^apitaalslasten zullen zeker nog met een miljoen moeten stijgen De IJsberg CJ B EN W PRESENTEREN BELEIDSNOTA 1072 Ruimte voor ontwikkelingen die landschap niet aantasten NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die je helpt groot te worden 99 e rerhaal uit het soldatenleven door L. van Schooten 19 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 10 december 1971 „Wederom dient voorop te staan dat bewoners en gasten zich in vrijheid noeten kunnen ontplooien in en buiten werktijd zonder elkaar te hin- eren", aldus geven B en W de basis aan waarop zij hun beleid voor 1972 rondvesten. De bij de gemeentebegroting behorende beleidsnota, waarin dit ar iitgangspunt nader is uitgewerkt, draagt, evenals vorig jaar, een schematisch arakter en is in het begin van deze week aan de raadsleden toegezonden, ie het stuk gelijk met de gemeentebegroting 1972 zullen behandelen. Om te oldoen aan het gestelde in het uitgangspunt is het nodig, dat Texel het „eigen ezicht" behoudt, het karakteristieke van landschap en bebouwing. Verder erdt het behoud van een aantrekkelijk milieu op en buiten Texel nodig geacht ilsmede evenwicht tussen centrum en buitendorpen, zodat beiden voor hun aak berekend zijn. Ruim baan moet er zijn voor allerlei ontwikkelingen, waar mogelijk is zonder wezenlijke aantasting van landschap en milieu. Nodig een duidelijk en doeltreffend wegen- en verkeersplan, goede openbare ioorzieningen en het scheppen van voorwaarden voor het behoud van veel zijdige werkgelegenheid in een gezond bedrijfsleven met een klimaat van amenwerking en gastvrijheid. Nodig is ook het scheppen van toekomstkansen oor de jeugd en jongeren door middel van onderwijs, jeugdwerk en vormings werk. En tenslotte: het bevorderen van verantwoorde activiteit van al degenen lie door leeftijd of gebreken belemmeringen ondervinden. tor woonkernen, gedeelten). behoudens aangewezen B en W geven een opsomming van de ilannen, die in het kader van dit beleid im uitvoering vragen. De tien daarop etrekking hebbende hoofdstukken ne- aen wij hieronder letterlijk over Ruimtelijke ordening. spoedig voltooien van de resterende meest urgente plannen, t.w. Den Burg-noordwest, De Cocks- dorp, De Koog, Oost, Oudeschild- dorp en De Waal (hoorzittingen in Oudeschild en De Waal; vooroverleg betreffende Oudeschild met visserij, nijverheid, watersport en landschaps- zorg) plannen voor de beschermde dorps gezichten Den Hoorn en Oosterend (toelichting tijdens hoorzittingen in beide dorpen) plannen voor 't Horntje, Midden- Eierland en Zuid-Eierland (hoorzit tingen ter plaatse) spoedig voltooien van plan-buiten gebied vooroverleg over schetsontwerp met Waterschap en organisaties (agrarisch bedrijf, middenstand, recreatiebedrijf en landschapszorg); tevens toelich ting van voorontwerp in openbare hoorzittingen. spoedig voltooien van plannen Ever- stekoog-Gerritsland, „Maas c.s." en Natuur-recreatiecentrum (Texels Museum); zodra mogelijk standpunt bepalen over ontwerp-recreatie-basisplan, na rapport, veelzijdig vooroverleg en hoorzittingen; zodra mogelijk standpunt bepalen over functie en situering van de mid denstand, met name in verband met het centrum van Den Burg, na rap port, vooroverleg en hoorzittingen; voorbereiding van structuurplan en verkeersplan voor Den Burg, mede in verband met sanering van cen trum; voorbereiding van structuurplan Texel, mede op grond van gegevens uit volkstelling 1971. Milieu-hygiëne. zodra mogelijk standpunt bepalen over centraal rioleringsstelsel (om vang, graad van zuivering) en over plaats en wijze van lezing benevens financiering en fasering. Na rapport van MABEG en