen weten niet dat het ni- van het dameskoor ver boven het ale ligt. Verwijzende naar de voor- r, mej. A. G. Luijsterburg, stelde meester Sprenger, dat gebleken is luttig en vruchtdragend de vnje- lesteding van een raadslid kan zijn. estaties van het dameskoor hadden eerder erkenning gevonden in de van de toekenning van de vereni- trofée Dubbele Von Sion. Nu over- ,gde mr. Sprenger een enveloppe, istig van de subsidiecommissie van reel Werk, zodat inzake de aard inhoud weinig viel te raden. Verrijking beseffen de verrijking van het ze manier uitdragen van gevoe- aldus motiveerde mej Luij ster- de zanglust van de dames. Een on- ,re rol bij de successen van de af- en dertig jaar had dirigent Jan gespeeld, die het koor met veel usiasme, bezieling en inzet in de ng uitmuntendheid had gebracht concoursen vele eerste prijzen had wegslepen. Als blijk van dank andigde mej. Luijsterburg aan de Visser een platenbon. >r het concert bestond goede be- ;elling. Vrijwel alle zitplaatsen van rk waren bezet Het programma met het gezamenlijk zingen van •passelijke psalm 150, waarbij de uitgroep de melodie voorspeelde, ja kon het het dameskoor met het ijke optreden van start gaan. Het ckelijk eenvoudige ,,Laet ons nu al jden" van Jan Belle werd goed :ht. Beste deel gde het moeilijke ,,Duo Sera- van Tomasso L. de Vittoria. Dit emmige werk werd voortreffelijk cht. Buitengewoon mooi en homo en daardoor een overtuigende e van bekwaamheid. Wij vonden mmer het beste deel van het koor den. 'rouw B. v.d. Meer-Langeveld mm NATUURW1T, BOEHENBRUIN, JEBENROG, PUNTJE8 EN BOIXEN. KfiENTEN-ROZUNENBROOD. KRENTENBOLLEN. ak een slippertje 't havenrestaurant zie pagina heeft een zeer mooie alt. Dat bleek uit haar solo-optreden, waarvoor zij de ontroerend mooie melodieuze Romanze (uit „Rosamunde" van Schubert) had gekozen. Jammer was het dat de zenu wen haar even parten speelde. Haar zelfvertrouwen had ze hervonden bij een tweede optreden, waarbij „Rezitatio und Arie aus Rinaldo" van G. F. Handel werd vertolkt. Vermeldenswaard is dat mevrouw v.d. Meer ondanks de beslom meringen van haar gezin, eens per week naar Amsterdam gaat om zangles te ne men. De resultaten daarvan mogen veel belovend worden genoemd. Mevrouw v.d. Meer heeft het van geen vreemde, want ook haar moeder, lid van het da meskoor, beschikt over een goede stem. Alom waardering ondervond ook de uitvoering van het bekende ,,Wohl mir, dass ich Jesus habe" van Bach, waarin het koor, organist en saxofonist een on geveer even belangrijk aandeel hadden. De uitvoering van dit goed in het ge hoor liggende Bach-werk zou nog beter zijn geweest als saxofonist Frans Zegel wat op de achtergrond zou zijn geble ven. Zijn goede spel was nu te sterk dominerend, waardoor de herhaaldelijke overgangen naar de koorzang moeilijk vloeiend waren te krijgen. Overigens niets dan lof voor dit in goede Bach- stijl gebrachte instrumentale werk met koorbegeleiding". Ensemble Sprenger Met veel spanning zullen de aanwezi gen naar punt zeven van het program ma hebben uitgezien: delen uit een so nate van Telemann, gespeeld door bur gemeester Sprenger (clavecimbel), mej. E. Dijt (cello), de heer J. Everaarts (hobo) en mevrouw Cadée (fluit). Dit ensemble dat, blijkens de toelichting van mr. Sprenger, nog maar nauwelijks 25 dagen bestaat, maakte aanspaak op geen enkele pretentie en vond het een grote eer aan het jubileumconcert te mogen meewerken. Men was zo vrij moedig geweest het Telemann-werk te „verminken" door slechts twee van de vier delen te spelen. Excuus: „De andere delen kennen we nog niet, het zou bo vendien veel te lang duren en Telemann zal zich niet in zijn graf omdraaien, om dat ook hij het plezier dat men aan de muziekkbeoefening beleeft, het belang rijkste vond." Na deze inleiding viel het gebodene bepaald niet tegen. Het was een fijn stukje muziek