AGENDA \,De ÊJsberg" SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ook als u 2000,-, 5000,- of/10.000,- wilt lenen! FILMNIEUWS van het raadhuis ga met uw tijd mee - ga marde nmb! 'IF' f Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen verhaal uit het soldatenleven door L. van Schooten L. Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 17 december 1971 MEDEDELINGEN VAN B EN W Centrale verwarming Zoals de ijverige voorzitter van de Texelse afdeling van de Bejaardenbond, de heer J. Agter, al eens heeft laten weten, bestaat de mogelijkheid, subsi die te krijgen in de aanleg van centra le verwarming. Deze subsidie wordt toegekend aan bejaarden en lichamelijk gehandicap ten. Hierin gelden de volgende bepa lingen: 1 De woning moet vóór 1968 gebouwd zijn. 2. Het kan een eigen woning of een huurwoning betreffen. Bij een huur woning moet de aanvraag worden ingediend door de eigenaar. 3. Van geval tot geval wordt bekeken welk gedeelte van de aanleg subsidi abel is. Heeft een bejaarde bijv. een huis met 4 slaapkamers dan zal in het algemeen subsidie worden toege kend in de kosten, die betrekking hebben hebben op de aanleg van centrale verwarming in de huiska mer, de keuken, de douche en 2 slaapkamers. Niet alle slaapkamers worden dus in aanmerking genomen, evenmin als bijkeukens en schuren. 4. Het rijk geeft een subsidie van 20% en de gemeente van 5%. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen op het raadhuis, afdeling bouw- en wo ningtoezicht. Paspoorten Tot dusver worden bij het aanvragen van paspoorten drie foto's gevraagd. Eén exemplaar wordt in het paspoort gehecht, de tweede wordt op de pro vinciale griffie bij de aanvraag bewaard en de derde wordt ter secretarie aan een registratiekaart bevestigd. Volgens krachtenberichten zouden in jommige gemeenten deze derde foto's orden afgegeven aan de politie. Dit is p Texel beslist niet het geval. In de praktijk blijkt aan deze derde foto op het raadhuis geen behoefte eer te bestaan. Daarom zal voortaan olstaan kunnen worden met het inle- -eren van twee foto's bij een paspoort- lanvraag. Tot slot nog iets over de kosten. Zo- ,ls reeds eerder in deze rubriek werd ermeld bedragen deze thans 34, 'anneer echter een paspoort ook ils dat reeds verlopen is zoek raakt ;n men wil een nieuw hebben, dan ,oet niet alleen de politie van die ver- issingp roces-verbaal opmaken, maar lovendien eist het rijk een boete van 35,zodat in dat geval de kosten 69,gaan bedragen. Het is dus wel ,ak, dit reisdocument zorgvuldig te «waren. N Sluitingsuur cafe's e.d. 'De burgemeester heeft alle exploitan- ;en van café's e.d. laten weten, gezien liet karakter van de kerstnacht het op krijs te zullen stellen, indien de loka liteiten op 24 december a.s. vroeger Ban normaal gesloten worden. Voor de le avond zullen ook geen dansvergun- lingen worden afgegeven. Verder is verzocht om, evenals in loorgaande jaren, de lokaliteiten op ludejaarsavond om 6 uur te sluiten. Vrijdag 17 december Den Burg, gebouw Doopsgez. gemeente, 20.00 uur, .Fotoclub De Kiekendief. De Cocksdorp, Hotel De Hoop, 19.30 u. adventsavond met broodmaaltijd platte landsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Oosterend, Herv. kerk, 20.00 uur, win tergesprekken gezamenlijke kerken: „Welvaart als verzoeking". Zaterdag 18 december De Cocksdorp, hotel De Hoop, advents- bijeenkomst voor bejaarden met broodmaaltijd, georganiseerd door de plattelandsvrouwen De Cocksdorp- Eierland. Den Burg, hotel „De Oranjeboom" 20.00 uur, optreden „Vriendenkring" met „Sil de strandjutter" voor 55- en 65- plussers. Den Burg, Wezenland, 20.00 uur, start Oudejaarsrit, georganiseerd door de M.A B.