advies van RIZA. b. in afwachting van centraal riole ringsstelsel voortgaan met Pasveer- installaties en deel-pers-combinaties, met name voor De Waal, Oost, 't Horntje, Grensweg, Krim en Slufter- oord e.a. c. voorkomen en beperken van hinder, met name verbetering van afvoer en storting van straat- en huisvuil; bedachtzaam gebruik van agressieve stoffen (wasmiddelen, bestrijdings middelen, olieresten, zout); voorkomen van geluidshinder door middel van situering, isolatie (in wo ningen en andere gebouwen) en wet telijke maatregelen (Hinderwet en Algem. Politieverordening); beïnvloeding van het gedrag. d. tijdig en aktief reageren op ontwik kelingen en plannen buiten Texel (b.v. „smeerpijpen", olieboringen, vliegtuigroutes, Balgzandplan), Volkshuisvesting. a. bestrijding van woningnood door medewerken aan woningwetbouw (voor gezinnen, alleenstaanden en bejaarden) en bouw van premie- huurwoningen; medewerken aan koopwoning, ook mogelijk maken van experimenten (b.v. koopwoningen met indeling- varianten naar keus van koper, doe- het-zelf-woningen) eventueel door middel van prijsvraag; handhaving van woonruimte-verde ling en bevordering van permanente bewoning na verkoop, zolang de wo ningbehoefte (blijkens onderzoek en prognose) daartoe noopt; bevordering van doorstroming door middel van bijdragen uit het door stromingsfonds, in samenwerking met het hierboven genoemde b. onderzoek van woningsituaties en woonwensen door middel van en quêtes, overleg en hoorzitting; c. verbeteren van woonkwaliteit (pre mie voor woningverbetering, krot opruiming, voorbereiding van sane ring); d. aandacht voor de wijk als geheel (be planting, wandel-, zit- en speelgele- genheid; tweede woningen weren uit Openbare voorzieningen. a. spoedig voltooien van TEM-centrale en waterfabriek en tijdig regelen van beheer en bevoegdheden; b. met kracht streven naar vastelands- tarieven voor drinkwater en elektri citeit in de ruimste zin; c. bevorderen van goed openbaar bus vervoer als dienstverlening t.b.v. in woners en gasten (met name ook minder draagkrachtigen) tevens ter beperking van de verkeersdruk; d. bevorderen van aansluiting op het aardgasnet; e. medewerken voor verbetering van het vliegveld (ontwatering en bevei liging); Onderwijs. a. bevordering van scholenbouw (diver se uitbreidingen; bespoediging bouw plan rijksscholengemeenschap), b. steun voor bijscholing experimenten en nieuwe methoden (zodanig dat kleine scholen hetzelfde peil kunnen bereiken als grote scholen); c. bevordering van contact en juiste aansluiting tussen kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs (zowel per plaats als streeksgewijs); d. met name opbouwend kritische aan dacht voor speelleerklas, schoolkeu ze-onderzoek, samenspraak op vak gebied, coördinatie van toelatings commissies en samenwerking bij het benoemen van vakonderwijzers; e. bestudering van de vraag of voor Texel het vormen van (of aansluiten bij) een schoolpsychologische dienst wenselijk en mogelijk is, f. steun voor het behouden, c.q. vesti gen van inrichtingen voor voortgezet onderwijs, hoger beroepsonderwijs en andere opleidingen in de Kop van Noord-Holland. Sociaal-cultureel werk a. bevorderen van ontmoeting en hulp; met name steun voor vestiging van een dorps huis in De Cocksdorp en vergroting van het dorpshuis in De Waal; verbetering van de huisvesting van het verenigingsleven (b.v. muziek school, jeugdclubs, vormingswerk, bibliotheek); verbetering van het subsidiestelsel (onderzoek is gaande) b. bevorderen van werkelijke ontspan ning door middel van een goed geleid zomerprogramma; vergroting van mogelijkheden en op heffing van