Groen ZwartsJexeh in het harL. Kwekerij S. Hin levert over vier maanden eerste champignons 3 15 :l Nu ook op Texel de hoofdluis in opmars Bollenkwekers zegelen beroep vaarivel kerstdiner 1971 Honderden tonnen compost moeten uit Limburg worden aangevoerd Voor Texel ee>* waagstuk 1 Punti Cardinali Sandra en Andres Bezoek Helderse schouwburg gaat niet door Burgerlijke stand Artsen spreken van explosie Leest U dit nu eens hard op! As je. prettige kerstdagen en en een gelukkig 1972. DE GEHELE DAG GEOPEND Bee re Bar Iedere dag geopend, goed lIJDAG 24 DECEMBER 1971 TEXELSE Jltgave N.V. vJi. Langeveld De RooU ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 85e JAARGANG No 8634 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Rail- felsen bank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prys 4.50 p. kw. 50 ct Incasso; los 20 et Advert. 20 ct. per mm. excl. 4°/# BTW Ie betonnen kwekerij achter de voorma- mge bollenloods van de fa. Hin aan de Vitteweg te Den Hoorn Bij de gemeente riep het ontwerp nogal wat bezwaren op, maar uiteindelijk werd de bouwvergunning toch verstrekt. DEN HOORN Bloembollenkweker S. Hin en zijn zoons Henk en Jan hebben hun beroep vaarwel gezegd en zijn momenteel bezig met het stichten van een champignonkwekerij, die begin april 1972 zijn eerste produkten zal moeten afleveren. Bovenstaand feit heeft bij menigeen stomme verbazing gewekt. Hoe kon Sieme Hin 't in zijn hoofd halen om zijn gloednieuwe, schitterend gelegen en rendabele bollenbedrijf af te stoten en alles op die ene ongewisse kaart zetten? Die verbazing is vooral verklaarbaar als men weet dat een raadscommissie een jaar of zeven geleden tot de conclusie kwam dat champignonteelt voor Texel geen perspectieven kon bieden. De weg Texel-Limburg, zowel voor de enorme hoeveelheden grondstof (compost), als voor het gekweekte produkt zou door zijn lengte een rendabele bedrijfsvoering in de weg staan. Maar de heren Hin zijn niet over een nacht ijs gegaan. In tegenstelling tot de raadscommissie kwamen zij na langdurige oriëntatie en het inwinnen van deskundig advies tot de conclusie, dat in de Texelse champignonteelt wel degelijk een behoorlijke boterham te verdie nen is. fan Hin (25) die evenals zijn broer tuk (23) en zijn vader (59) een nuch- pe en zeker niet avontuurlijke indruk lakt, vertelde ons dat het niet in de rste plaats de dikte van de boterham is die hen ertoe bracht het over een laai andere boeg te gooien. Veel meer is het de aard van het bollenbedrijf, niet zijn tijden van rust gevolgd door overmatige seizoendrukte, die hen niet langer aanstond. Vader Hin die het schitterende bedrijf aan de YVitteweg vijf jaar geleden in gebruik nam, zou dat eventueel nog wel voor lief willen nemen maar de jongens zagen dat voor de toekomst niet zo erg meer zitten. Meerdere factoren speelden overigens een rol. Om het bollenbedrijf ook in de te America (L.) en het Centrum voor champignon teeltonder wijs te Horst (L.). De heren Hin wisten niets van cham pignons en er was dan ook geruime tijd mee gemoeid toen ze zich liet inlichten over de werkwijze, personeelsbezetting, werkverdeling e.d. In bijna alle opzich ten bleek de champignonteelt 't tegen overgestelde te zijn van de bollenteelt. Geen seizoen Champignonteelt kent geen seizoen, 's Zomers en 's winters is er evenveel werk. Er wordt continu gekweekt en geoogst op een uiterst kleine opper vlakte, onafhankelijk van weer en wind en met niet meer dan een paar man personeel. Het enthousiasme van de he ren Hin hield echter niet tegen dat zij zich voortdurend critisch bleven afvra gen of dat op Texel nu echt wel moge lijk was en bij welke grootte een be drijf voldoende rendabel zou zijn. De bevindingen waren zodanig dat de stap werd gewaagd. De bollen werden ver kocht. De eigen grond (3 te ha) werd verhuurd. Het laatste stukje zekerheid („Ligt het werk ons?") had Jan Hin verkregen door dne maanden te werken op cham pignonkwekerijen te Blokker en Noord- wijkerhout. Henk Hin ging een cursus van 