dat we te horen kregen. Vooral het fluitspel van mevrouw Ca dée was opvallend goed. Misschien kan door een andere opstelling worden be reikt dat het clavecimbel wat minder ijl klinkt. Hoewel er niet zoveel gele genheden zijn waarbij barokmuziek passend is, is te hopen dat we het en semble gauw weer eens kunnen be luisteren. Hopelijk is het enthousiasme zo groot, dat men blijft repeteren, zodat een avondvullend programma binnen de mogelijkheden komt. Goed niveau bleef vervolgens het dameskoor demonstreren met „Motette" van Felix Mendelssohn-Bartholdy, „Gij zijt het wie roem en eer toekomt" van Haydn, het moeilijke 4-stemmige „In dulei Jubilo" van Michael Preatorius en het Engelse volkslied „Greensleeves". Besloten werd met „Laudate Pueri" van Mendelssohn. Het tweede deel van de avond werd op verfrissende wijze onderbroken door de blokfluitersgroep van de muziek school. Goed werk, waar heel wat men sen graag nog eens naar komen luiste ren. De buurvereniging Schoonoordsingel- Witte Kruislaan-Kogerstraat houdt za terdagmiddag 4 december weer de Sin terklaasmiddag voor de jeugd. De bij eenkomst wordt gehouden in het fanfa regebouwtje: ongeveer dertig kinderen worden verwacht. Sint Nicolaas en zijn knecht zullen aanwezig zijn en voor ieder is er een pakje. Begonnen wordt om drie uur. DEN HOORN De uitvoering, die de Hoornder toneelvereniging „De Vrien denkring" vrijdag- en zaterdagavond in het dorpshuis gaf, mag een éclatant succes worden genoemd. De geschiede nis van Sil de strandjutter, naar het ge lijknamige boek van Cor Bruijn, werd op aangrijpende wijze vertolkt. Vrijwel alle medewerkenden kwamen tot zeer grote hoogte; vooral de hoofdrolspeler acteerde met een flair, inzet en over gave waarop heel wat Texelse toneel spelers jaloers kunnen zijn. Het samen spel met de anderen was perfekt. Voor vrijwel iedere rol had men het juiste type uit het toch niet zo heel grote spe lersreservoir van De Vriendenkring kunnen putten. Dit droeg in sterke ma te bij t°t de „echtheid" van de strand juttersgeschiedenis. Het publiek leefde dan ook ineens mee. Menigeen slaagde er niet in zijn emoties te verbergen tij dens de ontroerende en tragische hoog tepunten. Blijkbaar bestaat veel animo voor een dergelijk „levensstuk", want nooit eerder was het bij een toneeluit voering zó druk in „De Waldhoorn". Vrijdagavond waren de ca. 150 plaatsen bij lange na niet toereikend en moes ten tientallen stoelen van elders worden aangesleept om ieder te kunnen laten zitten. Ook zaterdagavond was de zaal vol. Het bekende boek van Cor Bruijn werd voor toneel bewerkt door H. N. Booij en F. Drost, die daarmee niet be paald briljant werk afleverden. Er blijk baar niet van doordrongen dat in een nauwelijks ontwikkeld juttersgezin van rond 1900 op uiterst eenvoudige wijze werd gediscussiëerd, lieten de heren de personages veel te fraaie volzinnen uit spreken. De Vriendenkring-spelers had- „Mal en mooi in de mode" Met veel succes werd afgelopen vrij dagavond in de LTS-kantine van de Plattelandsvrouwenafdeling Texel een boeiende lezing gehouden over de ont wikkeling in de mode in West-Europa over de laatste eeuwen. Spreker was de heer Kooy uit Haarlem, die langzamer hand een vertrouwde verschijning bij de Plattelandsvrouwen begint te worden. In het voorjaar kwam hij ook voor hen spreken over schilderkunst, in het bij zonder over Frans Hals. Later in het jaar bracht een aantal dames een be zoek aan het Frans Halsmuziek, waar zij opnieuw de heer Kooy ontmoetten, die hen rondleidde en de kunstwerken toelichtte. Zijn lezing van de afgelopen week on der de titel „Mal en mooi in de mode" trok een behoorlijke belangstelling. Het relaas van de heer Kooy, aan de hand van een aantal mooie dia's, han delde voornamelijk over de laatste vier eeuwen. De mode is bijna zo oud als het ontstaan van de mensheid