belemmeringen (extra boot, oppasdienst) in het wintersei zoen. c. bevorderen van een veelzijdig en ge spreid pakket van bezienswaardig heden (Oudheidkamer, Texels Mu seum, Wagenmuseum, Scheepvaart museum, Miniatuur-Texel, molens); d. fondsvorming tot behoud van histo rische waarden (tuinwallen, schapen boeten, monumenten) met steun van rijk en provincie; e. steun voor natuurbehoud; met name: bevorderen van belangstelling voor en passend gedrag jegens plant en dier. Maatschappelijke zorg. a. medewerken tot de bouw van een verpleeghuis en uitbreiding van „Irene" in samenwerking met de stichting „Samen Eén" (een samen vattende rapportering van de inge stelde studiecommissie is toegezon den); b. steun voor open bejaardenwerk (overleg is gaande); c. vorming van een Raad voor het Wel zijnswerk; d. uitbreiding van De Bolder (plannen ingediend); e. medewerking voor de stichting van een gezinsvervangend tehuis; f. bevordering van vormingswerk en nazorg. Bedrijfsleven. a. reserveren van terreinen voor win kelbebouwing en (afzonderlijk voor ambacht en kleine schone nijverheid (met name nabij de haven van Oude schild); b. bevorderen van parkeergelegenheid in de nabijheid van winkelstraten voor voetgangers; c. steun voor de visserij en voor het behoud van Waddenzee en Noordzee als visserijgebieden van goede kwali teit; d. verruiming van de bestaande haven- akkommodaties; e. bestudering van de mogelijkheden op Texel in verband met mosselcultuur. Recreatie. a. nieuwe recreatiegebieden niet ont sluiten voordat basisvoorzieningen (riolering, water, elektriciteit, groen- singels) aanwezig althans verzekerd zijn; b. bevordering van seizoenverlenging en winterrecreatie; c. steun van gebundelde activiteit ter voorkoming van grondspeculatie en ter bevordering van tijdig investeren voor centrale voorzieningen; d. bevorderen van blijvend terreinbe heer en tegengaan van versnippering; e. bevorderen van vroegtijdige bebos sing; f. zorgvuldig spreiden van recreatie steunpunten langs Noordzee- en Waddenkust met behoud van land schappelijke waarden en met vermij ding van waterverontreiniging; g. verbetering van de strandexploitatie, met name wat betreft beveiliging en reiniging (taakverdeling en billijk verdelen van lasten). Bestuur en personeel. a. bevorderen van duidelijke verbin dingslijnen lussen beleid (b en w.) en uitvoering (apparaat) met afbakening van bevoegdheden (portefeuillever deling; aanwijzing van verantwoor delijke afdelingen en diensten) en een doelmatig stelsel van delegaties (in samenhang met informatieregels); b. geleidelijk aanpassen van de perso- neelsopbouw aan huidige en toekom stige eisen; c. bevorderen van een salaris- en ran genstelsel, dat overeenstemt met om vang en gewicht der gemeentelijke taken (opclassificatie d. bewust nastreven van efficiëntie in het beheer (opdat met de beschikbare middelen maximaal effect wordt be reikt); e deskundigheid van inwoners gebrui ken via commissiewerk. Aan het slot van de nota wijzen B. en W. op het investeringsplan voor de ja ren 1972 tot en met 1976 dat een totaal van 20 miljoen aangeeft, nog afgezien van de nog niet goedgekeurde ramingen (totaal 6,5 miljoen) in de begroting 12971. Verschillende belangrijke onder werpen in dit investeringsplan zijn zon der bedrag (promemorie) opgenomen, zoals de uitbreiding van Irene, de aan leg van het aardgasnet, de stichting van een overdekt zwembad en het verbete ren van de havenakkommodatie te Ou deschild alsmede diverse recreatieve projecten zoals Everstekoog-Gerrits- land, De Koog en Oostkust. De aanleg van een centraal rioleringsstelsel wordt zelfs geheel niet genoemd. „Men