Verdubbeling toeristenbelasting om winterseizoen te bevorderen Niet nog meer drukte in winterhalfjaar „Het zijn holle frasen meer financiering als er komt niet J. WEIJDT IN ALGEMENE BESCHOUWING: Vuilniszakken duurder maken m m m mi m Menige exploitant nu al overbelast Gemeenschapsleven ook bedreigd J. J. Westdorp en beleidsnota van over investeringsprogramma B en W: Damprobleem ft 'm 1 S üf i§ J§ iü m S i iÜl jüi 1 HH ÉH 0 H li .JÉ Kerstzangavond in Oosterend Adventsavond in De Waal Kerstfeest van Hervormde Zusterkring Kerstzangdienst in Den Burg „Situatie vervult ons met aanhoudende zorg..." Texels Belang vindt dat het toerisme i vóór- en naseizoen moet worden be- orderd door het geven van een extra ubsidie aan de VVV, speciaal bestemd oor het voeren van een reklamecam- agne voor vóór- en naseizoen. Tevens al een begin moeten worden gemaakt iet het stichten van slechtweerrecrea- emogelijkhcden. Het wordt nodig ge- cht ter zake een onderzoek te laten in- tellen door het Research Instituut voor 'oerisme te Breda. De kosten daarvan die van de extra VW subsidie zul- n moeten worden gedekt door de toe- istenbelasting met een kwartje per jacht te verhogen.Het was de heer L. J. öl Veijdt die het bovenstaande dinsdag- vond, mede namens zijn fraktie, naar oren bracht in zijn algemene beschou- ing van de gemeentebegroting 1972. De kosten van het genoemde onder- aex en die van de extra subsidie wor- en geraamd op ƒ100.000,Het kwart extra toeristenbelasting zou 400.000,opleveren. Het resterende edrag van drie ton moet worden gere- ïrveerd voor slechtweerakkommodatie; et onderzoek van het Research Insti- eJ jut zal moeten uitwijzen wat de meest doelmatige bestemming van dit geld is. Niet enthousiast De heer Weijdt toonde zich over de egroting als geheel met bijzonder ent- ousiast. Slechts de bestaande voorzie ingen worden geconsolideerd en de Liimte voor verdere uitbouw van het oorzieningenpeil voor bevolking en leristen is zeer beperkt. Het had de raktie derhalve verbaasd dat geen oorstellen tot belastingverhoging of tot erhoging van tarieven voor verleende "H iensten worden gedaan. Het nadelig ildo van bijv. de markt (ƒ16.000,of wel ƒ320,per marktdag) werd ex- eem hoog genoemd. De waarde van de ïarkt voor de Texelse gemeenschap is ering geworden en omdat er weinig ammeren meer worden verhandeld, erd ook de toeristische waarde nihil Ieacht. Texels Belang vindt dat de ïarkt weer aantrekkelijk moet worden 'a emaakt, met name in het voorseizoen oor het verstrekken van een vergoe- ing aan de boeren die hieraan hun me- |l ewerking willen geven, maar deze kos- ïn zouden dan wel door de toeristen- elasting gedekt moeten worden. Het illege werd gevraagd zo spoedig moge- in jk met een dergelijk voorstel te ko len. '/yJ6 0 22 - 18 15 - 10 10-4 4 x 24 29 x 49 49 x 19 13 x 22 L. 1- WEIJDT: kwartje erbij op de gezinsbudgetten van onderge schikte betekenis werd geacht. Deze maatregel betekent een meeropbrengst van ƒ30.000,Gevraagd werd met een dergelijk voorstel te komen, De subsidiekosten van de muziek school werden zeer hoog geacht. ,,Ons inziens kan bij de huidige kosten niet langer worden verlangd dat op kosten die grotendeels door de gemeenschap worden gedragen een uitgebreide mu ziekopleiding wordt gegeven. Met de kosten van het elementaire muziekon derwijs kunnen wij ons verenigen maar de kosten van het voortgezet onderwijs zijn voor ons moeilijk aanvaardbaar. Wij nodigen u daarom uit de raad bij afzonderlijke nota in de eerstkomende maanden nader te informeren waarbij wij het op prijs zouden stellen indien vergelijkende cijfers van andere mu ziekscholen in het land zouden worden overgelegd". Vliegveld Ernstige bezwaren bestaan tegen de ho ge bedragen die de gemeente op het vliegveld Texel moet toeleggen. „Wij Elke zaterdagmiddag om 3 uur bij „Dennenoord" zien deze bijdrage in het tekort vrijwel uitsluitend als een bijdrage aan die genen welke zich een eigen vliegtuig kunnen permitteren. Aan subsidiëring van deze categorie hebben wij geen en kele behoefte". Waaraan werd toege voegd dat de aktiviteiten van de zweef- vliegclub en d^ parachutisten hierbij niet in het geding worden geacht. Zelfs bij het uitvallen