Groen e7warL- Texels in het harL> Voorstel tot verdagen werd verworpen Begroting vastgesteld na 51z uur vergaderen ■umhiiiiiimuh TAXI 0[ ikutorally strijdig met de beleidsnota van BenW? Defensie geeft vergoeding van f5.000,- V (02220) 3132 I Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Voor de heer KI. Druif: Ingebroken in o.l. Luberti-sehool Luister zondagochtend j naar Radio Veronica KERST-AVONDVERKOOP :JDAG 17 DECEMBER 1971 TEXELSE 85e JAARGANG No. 8632 I tgare N.V. vJi. Langeveld Dc RooD «(bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstands bank; Coop. Rail* fetsenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boo», prijs ƒ4,50 p. kw. -(- 50 ct incasso; los 26 ct Advert 20 ct. per mm. exd. 4*/» BTW J De gemeenteraad heeft dinsdagavond de gemeentebegroting 1972 alsmede de begrotingen van Grondbedrijf, Sociale Dienst en Gemeentewerken vastgesteld. Akkoord ging de ruime meerder heid ook met de beleidsnota en met de voor de komende vijf jaar geplande investeringen. Vooral de bespreking van de beleidsnota y Kergde veel tijd, waardoor de vergadering pas na één uur 's nachts len einde liep. Toen het zich liet aanzien, dat het een latertje zou worden, werd door de heer F. Blanken het voorstel van orde ge- aan om de vergadering te verdagen. Mr. Sprenger voelde daar door weinig, wat mede tot gevolg had dat het voorstel met 9 tegen 5 stemmen werd verworpen. Dat laatste uurtje werd wel een ze- iwbeproeving want het raadslid C. len leek zich niets aan te trekken n het vergevorderde uur en ging uit- erig aan het vragen stellen naar aan- ding van diverse begrotingsposten. duidelijk geprikkelde Voorzitter twoordde aanvankelijk uitvoerig lar moest tenslotte tart vier maal toe nadrukken dat het inwinnen van der- lijke informaties geen enkele zin had, orens het nachtelijk vragenvuur was >lust en de vergadering, zonder idvraag kon worden afgesloten, doewel de gemeentebegroting met de nauw mee samenhangende andere ikken hoofdschotel van de bijeen- nst vormden, terwijl er nauwelijks )r- of nagerechten waren geserveerd, jrd toch langdurig gepraat over een 1 ander onderwerp, nl. de interna- nale autorally die eind september !gend jaar op Texel zal worden ge iden Vele raadsleden toonden zich erst gereserveerd en ongerust over plan; enkelen waren uitgesproken ;en en betreurden het dat burgemees- Sprenger, deze keer eensgezind ge- und door zijn wethouders, de toe- mming voor dit evenement had ge ren Duidelijk werd dat de zaak reeds )eklonken. Het geven van een derge- ;e toestemming is nl. niet aan goed- ïring van de raad onderhevig. Het 1 weinig gescheeld of er was een mo- ingediend waarin de raad dit be- (it van B. en W. afkeurde, maar dit aar (Mr. Sprenger liet blijken dat er •equenties aan zouden kunnen vast- :en) werd op het laatste moment be- •ren. Men was bereid eerst kennis nemen van de redenen waarom latsbosbeheer en Rijkswaterstaat met rally akkoord zijn gegaan. Mede op |nd van het feit dat deze terreinbe- rde.s geen bezwaar hadden, was 'gemeester Sprenger nl. tot zijn wel- llende houding gekomen. Inmiddels bij B. en W. ook schriftelijke be ren tegen de rally ingekomen, o.m. de Weiikgroep Landschapszorg :el. LUereerst kwam de beleidsnota aan orde. Na enkele kleine korrekties en lichting door Mr. Sprenger, kwam heer L. J. Weijdt (Texels Belang) vragen en opmerkingen. Hij vroeg af of de aanleg van een centraal eringsstelsel met zuiveringsinstalla- wiiiniiiiniimiiiii uuni lumiiiuniiuiiiiDiiiigiiiii Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 Nuan» tie nog zo lang zal duren dat het ver antwoord is door te gaan met de aan leg van kleine zuiveringen. Hij wilde graag weten wanneer het rapport van de Mabeg en van het Riza over dit on derwerp kan worden verwacht. Verder wilde hij dat de inwoners zo spoedig mogelijk kennis kunnen nemen van de elektriciteitstarieven zoals die zullen worden geheven na het gereedkomen van de nieuwe elektriciteitscentrale. Ook wilde de heer Weijdt dat de inwo ners op de hoogte worden gebracht van de stand van zaken met betrekking tot de aansluiting op het landelijke aard- gasnet. De spreker had in de beleids nota niets gelezen over