heeft weinig fantasie nodig om vast te stellen, dat de kapitaalslasten in de komende vijf jaar zeker met één miljoen gulden zullen moeten stijgen", aldus B. en W., die van mening zijn dat als men dat niet zou doen, de gemeente Texel bij het vervullen van haar taken tekort zou schieten. „Het zal zaak zijn de ontwik keling nauwlettend te volgen en de ge meentelijke inkomsten tijdig te verster ken. Wij blijven van oordeel dat de gemeente daarbij aanspraak mag ma ken op een extra uitkering uit het ge meentefonds ter tegemoetkoming in de recreatieve uitgaven". K2S9 „Waar denk je wel waar je bent?" nformeerde Walvisbeen nijdig. „Het is lier geen sóós." De narigheid begon eerst recht, toen iet groeten de „oliebollen" was bijge- H racht, want Kees had al gauw geleerd at 'n kersverse recruut niet meer dan en oliebol was en dat degenen die het leest in aanzien waren, direct né de ieneraal, de heren waren van de „ouwe iap" die met enkele maanden zou af waaien. Hf De dienstplichtige soldaat Hanke- Pyiaaier P. had, door zijn zéér belang- tellende vragen naar het hoe en waar in, de arme sergeant Walvisbeen al 'ijna tot 'n ontploffing gebracht, maar ijn vriendelijk, wat onbenullig gezicht erried niets anders dan ongeveinsde iteresse en leergierigheid. Met het vaste voornemen, iedere eerdere te groeten, stapte hij dan ook het kazerneplein onmiddellijk op en juist passerende majoor af en stak welwillend de hand uit. „Goeie morgen", zei Hankemaaier", ioe maakt u het?" De majoor bekeek de uitgestoken and, alsof het een giftig insekt was, nam vervolgens de argeloze snuit an zijn onderhebbende op. ,Wie ben jij?", vroeg hij. Petrus Hankemaaier", was 't vrien- 5' elijk antwoord. „Zou je niet es in de houding gaan 1st staan als je tegen 'n meerdere spreekt? informeerde de majoor. Petrus stond als of hij en bonestaak had ingeslikt. „Hoeveel dagen ben je hier al?" vroeg de majoor niet onvriendelijk. Je had er van die rare snijbonen onder lopen en dit was er een, ongetwijfeld. „Een week ongeveer", zei Hanke maaier „maar 't lijkt me wel een jaar. Goeie grutten, wat laten ze je hier draven." De majoor hoestte. „Je moet je theorie over de groet- plicht nog maar es terdege ophalen, soldaat" zei hij gestreng. „Anders draai je vandaag of morgen de petoet in." „Ik zal het doen meneer", zei Petrus deemoedig. „Menéér! Er zijn geen meneren in dienst." „Dat dacht ik al", gaf Petrus toe en de majoor kreeg argwaan in zijn blik. Stond deze vrijer hem te beduvelen? „Ik ben majoor", zei hij. „Onthoud dat. Wat zijn de onderscheidingsteken en van een majoor?" „Drie strepen op je mouw", antwoord de Petrus prompt. „Dat is een sergeant, sufferd" zei de officier met een mengeling van ergernis en vermaak. „Is dat hoger?", informeerde Petrus leergierig. „Je kunt gaan", zei de majoor en nam de benen. Hij had de hoogte van deze gast. Zou heel wat kosten om daar een behoorlijk soldaat van te maken. Hij zou hem in de gaten houen, Hanne- kemaaier of zoiets, toepasselijke naam, en als het kon, hem lozen. Laat een ander de zenuwen krijgen! Op hoger plan kwam Hankemaaier P. in botsing met een kolonel van de marechaussee, zwaar beladen met zil veren tressen, toen Petrus hem met open mond stond aan te gapen. Bars terechtgewezen legde Petrus uit, dat hij niet gegroet had, omdat hij meende dat meneer de overste hem niet wilde ken nen. De kolonel was zo perplex, dat hij de onjuiste rangaanduiding niet eens opmerkte. „Je zég me toch wel?", zei hij. „Je stond te gapen als een hij zocht naar het juiste woord. „Als een gaper", vulde Petrus wel willend aan. „Ja, dat komt omdat u zo sprekend lijkt op onze melkboer, maar