J Plattelandsvrouwen beleefden sfeervolle adventsavond met veel zang Maskerexpositie in raadhuis van rijksscholengemeenschap Derde blad Texelse Courant, vrijdag 17 december 1971 m M.A.B.-club organiseert „Neptunes-rit" Gratis mosselen eten in ,,'t Pakhuus" Ook Vlieland wil toeristenbelasting innen via bootkaartje Gemaakt onder leiding van mevr. Boersma SPORTPROGRAMMA In een sfeervol met dennetakken en kaarsen opgeluisterde LTS-kantine hielden de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel de afgelopen dinsdag 'n muzikale adventsavond. De zaal was overvol, toen het Bejaardenkoor, dat voor deze gelegenheid was uitgenodigd, haar optreden begon met een loflied op Tcxels natuurschoon. Hoewel het po dium nauwelijks voldoende ruimte bood aan het voltallige koor en de akoestiek an de kantine voor een dergelijk root gezelschap niet ideaal bleek, werd et een succesvol optreden. Ook het overige programma bestond overwe- ;end uit zang. Na de bejaarden ver- icheen op het toneel mevrouw Mienes- iregman uit Langedijk. Zichzelf bege leidend op gitaar zong zij enkele Oud- Hollandse kerstliedjes. Mevrouw Mienes, die zich voorstelde als een huisvrouw met zingen als hob- (y ontpopte zich als een gezellige praatster. De onderbrekingen tussen le liedjes vulde zij op met spontaan vertellen over de meest uiteenlopende zaken, op een wijze die velen aansprak, daar repertoire bestond voor de pauze jit vrolijke, merendeels onbekende kerstliederen. Bij bekende wijsjes als Er is een Kindere geboren op aard" n .Herders, Hij is geboren" zong het publiek uit volle borst mee. Na de pauze met koffie en kerst- cransjes beklom het Bejaardenkoor op nieuw het podium en bracht naast en- cele liedjes met door Texelse bejaarden ;eschreven tekst, waarvan vooral „Wij even vrij, we leven blij" van J. Beum- ces gaaf dooiikwam, maakte ook het neerstemmige lied „De Molenaar" veel ndruk. Het Bejaardenkoor heeft een jpmerkelijk snelle groei doorgemaakt. Bij de oprichting in januari van dit aar telde het koor 17 leden, momen- ,eel verschijnt op de wekelijkse repe- ities in de Landbouwschool meer dan iet dubbele aantal. Een stuwende tracht is dirigent Jac. Hooy, die niet illeen de toon aangeeft maar ook be- ;eleidt op de piano. Voor de tweede keer trad hierna me- rouw Mienes op. Zij stapte van het eerst repertoire af en zong een reeks 'ïedjes die haar in het hoofd opkwa- nen. Het werd een veelzijdig en af- visselend uurtje met Joodse volkszang, Amerikaanse negro-spirituals en zelfs ;en vaderlands protestlied. Westfries lijflied Heel komisch was de toegift; het lijf- lied van de vroegere Langedijkse kool planters, in het Westfries gezongen. Hoewel de begeleiding niet altijd even zuiver klonk de gitaar had een in grijpende reparatie minder goed door staan, vertelde mevrouw Mienes en oök haar zang niet volmaakt was, zorg de zij beslist voor een boeiend en ge zellig programma. De avond werd besloten met een slot woord door voorzitster mej. T. Brands. Zij dankte mevrouw Mienes-Bregman en het bejaardenkoor, waarbij de voor zitter van de zangvereniging, de heer J. Gomes een geschenk onder couvert werd aangeboden, ter versterking van de kas. Ook werd een ogenblik stilgestaan bij het leed en de oorlogen in vele de len van de wereld. Mej. Brands stelde, dat het nuttig is, aan de vooravond van het kerstfeest eens te beseffen hoe be voorrecht men is, Kerstmis in werkelij ke vrede en welvaart te kunnen vie ren. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat de jaarvergadering van de platte landsvrouwen afdeling Texel op 18 ja nuari gehouden zal worden. Het wordt een avond in Noorse stijl met zang en dans. Reeds zijn diverse dames al met de voorbereiding bezig. Zaterdagavond a.s. wordt de langza merhand traditie wordende, laatste rit van het jaar van de Texelse M.A.B.- club gereden. De rit werd voorheen meestal in het laatste weekend voor de jaarwisseling gehouden, maar moest in verband met het precies in het weekend vallen van zowel de kerst- als nieuw jaarsdagen vervroegd worden. Dit jaar zal de tocht in het teken van de zee staan De legendarische zeegod Neptu- nis zal zelfs hoogstpersoonlijk ten tone le verschijnen, om de prijzen uit te rei ken en de deelnemers toe te spreken. Tijdens de rit wordt een autoquiz ge houden. Iedere inschrijver ontvangt hiervoor een soort totoformuliertje. Ook wordt aan het eindpunt, het Ha venrestaurant op 't Horntje, weer een hapje geserveerd. De start is op het Wezenland om half negen 's avonds. De inschrijving begint al om 8 uur en de deelnemers worden verzocht tijdig aanwezig te zijn, om vertraging op het tijdschema zoveel mogelijk te beperken. Bovendien weet de organisatie graag hoeveel per sonen er mee doen, met het oog op de akkommodatie van het restaurant aan de finish. Aan de „Neptunesrit" kunnen zowel leden als niet-leden deelnemen met auto, motor of bromfiets. Verwacht wordt, dat de opkomst groot zal zijn, omdat de puzzelritten in de afgelopen jaren ook zeer in trek waren. OUDESCHILD Wie mosselen wil eten tkan maandagavond a.s., vanaf 20.30 uur terecht in ,,'t Pakhuis" op de haven van Oudeschild. Daar worden dan gratis mosselen geserveerd. Dit ge nereuze aanbod is mogelijk geworden door de goede relaties die de heer C. Grootjen, eigenaar-exploitant van ,,'t Pakhuus", onderhoudt met de Zeeuwse mosselvissers die wekelijks de haven van Oudeschild aandoen. De schippers van de BRU 17 en BRU 19 zorgen er voor dat de mosselen worden aange voerd en dat ze op Zeeuws-vakkundige wijze worden bereid. Het is de bedoe ling van de heer Grootjen door dit gratis aanbod de nog bij velen levende afkeer van mosselen te helpen overwin nen. Hij wordt niet alleen door idealis me gedreven. Het is de bedoeling na derhand regelmatig mosselgerechten te serveren, bijvoorbeeld eens per maand, maar dan zal men uiteraard wel moe ten betalen. Na Terschelling wil men nu ook op Vlieland de toeristenbelasting via het bootkaartje gaan innen. B. en W. van Vlieland hebben inmiddels een derge lijk voorstel aan de raad gedaan. Woensdag a.s. valt de beslissing. Even als op Terschelling zal het belastingta rief ƒ2,50 bedragen per verblijf op het eiland. Kinderen van 4 tot en met 9 jaar be talen ƒ1,25 en mensen die deel uitma lken van een groep zijn 50 cent ver schuldigd. B. en W. verwachten wel enige tegenkanting tegen deze maatre gel maar veronderstellen dat het wel zal wennen. De mogelijkheid om in be paalde gevallen aan onbillijkheden te gemoet te komen blijft ter beoordeling aan B. en W. Dc Vlielandsc raad is ook voorgesteld te stoppen van de gastenstatistiek. De bezwaren tegen de gastenstatistiek zijn de onvolledigheid en daardoor dc onbe trouwbaarheid, de moeilijke en deson- danks toch weinig effektieve controle en de rompslomp en kosten rond inle vering en verwerking. Voor het te voeren recreatiebeleid zijn betere gegevens nodig die op en quêtebasis verzameld dienen te worden. Het was de Vereniging van Nederland se Gemeenten die te kennen had gege ven de