sportalkkommo- daties. Hij achtte het realiseren van een sporthal noodzakelijk. De burgemees ter De Koninghal zou hij gaarne omge zet willen zien in een verenigings gebouw ten behoeve van muziekschool en huisvesting van jeugdclubs e.d. Visserij Voorts brak de heer Weijdt een lans voor de visserij. De bruto besomming van de Texelse kottervloot ligt dit jaar tussen de 16 en 20 miljoen gulden. „Ik zou u willen vragen om dit vooruitstre vende en zeer werkzame deel van onze inwoners die bijv. in een nieuwbouw- kotter een (kapitaal steken dat de 1 mil joen gulden ver te boven gaat een daad krachtige medewerking te geven die zij tot op heden ons inziens onvoldoen de heeft verkregen. Nadat bekend werd dat de nu in aanleg zijnde werkhaven, zeer zeker geen vissershaven zijnde, zou worden aangelegd heeft de werk groep visserij haven Texel geen naar buiten tredende aiktiviteiten meer ont plooid". De heer Weijdt drong aan op meer openheid, o.a. van de TEM en de RST. In navolging van Teso en VVV zouden zij de jaarstukken in de Texelse Cou rant moeten laten publiceren. Spreker twijfelde eraan of alles wat in de be leidsnota staat wel te realiseren zal zijn. Hellepad „De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens en die weg wil len we zeker niet bewandelen". Waar aan de heer Weijdt toevoegde dat de plannen voor de autorally wel een hel lepad over het mooie eiland zullen trekken. Hij achtte dit in flagrante te genstelling tot hetgeen B. en W. in hun nota opmerkten over het eigen ge zicht van Texel en het aantrekkelijke milieu. Het was deze opmerking die de uitvoerige discussie, later op de avond, veroorzaakte. De heer C. Timmer (AR) had wel waardering voor het voornemen tot fondsvorming voor het behoud van his torische waarden zoals tuinwallen, schapenboeten en monumenten Hij had dan ook graag gezien dat dit goede voornemen ook in de begroting naar voren was gekomen maar dat was niet het geval. Geen cultuur opdringen De heer P. Smit (KVP) roemde de goede en zinvolle bedoelingen die uit de beleidsnota blijken maar hij vroeg zich af wat de bestuurderen bereiken als niet (kan worden gerekend op de volle medewerking van de hele ge meenschap. Hij doelde met name op het cultuurbeleid. Aktiviteiten op dat ge bied moeten door de overheid worden gesteund maar niet worden opgelegd tegen de zin van de bevolking. Wat de volkshuisvesting betreft moest het ge meentebestuur zich realiseren maar een heel klein stemmetje in het kapittel te hebben zo meende de heer Smit. De belangrijke beslissingen worden geno men in Haarlem en Den Haag. Ook de heer Smit stelde vast dat het in het sinds vorig jaar aktieve college van B. en W. herhaaldelijk „rammelt". Er is weinig eenheid. Hij vond dat naar eens gezindheid moet worden gestreefd. Als het college één lijn trekt wordt makke lijker het vertrouwen gewekt bij ge meenteraad en gemeenschap. Werkgelegenheid De heer J. Zuidewind had in de nota gelezen dat B. en W. voorwaarden wil den scheppen voor het behoud van veel zijdige werkgelegenheid en een gezond bedrijfsleven in een klimaat van sa menwerking en gastvrijheid, maar tot zijn spijt was dit niet nader uitgewerkt. „Ik hoop niet daaruit te moeten aflei den dat het gemeentebestuur onvol doende inzicht of kennis heeft van de economische structuur van Texel". Hij was blij met het op handen zijnde mid- denstandsonderzoek en zei vernomen te hebben dat ook de horeca een dergelijk onderzoek zal laten instellen om een beter inzicht te krijgen in de problema tiek van hun seizoenbedrijven. Hij vond het wenselijk dat visserij en agrariërs zich ook aan een kritisch onderzoek on derwerpen, 't liefst uitgevoerd door de eigen standsorganisatie want dat is de goedkoopste weg. De heer Zuidewind verwachtte dat bij deze onderzoekingen zou blijken dat het aantal arbeidsplaatsen in de toekomst niet zal stijgen. Op korte termijn geven de bouw van de elektriciteitscentrale en de dijkverhogingswerken nog enig soulaas maar op langere termijn gezien zal de werkgelegenheid alleen toene men als er (aangepaste) industrie komt. In de eerstvolgende raadsvergadering van het nieuwe jaar zal de gemeente raad moeten uitspreken of dergelijke industrie moet