3 maanden volgen in Horst. Goede start Het was niet de bedoeling om expe rimenteel aan het werk te gaan. Het moest direkt goed en defimtief. Bij het opzetten van de kwekerij werd een an dere, betere bouwwijze toegepast dan in de bekende champignoncentra gebruike lijk is Aannemer Meijert Boon in De Cocksdorp kreeg opdracht een betonnen loods van 22 bij 18 meter te bouwen, achter het bollenbedrijf. Het bleek niet mogelijk de bestaande bollenloods voor dit doel geschikt te maken. In de loods zouden drie „cellen" worden gemaakt, voor een beginnende kwekerij een ac ceptabele grootte. Door de toegepaste systeembouw zou uitbreiding van de capaciteit geen problemen opleveren. Aldus geschiedde Het interieur van de loods ds nu gereed en zojuist is begon nen met het timmeren van de drie cel len. Die loods aan de rand van het mo numentale dorp Den Hoorn heeft nog wel de nodige problemen opgeleverd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat voor dit betonnen geval vergun ning zou worden verleend maar ten slotte toch streken de plaatselijke auto riteiten de hand over het hart. Hoe gaat het Belangrijkste „grondstof" voor de teelt is compost van speciale samen stelling. Het mengsel bestaat uit 60% paardenmest (uitsluitend van paarden uit manages en renstallen mest van werkpaarden bevat ongewenste elemen ten!) o.a. afkomstig uit Duitsland, Bel gië en Frankrijk. De overige 40% be staat uit stro. Beide componenten moe- Zondag Zaterdag DISCOTHEEK 1 januari 2 januariDISCOTHEEK ■naak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 toekomst bevredigend te laten draaien zou op den duur niet aan schaalvergro ting zijn te ontkomen. Het zou niet een voudig zijn om er goede bollengrond bij te kopen, maar ook als dat zou lukken zou Ket andere nadeel, de topdrukte in het seizoen, er nog groter door worden. Elk jaar wordt het moeilijker om vol doende personeel aan te trekken om de piek te verwerken. De belangstelling voor de champignon teelt ontwaakte enkele jaren geleden toen, min of meer toevallig daarover werd gesproken met een relatie. Con tact werd gezocht met het proefstation ten een bijzondere bewerking onder gaan en dit gebeurt op de uitgestrekte coöperatieve mestfermentatieplaats te Mook (L.), de „grootste stronthoop van Europa". De hoeveelheden compost die voor champignonteelt nodig is, zijn ont stellend groot. Per vierkante meter 110 kg per teelt van 12 weken Deze hoe veelheid wordt eenmalig gebruikt. Een rekensommetje leert dat de kwekerij van Hin jaarlijks honderden tonnen compost als afvalprodukt zal leveren. Voorbewerking Als de compost bij de kwekerij wordt aangebracht is deze nog niet voor de teelt geschikt. Een ingewikkelde reeks bewerkingen (verhitten, koelen, bevoch tigen) is nodig om de bacteriënflora van het mengsel zodanig te wijzigen dat het milieu alleen nog geschikt is voor de groei van champignons. Andere schim mels (want een champignon is evenals andere paddestoelen de „bloem" van 'n ondergrondse schimmel) alsmede vlie gen, mijten e.d. moeten worden gedood. Dit „selectief maken" van de compost duurt 10 dagen. Dan kan de eigenlijke teelt beginnen. De champignonschimmel wordt in 't mengsel gebracht door de op steriel graan geënte schimmeldraden (lijkt op beschimmeld graan en is kant en klaar te koop) in de compost te men gen: 5 liter per ton compost, verdeeld over diverse bedden die, vijf lagen dik in de cellen staan opgesteld. In de ide ale voedingsbodem groeien de schim mels explosief. Na een dag of tien is een wirwar van witte draadjes ontstaan en is de zaak „volgroeid", dank zij een voorturende temperatuur van 27 graden Celsius. Dan komt er een laagje dek- aarde (o.a. best. uit zwartveen, turf en mergel) overheen. De bedoeling daarvan is knopvorming te stimuleren. Boven dien is de dekaarde sterk vochthoudend hetgeen van essentieel belang is. Door nog meerdere maatregelen wordt het doorgroeien van de schimmeldraden (het myseleum) afgeremd, de knopvor ming daarentegen bevorderd. Knopjes En dan