-club. Oosterend, N.H. kerk, 20.30 uur, inter kerkelijke kerstzangdienst. Zondag 19 december Den Burg, Doopsgezinde kerk, 20.00 u., adventsviering Doopsgezinde zuster- kringen m.m.v. Otto Sterman, voor dracht. Maandag 20 december Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst Christelijke plattelands vrouwen. Dinsdag 21 december Den Burg, R.K. kerk, 20.00 uur, Oecu menische kerstzangdienst m.m.v. Kon. van 8 tot en met 14 december 1971 Geboren: Joris Martijn, zv. Johan H. F. Jansen en Geertruida H. Luth; Dirk Fndo, zv. Fulps Krijnen en Neeltje E. Keijser: Gert-Jan, zv. Franciscus J. Bakker en Catharina C. M. Merkx; Pe ter Jan Joop, zv. Jan W. Geus en Maria D. Beckermann. Ondertrouwd: Hendrik Houwen en Maria C. van Beek. Overleden: Femia C. de Haan, wv. Witte, oud 80 jaar, wonende te Den Burg, Jan Koopman, oud 2 jaar, wo nende te Oosterend; Carel C. Barhorst, oud 79 jaar, wonende te Den Burg. Texels Fanfarekorps en R.K. Dames koor. De Waal, kerkekamer N.H kerk, 20.00 uur, adventsbijeenkomst Oudeschild, Hervormde pastorie, 20.00 uur, kerstfeest Zusterkring. Woensdag 22 december De Koog, „De Kaaps-nol", 20.00 uur, filmavond door Jan P. Strijbos over de Galapagos eilanden. Donderdag 23 december De Waal, Hervormde kerk, 20.00 uur, filmavond door Jan P. Strijbos over de Galapagos eilanden. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Ieder vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub Texel. Ieder weekend Openstelling Wagenmuseum De Waal, vrijdag en zaterdag van 14.00-17.00 uur. Verloren: gouden damesarmband, ko geltjes-model; groene Riam agenda; zwemleskaart in mapje; blauwe cape, kindermaat; kinder jack je lichtblauw binnen en blauw aan de buitenkant, ca puchon en bies onderkant jack; 1 paar kindersandaaltjes kleur beige-bruin maat 34; jongensjack kleur wit; zonne bril groot model; gouden trouwring glad, breed; zwart sportbroekje; heren leesbril met dubb. focus; zonnebril Polaroid met sneeuwschermpje; ovaal zilveren broche met roosjesmotief; zak bijbel met ritssluiting met bladwijzer tje; 2 bromfietssleuteltjes aan ring; Ma rokkaanse portefeuille kleur beige, inh. pasfotootje, rekening modehuis en geld; sleutel nr 48 afk. bungalow Vogelmient; dames witte gouden ring met 1 grote brilliant steen; double damespolshorlo ge met dito bandje; 2-delig kinderbad pak blauw; ,rode portemonnee suède inh. autosleuteltjes en geld; oranje gymbroek en wit shirt, jongensmaat; badmintonrokje, fototoestel Olympus Pen in zwarte hoes; herenportemonnee zwart inh. geld, briefjes en blaadjes; geld ƒ5,grijze herenhoed; dames polshorloge Rexane met goudkleurig bandje; zwart lederen portemonnee inh. ƒ3,-. Gevonden: blauwe jongenszwem broek; blauwe herenjas; trainingsjack Helanca, donkerblauw maat 6; witte sjaal met blauwe rozen; zilveren ket tinkje met dito hangertje steenbok. 155. Zo kreeg de rare alchimist het baantje van politiescheikundige en daar was hij erg blij mee. Hij ging me teen aan het werk om tegengifpillen te maken en hij vertelde aan iedereen, die het maar horen wilde, hoe blij hij was, dat hij nu kon leven in een moderne stad met elektrische trams, auto's, schouwburgen, bioscopen en ijssalons. Alleen de sprong van een zeventiende eeuws costuum naar een modern col- bertpak kon hij niet zo gauw maken. Daarom kleedde hij zich in een soort pak, dat wij alleen nog maar kennen van oude familiefoto's en vergeelde plaatjesalbums. Zijn zeventiende eeuw- se taaltje verwisselde hij ook snel voor de gewone taal, die wij dagelijks plegen te spreken. Smidje Verholen, nu weer keurig ge kleed in zijn eigen nette pak, kwam hem eens opzoeken in het politielabo- ratonum. „Ik wou toch nog eens wat