zelf, zo dat de gegevens over haar vele veran deringen zoveel stof leveren, dat avon den gevuld zouden kunnen worden. Om echter niet al te oppervlakkig door de geschiedenis te moeten gaan, koos de spreker slechts een bepaald tijdvak; echter het tijdperk met de interessant ste ontwikkelingen. Mode is steeds af hankelijk geweest van allerlei factoren, waarvan de belangrijkste tot het begin van deze eeuw waren de godsdienst, fatsoen, ïjdelheid en stand. Ook is de mode (zelfs tot op heden) een vrij nauw keurige weerspiegeling van de maat schappij. Sterk is deze overeenkomst waar te nemen in b.v. de bouwstijl, waarvan de heer Kooy treffende voor beelden toonde Grappige modegrillen werden naar voren gehaald als de pruiken en de vaak belachelijke cos- tuums en costuumverfraaiingen, die on der de adel gebruikelijk waren. Heel leerzaam waren de voorbeelden van Spaanse en Franse invloed vroeg in de 17de eeuw en de latere Chinese en Griekse invloeden. De lezing gaf velen een verhelderend inzicht in de mode en haar verleden. Antiekkeuring Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld hun antieke of vermeend antieke kostbaarheden aan het kennersoog van de heer Kooy te to nen. Verschillende dames maakten van deze gelegenheid gebruik. De heer Kooy is aan het Frans Hals-museum verbon den, waar van zijn kennis van antiek en kunst, gebruik wordt gemaakt. Aan zijn oordeel over de waarde van bepaalde voorwerpen, werd dan ook grote waarde gehecht. Overigens blijkt er op Texel nog veel antiek aanwezig te zijn. De avond werd besloten door de voor zitster mejuffrouw T. Brand. Meege deeld werd tenslotte nog, dat de jaar lijkse kerstavond dit jaar gepland is op 14 december in de LTS-kantine. den de moed zich daarvan niet al te veel aan te trekken en maakten er wat natuurlijker dialogen van, waarbij het Texelse dialect niet misstond. 'N onge twijfeld gunstige omstandigheid zal ook zijn geweest dat men in Den Hoorn weet van jutterskoorts en welke emoties daarbij worden gevoeld. Men heeft va ker met dit bijltje gehakt! We kunnen tenminste niet anders de verschrikke lijke „echte" razernij verklaren, waarin Sil ontsteekt als zijn zoon laat weten, dat hij de aangespoelde waar naar de strandvonder wilde brengen. Verhaal Voor degenen, die zich niet meer het verhaal herinneren het volgende: Sil Droeviger, strandjutter en boer op Ter schelling redt tijdens een stormnacht een baby, afkomstig van een gestrand schip. Hij neemt het meisje op in zijn huis en het groeit op als zusje van zijn zoons Jelle en Wietse. Laatstgenoemde kan zich niet meer verenigen met de jutterspraktijken van zijn vader, loopt het huis uit en gaat varen. Tijdens zijn afwezigheid komt Jelle in de golven om als hij tracht mensen van een gestrand schip te redden. Kort daarop blijkt dat een meisje in het dorp, Maam, zwanger is, naar zij beweert van Jelle. Dan komt Wietse terug. Zijn liefde voor zijn „zus je" Lobke is sterker dan de roep van de zee. Ook weet hij aan te tonen dat Jelle geen contacten heeft gehad met Maam, waarmee hij een schandaal voor komt en de basis legt voor nieuw geluk bij de familie Droeviger. Subliem Zoals gezegd was de heer W. Duinker subliem als strandjutter Sil. Het heers zuchtige, opstandige maar goudeerlijke karakter van deze figuur liet hij vol maakt tot zijn recht komen. Geen moei te had hij met het vertolken van de uiteenlopende stemmingen, waaraan hij onderhevig moest zijn felle woede, ver- (Zie vervolg tweede blad) In de expositieruimte van het raad huis is momenteel werk te bezichtigen van een drietal vrij onbekende kunste naressen. Hoewel de tentoonstelling in teressant is, door het grote contrast in stijl en techniek, toont geen der expo santen erg indrukwekkend werk. Het boeiendst zijn de schilderijen van mevr. L. Reiger, die als onderwijzeres door haar werk in de school