vormen zich aan de opper vlakte de witte speldeknopjes die dn een dag of acht tot oogstrijpe champig nons uitgroeien Er zijn dan totaal 6 wéken verstreken. De champignons wor den geoogst, waarna weer nieuwe champignons, die tot op 't moment in de (Zie vervolg achterpagina) De door de Stichting Cultureel Werk Texel geplande groepsreis naar de to neelvoorstelling „Hartenvrouw", begin januari in de Helderse schouwburg gaat niet door. Tot dusver hebben zich niet meer dan 60 belangstellenden ge meld hetgeen een te groot financieel verlies zou opleveren. Ook het bezoek aan „Sex a la meuniere" was teleur stellend; 91 personen, waardoor Cultu reel Werk een aanmerkelijk verlies voor haar rekening moest nemen. Pogingen worden nu ondernomen om op Texel nog 'n toneelavond te houden. Het is de bedoeling de Noorder Com pagnie te engageren die twee Franse comedies van France Soir brengt. Na dere berichten volgen nog hierover. van 15 tot en met 21 december 1971 Geboren: Immetje, dv. Arie P. Won der en Emmy Bakelaar. Ondertrouwd: Muus Smit en Gezina van der Slikke. De tot voor kort vrijwel uitgestorven gewaande hoofdluis is nu ook op Texel in opmars. Texelse artsen, die de afgelopen dagen tal van gevallen hebben be handeld, spreken zelfs van een explosie, die alleen kan worden ingedamd als het publiek meewerkt om de verspreiding van de ongewenste diertjes te voor komen. De hoofdluis wordt al bij zeer kort contact van de ene persoon op de ande re overgebracht. De diertjes ^nestelen zich in het hoofdhaar en vermeerderen zich daar razendsnel door eieren. De eitjes, de zg. neten zijn een halve mm dik, 2 mm lang en wit van kleur. Ze zit ten tegen de haren bevestigd, „Er onder" Het is moeilijk om ze met mechani sche middelen (luizenkam!) allemaal te verwijderen. Op Texel is de afgelopen dagen geconstateerd dat hele gezinnen, na besmetting door een der gezinsleden die neten of luizen van elders hadden aangevoerd, binnen een dag „onder" de luis zaten. Men verzocht ons het pu bliek erop te wijzen dat iemand die bij zichzelf of andere gezinsleden luizen of neten constateert geen reden heeft om zich te schamen. Weliswaar hangt de opmars van de luis samen met minder hygiënische toestanden in bepaalde mi lieus of bepaalde gebieden van het land, maar ook mensen die hun haar dage lijks grondig wassen worden besmet. Iemand met luis dient zich onverwijld naar zijn huisarts te begeven die over afdoende bestrijdingsmiddelen beschikt. Ook drogisten beschikken over goede bestrijdingsmiddelen. Van een hunner vernamen wij dat hij zijn voorraad met spoed had laten aanvullen. Het haar wassen helpt weinig. De luizen verdwijnen dan maar veel neten blijven zitten. Kappers Vooral wordt een beroep gedaan op de kappers die een belangrijke schakel in de besmettingsketen kunnen vormen Niet alleen moeten zij niet aarzelen hun klanten op de hoogte te stellen als zij luizen of neten aantreffen, maar ook dienen zij kammen, scharen, rollers en andere hulpmiddelen die met het haar in contact komen telkens grondig te ontsmetten. Afhankelijk van de aard van het voorwerp kan dit gebeuren door uitkoken of door in brand steken na overgieting met spiritus. Dit advies is juist nu van veel belang omdat veel mensen met het oog op de kerstdagen bij de kappers topdrukte veroorzaken. Denk op beide kerstmiddagen aan het matinee, aanvang 2 uur, en vergeet vooral niet, dat het ook bij ons 's avonds lekker warm is en de kaarsen branden. Ziet U wel, meer hoef ik al niet te zeggen, want U weet het zelf al. Personeel van Meiert Boon en de heren Hin zelf zijn momenteel druk doende met het timmeren van de drie celruimten in de kwekerij. Over ruim een maand moet het bedrijf van start kunnen gaan Direktie en medewerkers van de N.V. v/h Langeveld de Rooij/Texelse Courant wensen U havenrestaurant texel gaarne tafelreservering 02226-310 Dinsdag 28 december zijn al onze zaken WINKELIERSVERENIGING DEN BURG iHfliuwitHiHnDiiiiniiiajiuiiuiiini

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1