vragen," zei hij. „De eerste keer, dat ik het oude kasteel binnensloop, zag ik dat Vosmaer blikjes groenteconserven in de kast had. Hebt U die zelf nooit eerder gezien?" „Welnee," zei de alchimist. „Ik mocht nooit van Vosmaer in de keuken komen. Als kind al niet, want ik snoepte altijd. „Nou breekt mijn klomp," riep in specteur Hommeles verbaasd. „U bent toch veel ouder dan Vosmaer! Hoe kunt U dan zeggen, dat U als kind al niet van Vosmaer in de keuken mocht ko men?" „Gr. grutjes da's waar!" steunde de alchimist. „De oude Vos maer heb ik als bediende gehad, toen ik nog een kleine knaap was! Ik zag hem weliswaar nooit ouder worden, maar ik wist niet beter of dat hóórde zo bij goede bediendes! Gompie! Waar zou de échte Vosmaer dan zitten? Die trouwe bediende uit mijn kinderja ren?" „Misschien horen we dat wel op de •rechtzitting," veronderstelde Harry Hommeles. „Maar wat me nu méér in teresseert: hoe staat het erbij met de (tegengifpillen?" „Uitstekend," lachte de alchimist. „Kijk maar. In deze trommel heb ïk er al minstens honderdduizend i(wordt vervolgd) Het komend weekend (zaterdag, zon dag en maandag 8 uur en zondagmid dag om 3 uur) draait in het City theater slechts één film. Het is een .produktie over de via de televisie populair ge worden „Dubbeldekkers" („On the buses") met Reg Varney als Stan en Bob Grant als zijn maat Jack. Door een chonisch personeelstekort worden door de busonderneming vrouwelijke chauf feurs opgeleid, geheel tegen de zin van Stan en Jack, die hun extra inkomsten door overwerk kwijt raken. Vooral voor Stan betekent de maatregel een ramp, want zijn moeder en zuster Olive heb ben een nieuwe wasmachine op afbeta ling gekocht en presenteren hem de re kening. Stan weet zijn familie van de financiële nood te overtuigen en slaagt erin zijn zuster een baantje in de kan tine van zijn baas te bezorgen. Een de monstratie van Olive's kookkunst resul teert echter in een catastrofe en zij wordt spoedig ontslagen. Overigens is zij hier niet verdrietig om, want zij ont dekt al geruime tijd in verwachting te zijn en stort zich enthousiast op het vergaren van een babyuitzet. Haar werk in de kantine wordt overgenomen door een welgevormde juffrouw met hoge kookkwaliteiten. Zij weet zelfs Stan volledig van de kook te brengen. De aktiviteiten om de chaufeuses in diskrediet te brengen lopen voorspoe dig; zij worden uit de dienst genomen. De vreugde van Stan en Jack tempert echter sterk, als blijkt, dat de vrouwen bij de inspectie zijn ingedeeld. Voor het zover is raakt Stan nog in enkele ingewikkelde situaties verzeild. Ten eerste haalt hij zich de woede van de echtgenoot van Jacks vriendin op de hals, als deze hem in diens slaapkamer aantreft. Bovendien dreigt Olive haar baby in het zijspan van een motor ter wereld te brengen. Kortom, het wordt een dol verhaal. Toegang alle leeftijden. JEUGDDAMMEN Uitslagen 7 december C. Zoetelief-G. Blom 20 P Kikkert-T. Bakker 0—2 P. Witte-R. Daalder 20 C. Goslinga-P. Witte 11 R. Daalder-S. Fonds 20 H. Goslinga-R. Daalder 02 S. Fonds-P. Langeveld 02 H. de Beurs-Fr. Bos 20 C. Goslinga-H de Beurs 02 P. Langeveld-Fr. Bos 02 S. Fonds-A. Bakker 20 P. Kikkert-C. Goslinga 20 G. Blom-H. Goslinga 20 A. Bakker-P. Langeveld 02 Fr. Bos-R. Daalder 20 T. Bakker-S. Fonds 20 Fr. Bos-P. Bakker 02 P Langeveld-T. Bakker 20 C. Goslinga-C. Zoetelief 02 P. Langeveld behaalde uit de eerste 4 partijen 6 punten wat een knappe prestatie is. Ook C. Zoetelief won twee maal, wat G. Blom de eerste plaats kostte. De leiding werd weer overge nomen door H. de Beurs. P. Bakker, Fr. Bos, P. Witte blijven goed meetellen, evenals C Zoetelief. T. Bakker, R. Daalder, C. Goslinga en H. Goslinga