werkzaamheden met betrekking tot de verwerking van de gastenstati- stiekformulieren te willen beëindigen. In welke vorm een eventuele andere en sterk vereenvoudigde statistiek zal worden bijgehouden is nog met bekend. In Callantsoog, Schoorl en Den Helder is inmiddels ook met de gastenstatistiek gestopt. B. en W. van Texel beraden er zich nog over. De expositieruimte in het gemeente huis en ook de gehele gang in de sou- terrainverdicping zijn momenteel be hangen met maskers. Het zijn creaties van leerlingen van de Rijksscholenge meenschap, gemaakt tijdens de weke lijkse handvaardigheidlessen o.l.v. me vrouw Boersma. Dat de leerlingen pro- duktief zijn, blijkt uit de grote hoeveel heid geëxposeerde maskers. De arti stieke talenten lopen nogal wat uiteen, wat overigens niet het belangrijkste is. Handvaardigheid heeft voornamelijk tot doel, de mogelijkheden van het creatief bezig zijn uit te proberen. De maskers zijn onderverdeeld in groepen van jon gens en meisjes, waarbij de klas ver meld wordt. Een duidelijk onderscheid in leeftijd is echter nauwelijks merkbaar. We za gen maskers, die sterk doen denlken aan Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse 'kunst en ook mombakkesen die op het carna val geïnspireerd zijn. Een enkele kop vertoont duidelijk expressieve gelaats uitdrukkingen. We herkenden in een vaalgroen masker een tandeloos oudje en kwamen ook enkele grijnzende gri massen en een opgeblazen kikker tegen. Leuk zijn de kleurige maskers; zelfs een vormeloze grim wordt door de fraaie beschildering nog zeer geslaagd. Er hangen echter ook verschillende maskers, die eruit zien, alsof zij aan vankelijk mislukte en verfrommelde probeersels zijn, die per ongeluk op de tentoonstelling terecht kwamen. De maskers werden gemaakt van ge woon krantenpapier. Eerst wordt van proppen een model vervaardigd, dat met een dunne laag lijm bestreken wordt, waarop een laag papier wordt aangebracht. Over deze laag wordt weer lijm gesmeerd en papier geplakt, tot een dikte van enkele millimeters. Het model wordt na droging verwijderd en de binnenzijde met pakpapier be kleed. Voor de buitenkant wordt toilet papier gebruikt, dat de juiste structuur aan het uiterlijk toevoegd. Zij worden beschilderd met een mengsel van alcasit en poederverf, waardoor ze watervast worden. Een enkel masker wordt ook nog van vernis voorzien, wat een aardig effekt geeft. Het werken met kranten papier hebben de scholieren inmiddels voldoende uitgediept. Zij houden zich momenteel bezig met papiermaché en andere materialen als draad en weef sels; de resultaten daarvan hopen zij t.z.t. ook te tonen. De expositie in het raadhuis, die een aardig beeld van de handvaardige akti- viteiten bij de Rijksscholengemeenschap geeft, is opengesteld op de kantooruren van het gemeentehuis en blijft tot 4 januari. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS feATERDAG 18 DECEMBER jUdoling Noordholland Meervogels Z-Oosterend Z, 14.30 u. funioren Texel-WGW 2, 14.30 uur Oosterend-Kaag vogels, 14.30 uur Callantsoog-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) ^dsuiranten Zeemacht b-Cocksdorp a, 14.30 uur Breez. Boys a-De Koog a, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Tex. Boys a-Watervogels d, 14.30 u. Helder g-Oosterend b, 13.15 uur HCSC d-ZDHa, 13.15 uur Texel b-HCSC c, 14.30 uur WGW g-Tex. Boys c, 14.30 uur Oosterend c-Texel d, 13 15 uur Tex. Boys b-Texel c, 13.15 uur lupillen Ifdeling A ZDH a-Oosterend a, 15.00 uur Cocksdorp a-Tex. Boys