van de bootverbinding is het vliegveld voor het contact met het vasteland van weinig betekenis meer, gezien de mogelijkheid om van helicopters gebruik te maken. Als het geld zou worden besteed aan bijv. het watertoerisme, waar een veel groter deel van de bevolking bij betrokken is, zou dat veel zinvoller zijn. De heer Weijdt kondigde aan dat zijn fraktie zich zou uitspreken tegen iedere verho ging van de uitgavenpost ten behoeve van het vliegveld Texel. Onvolledig Sepers-rapport Wat het toerisme betreft een der belangrijkste inkomstenbronnen en van groot belang voor de werkgelegenheid werd opgemerkt dat de commissie JSepers tot spoed moet worden ge maand bij het uitbrengen van haar vol ledige rapport. Dit rapport, zo ver wachtte de Texels Belang-fraktie, zal bij voorbaat onvoldoende volledig zijn en om er een beleid op te kunnen ba seren aangezien de wensen van de be volking en de toeriht niet in aanmerking worden genomen hetgeen fundamenteel onjuist werd genoemd. Naast het rapport Sepers zal rapport moeten worden uitgebracht door het Research Instituut voor Toerisme te Breda. Dit alles zal echter weinig zin hebben als van Texel een landschaps reservaat wordt gemaakt. „Plannen daarvoor zijn zoals uit publicaties en tv- mededelingen blijkt buiten de gemeen teraad van Texel om in voorbereiding. Wij vrezen dat door dergelijke bemoei ingen van buitenaf die zeer ingrijpend kunnen zijn ernstige belemmeringen voor ons eiland zullen optreden die de ontwikkeling van onder meer het toe risme zullen tegenhouden. Indien niet tijdig wordt geageerd zullen gemeente bestuur noch inwoners inspraak ver werven". Gevaarlijk instrument Tenslotte wees de heer Weijdt op het -grote belang van een deugdelijke gas- tenstatistiek. „Het in stand houden van een gastenstatistiek die als basis voor de beleidslijn in deze moet kunnen die nen achten wij een vereiste, immers wanneer deze statistiek onvolledig en misschien door haar onvolledigheid een onjuist beeld geeft is het een gevaar lijk instrument geworden". OOSTEREND Zaterdagavond 18 december wordt in de N.H. Kerk te Oos. terend een kerstzangavond gehouden, georganiseerd door de plaatstelijke mu ziek- en zangverenigingen. „Excelsior" zal o.l.v. de heer A. Kuik de samenzang begeleiden. Het Chr. gemengde zang koor Soli Deo Gloria o.l.v. de heer C. Bremer en het Chr. Mannenkoor o.l.v. de heer Kuik zullen enkele liederen zingen. Door de organiserende vereni gingen is ds. J. de Gier verzocht een korte meditatie te houden terwijl pastor Los uit De Cocksdorp is gevraagd de liturgie te verzorgen. Uit het boven staande blijkt reeds dat sprake is van een interkerkelijke zangdienst, ieder is daarbij welkom. Begonnen wordt om half negen. DE WAAL Dinsdagavond a.s., aan vang 20.00 uur,wordt in de kerkekamer van de N.H. kerk te De Waal een ad- ven tsbij eenkomst gehouden. Ieder is welkom. OUDESCHILD Dinsdagavond 21 december, aanvang 8 uur, viert de Hervormde zusterkring van Oudeschild kerstfeest. Ieder die er bij wil zijn is welkom in de pastorie. Het gesproken woord in de kerst zangdienst te Den Burg op maandag 20 december wordt verzorgd door pastor J. G. J. van Schie (begroeting), ds. R. Kuitse (toespraak), ds. J. Mulder (schriftlezing) en ds. H. J. Douwes (slui ting). De samenkomst wordt, zoals eer der gemeld, gehouden in de R.K. kerk. De muzieik wordt verzorgd door het Kon. Texels anfarekorps-D.E.K. o.l.v. de heer P. Heertjes. Met de koorzang heeft zich het R.K dameskoor o.l.v. zr. Rood belast. De kollekte na afloop is bestemd voor Solidaridad, het medisch sociaal en economisch opbouwwerk in Zuid-Amerika. Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) heeft tegen één onderdeel van de beleidsnota van B. en YV. bedenkingen, n.l. tegen het voornemen om het wintertoerisme te bevorderen. Dinsdagavond bleek dat toen zij zich in de raadsvergadering als tegenstandster van bevordering van toe risme in het winterhalfjaar liet kennen, zich daarbij het lot aantrekkend van de exploitanten, die „kapot" dreigen te gaan aan de voortdurende toeristen- drukte na een toch al drukke zomer periode. „Een goed bezet zomerhalfjaar is voor velen op Texel een zegen", aldus mej. Luijsterburg. „De activiteiten en topin- spannmgen concentreren zich dan in de tijd tussen Pasen en eind herfstvakantie. Maar dan moet het met de grote gas- tenstroom ook uit zijn, want anders gaan de mensen eraan kapot". Mej. Luijsterburg zei met nadruk daarbij niet te doelen op enkele grotere horeca- en andere bedrijven, die wat hun capaciteit betreft zo groot zijn, dat zij vast perso neel in dienst hebben en met de vakan ties kunnen rouleren. Laatste krachten „Voor hén zijn de weinige winter- gasten, waardoor zij draaiende kunnen Me/. A. G. LUIJSTERBURG te zware belasting Duurzame vuilniszakken De kosten van de reinigingsdienst orden nu voor 60ü/o door de inkomsten jedekt. Texels Belang wil dit percen- ige verhogen door het tarief per vuil- iszak met 15 cent te verhogen. De zak en zouden dan 60 cent kosten hetgeen De heer C. Dijker uit 't Noorden eeft in zijn reeds lange,succesvolle car- ière op damgebied zich ook verdien- telijk gemaakt met het op schrift zet- ?n van damproblemen. In samenwerking met de damclub morden er in de komende tijd enkele eplaatst. Wanneer er belangstelling oor is, zal er over enige tijd een wed- trijd aan verbonden worden. Het onderstaande probleem is be- ekkelijk eenvoudig, maar toch inte- ?ssant. Getoond wordt hoe de meer- lagregel gebruikt wordt. Oplossing ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 december op om 8.43 uur n gaat onder om 16.29 uur, 22 december op m 8.46 uur en onder om 16.31 uur. Maan: 17 dec. N.M.; 25 dec. EK. Hoog water ter rede van Oudeschild: dcc. 7.48 en 20.05; 18 dec. 8.29 en 20.46; dec 9 08 en'21.30; 20 dec. 9.48 en 22.16; dec. 10.28 cn 22.59; 22 dec. 11.05 en 23.40;. dec. 11.41 en 24 dec. 0 18 cn 12.15; dec. 0.55 en 12.50. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- r hoog water. „Dc situatie waarin de gemeente ver keert, vervult ons met aanhoudende zorg", aldus de heer J. J. Westdorp op troonrede-achtige wijze in de, mede na mens zijn fraktiegenoten uitgesproken algemene beschouwing bij de begroting van 1972. De heer Westdorp, die in de zelfde beschouwing ook de beleidslijnen van B. en W. en het investeringsplan betrok, zei het een wonderlijke zaak te vinden, dat de kapitaalslasten van de nog niet goedgekeurde investeringen niet in de begroting worden opgenomen. Als dat wel de gewoonte zou zijn, zou de begroting bij lange na niet sluitend zijn, maar wel een beter beeld geven van de situatie waarin de gemeente verkeert. „De raad bepaalt toch niet voor niets, dat een object, wat dat ook moge zijn, geraamd en opgevoerd moet worden. Daarmee te kennen gevend, dat het be slist noodzakelijk is dat het gereali seerd wordt. Als we nu de kapitaals- lasten van de aangenomen plannen niet in de begroting opnemen, dan is dit in feite een miskenning van onze eigen besluiten". De raad heeft tot en met 1971 objek- ten goedgekeurd met kapitaalslasten van ƒ290 000,die tot op heden niet zijn goedgekeurd, daarbij komt het in vesteringsplan van ƒ156.000,totaal ƒ378.500,aan kapitaalslasten. De heer Westdorp verwees naar de opmerking van B. en W. aan het slot van de beleids nota waarin wordt gesteld dat aanspraak mag worden .gemaakt op een extra uit kering uit het gemeentefonds en hij in formeerde of reeds een verfijningsrege ling voor de recreatiegemeenten in aan tocht is. Hij geloofde er niet zo erg in J. J. WESTDORP: achterstand steeds groter en vond dus dat er meer dekkingsmid delen moesten komen om het „tekort" op te heffen. In de begroting zou tot uit drukking moeten komen, welke de kos ten zijn die door het toerisme worden veroorzaakt. „Wij hebben in de loop der jaren grote bedragen uitgegeven in deze sector ten koste van de algemene voor zieningen De periode van opbouw is voorbij; het toerisme is gesetteled Het moet nu rechtvaardig worden genoemd als de zwijgende meerderheid van onze gemeente bevrijd wordt van de zware lasten ten behoeve van het toerisme en meer toekomt aan haar voorzieningen". De heer Westdorp constateerde, dat sinds 1964 een achterstand van 6,5 mil. joen is ontstaan. Als geen maatregelen worden genomen, zag hij van de beleids nota weinig verwerkelijkt worden. Noodgedwongen zal men dan achter de feiten moeten aanhobbelen; wat inves teren