vormen de middenmoot. Hendrik Karei Ackermans had deze ie nooit gehoord, maar de inhoud as hem voldoende bekend. Ze klopte ik met de feiten. Inderdaad kon die longe snotneus" straks als hij plechtig eed had afgelegd, de baas van zo'n ivve veteraan worden Maar bij die .achte grijnsde Hendrik Karei krach- ins zijn gouden stip op de kraag alge- leen bekend als De Stip, grimmig. Want wie „runde" de compie? Nie- land anders dan hij. En dat wisten ze [lemaal, tot de overste toe. Wanneer zo af en toe eens een nieuwe officier am, die hervormingsplannen had, je er ,de bezem wel eens door zou ha- en de adjudant weieens duidelijk 'u maken waar zijn plaats was, name- |k een heel eind beneden gezegde offi- r, dan werd zo'n gebeurtenis door Stip met schier duivelse vreugde be- 'oet. Hij kende z'n reglementen en rschriften op z'n duim en zolang zich daaraan hield kon niemand wat maken. Meestal duurde het 't lang of de hervormingsgezinde of- ier stuitte op allerlei moeilijkheden, "rnaliteiten, kreeg last met de regi- ntscommandant. Als hij dan tenslot- tot beter inzicht kwam en tot de clusie, dat hij het maar aan De Stip •est overlaten want dan liep alles ge- eerd, dan was hij een ervaring rijker, de positie van De Stip onaantast- rder dan ooit. 'O'n man als de overste, bijvoor- ld, zou dat nooit gebeuren. Die wist |t een goeie adjudant op het compies- reau met geen goud te betalen was, j hij hield Hendrik Karei in ere Die zijn kant kende de kleine hebbe- heden (en ook enkele onhebbelijkhe- van zijn chef en hield daar reke- tg mee. Met de overste achter zich hij met de andere officieren geen teite. eder jaargetijde had hij ze weer zien Kool men. de oliebollen in hun burgerpak, onwennig of met veel bravour, en hij had ze langzamerhand op maat zien snijden door ijverige sergeants en soms strenge, soms goedmoedige luitenants en kapiteins. Na twee weken wist De Stip welke elementen in de gaten ge houden moesten worden, en als 't even kon met een zacht lijntje weggewerkt. De Stip zag de compie graag net als de bedden op de kamers, allemaal één lijn, alle wolletjes zo keurig, dat je er een lineaal langs kon houden. Hij had zelfs '.maar hij gaf zich zelf toe dat het on billijk was) een geringe antipathie te gen oliebollen die langer of korter wa ren dan het gemiddelde. De Stip be schouwde het als een onvolmaaktheid in de schepping, dat de mens niet mo del gemaakt was, allemaal even lang, even dik en even breed. Het zou de intendance heel wat kosten besparen. Bij al zijn gestrengheid en stipte op vattingen was hij geen kwaaie vent. De enigen die hem niet konden uitstaan waren de lieden die zich „er onderuit probeerden te draaien" en de sympathie was wederzijds. Je kameraads het werk laten doen en je zelf drukken, dat was een doodzonde in de ogen van Hendrik Karei. Hij wist wel dat „drukken" een der eerste bekwaamheden van de mili tair moest zijn en, al werd dit niet op de theorie behandeld, ze er al heel gauw bijzondere handigheid in kregen. Wanneer hij er zo een betrapte, nam hij hem te grazen, maar in sportieve zin. De soldaat mócht zich drukken; dan moest hij nemen wat er bijstond als hij werd gesnapt. Maar je drukken ten koste van je mede-soldaten, dat was in de ogen van De Stip een onvergeeflijke zonde. Hij trok dan de lijn meteen door naar het oorlogsveld. „Je kameraads op de vijand los en jij achter een bosje!" donderde hij dan en de delinquent kon zijn vrije weekend wel schrappen. De Stip wist hierin de overste volkomen achter zich. En de jongens, van oliebol tot ouwe hap, hielden er terdege reke ning mee. Het kon welhaast met anders of een man, die zoals sergeant Broeders meer beeldend dan juist had