enthousiast werd voor tekenen en schilderen. Zij werkt volgens een geheel eigen methode het zgn. droedelen. Binnenkort zal een boekje van haar hand verschijnen, waarin deze methode uitvoerig wordt beschreven. Haar werk werd met veel succes ge poseerd in Kriterion te Amsterdam en sinds enige tijd worden ook schilder stukken van haar leerlingen tentoonge steld. Een steeds terugkerend onder werp in haar schilderijen zijn vogels, vooral in een drietal schilderwerken, in de gang bij de ingang van de expositie opgesteld, op een originele wijze ver werkt. Enkele kleinere werkjes (voor namelijk pastels) zijn vooral qua kleur heel geslaagd. Naast schilder- en teken werk toont zij ook enkele decoratieve wandkleedjes met bloemmotieven. Alle geëxposeerde werken zijn te koop. Me vrouw L. de Reiger vraagt voor haar creaties prijzen variërend van 15, tot ƒ250,naar gelang het formaat. Veel meer moet men neertellen om een groot schilderij van Marianne Jaspers in bezit te krijgen. Haar „Stil leven met oude typemachine" en „Stil leven met blauwe lap" kosten resp. ƒ700,en ƒ500,Geen van beide Geef een SAUNA geschenkbon B.v.: Mini-abonnement (3 baden - op te nemen binnen vier maanden) inclusief instructieboekje 18, (aanbieding uitsluitend geldig in decem ber 1971). Keesomlaan 43 (zijweg 8) Den Burg, tel. (02220) 2403 werken zal echter de gemiddelde bezoe ker sterk kunnen bekoren. Veel mooier zijn de pentekeningetjes en „gemengde techniekjes" als de subtiele schetsjes van slapende poezen en drie zeegezich ten. Hierin heeft zij de vertederende sfeer van alledaagse tafereeltjes weten te vangen, wat van het grovere werk beslist niet gezegd kan worden. Hoewel de schilderes aantoont met diverse tech nieken en materialen goed overweg te kunnen, komt haar talent niet in alle werk uit de verf. Marianne Jaspers stu deerde in 1970 af aan de Gerrit Riet veld-academie werd hier in stijl sterk beïnvloed door de heer Ploos van Am- stel. De kleinere tekeningetjes liggen in de betaalbare prijsklasse van 20,tot /'50,etsen en olieverfschilderijen tot ƒ700,—. Florose Tenslotte het werk van een andere onderwijzeres, die exposeert onder het pseudoniem Florose en evenals mevr- De Reiger tijdens haar werk haar kun stenaarstalenten ontplooide. Hoewel de interesse op dezelfde wijze ontstond, vertoont hun werk geen enkele overeen komst. Florose omschrijft haar schilder werk als abstract en non-figuratief. Overheersend in bijna alle doeken is het royale gebruik van opvallende en vro lijke kleuren. De meest recente werken hebben een zonnige aantrekkings kracht; het oudere werk is beduidend fletser. Vrijwel alle voorstellingen zijn opgebouwd uit korte forse penseelstre ken. De voorstellingen komen weinig met de titels overeen, zijn in de meeste gevallen zelfs tot geen enkele herken bare vorm terug te brengen. Dit is geen bezwaar bij composities als „Bloed", ,yHersencellen" en „Tranen", waar mi croscopische deeltjes tot enorme figuren zijn vergroot, maar weinig begrijpelijk bij een schilderij als „Drente", dat weinig meer vertoont dan een groot vlak, volgestampt met penseelstreken, weliswaar in een geslaagde kleuren- compositie. Het werk van Florose is te koop voor ƒ50,tot ƒ150, Banken Een aanwinst voor Texels intensiefst gebruikte expositieruimte zijn drie eenvoudige banken, die de beide zaal tjes een gezelliger en aantrekkelijker aanzien geven Bovendien nopen de banken bij het aanschouwen van het tentoongestelde even te gaan zitten en niet vluchtig langs het werk te lopen, wat de sfeer zeer ten goede komt. De expositie blijft tot 11 december en is vrij toegankelijk op de uren dat het gemeentehuis open is. tot en met vrijdag, 3 december, zijn de winkels j in Den Burg 's avonds tot 9.00 uur WINKELIERSVERENIGING DEN BURG minuiuimmlimnminimi minuiminmimi

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1