betreft kan er geen beleid ge voerd worden. Achterstand De heer Westdorp betoogde, dat als geen middelen worden gevonden om in vesteringsprogramma en beleidsnota te financieren deze twee holle frasen zijn. „Dit is verlakkerij van de bevolking". Aan het eind van zijn beschouwing her innerde de heer Westdorp aan de moti vering ,die de heer J. Zuidewind bij de wethoudersverkiezing uitte als recht vaardiging van zijn stem aan een twee de Texels Belang-candidaat. Hij zei: Ik begrijp de aanspraken van het Pakt, maar ik voorzie dan een grote mate van niet-eenstemmigheid in het college van B en W". De heer Westdorp consta teerde dat het wat de eenstemmigheid betreft in geen enkel college zo moeilijk is geweest als in het huidige. „Waar gaan wij naartoe als de raadsleden in beroep gaan als zij hun zin niet krij gen?" Tenslotte constateerde de Pakt frak- tieleider, dat men het op Texel nog lang niet eens is wat betreft de ontwik keling van de recreatie in de toekomst. „Waar ligt de grens van onze opname capaciteit? Vast staat dat wij ons ernstig moeten beraden over deze zaken. Van essentieel belang zal zijn of er een sa menwerking in groot verband tot stand zal komen". De heer Westdorp gaf de raad in over weging Ket investeringsplan en de be leidsnota aan te houden en in overleg met de raad tot een nieuwe opstelling te komen, die kan beantwoorden aan een werkelijk te realiseren plan. „Zoals het nu ligt, blijven we met de hele was lijst van geplande investeringen zitten, wekken verkeerde illusies en onze ach terstand wordt steeds groter". blijven, maar ik denk meer aan alle andere logiesverstrekkende of diensten- verstrekkende bedrijven, die met eigen mankracht moeten werken en die eind augustus-begin september hun hulpen zien verdwijnen en dan met hun laatste krachtenreserves alleen hun bedrijf moeten runnen. Voor hen is het dikwijls een uitputtende opgaaf de steeds maar opnieuw komende gasten te moeten ontvangen. De meesten draaien zo lang mogelijk door, omdat, als er gasten blijven komen, het ontzettend moeilijk is ermee te stoppen. Maar voor menigeen is het geestelijk en lichamelijk een te zware belasting en gaan ze er bijna onderdoor. Ik ken sommigen, die dit jaar te moe waren om met vakantie te gaan! En dan zou er daarna als gevolg van de reclame en het „bevorderen van gemeentewege" nog eens een winter- recreatie op volgen! Dat is in een enkel opzicht een zegen voor onze mensen. Ze hebben die wintertijd hard nodig om op verhaal te komen; ze gebruiken die tijd om van alles op te knappen en de nieu we aanvragen te verwerken, die in wintermaanden binnenkomen". Tegendeel Mej. Luijsterburg zei van mening te zijn dat wintertoerisme nooit een bloeiend bedrijf zou kunnen zijn, „om dat wij bewust hebben gekozen voor het tegendeel van de toeristenindustrie van de Duitse waddeneilanden". De gasten, die in de winter toch al ge regeld komen, kunnen opgevangen wor den in die enkele hotels en in de vele verwarmbare bungalows, zo zei mej. Luijsterburg, die eraan toevoegde dat haar opmerkingen niet alleen voor lo. giesverstrekkers golden, maar ook voor diverse middenstanders. Gemeenschapsleven Verder vond zij het een belangrijke faktor, dat het gemeenschapsleven ge durende de gastentijd volkomen stilligt. „Daar is geen tijd en geen aandacht voor. Laten we alsjeblieft Texel niet dat ontnemen, wat het leven werkelijk rijk kan maken n 1 het contact met de ander. In het seizoen leeft ieder op een eiland je, het Ikleine wereldje vlak om hen heen. Na het seizoen kan de gemeen schapszin weer ontwaken en zich uiten in duizend vormen van activiteiten; in hoogtepunten van velerlei uitvoeringen en een feest als Ouwe Sunderklaas. Dit alles kan nooit opwegen tegen iets gro tere inkomsten We moeten ons nooit laten verarmen tot zo'n materialistisch bestaan". Mej. Luijsterhurg besloot haar be schouwing met het voorstel aan B. en W. om in zeer sterke mate te bevorderen, dat er op Texel een half jaar goed kan worden gedraaid, maar de wintermaan den zoveel mogelijk op z'n beloop te la ten. „De mensen die komen willen, worden ontvangen, maar laten we dit niet teveel stimuleren".

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 6