ik dacht hé, dat kan toch met, Beere- mans in zo'n mooi pak?" Een schouwspel was het, toen Han kemaaier P. over een drie meter hoge schutting moest klauteren. Luid roe pend om zijn moeder, verklarend dat hij zou vallen, werd hij door de krach tige handen van Geert en Walvisbeen tot de rand van de schutting gehesen, en toen hij daar bovenop zat, „als een apie op de aperots" zoals een Amster damse medestrijder opmerkte, bleek Petrus met meer omlaag te durven. De hele sectie, die op de kamer allang had gemerkt dat Petrus inderdaad kon klimmen als een aap, stond krom van de lach, behalve de sergeant die mach teloze bedreigingen slingerde naar de zo hoog gezeten Petrus. „Ja, maar ik durf niet sergeant", kloeg Petrus. „Van die schutting af de ser geant gaf Petrus namen die in een net verhaal niet mogen worden afgedrukt, maar Petrus verwikte of verwoog niet. Hij keek telkens angstvallig naar be neden, stak aarzelend een been uit, om het dan weer pijlsnel op te trekken. „Laat je maar vallen, dan vang ik je wel op", riep Geert die bang was dat zijn slapie een „zware douw" zou krij gen en wat had je aan die pret? Hij liep achter de schutting om. Petrus slaakte een kreet als een aasgier in doodsnood en sprong handig omlaag, grijnzend tegen Geert. De sergeant stak zijn hoofd om de hoek. „Ik had 'em nog nét sergeant", riep Geert. „Hij had wel dood kennen val len." De hele sectie offreerde Petrus 'n geluidloos applaus voor zijn nummer tje, maar Petrus stond te rillen als een juffershondje. ,,'k Had dóód kennen zijn", klaagde hij telkens, „en het is niet eens oorlog" „Ja", zei Walvisbeen, „als we met jou de oorlog in moeten, kunnen we net zo goed meteen de witte vlag hijsen." „Lijkt me wél zo verstandig", zei Petrus en weer weifelde Walvisbeen, wie van hen beiden geschift was. De staf was het er weldra over eens, dat dpi. sold. Hankemaaier P. geen gunstige invloed uitoefende op het mo reel van de compie. Het ergste was, dat hem nimmer kwaadwilligheid, onge hoorzaamheid of dienstweigering ten laste gelegd kon worden. Integendeel, hij sloofde zich uit, hij sloofde zich zo danig uit dat de andere jongens vanwe ge de slappe lach niet meer op hun be nen konden staan. En daarbij kwamen te pas en te onpas zijn humanitaire overwegingen om de hoek. Zo toen hij weigerde een gebakken vis, in de wan deling „haai" genaamd tot zich te ne men. „Wat is dat Hankemaaier?", vroeg nijdig sergeant Walvisbeen. „Eten niet goed genoeg?" „Best sergeant, bést", verklaarde Hankemaaier stralend, „zo krijg ik het thuis niet. Vis midden in de week!" Walvisbeen zag de grijnzende snui ten rond de tafel en zijn constante vrees dat hij belatafeld werd brak weer baan. „Wat is er dan loos met die vis?" „Hij is dood, sergeant" „Had je 'm liever spartelend op je bord gehad?", informeerde Kees. „O nee", zei Hankemaaier vol afgrij zen, „maar kijk es sergeant. Gisteren was die vis nog levendig." „Verleden week zal je bedoelen", corrigeerde Geert. „Nou en wat zou dat?", drong Wal- been aan. „Kijk sergeant", legde Hankemaaier trouwhartig uit, „toen was ie misschien een opgewekte huisvader met allemaal kleine visies om 'em heen. En zijn vrouw spartelde aan zijn zijde. Nu is zij weduwe, de kinderen zijn wezen en vragen naar pa. En ik zou hem hier in alle vrede op zitten peuzelen? Ik ben geen kannibaal." „Je hebt gisteren je bal gehakt wél opge .geten," zei Walvisbeen haas tig in het beschaafd Nederlands verval lend. „Daar ken je 't niet meer zo an zien, he?" legde Petrus uit. „Je kent niet eens zien, of het een koe of een kat ge weest is." (wordt vervolgd) Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3