worden gepropageerd op Texel of niet. Dan zal blijken of de in dustriecommissie door moet gaan of kan worden opgeheven. Verkeerde richting De heer Zuidewind was niet zo gerust over de eerste fase van het bestem mingsplan Evertsekoog. Binnenkort zal dit ter visie worden gelegd, maar hij zag ervan komen, dat het net zo zal gaan als met De Knm, waartegen alle frak- ties hun bedenkingen hadden. Met zo'n tiental grondeigenaren moet overeen stemming worden bereikt over de kos- tenomslag voor wegen, rioleringen enz. centrale voorzieningen. Texel heeft geen behoefte aan dergelijke plannen, wel aan recreatieterreinen die zodanig van opzet zijn, dat de bezoeker op het eigen terrein voldoende recreatieve mo gelijkheden kan vinden. Die noodzaak wordt bekrachtigd door de stedebouw- kundige Ir Hajema, die van mening is, dat nu reeds het verzadigingspunt (voor rekreanten) van bos en duinen is be reikt. Degenen, die te zijner tijd hun va. kantie zullen doorbrengen in Everste- koog zullen door het ontbreken van re creatieve ontspanningsmogelijkheden als zwembad, kinderboerderij e.d. ge dwongen zijn buiten het rekreatie-ter- rein ontspanning te zoeken, wat extra verkeersdrukte tot gevolg zal hebben. Wegen en kernen zijn daarop niet bere kend, wat chaotische toestanden zal ver oorzaken. Het is zonder meer noodzake lijk, dat de gemeenteraad op korte ter mijn uitspreekt, dat bij het tot ontwik keling brengen van het eerste faseplan aan de volgende voorwaarden moet worden voldaan: het terrein moet een oppervlakte van tenminste 25 ha. be slaan; recreatie op eigen terrein moet mogelijk zijn; de belanghebbenden ma ken hun eigen plannen, waarbij voldaan dient te worden aan de gemeentelijke voorschriften voor riolering en be. bouwing. Wanneer zo'n plan aan de ge stelde voorwaarden voldoet, zou de ge meente medewerking kunnen verlenen bij het opgang brengen door toepassing van de artikel 19 procedure. Alleen der gelijke plannen kunnen een positieve bijrage leveren aan het wintertoerisme, met permanente werkgelegenheid als uitgangspunt, aldus de heer Zuidewind. Strandrciniging De heer Zuidewind vroeg ook aan dacht voor de strandreiniging, in het ka der van de in de nota bepleite zorg voor het milieu. Wijzende naar publieke re acties, waaruit valt op te maken, dat aan de strandreiniging nog veel valt te verbeteren, zag hij het niet invoeren van mechanische strandreiniging als een gebrek aan verantwoordelijkheid. Hij vond dat ƒ20000,op de begroting moet worden gezet om deze strandrei niging mogelijk te maken. Spreker vond het moeilijk de begroting goed te keu ren als nog niet bekend is welke veran deringen als gevolg van het efficiency- onderzoek in het personeelsbestand zul len optreden. Autorally De heer J J. Westdorp, sprekende na mens zijn fractie, toonde zich niet erg gelukkig met de voorgenomen autorally. Hij vreesde dat publiek zal worden ge trokken, dat ongevoelig is voor de schoonheid van Texel, hetgeen niet klopt met het in de nota vastgelegde be leid. Mr. Sprenger ontkende dit en tracht te aan te tonen dat B en W. zich bij hun beslissing juist hebben laten leiden door hun zorg voor het kwetsbare Texel. Hij zei met belangstelling kennis te heb ben genomen van de reacties in de pers, met name het gedicht van de heer W. Kikkert uit Den Hoorn had hem ge boeid. Afgezien daarvan was het hem opgevallen dat de afwijzende reacties juist kwamen van de mensen van het vasteland, die de Texelse Courant niet lezen, hetgeen kan worden verklaard uit het feit, dat in deze krant een artikel is gepubliceerd, waaruit blijkt, dat bij het geven van de toestemming nadrukke lijk voorwaarden zijn opgelegd, die allen zijn bedoeld om schade aan de natuur te voorkomen. Mr. Sprenger zei de toestemming voor de rally geheel voor zijn verantwoor ding te willen nemen, hoewel het hele college akkoord is gegaan. „Ik ben niet verontrust, want tot dusver zijn al di verse autorally's op Texel gehouden en ook autocrossen. Daar moet niet zo zwaar aan worden getild, temeer daar de initiatiefnemers, die de aanvraag bij het gemeentebestuur indienden, bereid zijn gebleken zich neer te leggen bij de zeer vele voorwaarden en beperkingen die zijn