opgemerkt, .le ven en dood van honderden soldaten in de hand hield" moest ertoe neigen een potentaat te worden, ook thuis. Zou men hem gevraagd hebben wie thuis de lakens uitdeelde, dan had hij de vrager hoogstens een verachtelijke blik waardig gekeurd Heer des huizes, hoofd des gezins, dat was Hendrik Ka- rel Ackermans. En hier stalk een nieuwe doorn in zijn vlees. In het diepst van zijn hart had hij graag een hele sectie Ackermannen ge zien, allemaal zonen, geschapen naar beeld en gelijkenis van hun vader. Daar zou hij even eer mee ingelegd hebben! Eén tenminste zou naar iBreda, zou be reiken wat de vader nimmer had kun nen bereiken; de officierssterren. Van die droom was niets terechtge komen. De enige vrucht uit zijn huwelijk met Margaretha Speelman was een dochter, de blonde Ruth. De overste, die wel eens vertrouwe lijke ogenblikken had met zijn adjudant wist van deze verstoorde droom, maar had Ackermans getroost met erop te wijzen, dat deze dochter er dan ook mocht zijn en het gemis van acht of tien zonen ruimschoots vergoedde. „En ze kan altijd nog bij de „Milva" had hij geglimlacht". Dat was een wrang grap je van de overste, want De Stip voelde altijd zijn knieën slap worden als hij het vlotte hoedje van een marva-offi- cier of de khaki rok van een milva zag. Objectief gaf hij toe dat dit vrouwvolk zijn nut had, en misschien was het nog Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in x 131,16 Of 5000,-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! wel nodig ook dat ze in uniform liepen, maar als hij ze soldaatje zag spelen, stond zijn gezicht strak, minder uit grimmigheid dan vanwege de moeite niet te lachen. En zijn Ruth.... nooit. Hij zou zich doodschamen! Veronderstel dat ze officier werd, wat kon met haar HBS, dan moest hij, adjudant-onderof ficier Ackermans H. K. nog voor zijn eigen dochter in de houding springen! Hendrik Karei zag huis en gezin zo ongeveer als de compagnie en achtte militaire tucht en discipline zeer ge schikt voor het goed laten functioneren van dit alles. Hij liet wel eens zo iets doorschemeren en dan was ieder onder de indruk. Hij deed dat altijd als Greet er niet bij was, want die zou alleen maar glimlachen. Die glimlach van haar, die hem als „jonge jongen" meteen het hart van slag had gebracht, deed het nog altijd, maar soms kon hij met gebalde vuisten staan. „Doe die grijns van je gezicht!" had hij eens woedend gebrulden toen had hij zich moeten omdraaien, want hij wist dat hij anders zelf in de lach schoot. Greet was een vlotte jonge deern ge weest, Ruth leek op haar, ze kon zwem men als de beste (en dat was wat in die tijd!) ze maakte lange tochten op haar fiets en Henk Ackermans, die van lo pen hield, kon op lange wandelingen zijn hart ophalen, want Gireet hield hem wel bij. Toen was het ongeluk gebeurd, was ze heel prozaisch van de trap gevallen en had er een stijf been van overgehou den. Ze liep nu met een wandelstok, zat meestal met haar Voet op een laag stoeltje. Toen had ze ervaren met wat voor man ze getrouwd was. Eén en al zorg was Henk voor haar geweest, in die tijd en later. De Stip wist niet dat de jongens, die hem soms zo geduldig met haar zagen gaan, alleen daarom al meer respect dan vrees voor hem had den Want er was een wonderlijke te genstelling tussen de gestrenge onder officier op het compagniesbureau en de bezorgde, geduldige man die nooit iets teveel achtte wanneer hij zijn vrouw genoegen kon doen. ,,'t Is beroerd voor Ackermans", had de overste eens gezegd, „maar het heeft hem méér mens gemaakt. Hij had aan leg voor een Pruisische drilmachine, maar nu niet meer". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3