a, 14.30 uur Jfdeling B ZDH b-Cocksdorp b, 14.15 uur Tex. Boys c-De Koog b, 12.00 uur Oosterend c-Oosterend b, Iondag 19 december lc klasse B K.N.V.B. De Valken-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) fdeling Noordholland Oosterend-Wiron, 14.30 uur Tex. Boys-Hugo Boys, 14.30 uur Dirkshorn-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Cocksdorp-Zaanse Boys, 14.00 uur Texel 2-Geelzwart 2, 14.30 uur BKC 3-Texel 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Vesdo 3-ZDH 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) WGW 5-Tex. Boys 2, 14.30 uur Oosterend 2-ZAJP 6, 12.15 uur Kaagvogels 4-Oosterend 3, 14.30 u. (vertrek boot 13.00 uur) a Texel 4-Schagen 6, 14.30 uur Oudesluis 4-Texel 5, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) De Koog 2-Kaagvogels 5, 14.30 uur Succes 5-ZDH 3, 14.00 uur pnioren Tex Boys-ZAP 2, 12.15 uur Cocksdorp-W.Waard, 12.15 uur ^spiranten Oosterend a-Zeemacht a, 10.30 uur Texel a-Geelzwart a, 12.15 uur (JV1EN REIZEN Jterdag 18 december ZDH jun. en De Koog a. Indag 19 december ZDH i, ZDH 2 en Oosterend 3. Texel 3 en Texel 5. Texel 1 aparte bus. EDEDELINGEN 5.V. Texel de teleurstellende nederlaag van t eerste tegen „Spirit" gaat Texel waarschijnlijk met invallers voor Jan van Bennekom, B. Vonk en Wim Koorn naar „De Valken", ook een kandidaat voor de rode lantaarn. Vooral op Arie Zijm en Wim Blom wordt gerekend in deze wedstrijd. Al met al wel een zeer moeilijke opgaaf. Maar probeer er het beste van te maken. Texel 2 kan tegen Geelzwart 2 een puntje veroveren. Texel 3 gaat naar het sterke BKC 3, mogelijk wordt het een gelijk spel. Texel 4 moet als het mee wil blijven draaien in de bovenste helft, winnen van Schagen 6 en met aller inzet is dat mogelijk. Texel 5 gaat naar het sterke Oude sluis 4, een hele opgaaf. De junioren moeten oppassen tegen WGW. Texel adspiranten a krijgen het ook al heel moeilijk tegen Geelzwart. Een gelijk spelletje zit er misschien wel in. Adspiranten b krijgt HCSC e op be zoek, een moeilijk karwei. Adspiranten c gaat naar Tex. Boys b, de koplopêr. Met aller inzet is er toch een goed resultaat mogelijk. Adspiranten d zal een warme ont vangst krijgen bij Oosterend c. De pupillen zijn vrij. Tot 5 februari spelen alleen het le, 2e en 3e, ijs en weder dienende, nog voor de competitie, de andere elftallen liggen stil. Om in conditie te blijven verwachten we alle spelers wel op de trainingen, die gewoon door gaan. Ten C. TOTONIEUWS S.V. TEXEL Toto 23 en 24 moeten inplaats van op donderdag, woensdag 22 en 29 decem ber worden ingeleverd, dit i.v.m. Kerst mis en nieuwjaar. JJC. S.V. Oosterend Zaterdag spelen de senioren de zeer belangrijke wedstrijd tegen mede-kop loper Meervogels Z. Om 2.30 uur wordt er in Zaandam aangetreden en we ho pen dat ieder, met een volledige inzet, voor de punten strijdt, zodat die mee naar huis komen. Scheidsrechter is C. Leegwater. De junioren krijgen ook een zware kluif, want om 2.30 uur komt koploper Kaagvogels op bezoek, een nog onge slagen ploeg. Probeer er met volledige inzet een puntje uit te slepen. Scheids rechter is A. C. Jonker. Adspiranten b gaat met de boot van 12.00 uur naar Den Helder, waar om 1.15 uur tegen Helder g wordt gespeeld, wat opnieuw een zege kan betekenen. Scheidsrechter is H. v. d. Akker. Adspiranten c spellen om 1.15 uur thuis o.l.v. H. J. Arnout tegen Texel d en ook hier liggen winstkansen. Voor pupillen, zie programma elders in dit blad. Voor opstellingen zie het kastje. Zondag