gesteld. Het tijdstip, eind sep tember, is gunstig. Natuurreservaten worden vermeden. Slechts één rally op een dag is toegestaan, géén oefeningen vooraf. Afgezien van dc snelheidsproe ven op een afgesloten stuk, wordt met beperkte snelheid gereden en bovendien is het hele evenement een proef, die niet zal worden herhaald als de bevindingen slecht zijn. Mr. Sprenger zei geen lief hebber van autorijden te zijn, dus dat heeft geen rol gespeeld. „Maar ik ben wel liefhebber van Texel en daarom heb ik lang nagedacht voordat ik toe stemming gaf nadat gegarandeerd was, dat geen schade zou optreden. Dat klopt wél met de beleidsnota". Naar aanleiding van de bezwaren van mej Luijsterburg tegen het stimuleren van het wintertoerisme, merkte de voor zitter op dat het niet de bedoeling is een typisch wintervakantieoord van Texel te maken, zo dat al mogelijk zou zijn. Maar de economische positie van de re- creatiebedrijven gebiedt wel, dat er in het winterhalfjaar meer gasten komen. De bedrijfsinvesteringen moeten een breder draagvlak krijgen; dat geldt voornamelijk voor hotels, verwarmbare huisjes, maar aan kamperen (eventueel in caravans) valt in de winter niet te denken, zodat ook een sterk toegeno men wintertoerisme bij lange na nog niet zo druk zal kunnen worden als de zomer. Zuivering Op de vragen van de heer Weijdt (zie beschouwing elders in dit nummer) ant- veringsinstallaties blijven verantwoord woordde Mr. Sprenger: De kleinere rioolzuiveringsinstallaties blijven ver antwoord, ook al is de aanleg van een centrale grote zuivering nabij. De ge dachten gaan weliswaar uit naar een centrale zuivering, waarop meerdere kernen zijn aangesloten, maar daarnaast zullen ook enkele kleinere bestaande in stallaties gehandhaafd blijven. Wat be treft de elektriciteits- en watertarieven is momenteel overleg gaande. De raad zal binnenkort worden ingelicht. Het maken van de Burg. De Koninghal tot verenigingsgebouw leek Mr Sprenger een onaanvaardbare gedachte. Het zou een verlies voor de schoolgymnastiek betekenen, omdat de overheid niet toe staat dat een sporthal zoals de heer Weijdt die gerealiseerd zou willen zien, als schoolgymnastiekzaal wordt ge bruikt. Mr. Sprenger zei bereid te zijn meer openheid na te strpven bij TEM en RST. De heer Timmer antwoordende, zei mr. Sprenger dat het moeilijk is „zo maar" een bedrag voor fondsvorming te ramen. Dit onderwerp is in studie. Een gemeentelijke bijdrage voor het behoud (Zie vervolg pagina 2) De heer KI. Druif uit De Cocksdorp zal van het ministerie van defensie een bedrag van ƒ5.000,ontvangen als ver goeding van de schade die aan zijn huis ontstond als gevolg van de klap van een supersonisch vliegende straaljager, in april van dit jaar. Hoewel defensie formeel geen schuld aan het gebeuren erkende, omdat niet is gebleken dat dc voorschriften zijn overtreden was men toch wel bereid de heer Druif tegemoet te komen. Als gevolg van de klap stortte des tijds de zijgevel van het huis ineen, waardoor de balklagen omlaag werden getrokken zodat een groot deel van het gebouw ontzet raakte terwijl ook de water- en elektriciteitsinstallatie wer den beschadigd De ƒ5.000,was vol doende om een nieuwe muur en het herstel van elektriciteits- en waterlei ding te betalen. De bedrijfsschade, als gevolg van het niet kunnen verhuren van het huis in de afgelopen zomer, kon niet worden vergoed. De heer Druif is tevreden met het toegezegde bedrag en heeft dit via de gemeente aan het mi nisterie kenbaar gemaakt. DE KOOG In de nacht van maan dag op dinsdag zijn onbekenden bin nengedrongen in de o.l. Lubertischool van De Koog Dinsdagochtend werden een televisietoestel, bandrekorder, pla tenspeler en radio vermist. De dader of daders moeten zich via een wc-raampje toegang hebben verschaft, waarna ze met hun buit via een der deuren of ra men weer konden vertrekken De poli tie heeft de zaak in onderzoek. maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 tussen 12.00 en 1.00 uur X Niet vergeten! AS JE GOGUM BENT. Woensdag, 22 en donderdag, 23 december zijn de winkels tot 's avonds 9.00 uur geopend, evenals op dinsdagmiddag 21 december. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1