speelt het eerste om 2.30 uur thuis tegen Wiron, waarvan uit kans loos verloren werd. Het zal ook nu wel weer moeilijk worden, maar hopelijk is iedereen fit, zodat op een gunstig resul taat gehoopt mag worden. Scheidsrech ter is G. A. J. van Hees. Het tweede speelt ook thuis en zal om 12.15 uur proberen tegen ZAP 6 re vanche te nemen voor de nederlaag, die aan het begin van de competitie werd geleden. Scheidsrechter is G. J. Ter- windt. Het derde gaat uit naar Kaagvogels 4, wat opnieuw een zware opgave wordt. Aanvang 2.30 uur. Boot 1 uur. Scheidsrechter is Th. Rood. Adspiranten a tenslotte spelen ook thuis en wel om 10.30 uur tegen Zee macht a, wat ook een moeilijke tegen stander is, in een prima conditie. Scheidsrechter is S. C. Volder. Alle elftallen veel succes. Zaterdagavond om half negen vindt in de kantine de trekking plaats van de SVO-loterij. We willen de leden er nog even op wijzen, dat de boekjes uiterlijk vrijdagavond moeten worden ingele verd. P.K. Z.D.H. Zondag gaat het eerste naar Dirks- horn. Het zal oppassen zijn tegen deze wisselvallige ploeg, maar toch moet het mogelijk zijn beide punten te ver overen. Scheidsrechter is J. Engeringh. Doordat er met nog twee elftallen samen gereisd wordt zal slechts een beperkt aantal supporters meegenomen kunnen worden. ZDH 2 gaat zondag naar mede-degra datiekandidaat Vesdo 3. Alleen met 'n overwinning kan men uit de gevaarlij ke hoek komen. Scheidsrechter is J. Kamans. ZDH 3 gaat ook uit, nl. met de boot van 13.00 uur naar Succes 5. Beide pun- ten zullen waarschijnlijk binnengehaald worden. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Scheidsrechter is T. Bakker. De junioren spelen zaterdag o.l.v. W. Hoogendijk in Callantsoog tegen Cal lantsoog. Er zal nu toch weer eens ge wonnen moeten worden. De adspiranten gaan met de boot van 12.00 uur naar HCSC d. Een lastige te genstander, waarvan alleen, met tot de laatste minuut een volledige inzet mis schien nog een puntje verschalkt kan worden. Tijdens de kerstdagen en het week end van 1 en 2 januari zijn alle elftal len vrij. Daarna speelt alleen het eerste; de overige eftallen komen in het week end van 5 en 6 februari weer in het veld. Blijf wel trainen. De P, Tex. Boys Dit wedkend komen alle elftallen nog een keer in aktie. Voor het eerste wordt half januari de competitie weer vervolgd en voor de overige elftallen begin februari. De training gaat nor maal door. Zaterdag spelen op eigen terrein de adspiranten a tegen Watervogels d, aanvang half drie en de adspiranten b om kwart over één tegen Texel c. De adspiranten c gaan met de boot van 1 uur (verzamelen half een) naar Den Helder voor de wedstrijd tegen WGW g. Zondag op het Boys-veld om kwart over twaalf de junioren tegen ZAP 2 en om half drie komt voor het eerste Hugo Boys op bezoek. Het is weer een tegenstander uit de kopgroep. Als er met dezelfde inzet wordt gevoetbald als in de laatste wedstrijd dan kunnen we weer een goede wedstrijd tegemoet zien Het tweede heeft weer een uitwed strijd. Om half drie wordt in Den Hel der gespeeld tegen WGW 5. Vertrek boot 1 uur. Succes allemaal. A.W. S.V. De Koog Breezand Boys a-De Koog a, aanvang 2.30 uur. Boot 1 uur. Dit is de laatste wedstrijd voor de winterstop. In febru ari gaan we weer verder. Een overwin ning zit er in, maar onderschat de te genstander niet. Pupillen b speelt om 12 00 uur in Den Burg tegen Tex. Boys c. Doe jullie best jongens voor een zo goed mogelijk re sultaat. Dit is ook voor jullie voorlopig de laatste wedstrijd. De Koog 1 en adspiranten b zijn vrij. De Koog 2 gaat naar Kaagvogels 5. Na de twee laatste teleurstellende ne derlagen rekenen we toch op een vol ledige inzet voor een goed resultaat. Kaagvogels is sterk, maar toch kan het. Volleybal. Programma vrijdag 17 de cember: 19.40 uur: Tevoko-De Koog (he ren). Géén damesvolleybal. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 december 1971 P. Kooiman-P. Bakelaar 20 C. Dijker-G. Dros 2—0 J. Hooijberg-C. v. d. Werf 20 J. Schoo-G. Blom 20 G. J. van Es-P. Jansen 02 J. P Hooijberg-C. Vmke 02 W. Stam-H. Jonker 02 D. v. d. Werf-A. Kikkert 20 J. A. vd. Slikke-J. v. Heerwaarden 02 C. Groenhof-J. Vinke 02 W. Bakker-B. Duin 02 De spanning is helemaal terug aan de kop. P. Kooiman versloeg in een fraaie partij P. Bakelaar, terwijl C. Dijker en J. Hooijberg resp. wonnen van G. Dros en C. v. d. Werf. P. Bakelaar en C. Dij ker staan daardoor gelijk op kop, op 1 punt gevolgd door P. Kooiman en op 2 punten door J. Hooijberg. De jeugd be gint ook steeds beter te spelen. Gerrit Blom en Gerard van Es boden lang goede tegenstand. Arie Kikkert had in de beginfase tegen D. v. d. Werf een stuk meer, maar werd later verrast door een damzet. Henk Jonker won ook Keurig een stuk en W. Stam moest on danks sterk proberen de winst aan Henk Jonker laten. De overwinning van Bert Duin op W. Bakker gaf blijk van opkomende klasse Joost Hooijberg ver loor weliswaar van C. Vinke, maar ook hij kan terugzien op een behoorlijke partij. De toenemende kracht van de jeugdspelers is een verheugende ont wikkeling. Zondag a.s. speelt Texel een uitwed strijd tegen DOK, boot 11.00 uur. SCHAKEN Uitslagen P. Eelman-G. v. d Hoek %-% J. Hoogerheide-D. Veltkamp 10 F. Blom-A. C Bakker 01 J. Piersma-F. Eijgenraam 10 H. Goslinga-A. Terpstra 01 H. van Daalen-H. Goslinga 10 Witspeler P. Eelman leek aanvanke lijk op winst af te gaan, maar na een fout kwam tenslotte remise tot stand. D. Veltkamp verdedigde goed, maar het sterke spel van J. Hoogerheide was toch doorslaggevend F. Blom opereerde met een zwak centrum en ging lang zaam ten onder Zijn spel gaat echter elke partij beter worden. F. Eijgenraam was na een gelijke strijd in de eindfase minder attent en dat betekende de winst voor J. Piersma. H. van Daalen won de afgebroken partij tegen H. Gos linga. De stand bij de schakers is nu: gesp. pnt. 1. J. Hoogerheide 8 6 Vz 2. A. C. Bakker 7 6 3. A. Terpstra 9 6 4. J. Piersma 9 5% 5. C. Joustra 6 5 6. P. Eelman 8 -3% 7. H. van Daalen 6 3 8. F. Eijgenraam 5 2 9. G v. d. Hoek 5 IV2 10. M. Brons 5 1 11. D. Veltkamp 7 1 12. H. Goslinga 3 0 13 F. Blom 4 0 JEUGDSCHAKEN Uitslagen 7 december P. Brons-W. Brons 10 P. Bakker-J. Hooijberg 01 H. Goslinga-P. Witte 01 R. Daalder-T. Bakker 10 P. Witte-C. Zoetelief 0—1 C Zoetelief gaat geducht meetellen al heeft hij nog te weinig partijen ge speeld. JEUGDTRAINING VOLLEYBAL De jeugd van 13 tot 16 jaar wordt nogmaals op dc mogelijkheid gewezen gedurende de maand december een gra tis volleybaltraining te volgen. Deze wordt gegeven op donderdagavond van zeven tot acht uur in de Burgemeester De Koning-hal. Bij voldoende belang stelling kan met ingang van januari een jeugdtraining worden ingesteld. Wedstrijdprogramma Zaterdag 18 december Dames promotieklasse 18.00 uur Rapide-Tevoko 1 Heren promotieklasse 18.00 uur Rapide-Tevoko 1 Uitslagen Dames. Seahawks 2-Tevoko 2 31 Heren: Time Out-Tevoko 1 23 Heren: WSOV-Tevoko 2 13

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5